Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Τα γράφω σε σας κορίτσια επειδή είστε κάποια βήματα μετά από μένα μήπως πάρω κουράγιο.... κάλεσα σύμβουλο θηλασμού χθες οκ με βοήθησε δεν λέω αλλά μάλλον θα ήθελα κι άλλο... τεσπα, μου είπε κι αυτή όπως μου είχε πει Κ η μαία μου ότι η μικρή μάλλον έχει χαλινο Κ για αυτό με πληγώνει. Η Παιδιατρος που την είχε δει ήταν έτσι Κ έτσι δεν θα της κάνει πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα στην ομιλία αλλά την δυσκολεύει (1εμενα δηλαδή) στο θηλασμό. Μου είπε μια φίλη που είχε και το μωρό της χαλινο για έναν ειδικό ΩΡΛ παιδοχειρουργο που έκανε το δικό της και ήταν λέει πολύ απλή διαδικασία, το έκοψε στο ιατρείο του εκοψε τον πήρε αγκαλιά θήλασε καπάκι και ηρέμησε! Το κακό είναι Ότι εμάς θα έχει σχεδόν σαραντίσει μέχρι να πάμε ενώ αυτό όσο πιο μικρό είναι (της φίλης ήταν 15ημερων) τόσο πιο ανώδυνο.... τι να κάνω;!;!;!

και αυτό που αντιμετωπίζω είναι μια τρομερή ψυχική εξάντληση, έκατσε και ταξίδι στον άντρα μου Αγγλία 4 μέρες και είμαστε σπίτι με τη μικρή κοιμάται η μαμα μου εδώ δεν λέω αλλά επειδή δουλεύει δεν μου πάει να την ξυπνήσω το βράδυ να της πω κρατά το παιδί, κουνά την, όποτε έχω φάει 2 ξενύχτια καλά.... αλλά ρε κορίτσια, όλο κλαίει! Είναι νορμαλ αυτό;!;!; κάθεται ελάχιστη ώρα χαλαρή κι αυτό κυρίως πάνω στην αλλαξιερα, θέλει συνέχεια στήθος και κοιμάται άντε 2 δίωρα μέσα τη μέρα μετά από άπειρο κούνημα.... 

τε έχουν φτύσει χέρια πλάτη βυζι :( η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα και υπάρχουν στιγμές που αλήθεια δεν μπορώ να την ακούω άλλο.... είμαι άθλια μαμα;;; :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Λευτέρη. Οχι δεν είσαι αθλια μαμα απεναντίας είσαι πολυ καλη γιατι ψαχνεις το καλύτερο για το παιδι σου. Προφανώς περνάτε κ άλμα και το παιδί σε θέλει κολλημενη στο στήθος αλλα το χαλινο δεν βοηθάει. Κοψτο κ θα δεις πως θα ησυχασει πραγματικα ειναι πολυ απλη διαδικασια το εκανε κ η κουνιαδα μου στη μπέμπα και ηταν ήδη 3 μηνών! Φάση είναι θα δεις πώς θα αλλαξει μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Τα γράφω σε σας κορίτσια επειδή είστε κάποια βήματα μετά από μένα μήπως πάρω κουράγιο.... κάλεσα σύμβουλο θηλασμού χθες οκ με βοήθησε δεν λέω αλλά μάλλον θα ήθελα κι άλλο... τεσπα, μου είπε κι αυτή όπως μου είχε πει Κ η μαία μου ότι η μικρή μάλλον έχει χαλινο Κ για αυτό με πληγώνει. Η Παιδιατρος που την είχε δει ήταν έτσι Κ έτσι δεν θα της κάνει πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα στην ομιλία αλλά την δυσκολεύει (1εμενα δηλαδή) στο θηλασμό. Μου είπε μια φίλη που είχε και το μωρό της χαλινο για έναν ειδικό ΩΡΛ παιδοχειρουργο που έκανε το δικό της και ήταν λέει πολύ απλή διαδικασία, το έκοψε στο ιατρείο του εκοψε τον πήρε αγκαλιά θήλασε καπάκι και ηρέμησε! Το κακό είναι Ότι εμάς θα έχει σχεδόν σαραντίσει μέχρι να πάμε ενώ αυτό όσο πιο μικρό είναι (της φίλης ήταν 15ημερων) τόσο πιο ανώδυνο.... τι να κάνω;!;!;!

και αυτό που αντιμετωπίζω είναι μια τρομερή ψυχική εξάντληση, έκατσε και ταξίδι στον άντρα μου Αγγλία 4 μέρες και είμαστε σπίτι με τη μικρή κοιμάται η μαμα μου εδώ δεν λέω αλλά επειδή δουλεύει δεν μου πάει να την ξυπνήσω το βράδυ να της πω κρατά το παιδί, κουνά την, όποτε έχω φάει 2 ξενύχτια καλά.... αλλά ρε κορίτσια, όλο κλαίει! Είναι νορμαλ αυτό;!;!; κάθεται ελάχιστη ώρα χαλαρή κι αυτό κυρίως πάνω στην αλλαξιερα, θέλει συνέχεια στήθος και κοιμάται άντε 2 δίωρα μέσα τη μέρα μετά από άπειρο κούνημα.... 

