Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δανεικά ωάρια


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου,ελπιζω να στε καλά και με ευχάριστα νεα.θα θελα πληροφορίες  και εμπειρίες αν υπάρχουν από καμία σας για το θέμα εξωσωματικής  με δανεικά ωάρια.:confused:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου προσωπική εμπειρία δ εχω πάνω στο θέμα. Μπορώ όμως να σ πω την γνώμη μου γτ έκανα παρόμοια κουβέντα με μια φίλη μ που το σκέφτεται. Εξωσωματική με δότη σπέρματος δ θα έκανα. Νομίζω θα επηρεάζε πάρα πολύ τη σχέση με με τ άντρα μου. Βασικά εγώ ή ίδια δ θα ήθελα παιδί από κάποιον άλλον. Καλύτερα να υιοθετουσαμε ένα μωράκι. Στα δανεικά ωαρια όμως τ θέμα αλλάζει. Είναι τ μπαμπά του αφού έχει τα γονίδια του. Όσο για τη μαμά πως γίνεται να μην είναι δικό της; μεγαλώνει στην κοιλιτσα της, τρέφεται από τ αίμα της. Είναι δικό της από την ώρα της εμφυτευσης.. Από τη στιγμή που είναι μέσα της είναι ολοδικος της. Ένα μωράκι που αυτή τη του δίνει ζωή κ θα τ φερει κ σε αυτή. Σίγουρα θα τ έκανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Karmeν εχω αρκετες φιλες που το εκαναν( γθα μενα ορθα επραξαν καθως δε βλεπω το γιατι οχι ειδικα αφου εγινα μαμα κ ποσοε με νοιαχει τινος μυτη ή αφτια εχουν) τωρα θα κανει προσπαθεια κ μια φιλη μου αξιμα( ειχε αναμονη 3-4 μηνες οποτε το φθινοπωρο θα ξεκινησει) ενω νθα αλλη ηδη κανει .avercap για να ξεκινησει.αυτο που ξερω ειναι οτι στο κεβτρο που απευθυνθηκε η πρωτη παιρνουν καποιου εθδους χαρτι οου σημεθωνουν καποια χαρακτηριστικα ωστε να ταιριαζεθς με τη δοτρια( υψος χρωματα κτλ) παιρνει τα ωαρια μιας ολικληρης δθεγερσης( που σημαινει καταψυξη κ αδερφακια στο μελλον) κ πληρωνει οσο μια εξωσωματικη συν τα ωαρια...η δευτερη φιλη μου σε αλλο κεβτρο θα παει πιο συντομα ..εκει δεν ειχαν τοση αναμονη..αν θελεις κατι συγκεξριμενο μπορω να ρωτησωήστο διαταυτα λογω ηλικιας κ οι 2 ειχαν θεμα ωαριων οποτε τωρα γυριζουν πισω το χρονο :) εγω πιστευω θα πετυχουν κ επιτελους θα γονουν μανουλες..

Γοα το ηθικο θεμα για μενα...δεν υφισταται..οπως θα επερνα νεφρο για να ζησω( κ μαλιστα απο ανθρωπο που χανει τη ζωη του) θα ρπαιρνα κ ωαριο η σπερμα..μανα γινεσαι αφου γεννηθει το παιδι...οχι στη συλλυψη...ειμαι καθετη σε αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες, μιας και δε γνωρίζω το θέμα προσωπικά!

Εγώ ανήκω στην άλλη όχθη και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος από σπέρμα δοτη και από τη στιγμή που ο σύντροφος μου πήρε την απόφαση να προχωρήσουμε έτσι, δεν είχα κανέναν ενδοιασμο. 

Τα γονίδια δεν είναι αυτά που δένουν μια οικογένεια, η αγάπη το κάνει!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Stacy34 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες, μιας και δε γνωρίζω το θέμα προσωπικά!

Εγώ ανήκω στην άλλη όχθη και αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος από σπέρμα δοτη και από τη στιγμή που ο σύντροφος μου πήρε την απόφαση να προχωρήσουμε έτσι, δεν είχα κανέναν ενδοιασμο. 

Τα γονίδια δεν είναι αυτά που δένουν μια οικογένεια, η αγάπη το κάνει!  

Μπράβο σας που πήρατε αυτή την απόφαση που εγώ τουλάχιστον επικροτώ πάρα πολύ! Το έκανε και μια φίλη μου μετά απο 3 αποτυχημένες εξωσωματικές (λόγω αφερεγγυότητας του γιατρού και του κέντρου εξωσωματικής, κοινώς θέλανε μόνο τα λεφτά) και μετά από προσπάθεια 2 ετών να υιοθετήσουν παιδάκι, επέλεξαν να πάρουν σπέρμα και τώρα χαίρεται τα 2 μωράκια της! Καλή εγκυμοσύνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIAταλαιπωρηθηκαμε

κυρίως ψυχολογικά για χρόνια και οι δύο. Επειδή το θέμα του συντρόφου μου είναι αρκετά σοβαρό ήταν σχεδόν μονόδρομος η επιλογή αυτή. 

Η απόφαση τελικά ήταν δική του,η άλλη μας επιλογή ήταν η υιοθεσία. Για εμένα δεν υπάρχει καμία διαφορά. Περιμένουμε το δικό μας μωρό και δεν υπάρχουν δεύτερες σκέψεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stacy34 είπε:

@Athena D.Σε ευχαριστώ πολύ! 

