Μετάβαση σε περιεχόμενο

tsh στην εγκυμοσυνη


xamogelo

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν είμαι ακόμη έγκυος, αλλά έπειτα από εξετάσεις που έκανα, βρέθηκε να έχω tsh  3,15.  Όλα φυσιολογικά μου είπε ο μικροβιολόγος και ο παθολόγος. Χτες όμως εντελώς τυχαία, διάβασα πως στην εγκυμοσύνη τα πράγματα αλλάζουν και γενικά δίνουν t4 σε τιμές άνω των 2,5. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι, όσες κοπέλες πήρατε t4, το σταματήσατε μετά την εγκυμοσύνη ή θα το παίρνετε για πάντα???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν είμαι έγκυος καλό είναι να είναι Κάτω από 2 μου έχουν πει για εγκυμοσύνη το τ4 εμένα μου είπε ότι όταν θα κάνω έγκυος και γεννήσω θα το σταματήσω. Καλό είναι να πας σε ενδοκρινολογο. Εμένα μου το είπε η ενδοκρινολογος μου εμένα  είναι στο 3. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν είμαι ακόμη έγκυος, αλλά έπειτα από εξετάσεις που έκανα, βρέθηκε να έχω tsh  3,15.  Όλα φυσιολογικά μου είπε ο μικροβιολόγος και ο παθολόγος. Χτες όμως εντελώς τυχαία, διάβασα πως στην εγκυμοσύνη τα πράγματα αλλάζουν και γενικά δίνουν t4 σε τιμές άνω των 2,5. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι, όσες κοπέλες πήρατε t4, το σταματήσατε μετά την εγκυμοσύνη ή θα το παίρνετε για πάντα???? 

