Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετάσεις υπογονιμότητας


Sofia35

Recommended Posts

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!Είμαι νέα στο φόρουμ και όπως θα το καταλάβαιτε και αρκετά αγχωμένη...

Αν και με το σύζηγό μου θέλουμε αρκετά χρόνια να αποκτήσουμε παιδί, λόγω πολλαπλών προβλημάτων του συζήγου με σοβαρότατες και υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις καθώς και ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, ήταν απαγορευτικό να προσπαθήσουμε...

Επιτέλους από τον Μάρτιο τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και ο γιατρός μας το επέτρεψε....Δυστυχώς μέχρι τώρα όμως δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα...Σκέφτομαι σε λίγες μέρες να ξεκινήσω να κάνω τις πρώτες εξετάσεις υπογονιμότητας να δούμε που βρίσκομαι..βλέπετε γίνομαι 35 χρονών σε λίγες μέρες και νιώθω ότι τα περιθώρια στενεύουν...Πιστεύετε οτι είναι ακόμα νωρίς ή καλά κάνω που ξεκινάω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!Είμαι νέα στο φόρουμ και όπως θα το καταλάβαιτε και αρκετά αγχωμένη...

Αν και με το σύζηγό μου θέλουμε αρκετά χρόνια να αποκτήσουμε παιδί, λόγω πολλαπλών προβλημάτων του συζήγου με σοβαρότατες και υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις καθώς και ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, ήταν απαγορευτικό να προσπαθήσουμε...

Επιτέλους από τον Μάρτιο τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και ο γιατρός μας το επέτρεψε....Δυστυχώς μέχρι τώρα όμως δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα...Σκέφτομαι σε λίγες μέρες να ξεκινήσω να κάνω τις πρώτες εξετάσεις υπογονιμότητας να δούμε που βρίσκομαι..βλέπετε γίνομαι 35 χρονών σε λίγες μέρες και νιώθω ότι τα περιθώρια στενεύουν...Πιστεύετε οτι είναι ακόμα νωρίς ή καλά κάνω που ξεκινάω;

Σοφία μου καλώς ήρθες στο forum και με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας αγκαλιά συντομά.

Η γνώμη μου είναι πως είναι πάρα πολύ νωρίς για να αρχίσετε εξετάσεις υπογονιμότητας. Γιατί να το κάνετε αυτό;  Ήδη απο οτι καταλαβαίνω έχετε περάσει αρκετό καιρό  με γιατρούς και νοσοκομεία, και οι ουσιαστικές σας προσπάθειες είναι απο το Μάρτιο. Προσπαθήστε λίγο να ξεφύγετε απο την λογική γιατροί εξετάσεις, ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος.Εγω έμεινα έγκυος στους 9 μήνες προσπαθειών και σκεφτόμουν οτι εξετάσεις υπογονιμότητας θα έκανα μετά τα 2 χρόνια προσπαθειών αν χρειαζόταν ποτέ.

γενικώς απολαύστε τον έρωτα, περάστε ξένοιαστα, και δώσε χρόνο στο σώμα και την ψυχή του άντρα σου να συνέλθει απο τις λοιμώξεις και τις ταλαιπωρίες, και τους γιατρούς.Όταν ηρεμίσετε θα έρθει και το μωράκι σας!!!  

Με πολύ αγάπη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Fainareti είπε:

Σοφία μου καλώς ήρθες στο forum και με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας αγκαλιά συντομά.

Η γνώμη μου είναι πως είναι πάρα πολύ νωρίς για να αρχίσετε εξετάσεις υπογονιμότητας. Γιατί να το κάνετε αυτό;  Ήδη απο οτι καταλαβαίνω έχετε περάσει αρκετό καιρό  με γιατρούς και νοσοκομεία, και οι ουσιαστικές σας προσπάθειες είναι απο το Μάρτιο. Προσπαθήστε λίγο να ξεφύγετε απο την λογική γιατροί εξετάσεις, ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος.Εγω έμεινα έγκυος στους 9 μήνες προσπαθειών και σκεφτόμουν οτι εξετάσεις υπογονιμότητας θα έκανα μετά τα 2 χρόνια προσπαθειών αν χρειαζόταν ποτέ.

γενικώς απολαύστε τον έρωτα, περάστε ξένοιαστα, και δώσε χρόνο στο σώμα και την ψυχή του άντρα σου να συνέλθει απο τις λοιμώξεις και τις ταλαιπωρίες, και τους γιατρούς.Όταν ηρεμίσετε θα έρθει και το μωράκι σας!!!  