Χίλια μπραβο κοριτσι μου σε εσενα και στο σύζυγό σου...Ετσι θα έπρεπε να σκεφτόμαστε ολοι ομως δυστυχως αυτο δεν ειναι παντα εφικτο.. Αυτα τα θέματα ειναι "ιδιαιτερα"..κυριως για τους ανδρες.. Συχνά οπως ολοι γνωρίζουμε στην ανδρικη λογικη το υπογονιμο σπερμα εχει πολλες προεκτάσεις και - πολυ κακως- πληττει τον ανδρισμο και την αυτεικονα του συντροφου που δυσκολευεται να τεκνοποιησει . Και εμενα ο δικός μου πολυ δυσκολα θα το δεχόταν.. μόνο στην περίπτωση που θα έπαιρνα και εγω ωαρια δοτριας (και αν).!!! Ωστοσο  θεωρω λαθος το ζευγάρι που θελει πολυ να τεκνοποιησει, να μην προχωράει σε υποβοηθούμενη γονιμοποιηση επειδη για εγωιστικους λογους δεν επιθυμεί να δανειστεί γενετικο υλικο. Εγω εχω σοβαρο προβλημα γονιμοποίησης των ωαριων μου...Θεωρω πως θα επιδιωξω να γινω μανουλα με δανεικά ωάρια αν δεν τα καταφερω με τα δικά μου.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Πραγματικά υπήρξαν στιγμές που ήταν δύσκολες και για τους δύο μας και τον θαυμάζω για ότι έκανε... Πλέον όλα αυτά τα αφήνω πίσω μου και κοιτάω μόνο το παρόν. Εννοείται ότι σε αντίστοιχη περίπτωση θα επέλεγα να προχωρήσω με δανεικά ωαρια και σκέφτομαι πολύ θετικά το ενδεχόμενο μόλις με το καλό αποκτήσουμε το παιδί μας, αν είναι εφικτό να δωρισω δικά μου ωαρια. Όσο για το θέμα της ηθικής, για εμένα δεν τίθεται καν. Πριν μια δεκαετία μπορεί να ήμουν κάθετη στο ότι δεν θα χρησιμοποιουσα γενετικό υλικό  από κάποιον άγνωστο, αλλά ηρθαν έτσι τα πράγματα και τελικά το έκανα με μεγάλη χαρά. Απλά είμαι ευγνώμων στον καλό μου γιατί ξεπέρασε τον οποιο "αντρικό εγωισμο", από εκεί κι έπειτα τα υπόλοιπα ήταν ευκολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stacy34 είπε:

@Gelie

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Πραγματικά υπήρξαν στιγμές που ήταν δύσκολες και για τους δύο μας και τον θαυμάζω για ότι έκανε... Πλέον όλα αυτά τα αφήνω πίσω μου και κοιτάω μόνο το παρόν. Εννοείται ότι σε αντίστοιχη περίπτωση θα επέλεγα να προχωρήσω με δανεικά ωαρια και σκέφτομαι πολύ θετικά το ενδεχόμενο μόλις με το καλό αποκτήσουμε το παιδί μας, αν είναι εφικτό να δωρισω δικά μου ωαρια. Όσο για το θέμα της ηθικής, για εμένα δεν τίθεται καν. Πριν μια δεκαετία μπορεί να ήμουν κάθετη στο ότι δεν θα χρησιμοποιουσα γενετικό υλικό  από κάποιον άγνωστο, αλλά ηρθαν έτσι τα πράγματα και τελικά το έκανα με μεγάλη χαρά. Απλά είμαι ευγνώμων στον καλό μου γιατί ξεπέρασε τον οποιο "αντρικό εγωισμο", από εκεί κι έπειτα τα υπόλοιπα ήταν ευκολα. 

Σε ποιο μηνα εισαι;;; Ποτε με το καλο γεννας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι μόλις στην 9η εβδομάδα. Έχουμε πολύ πολύ δρόμο ακόμη και δε σου κρύβω ότι αγχωνομαι, αλλά κάθε μέρα που περνάει σκέφτομαι ότι κάνω ένα ακόμη βήμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι λογικο να αγχωνεσαι αλλα μολις γινει η αυχενικη διαφανεια και δεις πως ειναι ολα καλα, θα σου φυγει μεγαλο μερος απο τα αγχος σου!!!  Σου εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη κύηση και ολα να εξελιχθούν με τον καλύτερο δυνατο τρόπο..!!!Ενα εμβρυακι εχεις;;; ☺☺☺ Ευχομαι καποτε να αξιωθω και εγω να τα καταφερω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο εύχομαι ολόψυχα!

Ότι κι αν επιλέξετε να κάνετε να έχει ευτυχη κατάληξη!

Ευτυχώς για όλες μας μέσα στην ατυχία μας έχουμε την τύχη να ζούμε σε μια εποχή που η επιστήμη μας προσφέρει λύσεις που παλιότερες γενιές δεν φανταζονταν καν

Ενα έμβρυο έχω, ναι και περιμένω σε 15 ημέρες να κάνω το harmony test, ώστε να έχουμε μια πρώτη ιδέα ότι όλα πάνε καλα.Ολα αυτά μετά από σχεδόν 8,5χρονιαγωνία.Εσεις προσπαθείτε καιρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...