   Γεια σου!! Στην αρχη της κυησης ο γυναικολογος σου θα σου μετρησει ξανα την tsh (την οποια ετσι κι αλλιως, καλο ειναι να την μετρας καθε εξαμηνο). Αν εχεις την ιδια τιμη, πιθανο να σου δωσει ελαχιστη δοση Τ4. Οταν με το καλο γεννησεις θα ξανακανεις μετρηση κ το πιο πιθανο ειναι να σταματησει κ η χορηγηση.. Μην αγχωνεσαι παντως, ειναι παρα πολλες οι γυναικες, που ενω δεν εχουν υποθυρεοειδη, παιρνουν στην κυηση Τ4..! Καλη συνεχεια..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως σου ειπε γιατι καποιες περιοδους ανεβαίνει η τιμή?? Επίσης επηρεάζει την γονιμότητα ξέρεις?? Το διάβασα και αυτό και στεναχωρήθηκα πολύ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικροβιολόγος και παθολόγος είναι ανίδεοι σε σχέση με τις κατάλληλες τιμές των ορμονών για γονιμοτητα και συλληψη.. Το μονο που ξέρουν είναι να διακρίνουν αν οι τιμές είναι εντός φυσιολογικών ορίων ή όχι.. Εμένα φαντάσου η μικροβιολόγος της γειτονιάς, στο παρελθον που είχε χρειαστεί να κάνω β χοριακη επειδη ειχα 4 μερες καθυστέρηση, μου δημιούργησε τεράστια αναστάτωση παίρνοντας με τηλ και λέγοντας μου ότι το αποτέλεσμα ηταν θετικό (12), δηλ. εδειχνε σύλληψη ολίγων ημερών και ημουν έγκυος...Τρελάθηκα γιατί το παλεύαμε πολύ καιρό!!!!  Με δακρια στα ματια κ τρεμαμενη πηρα αμεσως το γυναικολόγο και μόλις άκουσε την τιμή, μου ειπε οτι δεν ειναι καλή, και δεν είμαι εγκυος απλά πήγε να γίνει σύλληψη η οποία ωστόσο ήταν ατελής δηλ για κάποιο λόγο δεν ολοκληρώθηκε..!!!Καταλαβαίνεις ψυχρολουσία... Ημουν λες και μου είχες πετάξει έναν κουβά παγωμένο νερό στα μούτρα.. Εν τέλει αδιαθετησα την επόμενη οπότε έχει δίκιο ο γυναικολόγος.. Καθένας στην ειδικότητα του..  Θα πρέπει λοιπον να επισκεφτεις ενδοκρινολογο με πιστοποιημένη εξειδικευση στην υπογονιμότητα που θα μπορεσει να σε διαφωτίσει.. Πάντως αν θες την άποψη μου, με πάσα επιφύλαξη και με βάση αυτά πού μου έχει πει η δική μου γιατρός η tsh πρέπει να είναι γύρω στο 1,5-2. Σε γυναικες που εχουν προδιαθεση απο το οικογενειακο ιστορικο για υποθυρεοειδισμο οι γιατροι προσπαθουν να ρίξουν την τιμη συνήθως και κάτω από 1. Αυτό γινεται γιατι οταν μενεις έγκυος απο οτι ξερω τις πρώτες εβδομάδες της κύησης το εμβρυο δεν έχει αναπτύξει ακόμη το θυρεοειδή αδένα και καλύπτεται από το δικό σου θυρεοειδή.. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η τιμή της tsh να εκτινασσεται στα υψη πραγματα που μπορει να δημιουργησει θεμα στη σωστη αναπτυξη του εμβρυου και στην ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης. Βέβαια κάποιες φορες είναι ανεκτή η τιμή 2,20.. 2,30 αν δεν υπάρχει hashimoto δηλ αυτοανοσο νόσημα του θυρεοειδούς  (που φαίνεται αν κανείς αιματολογοκες t3 t4). Παντως μην αγχώνεσαι καθόλου... Το να πέσει ο θυρεοειδης είναι το πιο απλο πράγμα του κόσμου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Μικροβιολόγος και παθολόγος είναι ανίδεοι σε σχέση με τις κατάλληλες τιμές των ορμονών για γονιμοτητα και συλληψη.. Το μονο που ξέρουν είναι να διακρίνουν αν οι τιμές είναι εντός φυσιολογικών ορίων ή όχι.. Εμένα φαντάσου η μικροβιολόγος της γειτονιάς, στο παρελθον που είχε χρειαστεί να κάνω β χοριακη επειδη ειχα 4 μερες καθυστέρηση, μου δημιούργησε τεράστια αναστάτωση παίρνοντας με τηλ και λέγοντας μου ότι το αποτέλεσμα ηταν θετικό (12), δηλ. εδειχνε σύλληψη ολίγων ημερών και ημουν έγκυος...Τρελάθηκα γιατί το παλεύαμε πολύ καιρό!!!!  Με δακρια στα ματια κ τρεμαμενη πηρα αμεσως το γυναικολόγο και μόλις άκουσε την τιμή, μου ειπε οτι δεν ειναι καλή, και δεν είμαι εγκυος απλά πήγε να γίνει σύλληψη η οποία ωστόσο ήταν ατελής δηλ για κάποιο λόγο δεν ολοκληρώθηκε..!!!Καταλαβαίνεις ψυχρολουσία... Ημουν λες και μου είχες πετάξει έναν κουβά παγωμένο νερό στα μούτρα.. Εν τέλει αδιαθετησα την επόμενη οπότε έχει δίκιο ο γυναικολόγος.. Καθένας στην ειδικότητα του..  Θα πρέπει λοιπον να επισκεφτεις ενδοκρινολογο με πιστοποιημένη εξειδικευση στην υπογονιμότητα που θα μπορεσει να σε διαφωτίσει.. Πάντως αν θες την άποψη μου, με πάσα επιφύλαξη και με βάση αυτά πού μου έχει πει η δική μου γιατρός η tsh πρέπει να είναι γύρω στο 1,5-2. Σε γυναικες που εχουν προδιαθεση απο το οικογενειακο ιστορικο για υποθυρεοειδισμο οι γιατροι προσπαθουν να ρίξουν την τιμη συνήθως και κάτω από 1. Αυτό γινεται γιατι οταν μενεις έγκυος απο οτι ξερω τις πρώτες εβδομάδες της κύησης το εμβρυο δεν έχει αναπτύξει ακόμη το θυρεοειδή αδένα και καλύπτεται από το δικό σου θυρεοειδή.. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η τιμή της tsh να εκτινασσεται στα υψη πραγματα που μπορει μα δημιουργησει θεμα στη σωστη αναπτυξη του εμβρυου και στην ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης. Βέβαια κάποιες φορες είναι ανεκτή η τιμή 2,20.. 2,30 αν δεν υπάρχει hashimoto δηλ αυτοανοσο νόσημα του θυρεοειδούς  (που φαίνεται αν κανείς αιματολογοκες t3 t4).

