Μετάβαση σε περιεχόμενο

Test ωορρηξίας


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!Τι κύκλο έχεις ??γενικά εγώ παλιά τα χρησιμοποιήσα σχεδόν ένα χρόνο πάντα μου έβγαινε μια σκούρα γραμμή και μια πιο ανοιχτή και 12 και 13 ημέρα του κύκλου γίνονταν πιο έντονη και από την γραμμή ελέγχου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

Καλησπέρα! Απ'οσο ξέρω  η γραμμή πρέπει να γίνει σκούρη τουλάχιστον όσο η γραμμή ελέγχου. γενικά έχεις μεγάλο κύκλο, εννοώ μήπως έκανες νωρίτερα ωορρηξία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

30 έως 34 μέρες κύκλο έχω.

Να έκανα κάτι λάθος?

Να κάνω πάλι αύριο?

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό το κύκλο να κάνεις μέχρι να γίνει ίδια η γραμμή με την γραμμή ελέγχου αν και τον επόμενο μήνα ίσως να ξεκηνησες λίγο πιο νωρίς 12 ημέρα του κύκλου ορμονολογικες έχεις κάνει μήπως έχεις πολυκυστυκες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

30 έως 34 μέρες κύκλο έχω.

Να έκανα κάτι λάθος?

Να κάνω πάλι αύριο?

 

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

30 έως 34 μέρες κύκλο έχω.

Να έκανα κάτι λάθος?

Να κάνω πάλι αύριο?

Κι εγω που το πηρα 2 φορες εδειχνε κοκκινες και τις 2 γραμμες απο την 12η -13 η μερα και επειτα γινοταν πιο αχνη...Δεν ξερω κατι αλλο για να σε βοηθησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα πολυκιστικές πριν γεννήσω. Μετά την γέννα δεν είχα τίποτα πια και σταθεροποιήθηκε και ο κύκλος μου. 

Θα κάνω και αύριο και θα δω μήπως γίνει πιο σκούρα η γραμμή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

Να συνεχισεις να τα κανεις σιγουρα μεχρι την 21! Ειχα ανοιξει παρομοιο θεμα καποιο καιρο πριν μεινω εγκυος.. εμενα δε μου γινοταν ποτε πιο σκουρα η γραμμη κ εκανα κανονικα ωορρηξια κ εμεινα κ εγκυος! Αν τα κανεις τον 1ο μηνα, τον 2ο μηνα θα ειναι πολυ πιο ευκολο.! κανε το τεστ καθε μερα την ιδια περιπου ωρα. Αν δεις οτι σκουραινει καπως η γραμμη μπορεις να κανεις κ 2 την ημερα (για να μην χασεις το αποτελεσμα). Αν τωρα δε σκουρυνει ποτε η γραμμη περισσοτερο απο την γραμμη αναφορας, θεωρησε θετικο, το πιο σκουρο χρωμα που θα δεις..! Εμενα εφτανε στο ζενιθ οταν γινοταν σχεδον ιδιο χρωμα με την γραμμη ελεγχου. Την αλλη μερα ξεθωριαζε αρα ηξερα εχω ωορρηξια. Αλλωστε, οταν ειναι θετικι το τεστ, την επομενη εχεις ωορρηξια..! Καλη επιτυχια κ καλα.....χαδακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Αν η γραμμή που εμφανίστηκε είναι πιο αχνή από τη γραμμή ελέγχου σημαίνει ότι ο οργανισμός σου ετοιμάζεται για ωορρηξία και γι αυτό ανίχνευσαι την LH στα ούρα. Πιθανώς ωορρηξία θα κάνεις αύριο γι αυτό καλό θα ήταν να επαναλάβεις το τεστ! Εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία... είχα αγοράσει αυτά τα τεστ ωορρηξίας και τα έκανα για 4 περίπου μήνες... Να φανταστείς ότι ξεκινούσα να τα κάνω από την 6η Κ όλας ημέρα!!! Τελικά... το μικρό ήρθε το μήνα που δεν έκανα κανένα! 

Θεωρώ ότι όλο αυτό προκαλεί μια ψυχολογική πίεση την οποία αρχικά δεν αντιλαμβάνεσαι Αλλά υποσυνείδητα σε καταβάλει...?

Φυσικά σου εύχομαι να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα από εμένα και σε 9 μήνες το μωράκι σου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα κάνω και αύριο να δω αν γίνει πιο σκούρο. 

Προς το παρόν δεν νοιώθω πίεση, αλλά θέλω να ξέρω πότε περίπου κάνω ωορρηξία. Την προηγούμενη φορά λόγω άστατού κύκλου και με πολλές περιόδους χωρίς ωορρηξία, τον μήνα που πήρα θεραπεία για να κάνω ωορρηξία και ήξερα ακριβώς την ημέρα έμεινα έγκυος. Ελπίζω και τώρα να πιάσει....Χωρίς θεραπεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Αγόρασα πρώτη φορά τα τεστ ωορρηξίας της hometest. Ξεκίνησα την 13 μέρα του κύκλου να κάνω ένα κάθε μέρα. Μέχρι εχθές δεν εμφάνιζε δεύτερη γραμμή. Σήμερα εμφάνισε δεύτερη η οποία όμως δεν ήταν τόσο έντονη. Σε παλαιότερη συζήτησα διάβασα ότι σε πολλές δεν γίνονταν τόσο σκούρα η γραμμή αλλά είχαν κάνει ωορρηξία. Η ερώτηση μου είναι η εξής, να θεωρήσω το τεστ θετικό καινα βάλω μπρος δυναμικά ή να το θεωρήσω αρνητικό και να συνεχίσω να κάνω τεστ και τις επόμενες ημέρες? Είμαι στην 18 μέρα του κύκλου μου.

