Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική η όχι ?


Recommended Posts

καλημερα σε όλες, είμαι καινουργια στο forum.  θα προσπαθήσω εν συντομία να σας περιγράψω το πρόβλημα μου... Εδώ και δύο χρόνια προσπαθειών με τον σύζυγό μου και χωρίς αποτέλεσμα αποφασίσαμε να πάμε για σπερματοδιαγραμμα. Το αποτέλεσμα απογοιτευτικο... Μόλις 600.000 ο αριθμός σπερματοζωαριων κινητικότητα 2 τα εκατό ισχυρή 16 νοθρη και τα υπόλοιπα ακίνητα.... Ποσότητα λίγη, 1,5ml. Πήγαμε στο γιατρό κυρσοκυλες και στους δυο ορχεις.. Αλλά και πάλι μας είπε ότι είναι τόσο χαμηλά τα επίπεδα που δεν ξέρει αν είναι μόνο από εκεί.. Να σημειωθεί ότι εγώ έχω δικερο μήτρα... Οι δικές μου εξετάσεις όλες καλές... Οι ηλικία μου είναι 26 και του συζύγου μου 35 αξίζει να περιμένουμε η να πάμε για εξωσωματική ?η αλήθεια είναι ότι δε θέλουμε να περιμένουμε πάνω από εξάμηνο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μας έχει δώσει ξεκάθαρα μια απάντηση ακόμα... Θα προσπαθήσουμε για σπερματεχυση μας είπε ο γυναικολογος μας αλλά δεν είχε διαβάσει καλά το σπερματοδιαγραμμα... Είχε πει ότι έχει 6 εκατομμύρια αλλά έκανε λάθος είναι 6χιλιάδες... Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το σπέρμα η είναι άδικος κόπος κ χρόνος χαμένος ?έχω μπερδευτεί πάρα πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως δε ξερω καθόλου να σου πω... Καποιο από τα κορίτσια εδω όμως σίγουρα θα γνωρίζει! Ευχομαι όλα να πανε καλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Καπα είπε:

καλημερα σε όλες, είμαι καινουργια στο forum.  θα προσπαθήσω εν συντομία να σας περιγράψω το πρόβλημα μου... Εδώ και δύο χρόνια προσπαθειών με τον σύζυγό μου και χωρίς αποτέλεσμα αποφασίσαμε να πάμε για σπερματοδιαγραμμα. Το αποτέλεσμα απογοιτευτικο... Μόλις 600.000 ο αριθμός σπερματοζωαριων κινητικότητα 2 τα εκατό ισχυρή 16 νοθρη και τα υπόλοιπα ακίνητα.... Ποσότητα λίγη, 1,5ml. Πήγαμε στο γιατρό κυρσοκυλες και στους δυο ορχεις.. Αλλά και πάλι μας είπε ότι είναι τόσο χαμηλά τα επίπεδα που δεν ξέρει αν είναι μόνο από εκεί.. Να σημειωθεί ότι εγώ έχω δικερο μήτρα... Οι δικές μου εξετάσεις όλες καλές... Οι ηλικία μου είναι 26 και του συζύγου μου 35 αξίζει να περιμένουμε η να πάμε για εξωσωματική ?η αλήθεια είναι ότι δε θέλουμε να περιμένουμε πάνω από εξάμηνο... 

Καλημέρα κοπέλα μου ! Είχα κάνει ερώτηση για σπερματέγχυση πριν πάμε να μπούμε  στον χωρό της εξωσωματικής και η απάντηση του ουρολόγου ήταν " Η σπερματέγχυση  έχει ποσοσοτό επιτυχίας μέχρι 12% σε σπέρματα με αριθμο σπερματοζωαρίων πάνω από 8 εκατ "

.. Ούτως η άλλως πριν την εξωσωματική θα πρέπει να κάνει μια 3μηνη θεραπεία ... Αν δεν διορθωθεί τότε θα προχωρήσετε σε κείνο το μονοπάτι . Ψάξτε το πολύ και καλά ! Μην αφήσετε περιθώρια αμφιβολιών .. Να απαντηθούν όλες οι απορίες σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Καπα είπε:

Δεν μας έχει δώσει ξεκάθαρα μια απάντηση ακόμα... Θα προσπαθήσουμε για σπερματεχυση μας είπε ο γυναικολογος μας αλλά δεν είχε διαβάσει καλά το σπερματοδιαγραμμα... Είχε πει ότι έχει 6 εκατομμύρια αλλά έκανε λάθος είναι 6χιλιάδες... Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το σπέρμα η είναι άδικος κόπος κ χρόνος χαμένος ?έχω μπερδευτεί πάρα πολύ... 

