Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιδημία Ιλαράς


Lini

Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα! Σίγουρα όλες έχετε δει στις ειδήσεις και όχι μόνο τις προειδοποιήσεις του ΚΕΛΠΝΟ σχετικά με την ιλαρά! 

Εγώ στον 5 μηνα πλέον μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να το βγάλω εντελώς από το μυαλό μου... μιας και δε μπορώ να κάνω τίποτα! 

Το έχετε συζητήσει με το γιατρό σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σίγουρα όλες έχετε δει στις ειδήσεις και όχι μόνο τις προειδοποιήσεις του ΚΕΛΠΝΟ σχετικά με την ιλαρά! 

Εγώ στον 5 μηνα πλέον μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να το βγάλω εντελώς από το μυαλό μου... μιας και δε μπορώ να κάνω τίποτα! 

Το έχετε συζητήσει με το γιατρό σας;

Lini εγω δεν το έχω συζητήσει ακόμα, το σκέφτομαι όμως αρκετά.  Αναρωτιέμαι όμως αφού έχουμε εμβολιαστεί όταν ήμασταν μικρά δεν παίζει ρόλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Lini εγω δεν το έχω συζητήσει ακόμα, το σκέφτομαι όμως αρκετά.  Αναρωτιέμαι όμως αφού έχουμε εμβολιαστεί όταν ήμασταν μικρά δεν παίζει ρόλο;

Αν έχεις κάνει μόνο τη μια δόση από τις 2... Όπως όλοι που γεννηθήκαμε μετά το 70 και πριν το 1991 ....δεν αρκεί. 

Εγώ πήγα έκανα αιματολογικές και δεν έχω αντισώματα... Κ έχω κάνει τη μια δόση μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lini είπε:

Αν έχεις κάνει μόνο τη μια δόση από τις 2... Όπως όλοι που γεννηθήκαμε μετά το 70 και πριν το 1991 ....δεν αρκεί. 

Εγώ πήγα έκανα αιματολογικές και δεν έχω αντισώματα... Κ έχω κάνει τη μια δόση μόνο. 

Ούτε έχεις περάσει ιλαρά πιο μικρή;; εντάξει δεν μπορούμε πάντως να κάνουμε και πολλά! Αποφεύγουμε συνωστισμένα μέρη και καλή μας τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fainareti είπε:

Ούτε έχεις περάσει ιλαρά πιο μικρή;; εντάξει δεν μπορούμε πάντως να κάνουμε και πολλά! Αποφεύγουμε συνωστισμένα μέρη και καλή μας τύχη!

   Εγω ευτυχως εχω εμβολιαστει, αλλα αυτη η εξαψη με εβαλε σε σκεψεις σχετικα με καποιους γονεις που αποφασιζουν να μην εμβολιαζουν τα παιδια τους ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ.. Ενταξη, δεν ειπαμε να τρυπιωμαστε με ο,τι νεο εμβολιο πλασαρεται, αλλα τα βασικα τουλαχιστον... Μα ιλαρα στις μερες μας?? Εχει γινει μοδα πλεον αυτο το κυμα αντι-εμβολιασμου κ να τα αποτελεσματα.. Αλλα ρε κοριτσια κ λιγη γνωση... Αλλο ειναι το εμβολιο της ηπαττιτιδας, αλλο της γριπης.. Τελικα πρεπει να βρω εναν καλο παιδιατρο που να τον εμπιστευομαι 100% κ να ειμαι σιγουρη πως δεν τα παιρνει απο την οποια εταιρεια για να προωθησει τα εμβολια κ τα φαρμακα της αλλα κρινει σωστα ποιο εμβολιο ειναι απαραιτητο κ ποιο ειναι απλο κατασκευασμα κερδους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Εγω ευτυχως εχω εμβολιαστει, αλλα αυτη η εξαψη με εβαλε σε σκεψεις σχετικα με καποιους γονεις που αποφασιζουν να μην εμβολιαζουν τα παιδια τους ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ.. Ενταξη, δεν ειπαμε να τρυπιωμαστε με ο,τι νεο εμβολιο πλασαρεται, αλλα τα βασικα τουλαχιστον... Μα ιλαρα στις μερες μας?? Εχει γινει μοδα πλεον αυτο το κυμα αντι-εμβολιασμου κ να τα αποτελεσματα.. Αλλα ρε κοριτσια κ λιγη γνωση... Αλλο ειναι το εμβολιο της ηπαττιτιδας, αλλο της γριπης.. Τελικα πρεπει να βρω εναν καλο παιδιατρο που να τον εμπιστευομαι 100% κ να ειμαι σιγουρη πως δεν τα παιρνει απο την οποια εταιρεια για να προωθησει τα εμβολια κ τα φαρμακα της αλλα κρινει σωστα ποιο εμβολιο ειναι απαραιτητο κ ποιο ειναι απλο κατασκευασμα κερδους..

