Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στρεσάρομαι μην κάνω τα ίδια λάθη με τους δικούς μου


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

ποιος θα μου το έλεγε μετά απο τόσα χρόνια πως θα ξαναμπώ στο mammyland να γράψω όπως κάποτε πριν χρόνια που δεν είχα ακόμα τα παιδιά μου.

Έγραφα εδω μέσα την αγωνία μου, τις ανησυχίες μου, τους φόβους μου και ομολογώ πως με βοήθησε πολύ να μοιράζομαι μαζί με τα κορίτσια στην ομάδα τις εσώψυχες ανησυχίες μου γιατί απο τις προσπάθειες να γίνω μανούλα η ψυχολογία μου είχε πέσει στα τάρταρα και τα κορίτσια εδώ με εμψύχωναν πολύ. Ύστερα ήρθαν τα μωρά μου και μοιραζόμασταν τις χαρές μας και τις ανησυχίες μας για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό, το θηλασμό, για τους κολικούς , ακόμα  και ποιο προσωπικά ζητήματα που είχαμε με τους άντρες μας. Ο καιρός περνάει και να που η κόρη μου έγινε σχεδόν 8 και ο γιος μου 6.  Έχω 2 πολύ γλυκά παιδιά που  τα απολαμβάνω και τα λατρεύω απο το 1 δευτερόλεπτο που γνωριστήκαμε. Έκανα τεράστιο αγώνα να ενημερώνομαι και να διαβάζω οτι έπρεπε προκειμένου  να τα μεγαλώσω όσο ποιο σωστά γίνεται προκειμένου να καταφέρω να τους δώσω μια μητέρα που τους αξίζει, μία μητέρα που φροντίζει να τα μεγαλώσει όσο ποιο ισορροπημένα   γίνεται και ας δυσκολεύεται η ίδια της να είναι , προσπάθησα κυρίως να τα βοηθήσω να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους και το βασικότερο να είναι δύο ευτυχισμένα και ξέγνιαστα παιδιά, γεμάτη μέσα τους απο αγάπη και εσωτερική ηρεμία. Πιστεύω πως τα έχω πάει αρκετά καλά μέχρι που έρχονται κάποιες μέρες όπως η σημερινή να κάθομαι και να αμφιβάλω , να κλαίω μήπως και δεν είμαι καλή μαμά. Ο τεράστιος φόβος μου ηταν να μην κάνω ποτέ τα ίδια λάθη που έκαναν οι δικοί μου σε μένα.

Σήμερα το πρωί φτιάχναμε τα μαλλιά της κόρης μου για να φύγει για εκδρομή στο σχολείο, 5 λεπτά μας πήρε μιας και είμαι του επαγγέλματος, μετά έπρεπε να στεγνώσω τη ζακέτα του μικρού μου γιατί όπως έπλενε τα δόντια του την έβρεξε και τα μανίκια είχαν γίνει μούσκεμα. Η μικρή μου έχει μεράκι  με τα μαλλιά της και είναι η ποιο δύσκολη πελάτισσά μου. Καθώς την έβλεπε να πειράζει συνέχεια την φράντζα της, άρχισα να εκνευρίζομαι και έχασα την ψυχραιμία μου. Υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να διατηρήσω την ψυχραιμία μου βλέποντας ένα τόσο μικρό κορίτσι να ασχολείται τόσο πολύ με την φράντζα και τα μαλλιά της. Μου φαίνεται γελοίο το να εκνευρίζομαι με τέτοια πράγματα και να που μου συμβαίνει. Δεν θέλω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου και να τους έχω δημιουργήσει κόμπλεξ εγώ με τις γελοίες μου αντιδράσεις, το ζητούμενο είναι τα παιδιά μας να έχουν αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση , με την συμπεριφορά μου φοβάμαι πως θα τα κάνω μαντάρα. Και όσο σκέφτομαι οτι θα μπαίνουμε σιγά σιγά αργότερα και στην εφηβεία με πιάνει πανικός όχι  τόσο για το παιδί, όσο για το αν θα είμαι σε θέση να χειρίζομαι τις καταστάσεις όπως πρέπει. Δυστιχώς είμαι ένας άνθρωπος που μεγάλωσε σε ένα πολύ καταπιεστικό κλίμα , κουβαλάω μέχρι και σήμερα κόμπλεξ και ανασφάλειες και δεν θέλω να βιώσουν τα παιδιά μου κάτι παρόμοιο.  Νιώθω χάλια , φοβάμαι πως δεν είμαι καλή μαμά και επίσης ανησυχώ για το αν θα καταφέρω να τα μεγαλώσω σωστά και ισορροπημένα . Η ευθύνη μας είναι τεράστια ως γονείς...και σίγουρα κάνουμε λάθη, αρκεί αυτά τα λάθη να μην έχουν σοβαρό αντίκτυπο στην προσωπική τους συναισθηματική ανάπτυξη.  

