Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Δε βολευει καθολου για δουλειες. Βολευει βεβαια πολυ στον θηλασμο κ στο να κοιμηθει το παιδι πολυ ωρα, αν πχ εισαι εξω.. Επιδης επειδη ειναι ολο το βαρος στον ενα ωμο, ειναι κ κουραστικος. Σε λιγες μερες ομως θα μου φερει μια φιλη μου το δωρο της που ειναι μαρσιπος trico slen κ μοιαζει πολυ με τον δικο σας αλλα ειναι πιο ελαστικος νομιζω-ελπιζω να με βολεψει!!

Σημερα η μικρη κοιμαται απο της 9 κι εμενα δε με πιανει υπνος!!! Τετοιες ευκαιριες δ πρεπει να χανονται..!

Trico slen έχω εγώ βολεύει αρκετά η αλήθεια. Στην αρχή μέχρι να βρω πως μπαίνει σωστά είχα θέμα αλλά τώρα κ δουλειές μπορώ να κάνω μια χαρά. Αχ κοιμήσου τώρα που μπορείς, έμενε η δικιά μ από τις 9 μεχρι τώρα κοιμάται 10 λεπτα ξυπνάει κ πάλι από την αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

παντως παιρνω κουραγιο που δεν ειμαι η μονη τρελη που τρεχει!! Κουραγιο σε ολες μας!!!

Όχι βέβαια!!! Αν λέγαμε ότι δεν τρέχουμε μάλλον θα λέγαμε ψέματα! Έχουμε και τη Δούκισσα ακόμα δε γέννησε να μας δείχνει πως τρέχει στο διάδρομο!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την είδα κ εγώ τη Δούκισσα χαχαχα. Τελικά μάλλον κάτι την πειραξε την μπέμπα προχθές γιατί εχθές δεν γκρίνιαξε καθόλου. Ξύπνησε μονο μια φορα τη νύχτα να φαει κ κοιμήθηκε πάλι. Πηγαμε κ βολτα χθες σε ενα πανηγύρι σε μια εκκλησία και ολοι την κοιτουσαν κ έλεγαν κοίτα ένα μικρουλι!! Καμαρωνα εγώ!! :-) έχει κούραση κ τρέξιμο κορίτσια κι εγω καποιες φορές δεν την παλεύω..αλλα ενα χαμόγελο ειναι η ανταμοιβή..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια η πιτσιρικα μου εχει γινει ενηλικας στον υπνο!! Χθες κοιμηθηκε 23:30 με 6:30!!! Ειναι η 4η ημερα που κοιμαται σχεδον σερι το βραδυ. Βεβαια ολη μερα μου βγαινει η πιστη γιατι το πολυ να κοιμηθει καμια ωριτσα.. Αυτο σημαινει οτι ολη την ωρα ή την εχω αγκαλια ή θηλαζω ή καροτσι.. Αν την αφησω κλαιει.. Οι αγαπημενες μου ωρες ειναι το πρωι που ξυπναει, κανει απειρες γκριματσες κ μας γελαει, ή ωρα του μπανιου που το απολαμβανει κ οταν την αλλαζω γιατι κ τοτε ειναι πολυ ευθυμη!! Φυσικα κ οι βολτες με το καροτσι!! Συνηθως την βγαζω βολτα κατα της 12:30, παμε σε ενα παρκακι, την παιζω λιγο κ μετα ακουω έληνοφρενεια στο κινητο μου κατω απο την σκια των δεντρων..! Η πιο δυσκολη ωρα ειναι τα βραδια που συνηθως κλαιμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα θυμήθηκα μια αστεία φάση κατά τη διάρκεια της καισαρικής.  Εκείνη τη στιγμή δε το ένιωθα λόγω του άγχους που είχα ... Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω μου φόρεσαν ακουστικά για να ακούω μουσική... Εγώ γέννησα Τρίτη πριν τη Τσικνοπέμπτη... Και ενώ αυτοί με ξεγεννουσαν εγώ άκουγα και τελα πονγκο και τελα πονγκο... ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας ρωτησω κατι;

