Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Ο θηλασμός βοηθάει πολυ να χασεις τα κιλα αρκει να τρωμε σωστα κ ισορροπημένα γιατι ο οργανισμός χρειαζεται ημερησιως 600 επιπλέον θερμίδες. Αν τρωμε οτι να ναι και πολλα γλυκα και ψωμια φαντάζομαι θα χάνονται πιο δύσκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Rosemary να σας ζήσει!!! Γερό και τυχερό να είναι το κοριτσάκι σας! Μα είσαστε γεροί και να το χαίρεστε!

 

Εγώ κορίτσια εχθές τον πήγα στην παιδίατρο γιατί κλείσαμε 1 μήνα! Έφτασε 4.6 και 56 πόντους. Λέω Κ εγώ γιατί πονάνε τα χέρια μου! 

Από κιλά Κ εμένα 2 μου έχουν μείνει... Από τα 9 που πήρα. Ούτε που το κατάλαβα. Κορίτσια πήρα τηλ ένα φίλο μου διατροφολογο και μου έκανε μια διατροφή για θηλαζουσες. Μου έβγαλε Κ όλα εκείνα που προκαλούν κωλικους...

Εσείς τι κάνετε;;; 

@Maria6390 με το καλό σου εύχομαι! Η χαρά η ίδια είναι είτε με καισαρική ειτε Όχι. 

@Minime με το καλό και σε σένα ❤ 

Περιμένουμε νέα Σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα γέννησα εχθές εκτακτα με καισαρική!!! 1:20 μπηκα, Μ έκαναν επισκληριδιο και μέσα σε 5 λεπτα άκουσα κ είδα τη μικρή Μ. 3400 κ 51 πόντοι!!! Θηλάζουμε αποκλειστικά αλλά δεν έχω πολύ γάλα κ κλαίει συνέχεια. Αλλά θα τ παλέψουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ν σ ζησει @Maria6390...

Απο τις τοσες τουλαχιστον καταφερε μια ν γεννησει φυσιολογικα η @Rosemary...πες μας τν εμπειρια σ..οι υπολοιπες πανω κατω τ ιδια ζησαμε...

αντε @minime κ εσυ μ τ καλο!!!

κοριτσια μ τ κανετε;τα μικρακια σας; εμενα η μπουμπου μ συνεχιζει τ ιδιο ηρεμη κ εμαθα ν μν τν φοβαμαι,τν κανω πλεον κ μπανακι μονη μ κ ολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria6390 να σου ζήσει η μπεμπουλα σου!!!!!!γερη κ δυνατη να ειναι πάντα.....φανταζομαι ολα τα συναισθηματα που βιωνεις....με το καλο να.επιστρέψετε κ στο σπιτακι σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Σιδερένια να είσαι!!να χαίρεσαι το κοριτσακι σου!! :-) το γάλα σου τωρα είναι μονο σταγόνες πρωτογαλα μην αγχωνεσαι! Το γαλατακι σου θα κατέβει την 3η ή 4η μέρα. Όλα θα πάνε τέλεια!

Κι μένα ησυχουλα συνεχίζει να είναι η μικρούλα μου! Φτάσαμε 15 ημερών σήμερα! Τη λατρεύω :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αναγκαστικά της δίνουμε και λίγο ξένο το βράδυ δεν κοιμάται καθόλου αλλιώς σήμερα ουρλιαζε όλη μέρα, μόλις έχω γάλα θα σταματήσω το ξένο αλλά τώρα δε γίνεται αλλιώς δυστυχως. Εδώ στο νοσοκομείο μας έδωσαν το novalac είναι καλό??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Κοριτσια, ευχαριστω για τις ευχες κ ανταποδιδω..!

  Η μικρη κοιμαται διπλα μου κ ακουει pink floyd (συγκινουμαι....!!)

   Λοιπον, η εμπειρια μου......Πολυ εντονα ολα!! Ο τοκετος απιστευτος... Οταν βγηκε ηταν η απολυτη ανακουφιση, τρομερο συναισθημα..! Πονεσα αρκετα-δε μπορω να πω, αλλα συνεργαστηκα πολυ καλα με τον γιατρο (φοβερος γιατρος)!!

  Η μικρη βγηκε 3300, 50 ποντους η αγαπη μου!!

