Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορία για τη χρηση gonal..


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Θελω λίγο τη βοηθεια σας όσες ξέρετε..

Τη πρωτη φορά που ετοιμαζα τη gonal να τη κανω ακολούθησα όπως έλεγε στο βιβλιαρακι τα βήματα. Εβαλα τη βελονα και έλεγε ότι αν βγει σταγονίτσα αμέσως τότε προχωραω κανονικά στις ενέσεις. Εβγαλε λοιπόν σταγονίτσα κι ετσι ξεκίνησα... Βλέπω όμως ότι μεσα στη πένα εχει μείνει μια μικρή φυσαλίδα.. είναι φυσιολογικό, ετι πρεπει να είναι? αν όχι τι πρέπει να κάνω?

Και άλλη μία ερώτηση... από χθες και ειδικά σημερα το πρωί νιώθω μόνιμα ενα βαρος χαμηλά, ενόχληση εντονη.. είναι φυσιολογικό αυτό λόγω της διέγερσης των ωοθηκών ή όχι?

Σας ζάλισα με ερωτήσεις πρωί - πρωί...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Απο όσο θυμάμαι και εμένα είχε μείνει στη gonal φυσαλίδα αλλά δεν μας απασχόλησε καθόλου γτ όπως μου είχε πει ο γιατρός πάντα έχει λίγο παραπάνω φάρμακο η κάθε πένα επομένως και να είναι μέσα η φυσαλίδα δεν νας ενοχλεί γτ εκει θα μείνει μέχρι το τέλος!! 

Ειναι φυσιολογικό να νιώθεις αυτό το βάρος που λες γτ οι ωοθήκες αυξάνονται και σε πιέζουν, καμία φορά μπορεί να το νιώθεις και σαν πόνους περιόδου!! 

Μην αγχώνεσαι για τίποτα, εύχομαι όλα να σου πάνε καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία οπότε να μην αγχωνομαι!

Σας το εχω πει οτι είμαι φοβίτσουλας... αρχισα να κανω σεναρια με τη φυσαλίδα ότι θα μπει μεσα αερας και θα παθω κατι πολυ σοβαρο..κτλ  Εγω και ο Φωσκολος τετοια σεναρια.. χαχαχαχα

Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου!

Σε όλες μας να πανε όλα καλα και να είναι ενα τυχερό Φθινόπωρο!!!!!!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η geozak είπε:

καλη επιτυχια αγαπημενη!!!!!! 

Φιλια πολλα στο μικρό σποράκι και στη μανούλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2017 at 9:04 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

Ωραία οπότε να μην αγχωνομαι!

Σας το εχω πει οτι είμαι φοβίτσουλας... αρχισα να κανω σεναρια με τη φυσαλίδα ότι θα μπει μεσα αερας και θα παθω κατι πολυ σοβαρο..κτλ  Εγω και ο Φωσκολος τετοια σεναρια.. χαχαχαχα

Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου!

Σε όλες μας να πανε όλα καλα και να είναι ενα τυχερό Φθινόπωρο!!!!!!! :) 

Αχ αγάπη μου ξεκίνησες προσπάθεια χέρομαι μπράβο εύχομαι ότι καλύτερο  ... Εγώ ωοληψια Σάββατο.. Γερά και δυνατά αυγουλακα που θα γονιμοποιθουν  και θα φτάσουν στην εμφύτευση  σου εύχομαι και σε όλες όσες προσπαθούν.... Ξέρω ότι είσαι συνεχώς με απορίες και ένα σωρό ερωτησουλες    ότι είναι ρώτας αν μπορούμε να σου απαντήσουμε.... Φιλάκια ραμπο μου.  ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η karen είπε:

Αχ αγάπη μου ξεκίνησες προσπάθεια χέρομαι μπράβο εύχομαι ότι καλύτερο  ... Εγώ ωοληψια Σάββατο.. Γερά και δυνατά αυγουλακα που θα γονιμοποιθουν  και θα φτάσουν στην εμφύτευση  σου εύχομαι και σε όλες όσες προσπαθούν.... Ξέρω ότι είσαι συνεχώς με απορίες και ένα σωρό ερωτησουλες    ότι είναι ρώτας αν μπορούμε να σου απαντήσουμε.... Φιλάκια ραμπο μου.  ????

@karen μας γλυκιά!

Ναι ξεκίνησα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σε ευχαριστω πολυ!  :)  Από απορίες ενα σωρό αλλά είπα να μην πολυρωταω γιατί το αγχος θα χτυπήσει κόκκινο! Παραμένω ψυχραιμη και περιμένω!!!!

