Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γόνιμες μέρες..


xamogelo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!Σας διαβάζω πολύ καιρό αθόρυβα.......πλέον ήρθε η ώρα να -προσπαθήσω- να μπω και εγώ στο κλαμπ!

Λοιπόν......εδώ και 1 μήνα ακριβώς, έχω αρχίσει με τον σύντροφό μου ελεύθερες επαφές, χωρίς άγχος-ΟΣΟ γίνεται- για να αποκτήσουμε κάποια στιγμή μωράκι. Στην τελευταία μου περίοδο, είχα καθυστέρηση 3 ημέρες και φυσικά πέρασα όλη την ταραχή του "είμαι δεν είμαι?" γιατί γενικά έχω απολύτως σταθερό κύκλο!!!!Από όσο διάβασα, συμβαίνει  να διαταράσσεται ο κύκλος όταν ξεκινάνε οι ελεύθερες επαφές.......αυτό άραγε το έχετε πάθει κ άλλες κοπέλες?

Τώρα είμαστε στον 2ο μήνα........το πρόβλημα είναι το εξής!!!ΔΕΝ μπορώ πλέον να νιώσω ωορρηξία! Για να καταλάβετε, συνήθως έχω έντονη ωορρηξία, με πόνο και ενόχληση στην εκάστοτε ωοθήκη, το θυμάμαι από παλιά!Τώρα είναι ο 2ος μήνας που δεν νιώθω ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!Ρε κορίτσια, υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρω από το άγχος και να μην κάνω ωορρηξία καθόλου??? Με ανησυχεί λιγάκι αυτό γιατί ξέρω πως μπορεί να σου έρθει περίοδος χωρίς καν ωορρηξία.........

Επιπλέον, επειδή έχει μικρύνει ο κύκλος μου (24 μέρες από 27) δεν γνωρίζω πότε ακριβώς είμαι στις γονιμες.......πχ τώρα αδιαθέτησα 6/09. Λογικά τώρα διανύω γόνιμες μέρες??? Σε 2 εφαρμογές που το έψαξα, η μια μου έβγαλε ωορρηξία 16/09 και η άλλη 20/09! Όποια κοπέλα μπορεί να με διαφωτίσει για κύκλο 24 ημερών.......

 

αυτά προς το παρόν, εύχομαι να τα λέμε και να σας γνωρίσω καλύτερα!!Καληνύχτα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι.. Καλωσηρθες στην παρέα του mammyland.. θεωρώ πως είναι κάπως νωρίς να αγχωθείς για την ωορρηξία από τον δεύτερο κιόλας μήνα προσπαθειών.. Η ωορρηξία γίνεται 12 εως 14 μερες πριν αδιαθετησεις. Στην περιπτωση σου δηλαδή από την 8η μερα του κύκλου και για το επόμενο 6ήμερο θα πρέπει οπωσδηποτε να έχεις επαφές μερα παρά μερα.. (κάποιοι γιατροί λένε και κάθε μέρα). Οι εφαρμογές του κινητού είναι τελειως αναξιόπιστες κ δεν έχει νόημα να βασίζεται σε αυτές αφού απλά βγάζουν το μέσο όρο με βάση τα χαρακτηριστικα του κυκλου σου που έχεις περασμένα.. Αυτό όμως δε λέει τιποτα γιατι όλες τις γυναίκες, ακομη κ για εκεινες που έχουν πολυ σταθερό κυκλο κάθε μήνας είναι κάτι διαφορετικο.. Έτσι ενδέχεται πάντοτε η ωορρηξία να γίνει 1-2 μερες πιο νωρίς ή πιο αργά απο οτι γίνεται συνήθως..Για να ξερεις ποτέ ακριβώς θα σπασει το ωοθυλακο πρεπει να κανεις  τεστακια ή υπέρηχο, διαδικασίες στις οποίες επουδενι δεν πρέπει να μπεις από τώρα.. Καλή τύχη..Εύχομαι να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα πολύ πολύ σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Gelie, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι λιγάκι ανυπόμονη η αλήθεια είναι, γιατί λόγω βαριάς αντιβίωσης που έπαιρνα, καθυστέρησαν αρκετά να αρχίσουν οι προσπάθειες.......Βέβαια όποτε θελήσει θα έρθει, το άγχος δεν κάνει καλό (τα λέω για να τα ακούω!)