τε έχουν φτύσει χέρια πλάτη βυζι :( η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα και υπάρχουν στιγμές που αλήθεια δεν μπορώ να την ακούω άλλο.... είμαι άθλια μαμα;;; :( 

Μην αμφιβάλεις ποτέ για το αν είσαι καλή μαμά!Είσαι η καλύτερη! Ειλικρινά! Σε καταλαβαίνουμε, όλες τα ίδια περνάμε ή περάσαμε! Για το χαλινό δε ξέρω και πολλά αλλά αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να την επηρεάσει αργότερα να πάτε να τον κόψετε,είναι μικρή ακόμα μην ανησυχείς. Και για σένα δηλαδή να στρώσει το θέμα του θηλασμού,για ποιο λόγο να πονάς??

Και μένα ο δικός μου όταν ήταν 40 ημερών έκλαιγε πιο πολύ, νομίζω ακόμα δεν έχουν πολυκαταλάβει τι τους γίνεται. Κάνε λίγο υπομονή θα στρώσουν τα πράγματα...εμένα εκείνη τη περίοδο ξυπνούσε το βράδυ για να φάει και αφού έτρωγε ήταν το μάτι γαρίδα...δε κοιμόταν με τίποτα ήθελε βόλτες! Είχα απελπιστεί γιατί ξυπνούσε 4 για παράδειγμα και μεχρι να φάει και να κοιμηθεί πήγαινε 7 και μετά ξυπνούσε πάλι 8...Καλά όχι ότι τώρα ρίχνουμε τρελούς ύπνους αλλά τουλάχιστον όταν τρώει κοιμάται.. Εσύ ακόμα δεν έχεις συνέλθει από τη γέννα καλά καλά είναι το σώμα σου αδύνα μο ακόμα. Εγώ επανήθα μετά τις 50 μέρες. Κουράζομαι και τώρα αλλά τότε ήταν χάλια η κατάσταση πονούσα πολύ δε μπορούσα να σηκωθώ.

Πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα κλαίνε και μεις δε θα ξέρουμε τι θα κάνουμε στις αρχές...και μένα είναι στιγμές που έχω κάνει τα πάντα αλλά συνεχίζει τη γκρίνια.. Εμένα πάλι δεν θέλει να κάθεται λεπτό στο λρεβατάκι του ή το ριλάξ. Θέλει αγκαλιά,βόλτα και να παρατηρεί τα πάντα στο σπίτι..ηθελα να ξερα δε βαρέθηκε?? Οπότε καταλαβαίνετε έχω κάνει χιλιόμετρα στο σπίτι...

Ο άντρας σου θα φεύγει συχνά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Witch Hunt είπε:

Μην αμφιβάλεις ποτέ για το αν είσαι καλή μαμά!Είσαι η καλύτερη! Ειλικρινά! Σε καταλαβαίνουμε, όλες τα ίδια περνάμε ή περάσαμε! Για το χαλινό δε ξέρω και πολλά αλλά αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να την επηρεάσει αργότερα να πάτε να τον κόψετε,είναι μικρή ακόμα μην ανησυχείς. Και για σένα δηλαδή να στρώσει το θέμα του θηλασμού,για ποιο λόγο να πονάς??

Και μένα ο δικός μου όταν ήταν 40 ημερών έκλαιγε πιο πολύ, νομίζω ακόμα δεν έχουν πολυκαταλάβει τι τους γίνεται. Κάνε λίγο υπομονή θα στρώσουν τα πράγματα...εμένα εκείνη τη περίοδο ξυπνούσε το βράδυ για να φάει και αφού έτρωγε ήταν το μάτι γαρίδα...δε κοιμόταν με τίποτα ήθελε βόλτες! Είχα απελπιστεί γιατί ξυπνούσε 4 για παράδειγμα και μεχρι να φάει και να κοιμηθεί πήγαινε 7 και μετά ξυπνούσε πάλι 8...Καλά όχι ότι τώρα ρίχνουμε τρελούς ύπνους αλλά τουλάχιστον όταν τρώει κοιμάται.. Εσύ ακόμα δεν έχεις συνέλθει από τη γέννα καλά καλά είναι το σώμα σου αδύνα μο ακόμα. Εγώ επανήθα μετά τις 50 μέρες. Κουράζομαι και τώρα αλλά τότε ήταν χάλια η κατάσταση πονούσα πολύ δε μπορούσα να σηκωθώ.

Πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα κλαίνε και μεις δε θα ξέρουμε τι θα κάνουμε στις αρχές...και μένα είναι στιγμές που έχω κάνει τα πάντα αλλά συνεχίζει τη γκρίνια.. Εμένα πάλι δεν θέλει να κάθεται λεπτό στο λρεβατάκι του ή το ριλάξ. Θέλει αγκαλιά,βόλτα και να παρατηρεί τα πάντα στο σπίτι..ηθελα να ξερα δε βαρέθηκε?? Οπότε καταλαβαίνετε έχω κάνει χιλιόμετρα στο σπίτι...

