Μετάβαση σε περιεχόμενο

tsh στην εγκυμοσυνη


xamogelo

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

ααα οκ δεν το γνώριζα! Δλδ τι άλλες εξετασεις κάνεις?? Όλα τα ορμονολογικά φαντάζομαι προλακτίνες κτλ......

Ειναι πολλες, θα σ'τις  πει ο γιατρος σου οταν ερθει η ωρα..! Ορμονολογικες οχι τοσες πολλες... Βεβαια ενας καλος γιατρος, αν του πεις οτι θελεις να κανεις παιδι, μπορει να σου γραψει κ καποιες νωριτερα ή αν προσπαθεις πανω απο 6 μηνες να σε ψαξει για καποια βασικα τουλαχιστον (πχ tsh, προλακτινη κ.α.)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Ειναι πολλες, θα σ'τις  πει ο γιατρος σου οταν ερθει η ωρα..! Ορμονολογικες οχι τοσες πολλες... Βεβαια ενας καλος γιατρος, αν του πεις οτι θελεις να κανεις παιδι, μπορει να σου γραψει κ καποιες νωριτερα ή αν προσπαθεις πανω απο 6 μηνες να σε ψαξει για καποια βασικα τουλαχιστον (πχ tsh, προλακτινη κ.α.)..

ωχ εντάξει δεν ψάχνω άλλο! Δυστυχώς μάλλον ούτε αυτόν τον μήνα έμεινα έγκυος παρότι σε όλες τις γόνιμες ήμουν ενεργή......νιώθω σίγουρα οτι θα αδιαθετήσω!!Δεν πειράζει, καλά να είμαστε και θα έρθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κορίτσια έχουν απόλυτα δίκιο....Ένας καλός Ενδοκρινολος μπορεί να σε οδηγήσει σωστά στο τι φάρμακα και σε τι δόση θα χρειαστεις...αν.Και είναι αρκετά κοινό στις γυναίκες να.έχουν υποθυροειδισμο Τώρα πια σύμφωνα το δικό μου γιατρο...Εγώ δυστυχώς Έχω graves κοινώς υπερθυροειδισμο...αλλά και πάλι με στενή παρακολούθηση και αγωγή η εγκυμοσύνη μου δεν επηρεαζεται τουλάχιστον μέχρι τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Η tsh με τιμή 8, αν και "γκρίζα ζώνη", ήταν αρκετή για να με κάνει διπλάσια, να με κάνει να έχω εφιδρώσεις και, φυσικά, να μου στερεί εγκυμοσύνη μετά από προσπάθειες... Κοινώς, αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι, δεν το έβλεπα πιθανό για 2ο παιδί και ακόμη κι αν έμενα έγκυος, δεν ξέρω πώς θα προχωρούσε. Άτιμο πράγμα ο θυρεοειδής, αν δεν τον ρυθμίσεις... Φυσικά και μπορεί να μη σχετίζεται με την οριακά πρόωρη γέννα, μπορεί όμως και ναι. Ο γιατρός, συμφωνώ, απαράδεκτος και τραγική η παράλειψη... Από τότε που έμαθα ότι έχω τσιμπημένη τιμή, μου είπε ο γιατρός ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης μιλάς πρώτα στον ενδοκρινολόγο και μετά σ' εμένα. Εγώ με τη λήψη του Τ4 ήμουν απόλυτα ρυθμισμένη και ποτέ δεν προέκυψε κάτι...

@xamogelo  όλα θα πάνε απόλυτα καλά! όταν κινείσαι εντός προτεινόμενων ορίων, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. όταν μπορέσεις, τσέκαρε την προλακτίνη σου (το είχα κάνει και αυτό για σιγουριά, αλλά σ' εμένα καταλυτικό ρόλο είχε παίξει ο θυρεοειδής).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