Εγώ πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τα οικονομικά προβλήματα του κόσμου είναι τόσο μεγάλα που οι άνθρωποι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν τα εμβόλια για τα παιδιά τους. 

Τα κρούσματα προς το παρόν είναι σε Αθήνα και Κόρινθο.  Μίλησα την παρασκευη με το νοσοκομείο της περιοχης μου γιατί το θέμα με απασχολεί...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Εγώ πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τα οικονομικά προβλήματα του κόσμου είναι τόσο μεγάλα που οι άνθρωποι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν τα εμβόλια για τα παιδιά τους. 

Τα κρούσματα προς το παρόν είναι σε Αθήνα και Κόρινθο.  Μίλησα την παρασκευη με το νοσοκομείο της περιοχης μου γιατί το θέμα με απασχολεί...?

Συμφωνω σε αυτο, αν κ ειναι καποιοι που δεν κανουν ουτε τα δωρεαν.  Παντως γενικα, ολη η υγεια θα επρεπε να ηταν δημοσια κ δωρεαν, την εχουμε πληρωσει αλλωστε, την εχουμε δουλεψει... αλλα τι να πω... βρισκουν κ μας τα κανουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/9/2017 at 5:00 ΠΜ, ο/η Lini είπε:

Αν έχεις κάνει μόνο τη μια δόση από τις 2... Όπως όλοι που γεννηθήκαμε μετά το 70 και πριν το 1991 ....δεν αρκεί. 

Εγώ πήγα έκανα αιματολογικές και δεν έχω αντισώματα... Κ έχω κάνει τη μια δόση μόνο. 

 Γεια σου φίλη ! 

 Και εγώ μια απ'τα ίδια γεννημένη το 91 και δεν έχω αντισώματα !!  Ανησυχώ λίγο.. Εγώ μένω εξω και δεν ξέρω αν εδώ έχουμε κρούσματα..   Διαβάζω όμως ότι στην Ευρώπη χτυπάνε καμπάνες !!!  Εύχομαι να πάνε όλα καλά ειδικά για τις έγκυες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Συμφωνω σε αυτο, αν κ ειναι καποιοι που δεν κανουν ουτε τα δωρεαν.  Παντως γενικα, ολη η υγεια θα επρεπε να ηταν δημοσια κ δωρεαν, την εχουμε πληρωσει αλλωστε, την εχουμε δουλεψει... αλλα τι να πω... βρισκουν κ μας τα κανουν..

 Έχεις απόλυτο δίκιο .. 

 Έχει γίνει μόδα αυτή επανάσταση ενάντια στα εμβόλια ..  Όπως το είπες δε χρειάζεται να τρέξουμε να κάνουμε τα εμβόλια  Που κυκλοφορούν  !!   Αλλά τα υποχρεωτικά από το έθνικό σύστημα υγείας θα πρέπει να γίνονται δεν μπορεί τόσα χρόνια μελέτη και τόσες έρευνες να της ακυρώνουν κάποιοι γιατί απλά έτσι νομίζουν !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Winter mama to be είπε:

 Γεια σου φίλη ! 

 Και εγώ μια απ'τα ίδια γεννημένη το 91 και δεν έχω αντισώματα !!  Ανησυχώ λίγο.. Εγώ μένω Αμερική και δεν ξέρω αν εδώ έχουμε κρούσματα..   Διαβάζω όμως ότι στην Ευρώπη χτυπάνε καμπάνες !!!  Εύχομαι να πάνε όλα καλά ειδικά για τις έγκυες.. 

Την αγάπη μου στέλνω στη μακρινή χώρα! Εύχομαι πραγματικά να πανε όλα καλα! 

