Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ουρεόπλασμα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο σας είχε εμφανίσει ουρεόπλασμα στην διά ρκεια της εγκυμοσύνης της. Εγώ το ανακάλυψα στις αρχές στο 1ο τρίμηνο ,πηρα αντιβίωση για 1 εβδομάδα και εκανα ξανα εξετάσεις τώρα στην 25η εβδομάδα και βγήκε πάλι θετικό.Οπότε υπάρχει περίπτωση να μην έφυγε καθόλου.Τώρα παλι ξεκίνησα αντιβίωση για 1 εβδομάδα.Επειδή διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ λίγο τρομακτικά,μπορεί κάποια να μου πει απο προσωπική εμπειρία αν υπάρχει κινδυνος πρόωρου τοκετου λόγω αυτού του μικροβίου; Γενικά τι κίνδυνοι υπάρχουν;Φοβάμαι οτι θα το έχω μεχρι το τέλος...Πάντως στην β επιπέδου ο γιατρος τα βρήκε όλα μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Γεια σου malio !! Να μην αγχωνεσαι καθολου..! Μπηκα στον 5ο μηνα κ ειχα παρομοιο προβλημα... Πηρα μια πολυ μικρη κ ηπια αντιβιωση μολις εκλεισα τον 2ο μηνα. Τις προαλλες που ξαναπηγα στον γιατρο, ρωτησα αν θα κανουμε επανεξεταση του μικροβιου... Μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα τωρα κ θα ξανακανουμε μετα την 22η βδομαδα ξανα επανεξεταση κ αν ξαναβρεθω θετικη τοτε θα ξανακανω θεραπεια..

   Η εξηγηση του ηταν η εξις: Ειναι καποια μικροβια που ειτε αποβαλει πολυ δυσκολα ο οργανισμος μας, ειτε υπαρχουν ετσι κι αλλιως στον οργανισμο μας κ οταν αυξανονται αρκετα οι αποικιες τους, τοτε θεωρουμαστε "θετικες". Την εξεταση λοιπον για αυτα τα μικροβια, την κανουμε συγκεκριμενους μηνες της κυησης στους οποιους μας ενδιαφερει να ειναι σε καταστολη το εκαστοτε μικροβιο.. Ναι, μπορει δηλ στον 6ο πχ μηνα, να ησουν θετικη στο ουρεοπλασμα αλλα αυτο δε θα επιρρεασει την κυηση σου, καθως τους κρισιμους πρωτους μηνες η αντιβιωση σου το κατεστειλε κ το ιδιο θα κανει κ τους τωρινους κρισιμους μηνες που διανυεις!! Αλλωστε, αν επαιρνες καθε μηνα αντιβιωση, σιγουρα θα ειχε μεγαλυτερο κινδυνο τα μπεμπακι σου..!

   Καλη συνεχεια στην πορεια της εγκυμοσυνης σου!!

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ Rosemary για την άμεση απάντηση. Διάβασα επιπλέον οτι σε περίπτωση που υπαρχει το μικρόβιο μεχρι το τέλος γινεται καισαρικη ?..Γνωρίζεις κατι σχετικά μ ' αυτό; Εύχομαι πραγματικά να μην επηρεάσει τα μωράκια μας και να εχουμε  μια τελειομηνη και υγιή εγκυμοσυνη.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Γεια σου malio !! Να μην αγχωνεσαι καθολου..! Μπηκα στον 5ο μηνα κ ειχα παρομοιο προβλημα... Πηρα μια πολυ μικρη κ ηπια αντιβιωση μολις εκλεισα τον 2ο μηνα. Τις προαλλες που ξαναπηγα στον γιατρο, ρωτησα αν θα κανουμε επανεξεταση του μικροβιου... Μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα τωρα κ θα ξανακανουμε μετα την 22η βδομαδα ξανα επανεξεταση κ αν ξαναβρεθω θετικη τοτε θα ξανακανω θεραπεια..

   Η εξηγηση του ηταν η εξις: Ειναι καποια μικροβια που ειτε αποβαλει πολυ δυσκολα ο οργανισμος μας, ειτε υπαρχουν ετσι κι αλλιως στον οργανισμο μας κ οταν αυξανονται αρκετα οι αποικιες τους, τοτε θεωρουμαστε "θετικες". Την εξεταση λοιπον για αυτα τα μικροβια, την κανουμε συγκεκριμενους μηνες της κυησης στους οποιους μας ενδιαφερει να ειναι σε καταστολη το εκαστοτε μικροβιο.. Ναι, μπορει δηλ στον 6ο πχ μηνα, να ησουν θετικη στο ουρεοπλασμα αλλα αυτο δε θα επιρρεασει την κυηση σου, καθως τους κρισιμους πρωτους μηνες η αντιβιωση σου το κατεστειλε κ το ιδιο θα κανει κ τους τωρινους κρισιμους μηνες που διανυεις!! Αλλωστε, αν επαιρνες καθε μηνα αντιβιωση, σιγουρα θα ειχε μεγαλυτερο κινδυνο τα μπεμπακι σου..!

   Καλη συνεχεια στην πορεια της εγκυμοσυνης σου!!