Ο άντρας σου θα φεύγει συχνά?

Ο άντρας μου όχι ιδιαίτερα συχνά... τύπου 1 φορά το μήνα στη χειρότερη για 4-5 μέρες και όχι κάθε μήνα.... 

τε ίδια μου κάνει κι εμένα.... ξυπνάει 4 για να φάει τρώει μέχρι τις 5:30, κοιμάται μέχρι τις 6 και 6 ξυπνάει από κολικούς και αφού την παλεύω να κοιμηθεί τελικά 7 είμαστε όρθιες και αρχίζει το κλάμα...... 

ριλαξ ούτε για πλάκα, καρότσι λες και χει κάρβουνα, λίκνο χαχαχαχα, αγκαλίτσα μπάλα πιλατες και στήθος... αυτά.....????

τον χαλινο μου είπε και η Παιδιατρος μου ότι θα την απελευθερώσει στο θηλασμό και θα δω τεράστια διαφορά και μόνο καλό θα της κάνω.... αλλα σκέφτομαι από τώρα τον στιγμιαίο πόνο και την τσιρίδα της και ανατριχιάζω..... 

το τερματίζω ψυχολογικά όταν με έχει ξενυχτήσει κιόλας και κλαίει όλη μέρα.....: 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Ο άντρας μου όχι ιδιαίτερα συχνά... τύπου 1 φορά το μήνα στη χειρότερη για 4-5 μέρες και όχι κάθε μήνα.... 

τε ίδια μου κάνει κι εμένα.... ξυπνάει 4 για να φάει τρώει μέχρι τις 5:30, κοιμάται μέχρι τις 6 και 6 ξυπνάει από κολικούς και αφού την παλεύω να κοιμηθεί τελικά 7 είμαστε όρθιες και αρχίζει το κλάμα...... 

ριλαξ ούτε για πλάκα, καρότσι λες και χει κάρβουνα, λίκνο χαχαχαχα, αγκαλίτσα μπάλα πιλατες και στήθος... αυτά.....????

τον χαλινο μου είπε και η Παιδιατρος μου ότι θα την απελευθερώσει στο θηλασμό και θα δω τεράστια διαφορά και μόνο καλό θα της κάνω.... αλλα σκέφτομαι από τώρα τον στιγμιαίο πόνο και την τσιρίδα της και ανατριχιάζω..... 

το τερματίζω ψυχολογικά όταν με έχει ξενυχτήσει κιόλας και κλαίει όλη μέρα.....: 

έχετε και κολικούς! Εμένα ηρέμησε πολύ όταν σταμάτησαν οι κολικοί...περίπου στους 2 μήνες και κάτι..

λογικό να σε επηρεάζει ψυχολογικά αλλά σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα..και μένα μου τα έλεγαν και μου φαινόταν βουνό...

Λες θα το βάλω στο ριλάξ να κάνω καμιά δουλίτσα αλλά δεν...έχω εξασκηθεί πια να κάνω δουλειές με το ένα χέρι γιατί δε σου είπα και το άλλο..δεν μπαίνει σε μάρσιπο..όσες φορές έχω δοκιμάσει κλάιει..ίσως επειδή το μουτράκι του είναι μέσα ζεσταίνεται...θα τον δοκιμάσω και πιο μετά.

Θα στρώσει ο ύπνος της, θα αρχίσει να καταλαβαίνει τη διαφορά μέρας-νύχτας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2018 at 5:36 ΠΜ, ο/η Minime είπε:

Rosemary αυτό που τραγουδατε μαζί πρέπει να είναι η πέμπτη φορά που το διαβάζω..χαχαχαχα

Μπράβο σου για την τηλεόραση που την έκλεισες.εγώ την αφήνω και παρακολουθεί καμια φορά όταν έχει φυσικα όμορφες εικόνες..

Ρε κοριτσια μικρή μου αυτη τη βδομάδα έχει πάει να πνίγει δύο φορές με τα σάλια της.μιλάμε για πολύ σάλιο. Δεν τα αφήνει να τρέχουν πάντα.τα αναμασουλαει και πνίγεται..καμιά φορά κάνει και φουσκιτσες άθελά της λες και έχει φάει σαπούνι..Η παιδίατρος μου είπε από τα ούλα..καμιά άλλη γνώμη;

Όσο για διακοπές εμείς θα πάμε στο κάμπινγκ που έχουμε τροχόσπιτο,Χαλκιδική ..Την έχουμε πάει ήδη μια φορά και της άρεσε πολύ..Ήταν πολύ ήρεμη..εδειχνε να απολαμβανει τη φύση..Θα πάμε και αυτή τη βδομάδα 4 μέρες.έχω λίγο άγχος μη ξεχάσω τιποτα και θα κάνω λίστα αύριο.. Πιστεύω θα της αρέσει..Δεν έχω σκοπό να τη βουτήξω ακόμα φυσικά αλλά μια απογευματινή βόλτα στη θάλασσα θα την κάνουμε..