   Νομιζω τα 2 πιο δυσκολα που βιωσα δεν ηταν ουτε ο τοκετος, ουτε οι ωδινες... Ηταν η 2η ημερα θηλασμου οπου το στηθος μου ειχε γινει κυριολεκτικα πετρα απο υπερπαραγωγη, η μικρη δεν μπορουσε να φαει ολη την ποσοτητα, κ εγω δεν μπορουσα ουτε να ξαπλωσω. Περασα κυριολεκτικα ολη μου την νυχτα στο μπανιο με ζεστο ντουζ κ.....αρμεγμα!! Την 4η ημερα ολα ηταν τελεια!! Ο θηλασμος μου παει περιφημα κ η μπουμπουκα στρουμπουλευει!!

   Η αλλη δυσκολια που ακομα αντιμετωπιζω ειναι οι πονοι στα ραμματα... Ακομη δεν μπορω να κατσω καλα..

    Κανουμε τρελα γελακια απο την 3η ημερα (ασυνειδητα φυσικα) κ ειμαστε πολυ ηρεμες..!!

   Εσας να νινακια σας πως πανε?? Με αγχωνουν πολυ οι γουλιτσες της μικρης.. Κανει παρα πολλες κ ρευεται δυσκολα... Μαλλον εχει παλλινδρομηση.. Μερικες φορες κανει κ ενα μουγκρισματακι σαν να ζοριζεται στον υπνο της... Επισης εχει πολυ συχνα λοξυγγα...

   Αχ κοριτσια... εχω χαζεψει!! Ολη την ωρα της τραγουδαω!! Τι βλεμμα ειναι αυτο???? Λιωνωωω!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  

  Η μικρη κοιμαται διπλα μου κ ακουει pink floyd (συγκινουμαι....!!)

   Η μικρη βγηκε 3300, 50 ποντους η αγαπη μου!!

    Κανουμε τρελα γελακια απο την 3η ημερα (ασυνειδητα φυσικα) κ ειμαστε πολυ ηρεμες..!!

     Αχ κοριτσια... εχω χαζεψει!! Ολη την ωρα της τραγουδαω!! Τι βλεμμα ειναι αυτο???? Λιωνωωω!!!

 

Ειναι να μη λιωνεις........??!! Εδω εγω βλεπω τη φατσουλα της απο τον υπερηχο 3d και λιωνω.......φανταζομαι λοιπόν πως ειναι να την εχεις και δίπλα σου, εναν μικρο τοσο δα ανθρωπακι.......αχ! Να σου ζησει το κοριτσάκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες πώς τα πάτε; εγώ μολις κοιμησα την μικρούλα μου και ειπα να μπω να δω τι κάνετε! Εμείς μια χαρά είμαστε ήσυχα κορίτσια όλο ύπνο κ ξυπνάμε για γαλατακι. Συνεχίζουμε με το θηλασμό ευτυχώς όλα πάνε καλά. :-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου ηρθε στη ζωή και το δικό μου θαυματακι..3.050 γεννηθήκαμε!η φωνούλα της είναι ο πιο όμορφος ήχος που έχω ακούσει ποτέ μου!εύχομαι σε όλες τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!υγεία πάνω απ όλα και να έχουμε ολες τυχερά μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Minime είπε:

Κοριτσάκια μου ηρθε στη ζωή και το δικό μου θαυματακι..3.050 γεννηθήκαμε!η φωνούλα της είναι ο πιο όμορφος ήχος που έχω ακούσει ποτέ μου!εύχομαι σε όλες τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!υγεία πάνω απ όλα και να έχουμε ολες τυχερά μωράκια!

  Καλως την κ την μπουμπουκα σου!!! Καλη αναρρωση στην μαμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/13/2018 at 11:22 ΜΜ, ο/η Love1988 είπε:

Καλησπέρα μανούλες πώς τα πάτε; εγώ μολις κοιμησα την μικρούλα μου και ειπα να μπω να δω τι κάνετε! Εμείς μια χαρά είμαστε ήσυχα κορίτσια όλο ύπνο κ ξυπνάμε για γαλατακι. Συνεχίζουμε με το θηλασμό ευτυχώς όλα πάνε καλά. :-)

 

 Κι εμεις καπως ετσι ειμαστε!! Κανουμε τρελες γκριματσες κ οταν πλησιαζουμε στην ρωγα κουναμε σαν τρελες το κεφαλακι μας απο την λαιμαργια μας!!!