Τα ματάκια από τα μωρά σας "εφτιαξαν";

Εμένα ακόμα αλληθωριζει(δεν ξέρω πως γράφεται,το σκοτωσα;!!) καμιά φορα..και όταν την θηλάζω παρατηρώ κάποιες φορές να γυρνάει το μάτι της..Να ανησυχω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα της μπέμπας έφτιαξαν περίπου στις 40 μέρες☺

@Lini εμένα ο γιατρός στο χειρουργείο κατά τη διάρκεια της καισαρικης τραγουδούσε ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτησω κατι;

Τα ματάκια από τα μωρά σας "εφτιαξαν";

Εμένα ακόμα αλληθωριζει(δεν ξέρω πως γράφεται,το σκοτωσα;!!) καμιά φορα..και όταν την θηλάζω παρατηρώ κάποιες φορές να γυρνάει το μάτι της..Να ανησυχω;

Εμενα δεν το κανει πια αλλα εχω διαβασει πως αυτο το κανουν μεχρι 2 μηνων.

Να ρωτησω κατι?? Ολες το 6απλο εμβολιο θα κανετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά δεν είναι 6πλο ... κάπως αλλιώς το λένε... 6δυναμο  και είναι για 5 ασθένειες. Εμείς που έχουμε θηλάσει γλιτώνει ένα εμβόλιο πόσιμο όπως μου είπε η γιατρός. Ζωντανό εμβόλιο το χαρακτήρισε Αλλά δε θυμάμαι ποιας ασθένειας.  Νομίζω του κοκκιτη;;; αν το έχει κάνει κάποια μπορεί να σας πει.  Εγώ λόγω θηλασμού δεν το έκανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lini είπε:

Βασικά δεν είναι 6πλο ... κάπως αλλιώς το λένε... 6δυναμο  και είναι για 5 ασθένειες. Εμείς που έχουμε θηλάσει γλιτώνει ένα εμβόλιο πόσιμο όπως μου είπε η γιατρός. Ζωντανό εμβόλιο το χαρακτήρισε Αλλά δε θυμάμαι ποιας ασθένειας.  Νομίζω του κοκκιτη;;; αν το έχει κάνει κάποια μπορεί να σας πει.  Εγώ λόγω θηλασμού δεν το έκανε. 

Το ενα που κανουν ειναι για 5 ασθενειες (το infanrix ipv hib) κ το αλλο-το 6δυναμο οπως ειπες, ειναι για 6 (infanrix hexa) που εκτος των αλλων καλυπτει κ ηπατιτιδα Β. O κοκκιτης καλυπτεται κ απο τα 2.

Εγω αποφασισα να κανω χωρια το 5δυναμο ( διφθεριτιδας - τετανου - κοκκιτη - πολιομυελιτιδας - αιμοφιλου) κ χωρια το εμβολιο της ηπατιτιδας. 

Ισως εσυ εκανες καποιο αλλο που δεν εμπεριεχει τον κοκκιτη, αλλα δεν το γνωριζω.. Εμεις σε κανα 10ημερο θα κανουμε το 1ο μας κ μετα απο λιγες βδομαδες το αλλο.. Κ υστερα μηνα παρα μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κι εμεις αυτο θα κανουμε τη Δευτέρα το 6πλο. Μου είπε ο παιδίατρος οτι αυτό το πόσιμο της γαστρεντεριτιδας μπορω αν θελω να μην το κάνω. Λες επειδή θηλαζω; δεν μου ειπε κατι τετοιο. Δεν ξερω τι να κάνω μάλλον δεν θα το κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

Α κι εμεις αυτο θα κανουμε τη Δευτέρα το 6πλο. Μου είπε ο παιδίατρος οτι αυτό το πόσιμο της γαστρεντεριτιδας μπορω αν θελω να μην το κάνω. Λες επειδή θηλαζω; δεν μου ειπε κατι τετοιο. Δεν ξερω τι να κάνω μάλλον δεν θα το κάνουμε.

