Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

στις On 3/27/2018 at 5:56 ΜΜ, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; έχω μέρες να μπω... χέρια δεν μου έμειναν από το κουνα κουνα... μεγαλωσαν τα μπουμπουκακια σας; εγώ ακόμη συνεχίζω τον αποκλειστικό θηλασμό ... φτάνουμε στις 50 μέρες.  Έχει ηρεμήσει από πόνους και τώρα πηγαίνουμε και τις βόλτες μας! Τον αφήνω και στη γιαγιά κάπου κάπου ώστε να πάω κ εγώ για ένα γρήγορο καφεδάκι (χυμό) ! 

   Τι τυχαιρη που εισαι που εχεις κοντα την γιαγια..! Εμεις ειμαστε μονοι μας κ κυριολεκτικα τρεχω κ δε φτανω... Κ επειδη δεν εχω κ το πιο ησυχο μωρο (κ τα δικα μου χερια εχουν βγει) τις ωρες που κοιμαται τρεχω να προλαβω να μαγειρεψω, να σιδερωσω κλπ.

  Πριν κανα 10ημερο ειχε ερθει η μαμα μου κ ποσο πολυ με ανακουφησε, δε λεγεται!!

   Lini, εσεις κλαιγατε σαν εμας-με τις ωρες? Ωρες ωρες σκεφτομαι μηπως δεν ειναι μονο οι κολικοι κ η παλλινδρομηση, μηπως εχει κ κατι αλλο το παιδι γιατι υπαρχουν μερες που κλαιει 5 ωρες το απογευμα κ υστερα αλλες 3 τη νυχτα.. Αποφασισα να παρω κ δευτερη γνωμη γιατρου-χωρις να ειμαι δυσαρεστημενη απο την πρωτη, απλα θελω επιβεβαιωση..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε κοριτσια, πως κοιμιζετε τα μικρα σας?? Εγω αν δεν την κρατησω αγκαλια δεν κοιμαται.. Δηλ δε παιζει να την βαλω ξυπνια στο κρεβατακι της κ να κοιμηθει.. Ακομα κ αν εχει πολυ καλη διαθεση, θα κουνιεται κ θα γελαει αλλα καποια στιγμη αν την αφησω  θα κλαψει. Θελει αγκαλια κ κουνια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Ρε κοριτσια, πως κοιμιζετε τα μικρα σας?? Εγω αν δεν την κρατησω αγκαλια δεν κοιμαται.. Δηλ δε παιζει να την βαλω ξυπνια στο κρεβατακι της κ να κοιμηθει.. Ακομα κ αν εχει πολυ καλη διαθεση, θα κουνιεται κ θα γελαει αλλα καποια στιγμη αν την αφησω  θα κλαψει. Θελει αγκαλια κ κουνια!!

Ολα τα μωράκια αγκαλίτσα θέλουν. Εγω την κόρη μου μεχρι 8 μηνών την κοίμιζα στα χέρια με τραγουδάκι και μετα επειδή αρχησε να κοιμάται μπρούμυτα και δεν βολεύονταν στα χέρια, γκρίνιαζε και έτσι απο 8 μηνών απλά την έβαζα στο κρεβατακι της και κοιμόταν μονή της..υπομονή θέλει.. εγω είχα πεδευτει επειδή μεχρι 2 ετών και 1ος μηνα ξυπνούσαμε ακομα ανα 2,5 ώρες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι μενα με τιποτα δεν κοιμαται αν την ξαπλώσω κατευθείαν στο κρεβατι της. Με δύο τροπους την κοιμιζω..

Η στα χερια και κουνα κουνα και βόλτες στο σπίτι η οταν τη βαζω να ρευτει την κραταω εκει και της σιγοτραγουδαω. 

Ο δεύτερος τρόπος είναι όταν την ταιζω ξαπλωμένη. Είμαστε ξαπλωμενες και οι δύο και όταν σταματήσει να τρώει αποκοιμιεται.. ο αγαπημένος μου τρόπος είναι αυτός.