αφού έχετε αποφασίσει οτι δεν θέλετε ν περιμένετε πάνω απο 6μηνο, ας κάνει ο αντρούλης σου μια τρίμηνη θεραπεία και να κάνετε μια σπερματέγχυση . Αν δεν σας κάτσει άλλη μια τρίμηνη θεραπεία και πάτε σε εξωσωματική. Εκεί πιστεύω θα έχετε αποτέλεσμα.. επίσης να σου πω οτι για το σπέρμα να συζητάτε με ουρολογο -ανδρολόγο και όχι με τον γυναικολόγο... Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανε ήδη μια θεραπεία με βιταμίνες κ όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε κ όλας λίγο στο σπερματοδιαγραμμα που έκανε.... Δε ξέρω έχω απογοητευτεί πολύ ελπίζω να μας δώσουν ξεκάθαρα μια απάντηση... Σ ευχαριστώ πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ τ σπέρμα μόνο με βιταμίνες δ πρόκειται να βελτιωθεί σημαντικά. Ίσως σε βάθος χρόνου δείτε μια αύξηση στην κινητικότητα. Με αυτούς τους αριθμούς οι γιατροί προτείνουν εξωσωματική. Όσων αφορά τις κιρσοκοιλες τι σας ειπαν; τι βαθμού ειναι; χρειάζεται χειρουργειο; αν οφείλεται σε αυτό μετά τ χειρουργείο Ίσως βελτιωθεί αρκετά. Βρείτε έναν καλό ανδρολογο- ουρολογο να σας καθοδηγήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Καπα είπε:

Έκανε ήδη μια θεραπεία με βιταμίνες κ όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε κ όλας λίγο το σπερματοδιαγραμμα που έκανε.... Δε ξέρω έχω απογοητευτεί πολύ ελπίζω να μας δώσουν ξεκάθαρα μια απάντηση... Σ ευχαριστώ πολύ... 

Καλησπέρα κοριτσι μου.. Καταρχήν μην απογοητεύεσαι...Θέλω να σε διαβεβαιώσω πως αν το πρόβλημα είναι μόνο στο σπέρμα αργά ή γρήγορα θα πετυχετε το στόχο σας. Το εξαιρετικά θετικο είναι πως βρίσκεσαι σε πολύ νεαρή ηλικία και κατά συνέπεια τα ωάρια σου λογικά θα είναι γονιμοποιησιμα.. (αν λοιπον έχεις κάνει τον απαραιτητο ορμονολογικο έλεγχο fsh, lh, E2, Prl & amh και τα αποτελέσματα ηταν καλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς)..  Όσον αφορα την κιρσοκηλη εχω ασχοληθεί πολύ με το θεμα καθώς και αντιμετωπίσαμε κ εμεις παρόμοιο ζητημα.. Η επεμβαση για την αφαίρεση της όταν ο άντρας είναι πάνω απο 30 δεν έχει κανένα θετικό αποτέλεσμα  (έτσι μας είπαν κ οι δυο ανδρολογοι που επισκεφτήκαμε). Εμείς με το ζόρι προλαβαμε την εγχειριση γιατι ηλικιακά σύζυγος μου ήταν ακριβώς πάνω στο οριο.!!! Τελικά απο οτι φανηκε φτιάξανε τα ποσοστά αλλά επειτα αποκαλύφθηκε καποιο δικό μου θέμα οπότε δυστυχώς δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα.. Εγω θα σου έλεγα να μη χασεις χρόνο και χρήματα με σπερματεγχυση. Με 600.000 που λες οτι εδειξε το σπερμοδιαγραμμα και με το τόσο χαμηλή κινητικότητα δε θα έχεις αποτέλεσμα..Στο λέω γιατί και εμείς όταν είχαμε 6.000.000 με 10% ζωηρή και 25% νοθρη κινητικότητα, οι γυναικολόγοι που επισκέφτηκαμε ήταν κάθετοι.. οχι σπερματευγχυση μόνο εξωσωματικη! Εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομα να μας πεις θετικά νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κατι ακόμα..