Και ο δικός μου έχει πολλά σάλια και φουσκίτσες! Πολλές φορές πνίγεται! Ο γιατρός είπε ότι τον τρώνε τα ούλα του,όχι ότι θα βγάλει δόντι από τώρα!

Διακοπές θα πάμε μάλλον Εύβοια που έχουμε σπίτι. Έχετε ρωτήσει το γιατρό αν επιτρέπεται να τα βάλουμε στη θάλασσα. Θα τον ρωτήσω όταν πάμε για εμβόλιο την άλλη βδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Witch Hunt Σήμερα μίλησα με την παιδίατρο για το θέμα θάλασσα και μου είπε ότι μπορώ να τη βουτηξω αρκεί να είναι καθαρά τα νερά..Ακόμα δεν το έχω τολμήσει όμως..Θα το κάνω όμως τις επόμενες μέρες..περνάει πολύ ωραία η μπέμπα μου και μας το δείχνει..2 μερες τώρα δεν έριξε ούτε ένα δάκρυ..Είναι πολύ ήσυχη και καλή! Και εγώ όλη μέρα με το μαγιό στη δροσιά κάτω από τα δέντρα απολαμβάνω να τη θηλάζω γιατί μέσα στο σπίτι χωρίς κλιματιστικό τις τελευταίες ημέρες ιδρωναμε πολύ!

Λευτέρης για το χαλινο γνώμη μου καντο! Μη φοβάσαι το κλαμα του μωρού ή το στιγμιαίο πόνο αν είναι να απολαύσεις στιγμές αργότερα..Και στο εμβόλιο άλλωστε είναι το ίδιο..κλαίνε και με μια αγκαλιά το έχουν ξεχάσει..

Οι 40 πρώτες μέρες ήταν πολύ δύσκολες και για μένα..ειδικά κάποια βραδια..θυμάμαι 3 μέρες σερί να κοιμάται τη μέρα σαν πουλακι κ τη νυχτα τίποτα..Ήμουν σαν ζόμπι..Και όπως λες προσπαθούσα να μην ξυπνήσω τον άντρα μου γιατί το πρωί δούλευε..Υπήρξαν βραδια που ήθελε συνέχεια στήθος..Όταν λέω όμως συνέχεια εννοώ όλη τη νύχτα..Την άλλαζα, έτρωγε , την ερευα και με το που πήγαινα να την ξαπλώσω εμετό-κλαμα και πάλι από την αρχή..θηλαζε 2 ώρες και πάλι από την αρχή..ευτυχώς μετά βολευτηκα και με τον θηλασμό ξαπλωμενη..Και τώρα έτσι την βγάζω..φτάσαμε 3 μηνών και ακόμα ξυπνάει 2 3 φορές σίγουρα τη νυχτα ..Όμως κοιμάται κατα τις 10.30 κ ξυπνάει συνήθως μετά τις 9..Και αυτό είναι καθημερινό πλέον..Και εκείνες τις δύσκολες μέρες αν μου το έλεγες δε θα το πίστευα!θέλει υπομονή πολύ!μια μέρα της είχα φωνάξει με την εξάντληση που ένοιωθα και μετα έκλαιγα μαζί της..κάνε υπομονή θα περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερααα!! τι κανετε.?τα ζουζουνια σας.?  εμεις μεγαλωσαμε σ μια εβδομαδα θ ειμαστε 4 μηνωνν..!!! κ ομως περασαν τοσο γρηγορα..!!!  θαλασσα παμε,πηραμε κ μαγιο απλα η μπεμπα κανει μπανιο σ γλυκο νερο μεσα στην πισινα της κ απλα τν βαζω θαλασσα μ τν πισινα γ ν κναουμε κ εμεις μπανιο...

 επιτελους μπηκαμε στην σειρα μας.... μ τν αντρα μ ευτυχως ειμαστε οκ,ζουμε ξανα οπως στις αρχες τς σχεσης μας απλα πλεον εχουμε ολοκληρωθει με τν μικρη μας..!!!  δουλευω κανονικα,ξεκινησαμε κ παλι τ σπιτι μας....  ελπιζω ν συνεχισουμε ετσι..σ μια εβδομαδα επισης εχουμ εμβολιο....  θελω πολυ ν τν βαλω θαλασσα γτ ειναι πολυ βαναυσο ν κουβαλαω πισινα,νερο κ ποσα ακομη καθε φορα....

η μικρη μ καθεται παντα ησυχη...οπου κ αν παμε τν παιρνουμε κοντα....

εν τ μεταξυ εχει αρχισει κ γυρναει δεξια αριστερα μονη τς,κ καθεται καποια δευτερα στον πωπο τς... ο παιδιατρος μ ειπε πως πρεπει ν τν βαζω στο συνολο τς μερας 10 λεπτα μπρουμυτα,κ αφου τς αρεσει ας τν αφηνω κ στον πωπο τς γ πολυ λιγο...