Να σας πω και κατι που κάνει να γελάσετε. Μολις την ξαπλωνω νανουριζεται μονη της κάνει εναν ήχο μμμμμ είναι πολύ γλυκιά. Ο γιατρός μας είπε οτι είναι κληρονομικο και κάποιος απο τους δυο μας το έκανε. Εσάς το κάνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κι μενα με τιποτα δεν κοιμαται αν την ξαπλώσω κατευθείαν στο κρεβατι της. Με δύο τροπους την κοιμιζω..

Η στα χερια και κουνα κουνα και βόλτες στο σπίτι η οταν τη βαζω να ρευτει την κραταω εκει και της σιγοτραγουδαω. 

Ο δεύτερος τρόπος είναι όταν την ταιζω ξαπλωμένη. Είμαστε ξαπλωμενες και οι δύο και όταν σταματήσει να τρώει αποκοιμιεται.. ο αγαπημένος μου τρόπος είναι αυτός.

Να σας πω και κατι που κάνει να γελάσετε. Μολις την ξαπλωνω νανουριζεται μονη της κάνει εναν ήχο μμμμμ είναι πολύ γλυκιά. Ο γιατρός μας είπε οτι είναι κληρονομικο και κάποιος απο τους δυο μας το έκανε. Εσάς το κάνουν;

   Αχ τι ωραια!! Κι εμενα αποκοιμιεται στο στηθος αλλα αν δεν την ρεψω θα τα βγαλει ολα!! Οποτε την ξυπναω για να την ρεψω..

   Αυτο τον ηχο τον εκανε ο μικρος μου αδερφος κ ηταν υπεροχο.

   Ξερετε τι τρελο κανει η δικια μου??? Μερικες φορες οταν εχει λοξυγγα, μετα το "χικ" κανει στο καπακι "Α!" -σαν χαρουμενη τσιριδα εκπληξης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κι μενα με τιποτα δεν κοιμαται αν την ξαπλώσω κατευθείαν στο κρεβατι της. Με δύο τροπους την κοιμιζω..

Η στα χερια και κουνα κουνα και βόλτες στο σπίτι η οταν τη βαζω να ρευτει την κραταω εκει και της σιγοτραγουδαω. 

Ο δεύτερος τρόπος είναι όταν την ταιζω ξαπλωμένη. Είμαστε ξαπλωμενες και οι δύο και όταν σταματήσει να τρώει αποκοιμιεται.. ο αγαπημένος μου τρόπος είναι αυτός.

Να σας πω και κατι που κάνει να γελάσετε. Μολις την ξαπλωνω νανουριζεται μονη της κάνει εναν ήχο μμμμμ είναι πολύ γλυκιά. Ο γιατρός μας είπε οτι είναι κληρονομικο και κάποιος απο τους δυο μας το έκανε. Εσάς το κάνουν;

Εμένα κοιμάται σχετικά εύκολα αφού φάει κ την αλλαξω. Την κρατάω λίγο στα χέρια κ κοιμάται. Εμένα κάνει μόνη της "εεε" 'εεε" έχει πολύ πλάκα της το έκανε ο πατέρας της και τώρα το κάνει μόνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary το μωρο σου μια χαρά είναι! Η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν έκλαιγε με τις ωρες... Αλλά το πιάνανε τα πονακια σε διάφορες φάσεις της ημέρας.  Κ εμένα στην αγκαλιά κοιμάται.  Έχω βρει ένα κόλπο τώρα τελευταία... τον ξαπλώνω πάνω σε μια πανα στον καναπε και ξαπλωνω κ εγω μαζι του και τον παίρνω αγκαλιά με το ένα χέρι και τον κουνάω, Ρίχνω από πάνω και την κουβερτούλα του και έτσι κοιμάται στο αψε σβησε. Πολλές φορές κορίτσια κοιμάμαι Κ εγώ... με παίρνει ο ύπνος με τέτοια κούραση. .. ξεκίνησα Κ δουλειά... 4 ωρες προς το παρόν.  