Για την Αμερική δεν έχει ακουστεί κάτι... ενδεχομένως το θέμα αφορά την Ευρώπη σε μεγάλο βαθμό! Πάντως η αλήθεια είναι ότι μετά το 1ο τρίμηνο δε μπορεί να προκληθούν βλάβες στο έμβρυο... Αλλά αν σου τύχει προς το τέλος...8 -9 μήνα μπορεί να έχεις πρόωρο τοκετό.  

Κάνουμε θετικές σκέψεις ❤???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Winter mama to be είπε:

 Έχεις απόλυτο δίκιο .. 

 Έχει γίνει μόδα αυτή επανάσταση ενάντια στα εμβόλια ..  Όπως το είπες δε χρειάζεται να τρέξουμε να κάνουμε τα εμβόλια  Που κυκλοφορούν  !!   Αλλά τα υποχρεωτικά από το έθνικό σύστημα υγείας θα πρέπει να γίνονται δεν μπορεί τόσα χρόνια μελέτη και τόσες έρευνες να της ακυρώνουν κάποιοι γιατί απλά έτσι νομίζουν !! 

Πολλοί γονείς θεωρούν το συγκεκριμένο εμβόλιο ύποπτο για τον αυτισμό... γι αυτό δεν το κάνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Πολλοί γονείς θεωρούν το συγκεκριμένο εμβόλιο ύποπτο για τον αυτισμό... γι αυτό δεν το κάνουν

 Δεν έχει αποδειχτεί τίποτα η αλήθεια είναι ...  Δεν πρέπει να πάμε ποτέ με τη λογική κάποιος κάτι είπε το ακούσαμε και το δένουμε κόμπο...  Αλλά από την άλλη καταλαβαίνω και την ανησυχία των γονιών και την δυσπιστία απέναντι στα εμβόλια.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Winter mama to be είπε:

 Δεν έχει αποδειχτεί τίποτα η αλήθεια είναι ...  Δεν πρέπει να πάμε ποτέ με τη λογική κάποιος κάτι είπε το ακούσαμε και το δένουμε κόμπο...  Αλλά από την άλλη καταλαβαίνω και την ανησυχία των γονιών και την δυσπιστία απέναντι στα εμβόλια.. ?

Αν ψάξεις στο διαδίκτυο... το τριπλό αυτό εμβόλιο συνεχώς το ταυτίζουν με τον αυτισμό... διαβάζοντας σήμερα λέει ότι στην Ιαπωνία το έχουν καταργήσει εντελώς....

Δεν ξέρω κορίτσια... πράγματα που ανησυχούν τώρα από την πλευρά της εγκύου ... θα με ανησυχούν από αντίθετη πλευρά όταν γίνω μαμά.  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει αποδειχθεί η σύνδεση του εμβολίου με τον αυτισμό, δεδομένου ότι δεν ξέρουν ακριβώς από τι και πως προκαλείτε ο αυτισμός. 

Τα υποχρεωτικά εμβόλια τουλάχιστον πρέπει να γίνονται και δεν είναι θέμα άποψης, είναι θέμα δημόσιας υγείας. Δεν κινδυνεύει μόνο το δικό τους παιδί να αρρωστήσει, κινδυνεύουν και όλα τα άλλα που ακόμα δεν έχουν κάνει όλα τα εμβόλια τους ή την δεύτερη δόση λόγω ηλικίας. Και εγώ ως μητέρα δεν δέχομαι να θέτει σε κίνδυνο το δικό μου το παιδί μια μητέρα, που πιστεύει κάτι χωρίς να μπορεί να το αποδείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Ρ.Ντενιρο το ξεκινηζε με τον αυτιστικο γιο του..ο αυτισμος υπαρχει απο τη γεννηση..τα πρωτα σημαδια συμπιπτουν χρονικα με το εμβολιο..εν ετη 2017 κανενας νοημονας δε μπορει να μη γνωριζει τι ειναι ο αυτισμος κ οτι δεν δημιουργειται μετα.  Κατα τα αλλα το κινημα ειναι μια βλακεια βαση της οποιας κινδυνευουν βρεφακια κ ευπαθεις ομαδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως πιστέυω πως το αντιεμβολιαστικό κίνημα είναι μια νέα μόδα που δυστυχώς θα προκαλέσει θύματα, όπως φαίνεται! Είμαι ακράδαντα υπέρ των εμβολίων, έχω κάνει όλα τα υποχρεωτικά του πρώτου έτους στο παιδί μου και ξεκίνησα ήδη το εμβόλιο της Μηνιγγίτιδας τύπου Β, και ας κοστίζει 105 ευρώ η δόση. Θεωρώ ότι είναι εγκληματικό από την μεριά των γονέων να αποφασίζουν για την υγεία των παιδιών τους σε αυτό το επίπεδο και δεν θα έπρεπε, κατά την γνώμη μου, κανένα σχολείο, ιδιωτικό ή δημόσιο, να δέχεται να εγγράψει παιδιά που οι γονείς δεν προσκομίζουν το βιβλιάριο με την υπογραφή του γιατρού και τα voucher όλων των εμβολίων. Επίσης, όσοι γιατροί αποδεδειγμένα δέχονται να πάρουν την αμοιβή τους και να κολλήσουν το voucher στο βιβλιάριο αλλά να μην κάνουν το εμβόλιο στο παιδά, θα έπρεπε να τους αφαιρείται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια! Βρίσκομαι και γω στον 5ο μήνα και ανησυχώ πολύ για όλα αυτά που ακούω(ιλαρά,γρίπη κτλ)