angel-baby-cute-fairy-flowers-Favim.com-316100.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλοι οι γονείς κανουν λάθη, δυστυχως δεν υπάρχει πανεπιστημιο γονέων για να ξερουν πως να διαχειριστουν τις καταστασεις.. Μόνο που τα σκέφτεσαι τόσο και τα δουλευεις στο μυαλό σου δείχνει πόσο καλή μανούλα είσαι! :)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Όλοι οι γονείς κανουν λάθη, δυστυχως δεν υπάρχει πανεπιστημιο γονέων για να ξερουν πως να διαχειριστουν τις καταστασεις.. Μόνο που τα σκέφτεσαι τόσο και τα δουλευεις στο μυαλό σου δείχνει πόσο καλή μανούλα είσαι! :)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

ευχαριστώ πολύ...είχα τόσο ανάγκη κάποιος να με εμψυχώσει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκιά μανούλα καλώς ήρθες και πάλι στο mammyland.....

Kαταρχήν να σου ζήσουν και τα δυο σου τα παιδάκια να είναι πάντα γερά και απο το σπιτικό σαν να μην λείπει ΠΟΤΕ η ΥΓΕΙΑ η ΑΓΑΠΗ και η ΟΜΟΝΟΙΑ.......

Εγω είμαι πρώτη φορά μανούλα... έχω ένα αγοράκι 14 μηνών. 

Τελικά η μάνα δεν παύει να ανησυχεί ΠΟΤΕ.... ας ξεκινήσουμε απο εκεί.... απο την στιγμή που θα δείς αυτη την κουκίδα στον υπέρηχο ξεκινάνε και όλες οι ανησυχίες....πως μεγαλώνει, πως τρώει, πως κοιμάται, μην πέσει , μην χτυπήσει, τι γίνεται στο σχολείο, τι γίνεται όταν θα βγεί έξω πρώτη φορά για νύχτα κλπ..... και δεν σταματούν μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά και να πάρουν την ζωή στα χέρια τους αλλά και τότε ακόμα οι ανησυχίες αλλάζουν και αφορούν άλλα θέματα.... 

Οι περισσότερες ακόμα και ΠΡΙΝ γεννηθούν τα παιδάκια μας μετά ανησυχούμε αν θα γίνουμε καλές μανούλες σε ένα βαθμό και αν θα μπορέσουμε να μεγαλώσουμε σωστούς ανθρώπους χωρις να κάνουμε τα ίδια λάθη των γονιών μας ΟΠΟΙΑ και αν ήταν αυτά.

Όπως είδες είπα πως ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι γονείς κάνανε κάποια λάθη. Δεν υπάρχει αλανθαστος γονιός γιατι δεν υπάρχει αλάνθαστος ανθρωπος γιατι δεν υπάρχει τέλειος άνθρωπος. 