Πάντως όλα θα στρώσουν... κολικοί...παλινδρομηση... κύκλο κάνουν και φεύγουν! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello κοριτσια μ!!τ κανετε;

εμενα τς περισσοτερες φορες τρωμε,αλλαζουμε πανα,περιμενω ν ρευτει κ τν βαζω ειτε στο πορτ μπεμπε ειτε στην κουνια καθεται λιγο κ κοιμαται,τς μιλαω/τραγουαδαω ή οχι... ή αλλιως πολλες φορες τν παιρνει υπνος οπως περιμενω ν ρευτει κ πεταγεται επειδη θ ρευτει ή θ εχει λοξυγγα αλλα κοιμαται παλι αμεσως..σπανια μ κανει νουμερα κ ν θελει αγκαλια γ ν κοιμηθει...

εμενα μ κανει μια συγκεκριμενη γκριματσα μ τ φρυδια τς..τν κανει κυριως οταν εχει φαει οσο θελει κ χορταινει κ οταν κοιμαται (κλαψει στον υπνο τς) κ τς βαζω τν πιπιλα!!απλα λιωνω..

αφου η μαμα μ τν λεει φρυδακια μ..λατρευει κ αυτη ν τ βλεπει...

4μερες ακομη κ θ ειμαστε 40 ημερων..απιστευτο... αυτο μ τ φρυδια πολυ σπανια στον υπνο τ εκανε κ ο αντρας μ... 

γενικα φτου φτου μν τν ματιασω αλλα μ ειναι πολυ καλη,ησυχη.. κ ευχομαι παντα ετσι ν ειναι...

αα εχουμε μ πολλες πορδουλες...κ σπανια πονακια... ο γιατρος μ ειπε πως οσο εχει πορδουλες θ ειναι καλα...αμ σταματησουν τοτε θ εχουμε κ εντονους κολικους..ελπιζω ν μν σταματησουν λοιπον..

κοριτσια κ τ κακακια απο τ δικα σας μωρακια μυριζουν υπεροχα κ ενω μπορει γνκ ν σιχαινοσασταν κτ τωρα ακομη κ τ γαλα π θ τυχει ν βγαλει ν μν σας πειραζει;;

κ εμενα αν δν ρευτει μετα απο κανα 20λεπτο ακομη κ αν κοιμαται θ μ τ βγαλει..κ ετσι μπορει ν καθισουμε κ 15λεπτα στην σταση τ ρεψιματος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95, ζηλευω την ηρεμια σας!!!!!!!!!!!

Τα κακακια της μικρης μου δε μυριζουν ακομα, αλλα οντως δε σιγχαινομαι τιποτα..!

Αχ σημερα εχει πολυ ομορφο καιρο κ μολις ξυπνησει θα βγουμε βολτα με το καροτσι!!!

Σημερα η μικρη μου κοιμηθηκε ολο το βραδυ!!!!!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 8ΩΡΟ!!!! Ξυπνησα αλλος ανθρωπος!! Φραπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

@katerinant95, ζηλευω την ηρεμια σας!!!!!!!!!!!

Τα κακακια της μικρης μου δε μυριζουν ακομα, αλλα οντως δε σιγχαινομαι τιποτα..!

Αχ σημερα εχει πολυ ομορφο καιρο κ μολις ξυπνησει θα βγουμε βολτα με το καροτσι!!!

Σημερα η μικρη μου κοιμηθηκε ολο το βραδυ!!!!!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 8ΩΡΟ!!!! Ξυπνησα αλλος ανθρωπος!! Φραπα!!!

Με θηλασμό και 8ωρο;;; δε στέλνεις ένα μπουκάλι και σε μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8ωρο;;; εντάξει κι εγώ δεν έχω παράπονο σήμερα κάναμε νέο ρεκορ. 1 τη νύχτα με 7 το πρωί. 6ωρο!! Έφαγε κοιμήθηκε στις 8.30 μέχρι 11.30 :-)

Αύριο θα παμε να πάρουμε τις ευχές μας. Πρώτη φορά κανονική βόλτα. Εχωε ανυπομονησία και πολυ συγκίνηση αλλά και αγωνία! Κάπως μου φαίνεται που θα είμαι έξω με το μικρό μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις χθες βγηκαμε σχεδον μιαμιση ωρα!! Μικρη δεν εκλαψε καθολου, μαλιστα αρην μιση βολτα ηραν ξυπνια κ εδειχνε ναωτο απολαμβανει!!