Ωοληψία ε? με το καλό να μαζεψεις τα πιο όοοοοομορφα ωαριάκια που ενα ή δυο από αυτα ευχομαι να είναι και τα τυχερά σου!!!!

Φιλια πολλα!!!:x

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/19/2017 at 8:21 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Θελω λίγο τη βοηθεια σας όσες ξέρετε..

Τη πρωτη φορά που ετοιμαζα τη gonal να τη κανω ακολούθησα όπως έλεγε στο βιβλιαρακι τα βήματα. Εβαλα τη βελονα και έλεγε ότι αν βγει σταγονίτσα αμέσως τότε προχωραω κανονικά στις ενέσεις. Εβγαλε λοιπόν σταγονίτσα κι ετσι ξεκίνησα... Βλέπω όμως ότι μεσα στη πένα εχει μείνει μια μικρή φυσαλίδα.. είναι φυσιολογικό, ετι πρεπει να είναι? αν όχι τι πρέπει να κάνω?

Και άλλη μία ερώτηση... από χθες και ειδικά σημερα το πρωί νιώθω μόνιμα ενα βαρος χαμηλά, ενόχληση εντονη.. είναι φυσιολογικό αυτό λόγω της διέγερσης των ωοθηκών ή όχι?

Σας ζάλισα με ερωτήσεις πρωί - πρωί...

 

Τι μου θυμισες!!!!οχι καλε οτι ειναι να μπει μπαινει μην αγχωνεσαι ?εγω ειχα βαρος και ενα ελαφρυ πρηξιματακι δεξια κ αριστερα μην ανησυχεις θα το συνηθισεις με τις μερες απλα φορα φορμουλες να σαι πιο ανετα!?

Επισης τωρα που το πες δεν ειχα πιεσει να βγει λιγο σταγονα αερας κ την εβαλα κατευθειαν μεσα ε ρε αγχος τοτε τωρα το σκεφτομαι και χαμογελω ?καλη προετοιμασια,ωοληψια και συντομα εγκυος κοριτσι μου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Krinoula είπε:

Τι μου θυμισες!!!!οχι καλε οτι ειναι να μπει μπαινει μην αγχωνεσαι ?εγω ειχα βαρος και ενα ελαφρυ πρηξιματακι δεξια κ αριστερα μην ανησυχεις θα το συνηθισεις με τις μερες απλα φορα φορμουλες να σαι πιο ανετα!?

Επισης τωρα που το πες δεν ειχα πιεσει να βγει λιγο σταγονα αερας κ την εβαλα κατευθειαν μεσα ε ρε αγχος τοτε τωρα το σκεφτομαι και χαμογελω ?καλη προετοιμασια,ωοληψια και συντομα εγκυος κοριτσι μου!!!!!!

Ευχαριστω κοριτσακι μου! Να 'σαι καλα! Μακαρι κι εγω να τα σκεφτομαι καποτε κ να χαμογελαω.. ☺ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 σημερα ειχα ωοληψια.. Ολα καλα! ☺ Περιμενω τωρα να μαθω πως προχωρησαν τα ωαριακια..

Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@elena 2 σημερα ειχα ωοληψια.. Ολα καλα! ☺ Περιμενω τωρα να μαθω πως προχωρησαν τα ωαριακια..

Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου;

peacockακι μου, Κι εγώ την παρασκευή έχω ωοληψια!! 

καλα κ γερα εμβρυακια κορίτσι μου..ποσα αυγουλακια σου πήραν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock κοριτσάκι μ καλή επιτυχία! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μ να είναι η πρώτη και η τελευταία προσπάθεια! Πόσα ωαρια εκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz και @Diwni μου πηραν 13 ωαρια.. Τα υπολοιπα ωοθηλακια που βλεπαμε ηταν κυστικα. Ελπιζω να τα πανε καλα τα αυγουλακια μου κ να προχωρησουν.. ? 

Jazz μου καλη επιτυχια για τη Παρασκευη! Με το καλο να παρουν τα αυγουλακια σου κ να ειναι τυχερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια τι ωραία... Έχουμε μπει στη σειρά για ωοληψια!!! @peacock & @jazz καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!! Εύχομαι σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι για ολες μας @Mariloux μου! ☺ 

Εμβρυομεταφορα θα κανω στον επομενο κυκλο γιατι ημουν στο οριο υπερδιεγερσης, συνηθως αυτο κανουν σε γυναικες με σπω. Ουφ! 