Το νούμερο ένα θέμα για τα παιδιά είναι να πάρουν αγαπη... ΠΟΛΥ αγάπη... Το ξέρεις καλά. Δεν ειναι τα παιχνίδια. Προσωπικά απο τους γονείς μου δεν μου έχουν μείνει οι στιγμές που μου πήραν τα αγαπημένα μου παιχνίδια.. ούτε τους είμαι ευγνωμων για αυτό ΜΟΝΟ. Τους ευχαριστώ που φρόντισαν να μην μου λείψουν πολλά πράγματα ομως στα αλήθεια... οι αναμνήσεις μου είναι άλλες και δεν εχουν να κάνουν με τα παιχνιδια και τα δωρα αλλα με τις στιγμές που ήταν κοντά μου και τις στιγμές που μου μιλησαν που στάθηκαν κλπ. Αυτά σου μένουν . Αυτά χαράζονται στην ψυχή σου. ΝΙώθω τυχερή πήρα πολυ αγάπη. Παρόλο που οι γονείς μου χώρισαν όταν ημουν σε μικρή ηλικία ένιωσα ισόποση αγάπη και απο τις δυο πλευρές. Δεν ήταν τέλειοι. κάναν λάθη. ΟΜΩΣ δεν ήταν ασυγχωρητα λάθη. Ήταν λάθη ανθρώπινα αφέλειας κλπ. 

Όταν γεννήθηκε το μωράκι μου το πρώτο πράγμα που με βοήθησε παρα μα πάρα πολύ να αντιμετωπίσω το άγχος της μητρότητας ήταν πως έχω να κάνω με έναν ξεχωριστο μοναδικό άνθρωπο σε ολο τον πλανήτη που θα χαράξει την δική του πορεία και έχει τον δικό του χαρακτήρα, τις δικές του ώρες, ορέξεις κλπ και η δουλειά μου ειναι πρωτα απο όλα ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ. Να μάθω τι του αρέσει , τι όχι, τι θέλει , τι όχι... Επειδή ας πουμε της φίλης μου κοιμόταν π.χ με μουσική τάδε δεν σημαινει πως και εμένα θα κοιμόταν και πάει λέγοντας. 

Τωρα για να φτάσω στις δικές σου ανησυχίες.... Καταρχήν είναι πολύ όμορφο που σε απασχολεί αυτό το κομμάτι... Δείχνει οτι εισαι συνειδητοποιημένη και νοιάζεσαι για τα παιδάκια σου και θέλεις το καλύτερο για αυτα και αυτο ειναι μια πολυ καλή αρχή. Επίσης το ότι έχεις εντοπίσει τα λάθη που έκαναν οι δικοί σου γονείς σε εσένα και αυτο είναι κάτι πολυ πολύ όμορφο με την εννοια πως έχεις κάνει την ψυχανάλυση σου άρα μπορείς να κάνεις το ίδιο και στα παιδάκια σου....  Το γεγονός ότι μπορεί να φωνάζεις κάποιες φορές όλες νιώθουμε άσχημα όταν συμβαίνει αυτό όμως όλες έχουμε και δύσκολες μέρες και είμαστε άνθρωποι .... Πιστεύω πως στρεσάρεσαι παραπάνω απο όσο χρειάζεται.... Μην ανησυχείς τόσο πολύ ... Τα παιδάκια σου θα σε καθοδηγήσουν (το ξέρεις καλύτερα απο μένα)..... Στην εφηβεία... αν είσαι αληθινά κοντά τους δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Το παν είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους. Απο εκεί και πέρα όλοι εφηβοι θα αντιδράσουν θα φωνάξουν θα θυμώσουν .. όλες οι μαναδες νομίζω άκουσαν στην προεφηβεία και στην εφηβεία το γνωστό - Σε μισώ! χαχα... είναι στάδια όλα αυτα... εκεί θέλω να καταλήξω αν όμως είμαστε κοντά στα παιδιά μας και τους προσφέρουμε απλόχερα την αγάπη μας ειναι το νούμερο ένα και ολα θα πανε υπέροχα... Δεν σε ξέρω όμως είμαι σίγουρη πως είσαι μια υπέροχη και τρυφερή μανούλα.... ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Όλοι οι γονείς κανουν λάθη, δυστυχως δεν υπάρχει πανεπιστημιο γονέων για να ξερουν πως να διαχειριστουν τις καταστασεις.. Μόνο που τα σκέφτεσαι τόσο και τα δουλευεις στο μυαλό σου δείχνει πόσο καλή μανούλα είσαι! :)

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

εσυ να δεις τι μανουλα θα γινεις... :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofilia είπε:

εσυ να δεις τι μανουλα θα γινεις... :x

Γλυκια μου @Sofilia παντα με κανεις να χαμογελάω!