Επισης, ποσα σημεια παρατηρησα που ειναι ακαταλληλα για καροτσι... Σπασμενα πεζοδρομια, αυτοκινητα που κλεινουν ΟΛΟ το πεζοδρομιο ή την διαβαση, πεζοδρομια χωρις διαβαση κλπ. Δηλ αν δεν ειχα καλο καροτσι θα ειχα φτυσει αιμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο πολύ γελάω...μα τι χαζομαμαδες είμαστε όλες μας!

Εμεις όταν ξυπνάει,αλλάζουμε πάνα, τρώμε και στο ρεψιμο κοιμάται πάντα! Όταν όμως πάω και την αφήνω στο κρεβατάκι της,της περισσότερες φορές ξυπνάει και κάνει ναζια..Και έτσι την ξανασηκωνω και καμιά φορά την ξαναβάζω στο στήθος για να ηρεμισει! 

Όταν έχουν λοξιγγα τι κάνετε; εμένα μου έχουν πει να την βάζω στο στήθος για να πιει γάλα και να σταματήσει..Αλλά είναι το χειρότερο μου , γιατί συνήθως την πιάνει όταν έχουν πάει όλα τελεια και είναι έτοιμη για ύπνο! 

Έχω πολύ άγχος για την βόλτα!ακόμα δεν το σκέφτομαι καν!και αν πεινάσει..Και αν αρχίσει και κλαίει;και αν λερωσει την πάνα της;πω πω..

Εύχουλα πήραμε προχθές αλλά ακόμα καλά είμαστε σπίτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα... σμρ μπηκαμε κ εμεις στο club μ τς κολικους....  38ημερων... ο παιδιατρος ειπε ν μν γκρινιαζω πως ειμαι απο τς σχετικα τυχερες π ειασαν τν μπεμπα σχεδον 40 ημερων...γτ αλλα μωρακια εχουν ακομη κ απο 15ημερων... !!!!    ξεκιναμε καινουριο γαλα humana ac κ σταγονες 5 τν ημερα(πρωι γ ν τν πιανουν ολη τν μερα) biogaia λεγονται..ελπιζω ν ηρεμησουμε γτ δν αντεχω ν τν βλεπω ετσι... κ δν μ κλαιει συνεχομενα...απλα ειναι ανησυχη πολυ κ ξαφνικα ακουω καποιες τσιριδες(συντομες σχετικα) αλλα μ τακτικα διαστηματα..κατασκηνωσαμε λοιπον στην κουζινα...κ επειδη δν γινοταν ολο αγκαλια τν εβαλα στο καροτσι αναψα τν απορροφητηρα ακ καθομαστε..κοιμαται ξυπναει κοιμαται...    ελπιζω να μας περασουν συντομα...  παρατηρησα πως αυτο ξεκινησε απο τοτε π σταματησε ν εχει πολλα κ εντονα αερια..οσο ειχε αερια ηταν ολα καλα....   αα μια φιλη μ μ ειπε ν παρω μπιμπερο τς εταιριας dr brown τ εχει καποια κ οντως κανουν δουλεια..? εγω ειχα τς avent philips αλλα τλκ καταληξαμε κ σ πιπιλα κ σ μπιμπερι τς nuk τν βολευουν  πιο πολυ απο ολα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Minime είπε:

Πόσο πολύ γελάω...μα τι χαζομαμαδες είμαστε όλες μας!

