Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ, ΥΓΕΙΑΣ κ.α. ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΜΗ!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Ωωωω... τωρα εχω τυψεις για τα νυχια γιατι επειδη ολοι λεγαν οτι δεν υπαρχει θεμα, δε ρωτησα καν τη γιατρο... οσο για τα κιλα κ εγω ξεκινησα 58 κ την 12η ημουν 59. Τωρα, στην 15η ειμαι 60!! Εχω ακουσει κ αλλες οτι στην αρχη χασαν συνηθως λογω εμετων.. μαρη, μηπως δεν τρως??? Με την κοιλια ειχα ακριβως το ιδιο θεμα αλλα την 14η ξεπεταχτηκε αποτομα!!

Τρώω κανονικά όπως έτρωγα..εσείς παρατηρήσατε να τρώτε παραπάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ κορίτσια το μόνο που πήρα σε πολύ μεγάλο νούμερο ήταν μπουφάν! Γεννούσα Δεκέμβρη και αναγκάστικα να αγοράσω ένα μπουφάν γιατί το στενό το μεσάτο του μπουφάν....για κανέναν λόγο δεν έμπαινε! Τώρα που το είδα πάλι στην ντουλάπα κάνει και για αντίσκοινο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

Τρώω κανονικά όπως έτρωγα..εσείς παρατηρήσατε να τρώτε παραπάνω;

Να σου πω την αλήθεια εγώ ότι έτρωγα... τα ίδια τρώω... με τη διαφορά ότι κάθε μέρα έκανα γυμναστική 1μιση ώρα.  Κ από 58 ... έφτασα 64 κιλά...  Όλα τα ρούχα μου με κάνουν απλά τα παντελόνια δεν κουμπωνουν... στον 4ο μήνα.  

Τώρα που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω αν μπορώ πάλι να γυμναζομαι... εννοείται ελαφριά... Γιατί μου το είχε απαγορεύσει ακόμη και να πηγαινω για περπάτημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ κορίτσια το μόνο που πήρα σε πολύ μεγάλο νούμερο ήταν μπουφάν! Γεννούσα Δεκέμβρη και αναγκάστικα να αγοράσω ένα μπουφάν γιατί το στενό το μεσάτο του μπουφάν....για κανέναν λόγο δεν έμπαινε! Τώρα που το είδα πάλι στην ντουλάπα κάνει και για αντίσκοινο!

 

Αχαχαχαχα!!! Ενταξει, το εκανα εικονα!!!! Πωωωωωω !! Δεν το ειχα σκεφτει αυτο..! εγω γενναω μαρτιο αρα θα φαω ολον τον χειμωνα κ αν κ δε φορουσα ποτε χοντρα μπουφαν, φανταζομαι οτι στην κοιλια τουλαχιστον θα πρεπει να κλεινουν..!! Θα πρεπει να βρω ενα "καμπυλωτο" μπουφαν.. κ μαλλον μπορει να μην το ξαναχρησιμοποιησω (μηπως να δανειστω ενα απο το μπαμπα μου??).. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Αχαχαχαχα!!! Ενταξει, το εκανα εικονα!!!! Πωωωωωω !! Δεν το ειχα σκεφτει αυτο..! εγω γενναω μαρτιο αρα θα φαω ολον τον χειμωνα κ αν κ δε φορουσα ποτε χοντρα μπουφαν, φανταζομαι οτι στην κοιλια τουλαχιστον θα πρεπει να κλεινουν..!! Θα πρεπει να βρω ενα "καμπυλωτο" μπουφαν.. κ μαλλον μπορει να μην το ξαναχρησιμοποιησω (μηπως να δανειστω ενα απο το μπαμπα μου??).. 

Και παω που λες να φύγω από το νοσοκομείο την 3η μέρα και βάζω το μπουφάν - αερόστατο....γέλασε μέχρι και το μωρό!!!! Ευτυχώς το είχα πάρει μόνο 20 ευρώ αλλιώς θα με πονούσε πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Στα h&m η κολλητή μου έχει ψωνίσει φανταστικά ρούχα εγκυμοσύνης πάντως πολύ στυλατα και οικονομικά σχετικά... απλά δεν έχει σε όλα τα καταστήματα τους εγκυμοσύνης 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μπουφάν είχα δανειστεί από μια φίλη μου. Γενικά αν μπορείτε να βρείτε οτιδήποτε από κάποιον άλλο....μην το σκέφτεστε.

