Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΜΑ ΜΕ «ΔΑΝΕΙΚΟ» DNA...


ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ

Recommended Posts

Μόλις ετοιμάζομαι για αυτό το δρόμο , είμαι 42 , τα ωάρια μου δεν είναι καλής ποιότητας , και θα κινηθούμε σε αυτό το μότο , μόλις έρθει ο σύζυγός μου από Αμερική (μεγάλα διαστήματα , είναι εκτός Ελλάδος , σε κάποια πανεπιστήμια )

Υπήρξαν αρκετά χρόνια , που εγώ δεν ήθελα παιδί ,  ήθελα καριέρα και ταξίδια , ο σύζυγος περίμενε καρτερικά.... 

με θυμάμαι να πηγαίνω στις κλινικές να βλέπω τις φιλενάδες μου να γεννάνε , και να βιάζομαι να φύγω γιατί δεν την πάλευα μέσα σε τόσα μωρά...και η ειρωνεία είναι ότι όταν εγώ ήθελα παιδί....απλά δεν μπορούσα...όχι μόνο να συλλάβω ούτε να παράγω υγιή ωάρια....ο θεός τιμωρεί;; η φύση;;; δεν ξέρω απλά έπεσα δέσμια των επιλογών μου...

Ναι θέλω παιδί , ναι έχω δυνατότητα να μεγαλώσω όχι ένα αλλά τρία.....και δεν μπορώ να κάνω με τα δικά μου ωάρια... δεν ξέρω αν για κάποιους είναι ταμπού , αλλά εγώ νιώθω ευγνώμων που ίσως μπορέσω να αποκτήσω παιδί με ¨δανεικά¨ωάρια...όχι δεν είμαι ματαιόδοξη  , δεν είμαι ματαιοδοξη πια....να θέλω μια "κόπια" δική μου , θέλω όμως ένα πλασματάκι να του δώσω τόση αγάπη που δεν χωράει ο νους σας...

Απορίες έχω ένα σωρό...σαν έφηβη....θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.... τα ωάρια που παίρνεις...είναι ελεγχόμενα :; για την δότρια ξέρω ότι δεν μπορώ να γνωρίζω πολλά....τι μπορώ να ξέρω....

 

ευχαριστώ όλους σας

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • admin changed the title to ΜΑΜΑ ΜΕ «ΔΑΝΕΙΚΟ» DNA...

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ μπράβο σου για την απόφαση που έχεις πάρει!! Ο Θεός σίγουρα δεν τιμωρεί, απλώς για άλλους ο δρόμος για την απόκτηση ενός παιδιού είναι ανοιχτός και για άλλους γεμάτος εμπόδια.. 

Προσωπικα δεν ξερω τη διαδικασία με δότρια ωαρίων, αυτό που ξέρω όμως είναι οτι για να γίνεις μητέρα δεν χρειάζεται αποκλειστικά να γίνεις με δικό σου DNA.. Μαμά είναι η γυναίκα που σε μεγαλώνει, που σου δίνει αρχές, αγάπη, που σε φροντίζει, σε προσέχει και πολλά πολλά άλλα...

Και ας είναι ξένο το ωάριο, με το καλό αυτό το έμβρυο θα πάρει σάρκα και οστά απο εσένα, απο το δικό σου σώμα θα τρέφεται και θα μεγαλώνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα με συγκινησες... Μανουλα ειναι αυτη που μεγαλωνει το μωρακι της προσφεροντας του στοργή κ αγαπη... Ειμαι σιγουρη πως θα εισαι υπεροχη μαμα! 

Ευχομαι συντομα να τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

Με συγκίνησες πολύ. Είμαι σε παρόμοια διαδικασία. Θα σου στείλω μήνυμα να πούμε κάποια πράγματα.