Εμεις όταν ξυπνάει,αλλάζουμε πάνα, τρώμε και στο ρεψιμο κοιμάται πάντα! Όταν όμως πάω και την αφήνω στο κρεβατάκι της,της περισσότερες φορές ξυπνάει και κάνει ναζια..Και έτσι την ξανασηκωνω και καμιά φορά την ξαναβάζω στο στήθος για να ηρεμισει! 

Όταν έχουν λοξιγγα τι κάνετε; εμένα μου έχουν πει να την βάζω στο στήθος για να πιει γάλα και να σταματήσει..Αλλά είναι το χειρότερο μου , γιατί συνήθως την πιάνει όταν έχουν πάει όλα τελεια και είναι έτοιμη για ύπνο! 

Έχω πολύ άγχος για την βόλτα!ακόμα δεν το σκέφτομαι καν!και αν πεινάσει..Και αν αρχίσει και κλαίει;και αν λερωσει την πάνα της;πω πω..

Εύχουλα πήραμε προχθές αλλά ακόμα καλά είμαστε σπίτι! 

Εμεις εχουμε σχεδον παντα μετα τον θηλασμο λοξυγγα. Οποτε προσοαθω να την εχω ορθια γιατι συνηθως βγαζει κ γουλιες στον λοξυγγα..! Επειδη εχεις πληγωμενες θηλες ισως θα ηταν καλυτερο να μην την βαζεις στο στηθος για αλλους λογους εκτος απο το φαι (τουλαχιστον μεχρι να καλυτερεψεις).

Με την βολτα να μην αγχωνεσαι καθολου!! Ακομα κ η δικια μου που κλαιει παλαβιαρικα μολις βγουμε εξω σταματαει (κλαιει μεχρι να μπουμε στο ασανσερ).

Οσο για τον αν πεινασει κλπ, εγω τξν αλλαζω, την ταιζω κ βγαινουμε στο καπακι! Οποτε εχω σιγουρα 2 ωρες μπροστα μου!! Για αρχη κανε βολτες κοντα στο σπιτι σου για να νιωθεις ασφαλεια.. Να δεις, θα αναζωογωνηθεις πολυ!! Ειχα βαρεθει να με βλεπω με πιτζαμες κ κλαμερ!! Ακομα κ η διαδικασια να φορεσω ξανα το τζινακι μου, κ να βαλω λιγο κραγιον κ μολυβι μου φανηκε απολαυστικη!! Με ειδε λιγο περιποιημενη κ ο αντρας μου..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

κοριτσια καλησπερα... σμρ μπηκαμε κ εμεις στο club μ τς κολικους....  38ημερων... ο παιδιατρος ειπε ν μν γκρινιαζω πως ειμαι απο τς σχετικα τυχερες π ειασαν τν μπεμπα σχεδον 40 ημερων...γτ αλλα μωρακια εχουν ακομη κ απο 15ημερων... !!!!    ξεκιναμε καινουριο γαλα humana ac κ σταγονες 5 τν ημερα(πρωι γ ν τν πιανουν ολη τν μερα) biogaia λεγονται..ελπιζω ν ηρεμησουμε γτ δν αντεχω ν τν βλεπω ετσι... κ δν μ κλαιει συνεχομενα...απλα ειναι ανησυχη πολυ κ ξαφνικα ακουω καποιες τσιριδες(συντομες σχετικα) αλλα μ τακτικα διαστηματα..κατασκηνωσαμε λοιπον στην κουζινα...κ επειδη δν γινοταν ολο αγκαλια τν εβαλα στο καροτσι αναψα τν απορροφητηρα ακ καθομαστε..κοιμαται ξυπναει κοιμαται...    ελπιζω να μας περασουν συντομα...  παρατηρησα πως αυτο ξεκινησε απο τοτε π σταματησε ν εχει πολλα κ εντονα αερια..οσο ειχε αερια ηταν ολα καλα....   αα μια φιλη μ μ ειπε ν παρω μπιμπερο τς εταιριας dr brown τ εχει καποια κ οντως κανουν δουλεια..? εγω ειχα τς avent philips αλλα τλκ καταληξαμε κ σ πιπιλα κ σ μπιμπερι τς nuk τν βολευουν  πιο πολυ απο ολα....