Για τα παντελόνια σας, για να κλείνουν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα χοντρό λάστιχο. Στην μία μεριά θα ράψετε ένα κουμπί και στην άλλη θα ανοίξετε μία τρύπα. Και θα τα κουμπώσετε αντίστοιχα στου παντελονιού σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

   Επιστρεφω στα......καυτα γυναικεια θεματα!!!

    Λοιπον, εχω να δηλωσω οτι σε λιγες μερες μπαινω στον 6ο κ δεν εχω κανει προς το παρον καμια ραγαδα!! Οπως ειπα σε προηγουμενες αναρτησεις χρησιμοποιουσα κ χρησιμοποιω λαδι καρυδας (τελειο) αλλα μολις μπηκα στον 5ο (επειδη δεν ηθελα να το ρισκαρω) ξεκινησα κ την prevenstria οπου εχω ακουσει τα καλυτερα κ μ΄αρεσει πολυ κ η μυρωδια της!! Βεβαια, παιρνω κ βιταμινη Ε που σιγουρα βοηθαει στην προληψη των ραγαδων...

   Θελω να ρωτησω ομως τι κανετε με την διατροφη σας για να μην ξεφυγετε... Με ενδιαφερει παρα πολυ οχι μονο γιατι δε θελω να "ξεφυγω" κ να χαλασω το σωμα μου, αλλα κυριως για την υγεια του μωρου μου... Εγω τους πρωτους μηνες πηρα αντε 1,5 κιλο κ τωρα μεσα σε ενα μηνα πηρα σχεδον............. 4!!! (ΣΟΥΖΗ, ΤΡΩΣ)!!! Δε μου φαινεται πολυ (τωρα ειμαι 64) αλλα ο γιατρος μου με τη φορα που πηρα με εβαλε σε διαιτα (μαλλον ειδε το μελλον μου κ φοβηθηκε).. Αφηστε που μου ειπε (χωρις καν να εχω θεμα) να μετραω κ 2 φορες τη βδομαδα το σακχαρο μου μετα τα γευματα για να μην ξεφυγω ποτε..

   Τι τρωτε ρε κοριτσια?? Πειναωωωω  :roll: ..! Μου εκοψε τα γλυκα κ το ψωμι το εχω κυριολεκτικα με το σταγονομετρο (2 φετες την ημερα). Τι να κανω για να ξεχαστω?? Για γλυκο τρωω φρυγανια με μελι, αλλα πραγματικα, δε με καλυπτει... Εσεις πως την παλευετε?

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κάνεις ότι σου λέει, και να παρακολουθείς και το σάκχαρο σου προληπτικά, για να μην έχεις θέμα.

4 κιλά σε ένα μήνα στον 5ο μήνα είναι κάπως πολλά....λίγο κρατήσου!

Όσο για τις ραγάδες, είναι και θέμα δέρματος, αλλά συνέχισε να βάζεις κρέμα γιατί βοηθάς στην ελαστικότητα του δέρματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary κοίτα μόνο να μην ψεύδεσαι! αχαχαχαχα! Λοιπόν, επειδή είμαι παθούσα από διαβήτη κύησης, καλά σε είπε ο γιατρός σου να προσέχεις με την διατροφή. Εγώ δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και ήταν κυρίως κατακράτηση αλλά είχα μια καμπύλη ζαχάρου παθολογική και έτσι ξεκίνησα να μετράω 4 φορές την ημέρα και να προσέχω τι συνδυασμούς τροφίμων τρώω. Ευτυχώς μείναμε στην προσεκτική διατροφή και δεν πήγαμε στην ινσουλίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στη εγκυμοσυνη μου οταν πεινουσα πολυ ετρωγα σκετες σαλατες... Οτιδηποτε ειχα.. καροτο με λεμονι, μαρουλι με βαλσαμικο, βραστα λαχανικα. Ετσι ξεγελουσα τη πεινα μου. Επισης για γλυκο ετρωγα οταν ειχα ορεξη η δημητριακα με μελι κ λιγη σοκολατα η γιαουρτι με μελι η με γλυκο του κουταλιου οποτε και χορταινα κ καλυπτα την αναγκη μου για γλυκο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Rosemary κοίτα μόνο να μην ψεύδεσαι! αχαχαχαχα! Λοιπόν, επειδή είμαι παθούσα από διαβήτη κύησης, καλά σε είπε ο γιατρός σου να προσέχεις με την διατροφή. Εγώ δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και ήταν κυρίως κατακράτηση αλλά είχα μια καμπύλη ζαχάρου παθολογική και έτσι ξεκίνησα να μετράω 4 φορές την ημέρα και να προσέχω τι συνδυασμούς τροφίμων τρώω. Ευτυχώς μείναμε στην προσεκτική διατροφή και δεν πήγαμε στην ινσουλίνη.

