Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Επειδη φτιάχνουν το εντερακι κ ίσως προλαβουμε τους κολικούς..θα δείξει..

Κι εγω γεννησα 39+2 με τεράστια κοιλια. Σχεδον μου έφυγε λιγη έμεινε ακομα. Έκανα κ λιγες ραγαδες στο τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lini είπε:

Επίσης εγώ πήρα τηλ στην Αλκυόνη έτσι λέγετε. Είναι γραμμή υποστήριξης για το θηλασμό.  Μπορείς να ρωτήσεις τα πάντα σε σχέση με το θηλασμό.  Με βοηθησαν πολυ τα κορίτσια διότι εδώ στην επαρχία δεν έχουμε συμβουλους θηλασμου. Επίσης αν λέμε αν ... πάρετε κάποιο φάρμακο και θηλάζετε από το elactancia ελέγχετε αν η δραστική ουσία του φαρμάκου είναι συμβατή με το θηλασμό. 

Ναι το λακτασια βοηθάει πολύ :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα... εμεις δν παιρνουμε καποιες σταγονιτσες..εγω πινω σιδηρο κ ασβεστιο γ 10 μερουλες ακομη...

επιπλεον ειμαι ν σκασω,εκει π ειχα ροζ-καφε υγρα χθες ολη μερα κ ακομη κ τωρα εχω κατακοκκινο αιμα...αλλα καθαρο αιμα,οχι οπως στην παριοδο,τ βαθυ κοκκινο... αχ ποσο θ κρατησει αυτο;;;

τ μπεμπακι μ ειναι μια χαρα κ τ εχουμε βρει μεταξυ μας κ νμζω πως τ παμε καλα...βεβαια ειναι πολυ ζορικο ν μν τν μαθω αγκαλια...αλλα πολλες φιρες δν μπορω ν τς αντισταθω...χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Κοριτσια καλημερα... εμεις δν παιρνουμε καποιες σταγονιτσες..εγω πινω σιδηρο κ ασβεστιο γ 10 μερουλες ακομη...

επιπλεον ειμαι ν σκασω,εκει π ειχα ροζ-καφε υγρα χθες ολη μερα κ ακομη κ τωρα εχω κατακοκκινο αιμα...αλλα καθαρο αιμα,οχι οπως στην παριοδο,τ βαθυ κοκκινο... αχ ποσο θ κρατησει αυτο;;;

τ μπεμπακι μ ειναι μια χαρα κ τ εχουμε βρει μεταξυ μας κ νμζω πως τ παμε καλα...βεβαια ειναι πολυ ζορικο ν μν τν μαθω αγκαλια...αλλα πολλες φιρες δν μπορω ν τς αντισταθω...χαχαχα

Να πω την αλήθεια Κατερίνα εγώ είχα σκουρο αίμα. Σαν αυτό της περιόδου.  Επικοινώνησε με το γιατρό σου για το συγκεκριμένο θέμα αν και νομίζω ότι θα είναι απολύτως φυσιολογικό σύμπτωμα μετά τη γέννα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Αχ κι εγώ ετσι λεω να μην μάθει ολο χερια..αλλα καποιες φορες πως να αντισταθείς σε τέτοιο λουκουμακι;

Όσον αφορά αυτό με τις αγκαλιές κορίτσια, εγώ τον παίρνω συνέχεια αγκαλιά. Θέλω να τον έχω αγκαλιά Κ αυτό κάνω και ας μάθει.  Στην αρχή Κ εγώ έτσι έλεγα να μη μάθει Κ να μη μάθει και μόλις ξεκίνησαν οι κωλικοι που το μωρο υπέφερε και έπρεπε να τον έχω αγκαλίτσα για να ηρεμεί σκέφτηκα ότι αυτή η αγκαλίτσα είναι βάλσαμο γι αυτόν.  Γιατί να τη στερησω; πόσα χρόνια νομίζετε αυτή η αγκαλίτσα θα του λύνει όλα του τα προβλήματα; άσε που σε λίγους μήνες δε θα θέλει να είναι στην αγκαλίτσα μου. Κ ετσι έφυγαν όλες οι σκέψεις μου περί καλομαθαιματος και το απολαμβανω.  Ειδικά όταν θηλαζουμε το βράδυ και κοιμόμαστε μαζί... Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα! Δε θέλω να έρθει η στιγμή που αυτό το πλασματάκι θα μεγαλώσει και θα φύγει από δίπλα μου. Την Πέμπτη πάμε στο γιατρό γινόμαστε 1 μηνών... Κ έχω τόσα να ρωτήσω ...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ όσον αφορά τ αγκαλιά μην ακούτε κανέναν. Ένα μωρό ημερών ακόμη δ ξέρει π βρίσκεται. Δ κακό μαθαίνει με την αγκαλιά. Όπως είπε κ η @Lini αν πονάει τ μωρο είναι δυνατόν να μην τ πάρεις αγκαλίτσα; Επίσης πιστέψτε με μεγαλώνουν τόσο γρήγορα π Ούτε θα καταλάβετε για ποτέ θα μεγαλώσουν κ θα θέλουν την απλα τους. Ο παιδίατρος μας στο πρώτο ραντεβού μας εδωσε την καλύτερη συμβουλή. Θα κάνεις ότι ηρεμεί τ μωρο. Θέλει αγκαλια; αγκαλιά. Θέλει να κοιμάται μαζί σ η πάνω σου; άφηνε τ δ παθαίνει τπτ. Κ στη θεωρία όλα ωραία είναι. Στην τελική τ μωράκια μας είναι γτ να τους στερήσουμε την αγκαλιά μας; Εμείς δ έχουμε την ανάγκη της αγκαλιάς πχ τ άντρα μας; τ βραδυ στο κρεβάτι δ σας αρέσει να σας αγκαλιαζει; αυτά γτ να μη θέλουν την αγκαλιά της μανούλας τους;

