Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδημία Ιλαράς


Lini

Recommended Posts

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Kαλημέρα! Φυσικά δε με κούρασες και σέυχαριστώ για την απάντησή σου! Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας που να με εντάσσει σε ευπαθή ομάδα,αλλά νομίζω οι έγκυες μπαίνουν αυτομάτως στις ευπαθής ομάδες. Τουλάχιστον σε όσα άρθρα-οδηγίες έχω διαβάσει αυτό αναφέρουν ιδιαίτερα για τις έγκυες β΄ και γ' τριμήνου. Μωρέ εγώ προσέχω αλλά φοβάμαι για τους τριγύρω(και δεν εννοώ τους κοντινούς μου). Έχω να φανταστείς συνάδελφο που έχει παιδάκια και είναι μονίμως άρρωστος που βήχει χωρίς να καλύπτει στο στόμα του.

Αχ κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαίνω....Εγώ δεν είμαι έγκυος ακόμα, αλλά ανήκω στην ομάδα υψηλού κινδύνου...αν προβληματιζεσαι με το εμβόλιο γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των παιδιών δεν είναι απόφαση των γονιών, αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους, αν θέλουν να ζουν ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους, να έχουν δωρεάν παιδεία και υγεία. 

Το εμβόλιο γρίπης γίνεται στην μαμά κατά το 2ο μισό της εγκυμοσύνης καθώς και κατά τον 1ο χρόνο ζωής του, γιατί το ίδιο δεν μπορεί να εμβολιαστεί και μια γρίπη σε τόσο μικρό μωρό μπορεί να είναι επικίνδυνη. Έτσι μέσω του πλακούντα ή του μητρικού θηλασμού, το μωρό παίρνει τα απαραίτητα αντισώματα που χρειάζεται. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Αχ κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαίνω....Εγώ δεν είμαι έγκυος ακόμα, αλλά ανήκω στην ομάδα υψηλού κινδύνου...αν προβληματιζεσαι με το εμβόλιο γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό;

Ρώτησε η μαμά μου μια οικογενειακη φίλη που είναι παθολόγος και την εμπιστεύομαι και ειπε ότι μια γνωστή λοιμοξιωλόγος που έχουν στο νοσοκομείο που δουλευει εμβολιάζει όλες τις έγκυες αλλά να ΄κάνω ότι μου πει ο γιατρός μου που ξέρει και το ιστορικό μου. Δε μίλησα εγώ μαζί της για να της κάνω όσες ερωτήσεις θα ήθελα.

Εμπιστεύομαι τον γυναικολόγο μου αλλά ξέρεις...΄ψάχνομαι κιόλας:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Εγω προσωπικα δε θα κανω κανενα απο τα δυο εμβολια (αν κ εχω την εντυπωση οτι το τριπλο του κοκκυτη ειναι στα υποχρεωτικα κ το εχω κανει στο παρελθον). Αν φυσικα ημουν νηπιαγωγος, δεν ξερω, ισως κ να εκανα, αν κ απο την αλλη μια νηπιαγωγος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να εχει ηδη αντισωματα (απο καποιο φτερνισμα παιδιου πχ) οποτε το εμβολιο θα ειναι πλεονασμος κ μαλιστα σε περιοδο κυησης. Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρωτα θα εκανα ελεγχο αντισωματων!

   Παντως ο γιατρος μου (που γενικα ειναι παααρα πολυ αυστηρος κ μου εχει βαλει παρα πολλα πραγματα κ εξετασεις να κανω-αλλες εγκυες μου λεν οτι ειναι υπερβολικος) δεν μου εχει πει κατι... Η' μαλλον μου εχει πει για 2 συγκεκριμενα εμβολια (γριπης κ κονδυλωματων) οτι ειναι παιχνιδι εταιριων (δε μιλαμε βεβαια για ευπαθεις ομαδες). Αν επιμενω να τα κανω, να τα κανω, αλλα αυτος στην κορη του, δε θα τα εκανε!! Επισης, η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω καμια εγκυο που να εκανε εμβολιο γριπης...

   Οποια παντως κι αν ειναι η σταση μας απο ολες μας, θα ειναι για το καλο του μωρου μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των παιδιών δεν είναι απόφαση των γονιών, αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους, αν θέλουν να ζουν ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους, να έχουν δωρεάν παιδεία και υγεία. 