Ανυπομονω για αυριο... Εχω αγχος να δω τι κανουν τα Ωαριακια μου! ❤??? γονιμοποιηθηκαν αραγε; πφφφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι, μακάρι, μακάρι..... Σε καταλαβαίνω απόλυτα, δεν θα σου πω να μην εχεις αγχος, είναι αδύνατον!! Ομως να σκέφτεσαι οτι έχεις πολλά ωάρια και θα υπάρχει γονιμοποίηση... 

Σου είπε ο γιατρός να μην κάνετε εμβρυομεταφορα αυτό το μήνα ή δεν νιώθεις εσύ καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Αχ κορίτσια τι ωραία... Έχουμε μπει στη σειρά για ωοληψια!!! @peacock & @jazz καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!! Εύχομαι σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα...

εσυ ποτε με το καλό ζουζού;; εμείς σήμερα στον υπέρηχο είδαμε γύρω στα 7-8 μεγάλα, για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά σε βρίσκω!! Εγώ σήμερα είμαι στην 4η μέρα διέγερσης, λογικά την άλλη εβδομάδα θα πάει η ωοληψια (κάνω μακρύ πρωτόκολλο), ακόμα όμως δεν έχω καμία εικόνα για το πως πάνε τα πράγματα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@elena 2 σημερα ειχα ωοληψια.. Ολα καλα! ☺ Περιμενω τωρα να μαθω πως προχωρησαν τα ωαριακια..

Εσυ πως εισαι κοριτσακι μου;

Μπράβο βρε κορίτσι μου.Αντε όλα να πάρουν το δρόμο τους σιγά σιγά. Περιμένω με αγωνία το κάθε σου βήμα προς το όνειρο...

Εγώ σήμερα αδιαθετισα...επιτέλους με θυμήθηκε και αποφάσισε να έρθει...όμως ο γιατρος μου μου είπε όχι σε αυτό τον κύκλο τελικα.Πάμε για τον επόμενο.Και μου είπε να πάω να πάρω τα φάρμακά τώρα για να είμαστε έτοιμοι. Altermon και Orgalutran. Ξέρεις τι "παίζει" με αυτα? 

Μήπως είχε καμία σας εμπειρία (επιτυχία) με αυτόν τον συνδιασμο? 

Τώρα επειδή μπαίνω και εγώ στο χορό θα αρχίσω και εγώ τις δικές μου απορίες. 

Συχωρέστε με. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Σου είπε ο γιατρός να μην κάνετε εμβρυομεταφορα αυτό το μήνα ή δεν νιώθεις εσύ καλα?

Ο γιατρος μου το ειπε...ειχα 25 ωοθηλακια, στο οριο για υπερδιεγερση και οιστραδιολη πανω απο 5000 μοναδες κ φοβηθηκε. Πριν την ωοληψια δεν εκανα ovitrelle οπως συνηθίζεται αλλα δυο δοσεις arvekap για να αποφυγουμε την υπερδιεγερση.  Μου ειπε να τρωω πολυ ασπραδι αυγου αυτες τις μερες κ να πινω ηλεκτρολυτες.

Καθε εμποδιο για καλο μαλλον! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 θα παρεις αντισυλληπτικά τωρα για να εχεις προγραμματισμενο κυκλο;

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι ειναι συνδιασμος  fsh και ανταγωνιστή. Σου ειπε απο ποια μερα θα τα ξεκινήσεις στον επομενο κυκλο;

@Mariloux ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε ομορφα νεα για τη πορεια της διεγερσης σου! ? finger crossed! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @peacock μου θύμισες την πρώτη μου προσπάθεια όπου και εγώ είχα φτάσει στο όριο της υπερδιέγερσης και είχα πήξει με ασπράδια!!! Το καλύτερο έκανε ο γιατρός που σε πάει σε άλλο κύκλο, πρέπει να εξαλείψουμε οποιοδήποτε κίνδυνο μπορεί να μας οδηγήσει σε αποτυχία!! 

Ενα μόνο θα σου πω!!! Εγώ έμεινα έγκυος με κατεψυγμένα σε κύκλο διαφορετικό απο αυτό της ωοληψιας!! Περιμένουμε νέα σου για την εξέλιξη απο τα ωαριακια σου!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ο γιατρος μου το ειπε...ειχα 25 ωοθηλακια, στο οριο για υπερδιεγερση και οιστραδιολη πανω απο 5000 μοναδες κ φοβηθηκε.?

5000!! Εγω περυσι για σπερματέγχυση έφτασα με 3000 Ε2, μονομε  50 μοναδες gonal.. Κ εννοείται δεν προχωρήσαμε σε τίποτα. Μου είχε πει να μου τα παρει για εξωσωματική, αλλα δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο τότε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...