Εμένα μου είπε ότι μέσω του θηλασμου παίρνει τα αντισώματα και έτσι δεν είναι υποχρεωτικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!

εμεις κυριακη πρωι θ κανουμε τ πρωτο μας..βασικα ειναι δυο,τ ενα ειναι αυτο ινφαριξ εξα,κ τ αλλο μ τ ειπε καπως σαν ροταριξ..δν τ θυμαμαι ακριβως!!

εμας τ ματακια αραια κ που τ κανουν ακομη..προχθες εβγαλε τ πρωτο τς δακρυ(μεχρι τ υψος τς μυτης) κ χθες τν πρωτη κραυγουλα τς,π σμρ τ εκανε ακομη πιο συχνα!!! 

Αυτα τ νεα μας!!

φιλια σ ολες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oυτε εμεις θα κανουμε της γαστρεντεριτιδας! Το πρωτο μας δακρυ το βγαλαμε απ'την κοιλια της μανας μας!! Με τοσο κλαμα που εριχνε η δικια μου απο την πρωτη βδομαδα, ουτε θελω να θυμαμαι να πρωτα της δακρυα γιατι εκλαιγα κι εγω μαζι της..

Παντως εχει ηρεμησει παρα πολυ, γελαει συνεχεια, πιπιλαμε πολυ τα χερια μας (γιατι πιπιλα δε θελησαμε) κ εχουμε αρχισει να παρατηρουμε το παιχνιδι που γυρναει πανω απο την κουνια κ το γυμναστηριο!!

Ειναι φοβερο να παρατηρεις την εξεληξη του μωρου σου..! Προχθες που ειχαμε γιατρο μας ειπε πως ειναι πολυ εκφραστικη η μικρη κ πως κανει παρα πολλους μορφασμους!! Χαρηκα τοσο πολυ!! Η μικρη γελαγε στην γιατρο κ την ωρα που εξεταζε τα ποδαρακια της, την εχεσε κιολας!!

Εχω ολα τα συμπτωματα του ερωτα! Λεω στο αντρα μου οτι τωρα ερωτευτικα πρωτη φορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τα βρέφη μιμουνται οτι κάνουμε εμείς, εκφράσεις προσώπου κλπ. Η πιπίλα δεν τα ααφήνει να τα κάνουν αυτά όσο γρήγορα τα κάνουν χωρίς αυτή. Εγώ δεν έδωσα από την αρχή πιπίλα δεν τη θέλω καθόλου για πολλούς λόγους. Δεν αγόρασα καν..μονο μια έχω που μου είχαν στείλει δείγμα και δεν την έχω ανοίξει. Τωρα αν αργότερα με τα δόντια έχουμε θέμα και τη χρειαστεί δεν ξέρω..θα δούμε..

Εγώ χθες της έκανα αγκου και έκανε κι αυτη ου ου. Ο άντρας μου είχε μεινει κάγκελο να την κοιτάει. Αχ πώς θα παμε για εμβόλιο ήδη αγχώνομαι. 

Κατά τα άλλα είμαστε πολύ καλά κορίτσια κοιμόμαστε καλά, ξυπνάμε μονο μια φορα για μαμ το βραδυ κατα τις 5 επειδή τωρα κοιμαται κατά τις 11.30 και όχι 1 που κοιμόταν και ξυπναγε 6.30. Κάθε μέρα βέβαια αλλάζουν συνήθειες. @Rosemary άλλη μια ερωτευμένη εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τα βρέφη μιμουνται οτι κάνουμε εμείς, εκφράσεις προσώπου κλπ. Η πιπίλα δεν τα ααφήνει να τα κάνουν αυτά όσο γρήγορα τα κάνουν χωρίς αυτή. Εγώ δεν έδωσα από την αρχή πιπίλα δεν τη θέλω καθόλου για πολλούς λόγους. Δεν αγόρασα καν..μονο μια έχω που μου είχαν στείλει δείγμα και δεν την έχω ανοίξει. Τωρα αν αργότερα με τα δόντια έχουμε θέμα και τη χρειαστεί δεν ξέρω..θα δούμε..