Το εμβόλιο γρίπης γίνεται στην μαμά κατά το 2ο μισό της εγκυμοσύνης καθώς και κατά τον 1ο χρόνο ζωής του, γιατί το ίδιο δεν μπορεί να εμβολιαστεί και μια γρίπη σε τόσο μικρό μωρό μπορεί να είναι επικίνδυνη. Έτσι μέσω του πλακούντα ή του μητρικού θηλασμού, το μωρό παίρνει τα απαραίτητα αντισώματα που χρειάζεται. 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Αλλά είναι μερικοί που δε χαμπαριάζουν...Ελπίζω να περάσει γρήγορα η όλα φάση του μη εμβολιασμού!

Εσύ είσαι έγκυος ή έκανες το εμβόλιο της γρίπης όταν ήσουν? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά οι πιο πολλές δε το κάνουν γιατί ο γιατρός τους δε το αναφέρει καν και ψάχνω μανιωδώς κάποια που το έχει κάνει ή θα το κάνει για να πάρω μια άποψη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν το είχα κάνει όταν ήμουν έγκυος. Δεν το έκρινε σκόπιμο ο γιατρός μου. Αλλά το έκανα όταν είχα το μωρό 6 μηνών, με προτροπή της παιδιάτρου.

Δεν θα σου πω εγώ τι πρέπει να κάνεις. Είναι στην κρίση του κάθε γιατρού τι οδηγίες θα δώσει και κατά πόσο το κρίνει σκόπιμο και μετά η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Εγώ δεν το είχα κάνει όταν ήμουν έγκυος. Δεν το έκρινε σκόπιμο ο γιατρός μου. Αλλά το έκανα όταν είχα το μωρό 6 μηνών, με προτροπή της παιδιάτρου.

Δεν θα σου πω εγώ τι πρέπει να κάνεις. Είναι στην κρίση του κάθε γιατρού τι οδηγίες θα δώσει και κατά πόσο το κρίνει σκόπιμο και μετά η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

Σαφέστατα τη τελική απόφαση τη παίρνει το ζευγάρι! Την άποψη μας λέμε και όπως είπε και η rosemary παραπάνω όλοι θέλουμε το καλό των μωρών μας!

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Ρε κοριτσια, μολις διαβασα οτι καταγραφηκε ο πρωτος θανατος βρεφους στην Ελλαδα απο ιλαρα.... Δεν μπορω πραγματικα, εξαγριωνομαι... Κ να φανταστειτε οτι εχω στο περιβαλλον μου δυο ζευγαρια με μικρα παιδια που συνειδητα δεν κανουν κανενα εμβολιο στο παιδι τους... Καθε φορα μαλωνουμε για τον ιδιο λογο... Την επομενη φορα αποφασισα να τους για μιση ωρα ψεματα (οτι εχω πχ ηπατιτιδα ή κατι αλλο) για να δω την σταση τους κ αν θα αγχωθουν που αγκαλιαζω το παιδι τους... Να δω αν θα το ρισκαρουν τοτε... Σε λιγο θα επανεμφανιστει κ η φυματιωση... ελεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το διάβασα και γω χθες:mad: Καλά θα τους κάνεις τους χρειάζεται, να δούμε τι θα κάνουν!! Ε μα άμα πια...

Και όχι τίποτα άλλο δε θα ξέρουμε ποιος εμβολιάζει τα παιδιά του και ποιος όχι. Γιατί πολλοί δε το λένε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Σαφέστατα τη τελική απόφαση τη παίρνει το ζευγάρι! Την άποψη μας λέμε και όπως είπε και η rosemary παραπάνω όλοι θέλουμε το καλό των μωρών μας!

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν!

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Ρε κοριτσια, μολις διαβασα οτι καταγραφηκε ο πρωτος θανατος βρεφους στην Ελλαδα απο ιλαρα.... Δεν μπορω πραγματικα, εξαγριωνομαι... 

Είναι κρίμα πραγματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Το διάβασα και γω χθες:mad: Καλά θα τους κάνεις τους χρειάζεται, να δούμε τι θα κάνουν!! Ε μα άμα πια...

Και όχι τίποτα άλλο δε θα ξέρουμε ποιος εμβολιάζει τα παιδιά του και ποιος όχι. Γιατί πολλοί δε το λένε...

   Ξερεις τι μου λενε? .......

   "Ξερεις κανεναν να εχει παθει φυματιωση στις μερες μας"?