σε ευχαριστώ για τη λεπτομερή απάντηση!Για υπογονιμότητα ανησυχώ, δεν προσπαθώ ούτε 2 μήνες βέβαια.....Εκτινάσσεται τι εννοείς?? από 3 πάει στο 35 ας πούμε??? Ρώτησα τον παθολόγο συγκεκριμένα για εγκυμοσύνη και μου είπε πως εως 5 η τιμές είναι οκ. Ούτε λόγος για υπογονιμότητα παρότι ξέρει πως προσπαθώ. Μου κάνει εντύπωση......αλλά θα κλείσω άμεσα κ ραντεβού με ενδοκρινολόγο. Ιστορικό όχι δεν έχω με θυρεοειδή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά μην αγχώνεσαι τόσο βρε κορίτσι μου.. Δυο μήνες προσπαθείς.. Ακόμα στην αρχή εισαι..Εγώ σου είπα να πας σε ενδοκρινολογο υπογονιμότητας όχι επειδή πιστεύω πως είσαι υπογονιμη απλά επειδή οι γιατροί με αυτή την ειδικότητα ξέρουν ακριβώς ποιες είναι οι κατάλληλες τιμές των ορμονών ώστε να κυλήσουν όλα ρολόι και να μπορέσεις να μείνεις πιο γρήγορα εγκυος.. Όταν λέω εκτοξεύεται δεν εννοώ 35 αλλά μπορεί να πάει από 3,5 στο 9,5 για παράδειγμα..   Όχι μόνο στην εγκυμοσύνη αλλά και σε περίπτωση αρυθμιστου θυρεοειδούς όταν η γυναίκα αντιμετωπίζει θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.Εγω έχω πολλά χρόνια υπό και ήμουν σε θεραπεία με t4.Ειχα περάσει από όλα τα mg του t4 και τον είχα ρυθμίσει. Εδώ και δύο χρόνια τον είχα παραμελήσει τελείως και δεν πήγαινα για εξετάσεις.Προσφατα έμαθα πως είμαι έγκυος και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω να κάνω τις εξετάσεις του θυροειδη. Η  tsh 5.50 παρά πολύ ανεβασμένη.Στην εγκυμοσύνη σε έναν άνθρωπο που δεν έχει θυροειδη αυτή πρέπει να πέφτει στο 0.7.Στην εγκυμοσύνη δεν παίρνεις t4. Εμένα προσωπικά η ενδοκρινολογος μου έδωσε tirosint 112mg  για να προλάβουμε να ρίξουμε την τιμή.Με διαβεβαίωσε ότι όλα καλά θα πάνε γιατί είναι νωρίς ακόμα.Μην αγχώνεσε δεν είναι τίποτα.Με την κατάλληλη θεραπεία όλα πηγαίνουν καλά.Αρκει να μην το αφήνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα είδα ότι έγραψες για υπογονιμότητα λόγω του θυροειδη.Κοιτα το είχα διαβάσει κ εγώ πιο παλιά και είχα αγχωθεί λίγο.Αλλα έχω να σου πω ότι είναι η δεύτερη φορά που μένω έγκυος με έναν θυροειδη που ήταν χάλια.Κ οι δύο εγκυμοσύνες ήταν πολύ κοντά η μια στην άλλη.τωρα έχω 2 βδομάδες που είμαι σε αγωγή.μην αγχώνεσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Καλά μην αγχώνεσαι τόσο βρε κορίτσι μου.. Δυο μήνες προσπαθείς.. Ακόμα στην αρχή εισαι..Εγώ σου είπα να πας σε ενδοκρινολογο υπογονιμότητας όχι επειδή πιστεύω πως είσαι υπογονιμη απλά επειδή οι γιατροί με αυτή την ειδικότητα ξέρουν ακριβώς ποιες είναι οι κατάλληλες τιμές των ορμονών ώστε να κυλήσουν όλα ρολόι και να μπορέσεις να μείνεις πιο γρήγορα εγκυος.. Όταν λέω εκτοξεύεται δεν εννοώ 35 αλλά μπορεί να πάει από 3,5 στο 9,5 για παράδειγμα..   Όχι μόνο στην εγκυμοσύνη αλλά και σε περίπτωση αρυθμιστου θυρεοειδούς όταν η γυναίκα αντιμετωπίζει θέμα.