  

Κορίτσια Καλημέρα! Θέλω να σας ρωτήσω το εξής.... είχατε κάποια συμπτώματα και κάνατε εξετάσεις για τα συγκεκριμένα αυτά μικροβια; Γιατί εγώ 2 φορές έχω κάνει γενική ούρων μια στην αρχή και μια στον τέταρτο... Αλλά για καλλιέργεια ούρων δεν μου είπε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ! Σου εύχομαι και σε σένα και σε όλες τις εγκυουλες εννοείται τα καλύτερα.... απλά εγώ αναρωτήθηκα πως τα εντοπισατε? Είχατε κάποια ενόχληση; ή ο γιατρός από μόνος του είπε θα κάνουμε και αυτή την εξέταση; ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η malio είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο σας είχε εμφανίσει ουρεόπλασμα στην διά ρκεια της εγκυμοσύνης της. Εγώ το ανακάλυψα στις αρχές στο 1ο τρίμηνο ,πηρα αντιβίωση για 1 εβδομάδα και εκανα ξανα εξετάσεις τώρα στην 25η εβδομάδα και βγήκε πάλι θετικό.Οπότε υπάρχει περίπτωση να μην έφυγε καθόλου.Τώρα παλι ξεκίνησα αντιβίωση για 1 εβδομάδα.Επειδή διαβάζω διάφορα στο ίντερνετ λίγο τρομακτικά,μπορεί κάποια να μου πει απο προσωπική εμπειρία αν υπάρχει κινδυνος πρόωρου τοκετου λόγω αυτού του μικροβίου; Γενικά τι κίνδυνοι υπάρχουν;Φοβάμαι οτι θα το έχω μεχρι το τέλος...Πάντως στην β επιπέδου ο γιατρος τα βρήκε όλα μια χαρά.

Καλημερα κοριτσι! Λοιπον εμφανισα κι εγω το συγκεκριμενο μικροβιο στην εγκυμοσυνη μου. Συμπερασμα; κανεις δεν ξερει τιποτα και ο καθενας λεει&προτεινει οτι να ναι! Βεβαια καθε περιπτωση σιγουρα ειναι&διαφορετικη&σιγουρα ουδεις γνωριζει πως θα εξελιχθει οποτε καλο ειναι να μην ακους συμβουλες απλα εμπειριες&στο τελος να κρινεις εσυ τι θα κανεις. Σε μενα λοιπον εμφανιστηκε το 2ο μηνα κυησης, ειχε τυχει να κανω ξανα κανα 6μηνο πριν&δεν ειχα. Οπως ειπε η Rosemary υπαρχουν στη φυσιολογικη χλωριδα αλλα αυξανονται. Εκανα τρελη μελετη στο ιντερνετ σε ελληνικα&αγγλικα. Ειχα αγχωθει. Παρατηρησα ομως οτι αλλοι ελεγαν οτι πρεπει να τα θεραπευσεις με αντιβιωση&αλλοι οτι δεν υπαρχει λογος&να μην θεραπευτουν δεν θα γινει κατι. Επισης επειδη εγω εξεταζομουν στα εξωτ.ιατρεια καθε φορα ηταν αλλος γιατρος οποτε καθε φορα ρωτουσα τον καθενα τι να κανω&τι μπορει να συμβει σε μενα ή το μωρο μου&κααααθε φορα επαιρνα αλλη απαντηση. Δεν το εχουν ερευνησει επαρκως το θεμα μεχρι&ιατρικες ερευνες του εξωτερικου διαβασα που καταληγουν οτι δεν αποδεικνυεται η επικινδυνοτητα του μικροβιου απλα σε καποιες περιπτωσεις αποβολων εχει βρεθει σε εξετασεις. Κατα τον ιδιο τροπο δηλαδη μπορουμε να συσχετισουμε πχ οτι οι καστανοματες το ειχαν περισσοτερο αρα οι καστανοματες εκδηλωνουν ουρεοπλασμα. Χαιρετισματα δηλαδη... Μια γιατρος μου λεει αυτο δεν θα φυγει δεν σου δινω αντιβιωση γιατι να επιβαρυνθεις αφου σε επομενη εξεταση παλι εκει θα ναι, στο ιντερνετ εβλεπα κοπελες που οντως ελεγαν οτι εκαναν ποσες θεραπειες κι αυτο ανθεκτικοτατο δεν εκανε ρουπι! Αλλος μου χε πει δεν ειναι δυνατον να μην το θεραπευσουμε θα γεννηθει το παιδι με αναπνευστικο προβλημα&χορηγουσε 10ημερη αντιβιωση. Αλλη γιατρος λεει το μωρο δεν θα παθει κατι,παρε 3ημερη αγωγη αλλης αντιβιωσης για σενα,γιατι η αποικια εκει κανει πιο λεπτο το δερμα&θα σκιστεις πολυ στη γεννα&ειναι κριμα. Στο ιντερνετ διαβαζα&για προωρο τοκετο. Τελικα επειδη ειμαι κατα των φαρμακων&των γιατρων δεν πηρα τιποτα,ακριβως στην πητ μου εσπασαν τα νερα (καμια προωροτητα). Βεβαια εγω δυστυχως την εφαγα την καισαρικη αλλα επειδη γεννησα στην εφημερια δεν ειχε σχεση το μικροβιο γιατι δεν ειδαν την εξεταση,αλλοι λογοι δυστυχως. Παντως επειδη δεν ηθελα καθολου καισαρικη προσωπικα χαρηκα που τουλαχιστον δεν πηρα αντιβιωση να επιβαρυνω αδικα το παιδι μου αφου κατεληξα στο μαχαιρι! Παντως το μωρακι μου δεν επαθε τιποτα,δεν ξερω αν λογω καισαρικης αλλα διαβαζα εμπειριες αλλων που γεννησαν φυσιολογικα&ολα οκ! Η αποφαση ειναι δικη σου,ψαξτο κι αλλο, ρωτα κι αλλους γιατρους να δεις αντιληψεις. Καλη,υγιη,χαρουμενη&τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Τώρα μου έδωσες να καταλάβω! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν είχα άλλους ερ. Συντρόφους το ίδιο Κ ο άντρας μου. Είμαστε μαζί από τα 19... Κ μετά από λίγους μήνες προσπαθειών έμεινα έγκυος Κ τώρα είμαι στον 5ο. Απλά καλό είναι να ρωτάω γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκυψει στην πορεία...

Εύχομαι σύντομα να δεις το πλασματάκι που περιμένεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

 

@Χριστιαννα  καλημέρα, πες μου εσύ που αναφέρεις ότι το εμφάνισες στο 2ο μηνα της εγκυμοσύνης... σημαίνει ότι τότε το κόλλησες; και τι σύμπτωμα σου εμφάνισε ώστε να το ψάξεις περεταίρω; με τη σύλληψη ή κάποια παλινδρόμηση δεν είχες θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ...