   Γι αυτο τον λογο, απαντω οτι δεν εχω ακουσει, επειδη πλεον ολοι εμβολιαζονται... Αν δουμε πισω.....οι πιο πολλοι πχ καλλιτεχνες που ξερω, πεθαναν απο φυματιωση. Το παιδι σου, δεν κινδυνευει πια απο φυματιωση γιατι ολοι εμεις εμβολιαστηκαμε,οποτε ποιος να του τυο μεταδωσει...? Το δικο μου παιδι μου ομως, θα κινδυνευει γιατι ξαφνηκα θα επανεμφανιστει ενας μεγαλος αριθμος ατομων που δεν εχει κανει το εμβολιο απο αποψη...

   Παιδια δεν καταλαβαινουν. Η επιστημη προχωρα. Δε λεμε να ειμαστε χαπατα (εννοειται οτι ολα γινονται για τα λεφτα) αλλα να δουλευει κ λιγο ο εγκεφαλος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Ξερεις τι μου λενε? .......

   "Ξερεις κανεναν να εχει παθει φυματιωση στις μερες μας"?

   Γι αυτο τον λογο, απαντω οτι δεν εχω ακουσει, επειδη πλεον ολοι εμβολιαζονται... Αν δουμε πισω.....οι πιο πολλοι πχ καλλιτεχνες που ξερω, πεθαναν απο φυματιωση. Το παιδι σου, δεν κινδυνευει πια απο φυματιωση γιατι ολοι εμεις εμβολιαστηκαμε,οποτε ποιος να του τυο μεταδωσει...? Το δικο μου παιδι μου ομως, θα κινδυνευει γιατι ξαφνηκα θα επανεμφανιστει ενας μεγαλος αριθμος ατομων που δεν εχει κανει το εμβολιο απο αποψη...

   Παιδια δεν καταλαβαινουν. Η επιστημη προχωρα. Δε λεμε να ειμαστε χαπατα (εννοειται οτι ολα γινονται για τα λεφτα) αλλα να δουλευει κ λιγο ο εγκεφαλος...

ναι είναι οι γνωστοί εξυπνάκιδες!! Καλά τους απαντάς εσυ,πολύ σωστά.

Συμφωνώ ότι παίζοντε πολλά συμφέροντα με τις φαρμακοβιομηχανίες δυστυχώς δεν είναι όλα ρόδινα. Αλλά μέχρι ενός σημείου...Τότε να μη πάρουμε κανένα φάρμακο ποτέ, να γεννάμε στα χωράφια όπως παλιά κτλ..

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, εύχομαι να μη τραβάνε τα μαλλιά τους κάποια μέρα. Όχι τιποτα άλλο τα καημένα τα παιδιά τη πληρώνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Witch Hunt είπε:

Καλημέρα stelvan! Για το εμβόλιο του κοκκύτη δε μου έχει πει ακόμα κάτι μόνο για της γρίπης(είπε και στον άνδρα μου να το κάνει υποχρεωτικά). Αλλά επειδή έχω διαβάσει αρκετά το ξέρω ότι πρέπει να το κάνεις για να προστατευτεί το μωρό τους πρώτους μήνες που δεν είναι εμβολιασμένο. Αν και απόσο έχω συζητήσει με άλλες μαμάδες ή έγκυες οι γιατροί δε το αναφέρουν καν και ίσως αυτό είναι που μας παραξενεύει.

Σε καταλαβαίνω λόγω της δουλειάς σου έχεις ένα φόβο παραπάνω αλλά προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι χειρότερα(τα λέω και στον εαυτό μου μη νομίζεις). Έχεις τη δυνατότητα να βγεις σε άδεια νωρίτερα από το κανονικό, να είσαι τουλάχιστον σπιτάκι σου τους μήνες που παρουσιάζονται τα πιο πολλά κρούσματα? Όχι τίποτα άλλο για να είσαι πιο ήρεμη!

Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει πολύ γι'αυτά τα 2 εμβόλια(γρίπης+κοκκύτη). Το μόνο που φοβόμουν είναι μη πάθει κάτι το μωράκι από το εμβόλιο. Εσύ το έχεις κάνει το αντιγριπικό ή θα το κάνεις?

Δυστυχως δεν ςχω τη δυνατοτητα να παρω αδεια και μεψρι αρχες φλεβαρη θα ειμαι στη δουλεια....δευτερα θα υπ κανω και εγω και ο αντρας μου μας ειπε και στους δυο.....δεν ανησυχω να σου πω γιατι ημουν ηδη ενα μηνα αρρωστη που εφαγα τοσο αντιβιωση που δε το ρισκαρω αλλο....προτιμω να εζω ησυχο το κεφαλι μου.....και η μικρη μου δυο χρονων θα εμβολιαστει εννοειται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Μακάρι σε λίγα χρόνια να ζούμε ξανά σε μια ελεύθερη χώρα και τα παιδάκια μας να ζήσουν την πραγματική δημοκρατία και όχι την πλασματική που βιώνουμε τώρα!