Μακαρι... μου φαίνεται σαν όνειρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

Γεια σου γλυκιά μανούλα καλώς ήρθες και πάλι στο mammyland.....

Kαταρχήν να σου ζήσουν και τα δυο σου τα παιδάκια να είναι πάντα γερά και απο το σπιτικό σαν να μην λείπει ΠΟΤΕ η ΥΓΕΙΑ η ΑΓΑΠΗ και η ΟΜΟΝΟΙΑ.......

Εγω είμαι πρώτη φορά μανούλα... έχω ένα αγοράκι 14 μηνών. 

Τελικά η μάνα δεν παύει να ανησυχεί ΠΟΤΕ.... ας ξεκινήσουμε απο εκεί.... απο την στιγμή που θα δείς αυτη την κουκίδα στον υπέρηχο ξεκινάνε και όλες οι ανησυχίες....πως μεγαλώνει, πως τρώει, πως κοιμάται, μην πέσει , μην χτυπήσει, τι γίνεται στο σχολείο, τι γίνεται όταν θα βγεί έξω πρώτη φορά για νύχτα κλπ..... και δεν σταματούν μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά και να πάρουν την ζωή στα χέρια τους αλλά και τότε ακόμα οι ανησυχίες αλλάζουν και αφορούν άλλα θέματα.... 

Οι περισσότερες ακόμα και ΠΡΙΝ γεννηθούν τα παιδάκια μας μετά ανησυχούμε αν θα γίνουμε καλές μανούλες σε ένα βαθμό και αν θα μπορέσουμε να μεγαλώσουμε σωστούς ανθρώπους χωρις να κάνουμε τα ίδια λάθη των γονιών μας ΟΠΟΙΑ και αν ήταν αυτά.

Όπως είδες είπα πως ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι γονείς κάνανε κάποια λάθη. Δεν υπάρχει αλανθαστος γονιός γιατι δεν υπάρχει αλάνθαστος ανθρωπος γιατι δεν υπάρχει τέλειος άνθρωπος. 

Το νούμερο ένα θέμα για τα παιδιά είναι να πάρουν αγαπη... ΠΟΛΥ αγάπη... Το ξέρεις καλά. Δεν ειναι τα παιχνίδια. Προσωπικά απο τους γονείς μου δεν μου έχουν μείνει οι στιγμές που μου πήραν τα αγαπημένα μου παιχνίδια.. ούτε τους είμαι ευγνωμων για αυτό ΜΟΝΟ. Τους ευχαριστώ που φρόντισαν να μην μου λείψουν πολλά πράγματα ομως στα αλήθεια... οι αναμνήσεις μου είναι άλλες και δεν εχουν να κάνουν με τα παιχνιδια και τα δωρα αλλα με τις στιγμές που ήταν κοντά μου και τις στιγμές που μου μιλησαν που στάθηκαν κλπ. Αυτά σου μένουν . Αυτά χαράζονται στην ψυχή σου. ΝΙώθω τυχερή πήρα πολυ αγάπη. Παρόλο που οι γονείς μου χώρισαν όταν ημουν σε μικρή ηλικία ένιωσα ισόποση αγάπη και απο τις δυο πλευρές. Δεν ήταν τέλειοι. κάναν λάθη. ΟΜΩΣ δεν ήταν ασυγχωρητα λάθη. Ήταν λάθη ανθρώπινα αφέλειας κλπ. 