Καλημέρα! Θα κοιτάξω για ενδοκρινολόγο υπογονιμότητας λοιπόν. Γενικά όπως διαβάζω είναι συχνό φαινόμενο....εμένα απλά έτυχε όσες φίλες μου έχουν κάνει μωρό να μην αντιμετωπίσουν πρόβλημα και δεν είχα ιδέα. Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει καλό ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη, ας μου γράψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η mariatzo είπε:

Τώρα είδα ότι έγραψες για υπογονιμότητα λόγω του θυροειδη.Κοιτα το είχα διαβάσει κ εγώ πιο παλιά και είχα αγχωθεί λίγο.Αλλα έχω να σου πω ότι είναι η δεύτερη φορά που μένω έγκυος με έναν θυροειδη που ήταν χάλια.Κ οι δύο εγκυμοσύνες ήταν πολύ κοντά η μια στην άλλη.τωρα έχω 2 βδομάδες που είμαι σε αγωγή.μην αγχώνεσε 

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!Θυροξίνη εννοείς πως σου έδωσε? Μετά την εγκυμοσύνη επανέρχονται οι τιμές?? Επίσης, αν κατάλαβα καλά ....η tsh στις αρχές της εγκυμοσύνης φυσιολογικά μειώνεται???? Εννοώ οτι εσύ που είχες 5,5 σημαίνει οτί πριν την σύλληψη ήταν πιο ψηλά?? Σε έπρηξα συγνώμη αλλά προσπαθώ να καταλάβω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά.μπορει να μην τα εγραψα κι εγω καλα και να σε μπερδεψα.θυροξινη ναι.σ έναν άνθρωπο που δεν έχει θυροειδη μου είπε ότι αυτή η ορμόνη πέφτει στην εγκυμοσύνη.εγω που είχα και έχω λογικά την είχα υψηλή και πριν την εγκυμοσύνη και μπορεί να αυξήθηκε κ άλλο με την εγκυμοσύνη.δεν ξέρω αν θα επανέλθει μετά γιατί εγώ όπως σου είπα έχω υπό Χρόνια.εχω αυτοανοση χασιμοτο.ειναι κληρονομική.για μένα μπορείς να πας σε έναν ενδοκρινολογο να σου γράψει τις εξετάσεις και να πας να τις κάνεις να δεις τις τιμές σου.παντως μην αγχώνεσε δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχείς.ολα διορθώνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα είδα ότι έχεις κάνει εξετάσεις.μετς από πόσο καιρό θα πας να ξανακάνεις? Εγώ τώρα στην εγκυμοσύνη πρέπει να πηγαίνω κάθε 5 εβδομάδες.παντως όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα τις κάνεις έτσι κ αλλιώς πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η mariatzo είπε:

Τώρα είδα ότι έχεις κάνει εξετάσεις.μετς από πόσο καιρό θα πας να ξανακάνεις? Εγώ τώρα στην εγκυμοσύνη πρέπει να πηγαίνω κάθε 5 εβδομάδες.παντως όταν με το καλό μείνεις έγκυος θα τις κάνεις έτσι κ αλλιώς πάλι 

έχω κάνει μόνο tsh έτσι από μόνη μου! Μάλλον πρέπει να κάνω και τις υπόλοιπες σύντομα......Την έκανα την εξέταση πριν 1 μήνα. Γνωρίζεις αν μεταβάλλεται η τιμή της tsh σύντομα?? Φοβάμαι μην ξανακάνω τζάμπα γιατί σκέφτομαι να πάω αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να ξαναπάς αύριο.δεν νομιζω να δεις μεγαλες η σωστες διαφορες.περιμενε ακόμα.μην αγχώνεσε.το άγχος δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από το θυροειδη.δεν είναι κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

έχω κάνει μόνο tsh έτσι από μόνη μου! Μάλλον πρέπει να κάνω και τις υπόλοιπες σύντομα......Την έκανα την εξέταση πριν 1 μήνα. Γνωρίζεις αν μεταβάλλεται η τιμή της tsh σύντομα?? Φοβάμαι μην ξανακάνω τζάμπα γιατί σκέφτομαι να πάω αύριο.

να βρεις εναν καλο ενδοκρινολογο. να αξιολογησει τις εξετασεις σου συνολικα. εγω ειχα tsh 2.68 δεν σημαινει οτι εχω θυροειδη, αλλα θεωρειται <απαγορευτική> για επιτευξη εγκυμοσυνης. πηρα πολυ μοκρη δοση medithyrox , επεσε σε 1-1,5 μηνα 2,30, αυξησαμε μονο τις 2 μερες της εβδομαδας τη δοση κ ξαναμετρησα μετα απο 1 μηνα 1,54.. ρυθμιζεται πολυ ευκολα, αλλα πρεπει καποιος να σε παρακολουθει κ να σε κατευθεινει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η jazz είπε:

να βρεις εναν καλο ενδοκρινολογο. να αξιολογησει τις εξετασεις σου συνολικα. εγω ειχα tsh 2.68 δεν σημαινει οτι εχω θυροειδη, αλλα θεωρειται <απαγορευτική> για επιτευξη εγκυμοσυνης. πηρα πολυ μοκρη δοση medithyrox , επεσε σε 1-1,5 μηνα 2,30, αυξησαμε μονο τις 2 μερες της εβδομαδας τη δοση κ ξαναμετρησα μετα απο 1 μηνα 1,54.. ρυθμιζεται πολυ ευκολα, αλλα πρεπει καποιος να σε παρακολουθει κ να σε κατευθεινει.. 

το ξέρω οτι ρυθμίζεται αλλά μετά κόβεται??? Εσύ που έχεις σχεδόν την τιμή που έχω κ εγώ θα το κόψεις μετά  τι σου έχουν πει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα δεν με απασχολει αυτο! θα δουμε.. ας ερθει με το καλο το θετικο της κυησης και θα μου πει η ενδοκρινολογος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η jazz είπε:

ακομα δεν με απασχολει αυτο! θα δουμε.. ας ερθει με το καλο το θετικο της κυησης και θα μου πει η ενδοκρινολογος..

ααα νόμιζα πως έχεις γεννήσει!! Άρα προκαταβολικά στο έδωσε ε?Με το καλό τότε να προκύψει εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! κάποια στιγμή παλαιότερα είχα προειδοποίησει για την εξέταση tsh βάσει της εμπειρίας μου.

Μένω έγκυος στο πρώτο παιδί μου πανεύκολα και χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες και ο γιατρός δεν μου έγραψε ποτέ - έστω και για τυπικούς λόγους - μια εξέταση θυρεοειδούς. Σπάνε ξαφνικά τα νερά και γεννάω στην 35+1 εβδομάδα, σε μία τέλεια εγκυμοσύνη, με τέλεια θέση μωρού, αλλά καισαρική λόγω εβδομάδας... Ρήξη υμένων ενδεχομένως, λόγω του θυρεοειδούς, που δεν γνώριζα τότε......... κανείς δεν ξέρει.. 

