Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένα ευχαριστώ για τις δασκάλες/ους των παιδιών μου


Recommended Posts

Τώρα που τελείωσε το καλοκαιράκι και είμαι ποια μόνη μου τα πρωινά στο σπίτι, ο άντρας μου στη δουλειά,τα παιδιά στο σχολείο, άδειασε το σπίτι μου ρε αδερφάκι μου και ομολογώ πως περνάω μια μικρή καταθλιψούλα τέτοια περίοδο κάθε χρόνο. Ξεκινάνε τα παιδιά και τις δραστηριότητες , διαβάσματα , επομένως τι χρόνος απομένει για όλη την οικογένεια ; Κάθε λεπτό πολύτιμο γιατί ο χρόνος κυλάει σαν τρεχούμενο νεράκι και προσπαθώ να ρουφήξω κάθε μικρή η μεγάλη στιγμή  που ζούμε. Καθώς λοιπόν είχα χρόνο για περισυλλογή  το πρωί , με το σίδερο στο χέρι βεβαίως βεβαίως, ένιωθα  μεγάλη ευγνωμοσύνη που τα παιδιά μου έπεσαν σε τόσο καλούς δασκάλους απο τον παιδικό σταθμό ακόμα. Σκεφτόμουν πόσο πολύτιμο χρόνο περνάνε οι εκπαιδευτικοί με τα παιδιά μας και η αλήθεια είναι οτι τρόμαξα στην ιδέα πως μπορεί να είχαν κάποιον η κάποια δίπλα τους τόσες ώρες που να μην τα σέβεται η να μην τα αγαπά. Επειδή νιώθω πολύ τυχερή που όλα αυτά τα χρόνια πέρασαν αξιόλογοι άνθρωποι δίπλα στα παιδιά μου , θα ήθελα να τους πω ένα ευχαριστώ και απο εδώ. Ευχαριστώ μέσα απο τα βάθη τις καρδιά μου για όλα όσα τους έμαθαν και μαθαίνουν, για την ενθάρρυνση και τα γλυκά τους λόγια οταν απογοητεύονταν , για όλες εκείνες τις ώρες που ηταν εκεί αυτοί για εκείνα στο σχολείο και οχι εγώ, γιατί ετσι έπρεπε, για τα δάκρυα που τους σκούπιζαν οταν μάλωναν με τους συμμαθητές τους, και για τα χαμόγελα που τους έφερναν στο πρόσωπο τους, για όλες εκείνες τις φορές που τα πήραν και τα πήγαν μια εκδρομή και γυρνούσαν κατα ενθουσιασμένα, και μια μεγάλη συγνώμη για τις λίγες φορές (δοξα το θεό) που δεν μπόρεσα να είμαι τόσο συνεργάσιμη μαζί τους. Αυτά τα λίγα για απόψε, καλό βράδυ κοριτσάρες! 

1.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mammy Demi είπε:

Τώρα που τελείωσε το καλοκαιράκι και είμαι ποια μόνη μου τα πρωινά στο σπίτι, ο άντρας μου στη δουλειά,τα παιδιά στο σχολείο, άδειασε το σπίτι μου ρε αδερφάκι μου και ομολογώ πως περνάω μια μικρή καταθλιψούλα τέτοια περίοδο κάθε χρόνο. Ξεκινάνε τα παιδιά και τις δραστηριότητες , διαβάσματα , επομένως τι χρόνος απομένει για όλη την οικογένεια ; Κάθε λεπτό πολύτιμο γιατί ο χρόνος κυλάει σαν τρεχούμενο νεράκι και προσπαθώ να ρουφήξω κάθε μικρή η μεγάλη στιγμή  που ζούμε. Καθώς λοιπόν είχα χρόνο για περισυλλογή  το πρωί , με το σίδερο στο χέρι βεβαίως βεβαίως, ένιωθα  μεγάλη ευγνωμοσύνη που τα παιδιά μου έπεσαν σε τόσο καλούς δασκάλους απο τον παιδικό σταθμό ακόμα. Σκεφτόμουν πόσο πολύτιμο χρόνο περνάνε οι εκπαιδευτικοί με τα παιδιά μας και η αλήθεια είναι οτι τρόμαξα στην ιδέα πως μπορεί να είχαν κάποιον η κάποια δίπλα τους τόσες ώρες που να μην τα σέβεται η να μην τα αγαπά. Επειδή νιώθω πολύ τυχερή που όλα αυτά τα χρόνια πέρασαν αξιόλογοι άνθρωποι δίπλα στα παιδιά μου , θα ήθελα να τους πω ένα ευχαριστώ και απο εδώ. Ευχαριστώ μέσα απο τα βάθη τις καρδιά μου για όλα όσα τους έμαθαν και μαθαίνουν, για την ενθάρρυνση και τα γλυκά τους λόγια οταν απογοητεύονταν , για όλες εκείνες τις ώρες που ηταν εκεί αυτοί για εκείνα στο σχολείο και οχι εγώ, γιατί ετσι έπρεπε, για τα δάκρυα που τους σκούπιζαν οταν μάλωναν με τους συμμαθητές τους, και για τα χαμόγελα που τους έφερναν στο πρόσωπο τους, για όλες εκείνες τις φορές που τα πήραν και τα πήγαν μια εκδρομή και γυρνούσαν κατα ενθουσιασμένα, και μια μεγάλη συγνώμη για τις λίγες φορές (δοξα το θεό) που δεν μπόρεσα να είμαι τόσο συνεργάσιμη μαζί τους. Αυτά τα λίγα για απόψε, καλό βράδυ κοριτσάρες! 

1.jpg

Με συγκινησες!!!Δασκαλα ειμαι αναπληρωτρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eμένα ο δικός μου είναι μόλις 14 μηνών παρόλα αυτά σκέφτομαι πολύ συχνά τα χρόνια αυτά που θα ερθουν πρώτα ο Θεός....

Απο εκεί και πέρα....Δεν ξεκινάς να γράφεις ένα βιβλίο εσύ;;;; ΤΟ ΧΕΙΣ :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφίλια προσαρμόζεσαι , αλλά θα σου λείπει, αν δεν δουλεύεις είναι ποιο δύσκολο γιατί αδειάζει το σπίτι! Παρόλα αυτά εννοείται πως θα χαίρεσαι που το παιδάκι σου κάνει βήματα , γίνεται σιγά σιγά ποιο ανεξάρτητο, αποκτάει καινούργιους φίλους, και γενικώς όλα αυτά είναι για το καλό των παιδιών μας και εμεις οι μανάδες πρέπει να προσαρμοζόμαστε! χαχαχα...

Σ'ευχαριστώ πολύ που μου είπες  πως το εχω με το γράψιμο , είναι κάτι που μου το έχουν ξαναπεί και ειπα να το δοκιμάσω,  έχω τελειώσει ήδη ένα παραμύθι και περιμένω την αξιολόγηση από έναν εκδοτικό οίκο . Προσπάθησα να σου πω την αλήθεια να κάνω και ένα μυθιστόρημα αλλά ακόμα είναι σε πολύ πολύ αρχικό στάδιο και δεν ξέρω αν μπορώ. Θα φανεί.... όπως και να'χει όμως το να σου αναγνωρίζεται κάτι είναι τιμητικό και  σ'ευχαριστώ γλυκιά μου...:ymblushing::x

Πάω να συνεχίσω το λοφίο με τα χειμερινά ασιδέρωτα...μου φαίνονται ατελείωτααααααααααα

φιλιά

καλό μεσημέρι!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή γράφω και εγώ απο μικρή ερασιτεχνικά το διέκρινα αμέσως το ταλέντο σου... :)

Οταν θα πάρεις το οκ απο τον εκδοτικό οίκο περιμένω να μου στείλεις να μου πεις τίτλο βιβλίου να το αναζητήσω.... :x

Σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...