Όταν γεννήθηκε το μωράκι μου το πρώτο πράγμα που με βοήθησε παρα μα πάρα πολύ να αντιμετωπίσω το άγχος της μητρότητας ήταν πως έχω να κάνω με έναν ξεχωριστο μοναδικό άνθρωπο σε ολο τον πλανήτη που θα χαράξει την δική του πορεία και έχει τον δικό του χαρακτήρα, τις δικές του ώρες, ορέξεις κλπ και η δουλειά μου ειναι πρωτα απο όλα ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ. Να μάθω τι του αρέσει , τι όχι, τι θέλει , τι όχι... Επειδή ας πουμε της φίλης μου κοιμόταν π.χ με μουσική τάδε δεν σημαινει πως και εμένα θα κοιμόταν και πάει λέγοντας. 

Τωρα για να φτάσω στις δικές σου ανησυχίες.... Καταρχήν είναι πολύ όμορφο που σε απασχολεί αυτό το κομμάτι... Δείχνει οτι εισαι συνειδητοποιημένη και νοιάζεσαι για τα παιδάκια σου και θέλεις το καλύτερο για αυτα και αυτο ειναι μια πολυ καλή αρχή. Επίσης το ότι έχεις εντοπίσει τα λάθη που έκαναν οι δικοί σου γονείς σε εσένα και αυτο είναι κάτι πολυ πολύ όμορφο με την εννοια πως έχεις κάνει την ψυχανάλυση σου άρα μπορείς να κάνεις το ίδιο και στα παιδάκια σου....  Το γεγονός ότι μπορεί να φωνάζεις κάποιες φορές όλες νιώθουμε άσχημα όταν συμβαίνει αυτό όμως όλες έχουμε και δύσκολες μέρες και είμαστε άνθρωποι .... Πιστεύω πως στρεσάρεσαι παραπάνω απο όσο χρειάζεται.... Μην ανησυχείς τόσο πολύ ... Τα παιδάκια σου θα σε καθοδηγήσουν (το ξέρεις καλύτερα απο μένα)..... Στην εφηβεία... αν είσαι αληθινά κοντά τους δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Το παν είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους. Απο εκεί και πέρα όλοι εφηβοι θα αντιδράσουν θα φωνάξουν θα θυμώσουν .. όλες οι μαναδες νομίζω άκουσαν στην προεφηβεία και στην εφηβεία το γνωστό - Σε μισώ! χαχα... είναι στάδια όλα αυτα... εκεί θέλω να καταλήξω αν όμως είμαστε κοντά στα παιδιά μας και τους προσφέρουμε απλόχερα την αγάπη μας ειναι το νούμερο ένα και ολα θα πανε υπέροχα... Δεν σε ξέρω όμως είμαι σίγουρη πως είσαι μια υπέροχη και τρυφερή μανούλα.... ! 

Καταρχάς να σ'ευχαριστήσω για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις!

Είπες πολύ ωραία πράγματα αλλά αυτό που μου έμεινε πολύ ηταν το οτι ..θέλησα να  ΜΑΘΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!  Έτσι είναι!  Καμιά φορά το ξεχνάω αυτό. 

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα όσα μου έγραψες!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mammy Demi είπε:

Καταρχάς να σ'ευχαριστήσω για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις!

Είπες πολύ ωραία πράγματα αλλά αυτό που μου έμεινε πολύ ηταν το οτι ..θέλησα να  ΜΑΘΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!  Έτσι είναι!  Καμιά φορά το ξεχνάω αυτό. 

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα όσα μου έγραψες!!!

 

Παρακαλώ.... Όχι να μην το ξεχνάς ποτέ! Εμένα αυτό ειναι αν θέλεις το αγχος μου... να μπορέσω να εντοπίσω π.χ τα ταλέντα του. τα δυνατά του σημεία και τα αδύνατα του. που χρειάζεται να τον εμψυχωσω και πάει λέγοντας. Σίγουρα κάποιες βασικές αρχές στον χαρακτήρα τους ξεκινουν απο εμάς. Όμως ξερεις πως ένα μεγάλο κομμάτι του χαρακτήρα τους είναι και καθαρά δικό τους. 