Απλά επειδή κι εγώ, λόγω του ιστορικού μου παιδευα το μυαλό μου με διάφορα, θέλω πολύ να καταφέρω να σε πείσω ότι δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι έτσι και να ανησυχείς χωρίς λόγο. 

Πλέον είμαι πεπεισμένη ότι αν το πλασματακι που δημιουργήθηκε τη στιγμή της σύλληψης και στρογγυλοκαθισε στο ενδομήτριο, θέλει και έχει τις προδιαγραφές να μείνει εκεί ως το τέλος και να καταλήξει γερό στην αγκαλιά της μαμάς του, θα το κάνει ο κόσμος να χαλάσει.

Γι αυτό χάρισε του ηρεμία και χαλάρωση, δεν υπάρχει κάτι άλλο που οφείλεις να κάνεις και δεν το κάνεις...

 

Gabry θα σου πω το εξής... Όταν με το καλό μείνεις έγκυος και ειδικά θα είναι το πρώτο σου...οπως και σε μένα ... Και για το λόγω που βρέχει θα ανησυχείς ενώ δεν το έχει προβλέψει η ΕΜΥ... Θα ακούσεις τόσες ιστορίες για παιδιά που δε γεννήθηκαν για χψ λόγους και τόσα πρόσεχε που θα διαβάζεις για κάτι....και θα θέλεις να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς ώστε να ξέρεις πως να προστατευθεις και από αυτό! Έχω να πω όσο μικρότερος είσαι τόσο λιγότερα άγχη! Το μετανιώνω που ήθελα καριέρα Κ Όχι παιδί από τα 23.... 

Εύχομαι ολόψυχα να πάμε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Gabry είπε:

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου πω Lini. Ότι οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην εξελιχθεί καλά μια εγκυμοσύνη είναι ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ. Εγώ τα ψάχνω όλα γιατί αποβαλω και αίτια δε βρίσκεται σοβαρή.

Μιλώντας προσωπικά για μένα, αν μπω στη διαδικασία να σκεφτώ όλα όσα θα μπορούσαν να πάνε στραβά, δεν ξέρω πού θα καταλήξω...

Εύχομαι αυτό να ήταν το τελευταίο.  Και η λύση να ήταν αυτή.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Με βαση τα οσα διαβασα εχω να σημειωσω τα εξις:

   1. Σε καμια περιπτωση δεν κανεις καισαρικη μονο κ μονο επειδη εχεις ουρεοπλασμα-για να μιλησε ο γιατρος για καισαρικη, ειτε συντρεχει κ αλλος λογος, ειτε απλα "θελει" να κανεις καισαρικη γιατι ετσι τον βολευει.

   2. Θεωρω πως η καλλιεργεια κολπικων υγρων στην κυηση, ειναι πλεον απο τις βασικες εξετασεις ρουτινας.. Εγω την εκανα 8η βδομαδα.

   3. Με μια απλη αναζητηση σε διαφορα ιατρικα αρθα εντοπιζει κανεις πως το ουρεοπλασμα υπαρχει τουλαχιστον στο 70% των σεξουαλικα ενεργων ανθρωπων, πολλα αρθρα μαλιστα αναφερουν πως βρισκεται στην φυσιολογικη μικροχλωριδα του οργανισμου. Αν οι αποικιες του αυξηθουν εισαι θετικος. Αν εισαι ευαλωτος στο μικροβιο κ βγεις θετικος, ειναι πολυ δυσκολη η εκριζωση του, ειδικα με απλες 10ημερες θεραπειες.. Ανα πασα στιγμη, μπορει βα ξαναυξηθουν. Εχει νοημα να ξερει ο γιατρος ποσες πολλες ειναι οι αποικιες για να κρινει αν θα αφησει τον οργανισμο του να το χειριστει με την φυσικη του αμυνα η αν χρειαζεται καποια βοηθεια λογο καποιων συνθηκων πχ παρα πολλες αποικιες κ ανεξηγητη υπογονιμοτητα, η πολλες αποικιες σε ενα κρισιμο σταδιο κυησης.. 

   Γενικα, δεν υπαρχει λογος για πανικο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά αν λάβεις υπόψη όλα αυτά που γράφουν στο ίντερνετ και την άποψη του κάθε ένα θα τρελαθείς . Θέλω να πιστεύω οτι δεν θα γεννήσω με καισαρική μόνο και μονο εξαιτίας αυτού του μικροβίου. Προς το παρών θα κάνω την θεραπεία που μου πρότεινε ο γιατρος και θα επαναλάβω την εξέταση μετά απο 10 μέρες απ τη διακοπή της θεραπειας για να δούμε αν πράγματι έχει ριζώσει. Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Lini είπε:

@Χριστιαννα  καλημέρα, πες μου εσύ που αναφέρεις ότι το εμφάνισες στο 2ο μηνα της εγκυμοσύνης... σημαίνει ότι τότε το κόλλησες; και τι σύμπτωμα σου εμφάνισε ώστε να το ψάξεις περεταίρω; με τη σύλληψη ή κάποια παλινδρόμηση δεν είχες θέμα;