σ κανα μηνα μ ειπε πως θ αρχισουμε κ τ σιτηρα.. σας φιλω κ ευχομαι ν ειστε ολες τελεια..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinant95 τι καλαααα!η μικρή μου  σήμερα κλείνει 3 μήνες!!!Της έβαλα τα πόδια στη θάλασσα! Χαμογελουσε,φάνηκε να της αρέσει..

Και εμείς έτσι, όπου πάμε μαζί την έχουμε!Δεν την έχω αφήσει ακόμα σε γιαγιάδες..

Τον άλλο μήνα έχει γενέθλια ο άντρας μου και λεω να το τολμήσω..Θα ήθελα να του κάνω μια έκπληξη για δύο! Θα δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πω τα νέα μου κι εγώ!!! Στις 23 γινομαστε κι εμείς 4 μηνών! Δεν το πιστεύω! Εχουμε κ εμβολιο την αλλη βδομάδα. Είμαστε περιπου 7700 γρ. Κι εμείς οπου παμε την έχουμε μαζί δεν την αφήνω ποτέ εκτος αν εχει δουλεια το πρωί κ την αφησω στη μαμα μου κανένα δυωρο το πολυ. Πηγαίνουμε θαλασσα αλλα δεν την βαζουμε είπε οχι ο γιατρος..της εβαλα όμως εγω τα παρουσακια! Μην του το πείτε!!! Οι συνηθειες ύπνου μας αλλαξαν λιγο. Κοιμαται πλέον το βραδυ πιο νωρίς κατα τις 10.. περιπου στις 5 το πρωι την ταιζω γτ την ακουω που κουνιεται στην κουνια, κοιμαται αμεσως κ ξυπνάμε παλι 9 το πρωί. Μεσημερι κοιμομαστε περιπου δυο ωρες. Στο ρηλαξ καθεται πολυ κάνω δουλειες μια χαρά.

Να σας ρωτήσω θελω τελος του μηνα να παμε ενα διήμερο σε ενα νησί εδω κοντά. Απλα αγχώνομαι λίγο μην κλαίει απο την αλλαγή περιβάλλοντος το βραδυ ή θα της αρέσει λέτε; η μαμα μου λέει να παμε μιας κ θηλαζω δεν εχω να κουβαλησω τιποτα ενω του χρονου θα εχουμε φαγητα κλπ και θα ειναι ίσως πιο δύσκολο. Τι λέτε; εσεις θα πατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Love1988 εμείς που την πήραμε μαζί να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαμε καμιά αλλαγή στο μωρό δηλαδή να γκρινιάζει παραπάνω η να μην κοιμάται το βράδυ..Βέβαια και εγώ δεν της άλλαξα συνήθειες..9.30 περίπου μπανακι.μασάζ.θηλασμός και ύπνος..Και μετά ξυπνάει κανονικά όπως περίπου ξυπνούσε στις 2 με 3 βαριά,κ.ο.κ..Έχω πάρει και το ριλαξ που έχει μάθει να κάθεται που και που,οπότε πάνω κάτω αυτά που έκανε κάνει..

Τώρα για το διήμερο που λες (φυσικά δεν χρειάζεσαι όλη την πραμάτεια)..Νομίζω θα της αρέσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου και πάλι! Τελικά θα παμε το διήμερο που λέγαμε στα μέσα Ιουλίου!

Σήμερα κάναμε το τρίτο μας εμβόλιο! Δεν κλαψαμε παραδόξως ήμασταν ολο γέλια και χαρές στο γιατρό! Είμαστε 7.800 το βάρος μας και 68 πόντους?

Το Σάββατο θα γίνουμε τεσσάρων μηνών. Μεγαλώσαμε! Από συνήθειες ίδιες μόνο λιγο γκρίνια εχουμε όταν νυσταζει και προσπαθεί να κοιμηθεί κλαίει λίγο. Κοιμάται κατά τις 11 τη θηλάζω γύρω στις 2 το πρωί κοιμισμένη για να μη μου ξυπνάει και ξυπνάμε στις 9. Ο γιατρος μου είπε μπράβο που το καταφερα αυτό και δεν ξυπνάει στο τάισμα. Επίσης έχουμε και αγαπημένο κουκλάκι που ολο το σφιγγει αγκαλια και το μασάει. Ζέστη έχουμε και κουνούπια αλλα ευτυχώς της πήρα κατι μπρελοκ με αντικουνουπικη ταμπλετα για μωρα και το εχω κρεμασμένο στο καροτσι για οταν ειμαστε εξω! Αυτά! 

Μετα το εμβόλιο τωρα το απόγευμα ειχαμε λιγο γκρίνια και τωρα κοιμάται και ειπα να χαλαρωσω λιγο κ εγω και σας σκεφτηκα! Γράψτε μου τα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια μ... Εμεις εμβολιο εχουμε τν αλλη πεμπτη τλκ.. Κανουμε καποιες εξετασεις γτ υπαρχει πιθανότητα η μικρη μ ν εχει αλλεργια στο γαλα... Ειμαστε 6400.. Υψος δν θυμαμαι.. Τν αλλο μηνα τλκ ξεκιναμε κ μπανια στη θαλασσα... Εχουμε καθαρες θαλασσες... 

