Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επεμβατική υστεροσκοπηση και αλλαγή μεγέθους ενδομητρίου ή λάθος στην επέμβαση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε Όλα τα κορίτσια ...... .....Έχω τρελαθεί....πάντα είχα παχύ ενδομήτριο 8mm+...πέρυσι έφτασε στα 18 οπότε πολυποδας λέμε πήγα για αποξεση......Φέτος λόγο μετακόμισης εκτός Αθηνών βρήκα εδώ άλλο γυναικολόγο με συστάσεις μιας γνωστής ...πήγα να με δει και να σου το ενδομήτριο πάλι 18mm ...οπότε μου λέει ο γιατρός ή αποξεση είναι τυφλή μέθοδος και αν δε καθαριστεί καλά ο πολυποδας ξαναβγαίνει..να κάνουμε επεμβατική υστεροσκοπηση .....την κάναμε και 12 μέρες μετά έρχεται περίοδος...η ροη για μια σερβίετα τη μέρα για τρεις μέρες με το ζορι...καμία σχέση με τη περίοδο που είχα μέχρι τώρα με αρκετή ροή 4 μέρες......πήγα σήμερα να με δει...8η μέρα του κύκλου το ενδομήτριο 3.77mm.....Τι έγινε;;;;πως έγινε αυτό;;;  λάθος;; εκείνος έδειχνε ενθουσιασμένος Αλλά εγώ φοβάμαι πως έγινε ζημιά......Σας παρακαλώ πείτε  κάτι...πιστεύετε έγινε λάθος στην επέμβαση;;; έχετε ακούσει κάτι;;; είναι φυσιολογικό αυτό το πάχος ενδομητρίου κλπ ;;δεν έχουμε παιδάκι και προσπαθούμε...Αλλά τώρα μπορεί να έρθει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω σε εμένα. Εγώ όταν έκανα την υστεροσκοπιση μετά από 5 μέρες είχα λίγο αίμα αλλά οχ πολύ και είχα μιλήσει με τον γιατρό μου και μου είπε είναι φυσιολογικό. Και με είδε μετά από την 1 περίοδο και ήταν λεπτό το ενδομήτριο μου και με το καιρό επανέρχεται.. αγχώνεσαι.. να ξέρεις από όσο ξέρω τώρα είναι πιο εύκολο να μείνεις έγκυος έτσι μου είχε πει.. α και ο πολυποδας μπορεί να ξανά εμφανιστεί και νωρίτερα από 1 χρόνο από την στιγμή που εμφανίστηκε μια φορά μπορεί να ξανά εμφανιστεί η να μην ξανά εμφανιστεί ποτέ.. Δεν τον ρώτησες γιατί είναι τόσο λεπτό; Ναι μπορεί να έρθει ένα παιδάκι πιο εύκολα έχω ακούσει.. Φυσικά δεν ειμαι  γιατρός..! Από όσα έχω καταλάβει λέω.. Καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου να σου λύση της απορίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω ούτε μια καλησπέρα δεν είπα πριν στο μνμ μου Συγγνώμη!!!! Και τα κορίτσια εδώ με έχετε βοηθήσει πολύ....θα το διορθώσω όμως τώρα αμέσως

Νίκη Νίκη σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  ....Ναι ρώτησα τον γιατρό γιατί είναι τόσο λεπτό το ενδομήτριο και μου είπε πως αυτός ήταν ο σκοπός της επέμβασης....Μάλιστα έδειχνε ενθουσιασμένος πως τώρα θα μείνω σίγουρα έγκυος....όμως εγώ δε μπορώ να ηρεμήσω...? Έχω ακούσει ότι το λεπτό ενδομήτριο δεν είναι καλο ......φοβάμαι...τι να πω....το μυαλό μου ...πρέπει να σταματήσω να σκέφτομαι αρνητικά Αφού μάλλον ότι έγινε έγινε;;.....πάντως πραγματικά σ ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.. να μην αγχώνεσαι το ενδομήτριο επανέρχεται με τον καιρό.. Και όντως τώρα είναι πιο εύκολο να μείνεις.. κι εμένα έτσι μου είπε άλλο που δεν εμένα για διάφορους άλλους λόγους.. Από την στιγμή που σε αφήνει να κάνεις ελεύθερα Κάνε.. Και σου το εύχομαι να έρθει πολύ σύντομα..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η valouk είπε:

Καλησπέρα σε Όλα τα κορίτσια ...... .....Έχω τρελαθεί....πάντα είχα παχύ ενδομήτριο 8mm+...πέρυσι έφτασε στα 18 οπότε πολυποδας λέμε πήγα για αποξεση......Φέτος λόγο μετακόμισης εκτός Αθηνών βρήκα εδώ άλλο γυναικολόγο με συστάσεις μιας γνωστής ...πήγα να με δει και να σου το ενδομήτριο πάλι 18mm ...οπότε μου λέει ο γιατρός ή αποξεση είναι τυφλή μέθοδος και αν δε καθαριστεί καλά ο πολυποδας ξαναβγαίνει..να κάνουμε επεμβατική υστεροσκοπηση .....την κάναμε και 12 μέρες μετά έρχεται περίοδος...η ροη για μια σερβίετα τη μέρα για τρεις μέρες με το ζορι...καμία σχέση με τη περίοδο που είχα μέχρι τώρα με αρκετή ροή 4 μέρες......πήγα σήμερα να με δει...8η μέρα του κύκλου το ενδομήτριο 3.77mm.....Τι έγινε;;;;πως έγινε αυτό;;;  λάθος;; εκείνος έδειχνε ενθουσιασμένος Αλλά εγώ φοβάμαι πως έγινε ζημιά......Σας παρακαλώ πείτε  κάτι...πιστεύετε έγινε λάθος στην επέμβαση;;; έχετε ακούσει κάτι;;; είναι φυσιολογικό αυτό το πάχος ενδομητρίου κλπ ;;δεν έχουμε παιδάκι και προσπαθούμε...Αλλά τώρα μπορεί να έρθει;

Καλησπερα! Ο πολυποδας ξαναβγαινει δεν εχει σχεση αν εχει καθαριστει καλα η οχι!! Αλλα το οτι ειναι λεπτο τι να σου πω εγω παλευω μπας και γινει λιιιγο ποιο μεγαλο και ενοω πανω απο 6,8 και 7 που εχω τωρα!!!!!!!! Μεχρι και για επεμβαση ενδομυτριου ειπαμε αλλα δεν μεγαλωνει και πολη! Οποτε παμε με αυτο εφοσον δεν ειχα και μεγαλυτερο σε καποιο κυκλο!!!!! Το αιμα εφοσον εχεις πολυποδα ειναι η παρα πολη η λιγο η του υψους η του βαθους !!! Μηλα με το γιατρο σου και θα σου πει! Καλα αποτελεσματα να εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα love30 στην 8η μέρα του κύκλου ήταν 3.7 δε ξέρω κάτι άλλο....τις πολλές αιμορραγίες τις είχα με τους πολυποδες....τι να πω τώρα.....δε ξέρω και εμένα μου φάνηκε λεπτό πρώτη φορά στη ζωή μου.....Αλλά ελπίζω σε αυτό που είπε η NikhNikh ότι θα επανέλθει....τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσα έχω καταλάβει μετά από την 1 περίοδο κανονικά επανέρχεται στα φυσιολογικά αλλά με τον καιρό.. Δεν σου είπε να πας για να σε δει ξανά.;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα μετά απ την πρώτη περίοδο πήγα και ήταν τόσο.......Όχι δε μου είπε να ξανα πάω...το μόνο που μου είπε είναι πως όλα είναι τέλεια,δε ξέρω τωρα... έκανε λάθος και προσπάθησε να το κρύψει αντιδρώντας με ενθουσιασμό; δε νομίζω αν ήταν θα έμενε τυπικά ευγενικός....εσυ τι λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ δεν νομίζω να έκανε λάθος. Ξέρουν τι είναι για την κάθε μία μας το καλό πιο ειναι. απλά μάλλον είδε ότι έπρεπε να το κάνει τόσο καθάρισε το ενδομήτριο. Για αυτό είναι και πιο εύκολο να έρθει τώρα ένα νινι.. Μην αγχώνεσαι.. με τους μήνες επανέρχεται σου έχει δώσει το οκ για επαφές;  εμένα μου είπε 1 φορά το 6μηνο να πιγενω να με βλέπει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε μου είπε να ξαναπάω πάρα μονο να ξεκινήσω αμέσως προσπάθειες

