Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπνος στο δικο του δωμάτιο


Recommended Posts

Οι μανούλες που θηλάσατε πέραν του έτους και τα μωράκια σας  ξυπνούσαν την νύχτα... πότε τα πήγατε στο δικό τους δωμάτιο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofilia είπε:

Οι μανούλες που θηλάσατε πέραν του έτους και τα μωράκια σας  ξυπνούσαν την νύχτα... πότε τα πήγατε στο δικό τους δωμάτιο;; 

Εγώ νωρίς τις είχα βάλει και τις δύο στο δικό τους δωμάτιο αλλά μόλις έμαθαν να περπατάνε έρχονταν σε μένα! Ακόμα και τώρα που πάνε σχολειο κάποιες φορές μας επισκεπτονται τα βράδια! !???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εγώ νωρίς τις είχα βάλει και τις δύο στο δικό τους δωμάτιο αλλά μόλις έμαθαν να περπατάνε έρχονταν σε μένα! Ακόμα και τώρα που πάνε σχολειο κάποιες φορές μας επισκεπτονται τα βράδια! !???

χεχεχε..... κακα τα ψέμματα και εγω που θυμάμαι τον εαυτό μου... το ίδιο έκανα.... σηκωνόμουν σχεδόν κάθε βράδυ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πάλι μέχρι να σταματήσω το θηλασμό τη βγάζαμε κάθε βράδυ παρέα στο κρεβάτι. Δεν το μετάνιωσα καθόλου! Η  μετάβαση στο κρεβάτι τους  έγινε σταδιακά σιγά σιγά με τα χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν και είναι 5 ο γιος μου και η κόρη μου 8, κοιμούνται μια χαρά στα κρεβάτια τους. Καμιά φορά κάνουμε και κανένα πιτζάμα πάρτι στο τσακιρ κέφι  στη κρεβατοκάμαρα 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα!!:)

 Απολαύστε αγκαλιές και φιλάκια και ας κοιμηθούν και κανένα βράδυ παραπάνω μαζί σας δεν πειράζει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mammy Demi είπε:

Εμείς πάλι μέχρι να σταματήσω το θηλασμό τη βγάζαμε κάθε βράδυ παρέα στο κρεβάτι. Δεν το μετάνιωσα καθόλου! Η  μετάβαση στο κρεβάτι τους  έγινε σταδιακά σιγά σιγά με τα χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν και είναι 5 ο γιος μου και η κόρη μου 8, κοιμούνται μια χαρά στα κρεβάτια τους. Καμιά φορά κάνουμε και κανένα πιτζάμα πάρτι στο τσακιρ κέφι  στη κρεβατοκάμαρα 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα!!:)

 Απολαύστε αγκαλιές και φιλάκια και ας κοιμηθούν και κανένα βράδυ παραπάνω μαζί σας δεν πειράζει. :)

Και εγω αυτής της αποψης είμαι... δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τον μεταφέρω με βίαιο τρόπο και με το έτσι θέλω στο δωμάτιο του... Απλά ξέρεις ως νέα μανούλα προβληματίζομαι ...πότε να ξεκινήσω την μεταβάση;; τώρα ; μήπως να περιμένω λίγο ακόμα;; κλπ......Θέλω να γίνει σταδιακά και όμορφα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Εμένα βρε κορίτσια από την στιγμή που σταματήσαμε τον θηλασμό κοιμόταν στο δικό του δωμάτιο χωρίς κανένα πρόβλημα όλη την νύχτα και καταφέρναμε και κοιμόμασταν και εμείς σαν άνθρωποι. Εδώ και 1 μήνα περίπου (κλείνουμε τον 11ο σε 20 μέρες), κάθε βράδυ ξυπνάει πότε στις 2, πότε στις 3, πότε στις 4 και ενώ είναι πολύ νυσταγμένος αρνείται πεισματικά να ξαναξαπλώσει και αναγκάζομαι να τον πάρω στο κρεβάτι μαζί μου - ο άντρας μου κοιμάται στον καναπέ! Δεν είναι πως δεν μου αρέσουν οι αγκαλίτσες μαζί του, η μυρωδιά του, που με χαιδέυει το πρόσωπο αλλά  κάνουμε δυστυχώς πολύ άστατο ύπνο και δεν ξεκουράζομαι αρκετά με αποτέλεσμα να έχω έναν εκνευρισμό την υπόλοιπη μέρα, με τις χιλιάδες υποχρεώσεις σε σπίτι και δουλειά! Τι να φταίει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αν δ κοιμάσαι κ δ ξεκουράζεσαι σου βγαίνει σε εκνευρισμό.

Μήπως η συμπεριφορά αυτή ξεκίνησε με την επιστροφή σου στη δουλεια; Μήπως ξεκίνησε παιδικό; αν είχε μάθει να είναι πολλές ώρες τη μέρα μαζί σου κ αυτο άλλαξε λογο δουλειάς η παιδικού μάλλον δε σε χορταίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

11 μηνων. Διδυμα. Κοιμομαστε μαζι. Δλδ αυτα κοιμουνται. Εμεις εχουμε να κοιμηθουμε πανω απο 3 ωρες σερι εδω κι 11 μηνες.

Δεν σκοπευουμε να τα παμε συντομα σε δικο τους δωματιο. Παρολα αυτα εχουν υπαρξει φορες που ο μικρος ειχε εκνευρισμο πριν κοιμηθει και τελικα ηθελε απλως να κοιμηθει μονος του. Δεν συμβαινει συχνα αλλα εχει συμβει. Η μικρη κοιμαται μονο στην αγκαλια και μονο μαζι μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αν δ κοιμάσαι κ δ ξεκουράζεσαι σου βγαίνει σε εκνευρισμό.

Μήπως η συμπεριφορά αυτή ξεκίνησε με την επιστροφή σου στη δουλεια; Μήπως ξεκίνησε παιδικό; αν είχε μάθει να είναι πολλές ώρες τη μέρα μαζί σου κ αυτο άλλαξε λογο δουλειάς η παιδικού μάλλον δε σε χορταίνει.

@Diwni μου, ο μικρός πήγε σε δικό του δωμάτιο από 2 μηνών και εγώ κοιμόμουν δίπλα του σε δικό μου κρεβάτι έως τον 6ο μήνα. Από 2 μηνών όμως επέστρεψα στην δουλειά, δεν είχα δυνατότητα να πάρω το 6μηνο. 7 μηνών περίπου έβγαλα το κρεβάτι από το δωμάτιό του και ξεκίνησα να κοιμάμαι στην κρεβατοκάμαρα γιατί σταδιακά είχε ανάγκη να μπουσουλάει και ήθελα να του εξασφαλίσω έναν χώρο για να ασκείται, έναν χώρο πιο ασφαλές από το σαλόνι. Όταν ξυπνάει τις νύχτες παρατήρησα ότι αερίζεται κάπως δυνατά. Μπορεί να έχει και ενοχλήσεις στο εντεράκι του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μπορεί να ζορίζεται η να τον τσιμπάει λίγο κ να ξυπνάει. Ρωτα τ παιδίατρο έμας μας πρότεινε ρόφημα μαραθου για τα αέρια. Μερες π τη βλέπω κ ζοριζεται με αέρια η για τα κακακοα την ηρεμεί κ την ανακουφίζει αμέσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό, μπας και κοιμηθούμε 4 ώρες συνεχόμενες - έχω χαμηλές προσδοκίες όπως βλέπεις!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...