Γεννάω και καταλήγω να είμαι περισσότερα κιλά απ'οσα ήμουν σε περίοδο εγκυμοσύνης και διαρκώς πάχαινα ενώ δεν έτρωγα. κάποια στιγμή απο το 2011 που γέννησα, πάω το 2013 για εξεταση θυρεοειδούς από μονη μου. Τα αποτελέσματα τραγικά: tsh 8 και τελικά hashimoto απ' ό,τι κατάλαβα. 

προσπάθεια για 2ο μωράκι έκανα από το 2012 χωρίς αποτέλεσμα και τελικά τρεις μήνες μετά την αγωγή των Τ4 100 έμεινα έγκυος το 2014 και φυσικά το πρώτο τηλέφωνο έγινε στην ενδοκρινολόγο. Αύξησε με το "καλημέρα" το χάπι Τ4 σε 125 από 100 που έπαιρνα και όλα κύλησαν υπέροχα. Όταν γέννησα έπαιρνα για λίγο ακόμη των 125 και μετά - μέχρι και σήμερα - συνεχίζω κανονικά των 100. Αυτά.... 

Συνεκτιμώντας τα γεγονότα και καθώς ενημερώθηκα και εκ των υστέρων, ο θυρεοειδής μπορεί να "ξεσπάσει" ακόμα και 20 χρόνια μετά τη γέννα μιας γυναίκας και γενικά εμποδίζει τη σύλληψη εάν δεν είναι ρυθμισμένος. Θέλει προσοχή, όλες τις εξετάσεις στον προγεννητικό και όλα πάνε υπέροχα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

 

Γεννάω και καταλήγω να είμαι περισσότερα κιλά απ'οσα ήμουν σε περίοδο εγκυμοσύνης και διαρκώς πάχαινα ενώ δεν έτρωγα. κάποια στιγμή απο το 2011 που γέννησα, πάω το 2013 για εξεταση θυρεοειδούς από μονη μου. Τα αποτελέσματα τραγικά: tsh 8 και τελικά hashimoto απ' ό,τι κατάλαβα. 

 

Η ΤSH 8 ειναι μια ανεβασμενη τιμη αλλα δεν ξερω κατα ποσο την λες κ τραγικη. Μπορει να ευθυνονταν κ αλλοι παραγοντες για την προωρη γεννα.. Το τραγικο ειναι που ο γυναικολογος σου δε σου εκανε μια υποχρεωτικη εξεταση ρουτινας... Ημαρτον στις μερες μας... Απαραδεκτος κ ασχετος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Καλησπέρα! κάποια στιγμή παλαιότερα είχα προειδοποίησει για την εξέταση tsh βάσει της εμπειρίας μου.

Μένω έγκυος στο πρώτο παιδί μου πανεύκολα και χωρίς προσπάθειες και ο γιατρός δεν μου έγραψε ποτέ - έστω και για τυπικούς λόγους - μια εξέταση θυρεοειδούς. Σπάνε ξαφνικά τα νερά και γεννάω στην 35+1 εβδομάδα, σε μία τέλεια εγκυμοσύνη, με τέλεια θέση μωρού, αλλά καισαρική λόγω εβδομάδας... Ρήξη υμένων ενδεχομένως, λόγω του θυρεοειδούς, που δεν γνώριζα τότε......... κανείς δεν ξέρει.. 

Γεννάω και καταλήγω να είμαι περισσότερα κιλά απ'οσα ήμουν σε περίοδο εγκυμοσύνης και διαρκώς πάχαινα ενώ δεν έτρωγα. κάποια στιγμή απο το 2011 που γέννησα, πάω το 2013 για εξεταση θυρεοειδούς από μονη μου. Τα αποτελέσματα τραγικά: tsh 8 και τελικά hashimoto απ' ό,τι κατάλαβα. 