Εγώ πέρσι που ήμουν έγκυος έκανα της γρίπης στον 7ο μήνα και φέτος που το μωρό δεν είναι ακόμα ενός έτους ξαναέκανα και εγώ και ο σύζυγος. Πριν μείνω έγκυος πέρασα γρίπη και πραγματικά δεν έχω νιώσει πιο άσχημα στη ζωή μου σε αρρώστια, ήμουν κουρέλι επί 5 μέρες, δεν μπορούσα να σηκώσω κεφάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Stelvan είπε:

Δυστυχως δεν ςχω τη δυνατοτητα να παρω αδεια και μεψρι αρχες φλεβαρη θα ειμαι στη δουλεια....δευτερα θα υπ κανω και εγω και ο αντρας μου μας ειπε και στους δυο.....δεν ανησυχω να σου πω γιατι ημουν ηδη ενα μηνα αρρωστη που εφαγα τοσο αντιβιωση που δε το ρισκαρω αλλο....προτιμω να εζω ησυχο το κεφαλι μου.....και η μικρη μου δυο χρονων θα εμβολιαστει εννοειται....

   Βρε αφου την περασες την γριπη, γιατι σου ειπαν να κανεις εμβολιο? Μηπως δεν ηταν γριπη αυτο που περασες (για να πηρες αντιβιοση μαλλον θα ηταν κατι αλλο).. Γιατι ομως δεν κανετε πρωτα εναν απλο ελεγχο αντισωματων? Αν εχετε αντισωματα δεν υπαρχει λογος για εμβολιο (αντισωματα σου δινει κ το εμβολιο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Βρε αφου την περασες την γριπη, γιατι σου ειπαν να κανεις εμβολιο? Μηπως δεν ηταν γριπη αυτο που περασες (για να πηρες αντιβιοση μαλλον θα ηταν κατι αλλο).. Γιατι ομως δεν κανετε πρωτα εναν απλο ελεγχο αντισωματων? Αν εχετε αντισωματα δεν υπαρχει λογος για εμβολιο (αντισωματα σου δινει κ το εμβολιο).

Rosemary δεν περασα γριπη αλλα ιωση που γυρισε σε ιγμοριτιδα και ταλαιπωρηθηκα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Stelvan είπε:

Rosemary δεν περασα γριπη αλλα ιωση που γυρισε σε ιγμοριτιδα και ταλαιπωρηθηκα....

Κ η γριπη-κρυωμα ιωση ειναι (βλ. Εμβολιο για τον ΙΟ της γριπης)!! Γι αυτο σου ειπα να ελεγξεις τα αντισωματα σου..! Απλα στις ιωσεις δε χορηγειται αντιβιοση (η αντιβιοση ειναι για μικροβια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Stelvan είπε:

Δυστυχως δεν ςχω τη δυνατοτητα να παρω αδεια και μεψρι αρχες φλεβαρη θα ειμαι στη δουλεια....δευτερα θα υπ κανω και εγω και ο αντρας μου μας ειπε και στους δυο.....δεν ανησυχω να σου πω γιατι ημουν ηδη ενα μηνα αρρωστη που εφαγα τοσο αντιβιωση που δε το ρισκαρω αλλο....προτιμω να εζω ησυχο το κεφαλι μου.....και η μικρη μου δυο χρονων θα εμβολιαστει εννοειται....

Και γω τέλος γενάρη θα βγω σε άδεια δυστυχώς δε μπορώ νωρίτερα...είναι ταλαιπωρία να είσαι άρρωστη όντας έγκυος σε καταλαβαίνω καλά θα κάνεις να είσαι ήσυχη. Και η κουμπάρα μου που έχει δυο παιδάκια 3 και 1 θα εμβολιαστούν οικογενειακώς.

Στην εγκυμοσύνη λετουργεί ο οργανισμός διαφορετικά έτσι μου πε και ο γιατρός,δηλαδή μπορεί να περάσεις κάτι πιο βαριά. Βέβαια δεν είναι ο κανόνας. Αλλά δε μπορείς να το ρισκάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Μακάρι σε λίγα χρόνια να ζούμε ξανά σε μια ελεύθερη χώρα και τα παιδάκια μας να ζήσουν την πραγματική δημοκρατία και όχι την πλασματική που βιώνουμε τώρα!