......ομως γίνεται τόσα χρόνια ο άλλος γυναικολογος να μην έβλεπε τον πολυποδα τόσο μεγάλος που ηταν και να θεωρούσε απλά παχύ το ενδομήτριο; ενώ στην ουσία ήταν πιο λεπτό;;;; έχει λογική αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από απλό υπέρηχο δεν φαίνεταιούτε αν είναι υπονιχιος κάπως έτσι λέγετε δεν θυμάμαι ακριβώς εμένα είδε παχύ ενδομήτριο και μου το να πάμε για υστεροσκοπηση και είδε τον πολυποδα και είπε στον άντρα μου ότι ήταν υπονιχιος κάπως έτσι.. Δεν το θυμάμαι ακριβώς.. Όταν με είδε πριν την επέμβαση μου είπε βλέπω πολύ παχύ το ενδομήτριο και καλό είναι να δούμε πια ήταν η αιτία. Και εμένα στην ώρα που έκανε τον υπέρηχο μόνο για το ενδομήτριο μου είπε.. λογικά δεν φαίνετε πάντα από ότι κατάλαβα ο πολυποδας μόνο όταν κάνεις διαγνωστική και επεμβατική υστεροσκοπιση μπορούν να πουν τι ακριβώς είναι..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σωστά εγω είχα και άλλους 3 μικρούς πολυποδες στην είσοδο τις μήτρας....που δε φαινόντουσαν πουθενά ούτε στην σαλπιγγογραφια  και τους αφαίρεσε....αλήθεια εσενα το ενδομήτριο είναι τόσο λεπτό μετά την επέμβαση και σιγά σιγά φτιάχνει; στο είπε ο γιατρός; συγγνώμη αν σε Έχω κουράσει και σ ευχαριστώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν με κούρασες ότι θες ρωτάμε.. Εγώ όταν έκανα την επέμβαση δεν θυμάμαι καλά πόσο ήταν το ενδομήτριο παντός πανό από 13 αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς και στον τελευταίο υπέρηχο ήταν 7 Ναι μου το είχε πει ο γιατρός μου ότι με το καιρό επανέρχεται.. περιοδος από μόνη της ήρθε η με χάπια; εμένα μου είχε δώσει αντιβίωση και μετά κάτι άσπρα και καφέ χάπια και ήρθε. Αλλά δεν με άφησε να κάνω ελεύθερα ως που να δει ότι είναι οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από μόνη της ήρθε η περίοδος 12μέρες μετά την επέμβαση 2 μέρες νωρίτερα από όταν  περίμενα φυσιολογικά.....βέβαια το 7mms είναι πιο ικανοποιητικό από το 3.7mm ....μετά από πόσο καιρό απ την επέμβαση ήταν τοσο;εμένα σου λέω 12 μέρες μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από τα φάρμακα ήταν τόσο κάπου βοηθάνε αυτά που μου είχε δώσει κάποια σχέση είχε με το ενδομήτριο αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που.. μάλλον είχε σχέση και με την περιοδο.. αν επιτρέπεται σε πιο νοσοκομείο την έκανες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α οκ. Μην αγχώνεσαι αν θες και άλλη γνώμη στο θέμα με το ενδομήτριο πήγανε και σε κάποιον άλλον να δεις τι θα σου πει.. Εγώ πιστεύω θα επανέλθει αλλά είναι και ευημερία να μείνεις έγκυος ξέρω είναι ποιο εύκολο τώρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λέω να περιμένω κάποιους μήνες και να ξαναπάω στον ίδιο....αν δε δούμε αποτέλεσμα....βεβαια και στα ευχαριστα στον ίδιο θα πάω..

