Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιπίλα ναι ή όχι


Recommended Posts

Κορίτσια μου  sos,  ως νέα μαμά χρειάζομαι τα φώτα σας πάλι!!! Τον τελευταίο καιρό η μικρή δεν καλοτρωει και δεν πήρε πολύ βάρος. Ο γιατρός μου είπε μέσα στα υπόλοιπα να περιοριστεί η πιπίλα. Εσείς τι πιστεύετε η πιπίλα επηρεάζει την ποσότητα του φαγητού? Γιατί μια φίλη μου είπε ότι αν πεινάει και της βάλω πιπίλα δεν θα ηρεμήσει γιατί θα ψάχνει το γάλα. Εσείς τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Να σου έλεγε μήπως είναι καμιά ύπουλη ουρολοίμωξη να το καταλάβω, αλλά η πιπίλα που κολλάει? Αν είναι έτσι να κοτσάρουμε όλοι από μια πιπίλα στο στόμα να χάσουμε βάρος!!!! Η φίλη σου δίκιο έχει, όταν το παιδί πεινάει θα ζητήσει γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω τα έχω χαμένα!! Σήμερα έφαγε γύρω στις 12μιση και έχει πάει 6 και κάθε φορά που πάω να την ταΐσω ή κλαίει ή απλά φτύνει το γάλα. Είναι 2μιση μηνων μωρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η defne89 είπε:

Κορίτσια μου  sos,  ως νέα μαμά χρειάζομαι τα φώτα σας πάλι!!! Τον τελευταίο καιρό η μικρή δεν καλοτρωει και δεν πήρε πολύ βάρος. Ο γιατρός μου είπε μέσα στα υπόλοιπα να περιοριστεί η πιπίλα. Εσείς τι πιστεύετε η πιπίλα επηρεάζει την ποσότητα του φαγητού? Γιατί μια φίλη μου είπε ότι αν πεινάει και της βάλω πιπίλα δεν θα ηρεμήσει γιατί θα ψάχνει το γάλα. Εσείς τι λέτε?

Εμένα κανένα από τα παιδιά μου δεν πήρε πιπιλα αλλά και άλλα που παίρνουν μια χαρά τρώνε και βάζουν βάρος. ...παρ ολα αυτα η θεωρια που σου ειπε ο γιατρος σου οντως υπαρχει αλλα εγώ θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. ....

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η defne89 είπε:

Τι να πω τα έχω χαμένα!! Σήμερα έφαγε γύρω στις 12μιση και έχει πάει 6 και κάθε φορά που πάω να την ταΐσω ή κλαίει ή απλά φτύνει το γάλα. Είναι 2μιση μηνων μωρό 