Απ΄ότι κατάλαβα δεν γίνεται να ΜΗΝ κάνω ωορρηξία, οπότε μένει να χαλαρώσω....τώρα βέβαια γιατί εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα...άγνωστο! Μια και θα επισκεφθώ τη γυναικολόγο μου σύντομα θα κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί και τώρα που διανύω υποτίθεται τις γόνιμες...δεν νιώθω τίποτα και δεν έχω κανένα σημάδι, πια?εγώ που δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο!:shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

Καλημέρα Gelie, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι λιγάκι ανυπόμονη η αλήθεια είναι, γιατί λόγω βαριάς αντιβίωσης που έπαιρνα, καθυστέρησαν αρκετά να αρχίσουν οι προσπάθειες.......Βέβαια όποτε θελήσει θα έρθει, το άγχος δεν κάνει καλό (τα λέω για να τα ακούω!)

Απ΄ότι κατάλαβα δεν γίνεται να ΜΗΝ κάνω ωορρηξία, οπότε μένει να χαλαρώσω....τώρα βέβαια γιατί εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα...άγνωστο! Μια και θα επισκεφθώ τη γυναικολόγο μου σύντομα θα κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί και τώρα που διανύω υποτίθεται τις γόνιμες...δεν νιώθω τίποτα και δεν έχω κανένα σημάδι, πια?εγώ που δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο!:shock:

Γενικά να ξέρεις πως ωορρηξία χωρίς περίοδο και περίοδο χωρίς ωορρηξία γίνεται να έχει μία γυναίκα, όμως από οτι μου ειπε ο γυναικολόγος μου στις μικρές ηλικίες 30+- είναι σχεδόν απίθανο να συμβαίνει όταν ο κύκλος είναι σταθερός.. Οποτε δε θεωρω οτι συντρεχει καποιος λογος ανησυχιας... Συζήτησε το με το γιατρό σου όταν έχεις την ευκαιρία και πιστεύω πως και εκείνος το ίδιο θα σου πει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραία, αυτό με ηρεμεί που λες!! Τουλάχιστον να κάνω ωορρηξία και ας μην την καταλαβαίνω!Να παρακολουθώ την ωορρηξία με κάποιον τρόπο, όχι δεν θέλω ακόμη, νομίζω είναι πολύ νωρίς και θα είναι επιπλέον αχρείαστο άγχος.........

προφανώς είναι ψυχολογικό το θέμα, με άγχωσε λίγο και το οτι διαταράχθηκε ο κύκλος μου στην τελευταία περίοδο, αναρωτιέμαι αν το προκάλεσα εγώ από άγχος ή συνέβη οργανικά λόγω ελεύθερων επαφών......Τόσο άγχος δεν είχα πάντως κ γενικά σε δύσκολες και στρεσσογόνες καταστάσεις, είμαι πάντα ρολόι. Όλο αυτό λοιπόν, με έβαλε σε σκέψεις, κατά πόσο μεταβάλλονται οι ορμόνες του γυναικείου σώματος όταν ξεκινάνε οι free επαφές και αν αυτό επηρεάζει και την ωορρηξία πχ να μεταφερθεί 2-3 μέρες πριν ή μετά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα πριν 7 μηνες ειχα παρομιο προβλημα εγω νωμιζα οτι δεν κανω ωορρηξια κ ειχα ανχοθει πολυ διαβαζα διαφορα στο Internet για την προλακτινη κ μου ειχε καρφοθει οτι εχω προλακτινη! ετρεχα στους γιατρους εκανα υπεριχους δεν μου εβρεισκαν προλακτινη.τελικα παργκειλα απο την hometest τεστ ωορρηξιας για να δω ποτε κανω κ αν κανω αλλα αυτα μας ανχοναν περισσοτερο κ δεν γινοταν δουλεια ετσι .αλλα μου εκαναν ενα καλο καταλαβα ποτε ειχα ωορρηξια!! κ τον επομενο μηνα χαλαροσα κ τσουπ εμεινα εγκυος..θελω να σου πω μην ανχονεσαι ακου το σωμα σου κ θα ερθει κ το νινι συντομα απλα για ολλα φταιει το ανχος!! εγω τωρα προσπαθω να ξανα μεινω κ δεν μενω απο αυτο..το ανχος δυστιχος παιζει μεγαλο ρολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η swtia είπε:

καλησπερα πριν 7 μηνες ειχα παρομιο προβλημα εγω νωμιζα οτι δεν κανω ωορρηξια κ ειχα ανχοθει πολυ διαβαζα διαφορα στο Internet για την προλακτινη κ μου ειχε καρφοθει οτι εχω προλακτινη! ετρεχα στους γιατρους εκανα υπεριχους δεν μου εβρεισκαν προλακτινη.τελικα παργκειλα απο την hometest τεστ ωορρηξιας για να δω ποτε κανω κ αν κανω αλλα αυτα μας ανχοναν περισσοτερο κ δεν γινοταν δουλεια ετσι .αλλα μου εκαναν ενα καλο καταλαβα ποτε ειχα ωορρηξια!! κ τον επομενο μηνα χαλαροσα κ τσουπ εμεινα εγκυος..θελω να σου πω μην ανχονεσαι ακου το σωμα σου κ θα ερθει κ το νινι συντομα απλα για ολλα φταιει το ανχος!! εγω τωρα προσπαθω να ξανα μεινω κ δεν μενω απο αυτο..το ανχος δυστιχος παιζει μεγαλο ρολο..

ααχχχχ σε καταλαβαίνω και εγώ ψάχνω διάφορα και τρελαίνομαι!Δεν θέλω ακόμη να κάνω τεστ ωορρηξίας, για να μην μπω σε διαδικασία έξτρα άγχους.......προτιμώ το μέρα-παρα μέρα!Να, τον μήνα που μας πέρασε την κατάλαβα την ωορρηξία μου έντονα....τώρα περιμένω αύριο περίοδο, αν υποθέσω πως ο κύκλος μου ξαναέγινε 27 ημερών! (είχα κύκλο 24 ημερών για μήνες.....) Όλα συνομωτούν για να μας τρελάνουν, οπότε εγώ προσπαθώ να το πάρω λιγάκι στην πλάκα και όλα θα έρθουν.....μη μας μείνει και σαν "μαύρη" περίοδος , κρίμα θα είναι......να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό το 2ο που θα έρθει και αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xamogelo είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι και να το ψαχνεις τοσο πολυ θεωρω. Μην το σκεφτεσαι όλα καλα θα πάνε. Σήμερα δεν περίμενες περίοδο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

xamogelo είναι πολύ νωρίς για να αγχωνεσαι και να το ψαχνεις τοσο πολυ θεωρω. Μην το σκεφτεσαι όλα καλα θα πάνε. Σήμερα δεν περίμενες περίοδο?

 

σήμερα ναι και ακόμα τίποτα!!!Δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα όπως γράφουν άλλες κοπέλες...μόνο πρησμένη κοιλιά!Ίσως το έχω μπλοκάρει εγώ από άγχος, γενικά είμαι αγγλίδα στις μέρες μου, αλλά πλέον έχει αλλάξει και η ψυχολογία οπότε δεν ξέρω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η xamogelo είπε:

σήμερα ναι και ακόμα τίποτα!!!Δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα όπως γράφουν άλλες κοπέλες...μόνο πρησμένη κοιλιά!Ίσως το έχω μπλοκάρει εγώ από άγχος, γενικά είμαι αγγλίδα στις μέρες μου, αλλά πλέον έχει αλλάξει και η ψυχολογία οπότε δεν ξέρω.. 

Το αγχος αλλαζει και τις μερες μας!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Krinoula είπε:

Το αγχος αλλαζει και τις μερες μας!?