Κοριτσι μου οπως εχει αναφερθει&παραπανω ανηκει στη φυσιολογικη χλωριδα του κολπου αλλα η αυξηση της αποικιας μπορει να ειναι επικινδυνη&συμβαινει ποιος ξερει γιατι. Δεν το κολλησα τοτε,προφανως το ειχα απο πριν αλλα μπορει λογω εγκυμοσυνης να αυξηθηκε. Θα ξανακανω εξετασεις οταν εχω χρονο να δω πως παει. Κανενα συμπτωμα δεν εχει, εγω δεν το καταλαβα απλα βρεθηκε στην καλλιεργεια κολπικου υγρου που ειναι εξεταση ρουτινας στην κυηση. Εγω ουτε θεμα στη συλληψη ειχα, ουτε παλλινδρομη. Τα διαβασα κι εγω αυτα. Σου ξαναλεω δεν εχει βρεθει να σχετιζεται το συγκεκριμενο μικροβιο με κατι απο αυτα,οπως αρτια ενημερωνει η @Rosemary πολλοι εχουν βρεθει με το μικροβιο αυτο&απλα καποιοι ετυχε να εχουν παλλινδρομη ή δυσκολια συλληψης&να συνδεθει με το ουρεοπλασμα. Πχ η αδελφη μου ειχε&δυσκολια συλληψης&παλλινδρομη&δεν ειχε ουρεοπλασμα. Εγω επιασα αμεσως&δεν ειχα παλλινδρομη&ειχα το μικροβιο. Το θεμα ειναι οτι το ιδανικο ειναι να μην εχουμε τιποτα&ολα να ναι φυσιολογικα&καλα. Εγω οταν το πρωτοειδα επαθα πανικο, ασε τυψεις&στενοχωρια οτι μπορει στο παρελθον να το κολλησα&απο που να το πηρα! Μην στενοχωριεσαι&μην μπαινεις σε τρυπακι πανικου. Ακομα κι αν φτιαξουμε ολες τις συνθηκες&αποστειρωσουμε τα παντα δεν θα παψουν να υπαρχουν κινδυνοι. Πχ εγω καπνιζα,επινα,ετρωγα ανθυγιεινα,εχω τερμα αγχος ενω η αδελφη μου τιποτα απο αυτα,αλλα ειχε δυσκολιες. @Lini μου εχω μπερδευτει, εισαι στον 5ο και δεν σου εχει δωσει να κανεις καλλιεργεια κολπικου; ζητα τη μονη σου! Γιατι πχ το ουρεοπλασμα ειναι το λογοτερο υπαρχουν αλλα μικροβια πιο επικινδυνα οπως το μυκοπλασμα&αλλα. Ζητα τη να χεις το κεφαλι σου ησυχο απλα τυπικα. Σου ευχομαι μια ομορφη&τελειομηνη εγκυμοσυνη! Γενικα σε ολα τα κοριτσια ευχομαι συντομα να νιωσουν τη χαρα να χουν ενα γλυκο πλασματακι αγκαλια να θηλαζουν&να τους χαμογελα οπως κανει η μπουμπου μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

 

Είχα κάνει τεστ Παπ τον Φλεβάρη και ήταν καθαρό... Και τον Μάιο έμεινα έγκυος, ίσως γι αυτό δεν έκανα καλλιέργεια κολπικου υγρού. Μια φίλη μου που είχε 3 χρόνια να κάνει και πηγαίνουμε στον ίδιο γιατρό μόλις έμεινε έγκυος και πήγε στο γιατρό αμέσως της έβαλε να κάνει εξετάσεις.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Είχα κάνει τεστ Παπ τον Φλεβάρη και ήταν καθαρό... Και τον Μάιο έμεινα έγκυος, ίσως γι αυτό δεν έκανα καλλιέργεια κολπικου υγρού. Μια φίλη μου που είχε 3 χρόνια να κάνει και πηγαίνουμε στον ίδιο γιατρό μόλις έμεινε έγκυος και πήγε στο γιατρό αμέσως της έβαλε να κάνει εξετάσεις.  

 

Κοριτσακι μου, ειχα κανει παπ 1 μηνα πριν την εγκυμοσυνη μου και ομως ξαναεκενα στην αρχη της κυησης.. Πρεπει να εχεις μια εικονα τελος παντων.. Κ οι μυκητες πχ ειναι φυσιολογικοι στην εγκυμοσυνη κ παρα πολυ συνηθισμενοι. Μπορει να μην ειχες πριν κ να αυξηθηκαν λογω κυησης... Δεν πρεπει ομως να εχεις μια εικονα...? ειναι γενικα ακυνδινοι, αν ομως ειναι απειρα αυξημενοι?? Το σιγουρο ειναι οτι μετα την 20η βδομαδα ξαναγινεται καλλιεργεια κολπικων υγρων.. Ζητα την αμα δεν σ'την πουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Είχα κάνει τεστ Παπ τον Φλεβάρη και ήταν καθαρό... Και τον Μάιο έμεινα έγκυος, ίσως γι αυτό δεν έκανα καλλιέργεια κολπικου υγρού. Μια φίλη μου που είχε 3 χρόνια να κάνει και πηγαίνουμε στον ίδιο γιατρό μόλις έμεινε έγκυος και πήγε στο γιατρό αμέσως της έβαλε να κάνει εξετάσεις.  

