Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια για μωράκι


irene85

Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι καινούρια εδώ. Είδα κάποιες συζητήσεις και άρθρα, μου άρεσαν πολύ και είπα να συμμετέχω κι εγώ στη παρέα σας. 

Είμαι η Ειρήνη, 32 ετών και τον Μάρτιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι.

Ακόμη δε καταφέραμε τίποτα κι αυτό πολύ με αγχώνει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω; 

Εσείς πόσο καιρό προσπαθούσατε πριν κάνετε τελικά μωράκι;

 

Σας ευχαριστώ,

Ειρήνη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η irene85 είπε:

Γεια σας,

Είμαι καινούρια εδώ. Είδα κάποιες συζητήσεις και άρθρα, μου άρεσαν πολύ και είπα να συμμετέχω κι εγώ στη παρέα σας. 

Είμαι η Ειρήνη, 32 ετών και τον Μάρτιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι.

Ακόμη δε καταφέραμε τίποτα κι αυτό πολύ με αγχώνει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω; 

Εσείς πόσο καιρό προσπαθούσατε πριν κάνετε τελικά μωράκι;

 

Σας ευχαριστώ,

Ειρήνη

 

καλησπερα ειρηνη μ...

οσο εχεις αγχος μωρο λιγο  δυσκολο ν δεις...

πρεπει ο οργανισμος σ ν ειναι χαλαρος..ελευθερος γ ν σ τ φερει...

οταν ομως θες ενα μωρακι ειναι απιστευτα δυσκολο ν μν τ σκεφτεσαι κ σιγουρα τ ν μν στεναχωρηθεις μ τ π ερθει η πιο κακια μας φιλη....

 

σ ευχομαι αυτο τ μηνα ν ερθει ν σ βρει...

αλλα η συμβουλη μ ειναι ν χαλαρωσεις κ  ερθει πριν καν τ καταλαβεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irene85 είπε:

Γεια σας,

Είμαι καινούρια εδώ. Είδα κάποιες συζητήσεις και άρθρα, μου άρεσαν πολύ και είπα να συμμετέχω κι εγώ στη παρέα σας. 

Είμαι η Ειρήνη, 32 ετών και τον Μάρτιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι.

Ακόμη δε καταφέραμε τίποτα κι αυτό πολύ με αγχώνει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω; 

Εσείς πόσο καιρό προσπαθούσατε πριν κάνετε τελικά μωράκι;

 

Σας ευχαριστώ,

Ειρήνη

 

Ειρήνη μου καλως ήλθες!!!

Ακριβώς οπως στα είπε το κατερινάκι απο πανω. Δεν θελει αγχος! Μπορεις να αποβαλλεις την σκέψη οτι θελετε παιδακι και να ευχαριστηθείτε αγαπουλες με τον αντρα σου;;;;; τοτε ειναι που θα έρθει! 

Επισης για τα πρακτικά σου λεω να αγχωθεις αφου κλείσετε τουλάχιστον ενα χρόνο προσπαθειών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα ακριβώς 2 χρόνια να πιάσω.. Όταν περιμενα να κάνω μια επέμβαση και ειχα ξεχάσει το θέμα του μωρού έμεινα επιτέλους έγκυος! Κανονικά μέχρι και 2 χρόνια ειναι η περίοδος που το 95% ζευγαριών συλλαμβάνει! Το 85% μεσα σε έναν χρόνο, το 95% μέσα σε 2 χρόνια κ μετά το υπόλοιπο 3 με 4% κάποια στιγμή θα το καταφέρει! Ομως για να μην χάνεις χρόνο μπορείς μετά από τον 1ο χρόνο προσπαθειών να ψαχτείς. Ειναι όμως τόσο πολύπλοκο το θέμα που με τις εξετάσεις μόνο θα αγχωθείς και θα απογοητευτείς! Τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωθα! Αλλά αν δεν συλλάβεις θα πρέπει να τις κανεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irene85 είπε:

Γεια σας,

Είμαι καινούρια εδώ. Είδα κάποιες συζητήσεις και άρθρα, μου άρεσαν πολύ και είπα να συμμετέχω κι εγώ στη παρέα σας. 

Είμαι η Ειρήνη, 32 ετών και τον Μάρτιο ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για μωράκι.

Ακόμη δε καταφέραμε τίποτα κι αυτό πολύ με αγχώνει. 