Εγώ χθες της έκανα αγκου και έκανε κι αυτη ου ου. Ο άντρας μου είχε μεινει κάγκελο να την κοιτάει. Αχ πώς θα παμε για εμβόλιο ήδη αγχώνομαι. 

Κατά τα άλλα είμαστε πολύ καλά κορίτσια κοιμόμαστε καλά, ξυπνάμε μονο μια φορα για μαμ το βραδυ κατα τις 5 επειδή τωρα κοιμαται κατά τις 11.30 και όχι 1 που κοιμόταν και ξυπναγε 6.30. Κάθε μέρα βέβαια αλλάζουν συνήθειες. @Rosemary άλλη μια ερωτευμένη εδώ!

Μεγαλη συζητηση αυτη για την πιπιλα... Εγω δεν την ηθελα κ δε την θελω καθολου.. Ουτε η εικονα της μ'αρεσει σε ενα μωρο.. Μου θυμιζει φιμωτρο.. Καταλαβαινω ομως κ τις μαμαδες που την δινουν. Εγω εκανα αποπειρα οταν η μικρη μου σφαδαζε απο κολικους. Ειπα αν παρηγορηθει εστω απο αυτη, χαλαλι (γιατι υπεφερε το παιδακι μου-απορρω που αντεχε να κλαιει 5 ωρες η ψυχη μου). Οταν την εβαλε στο στομα, μονο που δεν εκλαψα.. Ενιωσα σαν να την κοροιδευω.. Σαν να ηθελε το στηθος μου κ εγω να την ξεγελω.. . Τελικα την εφτυσε σε 1 λεπτο κ συνεχισε το κλαμα! Της την δωσαμε αλλες 2 φορες κ παλι δεν την θελησε. Μου ειπαν οτι αν επιμεινω θα την παρει. Δε θα επιμεινω. Χαιρομαι που την εφτυσε.. Ετσι κι αλλιως οι κολικοι σταματησαν πια κ δεν την χρειαζομαστε.. Ευχομαι να μην την χρησιμοποιησουμε ουτε στα δοντια κ να μας καλυψουν τα ειδικα παιχνιδακια..!

Πως τα πας με τον θηλασμο... Εμεις εχουμε αλλαξει πολυ τις συνηθειες μας.. Πλεον η μικρη θηλαζει πολυ πιο ηρεμα. Στην αρχη ετρωγε τοσο λαιμαργα, που χορταινε σε 10 λεπτα κ μετα εβγαζε 100 γουλιες, ενω τωρα, ειναι πιο εκλεπτισμενη-τρωει περισσοτεεη ωρα κ πολυ πολυ ηρεμα κ καποιες φορες δε βγαζει καν γουλια. Επιτελους πλεον απολαβανω κι εγω τον θηλασμο ξαπλωμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δεν περασαμε κολικους κ όταν εχει λιγα πονακια ηρεμεί μόνο στο στήθος οπότε δεν χρειάστηκε να σκεφτώ την πιπίλα. Ίσως αν έκλαιγε ασταματητα να το σκεφτόμουν κι εγώ..Αλλά είναι άσχημο..ενα κομμάτι πλαστικό σαν υποκατάστατο της αγκαλιάς κάπως μου φαίνεται. Απο μικρή το είχα αυτό δεν μου αρεσε να βλέπω παιδάκια με πιπίλα ειδικά μεγαλυτερα παιδιά που δεν την κοβουν με τίποτα.. το μωρό οκ μπορεί να μην γίνεται αλλιώς λόγω πόνων, κολικων, δοντιών κλπ..