Μασαμε κ πιανουμε τ παντα.. Καυαστε στον πωπο μας.. Θελουμε παντα ψηλα γ ν βλέπουμε κ φυσικα σκαναρουμε τ παντα μν τυχον και μας ξεφυγει κτ... Ν κτ πηρε κ από τν πεθερα μ... (αστειεύομαι)... Αυτονανουριζεται κανοντας μονη τε μουμουμου καθε φορα.. Χαχχα

4μηνες σ 2 μερούλες... Νμζω πως μεγαλώνει απιστευτα γρήγορα..οπου παμε τν περνουμε μαζι μας... Κ διημερα κ τριημερα απλά εχουμε ενα αμαξι γεματο γ τν μπεμπα.. Καροτσι γυμναστήριο κακ και.. Στην βολτα ειναι πρωτη.. Χαχαχα

Σας φιλω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσιαα!

Εμείς είμαστε 3 μηνών και 7 ημερων..κάναμε πριν λίγες μέρες το δεύτερο εμβόλιο..τη λυπήθηκε η ψυχη μου..Ήταν όλο όρεξη..χαμογελουσε στην παιδίατρο και έκανε ήχους και γκριματσες και εμείς την τσιμπισαμε εκεινη την ώρα..Με αποτέλεσμα να κλάψει τόσο πολύ..?

Ηρθαμε στη Χαλκιδική πάλι χθες για λίγες μέρες ακόμα..Είναι λες και είναι στο χώρο της..Πολύ πολύ ήρεμη και χαρούμενη..κάνει συνεχεια ήχους...ουυυυ ...αουυυ...οοοο...Τα συνοδεύει με γκριματσες και τρελαινομαστε..

Όλη μέρα με το χέρι στο στόμα και γεματη σάλια-φουσκαλιτσες..

Πιάνει πλέον κανονικα-χθες έκανε και πρώτη φορά την κίνηση να βάλει το παιχνίδι στο στόμα της.. 

Αυτά τα νεακια μας!!!!φιλακια πολλααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια έχω γενέθλια! Έγινα 30!  Πέρσυ τέτοια μέρα έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και σήμερα έσβησα το κερακι μου με τη μικρή μου αγκαλιά!!!

Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι επιθυμείς κοριτσι μου με υγεια πανω απ ολα!Φανταζομαι χαρά πέρσυ!!!Πως περνάει έτσι ο καιρός βρε κορίτσια;!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου!! Πως ειστε?? Χαρηκα πολυ που διαβασα νεα σας!! Love μου, χρονια σου πολλα!!

Τι κανουν τα μικρα σας?? Η δικια μου νιωθω οτι γινεται παιδι..! Σε λιγο θα κλεισουμε τον 4ο!! Αφηστε, εχει αρχισει να απαιτει κ εχει πολυ γελιο!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια !

διαβασα τα νεα σας !! χαιρομαι ειστε ολες καλα ! ποτε λεγαμε για τα συμπωματα εγκυμοσυνης και αυχενικες και β επιπεδου και ποτε ξεπεταχρυκαν ! εμενα σε μια εβδ γινεται 5 μηνων το μωρακι μου. ειναι ησυχη κοιμαται καλα. κοντο χαλινο της γλωσσας εχει και η δική μου - αλλα αφου δεν εχουμε προβλημα στο θηλασμο δεν το κοψαμε ! ισως οταν αρχισει να μιλαει.. απο κιλακια ειμαστε 6.500.. μην ξαχναμε το καλοκαιρι παιρνουν πιο αργα.. συνεχιζουμε θηλαζουμε και απο εβδ θα ξεκινησουμε ενα γευμα ρυζαλευρο ( με γαλα δικο μου)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η stergiou είπε:

γεια σας κοριτσια !

διαβασα τα νεα σας !! χαιρομαι ειστε ολες καλα ! ποτε λεγαμε για τα συμπωματα εγκυμοσυνης και αυχενικες και β επιπεδου και ποτε ξεπεταχρυκαν ! εμενα σε μια εβδ γινεται 5 μηνων το μωρακι μου. ειναι ησυχη κοιμαται καλα. κοντο χαλινο της γλωσσας εχει και η δική μου - αλλα αφου δεν εχουμε προβλημα στο θηλασμο δεν το κοψαμε ! ισως οταν αρχισει να μιλαει.. απο κιλακια ειμαστε 6.500.. μην ξαχναμε το καλοκαιρι παιρνουν πιο αργα.. συνεχιζουμε θηλαζουμε και απο εβδ θα ξεκινησουμε ενα γευμα ρυζαλευρο ( με γαλα δικο μου)..