Το αίμα μέχρι κ τις 40 μέρες είναι φυσιολογικο. Εκεί π ήταν ο πλακούντας υπάρχει μια πληγή ανοιχτή. Λίγη κούραση παραπανω κ μπορεί να δείτε λίγο αίμα παραπανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε??? Εγώ είμαι 39+2 σήμερα η μικρή την Παρασκευή ήταν 3200 έχει εμπεδωθεί αλλά δε λέει να βγει. Τετάρτη ξαναπάω να δούμε τι θα μ πει, από πόνους έχω κάθε μέρα αλλά μετά από λίγο σταματάνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μαρακι.μου τπτ δεν.έμεινε.....απο μερα σε μερα....η.Καλύτερα απο ωρα σε ωρα θα το κρατας αγκαλια το μωρακι σου!!!!εγω ρην.πεμπτη θα παω να.δουμε αν.ο πλακουντας επηρεασε καθολου το.μωρο...κ κατα ποσο πρεπει να παραμεινει μεσα στη κοιλιτσα.μου παρασκευη μπαινω στο μηνα μου.....σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2018 at 12:54 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

Α

Αναμενω σε αναμενα!!! Δε θελει να βγει..! Παντως σε λιγες μερες, οπως κ να χει, θα βγει!! Περιμενα να εχω πιο πολυ αγχος αλλα προς το παρον, ολα καλα!!

 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Stelvan είπε:

Αχ μαρακι.μου τπτ δεν.έμεινε.....απο μερα σε μερα....η.Καλύτερα απο ωρα σε ωρα θα το κρατας αγκαλια το μωρακι σου!!!!εγω ρην.πεμπτη θα παω να.δουμε αν.ο πλακουντας επηρεασε καθολου το.μωρο...κ κατα ποσο πρεπει να παραμεινει μεσα στη κοιλιτσα.μου παρασκευη μπαινω στο μηνα μου.....σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Με το καλό και σε σένα!!! Να πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε??? Εγώ είμαι 39+2 σήμερα η μικρή την Παρασκευή ήταν 3200 έχει εμπεδωθεί αλλά δε λέει να βγει. Τετάρτη ξαναπάω να δούμε τι θα μ πει, από πόνους έχω κάθε μέρα αλλά μετά από λίγο σταματάνε. 

Με το καλό και με ένα πόνο που λένε! Θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια 90% και εγώ για καισαρική πάω. Θα ξέρω σίγουρα την Παρασκευή και θα μπω Σάββατο η Δευτέρα. Μια ερωτήση όσες κάνατε καίσαρικη, τι αναισθησία προτιμησατε??? Εγώ σκέφτομαι επισκληριδιο η αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό Μαράκι!!! Φυσικά επισκληριδιο αναισθησία. Η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης μου το οτι ημουν ξύπνια..και την ειδα κ την ακουσα αμεσως..και την εβαλαν πανω μου. Δεν συγκρίνεται με τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο!!!

κ μ κανεναν πονο στην ουσια!!

επισκληριδιο δαγκωτο!σ ουτε 10λεπτα απο τν ωρα π θ ξαπλωσεις θ τν εχεις "αγκαλιτσα"...θ ειναι πιο ωραια εμπειρια..κ μν σ πω καλυτερα κ απο φυσιολογικο τοκετο..δν θ παιδευτει καμια σας!!(αν θυμαμαι καλα κ εσυ μπεμπα πρεπει ν εχεις)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μπεμπα έχω και γω!!! 