Το μονο κακο ειναι οτι βγαζουμε πολλες γουλιες κ κανουμε που κ που κ εμετο... Την λυπαμαι παρα πολυ οταν την βλεπω να ζοριζεται κ να μην μπορω να κανω τιποτα.. Βεβαια η αγκαλια, παντα βοηθαει!!

 Με αγχωνει ακομα το μπανακι της. Χωρις τον αντρα μου δεν μπορω να την κανω...

  Επισης κανουμε παααρα πολλα κακακια κ μας αρεσει να τα κανουμε στο πατωμα την ωρα που μας αλλαζει η μαμα!! Χθες πυροβολησε με κακακια μεχρι την βιβλιοθηκη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Κι εμεις καπως ετσι ειμαστε!! Κανουμε τρελες γκριματσες κ οταν πλησιαζουμε στην ρωγα κουναμε σαν τρελες το κεφαλακι μας απο την λαιμαργια μας!!!

Το μονο κακο ειναι οτι βγαζουμε πολλες γουλιες κ κανουμε που κ που κ εμετο... Την λυπαμαι παρα πολυ οταν την βλεπω να ζοριζεται κ να μην μπορω να κανω τιποτα.. Βεβαια η αγκαλια, παντα βοηθαει!!

 Με αγχωνει ακομα το μπανακι της. Χωρις τον αντρα μου δεν μπορω να την κανω...

  Επισης κανουμε παααρα πολλα κακακια κ μας αρεσει να τα κανουμε στο πατωμα την ωρα που μας αλλαζει η μαμα!! Χθες πυροβολησε με κακακια μεχρι την βιβλιοθηκη!!

αχαχαχαχαχ, σοκ και δεος. Κλαιω με το πυροβολο της μικρης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

 Κι εμεις καπως ετσι ειμαστε!! Κανουμε τρελες γκριματσες κ οταν πλησιαζουμε στην ρωγα κουναμε σαν τρελες το κεφαλακι μας απο την λαιμαργια μας!!!

Το μονο κακο ειναι οτι βγαζουμε πολλες γουλιες κ κανουμε που κ που κ εμετο... Την λυπαμαι παρα πολυ οταν την βλεπω να ζοριζεται κ να μην μπορω να κανω τιποτα.. Βεβαια η αγκαλια, παντα βοηθαει!!

 Με αγχωνει ακομα το μπανακι της. Χωρις τον αντρα μου δεν μπορω να την κανω...

  Επισης κανουμε παααρα πολλα κακακια κ μας αρεσει να τα κανουμε στο πατωμα την ωρα που μας αλλαζει η μαμα!! Χθες πυροβολησε με κακακια μεχρι την βιβλιοθηκη!!

Αχ γιατι τα κανουν όταν τους βγσζειε την πανα; χθες καθαριζα το ντουλαπι της κουζινας. Σα νεροπιστολο μου λέει ο άντρας μου. Χαχαχα

Για τις γουλιές μήπως έχεις υπερπαραγωγη κ πνιγεται; το εχω κι εγω και βγαζω γάλα στο ντουζ για να αποσυμφοριζεται λιγο το στήθος και την ταιζω πιο πολυ ξαπλωμενη. Ετσι της ερχεται πιο λιγο γάλα και δεν εχουμε ουτε γουλιες ουτε εμετο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Minime είπε:

Κοριτσάκια μου ηρθε στη ζωή και το δικό μου θαυματακι..3.050 γεννηθήκαμε!η φωνούλα της είναι ο πιο όμορφος ήχος που έχω ακούσει ποτέ μου!εύχομαι σε όλες τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!υγεία πάνω απ όλα και να έχουμε ολες τυχερά μωράκια!

Να σου ζήσει!!! Σιδερένια να είσαι!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2018 at 1:18 ΜΜ, ο/η Minime είπε:

Κοριτσάκια μου ηρθε στη ζωή και το δικό μου θαυματακι..3.050 γεννηθήκαμε!η φωνούλα της είναι ο πιο όμορφος ήχος που έχω ακούσει ποτέ μου!εύχομαι σε όλες τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου!υγεία πάνω απ όλα και να έχουμε ολες τυχερά μωράκια!