@Rosemary Η tsh με τιμή 8, αν και "γκρίζα ζώνη", ήταν αρκετή για να με κάνει διπλάσια, να με κάνει να έχω εφιδρώσεις και, φυσικά, να μου στερεί εγκυμοσύνη μετά από προσπάθειες... Κοινώς, αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι, δεν το έβλεπα πιθανό για 2ο παιδί και ακόμη κι αν έμενα έγκυος, δεν ξέρω πώς θα προχωρούσε. Άτιμο πράγμα ο θυρεοειδής, αν δεν τον ρυθμίσεις... Φυσικά και μπορεί να μη σχετίζεται με την οριακά πρόωρη γέννα, μπορεί όμως και ναι. Ο γιατρός, συμφωνώ, απαράδεκτος και τραγική η παράλειψη... Από τότε που έμαθα ότι έχω τσιμπημένη τιμή, μου είπε ο γιατρός ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης μιλάς πρώτα στον ενδοκρινολόγο και μετά σ' εμένα. Εγώ με τη λήψη του Τ4 ήμουν απόλυτα ρυθμισμένη και ποτέ δεν προέκυψε κάτι...

@xamogelo  όλα θα πάνε απόλυτα καλά! όταν κινείσαι εντός προτεινόμενων ορίων, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. όταν μπορέσεις, τσέκαρε την προλακτίνη σου (το είχα κάνει και αυτό για σιγουριά, αλλά σ' εμένα καταλυτικό ρόλο είχε παίξει ο θυρεοειδής).

 

καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση!Δεν σου κρύβω οτι ανησυχώ λιγάκι για τη γονιμότητά μου μιας και διάβασα πως πάνω από 2 tsh την μειώνει.....Βέβαια η γιατρός μίλησε με σιγουριά. Θα κάνω και προλακτίνη ναι....υπάρχει κάτι άλλο που παίζει σημαντικό ρόλο? Τώρα τον σύζυγο δεν θα τον βάλω σε διαδικασίες καθόλου....έχουμε καιρό ακόμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

@xamogelo ειλικρινά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Όταν η tsh είναι εντός ορίων, δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να υπάρξει θέμα. Συζήτησέ το με ενδοκρινολόγο κι αν σου πει για περιοδική λήψη T4, τότε πάρε το χαπάκι για λίγο (αν χρειαστεί) και θα είσαι σούπερ. Στο πλαίσιο μιας εξέτασης αίματος για να τσεκάρεις τα κλασικά, κάνε και την προλακτίνη σου - νομίζω γίνεται όταν έχεις περίοδο, προς τις τελευταίες μέρες (;). Αν μου επιτρέπεις, πόσο καιρό αρχίσατε προσπάθεια για μωράκι; Μην αγχώνεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Καλημέρα!

@xamogelo ειλικρινά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Όταν η tsh είναι εντός ορίων, δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να υπάρξει θέμα. Συζήτησέ το με ενδοκρινολόγο κι αν σου πει για περιοδική λήψη T4, τότε πάρε το χαπάκι για λίγο (αν χρειαστεί) και θα είσαι σούπερ. Στο πλαίσιο μιας εξέτασης αίματος για να τσεκάρεις τα κλασικά, κάνε και την προλακτίνη σου - νομίζω γίνεται όταν έχεις περίοδο, προς τις τελευταίες μέρες (;). Αν μου επιτρέπεις, πόσο καιρό αρχίσατε προσπάθεια για μωράκι; Μην αγχώνεσαι..

και εγώ νομίζω πως πρέπει να εμπιστευθώ τον ενδοκρινολόγο , πιστεύω θα μου το έλεγε...γιατί του είπα οτι με ενδιαφέρει η εγκυμοσύνη! Έχουμε αφήσει ελεύθερες επαφές πολύ λίγο...από αρχές Αυγούστου. Τώρα περιμένω περίοδο σε 3 μέρες αλλά δεν έχω κανένα σύμπτωμα εκτός του οτι έχω γίνει σαν μπαλόνι! Νομίζω πως δεν είμαι εγκυος πάντως.....Έκανα γενική αίματος και είναι όλα καλά, αλλά κάτι πιο εξειδικευμένο όχι ακόμη αν και είμαι υπέρ του να γνωρίζουμε οτι συμβαίνει -αν συμβαίνει- από νωρίς για να μη  ταλαιπωρούμαστε άδικα.....διαβάζω και δι'αφορες ιστορίες και αγχώνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 27/9/2017 at 11:14 ΜΜ, ο/η xamogelo είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν είμαι ακόμη έγκυος, αλλά έπειτα από εξετάσεις που έκανα, βρέθηκε να έχω tsh  3,15.  Όλα φυσιολογικά μου είπε ο μικροβιολόγος και ο παθολόγος. Χτες όμως εντελώς τυχαία, διάβασα πως στην εγκυμοσύνη τα πράγματα αλλάζουν και γενικά δίνουν t4 σε τιμές άνω των 2,5. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι, όσες κοπέλες πήρατε t4, το σταματήσατε μετά την εγκυμοσύνη ή θα το παίρνετε για πάντα???? 