Με πολύ αγάπη!

Δεν ξέρεις πόσο θάρρος μου δίνεις.... Η αλήθεια είναι ότι η σκέψη ότι θα ξαναμπω σε διαδικασία εξετάσεων και νοσοκομείων με τρομοκρατει... Βλέπεις 5 χρόνια παιδευομαστε με αυτή την κατάσταση...Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ηλικία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofia35 είπε:

Δεν ξέρεις πόσο θάρρος μου δίνεις.... Η αλήθεια είναι ότι η σκέψη ότι θα ξαναμπω σε διαδικασία εξετάσεων και νοσοκομείων με τρομοκρατει... Βλέπεις 5 χρόνια παιδευομαστε με αυτή την κατάσταση...Το μόνο που με προβληματίζει είναι η ηλικία...

Σοφάκι μου σε καταλαβαίνω, οι γιατροί είναι το τελευταιο που χρειάζεστε αυτή τη στιγμή. τώρα θέλετε χαλάρωση και να αλλάξετε λίγο σκηνικό. σου λεω εμας μας πήρε 9 μήνες και δεν είχα σκοπό πριν τα 2 χρόνια προσπαθειών  να μας βάλω σε διαδικασία με γιατρούς και εξετάσεις!! Εγω έγινα 32 τωρα τον άυγουστο και είμαι 7 εβδομάδων και 5 ημερών. Μια χαρά είναι η ηλικία σου,μην το σκέφτεσαι έτσι με βάση την ηλικία γιατί μπορεί και τον άλλο μήνα να είσαι έγκυος μπορει και σε 6 μήνες (πάλι 35 θα είσαι). Αρκεί να χαλαρώσετε. 

Σας παίρνει να πατε κανένα ταξιδάκι να χαλαρώσετε μόνοι σας;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Fainareti είπε:

Σοφάκι μου σε καταλαβαίνω, οι γιατροί είναι το τελευταιο που χρειάζεστε αυτή τη στιγμή. τώρα θέλετε χαλάρωση και να αλλάξετε λίγο σκηνικό. σου λεω εμας μας πήρε 9 μήνες και δεν είχα σκοπό πριν τα 2 χρόνια προσπαθειών  να μας βάλω σε διαδικασία με γιατρούς και εξετάσεις!! Εγω έγινα 32 τωρα τον άυγουστο και είμαι 7 εβδομάδων και 5 ημερών. Μια χαρά είναι η ηλικία σου,μην το σκέφτεσαι έτσι με βάση την ηλικία γιατί μπορεί και τον άλλο μήνα να είσαι έγκυος μπορει και σε 6 μήνες (πάλι 35 θα είσαι). Αρκεί να χαλαρώσετε. 

Σας παίρνει να πατε κανένα ταξιδάκι να χαλαρώσετε μόνοι σας;;;;;;

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!!Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα υπέροχα!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο...Η αλήθεια είναι ότι από Οκτώβριο λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι να χαλαρώσουμε λίγο γιατί δεν πάει άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofia35 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!!Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα υπέροχα!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο...Η αλήθεια είναι ότι από Οκτώβριο λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι να χαλαρώσουμε λίγο γιατί δεν πάει άλλο...

Να είσαι καλά γλύκο μου κορίτσι!! σε ευχαριστώ πολύ.

Το πιο σωστό που έχετε να κάνετε είναι το ταξιδάκι!!Αν τον Οκτώβριο δεν γύρισεις έγκυος απο το ταξίδι γράψε μου.....!!!!!!  [smilie=love1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Fainareti είπε:

Να είσαι καλά γλύκο μου κορίτσι!! σε ευχαριστώ πολύ.

Το πιο σωστό που έχετε να κάνετε είναι το ταξιδάκι!!Αν τον Οκτώβριο δεν γύρισεις έγκυος απο το ταξίδι γράψε μου.....!!!!!!  [smilie=love1.gif]

:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!sofia35 μου μην ανχονεσε και στο γιατρο να πας θα σου πει πρεπει να περασει ενας χρονος και μετα θα πει για εξετασεις αρα ειναι πολη νωρις αααρρρααααααα ταξιδακι και ξερεις εσυ χαχα μια χαρα τα ειπε η Fainareti!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 και γω πιστεύω ότι είναι νωρίς. Πηγαίνετε το ταξίδι σας, χαλαρώστε, ξεκουραστείτε και αν μέχρι το τέλος της χρόνιας δεν έχει προκύψει, τότε με τη νέα χρονιά μπορείς να μιλήσεις με τον γιατρό σου και να δείτε το ενδεχόμενο εξετάσεων. 