Δεν φαινεται κατι στο παπ&εγω 2 βδομαδες πριν την καλλιεργεια κολπικου ειχα κανει το παπ&ηταν σουπερ! Και μαλιστα το thin prep πως στα κομματια λεγεται που ειναι πιο αναλυτικο αξιοπιστο ξερω γω. Καμια σχεση,αλλα δειχνει το ενα αλλα το αλλο. Οπως η γενικη ουρων&η καλλιεργεια ουρων δειχνει αλλα. Ζητα την εξεταση, καλο θα κανεις, δειχνει για ενα σωρο πραγματα. Μην αγχωνεσαι απλα προληπτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2017 at 12:14 ΜΜ, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Καλημερα κοριτσι! Λοιπον εμφανισα κι εγω το συγκεκριμενο μικροβιο στην εγκυμοσυνη μου. Συμπερασμα; κανεις δεν ξερει τιποτα και ο καθενας λεει&προτεινει οτι να ναι! Βεβαια καθε περιπτωση σιγουρα ειναι&διαφορετικη&σιγουρα ουδεις γνωριζει πως θα εξελιχθει οποτε καλο ειναι να μην ακους συμβουλες απλα εμπειριες&στο τελος να κρινεις εσυ τι θα κανεις. Σε μενα λοιπον εμφανιστηκε το 2ο μηνα κυησης, ειχε τυχει να κανω ξανα κανα 6μηνο πριν&δεν ειχα. Οπως ειπε η Rosemary υπαρχουν στη φυσιολογικη χλωριδα αλλα αυξανονται. Εκανα τρελη μελετη στο ιντερνετ σε ελληνικα&αγγλικα. Ειχα αγχωθει. Παρατηρησα ομως οτι αλλοι ελεγαν οτι πρεπει να τα θεραπευσεις με αντιβιωση&αλλοι οτι δεν υπαρχει λογος&να μην θεραπευτουν δεν θα γινει κατι. Επισης επειδη εγω εξεταζομουν στα εξωτ.ιατρεια καθε φορα ηταν αλλος γιατρος οποτε καθε φορα ρωτουσα τον καθενα τι να κανω&τι μπορει να συμβει σε μενα ή το μωρο μου&κααααθε φορα επαιρνα αλλη απαντηση. Δεν το εχουν ερευνησει επαρκως το θεμα μεχρι&ιατρικες ερευνες του εξωτερικου διαβασα που καταληγουν οτι δεν αποδεικνυεται η επικινδυνοτητα του μικροβιου απλα σε καποιες περιπτωσεις αποβολων εχει βρεθει σε εξετασεις. Κατα τον ιδιο τροπο δηλαδη μπορουμε να συσχετισουμε πχ οτι οι καστανοματες το ειχαν περισσοτερο αρα οι καστανοματες εκδηλωνουν ουρεοπλασμα. Χαιρετισματα δηλαδη... Μια γιατρος μου λεει αυτο δεν θα φυγει δεν σου δινω αντιβιωση γιατι να επιβαρυνθεις αφου σε επομενη εξεταση παλι εκει θα ναι, στο ιντερνετ εβλεπα κοπελες που οντως ελεγαν οτι εκαναν ποσες θεραπειες κι αυτο ανθεκτικοτατο δεν εκανε ρουπι! Αλλος μου χε πει δεν ειναι δυνατον να μην το θεραπευσουμε θα γεννηθει το παιδι με αναπνευστικο προβλημα&χορηγουσε 10ημερη αντιβιωση. Αλλη γιατρος λεει το μωρο δεν θα παθει κατι,παρε 3ημερη αγωγη αλλης αντιβιωσης για σενα,γιατι η αποικια εκει κανει πιο λεπτο το δερμα&θα σκιστεις πολυ στη γεννα&ειναι κριμα. Στο ιντερνετ διαβαζα&για προωρο τοκετο. Τελικα επειδη ειμαι κατα των φαρμακων&των γιατρων δεν πηρα τιποτα,ακριβως στην πητ μου εσπασαν τα νερα (καμια προωροτητα). Βεβαια εγω δυστυχως την εφαγα την καισαρικη αλλα επειδη γεννησα στην εφημερια δεν ειχε σχεση το μικροβιο γιατι δεν ειδαν την εξεταση,αλλοι λογοι δυστυχως. Παντως επειδη δεν ηθελα καθολου καισαρικη προσωπικα χαρηκα που τουλαχιστον δεν πηρα αντιβιωση να επιβαρυνω αδικα το παιδι μου αφου κατεληξα στο μαχαιρι! Παντως το μωρακι μου δεν επαθε τιποτα,δεν ξερω αν λογω καισαρικης αλλα διαβαζα εμπειριες αλλων που γεννησαν φυσιολογικα&ολα οκ! Η αποφαση ειναι δικη σου,ψαξτο κι αλλο, ρωτα κι αλλους γιατρους να δεις αντιληψεις. Καλη,υγιη,χαρουμενη&τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!

Σ ευχαριστώ πολύ Χριστιάννα μου! Και σε σενα εύχομαι να χαίρεσαι το παιδάκι σου πάντα γερό κι ευτυχισμένο! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας πω και γω την δική μου εμπειρία από το ουρεόπλασμα.Μετά από πιέσεις στον πρώτο μου γιατρό να κάνω καλλιέργεια κολπικού(από το Παπ δεν φαίνεται) διότι είχαμε 1 χρόνο που προσπαθούσαμε βρέθηκα με ουρεόπλασμα.Πήγα μετά σε άλλους 2 γιατρούς.Πήρα αντιβίωση αλλά δεν έφυγε.Μετά από 2 μήνες μένω έγκυος.Δυστυχώς παλινδρόμησε.Ο καινούργιος μου γιατρός μας δίνει άλλη αντιβίωση και πιο πολλές μέρες.Προς το παρόν δεν υπάρχει.Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει εγώ είναι¨:Δεν φταίει σε υπογονιμότητα(τα χλαμύδια είναι πιο σοβαρά),δεν φταίει σε αποβολές και υπάρχει ένα ποσοστό 2% για πρόωρο τοκετό.Δεν θέλει στεναχώρια.Πόλλες έγκυες παίρνουν αντιβίωση,είναι πολύ συχνό φαινόμενο.Αν κάποια κοπέλα το ανακαλύψει πριν χρειάζεται και η σωστή θεραπεία.Με το καλό τα μωρουλινάκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...
στις On 1/10/2017 at 1:14 ΜΜ, ο/η Gabry είπε:

Σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και σου εύχομαι τα καλύτερα! Όσο για την ηλικία και τις επιλογές, το πέρασα κι αυτό, πλέον στα 34 μου, δύο χρόνια μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου κι εγώ πέρασα τέτοιες τύψεις. Βοήθησε και η μεριά του άντρα μου που δήλωσε επιστημονικά πολλές φορές " ο άντρας και 60 χρόνων να είναι κάνει παιδια, η γυναίκα μετά τα 30 έχει θέμα!!!"