Και εμείς είχαμε το ίδιο θέμα περίπου στον 4ο μήνα, για 10 μέρες έτρωγε πολύ λίγο και ανησύχησα και κάλεσα την παιδίατρο στο σπίτι, ήρθε και τον ζύγισε και δεν είχε πάρει καθόλου βάρος. Κάναμε καλλιέργεια και γενική ούρων και δεν έδειξαν ουρολοίμωξη αλλά αφενός μπορεί να πέρασε κάποια ίωση ασυμπτωματικά και αφετέρου είχε ξεκινήσει η ενόχληση από τα δόντια του οπότε το ρίξαμε εκεί. Καταλαβαίνω το άγχος σου και δίκιο έχεις. Μίλα πάλι με την παιδίατρο, ρώτα και καμία άλλη και πιστέυω πως σύντομα το παιδί θα βρει την όρεξη του πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανένα μωρό όταν πεινάει δεν ηρεμεί με την πιπίλα. Η θηλαστική κίνηση που κάνει με την πιπίλα ναι μεν τα ηρεμεί αλλά δεν τα χορταίνει. Θηλάζεις ή δίνεις μπουκάλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καλές μου. Μπουκάλι της δίνω. Είπαμε με τον άντρα μου να δούμε καμιά δυο μέρες πως θα πάει και αν συνεχίσει θα την ξαναπάμε στον γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σε ρωτησω κατι..αδιαθετησες μηπως;;στο πρωτο μου παιδι οταν αδιαθετησα δεν ηθελε για λιγο το στηθος(δεν ξερω γιατι ισως αλλαξε η γευση...επιπλεον μηπως τρως κατι που το ενοχλει πχ γαλακτοκομικα;;η πιπιλα μου φαινεται ακραιο ..εχω μωρο τωρα 3 μηνων και κατι μια χαρα πινει απο το στηθος και εχει πιπιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω σταματήσει να θηλάζω δυστυχώς γιατί κατά την διάρκεια της λοχείας μου αρρώστησα και έπρεπε να πάρω αντιβίωση. Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της διατροφής της και δεν ξέρω τι να κάνω. Τελευταία φορά που πήγαμε στον γιατρό μας άλλαξε γάλα. Τώρα σε μια εβδομάδα θα την ξαναπάμε για να δούμε αν άρχισε να ξαναπαίρνει βάρος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για να μπορέσω να ηρεμήσω. Finally μου να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι για το βάρος του μωρού σου. Το κάθε μωρό έχει τον δικό του σωματότυπο και αυξάνει το βάρος του με τον δικό του ρυθμό. Και εμένα με ζάλισε η παιδίατρος με το βάρος και στεναχωριόμουν αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να κάνω πολλά για αυτό, έτσι είναι το παιδί μου, τόσο τρώει, δεν του στερώ την τροφή και εφόσον είναι υγιής τα κιλά δεν με προβληματίζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν είναι κρίμα που σταμάτησες να θηλάζεις λόγω αντιβιώσης υπάρχουν και αντιβιώσεις οι οποίες είναι συμβατές για τον θηλασμό και θα μπορούσες να το ψάξεις.... Στο λέω απλά μελλοντικά για το επόμενο σου μωράκι όταν έρθει με το καλό. Όσον αφορά για την πιπίλα ισχύει εν μέρη αυτο που σου είπε ο γιατρός σου. π.χ στον θηλασμό δεν δίνουμε πιπίλα γιατι το μωρό χάνει γεύματα 1ον και 2ον μπορεί να οδηγήσει σε συγχυση θηλών.. επειδή είναι πολύ μικρούλι ναι μπορεί η πιπίλα να το ξεγελάσει αμα πεινάει. αυτό προφανώς θέλει να σου πει ο γιατρός. Όσον αφορά το βάρος βέβαια το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό και ξεχωριστό γιατι μιλάμε για έναν καινούργιο μοναδικό άνθρωπο..... δεν παίρνουν όλα το ίδιο βάρος και ύψος κάθε μήνα , χρόνο όλα είναι σχετικά... Είναι σημαντικό να υπάρχει σταδιακή αύξηση του βάρους... Σίγουρα όχι απώλεια.. Ακόμα και η στασιμότητα σε κάποιους μήνες δικαιολογείται.. Συνήθως τα μωρα τους πρώτους 3-4 μήνες παιρνουν το πιο πολύ βάρος και μετά πέφτουν τα γραμμάρια κάθε μήνα.. ΣΥΝΗΘΩΣ.... Να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου. Είχα ρωτήσει για αντιβίωση συμβατή για θηλασμό αλλά ο γιατρός επέμενε σε άλλη. Άσε είχα προσπαθήσεινα βγάζω το γάλα με θήλαστρο για να μην χάσω την ροή και να συνεχίσω μετά την θεραπεία αλλά η μικρή δεν έπιασε ύστερα. Τέλος πάντων. Ελπίζω τον επόμενο μήνα να βάλουμε ικανοποιητικό βάρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/9/2017 at 2:42 ΜΜ, ο/η defne89 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση κορίτσι μου. Είχα ρωτήσει για αντιβίωση συμβατή για θηλασμό αλλά ο γιατρός επέμενε σε άλλη. Άσε είχα προσπαθήσεινα βγάζω το γάλα με θήλαστρο για να μην χάσω την ροή και να συνεχίσω μετά την θεραπεία αλλά η μικρή δεν έπιασε ύστερα. Τέλος πάντων. Ελπίζω τον επόμενο μήνα να βάλουμε ικανοποιητικό βάρος 

όλα καλά θα πάνε ... σημαντικό είναι να ακολουθεί την δική του καμπύλη ανάπτυξης ....  ! ολες στην αρχή αγχωνόμαστε για το βάρος... και μετά για το αν τρώει ικανοποιητικά :)  σε συνεννόηση πάντα με τον παιδίατρο σου όμως όλα θα φτιάχνουν και θα σε βοηθάει σε ότι δυσκολία αντιμετωπίζεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...