Είμαι σίγουρη πως έχεις διαβάσει το παρακάτω γνωστό κείμενο..... Το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές και όταν δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι ώς μανούλα .. Του ρίχνω μια ματιά για να θυμηθώ.....

''

Τα παιδιά δεν είναι δικά σας παιδιά.

Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της ζωής

για τον εαυτό της.

 

Έρχονται στον κόσμο μέσα από σας

αλλά δεν προέρχονται από εσάς

και παρότι είναι μαζί σας, δεν ανήκουν σε σας.

 

Mπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας

όχι όμως τις σκέψεις σας

Γιατί έχουν τις δικές τους σκέψεις.

 

Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους

όχι όμως την ψυχή τους.

Γιατί η ψυχή τους ζει στο σπίτι του αύριο

που εσείς δεν μπορείτε να το επισκεφτείτε

ούτε καν στα όνειρά σας.

 

Μπορείτε να πασχίσετε να τους μοιάσετε

μην προσπαθείτε όμως να τα κάνετε να σας μοιάσουν.

Γιατί η ζωή δεν πηγαίνει πίσω

ούτε μένει στο χτες.

 

Eίστε τα τόξα απ’ τα οποία τινάζονται

σαν ζωντανές σαϊτες τα παιδιά σας.

Ο τοξότης βλέπει στόχο στη γραμμή του Απείρου

και σας λυγίζει με τη δύναμή Του ώστε οι σαϊτες Του

να φύγουν γοργά και να φτάσουν μακριά.

 

Δεχτείτε το λύγισμά σας στα χέρια Του με χαρά.

γιατί αυτός, όπως αγαπά τη σαϊτα που εκτοξεύεται

αγαπά και τόξο που είναι σταθερό.

 

Χαλίλ Γκιμπράν

 
 
 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Γλυκια μου @Sofilia παντα με κανεις να χαμογελάω!

Μακαρι... μου φαίνεται σαν όνειρο....

Δεν είναι όνειρο........ είναι μια μελλοντική πραγματικότητα..... :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφίλια το έχω διαβάσει 1- 2 φορές στο παρελθόν!Το αποθηκεύω στον υπολογιστή μου! 

Οταν θα έχω εκτυπωτή θα το εκτυπώσω να το κολλήσω στο ψυγείο μου!!!:thumbup:[smilie=hello2.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mammy Demi είπε:

Σοφίλια το έχω διαβάσει 1- 2 φορές στο παρελθόν!Το αποθηκεύω στον υπολογιστή μου! 

Οταν θα έχω εκτυπωτή θα το εκτυπώσω να το κολλήσω στο ψυγείο μου!!!:thumbup:[smilie=hello2.gif]

χαχαχα...... 

Πολύ καλή ιδέα.... :) 

Να εχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofilia είπε:

χαχαχα...... 

Πολύ καλή ιδέα.... :) 

Να εχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο...! 

Επίσης κοπέλα μου!!! Να'σαι καλά!!![smilie=wave.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mammy Demi είπε:

Επίσης κοπέλα μου!!! Να'σαι καλά!!![smilie=wave.gif]

ΑΑΑ ξέρεις τι σκέφτηκα;;; Ή ίσως να έβαζες να στο αντιγράψει σε ένα χαρτί η κορούλα σου;; ε; τι λές; να το διαβάζεις με τον δικό της γραφικό χαρακτήρα....:) ή και με δικά σου γράμματα.... χιχιχ!

Ότι σου αρεσει πιο πολυ..! εις το επανιδειν... :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofilia είπε:

ΑΑΑ ξέρεις τι σκέφτηκα;;; Ή ίσως να έβαζες να στο αντιγράψει σε ένα χαρτί η κορούλα σου;; ε; τι λές; να το διαβάζεις με τον δικό της γραφικό χαρακτήρα....:) ή και με δικά σου γράμματα.... χιχιχ!

Ότι σου αρεσει πιο πολυ..! εις το επανιδειν... :x

και αυτό μου άρεσε!!! Πηγή έμπνευσης είσαι Σοφάκι!! χαχαχα.... εις το επανιδείν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...