Ρώτησα τον γιατρό μου για την ιλαρά αλλά μου είπε να μη το σκέφτομαι απλά να προσέχω. Δεν την έχω περάσει μικρή αλλά νομίζω έχω κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου(βρήκα το βιβλιάριό μου απλά επειδή έχουν σβηστεί κάποια πράγματα δε μπορώ να διακρίνω αν όντως έχω κάνει και τις δύο).

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε έξαρση αν και διαβάζω ότι περιμένουν και για ιλαρά και για γρίπη.

Σας έχει πει ο γιατρός σας για το εμβόλιο της γρίπης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Γεια σας κορίτσια! Βρίσκομαι και γω στον 5ο μήνα και ανησυχώ πολύ για όλα αυτά που ακούω(ιλαρά,γρίπη κτλ)

Ρώτησα τον γιατρό μου για την ιλαρά αλλά μου είπε να μη το σκέφτομαι απλά να προσέχω. Δεν την έχω περάσει μικρή αλλά νομίζω έχω κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου(βρήκα το βιβλιάριό μου απλά επειδή έχουν σβηστεί κάποια πράγματα δε μπορώ να διακρίνω αν όντως έχω κάνει και τις δύο).

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε έξαρση αν και διαβάζω ότι περιμένουν και για ιλαρά και για γρίπη.

Σας έχει πει ο γιατρός σας για το εμβόλιο της γρίπης?