Έχετε να μου προτείνετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω; 

Εσείς πόσο καιρό προσπαθούσατε πριν κάνετε τελικά μωράκι;

 

Σας ευχαριστώ,

Ειρήνη

 

Καλώς ήρθες! !!!αυτό που έχω να σου προτεινω και εγώ είναι να χαλαρωσεις!!!!ασφαλώς δεν είναι εύκολο αλλά κι εγώ τα παιδάκια μου όταν δεν το περίμενα ήρθαν! Οπότε απολαύστε αγκαλιτσες και θα έρθει το μωράκι! !!!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαλάρωσε και απόλαυσε την διαδικασία και θα έρθει το μωρό...

Ο ενδεδειγμένος χρόνος για να αρχίζεις να το ψάχνεις είναι μετά το χρόνο.

Ο κάθε οργανισμός θέλει διαφορετικό χρόνο για την σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Αγαπητές μου φίλες,

Ήρθα πάλι σε αυτό το θέμα για να σας πω ότι είμαι επιτέλους έγκυος μετά από 8 μήνες απλών προσπαθειών και 2 μήνες εντατικών προσπαθειών. Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.

Θα ήθελα να δώσω την εξής συμβουλή στις κοπέλες που προσπαθούν: Θέλει σοβαρή προσπάθεια. Βρείτε τις γόνιμες μέρες σας και προσπαθήστε εντατικά εκείνες τις ημέρες, χωρίς να αφήνετε καμιά να πάει χαμένη. Τον ένα και μοναδικό μήνα που ακολουθήσαμε κατά γράμμα αυτή τη τακτική, πετύχαμε το σκοπό μας. 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η irene85 είπε:

Αγαπητές μου φίλες,

Ήρθα πάλι σε αυτό το θέμα για να σας πω ότι είμαι επιτέλους έγκυος μετά από 8 μήνες απλών προσπαθειών και 2 μήνες εντατικών προσπαθειών. Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.

Θα ήθελα να δώσω την εξής συμβουλή στις κοπέλες που προσπαθούν: Θέλει σοβαρή προσπάθεια. Βρείτε τις γόνιμες μέρες σας και προσπαθήστε εντατικά εκείνες τις ημέρες, χωρίς να αφήνετε καμιά να πάει χαμένη. Τον ένα και μοναδικό μήνα που ακολουθήσαμε κατά γράμμα αυτή τη τακτική, πετύχαμε το σκοπό μας. 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

irene85 συγχαρητήριααα!!!!!!! Σ εύχομαι να έχεις μία υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Εύχομαι να βρεθούμε όλες μας όσες προσπαθούμε σε αυτή τη θέση σύντομα! Απόλαυσέ το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irene85 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ!!! Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν!!! 

Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Όλα να πάνε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ οποτε συγνωμη αν κανω καπου λαθος.. Κοντευω στα 38 και προσπαθουμε 4 μηνες για μωρακι και τιποτα ακομα.. Τον οκτωβρη  πηγα σε ενα γυναικολογο οπου το υπερηχο τη 2μερα του κυκλου μου ειπε καταβολες ωαριων κ στις 2 ωοθηκες κ την 10μερα η μια ωοθηκη εχει 2 κυστικα ωοθηλακια κ η αλλη κανενα κ οτι οι οωθηκες ειναι κουρασμενες.. Εκανε ορμονικες κ ειναι φυσιολογικες εκτος την ΑΜΗ που ειναι 0,52 ng/ml γονιμοτητα χαμηλη (φ.τ 0,30- 2,18). Μου ειπε οτι χρειαζεται παρακολουθηση με υπερηχο τις γονιμες μερες κ αν μετα απο 1- 2 μηνες τιποτα, τοτε σπερματεγχυσεις/ εξωσωματικη.(τα κανει ολα ενω απ' οτι καταλαβα δεν ειναι ειδικος υποβοηθ αναπαραγωγης/εξωσωμ.).. Πηγα κ σε δευτερο γυναικολογο για δευτερη γνωμη ειδε τις ορμονικες, ΑΜΗ κ δεν σχολιασε τιποτα απολυτως κ δεν εκανε κ υπερηχο. Ειπε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια μεταξυ 6-9 μερας κ να παρω κιτρικη κλομιφαινη απο 5 ως και 9 μερα του ιδιου κυκλου κ ειπε δεν χρειαζεται υπερηχο οταν ρωτησα.. Γινεται χαπια χωρις υπερηχο κ ορμον ελεγχο? ο συζυγος να κανει σπερμοδιαγραμμα. Πηγα σε ενδοκρ για θυρεοειδη επειδη ΤSH λιγο χαμηλο αλλα δεν χρειαζεται χαπι κ τωρα που εκανα εξετασεις θυρεοειδη ειναι ολες οκ.  Εχω πολυ αγχωθει..  Δεν θελω να χανω χρονο ετσι.. Θελω να βρω ενα σωστο εμπειρο γυναικολογο να νιωθω ανετα, να με καθοδηγησει σωστα. Κοριτσια συγνωμη αν σας κουρασα! Ευχαριστω πολυ! καλη δυναμη σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kristy