@ditaki καλημερα κ σε μενα το ιδιο συνεβη και τα εβγαλα φωτο ολα και τους τα εστειλα και με πηραν σε 30 λεπτα τηλ. Εμενα μου ειχαν πει θετικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η STIRELLA είπε:

@ditaki καλημερα κ σε μενα το ιδιο συνεβη και τα εβγαλα φωτο ολα και τους τα εστειλα και με πηραν σε 30 λεπτα τηλ. Εμενα μου ειχαν πει θετικο.

Καλημέρα, θα δω και το σημερινό και μπορεί να επικοινωνήσω και εγώ μαζί τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα, θα δω και το σημερινό και μπορεί να επικοινωνήσω και εγώ μαζί τους.

εγω τα κολουσα σε μια λευκη σελιδα απο την 11η μερα και με βοηθησε αυτο. το ειχα διαβασει εδω απο μια κοπελα που το εκανε και το θεωρησα καλη ιδεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν....έκανα και έχει μια γραμμή ίδια με την γραμμή αναφοράς. Άρα αύριο κάνω ωορρηξία...Σωστά τα λέω?

Να κάνω μήπως και ένα αύριο να δω αν χαθεί η γραμμή για να είμαι σίγουρη ότι είναι όλα οκ ή δεν χρειάζεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Λοιπόν....έκανα και έχει μια γραμμή ίδια με την γραμμή αναφοράς. Άρα αύριο κάνω ωορρηξία...Σωστά τα λέω?

Να κάνω μήπως και ένα αύριο να δω αν χαθεί η γραμμή για να είμαι σίγουρη ότι είναι όλα οκ ή δεν χρειάζεται?

Σιγουρα να κανεις κ αυριο!! Αν δε σκουρυνει πιο πολυ, σημαινει οτι αυριο εχεις ωορρηξια!! Αν σκουρυνει ακομα περισσοτερο, εχεις ωορρηξια μεθαυριο..! Στη θεση σου θα εκανα ενα κ αργα το απογευμα (γιατι μπορει να σκουρυνει τοτε κ να ερθει στα ιδια με σημερα μεχρι αυριο). Εχεις ερθει καθολου σε επαφη αυτες τις μερες? Καλο θα ειναι να κανεις σεξ 2-3 μερες πριν την ωορρηξια για να ειναι "ντουρο" το σπερμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με μια μπουμπού μέσα στο σπίτι δεν είναι πάντα εύκολο...αλλά κάτι έκανα χτες...

Θα κάνω τότε ένα τεστ το βραδάκι και ένα αύριο. Σε ευχαριστώ @Rosemary!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελεια ditaki !! Κ συμφωνα με τον κυκλο σου, ειναι κ σωστη η ημερα της ωορρηξιας..! Αυτο ειναι πολυ καλο (ειδικα σε κοπελες που εχουν πολυκυστικες) !! Ευχομαι στην μπουμπουκα σου να εχει συντομα αδερφακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ditaki , ηθελα να σου πω, οτι αν το τεστ το εκανες το πρωι κ ειναι αυτο το θετικο  σου (δηλ αν δε γινει πιο σκουρο το απογευμα) μπορει να κανεις ωορρηξια κ το βραδυ.. Οποτε εσυ ελα σε επαφη το βραδυ ή αυριο το πρωι.. Αν γινει θετικο το βραδυ, εχεις ολη την αυριαμη ημερα μπροστα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Θα κάνω το τεστ πιο μετά και αναλόγως θα πράξω.

Όλη μέρα δεν την έχω....δεν ήμαστε μόνοι στο σπίτι!

Ditaki εγώ  ξέρω ότι το τεστ γίνεται μεσημέρι, ούτε πρωί ούτε βράδυ. Τότε η LH κορυφώνεται! Αν αύριο είναι μόνο μια γραμμή σημαίνει ότι έκανες ωορρηξια σήμερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Ditaki εγώ  ξέρω ότι το τεστ γίνεται μεσημέρι, ούτε πρωί ούτε βράδυ. Τότε η LH κορυφώνεται! Αν αύριο είναι μόνο μια γραμμή σημαίνει ότι έκανες ωορρηξια σήμερα :)

   Εισαι σιγουρη οτι ισχυει αυτο? Γιατι η LH που ανιχνευει αυτο το τεστ,κορυφωνεται 24-36 ωρες ΠΡΙΝ την ωορρηξια.. Τημ ημερα της ωορρηξιας, πεφτει (κ το πιο πιθανο ειναι να εμφανιστει αχνη γραμμη). Γι αυτο ολα τα τεστ γραφουν στις οδηγιες οτι αν το τεστ βγει θετικο, σημαινει πως θα κανεις ωορρηξια την επομενη ημερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RosemaryΤο ίδιο λέμε! Αν δει αύριο μια γραμμή η ωορρηξια ήταν σήμερα η κ χτες! Εγώ επειδή έκανα τα τεστ  έτσι από περιέργεια, όταν είχα ωορρηξια είχα δύο σκούρες γραμμές κ την επόμενη μέρα ήταν μια γραμμή. Ξέρω σίγουρα ποτέ έκανα  ωορρηξια γιατί ποναω  πολύ εκείνη την ημερα!  Από ότι διάβασα στις οδηγίες έλεγε η LH κορυφώνεται το μεσημέρι οπότε καλό είναι τα τεστ να γίνονται μεσημέρι κάθε ημέρας που θα κάνει το τεστ :) Αα επίσης νομίζω είναι μέσα στις επόμενες 36 ώρες, άρα θα μπορούσε να είναι κ στις επόμενες 2 η 3 :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...