σου άφησα μήνυμα....πιστεύω....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Gabry είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι κι εγώ σε κατάσταση "μπερδεμένη". Η δική μας προσπάθεια για να φέρουμε με τον άντρα μου τα παιδιά μας στον κόσμο, ξεκίνησε με πολλή αγάπη και ενθουσιασμό 2 χρόνια πριν. Το θετικό τεστ ήρθε κατευθείαν, με την πρώτη! Τρελή χαρά! Κράτησε σχεδόν ένα μήνα η χαρά. Ακούσαμε καρδιά, ξετρελαθηκαμε και μετά από μερικές μέρες παλλινδρομηση... Από τότε ως σήμερα έχουν ακολουθήσει άλλες 3 παλλινδρομησεις. Όλες με "εύκολη", φυσιολογική σύλληψη.

Έχουμε ψάξει τα πάντα, όλα τέλεια! Οι εξετάσεις μας είναι άψογες. Μέσα στο καλοκαίρι κάναμε και πλήρη ανοσολογικο έλεγχο. Ακολουθήσαμε τις οδηγίες του ανοσολογου, ξεκίνησα κορτιζόνη prezolon και salospir τέλος Ιουλίου και πήραμε το πράσινο φως να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες ξανά! 

Πολλή θετική ενέργεια! Περνάει ο πρώτος κύκλος, που για κάποιον λόγο μέσα στο καλοκαίρι άλλαξε από 25 σε 23 ημέρες, αρνητική χοριακη...

Περνάει ο δεύτερος, το ίδιο... Από την έλλειψη συμπτωμάτων και την συζήτηση με τον γιατρό μου σχετικά με την διάρκεια του κύκλου μου, υποψιαστηκα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την ωορρηξία μου. Την προηγούμενη Τετάρτη έκανα ξανά υστερογραφια. Τέλεια η μητρα μου, τέλειες οι σάλπιγγες, αρκετά ωοθηλακια και στις δύο ωοθήκες. 

Για να μην λέω πολλά, αύριο θα κάνω μια ovitrelle για να προκαλέσουμε ωορρηξία. Θα προσπαθήσουμε μετά φυσιολογικά πάλι. 

Όμως η εξωσωματική και προεμφυτευτικος έλεγχος αν πρόκειται για δικά μου ωάρια ή με "δανεικά" ωάρια είναι μονόδρομος σε περίπτωση άλλης αποτυχίας. Η λογική είναι ότι τα ωάρια μου δεν είναι καλής ποιότητας και δίνουν μη βιώσιμα έμβρυα. Στην αρχή δεν θέλαμε ούτε να συζητήσουμε την περίπτωση της εξωσωματικής, όμως πλέον ο χρόνος φαίνεται να δρα αρνητικά εκτός από την ψυχή μας και στην ωορρηξία μου...

Έτσι, αναζητώ κι εγώ πληροφορίες για την διαδικασία της εξωσωματικής με δανεικά ωάρια. 

Παντως για να σε εμψυχωσω ειμαι μια περιπτωση με 3 σερι αποβολες κ ο γιατρος μου ηταν καθετος πως ηταν τυχαια γεγονοτα (βεβαια εμενα οι 2 ηταν βιοχημικες). Τωρα ειμαι εγκυος στον 5ο κ το μωρο μου μεγαλωνει πολυ καλα!  Γνωριζω κ αλλη κοπελα με 3 συνεχονενες αποβολες η οποια ειχε ψαξει τα παντα κ ηταν μια χαρα κ τωρα εχει 2 μικρα μωρακια δυο κ ενος ετους (πηρε φορα)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης, στο Ελενα υπαρχει τμημα καθ'εξιν αποβολων κ εχω ακουσει τα καλυτερα! Σε αναλαμβανουν πληρως, σε ψαχνουν για τα παντα κ φυσικα ειναι πολυ πιο οικονομικα.. Πριν μεινω ξανα εγκυος, ημουν ετοιμη να παω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω την ηλικια σου, αλλα για μενα, αν δε σε πιεζει τοσο ο χροβος, προσπαθησε το φυσικα για καποιο καιρο.. αλλωστε, ειστε γονιμοι (βεβαια εφ οσων κανεις ωορρηξια). Παντως με τον ενα η τον αλλο τροπο, θα εχεις συντομα παιδακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...