Εγώ ομοιοπαθούσα με την Κωνσταντίνα μόνο που έκανα και ινσουλίνη δύο φορές την ημέρα και πάλι δεν το ρύθμισα. Θέλει προσοχή η διατροφή γενικά. Εγώ επειδή γλυκό δεν επιτρέπονταν να φάω, όταν ήθελα πολύ, έτρωγα λίγες σταφίδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Εγω στη εγκυμοσυνη μου οταν πεινουσα πολυ ετρωγα σκετες σαλατες... Οτιδηποτε ειχα.. καροτο με λεμονι, μαρουλι με βαλσαμικο, βραστα λαχανικα. Ετσι ξεγελουσα τη πεινα μου. Επισης για γλυκο ετρωγα οταν ειχα ορεξη η δημητριακα με μελι κ λιγη σοκολατα η γιαουρτι με μελι η με γλυκο του κουταλιου οποτε και χορταινα κ καλυπτα την αναγκη μου για γλυκο

 Αυτο με τις σαλατες το κανω κ εγω αλλα θα τρωω κ γιαουρτι με μαρμελαδα τωρα που το ειδα!!! Κ υγιεινο, κ καλυπτει καπως την ορεξη για γλυκο. Δημητριακα μου εχει πει να τρωω μονο τα σκετα ολικης χωρις μελια κ σοκολατες αλλα βρικα προσφατα αυτα με την μαυρη σοκολατα που ειναι κ ολικης κ κατι γινεται..!

   Τωρα για τις σαλατες....βοσκω κανονικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Rosemary κοίτα μόνο να μην ψεύδεσαι! αχαχαχαχα! Λοιπόν, επειδή είμαι παθούσα από διαβήτη κύησης, καλά σε είπε ο γιατρός σου να προσέχεις με την διατροφή. Εγώ δεν πήρα πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη και ήταν κυρίως κατακράτηση αλλά είχα μια καμπύλη ζαχάρου παθολογική και έτσι ξεκίνησα να μετράω 4 φορές την ημέρα και να προσέχω τι συνδυασμούς τροφίμων τρώω. Ευτυχώς μείναμε στην προσεκτική διατροφή και δεν πήγαμε στην ινσουλίνη.

    Κι εγω το μετραω 2-3 φορες τη βδομαδα απο 4 φορες..παντως ειναι σε πολυ καλα επιπεδα προς το παρον... δηλ νηστικο ποτε δεν ειχα πανω απο 89 κ μετα τα γευματα μου πηγε μια φορα 128 που εφαγα απειρα μακαρονια.. οι τιμες μου ειναι πολυ καλες αλλα κ ο γιατρος υπεραυστηρος (αγαπω)!! Με ειχε βαλει απο 2,5 μηνων να κανω καμπυλη!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

89 λέει....μια χαρά ρε είσαι με τέτοιες τιμές!

Που να έβλεπες κάτι 102 πρωί πρωί και κάτι 149 μεταγευματικά. 

   Πωωω ειναι αγχωτικο ε? Εχω χαμηλο, γιατι παλαιοτερα ειχα το αντιθετο προβλημα απο το δικο σου... Δηλ το νηστικο μου ηταν πχ 89 κ μια ωρα μετα το φαγητο επεφτε στα 71 αντι να ανεβαινει... Εδειχνε μια ταση δηλαδη για υπογλυκαιμια η οποια θεωρειται κι αυτη προδιαβητικο σταδιο-ειδικα στην κυηση που σε ολα πια ειμαστε πιο επιρρεπεις..! Τωρα ευτυχως ειναι μια χαρα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς μπορεί εύκολα να ρυθμιστεί με διατροφή, εκτός και αν είναι παθολογικό, οπού εκεί πάει αλλού η κουβέντα.