και εγώ αυτό πιστεύω οτι το έχω μπλοκάρει εγώ από άγχος, γιατί δεν έχω κανένα απολύτως δείγμα, ούτε εγκυμοσύνης, ούτε περιόδου, τίποτα!Δεν μπορεί να είμαι εξωγήινος...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Καλημερα! Παντως θα σου έλεγα αν δεν εχεις νεα μεχρι την Παρασκευή να κάνεις ένα τεστ.

σήμερα είναι η 16η μέρα μετά την ωορρηξία μου..(την ένιωσα έντονα), οπότε πιστεύω θα μου έρθει! Τεστ λιγάκι δύσκολο μέχρι Δευτέρα γιατί είμαι φιλοξενούμενη αυτές τις μέρες σε θείους μου!!!!Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρα.....η καθυστέρηση καλά κρατεί(3η μέρα)!Δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα εγκυμοσύνης κ έφυγαν κ αυτά τις περιόδου.......μόνο πρησμένο στήθος κ κοιλιά. Υπάρχει περίπτωση να μου κόπηκε από στεναχώρια?? Γιατί την έχω φάει με το κουτάλι τον τελευταίο καιρό κ τώρα σε νοσοκομεία τρέχω, οπότε μήπως είναι αυτό?? Αρχίζω να ανησυχω μήπως έχω κάτι άλλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

Γιατί δεν κάνεις μια χοριακή εκεί στα νοσοκομεία που........περιφερεσαι? ΧΑΧΑΧΑ

γιατί έχω υποσχεθεί στον καλό μου να είμαστε μαζί όταν κάνω το οτιδήποτε......οπότε αναμονή!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η OLY10 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ XAMOGELO ΤΙ ΝΕΑ?

κανένα ίχνος περιόδου!!!Την Τρίτη επιστρέφω κ θα κάνω χορειακή κατευθείαν.....αλλά ρε κορίτσια κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης, ούτε υπνηλία, ούτε αναγούλες, ούτε πόνοι....οπότε δεν ελπίζω και πολλά, γιαυτό είμαι χαλαρή για να μην στεναχωρηθώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσοπαρέα! Κι εγώ σας διαβάζω σιωπηλά.... και μπήκα να γράψω. Πρώτον, το πρησμένο στήθος όσο περιμένεις την ακατανόμαστη.... είναι καλό σημάδι για εγκυμοσύνη! 

Κι εγώ ψάχνομαι με τις γόνιμες μέρες.... Κύκλος εντελώς ότι ναναι... μια 25, μια 42... οπότε αυτό το μέρα πάρα μέρα μας έχει κουράσει... Ηλικία, κοντεύω 40 κι έχω ήδη ένα παιδί...9 χρονών, πιασμένο πανεύκολα.. χι χι ... Κανένα τιπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η margaritoula είπε:

Καλημέρα κοριτσοπαρέα! Κι εγώ σας διαβάζω σιωπηλά.... και μπήκα να γράψω. Πρώτον, το πρησμένο στήθος όσο περιμένεις την ακατανόμαστη.... είναι καλό σημάδι για εγκυμοσύνη! 

Κι εγώ ψάχνομαι με τις γόνιμες μέρες.... Κύκλος εντελώς ότι ναναι... μια 25, μια 42... οπότε αυτό το μέρα πάρα μέρα μας έχει κουράσει... Ηλικία, κοντεύω 40 κι έχω ήδη ένα παιδί...9 χρονών, πιασμένο πανεύκολα.. χι χι ... Κανένα τιπ;

Τεστακια ωορρηξιας!! Νομιζω ειδικα στον αστατο κυκλο, βοηθανε πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!Δεν κρατήθηκα κ εκανα το τεστ....είμαι έγκυος, έδειξε στο δευτερόλεπτο!!!Τώρα???Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατί δεν το περίμενα!!!!!!Έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο γιατί την επόμενη εβδομάδα θα λείπω πάλι σε επαγγελματικό ταξίδι όοολη την εβδομαδα!!Μήπως είναι νωρίς???Χοριακή θα κάνω μεθαύριο....πόσο πρέπει να είναι για να δει κάτι ο γιατρός??? Βοηθήστε οι πιο έμπειρες!!:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό...μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Να μην κουράζεσαι πολύ...αν γίνεται! Πότε ήταν η πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...