   Κοριτσι μου, τελευταια καθε χρονο βγαζουν το νεο, επαναστατικο εμβολιο γριπης!! Ειναι παραλογο!! Οι ιοι της γριπης,υπηρχαν απο παντα κ καθε χρονο αλλαζουν.. Η φετινη γριπη, δεν ειναι η ιδια με την περσυνη κ δε θα ειναι ιδια με την γριπη της επομενης χρονιας... Στους αιωνες των αιωνων παντα υπηρχαν ανθρωποι που πεθαιναν κ απο γριπη κ ειναι πολυ μικρο αυτο το ποσοστο (κυριως πολυ πολυ ευπαθων ομαδων)... Αυτο με τα νεα εμβολια καθε χρονο, ειναι κανουργια μοδα των εταιριων!! Δηλ καθε χρονο θα κανω νεο εμβολιο? Αφου καθε χρονο αλλαζει η γριπη!! Στο τελος, δε θα παμε απο γριπη.....απο υπερβολικη δοση εμβολιων θα παμε!! Ο,τι να 'ναι, μας εχουν στα μαυρα σκοταδια για να κανουνε τις δουλειες τους.. Να φανταστεις οτι σε κανεναν που παει να κανει το εμβολιο, δεν του κανουν ελεγχο αντισωματων!!! ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (Βιολογια λυκειου)!!! Αν εχει αντισωματα (κ στην περιπτωση της γριπης, ειναι πανευκολο να αποκτησεις) το εμβολιο δεν εχει κανενα απολυτως νοημα κ εισαι απολυτα καλυμμενος με αντισωματα σου!! Κ να ξεκαθαρησω οτι δεν ειμαι απ'αυτους που ειναι γενικα κατα τον εμβολιων. Η επιστημη προχωραει κ ευτυχως κ οι γνωσεις μας για να προσεχουμε κ εμεις την υγεια μας αλλα κ για να μην μας πιανουν κοροιδα..Εχω εκνευριστει πολυ με την ιλαρα γιατι φταιει κ αυτο το......ψευτοκινημα κατα καθε εμβολιου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα και γ μπαινω στο πεμπτο ....και δεν εχψ αντισωματα στην ιλαρα...το χειροτερο.....δουλευω σε νηπιαγωγειο.....τρεμω μη γινει τπτ....ο γιατρος ηταν πιο καθησυχαστικός....μου ειπε ομως να κανω αντιγρηπικο...και στον εκτο το εμβολιο κοκκύτη.....πλεον με αποφαση υπουργειου ολες οι εγκυες πρεπει να υο κάνουν....το επιβεβαιωσα ομως με το παθολογο μου που πηγα γιατι κλασσικα αρρωστησα αφου ολα τα παιδακια ειναι αρρωστα κ μου το ειπε.μονος του....σε ενημερωσε ο γιατρος σου οτι πρεπει να κανεις εμβολιο κοκκυτη;;;; και εκει ηρέμησα...εσας τι σας εχουν πει ;;;;ψαξτε για αυτο το εμβολιο μηπως πρεπει να το κανετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Stelvan είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα και γ μπαινω στο πεμπτο ....και δεν εχψ αντισωματα στην ιλαρα...το χειροτερο.....δουλευω σε νηπιαγωγειο.....τρεμω μη γινει τπτ....ο γιατρος ηταν πιο καθησυχαστικός....μου ειπε ομως να κανω αντιγρηπικο...και στον εκτο το εμβολιο κοκκύτη.....πλεον με αποφαση υπουργειου ολες οι εγκυες πρεπει να υο κάνουν....το επιβεβαιωσα ομως με το παθολογο μου που πηγα γιατι κλασσικα αρρωστησα αφου ολα τα παιδακια ειναι αρρωστα κ μου το ειπε.μονος του....σε ενημερωσε ο γιατρος σου οτι πρεπει να κανεις εμβολιο κοκκυτη;;;; και εκει ηρέμησα...εσας τι σας εχουν πει ;;;;ψαξτε για αυτο το εμβολιο μηπως πρεπει να το κανετε

Να σε ρωτησω κατι?? Κ γιατι σου ειπε να κανεις εμβολιο για γριπη? 2 φιλς μου εγκυες περασαν πριν κατι μερες γριπη κ ειχαν απλα δεκατα 3-4 μερες.. δεν εγινε κ κατι τραγικο.. δηλ τοσα χρονια που δεν βγαζαν καθε χρονο εμβολιο γριπης ακουσαμε για πολλες εγκυες να παθαν κατι τραγικο..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Να σε ρωτησω κατι?? Κ γιατι σου ειπε να κανεις εμβολιο για γριπη? 2 φιλς μου εγκυες περασαν πριν κατι μερες γριπη κ ειχαν απλα δεκατα 3-4 μερες.. δεν εγινε κ κατι τραγικο.. δηλ τοσα χρονια που δεν βγαζαν καθε χρονο εμβολιο γριπης ακουσαμε για πολλες εγκυες να παθαν κατι τραγικο..?

Γιατι οπως εγραψα εθμαι νηπιαγωγος δλδ σημερα μεσα στις ιωσεις κ γριπες ...ο ανθρωπος ορθα επραξε κ με ενημερωσε λογω περιβαλλον δουλειας....μετα ομως απο προσωπικο ψαξιμο ναι τα δυο απαραιτητα εμβολια στξν εγκυμοσυνη ειναι της γριπης και του κοκκυτη.....επισης δεν ειναι αναγκη να ακουσεις κατι τραγικο για να λαβεις τα μετρα σου....ο γυναικολογος ειναι.ο συμμαχος σε αυτη τη μοναδικη πορεια ....κατι ξερει λοιπον παραπανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Witch Hunt είπε:

Γεια σας κορίτσια! Βρίσκομαι και γω στον 5ο μήνα και ανησυχώ πολύ για όλα αυτά που ακούω(ιλαρά,γρίπη κτλ)

Ρώτησα τον γιατρό μου για την ιλαρά αλλά μου είπε να μη το σκέφτομαι απλά να προσέχω. Δεν την έχω περάσει μικρή αλλά νομίζω έχω κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου(βρήκα το βιβλιάριό μου απλά επειδή έχουν σβηστεί κάποια πράγματα δε μπορώ να διακρίνω αν όντως έχω κάνει και τις δύο).