Μα... οι εξετάσεις μου είναι εξαιρετικές...μα... τόσες γυναίκες γεννούν γερά παιδιά μετά τα 40 τους!!! Και τόσες δεν καταφέρνουν να το κάνουν στα 20 τους!!!

Ε, όχι! Δε θα τρελαθώ!!! 

Και μετά, εγώ και ο άντρας μου, μια ψυχή αποφασίσαμε να κλείσουμε τα αφτιά μας, να δοξάζουμε τον Θεό που έχουμε ο ένας τον άλλο υγιή και να βρούμε ένα γιατρό που θα εμπιστευτούμε μέχρι να γεμίσει το παιδικό μας δωμάτιο φασαρία...

Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια!

Garby, καλησπέρα, θα μπορούσες να μας πεις  για ποσό χρονικό διάστημα και ποια αντιβίωση πήρατε ώστε να εκριζωθεί το μικροβιάκι;!Αν θέλεις Στειλε μου προσωπικό μήνυμα, εννοείται ότι δεν πρόκειται παρά πληροφοριακά να χρησιμοποιήσω την εμπειρία σου και να το συζητήσω με το γιατρό μου, καθώς είναι της άποψης να λάβω μία μικρής διάρκειας θεραπεία. Ωστόσο, ο σύζυγός μου έχει φλεγμονή στον προστάτη λόγω του μικροβιου και το ψάχνουμε επισταμένως το θέμα της θεραπείας καθώς σύντομα ελπίζουμε σε θετικό τεστ εγκυμοσύνης!!! Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας!Εχουμε βρεθεί θετικοί στο ουρεοπλασμα κ εγώ κ ο άντρας μου.Εμας ο ουρολόγος μας είπε οτι αυτό το μικρόβιο υπάρχει στον κόλπο ολων των γυναικών απλα μπορουν να αυξηθούν οι αποικίες σε διάφορες φασεις,όπως σε μια μικρή ορμονικη διαταραχή. Η γιατρός η δική μου το θεωρεί αδιάφορο κ δεν έγινε κ τίποτα αν δε φύγει. Να σημειωσω οτι δεν είμαι έγκυος.Προς το παρόν έχω πάρει μια αντιβιωση εγώ 6ημερων αλλά ο άντρας μου 27ημερων.Για την @melek που ρώτησε, ο άντρας μου πήρε ciproxin για 15 μέρες κ vybramicin για 12.Την δικη μου την αντιβιωση δν την θυμαμαι.Εγώ αύριο θα πάω για επανάληψη εξέτασης, αν κ δε νομιζω να την έχω γλυτώσει τόσο εύκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας, 

βρήκα αυτή τη συζήτηση μετά από τόσα χρόνια γιατί τώρα μου συνέβη ο,τι χειρότερο έχω ζήσει στη ζωή μου!!! Σπάσανε τα νερά στην 21η εβδομάδα,  πρόωρος θνησιγεννης τοκετός, έχασα το κοριτσάκι μου μέσα από τα χέρια μου. Παει ένας μήνας, δεν μπορώ να συνέλθω, νομίζω ότι θα τρελαθώ. Η καλλιέργεια κολπικου έδειξε ουρεοπλασμα. Βέβαια μετά από όσα έχω διαβάσει τόσες μέρες δεν είναι κ σίγουρο ότι αιτία για τον πρόωρο τοκετό είναι το ουρεοπλασμα. Όμως μέχρι στιγμής αυτό έχω στοχοποιησει καθώς βγήκε στην καλλιέργεια. Από όλες τις μανούλες που ήταν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους κ είχαν βγει θετικές είχαν όλες καλή έκβαση; κ επίσης φοβάμαι και μην προκαλέσει υπογονιμοτητα. Αλλά εγω κ συνεπώς κ ο άντρας μου το είχαμε πριν τη σύλληψη, απλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξήθηκε η αποικία γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν έδειξε κάτι η καλλιέργεια και 20 μέρες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει κ παπ εξίσου αρνητικό. Και τότε δεν μας εμπόδισε το μικρόβιο να συλλάβω, και έμεινα έγκυος στο δεύτερο μήνα προσπαθειών. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι σε άσχημη κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2021 at 9:33 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα σας, 

βρήκα αυτή τη συζήτηση μετά από τόσα χρόνια γιατί τώρα μου συνέβη ο,τι χειρότερο έχω ζήσει στη ζωή μου!!! Σπάσανε τα νερά στην 21η εβδομάδα,  πρόωρος θνησιγεννης τοκετός, έχασα το κοριτσάκι μου μέσα από τα χέρια μου. Παει ένας μήνας, δεν μπορώ να συνέλθω, νομίζω ότι θα τρελαθώ. Η καλλιέργεια κολπικου έδειξε ουρεοπλασμα. Βέβαια μετά από όσα έχω διαβάσει τόσες μέρες δεν είναι κ σίγουρο ότι αιτία για τον πρόωρο τοκετό είναι το ουρεοπλασμα. Όμως μέχρι στιγμής αυτό έχω στοχοποιησει καθώς βγήκε στην καλλιέργεια. Από όλες τις μανούλες που ήταν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους κ είχαν βγει θετικές είχαν όλες καλή έκβαση; κ επίσης φοβάμαι και μην προκαλέσει υπογονιμοτητα. Αλλά εγω κ συνεπώς κ ο άντρας μου το είχαμε πριν τη σύλληψη, απλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξήθηκε η αποικία γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν έδειξε κάτι η καλλιέργεια και 20 μέρες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει κ παπ εξίσου αρνητικό. Και τότε δεν μας εμπόδισε το μικρόβιο να συλλάβω, και έμεινα έγκυος στο δεύτερο μήνα προσπαθειών. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι σε άσχημη κατάσταση. 