 Ο ουρολογος γνωριζει ΜΟΝΟ πως μπορει να βελτιώσει τα ποσοστά του σπέρματος ωστε να επανακτήσει ο άνδρας τη γονιμότητα του..       Ο γυναικολόγος ξερει ΜΟΝΟ πως θα σε βοηθήσει να μείνεις πιο σύντομα εγκυος...Ο ένας δεν πρέπει να μπλεκεται στα χωράφια του άλλου γιατι λέγονται λόγω αγνοιας απιστευτες κοτσανες..Και σου εχω 2 παραδείγματα.. Πχ 1). Οι ανδρολογοι που επισκεφτήκαμε και ειδαν τα σπερμοδιαγραμμαματα του συζυγου μου θεωρούσαν αδιανόητο να γινει εξωσωματικη λόγω ολιγοσπερμιας εφοσον εγω τότε ήμουν μόλις 32. Πιστευαν πως δεν υπάρχει λόγος πιεσης για ενα σχεδον συνομήλικο ζευγάρι αυτής της ηλικίας.. Συγκεκριμενα μας προτειναν να γίνει αφαίρεση της κιρσοκηλης, να δοκιμάσουμε μήπως τα καταφέρουμε φυσιολογικά παίρνοντας βιταμίνες και έπειτα από μια 2ετία να το ξαναδουμε.. Αποτελέσματα: αποδείχθηκε πως ανήκω στο 1% των γυναικών που μπαίνουν σε προεμμηνοπαυσικο στάδιο από τα 30+  (αν και όλες μου οι εξετάσεις πλην της amh ήταν σουπερ!!!). Μετα απο μια 2ετια ισως να μην εχω καν περιοδο.... (!)Ευτυχώς που δεν τους ακούσαμε πλήρως γιατι θα είχε χαθεί πολυτιμος χρόνος κ θα τραβουσαμε τα μαλλιά  μας. 

2) . Όταν ο άντρας μου είχε τα 6.000.000 που σου προανέφερα οι γυναικολογοι που επισκέφτηκαμε επέμεναν πως το σπέρμα δε φτιάχνει κ δεν αξίζει να γίνει επέμβαση.. Αποτελεσμα: Ενα χρονο μετά την επέμβαση το σπερμοδιαγραμμα έδειξε 35.000.000!!  Πραγματικά ο ένας δε γνωρίζει το αντικείμενο του άλλου και λέει ο,τι κουταμάρα μπορείς να φανταστείς... Για αυτό θέλει να ακούσεις την οπτική κ των δυο και να αποφασίσεις τι θα κανεις συζητώντας το παράλληλα με το άντρα σου..!!! Εν τέλει δηλ το ζευγάρι είναι αυτό που επιλεγει ποια οδό θα ακολουθήσει και ποτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Καπα είπε:

Έκανε ήδη μια θεραπεία με βιταμίνες κ όχι μόνο δεν ανέβηκε αλλά έπεσε κ όλας λίγο στο σπερματοδιαγραμμα που έκανε.... Δε ξέρω έχω απογοητευτεί πολύ ελπίζω να μας δώσουν ξεκάθαρα μια απάντηση... Σ ευχαριστώ πολύ... 

Καλησπερα σου ευχομε να πανε ολα καλα !!!κατ'αρχην μην πανικοβαλεσε !!!!!να πατε σε ουρολογο οπως εμεις παμε σε γυναικολογο ετσι και οι αντρες σε ουρολογο!!!!!!ποιες βιταμινες πηρε? Και αν θες την γνωμη μου μην μπαινεις στη διαδικασια της σπερματεγχυσης οσους ρωτησα ολοι μου ειπανε ασκοπο!!!!! Ποσο καιρο προσπαθητε? Και να ξερεις αν το (προβλημα) το εχει ο αντρας ειναι πολυ ποιο ευκολο!!!!ελπιζω να παρεις τη σωστη αποφαση για το πως θα προχορησετε!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...