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε έξαρση αν και διαβάζω ότι περιμένουν και για ιλαρά και για γρίπη.

Σας έχει πει ο γιατρός σας για το εμβόλιο της γρίπης?

Καλημέρα! Αν δεν ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, εξαιτίας προβλημάτων υγείας ή σε ομάδα υψηλού κινδύνου, λόγω εργασίας, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι ιδιαίτερα...με λίγη προσοχή να δεις που όλα θα πάνε καλά.Τωρα αν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου ( γιατροί, εκπαιδευτικοί, φαρμακοποιοί) εννοείται ότι πρέπει άμεσα να ενημερώσεις το γιατρό σου για να λάβεις αυστηρότερες οδηγίες. Εξάλλου αυτές οι ομάδες ενημερώνονται κάθε χρόνο για την προστασία τους από το υπουργείο υγείας, ανεξάρτητα από εγκυμοσύνη.Ελπιζω να μη σε κούρασα και να χαίρεσαι την όμορφη εγκυμοσύνη σου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα! Αν δεν ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, εξαιτίας προβλημάτων υγείας ή σε ομάδα υψηλού κινδύνου, λόγω εργασίας, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι ιδιαίτερα...με λίγη προσοχή να δεις που όλα θα πάνε καλά.Τωρα αν ανήκεις σε ομάδα υψηλού κινδύνου ( γιατροί, εκπαιδευτικοί, φαρμακοποιοί) εννοείται ότι πρέπει άμεσα να ενημερώσεις το γιατρό σου για να λάβεις αυστηρότερες οδηγίες. Εξάλλου αυτές οι ομάδες ενημερώνονται κάθε χρόνο για την προστασία τους από το υπουργείο υγείας, ανεξάρτητα από εγκυμοσύνη.Ελπιζω να μη σε κούρασα και να χαίρεσαι την όμορφη εγκυμοσύνη σου.....

Kαλημέρα! Φυσικά δε με κούρασες και σέυχαριστώ για την απάντησή σου! Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας που να με εντάσσει σε ευπαθή ομάδα,αλλά νομίζω οι έγκυες μπαίνουν αυτομάτως στις ευπαθής ομάδες. Τουλάχιστον σε όσα άρθρα-οδηγίες έχω διαβάσει αυτό αναφέρουν ιδιαίτερα για τις έγκυες β΄ και γ' τριμήνου. Μωρέ εγώ προσέχω αλλά φοβάμαι για τους τριγύρω(και δεν εννοώ τους κοντινούς μου). Έχω να φανταστείς συνάδελφο που έχει παιδάκια και είναι μονίμως άρρωστος που βήχει χωρίς να καλύπτει στο στόμα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stelvan είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα και γ μπαινω στο πεμπτο ....και δεν εχψ αντισωματα στην ιλαρα...το χειροτερο.....δουλευω σε νηπιαγωγειο.....τρεμω μη γινει τπτ....ο γιατρος ηταν πιο καθησυχαστικός....μου ειπε ομως να κανω αντιγρηπικο...και στον εκτο το εμβολιο κοκκύτη.....πλεον με αποφαση υπουργειου ολες οι εγκυες πρεπει να υο κάνουν....το επιβεβαιωσα ομως με το παθολογο μου που πηγα γιατι κλασσικα αρρωστησα αφου ολα τα παιδακια ειναι αρρωστα κ μου το ειπε.μονος του....σε ενημερωσε ο γιατρος σου οτι πρεπει να κανεις εμβολιο κοκκυτη;;;; και εκει ηρέμησα...εσας τι σας εχουν πει ;;;;ψαξτε για αυτο το εμβολιο μηπως πρεπει να το κανετε

Καλημέρα stelvan! Για το εμβόλιο του κοκκύτη δε μου έχει πει ακόμα κάτι μόνο για της γρίπης(είπε και στον άνδρα μου να το κάνει υποχρεωτικά). Αλλά επειδή έχω διαβάσει αρκετά το ξέρω ότι πρέπει να το κάνεις για να προστατευτεί το μωρό τους πρώτους μήνες που δεν είναι εμβολιασμένο. Αν και απόσο έχω συζητήσει με άλλες μαμάδες ή έγκυες οι γιατροί δε το αναφέρουν καν και ίσως αυτό είναι που μας παραξενεύει.