Εγώ πέρσι που ήμουν έγκυος έκανα της γρίπης στον 7ο μήνα και φέτος που το μωρό δεν είναι ακόμα ενός έτους ξαναέκανα και εγώ και ο σύζυγος. Πριν μείνω έγκυος πέρασα γρίπη και πραγματικά δεν έχω νιώσει πιο άσχημα στη ζωή μου σε αρρώστια, ήμουν κουρέλι επί 5 μέρες, δεν μπορούσα να σηκώσω κεφάλι!

Γεια σου Konstantia! Ναι βοηθάει πολύ να εμβολιάζεται και η υπόλοιπη οικογένεια! Και μένα ο γιατρός είπε οπωσδήποτε να το κάνει και ο άνδρας μου! Πόσο είναι το μωράκι σας τώρα?

Εγώ είχα να αρρωστήσω 15 χρόνια και πέρσι αρρωστησα μια βδομάδα ήμουν τέζα δε μπορουσα να σηκωθώ, Είχε αρρωστήσει όλη εταιρία που δουλεύω. Όσο και να πρόσεχα τη πάτησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/26/2017 at 6:21 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

   Κοριτσι μου, τελευταια καθε χρονο βγαζουν το νεο, επαναστατικο εμβολιο γριπης!! Ειναι παραλογο!! Οι ιοι της γριπης,υπηρχαν απο παντα κ καθε χρονο αλλαζουν.. Η φετινη γριπη, δεν ειναι η ιδια με την περσυνη κ δε θα ειναι ιδια με την γριπη της επομενης χρονιας... Στους αιωνες των αιωνων παντα υπηρχαν ανθρωποι που πεθαιναν κ απο γριπη κ ειναι πολυ μικρο αυτο το ποσοστο (κυριως πολυ πολυ ευπαθων ομαδων)... Αυτο με τα νεα εμβολια καθε χρονο, ειναι κανουργια μοδα των εταιριων!! Δηλ καθε χρονο θα κανω νεο εμβολιο? Αφου καθε χρονο αλλαζει η γριπη!! Στο τελος, δε θα παμε απο γριπη.....απο υπερβολικη δοση εμβολιων θα παμε!! Ο,τι να 'ναι, μας εχουν στα μαυρα σκοταδια για να κανουνε τις δουλειες τους.. Να φανταστεις οτι σε κανεναν που παει να κανει το εμβολιο, δεν του κανουν ελεγχο αντισωματων!!! ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (Βιολογια λυκειου)!!! Αν εχει αντισωματα (κ στην περιπτωση της γριπης, ειναι πανευκολο να αποκτησεις) το εμβολιο δεν εχει κανενα απολυτως νοημα κ εισαι απολυτα καλυμμενος με αντισωματα σου!! Κ να ξεκαθαρησω οτι δεν ειμαι απ'αυτους που ειναι γενικα κατα τον εμβολιων. Η επιστημη προχωραει κ ευτυχως κ οι γνωσεις μας για να προσεχουμε κ εμεις την υγεια μας αλλα κ για να μην μας πιανουν κοροιδα..Εχω εκνευριστει πολυ με την ιλαρα γιατι φταιει κ αυτο το......ψευτοκινημα κατα καθε εμβολιου..

 Πριν λιγες μερες η γιατρος της αδερφης μου της ελεγε κατι παρομοια για τα εμβολια και τα αντισωματα. Ροζμαρι μηπως δουλευεις σε κανενα νοσοκομειο κ τα λες ετσι???:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Lila..! είπε:

 Πριν λιγες μερες η γιατρος της αδερφης μου της ελεγε κατι παρομοια για τα εμβολια και τα αντισωματα. Ροζμαρι μηπως δουλευεις σε κανενα νοσοκομειο κ τα λες ετσι???:)

  Δυστυχως καμια σχεση!! Δε δουλευω πανω στο αντικειμενο μου προς το παρον (ψαχνω φυσικα) αλλα αυτο που σπουδασα, ε...... κατι μου εχει προσφερει!! Ειναι πολλες οι σχολες εκτος απο τις ιατρικες (πχ, βιολογικο, κτηνιατρικη, γεωπονικο, χημικο κ.α.) που οι βασικοι κανονες βιολογιας, φυσιολογιας, διατροφης, φαρμακολογιας κλπ ειναι μεσα στο προγραμμα σπουδων!! Απο καπου εκει ξεφυτρωσα κ εγω κ επαθα αγαπη με τις θετικες επιστημες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...