Κορίτσι μου.. Λυπαμε γι αυτό που σου συνέβη.. Έχω βιώσει 1 αποβολή σε αρχικό στάδιο και 1 βιοχημικη και ήταν δύσκολο. Πόσο μάλλον στην 21η εβδομάδα. Σου γράφω απλα νσ σου πω ότι εμένα σε καλλιέργεια που είχα κάνει στην εγκυμοσύνη μου ειχε βγει θετικό και δεν είχα πάρει καμία αντιβίωση. Δεν επηρέασε κάπως την έκβαση της και όλα πήγαν καλά. Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει.. Αυτό που θα κοίταζα εγώ είναι η θρομβοφιλια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2021 at 9:33 ΜΜ, ο/η anthi_89 είπε:

Καλησπέρα σας, 

βρήκα αυτή τη συζήτηση μετά από τόσα χρόνια γιατί τώρα μου συνέβη ο,τι χειρότερο έχω ζήσει στη ζωή μου!!! Σπάσανε τα νερά στην 21η εβδομάδα,  πρόωρος θνησιγεννης τοκετός, έχασα το κοριτσάκι μου μέσα από τα χέρια μου. Παει ένας μήνας, δεν μπορώ να συνέλθω, νομίζω ότι θα τρελαθώ. Η καλλιέργεια κολπικου έδειξε ουρεοπλασμα. Βέβαια μετά από όσα έχω διαβάσει τόσες μέρες δεν είναι κ σίγουρο ότι αιτία για τον πρόωρο τοκετό είναι το ουρεοπλασμα. Όμως μέχρι στιγμής αυτό έχω στοχοποιησει καθώς βγήκε στην καλλιέργεια. Από όλες τις μανούλες που ήταν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους κ είχαν βγει θετικές είχαν όλες καλή έκβαση; κ επίσης φοβάμαι και μην προκαλέσει υπογονιμοτητα. Αλλά εγω κ συνεπώς κ ο άντρας μου το είχαμε πριν τη σύλληψη, απλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυξήθηκε η αποικία γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν έδειξε κάτι η καλλιέργεια και 20 μέρες πριν μείνω έγκυος είχα κάνει κ παπ εξίσου αρνητικό. Και τότε δεν μας εμπόδισε το μικρόβιο να συλλάβω, και έμεινα έγκυος στο δεύτερο μήνα προσπαθειών. Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι σε άσχημη κατάσταση. 

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη κορίτσι μου... Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς για τέτοιο πόνο... 

Είχε ο άντρας μου ουρεοπλασμα πήραμε και οι δύο αντιβίωση vibramycin για 12 ημέρες πριν μείνω έγκυος. Τώρα  έκανα εγώ κολπική καλλιέργεια τώρα που είμαι έγκυος και βγήκε αρνητικό στο ουρεοπλασμα λογικά το έχουμε καταπολεμήσει. Απλά μπορεί να μην φταίει αυτό ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να μην ανησυχώ και αν δεν φύγει το ουρεοπλασμα και πως το έχουν συνδέσει με αποβολές επειδή μπορεί σε περιστατικά αποβολών να βρέθηκε και το ουρεοπλασμα. Κάνατε εξέταση στο μωρό να δείτε αν υπήρχε κάποιο χρωμόσωμα που το προκάλεσε ? Κάνε και μια εξέταση για θρομβοφιλια έτσι για να σου φύγει... Όπως και να έχει ξέρω ότι δεν είναι παρηγορο αλλά πιστεύω ότι μόλις ξαναμεινεις έγκυος θα βρεις λίγη αγαλλίαση και θα κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά την επόμενη φορά και εκεί θα ηρεμήσεις... Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και κουράγιο και σύντομα να αποκτήσετε το μωρό σας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2021 at 12:01 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη κορίτσι μου... Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς για τέτοιο πόνο... 

Είχε ο άντρας μου ουρεοπλασμα πήραμε και οι δύο αντιβίωση vibramycin για 12 ημέρες πριν μείνω έγκυος. Τώρα  έκανα εγώ κολπική καλλιέργεια τώρα που είμαι έγκυος και βγήκε αρνητικό στο ουρεοπλασμα λογικά το έχουμε καταπολεμήσει. Απλά μπορεί να μην φταίει αυτό ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να μην ανησυχώ και αν δεν φύγει το ουρεοπλασμα και πως το έχουν συνδέσει με αποβολές επειδή μπορεί σε περιστατικά αποβολών να βρέθηκε και το ουρεοπλασμα. Κάνατε εξέταση στο μωρό να δείτε αν υπήρχε κάποιο χρωμόσωμα που το προκάλεσε ? Κάνε και μια εξέταση για θρομβοφιλια έτσι για να σου φύγει... Όπως και να έχει ξέρω ότι δεν είναι παρηγορο αλλά πιστεύω ότι μόλις ξαναμεινεις έγκυος θα βρεις λίγη αγαλλίαση και θα κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά την επόμενη φορά και εκεί θα ηρεμήσεις... Σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και κουράγιο και σύντομα να αποκτήσετε το μωρό σας... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα λόγια σου!!! Εύχομαι κ ελπίζω σύντομα να έχουμε μια εγκυμοσύνη και να έχει καλή έκβαση...

