Μετάβαση σε περιεχόμενο
admin

Προσοχή στις παραθέσεις!

Recommended Posts

Έχουμε παρατηρήσει ότι έχει αρχίσει και γίνεται υπερβολική χρήση των παραθέσεων στις συζητήσεις σε βαθμό που αρχίζει να γίνεται πολύ δύσκολο να τις παρακολουθήσεις. Το κακό είναι ότι γίνονται παραθέσεις εντελώς άσκοπα και χωρίς κανένα λόγο.

Για παράδειγμα ανοίγει μία κοπέλα μία νέα συζήτηση με ένα σχετικά μεγάλο κείμενο, και η πρώτη απάντηση έχει παράθεση ολόκληρο το κείμενο και από κάτω μία μονολεκτική απάντηση! Πραγματικά δεν υπάρχει κανένα νόημα σε αυτό.

• αν θέλουμε να απαντήσουμε σε δημοσίευση, που είναι αμέσως πριν τη δική μας, η παράθεση είναι εντελώς περιττή.
  • όταν κάνουμε παράθεση δεν "παίρνουμε" ολόκληρο το post, όταν ουσιαστικά επιθυμούμε να σχολιάσουμε μόνον ένα συγκεκριμένο σημείο του ή όταν θέλουμε να συμφωνήσουμε, διαφωνήσουμε ή να επικροτήσουμε τις απόψεις που αναφέρονται.
  • παραθέτοντας ολόκληρο το post έχει σαν αποτέλεσμα να κουράζονται οι αναγνώστες υποχρεούμενοι να ξαναδιαβάσουν ένα πρόσφατο post το οποίο μερικές φορές, βρίσκεται ακριβώς από πάνω.
  • το πρόβλημα επιδεινώνεται στις παραθέσεις post με φωτογραφίες.

Για όλα τα παραπάνω, καλό θα είναι όταν επιθυμούμε πριν κάνουμε παράθεση ένα συγκεκριμένο post (ιδιαιτέρως στα μακροσκελή),

1. να βεβαιωνόμαστε ότι η παράθεση είναι απαραίτητη (όχι όπως το παράδειγμα που αναφέραμε στην αρχή)

2. να διαγράφουμε τα σημεία που δεν θέλουμε να σχολιάσουμε και να μένουν αυτούσια αυτά που μας κίνησαν το ενδιαφέρον.

Καλές παραθέσεις... :)

• Like 8
  • Thanks 1

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @Anva επειδή κι εγώ έχω τέλειος άστατο κύκλο και περιμένω να αδιαθετισω για να ξεκινήσω προγεστερόνη όπως εσύ αλλά ειμαι φοβιτσιαρα με κάτι καινούριο και ήθελα να σε ρωτήσω όταν τα πέρνεις έχεις κανένα σύντομα; δλδ καμία ζάλη και τέτοια η όπως να πονάς στην περίοδο η να έχει μεγαλύτερη ροή στην περίοδο; 
    • Ασε και εγω το διασκεδαζω πολυ 😁 αντε να περασουν οι μερες να παω να το δω και να σιγουρευτώ ότι ολα ειναι καλα.. λεω να παρω αναρρωτική απο την δουλεια γιατι δουλεύω κουζινα σε μαγαζι με πολυ δουλεια και βάρος και το φοβαμαι πολυ 😕 εσεις τι λετε?? Σκέφτομαι βεβαια και τα λεφτά αλλά ειναι και η δουλειά πολύ ζόρικη:/ αλλα και σπιτι τι θα κανω?? Θα σκασω.. 
    • Και εγω λογικα εκει κοντα ειμαι απ οτι εχω υπολογισει αν και ακομα δεν μ χει πει ο γιατρος ακριβως γιατι οταν πηγα το μωρακι μ ηταν μια με δυο μερες πιο μικρο και δεν μπορουσαμε να δουμε.. αλλα αν πανε ολα καλα θα μαθω και εγω την πητ μου την Πέμπτη 😁😁😁 ναι εδω θα τα λεμε ειμαστε και κοντα στις ημερομηνίες τελεια 😁😁
    • @Doriiii περιμένουμε ν αδιαθετήσουμε σχεδόν τις ίδιες μέρες. Κι εγώ περιμένω σε 8 μέρες με κύκλο σταθερό! Για να δούμε ελπίζω να είμαστε τυχερές και να μην έρθει! Όσο για συμπτώματα κορίτσια κι εγώ ψάχνω παρόλο που ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς !
    • Κορίτσια καλησπέρα Επαναφέρω το θέμα μιας και Εγώ μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική έχω γεμίσει σπυράκια στο στέρνο(είμαι στον πρώτο κύκλο μετά την περίοδο)...μικρά μικρά κοκκινακια κι απλώνονται σιγά σιγά στους ώμους...καμία γνώμη/εμπειρία;
  • Νέες συζητήσεις