Σε καταλαβαίνω λόγω της δουλειάς σου έχεις ένα φόβο παραπάνω αλλά προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι και αγχώνεσαι χειρότερα(τα λέω και στον εαυτό μου μη νομίζεις). Έχεις τη δυνατότητα να βγεις σε άδεια νωρίτερα από το κανονικό, να είσαι τουλάχιστον σπιτάκι σου τους μήνες που παρουσιάζονται τα πιο πολλά κρούσματα? Όχι τίποτα άλλο για να είσαι πιο ήρεμη!

Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει πολύ γι'αυτά τα 2 εμβόλια(γρίπης+κοκκύτη). Το μόνο που φοβόμουν είναι μη πάθει κάτι το μωράκι από το εμβόλιο. Εσύ το έχεις κάνει το αντιγριπικό ή θα το κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

   Κοριτσι μου, τελευταια καθε χρονο βγαζουν το νεο, επαναστατικο εμβολιο γριπης!! Ειναι παραλογο!! Οι ιοι της γριπης,υπηρχαν απο παντα κ καθε χρονο αλλαζουν.. Η φετινη γριπη, δεν ειναι η ιδια με την περσυνη κ δε θα ειναι ιδια με την γριπη της επομενης χρονιας... Στους αιωνες των αιωνων παντα υπηρχαν ανθρωποι που πεθαιναν κ απο γριπη κ ειναι πολυ μικρο αυτο το ποσοστο (κυριως πολυ πολυ ευπαθων ομαδων)... Αυτο με τα νεα εμβολια καθε χρονο, ειναι κανουργια μοδα των εταιριων!! Δηλ καθε χρονο θα κανω νεο εμβολιο? Αφου καθε χρονο αλλαζει η γριπη!! Στο τελος, δε θα παμε απο γριπη.....απο υπερβολικη δοση εμβολιων θα παμε!! Ο,τι να 'ναι, μας εχουν στα μαυρα σκοταδια για να κανουνε τις δουλειες τους.. Να φανταστεις οτι σε κανεναν που παει να κανει το εμβολιο, δεν του κανουν ελεγχο αντισωματων!!! ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ (Βιολογια λυκειου)!!! Αν εχει αντισωματα (κ στην περιπτωση της γριπης, ειναι πανευκολο να αποκτησεις) το εμβολιο δεν εχει κανενα απολυτως νοημα κ εισαι απολυτα καλυμμενος με αντισωματα σου!! Κ να ξεκαθαρησω οτι δεν ειμαι απ'αυτους που ειναι γενικα κατα τον εμβολιων. Η επιστημη προχωραει κ ευτυχως κ οι γνωσεις μας για να προσεχουμε κ εμεις την υγεια μας αλλα κ για να μην μας πιανουν κοροιδα..Εχω εκνευριστει πολυ με την ιλαρα γιατι φταιει κ αυτο το......ψευτοκινημα κατα καθε εμβολιου..

Καλημέρα Rosemary! Ναι πράγματι για τη γρίπη πρέπει να εμβολιάζεσαι κάθε χρόνο, το ξέρω από τον μπαμπά μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και το κάνει κάθε χρόνο. Είναι να μη σου τύχει βασικά να εμφανιστεί καινούργιο στέλεχος του ιού όπως το 2009 που πέθαναν πολλοί άνθρωποι. Δυστυχώς δε μπορείς να τα προβλέψεις όλα. Είναι και η εγκυμοσύνη περίεργη φάση,βαραίνει και ο οργανισμός,φοβάσαι παραπάνω.

Ναι είναι της μόδας τώρα τα κινήματα κατά των εμβολίων(διαφωνώ κάθετα). Τι να πω! Δυστυχώς όλα τα παιδάκια βασίζονται στις αποφάσεις που παίρνουν οι γονείς τους γι αυτά...Μια συνάδελφος έχει παιδάκι 5 ετών και έλεγε χθες ότι του έκανα τα πρώτα εμβόλια και μετά βαρέθηκα το έχω αφήσει...να τραβάς τα μαλλιά σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...