Έχεις σταθερό κύκλο, γνωρίζεις πότε περίπου είναι οι γόνιμες μέρες σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2017 at 1:01 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!Είμαι νέα στο φόρουμ και όπως θα το καταλάβαιτε και αρκετά αγχωμένη...

Αν και με το σύζηγό μου θέλουμε αρκετά χρόνια να αποκτήσουμε παιδί, λόγω πολλαπλών προβλημάτων του συζήγου με σοβαρότατες και υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις καθώς και ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, ήταν απαγορευτικό να προσπαθήσουμε...

Επιτέλους από τον Μάρτιο τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και ο γιατρός μας το επέτρεψε....Δυστυχώς μέχρι τώρα όμως δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα...Σκέφτομαι σε λίγες μέρες να ξεκινήσω να κάνω τις πρώτες εξετάσεις υπογονιμότητας να δούμε που βρίσκομαι..βλέπετε γίνομαι 35 χρονών σε λίγες μέρες και νιώθω ότι τα περιθώρια στενεύουν...Πιστεύετε οτι είναι ακόμα νωρίς ή καλά κάνω που ξεκινάω;

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!!Τα περιθωρια στενευουν;;; Καθολου γλυκο μου κοριτσι!Εισαι στην καλυτερη ηλικια για να χαρεις με τον αντρα σου και να κανετε προσπαθειες για μωρακι ,σε χαλαρους ρυθμους!Δοκιμαστε για καμποσο διαστημα ,χωρις να ειστε επικεντρωμένοι στο αποτελεσμα !Αν μετα απο καιρο ,δεις και δεν γινεται τιποτα ,τοτε ψαξε το για υπογονιμότητα!Τις καλυτερες ευχες μου για ενα μωρακι την καταλληλη στιγμη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@Sofia35 και γω πιστεύω ότι είναι νωρίς. Πηγαίνετε το ταξίδι σας, χαλαρώστε, ξεκουραστείτε και αν μέχρι το τέλος της χρόνιας δεν έχει προκύψει, τότε με τη νέα χρονιά μπορείς να μιλήσεις με τον γιατρό σου και να δείτε το ενδεχόμενο εξετάσεων. 

Έχεις σταθερό κύκλο, γνωρίζεις πότε περίπου είναι οι γόνιμες μέρες σου? 

Ο κύκλος μου ευτυχώς είναι ρολόι 26 με 27 μέρες με σταθερή ωορρηξία τη 14 μέρα του κύκλου, σύμφωνα με τα τεστ ωορρηξίας, τα οποία τα έχω αγοράσει με το τσουβάλι...Με προβληματίζει ότι ακόμα και με τα τεστ τίποτα..Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε 3 μέρες περιμένω να αδιαθετήσω έχω πρηστεί σαν μπαλόνι ( στήθος, κοιλιά) αλλά ούτε καν σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η love30 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!!sofia35 μου μην ανχονεσε και στο γιατρο να πας θα σου πει πρεπει να περασει ενας χρονος και μετα θα πει για εξετασεις αρα ειναι πολη νωρις αααρρρααααααα ταξιδακι και ξερεις εσυ χαχα μια χαρα τα ειπε η Fainareti!!!!

Έχεις δίκιο....:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athena D. είπε:

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!!Τα περιθωρια στενευουν;;; Καθολου γλυκο μου κοριτσι!Εισαι στην καλυτερη ηλικια για να χαρεις με τον αντρα σου και να κανετε προσπαθειες για μωρακι ,σε χαλαρους ρυθμους!Δοκιμαστε για καμποσο διαστημα ,χωρις να ειστε επικεντρωμένοι στο αποτελεσμα !Αν μετα απο καιρο ,δεις και δεν γινεται τιποτα ,τοτε ψαξε το για υπογονιμότητα!Τις καλυτερες ευχες μου για ενα μωρακι την καταλληλη στιγμη!!!!

Μακάρι...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Δηλαδή ακόμα δεν ξέρουμε αν έχει γίνει κάτι αυτό το μήνα....