Δεν πήραμε καρυοτυπο απο το μωρό που χάσαμε,στο νοσοκομείο δεν μας το είπε κανείς, κ εμείς ήμασταν εντελώς στα χαμένα. Όταν βγήκα από το νοσοκομείο ο γιατρός μου μού έκανε την ίδια ερώτηση. Δεν θα μάθουμε ποτέ. Έγιναν όλα τόσο γρήγορα. Θα κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους να ελέγξουμε τα χρωμοσώματα μας αν είναι συμβατά. Για τη θρομβοφιλια ρώτησα αν χρειάζεται να κάνω εξέταση κ μου είπε ότι αν είχα θρομβοφιλια η καρδιά του εμβρύου θα σταματούσε το πρώτο τρίμηνο  αφού έφτασα μέχρι τον 6ο σχεδόν απέκλεισε τέτοιο ενδεχόμενο...ξανά προσπάθειες μετά από 3 κύκλους κ ελπίζω να πάνε όλα καλά...Κ για όλες τις γυναίκες που επιθυμούν να αποκτήσουν μωράκι Εύχομαι ολόψυχα το ίδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κοριτσια μου μπήκα να σας πω τα νέα μου! Ακολουθεί σεντονι!  Αρχικα η μητρα και ο τράχηλος είναι πεντακάθαρος ! Μου είπε ότι από τις πρώτες εξετάσεις μέχρι τώρα τα ανδρογόνα μου έχουν πέσει! Δεν είναι στα κατώτατα όρια αλλά με βάση το ΣΠΩ, την υψηλή ΑΜΗ ,την βιοχημικη και την παλινδρομη με ευρήματα στο έμβρυο μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα λύκο , καρδιολιπινες, β2 γλυκο πρωτεΐνες, έλεγχος σφαιρικών γ και ηλεκτροφορηση γτ  υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο αυτοάνοσο το οποίο να εμποδίζει για επιτυχή εγκυμοσυνη! Μελετώντας την περίπτωση μου και με βάση κάποιες πρόσφατες έρευνες θέλει να το ψάξουμε λίγο ! Έκλεισα ραντεβού να με δει 9 Μαΐου μετά το πασχα να έχουν βγει οι εξετάσεις αυτέ και ισωσ Και οι καρυοτυποι (εμβρύου και ζεύγους) και να δούμε αν χρειαστεί να μου δώσει αγωγη ( έχει μελετήσει να μου δώσει κάποια αγωγη μου είπε ) αλλά όχι ακόμη γτ τώρα είναι επηρεασμένες οι ορμόνες λόγω εγκυμοσύνης και θα μου τα πει στο επόμενο ραντεβού ! Η αγωγη για να δράσει θέλει 4-6 εβδομάδες όποτε  μάλλον θα καταψύξουμε και σπερμα μήπως μέσα στο καλοκαιρι αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος να κάνουμε σπερματεγχυνση! Δεν θέλει να με πάει για εξωσωματικη ακόμη και θέλει να το παλέψουμε ! Βγήκε και η ιστολογική και δεν υπάρχει κάποια κακοήθεια ! Τελος μου είπε να ελαττώσω στο ελάχιστο κάποια τρόφιμα που πυροδοτούν τις ενδοφιρνες και επηρεάζουν την ποιότητα των ωαρίων και αυτές είναι ( φράουλες, πορτοκάλια , μαυρη σοκολάτα, ξηροί καρποί, τζίντζερ, κρέας , βιταμίνη c ,b12, σταφύλια και πικάντικα! Για επαφές μου είπε μπορούμε από σήμερα αλλά όχι ελεύθερες φυσικά! Για ελεύθερες επαφές αφού μου έρθει η περίοδος που μπορεί να αργησει μέχρι και 40-50 μέρες και που θα έχουν βγει οι εξετάσεις κτλ! Είδε στη μια ωοθηκη ένα αυγουλακι που υπερτερεί αλλά δεν είναι σίγουρος αν όντως είναι για ωορρηξια ή αν είναι από την υπερδιέγερση που είχα τους προηγούμενους μήνες!
    • @cat12 καλησπέρα και από μένα! Επειδή έχω κάνει "διατριβή" (δηλαδή έχω βγάλει τα μάτια μου 🤣🤣🤣) στα τεστακια ταινίες της home από την εμπειρία μου σου λέω ότι είναι θετικό!! Μάλιστα και εγώ τότε δύο φρέσκα εμβρυακια 3ημερων είχα μεταφέρει, τα μοναδικά που είχαν προκύψει από σύνολο 14 ωαρίων, πολύ μέτρια.. όπως καταλαβαίνεις οι ελπίδες ήταν σίγουρα μηδαμινές για εμένα τότε.. και όμως το θαύμα είχε γίνει!! Μάλιστα θυμάμαι εγώ έβλεπα το θετικό από τη 5η μέρα ετ.. στις φωτογραφίες δεν φαινόταν ξεκάθαρα, οι φίλες μου να μην το βλέπουν, ο άντρας μου άρχισε να αμφιβάλλει για την ψυχική μου υγεία..!!! Χαχαχαχαχα!! Έφτασα να πάρω από φαρμακείο της first step & predictor early που ανιχνεύουν από 10 μονάδες όπου πλέον βγήκαν και ξεκάθαρα θετικά και αυτό το έκανα για να μην "τρελαθώ" καθώς μόνο εγώ το έβλεπα..!!! Παρόλα αυτά όμως τα αγαπάω της hometest.. ήταν το πρώτο θετικό που πήρα στη ζωή μου και ας "με τρέλαναν"!! Χαχαχαχαχα  Σου ανεβάζω φωτό για να δείς να γελάσεις.. της home τα είχα βάλει μάλιστα στη σειρά για να φανεί και η αύξηση της χοριακής μέρα με τη μέρα.. όχι πες μου εσύ αν βλέπεις στην αρχή γραμμουλα!!! 🤣🤣🤣 Εγώ είμαι σίγουρη για σένα πάντως!! Βουρ στο φαρμακείο για early!! Χαχαχαχαχα!!  
    • @Kate1992θα περιμένουμε και τα επόμενα τεστακια σου  @Mpourmpoulo πηγες στο γιατρο; τι νεότερα έχεις να μας πεις;
    • Ωωω τι όμορφα νέα ❤️ εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη ❤️  Με το καλό κορίτσι μου , όλα θα πάνε καλά ❤️
    • Καλησπέρα! Κι εγώ είχα πολύ πρησμένο στήθος πριν καν την αναμενόμενη περίοδο. Όπως επίσης και πονάκια στην κοιλιά. Που και τα 2 ήταν για μένα και συμπτώματα περιόδου. Λίγο πιο μετά ξεκίνησα να έχω και συχνοουρια και ναυτία. Με το καλό σου εύχομαι, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...