προσπάθεια για 2ο μωράκι έκανα από το 2012 χωρίς αποτέλεσμα και τελικά τρεις μήνες μετά την αγωγή των Τ4 100 έμεινα έγκυος και φυσικά το πρώτο τηλέφωνο έγινε στην ενδοκρινολόγο. Αύξησε με το "καλημέρα" το χάπι Τ4 σε 125 από 100 που έπαιρνα και όλα κύλησαν υπέροχα. Όταν γέννησα έπαιρνα για λίγο ακόμη των 125 και μετά - μέχρι και σήμερα - συνεχίζω κανονικά των 100. Αυτά.... 

Συνεκτιμώντας τα γεγονότα και καθώς ενημερώθηκα και εκ των υστέρων, ο θυρεοειδής μπορεί να "ξεσπάσει" ακόμα και 20 χρόνια μετά τη γέννα μιας γυναίκας και γενικά εμποδίζει τη σύλληψη εάν δεν είναι ρυθμισμένος. Θέλει προσοχή, όλες τις εξετάσεις στον προγεννητικό και όλα πάνε υπέροχα.  

Πολύ καλά κάνεις και τα γράφεις για να ενημερωνόμαστε σωστά.....κ εγώ άσχετη ήμουν. Εγώ σήμερα πήγα στην ενδοκρινολόγο και μου είπε να επαναλάβω πιο αναλυτικές εξετάσεις σε 3 μήνες!Της είπα περί εγκυμοσύνης και δεν μου ανέφερε τίποτα για χάπι προκαταβολικά, παρά μονο οτι όταν μείνω έγκυος θα ξανακάνω εξέταση και θα το δούμε τότε. Αν είναι πάνω από 2,5 θα πάρω χάπι το οποίο μάλλον θα σταματήσω μετά την κύηση. Εξετάσεις παντα σε πυρηνικό εργαστήριο....επίσης για γονιμότητα που ρώτησα μου είπε οτι με τιμές 3 και κάτι δεν επηρεάζει πουθενά. Τώρα τι να πω.....θεωρείται καλή αλλά επειδή αγχώνομαι θα πάρω μάλλον και μια δεύτερη γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Η ΤSH 8 ειναι μια ανεβασμενη τιμη αλλα δεν ξερω κατα ποσο την λες κ τραγικη. Μπορει να ευθυνονταν κ αλλοι παραγοντες για την προωρη γεννα.. Το τραγικο ειναι που ο γυναικολογος σου δε σου εκανε μια υποχρεωτικη εξεταση ρουτινας... Ημαρτον στις μερες μας... Απαραδεκτος κ ασχετος.

κ εγώ πήγα σε γυναικολόγο να μου γράψει προγεννητικό και για θυρεοειδή δεν μου έγραψε τιποτα!!!!!!!Μόνη μου αποφάσισα να κάνω κ μια τυπική tsh........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

κ εγώ πήγα σε γυναικολόγο να μου γράψει προγεννητικό και για θυρεοειδή δεν μου έγραψε τιποτα!!!!!!!Μόνη μου αποφάσισα να κάνω κ μια τυπική tsh........

Ναι αλλα εσυ δεν εισαι εγκυος ο προγεννητικος ελεγχος (ο κανονικος) ειναι αυτος που σου κανουν με το που μεθαινεις την εγκυμοσυνη.. Σε ξεψαχνιζουν-πως το λενε.. Δε γινεται να μη σου κανουν tsh..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Ναι αλλα εσυ δεν εισαι εγκυος ο προγεννητικος ελεγχος (ο κανονικος) ειναι αυτος που σου κανουν με το που μεθαινεις την εγκυμοσυνη.. Σε ξεψαχνιζουν-πως το λενε.. Δε γινεται να μη σου κανουν tsh..

ααα οκ δεν το γνώριζα! Δλδ τι άλλες εξετασεις κάνεις?? Όλα τα ορμονολογικά φαντάζομαι προλακτίνες κτλ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...