όχι...απλά με έχει πάρει από κάτω τελείως...επίσης πριν μια βδομάδα είχα αναγούλες και ο άντρας μου μου έφερε ένα κάρο αναψυκτικά γιατί μου έλεγε ότι έπαθα γαστρεντερίτιδα...τόσο δεν μας πάει το μυαλό πια... Δυστυχώς έχω συγκεκριμένες μέρες που εμφανίζεται το κάθε σύμπτωμα της περιόδου και αυτό το μήνα προς το παρόν έχουν εμφανιστεί όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις απόλυτο δίκιο...έχω περάσει τη φάση με τα αρνητικά τεστ και την τελευταία φορά ορκίστηκα ότι δε θα ξανακάνω χωρίς λόγο...Ακούω το σώμα μου και το σώμα μου μου λέει ότι δεν υπάρχει μωράκι....Δεν παιράζει τον επόμενο μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!! Ειναι καλο που δεν παει το μυαλο εκει ετσι εκανα και εγω καθυστερηση ειχα μια φορα 20 μερες και το μονο που ελεγα ηταν κατι εχω κατι εχω και οντως ειχα οινομυομα και δεν ερχοταν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η love30 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!!! Ειναι καλο που δεν παει το μυαλο εκει ετσι εκανα και εγω καθυστερηση ειχα μια φορα 20 μερες και το μονο που ελεγα ηταν κατι εχω κατι εχω και οντως ειχα οινομυομα και δεν ερχοταν !!!

Τι είναι το οινομυομα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2017 at 1:01 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!Είμαι νέα στο φόρουμ και όπως θα το καταλάβαιτε και αρκετά αγχωμένη...

Αν και με το σύζηγό μου θέλουμε αρκετά χρόνια να αποκτήσουμε παιδί, λόγω πολλαπλών προβλημάτων του συζήγου με σοβαρότατες και υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις καθώς και ενδονοσοκομειακή λοίμωξη, ήταν απαγορευτικό να προσπαθήσουμε...

Επιτέλους από τον Μάρτιο τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και ο γιατρός μας το επέτρεψε....Δυστυχώς μέχρι τώρα όμως δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα...Σκέφτομαι σε λίγες μέρες να ξεκινήσω να κάνω τις πρώτες εξετάσεις υπογονιμότητας να δούμε που βρίσκομαι..βλέπετε γίνομαι 35 χρονών σε λίγες μέρες και νιώθω ότι τα περιθώρια στενεύουν...Πιστεύετε οτι είναι ακόμα νωρίς ή καλά κάνω που ξεκινάω;

Σοφακι καλως ηρθες..ευχομαι συντομα να γίνει το ονειρο ζωης μας πραγματικοτητα!!Εγω θα σου πω την γνώμη μου,φυσικά διαφωνώντας με το "τα περιθώρια στενεύουν" που έγραψες..ειμαι 32 χρόνων..και απο τα 28 εχουμε ελεύθερες επαφες με τον σύζυγο αλλα δεν εχει προκύψει κατι..στα 29 μου στον ετήσιο έλεγχο μου στον γυναικολογο εξέφρασα την επιθυμία να κανουμε μωρο..οποτε εκεινος που έγραψε τον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ προγεννητικό έλεγχο που χρειάζεται καθε γυναικα να κανει οταν μπαίνει ε αυτη την φάση της ζωης της..δλδ ορμονολογικές εξετάσεις,καλλιέργεια κολπικού υγρού,και γενικές αίματος..εγω ίδια θέμα με τον θυρεοειδή μου που επρεπε να ρυθμίσω..και επισης μου ανιχνεύτηκε μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα στην καλλιέργεια και εκανα αγωγή με αντιβίωση..εμας δεν μας έκατσε ακομη για εναν χρόνο στα οποτε μπήκαμε σε άλλες διαδικασίες και μας εστειλε ο γιατρός για περαιτέρω εξετάσεις..οποτε γνώμη μου ειναι να κλείσεις ενα ραντεβού με τον ιατρό σου,να σου γράψει εναν προγεννητικό ολα για να βεβαιωθείς οτι ολα ειναι  καλα..γιατι αν υπαρχει ας πούμε ενα ενδοκρινολογικο θέμα η κάποιο μικροβιο γιατι μην το ρυθμίσεις και μου περιμένεις πρωτα να περασει ο χρόνος?σε καμια περίπτωση δεν αναφέρομαι σε εξετασεις υπογονημοτητας όμως..το διευκρινιζω..υπογόνιμο θεωρειτε ενα ζευγάρι ταν προσπαθει πάνω απο 1 χρόνο χωρις αποτελεσμα,η 6 μήνες οταν η γυναικα ειναι άνω των 35 ετων..

IMG_5937.PNG

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...