Συνέχισε την καλή διατροφή, καλό θα σου κάνει και σε σένα και στο μωρό, και θα σου είναι και πιο εύκολο μετά να το συνεχίσεις, για τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου, εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έβαζα την mustela για ραγάδες...Μύριζε τέλεια και ήταν πολύ ενυδατική!! Και στην τωρινή εγκυμοσύνη μου αυτή θα πάρω..Να σας ρωτήσω , επειδή πολλά ακούω για τις κρέμες προσώπου..Πια φοράτε εσείς? Δεν μπορώ χωρίς κρέμα καθόλου, με τραβάει το πρόσωπό μου!! Για προτείνετε καμιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η elenian είπε:

Κορίτσια μου, εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έβαζα την mustela για ραγάδες...Μύριζε τέλεια και ήταν πολύ ενυδατική!! Και στην τωρινή εγκυμοσύνη μου αυτή θα πάρω..Να σας ρωτήσω , επειδή πολλά ακούω για τις κρέμες προσώπου..Πια φοράτε εσείς? Δεν μπορώ χωρίς κρέμα καθόλου, με τραβάει το πρόσωπό μου!! Για προτείνετε καμιά!!

   Εγω απο τοτε που εμαθα για την εγκυμοσυνη μου χρησιμοποιω apivita για να βαζω οσο λιγοτερα χημικα γινεται... Αυτη που πηρα προσφατα ειναι η BEE RADIANT της apivita η οποια σε αντιθεση με την προηγουμενη που ειχα (της ιδιας εταιριας) μου αρεσε παρα πολυ!! Την πουλαν με ελαφρια υφη (για μικτα δερματα με πορους) κ με πλουσια (για πιο ξηρα δερματα). Επισης εκπληκτικο για το προσωπο ειναι το καρυδελαιο που το βαζω συχνα το βραδυ κ δινει φοβερη λαμψη χωρις την γνωστη...λαδιλα!! Ομως με νευριαζει οταν ακουμπαν πανω τα μαλλια μου κ ξαφνικα απο φρεσκολουσμενα, φαινονται λαδωμενα..

   Με το καλο το μωρακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/9/2017 at 4:21 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Λοιπον κοριτσια, πηρα το λαδι καρυδας!!!! Ειναι ο,τι πιο ΤΕΛΕΙΟ εχω βαλει στο σωμα μου!! Δεν προκειται να βαλω ποτε ξανα ενυδατικες κ αλλα λαδια σωματος.  Ειναι φουλ ενυδατικο (πιο πολυ απο τα βουτυρα σωματος), απορροφιεται πολυ πιο γρηγορα απο τα baby oil κ μυριζει καρυδαααα...!! Πιστευα οτι θα ηταν αοσμο η οτι θα μυριζε ασχημα σαν το αμυγδαλελαιο (καμια σχεση με το αμυγδαλελαιο, ουτε στην ενυδατωση ουτε φυσικα στο αρωμα).. Εχει την γνωστη διακρυτικη μυρωδια καρυδας!! Το πηρα απο μαγαζι με βιολογικα, 8 ευρω τα 200ml (απλωνεις πολυ λιγοτερη ποσοτητα λαδιου απ'οτι ενυδατικης). Το συστεινω ανεπιφυλακτα!! Προσοχη να ειναι παρθενο. Δηλ παντα ΔΙΑΦΑΝΟ με μυρωδια καρυδας. Αν ειναι υποκιτρινο κ αοσμο, ειναι επεξεργασμενο.. 

Με καθυστέρηση είδα το ποστ σου. Εγώ με συμβουλή γιατρού, χρησιμοποιώ καιρό το παρθένο έλαιο καρύδας στην ευαίσθητη περιοχή, πριν την επαφή, επειδή έχω πόνο. Είναι ό,τι τελειότερο, ξένοιασα απόταν άρχισα να το χρησιμοποιώ. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι ανάλογα τη θερμοκρασία, άλλοτε είναι όντως λάδι, κι άλλοτε που είναι πιο κρύο το δωμάτιο που το έχω, γίνεται βούτυρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...