Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμπληρώματα...


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Κλείνω τον 4ο μήνα σε λίγες μέρες και πήγα τις εξετάσεις αίματος να τις δει ο γιατρός ... από ότι ξέρω οι περισσότερες μιλούν για σίδηρο Κ ασβέστιο... Κ εμένα μου έδωσε μαγνήσιο και σίδηρο... εσείς τι ακριβώς συμπληρώματα παίρνετε;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κλείνω τον 4ο μήνα σε λίγες μέρες και πήγα τις εξετάσεις αίματος να τις δει ο γιατρός ... από ότι ξέρω οι περισσότερες μιλούν για σίδηρο Κ ασβέστιο... Κ εμένα μου έδωσε μαγνήσιο και σίδηρο... εσείς τι ακριβώς συμπληρώματα παίρνετε;;;

 

Εγω κλεινω τον 4ο σε κανα 10ημερο κ προς το παρον παιρνω τα συμπληρωματα που επαιρνα εξ αρχης (δηλ φυλλικο, βιταμινη Ε, Β κ.α.) Πριν μια μια βδομαδα οι εξετασεις μου εδειξαν αιματοκριτη 35 (λιγο κατω απ'το οριο). Τον ρωτησα αν πρεπει να παρω σιδηρο κ μου ειπε οχι ακομα γιατι η τιμη ειναι φυσιολογικη για εγκυμοσυνη. Μου εδωσε ομως πληρης διατροφικο οδηγο που καθε μερα περιλαμβανει γευματα με σιδηρο (κρεας ή οσπρια) κ ασβεστιο. Ισως μου δωσει κ συμπληρωμα σιδηρου τις επομενες μερες που εχω και ραντεβου. Οσο για το ασβεστιο, εχω κανει μετρησεις κ ειναι μια χαρα. Ο δικος μου γιατρος δε δινει σε ολες τις εγκυες ασβεστιο-μονο αν εχεις θεμα (γιατι επιβαρυνει κ το συκωτι-ευτυχως μου μετραει συχνα τους ηπατικους δεικτες). Εσυ ποτε ξεκινησες σιδηρο? Κ επισης το μαγνησιο γιατι το δινουν? -δεν εχουμε μιλησει καθολου για μαγνησιο.. Αν αλλαξει κατι τις επομενες ημερες που θα τον επισκευτω, θα ενημερωσω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εγω κλεινω τον 4ο σε κανα 10ημερο κ προς το παρον παιρνω τα συμπληρωματα που επαιρνα εξ αρχης (δηλ φυλλικο, βιταμινη Ε, Β κ.α.) Πριν μια μια βδομαδα οι εξετασεις μου εδειξαν αιματοκριτη 35 (λιγο κατω απ'το οριο). Τον ρωτησα αν πρεπει να παρω σιδηρο κ μου ειπε οχι ακομα γιατι η τιμη ειναι φυσιολογικη για εγκυμοσυνη. Μου εδωσε ομως πληρης διατροφικο οδηγο που καθε μερα περιλαμβανει γευματα με σιδηρο (κρεας ή οσπρια) κ ασβεστιο. Ισως μου δωσει κ συμπληρωμα σιδηρου τις επομενες μερες που εχω και ραντεβου. Οσο για το ασβεστιο, εχω κανει μετρησεις κ ειναι μια χαρα. Ο δικος μου γιατρος δε δινει σε ολες τις εγκυες ασβεστιο-μονο αν εχεις θεμα (γιατι επιβαρυνει κ το συκωτι-ευτυχως μου μετραει συχνα τους ηπατικους δεικτες). Εσυ ποτε ξεκινησες σιδηρο? Κ επισης το μαγνησιο γιατι το δινουν? -δεν εχουμε μιλησει καθολου για μαγνησιο.. Αν αλλαξει κατι τις επομενες ημερες που θα τον επισκευτω, θα ενημερωσω..!

Εγώ βιταμίνες δεν λαμβάνω καθόλου βάση των εξετάσεων που έχω κάνει και κάνω... το μαγνήσιο κάνει το εξής... προάγει την παραγωγή βιταμίνης d η οποία βιταμίνη d δεσμεύει το ασβέστιο από τα γαλακτοκομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Αυριο μπαινω στον 4ο και παιρνω φυλλικο,μαγνησιο,σιδηρο και ενα συμπλεγμα βιταμινων της pregnacare.

Ασβεστιο δεν παιρνω,αλλα καταναλωνω καθημερινα γαλακτοκομικα.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...