εννοείται ότι δεν πρέπει να χάσεις χρόνο. καλά θα κάνεις να κάνεις σαλπιγγογραφία γιατί είναι βασική για ότι και να κάνεις αργότερα. όταν πήρα  clomiphene μου έκανε και υπέρηχο τακτικά (δεν θυμάμαι σε ποια μέρα άρχισε) για να δει πώς πάνε τα ωοθηλάκια οπότε ίσως μαζί με τα αποτελέσματα της σαλπιγγογραφίας να βγάλετε και πρόγραμμα. Βρες ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι και που να είναι ειδικός σε τέτοια θέματα ώστε να μην χάνεις χρόνο και να μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα όλες τις εξετάσεις και μετα και τον έλεγχο του σπέρματος ( σπερμοδιάγραμμα και d fragmentation που μας έκαναν στο κέντρο ) ξεκινήσαμε με σπερματεγχύσεις και τώρα μόλις καναμε εξωσωματική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kristy είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ οποτε συγνωμη αν κανω καπου λαθος.. Κοντευω στα 38 και προσπαθουμε 4 μηνες για μωρακι και τιποτα ακομα.. Τον οκτωβρη  πηγα σε ενα γυναικολογο οπου το υπερηχο τη 2μερα του κυκλου μου ειπε καταβολες ωαριων κ στις 2 ωοθηκες κ την 10μερα η μια ωοθηκη εχει 2 κυστικα ωοθηλακια κ η αλλη κανενα κ οτι οι οωθηκες ειναι κουρασμενες.. Εκανε ορμονικες κ ειναι φυσιολογικες εκτος την ΑΜΗ που ειναι 0,52 ng/ml γονιμοτητα χαμηλη (φ.τ 0,30- 2,18). Μου ειπε οτι χρειαζεται παρακολουθηση με υπερηχο τις γονιμες μερες κ αν μετα απο 1- 2 μηνες τιποτα, τοτε σπερματεγχυσεις/ εξωσωματικη.(τα κανει ολα ενω απ' οτι καταλαβα δεν ειναι ειδικος υποβοηθ αναπαραγωγης/εξωσωμ.).. Πηγα κ σε δευτερο γυναικολογο για δευτερη γνωμη ειδε τις ορμονικες, ΑΜΗ κ δεν σχολιασε τιποτα απολυτως κ δεν εκανε κ υπερηχο. Ειπε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια μεταξυ 6-9 μερας κ να παρω κιτρικη κλομιφαινη απο 5 ως και 9 μερα του ιδιου κυκλου κ ειπε δεν χρειαζεται υπερηχο οταν ρωτησα.. Γινεται χαπια χωρις υπερηχο κ ορμον ελεγχο? ο συζυγος να κανει σπερμοδιαγραμμα. Πηγα σε ενδοκρ για θυρεοειδη επειδη ΤSH λιγο χαμηλο αλλα δεν χρειαζεται χαπι κ τωρα που εκανα εξετασεις θυρεοειδη ειναι ολες οκ.  Εχω πολυ αγχωθει..  Δεν θελω να χανω χρονο ετσι.. Θελω να βρω ενα σωστο εμπειρο γυναικολογο να νιωθω ανετα, να με καθοδηγησει σωστα. Κοριτσια συγνωμη αν σας κουρασα! Ευχαριστω πολυ! καλη δυναμη σε ολες!!

Καλός ήρθες στην παρέα μας.! Καλό είναι να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι. Και να ξέρει πανό σε θέματα γονιμότητας εξωσωματική ή σπερματεγχυσεις. Καλά έκανες και το έψαξες από την αρχή για να μην χάνεις χρόνο. Τώρα μου έκανε εντόπιση που ο δεύτερος γιατρός σου έδωσα χάπια κλομιφαινη χωρίς να σου κάνει υπέρηχο εγώ που ήταν να κάνω σπερματεγχυση αλλά δεν μας έκατσε καθόλου και είχα πάρει φάρμακο κλομιφαινη μου έκανε συνέχεια υπέρηχο από την 3η ημέρα περιόδου ανά 3 ημέρες μέχρι που δεν είδαμε τίποτα δλδ δεν έκανα ωορρηξία. Καλό ειναι να κάνεις υστεροσαλπιγγογραφια και ο αντρα1 σου ένα σπερματοδιαγραμμα. Μήπως είχες στον 2ο γιατρό τον υπέρηχο που είχες κάνει στον 1ο και για αυτο δεν σου έκανε; η απλά έτσι στον αέρα; παντός πάρε και άλλη γνώμη.