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!! Καλοτυχο να είναι και γερό  ❤ καλή ανάρρωση σου εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/15/2018 at 1:05 ΜΜ, ο/η Love1988 είπε:

Αχ γιατι τα κανουν όταν τους βγσζειε την πανα; χθες καθαριζα το ντουλαπι της κουζινας. Σα νεροπιστολο μου λέει ο άντρας μου. Χαχαχα

Για τις γουλιές μήπως έχεις υπερπαραγωγη κ πνιγεται; το εχω κι εγω και βγαζω γάλα στο ντουζ για να αποσυμφοριζεται λιγο το στήθος και την ταιζω πιο πολυ ξαπλωμενη. Ετσι της ερχεται πιο λιγο γάλα και δεν εχουμε ουτε γουλιες ουτε εμετο.

Καλημερααα!! Μολις θηλασα την μικρη μου κ μου κοιμαται πανω σ'ενα μαξιλαρι στην αγκαλια μου!!

Με θηλασμο κ στηθος ολα πανε πολυ καλα!! Τα επαθα ολα στο  νοσοκομειο κ με το που ηρθα σπιτι ολα ηταν μια χαρα..! Μου τρωει ομως παρα πολυ λαιμαργα, σαν να μην υπαρχει αυριο!! Ευτυχως παιρνει βαρος γιατι ειχα αγχωθει μηπως το βγαζει ολο..

Love, χοντρικα ποσο συχνα θηλαζετε κ για ποση ωρα?? Εμενα θηλαζει καθε 2-3 ωρες την ημερα (καποιες φορες κ πιο συχνα) ενω το βραδυ πλεον δεν την ξυπναω εγω για να φαει αλλα σηκωνεται μονη της "ντα" στο 3ωρο!! Ομως εχουν μειωθει πολυ οι χρονοι θηλασμου... Ενω δηλαδη στην  αρχη θηλαζε κατι 30λεπτα, τωρα θηλαζει γυρω στα 15 λεπτα.. Το καλο ειναι οτι δεν πιπιλιζει το στηθος..

Σημερα ηταν η πιο ξεκουραστη νυχτα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς τρωμε καθε δυο ωρες τη μερα. Ξυπνάει να φαει κ παλι υπνο. Ομως οταν ειναι ξυπνια μπορεί να ζητήσει και στο μισάωρο. Σίγουρα 10 θηλασμους τη μέρα. Εδώ και τρεις μερες δεν μου ξυπναει το βραδυ. Κοιμαται στη 1 το βραδυ (11-1 ξύπνια λες κ έχει ρολόι)..πηγε 6 η ωρα το πρωι κ άρχισε λιγο να ξυπναει την ταισα κ ξύπνησε στις 9 το πρωί. Είμαστε περίπου 4.800 κιλά ο γιατρος θα έρθει όταν σαραντισουμε. Περιπου 15 λεπτά τρώει κι μενα έτσι κάνουν όσο μεγαλώνουν. Είναι και πιο λιπαρο το γάλα και χορταίνουν πιο γρήγορα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου...τελικα με τα παιδακια μας δεν μας περρισευει κ πολυς χρονος γ τ ιντερνετ....   τι κανετε πως ειστε..??  τι κανουν τα ψαρακια μας?(αν δν κανω λαθος ολεςή εστω σχεδον ολες ψαρακια δν τ βγαλαμε τ παιδακια μας?)   .....   εμεις εδω μαμ κακα κ νανι π ελεγε κ ο σοφος λαος..χαχαχα  λιγη γκρινια που κ που...  εχει αρχισει κ μ καθεται κ καποιες ωρες ξυπνια,παιζουμε λιγακι(δν καταλαβαινει κ πολλα ουτε ανταποκρινεται καθως ειναι ακομη μολις 26ημερων..)... εσεις τ δικα σας νεα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

καλησπερα κοριτσια μου...τελικα με τα παιδακια μας δεν μας περρισευει κ πολυς χρονος γ τ ιντερνετ....   τι κανετε πως ειστε..??  τι κανουν τα ψαρακια μας?(αν δν κανω λαθος ολεςή εστω σχεδον ολες ψαρακια δν τ βγαλαμε τ παιδακια μας?)   .....   εμεις εδω μαμ κακα κ νανι π ελεγε κ ο σοφος λαος..χαχαχα  λιγη γκρινια που κ που...  εχει αρχισει κ μ καθεται κ καποιες ωρες ξυπνια,παιζουμε λιγακι(δν καταλαβαινει κ πολλα ουτε ανταποκρινεται καθως ειναι ακομη μολις 26ημερων..)... εσεις τ δικα σας νεα... 