Καλως ηρθες!!! Να ξερεις οτι στο youtube εχει ηχους απο ηλεκτρικη σκουπα κ.α. για να ηρεμουν τα μωρα! Βεβαια εμενα με πιανει πονοκεφαλος αλλα αν γκρινιαζει το πρωι κ εγω θελω να μαγειρεψω, βοηθανε!! Παντως οταν την πιανουν κολικοι, πραγματικα κανα τα παντα!!! Αγκαλιες, κουνηματα, τραγουδια βολτες... Δε σταματαει με τιποτα το κλαμα εκτος απο 2 πραγματα: Το μπανιο (σταματαει αμεσως) κ η βολτα με το αμαξι!! Προσεχως θα δοκιμασω κ τη βολτα με καροτσι εν ωρα κρισης!!!

Σημερα ειναι απο τα λιγα απογευματοβραδα που εινα ησυχη..! Τωρα κοιμαται η ζουζουνα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια η ολη διαδικασια κρατησε μια ωρα περιπου... κ μ εκλαιγε γ 2λεπτα καθε 20λεπτα..αλλα μιλαμε γ τσιριχτο κλαμα π εμεις δν ειχαμε...  ελπιζω ν περασουν συντομα.. αα θ τ ψαξω ν τ βρω ν τ εχω ε δν γινεται κ ολη τν ωρα κατω απο τν απορρπφντηρα.. καναμε μπανιο..φαγαμε..κ τν εβαλα στην κουνια...χαζοκοιμαται αλλα δν γκρινιαζει κ προφανως δν ποναει...κ χαιρομαι πολυ γ αυτο..ουτε 12 ωρες δν εμειναν κοριτσια θ βγουμε τν πρωτη μας βολτα...μακαρι ν εχει τελεια μερα...θ παμε βεβαια πρωτα στην εκκλησια ν παρουμε ευχουλα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2018 at 2:29 ΜΜ, ο/η Love1988 είπε:

Κι μενα με τιποτα δεν κοιμαται αν την ξαπλώσω κατευθείαν στο κρεβατι της. Με δύο τροπους την κοιμιζω..

Η στα χερια και κουνα κουνα και βόλτες στο σπίτι η οταν τη βαζω να ρευτει την κραταω εκει και της σιγοτραγουδαω. 

Ο δεύτερος τρόπος είναι όταν την ταιζω ξαπλωμένη. Είμαστε ξαπλωμενες και οι δύο και όταν σταματήσει να τρώει αποκοιμιεται.. ο αγαπημένος μου τρόπος είναι αυτός.

Να σας πω και κατι που κάνει να γελάσετε. Μολις την ξαπλωνω νανουριζεται μονη της κάνει εναν ήχο μμμμμ είναι πολύ γλυκιά. Ο γιατρός μας είπε οτι είναι κληρονομικο και κάποιος απο τους δυο μας το έκανε. Εσάς το κάνουν;

Ααααα αυτο το μμμμμ το κάνει και η δικιά μου μα τον θεό... και τωρα που έκλεισε τα 3 το κάνει!!!!!! Και παντα γελάμε με τον άντρα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου. 

Για το λοξυγγα π παιδίατρος μου είπε να μην την ταιζω όταν έχει γιατί μπορεί να πνιγεί. Εγώ ομως την ταιζω γιατί ταλαιπωρείται για ώρα και με το που τη βάλω στο στήθος και πιεί μια γουλιά αμέσως της περνάει.

Κατερίνα εύχομαι να σας περάσουν οι κολικοί γρήγορα. Και εγώ αυτές τις σταγόνες τις δίνω προληπτικά και προς το παρόν είμαστε καλά. Για τα μπιμπερό που είπες τα πήραν δυο φίλες μου, μου είπαν ότι δεν κάνουν τίποτα. 