Με το θηλασμό πάμε πολυ καλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο..λογικά είμαι κοντά στην εδραίωση του θηλασμού γιατι τώρα όταν θηλαζω απο το ενα τρέχει λιγότερο ή και καθόλου γάλα απο το άλλο ενώ στην αρχή γινόμουν μούσκεμα. Θηλάζει μέσα στη μερα περίπου κάθε 2 ώρες ή και λιγότερο για δέκα λεπτά. Εκτός από το βράδυ. Περιπου για 1,5 ώρα πριν κοιμηθεί είναι στο στήθος, τρώει, ηρεμεί, νανουριζεται και μετά κοιμάται.. μάλλον το κάνει από ένστικτο γιατί κοιμάται 6ωρο μετά. Είναι σαν να φορτίζει μπαταρίες. Εμένα αυτή είναι η αγαπημένη μου στιγμή μέσα στη μέρα γιατί καθομαι με τον άντρα μου στον καναπέ, ο σκύλος μας κοιμαται στο χαλί, βλέπουμε τηλεόραση και η μικρή τρώει..εκείνες τις στιγμές τους κοιτάζω και τους τρεις και νιώθω τόσο πλήρης. Σκέφτομαι αυτή είναι η οικογένεια μου..

Χθες βράδυ όπως θηλαζε η μπέμπα κ με κοιτούσε, άφησε  το στήθος και μου χαμογέλασε..καταλαβαίνετε..δεν περιγράφω άλλο ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Εμείς δεν περασαμε κολικους κ όταν εχει λιγα πονακια ηρεμεί μόνο στο στήθος οπότε δεν χρειάστηκε να σκεφτώ την πιπίλα. Ίσως αν έκλαιγε ασταματητα να το σκεφτόμουν κι εγώ..Αλλά είναι άσχημο..ενα κομμάτι πλαστικό σαν υποκατάστατο της αγκαλιάς κάπως μου φαίνεται. Απο μικρή το είχα αυτό δεν μου αρεσε να βλέπω παιδάκια με πιπίλα ειδικά μεγαλυτερα παιδιά που δεν την κοβουν με τίποτα.. το μωρό οκ μπορεί να μην γίνεται αλλιώς λόγω πόνων, κολικων, δοντιών κλπ..

Με το θηλασμό πάμε πολυ καλά δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο..λογικά είμαι κοντά στην εδραίωση του θηλασμού γιατι τώρα όταν θηλαζω απο το ενα τρέχει λιγότερο ή και καθόλου γάλα απο το άλλο ενώ στην αρχή γινόμουν μούσκεμα. Θηλάζει μέσα στη μερα περίπου κάθε 2 ώρες ή και λιγότερο για δέκα λεπτά. Εκτός από το βράδυ. Περιπου για 1,5 ώρα πριν κοιμηθεί είναι στο στήθος, τρώει, ηρεμεί, νανουριζεται και μετά κοιμάται.. μάλλον το κάνει από ένστικτο γιατί κοιμάται 6ωρο μετά. Είναι σαν να φορτίζει μπαταρίες. Εμένα αυτή είναι η αγαπημένη μου στιγμή μέσα στη μέρα γιατί καθομαι με τον άντρα μου στον καναπέ, ο σκύλος μας κοιμαται στο χαλί, βλέπουμε τηλεόραση και η μικρή τρώει..εκείνες τις στιγμές τους κοιτάζω και τους τρεις και νιώθω τόσο πλήρης. Σκέφτομαι αυτή είναι η οικογένεια μου..

Χθες βράδυ όπως θηλαζε η μπέμπα κ με κοιτούσε, άφησε  το στήθος και μου χαμογέλασε..καταλαβαίνετε..δεν περιγράφω άλλο ❤

❤ ❤ ❤ ❤ ? ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως εχω να πω ενα τεραστιο ευχαριστω στις μαιες του Eλενα.. Α δεν ηταν αυτες αυτες, δε θα τα καταφερνα τοσο καλα..