Κατερίνα εγώ έχω Υδροχόο... Θα προτιμούσα ψαράκι βεβαία γιατί απ ότι διαβάζω όλες έχετε μια χαρά ήσυχα κοριτσάκια που έχουν μπει και σε πρόγραμμα.  Εμείς πάλι 42 ημερων ... τρώμε όποτε μας καπνίσει... πιπιλαμε το στήθος για κάνα 2ωρο... τσιριζουμε αν δεν είμαστε αγκαλιά και να περπατάμε γύρω γύρω στο σαλόνι... έχει φτάσει 5κιλα εν τω μεταξύ και τα χέρια μου δεν αντέχουν άλλο... έχω να κοιμηθώ 42 μέρες! Άντε να γυρίσω στη δουλειά να ξεκουραστώ!!!! 

Αλλά τον αγαπάω μωρέ.  Είναι το παλικαράκι μου! Ο μαμακιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κατερίνα εγώ έχω Υδροχόο... Θα προτιμούσα ψαράκι βεβαία γιατί απ ότι διαβάζω όλες έχετε μια χαρά ήσυχα κοριτσάκια που έχουν μπει και σε πρόγραμμα.  Εμείς πάλι 42 ημερων ... τρώμε όποτε μας καπνίσει... πιπιλαμε το στήθος για κάνα 2ωρο... τσιριζουμε αν δεν είμαστε αγκαλιά και να περπατάμε γύρω γύρω στο σαλόνι... έχει φτάσει 5κιλα εν τω μεταξύ και τα χέρια μου δεν αντέχουν άλλο... έχω να κοιμηθώ 42 μέρες! Άντε να γυρίσω στη δουλειά να ξεκουραστώ!!!! 

Αλλά τον αγαπάω μωρέ.  Είναι το παλικαράκι μου! Ο μαμακιας!

χαχαχαχα.....   αχου το μωρε... εμενα λιγακι καθεται ξυπνια..κ κυριως τ πρωι..βραδυ τρωμε κ κοιμομαστε σχεδον συνεχεια...!!!   κοριτσια ολες εχουμε τ μωρακια μας.!! τελειο..!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι 3:30, πριν μιση ωρα την θηλασα κ για καποιο λογο δεν εχω υπνο!! Την χαζευω που χαμογελαει στον υπνο της..!

Τις ωρες που ειναι ξυπνια κ δεν κλαιει, ειναι πολυ δραστηρια!! Κι εχει ενα βλεμμααα....καταλαβαινω αμεσως αν χαιρεται, αν ποναει ή αν εχει νευρα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επ κοριτσια μ...τ κανετε;χαθηκαμε!!!χαχαχα εχουμε δοξα σοι ο θεος ολες μας τ παιδακια μας...γ πειτε οι πιο παλλιες π ειστε περιπου 2μηνων,τ γινεται μ τ εμβολια,

εμεις απο 20 μεχρι 30 Απριλιου θ τ κανουμε..ειπε ο γιατρος πως θ μας τ γραψει κ θ πληρωσουμε απλως συμμετοχη... 

σμρ ειμαστε 31 προς 32 ημερων αφου περασε απο 12.. 3500κιλα ακριβως μ 52 ποντους υψος... λατρευω τ πλασματακι μ,π τ κουβαλησα 8 ολοκληρους μηνες βγηκε κ μ γεμιζει καθε μερα τν ζωη μ!!!! 

Υ.Γ. Μ λειπει απιστευτα πολυ η κοιλιτσα μ!!!

δν μ λειπει ομως καθολου μα καθολου η σχεση π ειχα αναπτυξει μ τν τουαλετα!!!! Χαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...