Γεια σου! Θα σου μιλήσω από προσωπική πείρα γιατί είμαι  έγκυος έχω και υποθυροειδισμό εδώ και 10 χρόνια.

Είχα ρωτήσει το γυναικολόγο για θέματα γονιμότητας και μου είχε πει να μην ανησυχώ καθόλου και ότι αν είναι ρυθμισμένος δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε μη το σκέφτεσαι σύντομα θα μείνεις έγκυος!

Όταν έμεινα έγκυος ή πρώτη πρώτη εξέταση που με έβαλε να κάνω(πριν ακόμα ακούσουμε καρδια΄φαντάσου) ήταν για την tsh. Μου βγήκε 3,2 (πανικοβλήθηκα γιατί και γω είχα διαβάσει για κα΄τω από 2,5) Ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος που έχω μου είπαν να μην ανησυχώ ότι θα αυξήσουμε το χάπι και όλα θα πάνε καλά! Και πράγματι στις εξετάσεις του επόμενου μήνα είχε πέσει στο 1,4. Στο λέω γιατί και έγκυος να μέινεις με tsh πάνω από 2,5 μη πανικοβληθείς θα στο ρυθμίσουν οι γιατροί!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !!εγω επερνα μια μικρη δοση τ4 μου ειπανε για προδιαθεση και το παρακολουθω οταν εμεινα εγκυος εκανα tsh και ειχε ανεβει πηρα χαπακια εκανα ξανα εξεταση και επεσε αλλα δυστηχως ασχετο με την εξεταση εντελως παλινδρομησε !τωρα δεν ξερω να πεζει ρολο και αυτο και επεσε και η tsh η καθαρα απο τα χαπια αυτο τωρα το σκεφτηκα!!!!δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσηνη αλλα μου ειπανε πως καλητερα ειναι να περνεις απο πριν αν φυσηκα πρεπει !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Witch Hunt είπε:

Γεια σου! Θα σου μιλήσω από προσωπική πείρα γιατί είμαι  έγκυος έχω και υποθυροειδισμό εδώ και 10 χρόνια.

Είχα ρωτήσει το γυναικολόγο για θέματα γονιμότητας και μου είχε πει να μην ανησυχώ καθόλου και ότι αν είναι ρυθμισμένος δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Οπότε μη το σκέφτεσαι σύντομα θα μείνεις έγκυος!

Όταν έμεινα έγκυος ή πρώτη πρώτη εξέταση που με έβαλε να κάνω(πριν ακόμα ακούσουμε καρδια΄φαντάσου) ήταν για την tsh. Μου βγήκε 3,2 (πανικοβλήθηκα γιατί και γω είχα διαβάσει για κα΄τω από 2,5) Ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος που έχω μου είπαν να μην ανησυχώ ότι θα αυξήσουμε το χάπι και όλα θα πάνε καλά! Και πράγματι στις εξετάσεις του επόμενου μήνα είχε πέσει στο 1,4. Στο λέω γιατί και έγκυος να μέινεις με tsh πάνω από 2,5 μη πανικοβληθείς θα στο ρυθμίσουν οι γιατροί!

 

Εμενα ειχε φτασει στο 6 και με χαπι να φανταστεις αλλα μικρη δοση των 25mg !!! Αλλα ειναι οκ τωρα σημερα συγκεκρημενα εκανα επανεξεταση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/27/2017 at 1:52 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Εμενα ειχε φτασει στο 6 και με χαπι να φανταστεις αλλα μικρη δοση των 25mg !!! Αλλα ειναι οκ τωρα σημερα συγκεκρημενα εκανα επανεξεταση!!!!

Nαι είναι τα ορμονικά απρόβλεπτα αλλά αν το παρακολουθούμε τακτικά ρυθμίζεται! Χαιρομαι που βγήκαν καλές οι εξετάσεις σου! Με το καλό να μείνεις έγκυος και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...