Ρρεεεεε!!! Τι κανεις???? Διαβασα πουυ εγραψες "ποτε λεγαμε για αυχενικες κ τετοια"  λεω ποια ειναι αυτη?? Μπηκα στο προφιλ κ ειδα οτι εισαι η winter mama!!! Πωωωωωωωω!!! Κ σου ειχα στειλει καποια στιγμη π.μ.  ειχα φοβηθει οτι μπορει να εγινε κατι κ σουεγραφα ενα απλο "ελπιζω να εισαι καλα".

Κι εμεις συνεχιζουμε τον αποκλειστικο θηλασμο. Μεθαυριο κλεινουμε τον 4ο κ ειμαστε 6500 γρ! Η μικρη εχει γινει ενα τρελο ανθρωπακι! Την βαζω πια κ καθιστη γιατι εχει γινει ενα ζουζουλο που θελει να εξερευνει τα παντα!! 

Ωρες ωρες νιωθω πολυ κουρασμενη απο τις απαιτησεις της. Καποιες φορες σκεφτομαι μηπως εχω κανει καποιο λαθος, μετα βλεπω την εξελιξη της κ λεω αξιζει τον κοπο..! Κ μετα παλι αναρωτιεμαι μηπως επρεπε να μην ειμαι τοσο απο πανω της για να την απολαμβανω καλυτερα (γιατι τωρα ωρες ωρες λιωνω απο την κουραση). Φαυλος κυκλος.

Αλλα ρε κοριτσια, ποση ωρα να την αφησω ξαπλωμενη κ να μην βαρεθει??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 υπέροχο το περσινό σου δώρο, μοναδικό το φετινό! Κι από δω και πέρα όλα σου τα γενέθλια θα είναι με το κοριτσάκι σου αγκαλιά! Να μεγαλώνετε και οι δυο όμορφα, με πολλή πολλή αγάπη! Πολύχρονη!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Ρρεεεεε!!! Τι κανεις???? Διαβασα πουυ εγραψες "ποτε λεγαμε για αυχενικες κ τετοια"  λεω ποια ειναι αυτη?? Μπηκα στο προφιλ κ ειδα οτι εισαι η winter mama!!! Πωωωωωωωω!!! Κ σου ειχα στειλει καποια στιγμη π.μ.  ειχα φοβηθει οτι μπορει να εγινε κατι κ σουεγραφα ενα απλο "ελπιζω να εισαι καλα".

Κι εμεις συνεχιζουμε τον αποκλειστικο θηλασμο. Μεθαυριο κλεινουμε τον 4ο κ ειμαστε 6500 γρ! Η μικρη εχει γινει ενα τρελο ανθρωπακι! Την βαζω πια κ καθιστη γιατι εχει γινει ενα ζουζουλο που θελει να εξερευνει τα παντα!! 

Ωρες ωρες νιωθω πολυ κουρασμενη απο τις απαιτησεις της. Καποιες φορες σκεφτομαι μηπως εχω κανει καποιο λαθος, μετα βλεπω την εξελιξη της κ λεω αξιζει τον κοπο..! Κ μετα παλι αναρωτιεμαι μηπως επρεπε να μην ειμαι τοσο απο πανω της για να την απολαμβανω καλυτερα (γιατι τωρα ωρες ωρες λιωνω απο την κουραση). Φαυλος κυκλος.

Αλλα ρε κοριτσια, ποση ωρα να την αφησω ξαπλωμενη κ να μην βαρεθει??

 

 Αχ μωρε το ζουζουνάκι μεγάλωσε !!  Να την χαίρεσαι   τη Κουκλίτσα σου !! 

 Και είμαι η winter μαμά  Διάβαζα συχνά τα νέα σας αλλά δεν μπορούσα να μπω με το παλιό προφίλ !!  Τώρα  Άνοιξα καινούργιο  αλλα  τα μηνύματα για κάποιες ώρες  μενουν κρυφα λεει!! 

 Να σου πω την αλήθεια κι η δικιά μου είναι λίγο απαιτητική  Παρόλο που είναι βολικό παιδί και γενικά έχουμε βρει ένα πρόγραμμα   Θέλει παιχνίδια θέλει προσοχή και να ασχολούμαστε μαζί της !!   Βαριέται εύκολα !! 

 Αρκετές ώρες την έχω και αγκαλιά   Και λίγο κουράζομαι αλλά πραγματικά δε μετανιώνω καθόλου !!  Ακούω να μου λένε διάφορα τύπου « τη Κακομαθαίνεις μικρή»  Και τα παίρνω στο κρανίο !!  Εννοείται θα την κακό μάθω - Είναι το σπλάχνο μου την λατρεύω το μόνο που θέλω είναι να περνάει καλά και να της δώσω  Είναι το σπλάχνο μου την λατρεύω το μόνο που θέλω είναι να περνάει καλά και να της δώσω  Όσες αγκαλίτσες και φιλάκια μπορω !! Πόσο ακόμα θα την έχω  Αγκαλιά ;;  Τα επόμενα 2-3 χρόνια ;;  Μετά θα ξεπεταχτεί θα γίνει παιδάκι  Δεν θα σηκώνεται εύκολα -  Μετά θα ξεπεταχτεί κι άλλο θα αρχίσουμε τα σχόλια -  Μετά θα ξεπεταχτεί κι άλλο θα γίνει   Έφηβη  κτλ !! 