Εμείς βόλτα θα βγούμε αύριο. Δεν εχω άγχος αν χρειαστει θα την θηλασω έξω, έχω αγοράσει ποδιά θηλασμού και δεν υπάρχει θέμα. Αγόρασα και μαρσιπο μέι Τάι. Πραγματικά δεν μπορώ άλλο μέσα. Σήμερα κορίτσια δεν ήμουν καλά. Πρώτη φορά το έπαθα σ αυτες τις 39 μέρες. Νεύρα πολλά να μου φταινε ολα και κυριως να τα ακουει ο άντρας μου. Ήρθαν κ επισκέψεις στο σπιτι κ κάπως πιεστηκα ηθελα να κοιμησω το παιδί αυτό γκρινιαζε γιατί είχε περάσει η ώρα..Αφήστε τα..ένιωσα πολυ πελαγωμενη..ελπίζω αύριο που θα βγω έξω να είναι μια άλλη μέρα και γενικώς μια νέα σελίδα στη ζωή μας με τη μπέμπα. Τωρα ηρέμησε και κοιμάται η κορουλα μου. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ. Επιτέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια η ολη διαδικασια κρατησε μια ωρα περιπου... κ μ εκλαιγε γ 2λεπτα καθε 20λεπτα..αλλα μιλαμε γ τσιριχτο κλαμα π εμεις δν ειχαμε...  ελπιζω ν περασουν συντομα.. αα θ τ ψαξω ν τ βρω ν τ εχω ε δν γινεται κ ολη τν ωρα κατω απο τν απορρπφντηρα.. καναμε μπανιο..φαγαμε..κ τν εβαλα στην κουνια...χαζοκοιμαται αλλα δν γκρινιαζει κ προφανως δν ποναει...κ χαιρομαι πολυ γ αυτο..ουτε 12 ωρες δν εμειναν κοριτσια θ βγουμε τν πρωτη μας βολτα...μακαρι ν εχει τελεια μερα...θ παμε βεβαια πρωτα στην εκκλησια ν παρουμε ευχουλα...

 

Αχ το ίδιο με εμενα παίρνας και εμενα το Humana ac μου έδωσε αλλα την στουμπωσε για 3 μερες και μετα μου έδωσε nutriben ac anticolic και το δέχτηκε.. μετα την 27η μέρα επειδή μπηκε στο νοσοκομείο και ενώ τους είχα παει το γαλατάκι της, αυτοί επειδή είχαν έτοιμα Almiron μπουκαλάκια της το άλλαξαν χωρίς να με ρωτήσουν αλλα ευτυχώς δέχτηκε την αλλαγή και μεχρι 1,5 ετών παίρναμε το Almiron Pepti με MCT (κι όμως έτσι το ζητούσα απο τον φαρμακοποιό μας) και μετα αρχίσαμε να αραιώνουμε με κανονικό Almiron και στα 1,5 επειδή ξέμεινα απο γάλα λέω ε θα της δώσω το δικό μας το Ροδόπη και το κατέβασε το σκατο και αυτο ηταν.. αλλα αυτο το Almiron peptide mct ηταν εφιάλτης 30€ τα 450gr αλλα λόγο κολικών και μικρής δυσανεξίας είχαμε το ειδικό!!!! Αν ξεκινήσεις με το γάλα σκόνης δεν σταματάς... όπως και να εχει εύχομαι ν σας περάσουν σύντομα να μην πονάει και η μπουμπουκα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για τους κολικούς εγώ κατέβασα την εφαρμογή colic baby στη δικιά μου κάνει θαύματα κοιμάται σε δευτερόλεπτα με το που της βάλω ήχους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Maria6390 είπε:

Κορίτσια για τους κολικούς εγώ κατέβασα την εφαρμογή colic baby στη δικιά μου κάνει θαύματα κοιμάται σε δευτερόλεπτα με το που της βάλω ήχους. 