Εμενα ο θηλαμος εδραιωθηκε γυρω στις 20 μερες.. Επιθεματα χρησιμοποιησα το πολυ τις πρωτες 15 μερες κ την αλοιφη για τις ρωγες την εβαλα μονο στην αρχη. Το στηθος δεν μου πετρωνει ποτε κ εχει παντα γαλα.. Κ ολα αυτα, οχι επειδη ειμαι τοσο καλη στο θηλασμο, αλλα επειδη οι συμβουλοι θηλασμου στο μαια χαριζουν απλοχερα τα μυστικα τους!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την κρέμα μόνο στην αρχή την έβαλα. Το στήθος επισης δεν μου πετρωσε ποτέ. Αλλά αν δεν είχα διαβασει τόσο πριν τη γέννα δεν θα τα κατάφερνα..οκ οι μαιες στο Ιασώ ηταν υποστηρικτικές στο θηλασμό αλλά αν δεν ηξερα οτι πρέπει στην αρχη το μωρό να ειναι καθε δυο ωρες το πολυ στο στηθος για να ερθει το γάλα δεν θα μου το εφερναν αν δεν ξυπνούσε..και το ζητουσα εγώ..το ίδιο ισχύει και για τον ικτερο.. δεν υπαρχει γυναικα καλή ή κακή στο θηλασμό, απλά χρειάζεται ενημέρωση. Εγώ πριν τα ήξερα όλα λάθος και δεν περίμενα οτι θα μου αρέσει. Τελικά είναι οτι καλυτερο εχω κάνει μετα το μωρο μου. Εκτός απο τα καλά που προσφέρει που είναι το πιο σημαντικό ειναι και το αλλο..εχω το γάλα παντού και πάντα έτοιμο στην κατάλληλη θερμοκρασία..χαχα..ουτε μπιμπερό έχω, ούτε αποστειρωτη. Πηγαίνω όπου θέλω, βολτες καφέ κλπ και αν γκρινιαξει απλά βγάζω το πανίσχυρο όπλο και όλα είναι καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως!! Κι εγω αν δεν ειχα διαβασει μπορει να φοβομουν στην αρχη οτι δεν εχω γαλα κ να εδινα ξενο. Ειναι κριμα που αγχωνουν τοσο πολυ τις κοπελες οτι δεν εχουν γαλα.. 3 σταγονες επεφταν στην αρχη κ μονο αυτες χρειαζοταν η αγαπη μου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ την πιπίλα γιατί μου αδειάζει το στήθος και δε χορταίνει μετά με τίποτα! Αφού το πιπιλίζει συνέχεια.  Να πω την αλήθεια το μωρό έχει πονακια... οπότε η παρηγοριά του είναι το στήθος. Αλλά δεν άφηνε σταγόνα γάλα για το γεύμα του. Επίσης πρέπει να σας πω ότι οι γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά μένουν μακριά από μαμάδες και πεθερές! Εγώ μια χαρά το πήγαινα μέχρι που ξεκίνησα δουλειά όπως σας έλεγα... Τώρα πίνουμε και ξένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lini Κορίτσι μ εφόσον γυρισες στη δουλειά το πιο πιθανό είναι να πίνει τ μωρο και ξένο. Πως είναι τώρα π δουλευεις; να ρωτήσω κάτι π δ καταλαβα. Τι εννοείς με τις γυναίκες π θηλάζουν αποκλειστικά ότι είναι μακρυα από μαμάδες κ πεθερές;

Κοριτσια ο θηλασμός είναι μεγάλη ευκολία από την άποψη τ έτοιμου γάλακτος. Τώρα π αποθηλασα αν κ μέσα στη νύχτα βαριέμαι να ετοιμάζω τ γάλα της από την άλλη νιώθω πιο απελευθερωμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
    • Θα μιλήσεις με γιατρό οδοντίατρο για αρχή και με τον γυναικολόγο σου κλείσε ραντεβού να πας να σε δει ο οδοντίατρος και να δείτε τι μπορεί να κάνετε 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...