  Βλέπω πολύ μακριά ε !;; 

   Θέλω όσο είναι μικρή να την χορτάσω κι αυτή ξετρελαίνεται   Χαμογελάει όλη της η φατσούλα !!   Ε το’χω αποφασίσει θα την κακό μάθω -  Και αγκαλιές και χατίρια θα της χαλάω  !! 

 Εμ το άλλο που όλοι έχουν κάτι να μου πουν πως  Να την μεγαλώσω πώς να την ταΐσω πως να της μιλήσω  μπλα μλπα μλπα !!!  Του το ‘κοψα μαχαίρι !!   Να πιούνε λίγο ξύδι και θα τους περασει.. 

 Πραγματικά εγώ νιώθω πολύ γεμάτη -  Δεν περίμενα να είναι έτσι μητρότητα άλλο να στον περιγράφουν άλλο να το ζεις ... 

 Αυτό το κουνελάκι είναι κρεμασμένο γαντζωμένο πάνω μου όλη μέρα και Πραγματικά έχουμε γιατί πολύΠραγματικά έχουμε δεθει πολύ .. το   Μπαμπά μας τον αγαπάμε  Που γελάμε κάνουμε παιχνίδια καθόμαστε αλλά άμα δεν είναι κάπου τριγύρω η μαμά να την βλέπουμε τσιριζουμε.. 

 Ε τι να πω ότι δε μαρέσει αυτό τώρα ? χεχεχε 

  Της  Αρέσει το relax κάθεται αρκετή ώρα -  Πήραμε και καρεκλάκι φαγητού την έχω βάλει κάποιες φορές φαίνεται να το διασκεδάζει .. 

 Έγραψα αρκετά !!! 

Θα μπαίνω πιο συχνά τώρα που τα βρήκαμε με  τους κωδικούς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηνυμα σου ειχα στειλει στο προφιλ της winter mama, οποτε μαλλον δε θα το δεις!!

Συμφωνω με αυτα που λες κ δεν θεωρω πως την κακομαθαινω. Αντιθετως, οση περισσοτερη ασφαλεια νιωθει τωρα, τοσο λιγοτερη ανασφαλεια αυριο. 

Επισης, θεωρω, οσο πιο απαιτητικο ειναι ενα παιδι, τοσο πιο εξυπνο γινεται απο τα πολλα ερεθισματα που δεχεται..

Και υστερα....οταν βλεπω την ευχαριστηση κ την χαρα στα ματια της.... ποσο λαμπερα μπορει να γινονται τα ματια της οταν ενθουσιαζεται...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ ολες πολυ για τις ευχες σας!!! Περσυ φοβομουν να κανω το τεστ τη μερα των γενεθλιων μου ελεγα ας το κάνω αύριο. Αλλα δεν αντεξα κ το έκανα στις 6 το πρωί!!!

Κ εμένα εχει αρχισει κ γίνεται παιδακι 8 κιλα είμαστε συνεχίζουμε αποκλειστικο θηλασμο. Δεν εχω κουραστει στιγμη... γυρω στους 5,5 μηνες μου είπε ο παιδίατρος κ μενα να εισαγουμε ενα γευμα ρυζαλευρο. Πλάκα θα εχει ανυπομονω να τη δω να τρώει. Εχω ακούσει πολλα αρνητικά για το ρυζαλευρο οτι δεν προσφέρει τιποτα κ οτι ειναι κενες θερμιδες αλλα αφου μου ειπε ο παιδιατρος..θα το ξανασυζητησω μαζι του στο επομενο εμβολιο οταν γινουμε 5 μηνών. Θα ηθελα κ εγω να το φτιαχνω με δικο μου γαλα αλλα θα ειναι δυσκολο να βγαζω καθε μερα με το χερι. Θηλαστρο δεν χρειαστηκα ποτέ οποτε δεν εχω..αρα λογικα με νερο θα το φτιαχνω. Το πρωι ειχαμε πάει στη θαλασσα, η μικρουλα ακομα δεν μπαινει, κοιμαται στο ριλαξ της! Αυτα απο μένα!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Μηνυμα σου ειχα στειλει στο προφιλ της winter mama, οποτε μαλλον δε θα το δεις!!

Συμφωνω με αυτα που λες κ δεν θεωρω πως την κακομαθαινω. Αντιθετως, οση περισσοτερη ασφαλεια νιωθει τωρα, τοσο λιγοτερη ανασφαλεια αυριο. 

Επισης, θεωρω, οσο πιο απαιτητικο ειναι ενα παιδι, τοσο πιο εξυπνο γινεται απο τα πολλα ερεθισματα που δεχεται..

Και υστερα....οταν βλεπω την ευχαριστηση κ την χαρα στα ματια της.... ποσο λαμπερα μπορει να γινονται τα ματια της οταν ενθουσιαζεται...!!

σε ευχαριατω που με σκευτηκες - δεν ειδα ποτε το μηνυμα .. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...