Α θα το εχω υπόψιν μου για την δεύτερη μπουμπου οταν έρθει με τ9 καλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια η ολη διαδικασια κρατησε μια ωρα περιπου... κ μ εκλαιγε γ 2λεπτα καθε 20λεπτα..αλλα μιλαμε γ τσιριχτο κλαμα π εμεις δν ειχαμε...  ελπιζω ν περασουν συντομα.. αα θ τ ψαξω ν τ βρω ν τ εχω ε δν γινεται κ ολη τν ωρα κατω απο τν απορρπφντηρα.. καναμε μπανιο..φαγαμε..κ τν εβαλα στην κουνια...χαζοκοιμαται αλλα δν γκρινιαζει κ προφανως δν ποναει...κ χαιρομαι πολυ γ αυτο..ουτε 12 ωρες δν εμειναν κοριτσια θ βγουμε τν πρωτη μας βολτα...μακαρι ν εχει τελεια μερα...θ παμε βεβαια πρωτα στην εκκλησια ν παρουμε ευχουλα...

 

Βρε, μηπως δεν εχει κολικους η μικρη σου? Το χαρακτηριστικο των κολικων ειναι το σπαρακτικο κλαμα για 2-3 ωρες τολαχιστον. Αυτα τα 2λεπτα που περιγραφεις μου φαινονται παραδεισος!! Εμενα φαντασου τσιριζει κυριολεκτικα για 4 ωρες σερι με 2λεπτες παυσεις!!! Απορρω που τη βρισκει τετοια φωνη!!!

Κοριτσια, τα κακακια των μικρων σας εχουν σπορακια? Εμενα στην αρχη ειχαν αλλα τωρα ειναι πιο νερουλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου τα έχω αυτά τα μπιμπερο, ειναι για να μην ρουφάει καθόλου αέρα το μωρό..εμένα,όσο τα χρησιμοποιησα μου άρεσαν..

Biogaia δίνω και εγώ προληπτικα! Ακόμα είμαστε καλά..Αυτές τις 2λεπτες τσιριδες τις εχουμε και εμείς αλλά δεν νομίζω να είναι κολικοι..παρόλα αυτά, αν είναι μακάρι να παραμείνουν έτσι γιατί αυτα τα 2 λεπτά δε μοιάζουν τίποτα μπροστά στα 2ώρα..

Σποράκια εγώ παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ενώ στην αρχή ήταν σκέτη μουστάρδα..Η παιδίατρος είπε φυσιολογικό είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Minime πίστεψέ με τους κολικούς θα τους καταλάβεις γιατί δεν είναι απλά 2λεπτες τσιριδες... το μωρό κλαίει κανένα 5 λεπτό τόσο δυνατά που δεν ξέρεις τι να κανεις! Εύχομαι κορίτσια να μη σας τύχουν.  Δεν παθαίνουν όλα τα μωράκια κολικούς.  @katerinant95 σποράκια έχουν στα κακα τους τα μωρά που θηλάζουν.  Οπότε καλώς που δεν βλέπεις σοορακια στο παμπερς της. Το χρώμα πρέπει να είναι μουσταρδι σαν κρεμα.  Σημαίνει ότι το μωράκι σου είναι υγιέστατο! Εγώ του δίνω biogaia και έχει ηρεμήσει από τους κολικους.  Επίσης του κάνω μασάζ στην κοιλίτσα με ένα προϊόν της frezyderm για κολικούς ( δεν ξέρω πόσο βοηθάει), του βάζω θερμοφορα και του κάνω άσκηση ποδηλατάκι στα πόδια. Σας λέω κορίτσια ταλαιπωρήθηκε πολύ το μωρό με τους κολικούς.

Η γιατρός μου μου είπε ότι ο θηλασμός βοηθά στο να μην έχει κολικούς... αναρωτιόμουν αν έπινε σκόνη τι θα γινόταν... Επίσης μου είχε προτείνει το milupa aptamil ec σαν γάλα σκόνη anticolic. Το πήρα να το έχω Γιατί παντα έχω στο μυαλό μου ότι ίσως το γάλα μου δε του φτανει.  

Υπομονή τι να πω... ευτυχώς κρατάνε λίγους μήνες και μετά ξεκινάνε τα δοντια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...