τώρα να πάω σε άλλον δύσκολο....είχα πάει σε έναν κάπως αγαρμπο.εδώ πέρα ..βέβαια δεν είμαι τόσο μακριά από Αθήνα....Αλλά λέω να περιμένω λίγο καιρό και θα πάνε όλα καλα.......μεταξύ μας με συνέφερε η κουβέντα μαζί σου.....ηρεμήσα καπως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα  Valouk... Δε μου ακούγεται καθόλου κακή τιμή 3,77 mm ενδομητριο την 8η μερα του κύκλου. Το παχος του ενδομητριου δεν παραμενει σταθερο καθολη τη διάρκεια του κύκλου αλλα αυξανεται οσο πηγαινεις προς την ωορρηξια.. Ο στόχος είναι να φτάσει 8-12mm.. Αν έχεις κύκλο 30-32 ημερών, τη 16η -18η μερα του κυκλου που θα γινει ρήξη του ωοθυλακου σου και το αυγουλακι σου θα ειναι ετοιμο για γονιμοποιηση, το ενδομήτριο ανετα θα έχει φτάσει 10mm. Στο λέω γιατί είχα πάει και εγώ κάποια στιγμή την 8η μερα στο γυναικολόγο μου και ήταν ακόμη 4mm το ενδομήτριο.. Τότε είχαμε ανησυχήσει νομίζοντας πως δεν παχαινε.. Έπειτα ξαναπηγα τη 12η ή 13η μερα και ήταν 8mm ενώ τη 17η ήταν 11mm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα  Gelie , πολύ παρήγορο αυτό που λες αλλα....σε κυκλο  26-28 ημερών 
 προλαβαίνει να φτάσει τα 8mm ; ....
την άλλη φορά ο γιατρός είχε δει γόνιμη την 11-12 μέρα......

ουφ δε γίνεται δουλειά ετσι ξυπνάω μες την νύχτα και το σκέφτομαι ...
ίσως θα πρέπει να κάνω υπομονή ..και έχει ο Θεός  ....Λογικά ολα για καλό θα είναι σωστά;...θα πρέπει να το δω θετικά και να μην απογοητεύομαι τόσο.......μακάρι να έρθει σωστά και η περίοδο ποσοτικά....να μην είναι αυτό το σχεδόν αφύσικα λίγο σε σχέση με το πριν ....... 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως θέλω  να σας ευχαριστήσω NikhNikh  love30   Gelie ....ήταν απίστευτη η υπομονή σας και η προσπάθεια σας να με κάνετε να νιώσω καλύτερα.....να είστε καλά και να έχετε κάθε καλο στις ζωές σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie να σε ρωτήσω κάτι.; ισχύει σε όλες της περιπτώσεις; έκατσα σήμερα και είδα ότι κάθε υπέρηχο που έχω κάνει πάντα το.ενδομιτριο είναι στο 7 μετά από την επέμβαση. Και δεν έχω κύκλο. Καλά θα ρωτήσω κιόλας τον γιατρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η valouk είπε:

πάντως θέλω  να σας ευχαριστήσω NikhNikh  love30   Gelie ....ήταν απίστευτη η υπομονή σας και η προσπάθεια σας να με κάνετε να νιώσω καλύτερα.....να είστε καλά και να έχετε κάθε καλο στις ζωές σας !

Όλα καλά να είναι και μα έρθει σύντομα πολύ ένα νινι κοπέλα μου.. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...