φυσικά λέω την γνώμη μου. 

Σου εύχομαι σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Dora77 

Θα κανω οπωσδηποτε υστεροσαλπιγγογραφια αυτο το μηνα.  περιμενω να δω αν θα αδιαθετησω.. Ο γυναικολογος μου ειπε να παρω κλομιφαινη κ δεν ειπε για υπερηχο κ μου φανηκε περιεργο... για αυτο δεν  θα τα ξεκινησω τωρα. Πρεπει να βρω πρωτα εναν καλο γυναικολογο ειδικο σε θεματα υπογονιμοτητας. Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω κανεναν. κοιταω μεσω internet αλλα δεν εχω καταληξει πουθενα.. κ ειναι κ αυτο ενα θεμα που με αγχωνει. Αν δεν επιτρεπεται  να γραφουμε δημοσια, αν μπορεις στειλε μου πμ  το γυναικολογο που πηγες κ το κεντρο. Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh

Στον δευτερο γυναικολογο δεν του πηγα κανενα υπερηχο. τι να πω... εφυγα με αποριες.. δεν θελω να παρω κλομιφαινη στη τυχη. θελω πολυ να παρω κ αλλη γνωμη αλλα δεν  ξερω σε ποιον να παω..  Σε ευχαριστω πολυ κ ευχομαι κ σε σε σενα καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kristy είπε:

@NikhNikh

Στον δευτερο γυναικολογο δεν του πηγα κανενα υπερηχο. τι να πω... εφυγα με αποριες.. δεν θελω να παρω κλομιφαινη στη τυχη. θελω πολυ να παρω κ αλλη γνωμη αλλα δεν  ξερω σε ποιον να παω..  Σε ευχαριστω πολυ κ ευχομαι κ σε σε σενα καλη επιτυχια!!!!

Σε ευχαριστώ σου έστειλα μνμ με έναν όνομα γιατρού καλό είναι να μην λέμε τα ονόματα δημόσια. Πάντως καλά έκανες και δεν πήρες κλομιφαϊνη έτσι χωρίς να σε δει ψάξε να βρεις έναν γιατρό που να σε καλύπτει και μα μην έχεις αυτές της απορίες και να μπορείς να τον εμπιστεύεσαι.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNik

ευχαριστω πολυ

επισης υστεροσαλπιγγογραφια κ κλομιφαινη στον ιδιο κυκλο επιτρεπεται? για το συζυγο μου ειπε να κανει πληρες σπερμοδιαγραμμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2018 at 6:51 ΜΜ, ο/η irene85 είπε:

Αγαπητές μου φίλες,

Ήρθα πάλι σε αυτό το θέμα για να σας πω ότι είμαι επιτέλους έγκυος μετά από 8 μήνες απλών προσπαθειών και 2 μήνες εντατικών προσπαθειών. Είμαι ήδη 5 εβδομάδων.

Θα ήθελα να δώσω την εξής συμβουλή στις κοπέλες που προσπαθούν: Θέλει σοβαρή προσπάθεια. Βρείτε τις γόνιμες μέρες σας και προσπαθήστε εντατικά εκείνες τις ημέρες, χωρίς να αφήνετε καμιά να πάει χαμένη. Τον ένα και μοναδικό μήνα που ακολουθήσαμε κατά γράμμα αυτή τη τακτική, πετύχαμε το σκοπό μας. 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

Αυτο το εχασα!Συγχαρητηριαααααααααααα!Τυχερο και ελπιδοφορο το 2018!Μια υπεροχη εγκυμοσυνη να εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2018 at 12:48 ΠΜ, ο/η Kristy είπε:

@NikhNik

ευχαριστω πολυ

επισης υστεροσαλπιγγογραφια κ κλομιφαινη στον ιδιο κυκλο επιτρεπεται? για το συζυγο μου ειπε να κανει πληρες σπερμοδιαγραμμα

Τι ειναι η κλομιφαινη κοριτσια;;;Που βοηθαει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Τι ειναι η κλομιφαινη κοριτσια;;;Που βοηθαει;;

Κάνει πρόκληση ωορρηξίας. Σε κοπέλες που δεν κάνουν ωορρηξία σαν κι εμένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...