Κορίτσια κ εγώ η αλήθεια επισκληριδιο θέλω, γτ θέλω να το ζησω!!! Θα μιλήσω με το γιατρό μου την Παρασκευή και θα του το πω!!! Πάντως ενώ πηγαίναμε φουλ για φυσιολογική τελευταία στιγμή άλλαξαν όλα. Για να είμαι ειλικρινής εμένα δε με πειραξε καθόλου. Το γιατρό πείραξε αλλά δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μαρακι μου με το καλο!!!!!!!εννοειται επισκληριδιο καινκαλα κανεις καισαρική ....αφου δε γινεται αλλιως...σημασια έχεις εσυ κ η μπεμπουλα σου....περιμενουμε να.μας πεις τα νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Κοριτσαρες μου!!!! Ειμαστε κι εμεις εδω!! Γεννησαμε φυσιολογικα πριν 6 μερες κ ειμαστε ευτυχισμενες στο σπιτακι μας!!

   Εχω παθει ΕΡΩΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Το γατακι μου ειναι παρα πολυ ηρεμο-τοσο που δεν πιστευω οτι ειναι δικο μου!!!

   Χαιρομαι που ολες τα καταφεραμε!!!

   Καλη συνεχεια να εχουμε στο ταξιδι της μητροτητας πλεον!!

    Σας φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου! Να σ ζήσει τ κοριτσάκι σου! Γερό κ ευτυχισμένο! Περιμέναμε νέα σου πως κ πως! Πόσο γεννηθηκε η μικρή σου; και που να δεις κάθε μέρα π θα περνάει. Πιστεύεις ότι την αγαπάς στο άπειρο άλλα όσο μεγαλώνει θα την αγαπάς ακόμη περισσότερο. Μόνο θα μεγαλωνει η αγάπη σου! Χαίρομαι π είχες τον τοκετό π ονειρευόσουν! Μπράβο κ στον αντρουλη σου! Άπειρες όμορφες οικογενειακές στιγμές εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary συγχαρητήρια έμπαινα συχνά πυκνά στο θέμα για να δω νέα σου! Πραγματικά χαίρομαι που τα κατάφερες τέλεια! Όταν θα έχεις λίγο χρόνο να ξεκλεψεις από τη μπουμπού αν μπορείς μπες και πες μας καμία λεπτομέρεια για τον τοκετό. Θέλω και εγώ να τα καταφέρω με φυσιολογικό. Πως ήταν? Θηλάζετε  όλα καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει!!!Τι ευχάριστα νέα Rosemary !Με φυσιολογικό όπως το ήθελες, μπράβο! 

Maria6390 με το καλό σου εύχομαι!!!Γιατί καισαρική τελικα;τυλιχτηκε η μικρούλα;

Κοντεύω και εγώ κοριτσιαα..Θα τρελαθώ! ??❤?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Minime είπε:

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσει!!!Τι ευχάριστα νέα Rosemary !Με φυσιολογικό όπως το ήθελες, μπράβο! 

Maria6390 με το καλό σου εύχομαι!!!Γιατί καισαρική τελικα;τυλιχτηκε η μικρούλα;

Κοντεύω και εγώ κοριτσιαα..Θα τρελαθώ! ??❤?

Έχει μια μικρή περιτυλιξη γύρο από το πόδι της, αλλά κ η μήτρα μου είναι εντελώς αδρανής και επειδή συμπληρώνω τις 40 εβδομάδες ο γιατρός δε θέλει να με αφήσει άλλο. Σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο για τεχνητούς αλλά μάλλον τελικά θα πάμε καισαρική, αύριο το πρωί θα ξέρω σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary να σου ζησει το κοριτσάκι μου!!! :-) εύχομαι να περάσατε απειρες στιγμές ευτυχίας μαζί!!! :-)

Εμένα κοριτσια η μπέμπα μου σε 5 μερουλες πηρε 320 γραμμαρια! Είμαστε ήδη δύο εβδομάδων!

Εγώ πήγα στο γυναικολόγο μου να με δει αν ειναι ολα οκ με τη μητρα κ ζυγιστηκα κιολας! Είμαι μείον 11 κιλά! Μόνο δύο μου έμειναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria6390 ό,τι είναι για καλό!

Love1988 τίποτα δε σου έμεινε!φτου φτου..νόμιζα ότι όσες θηλάζουν  (εύχομαι και εγω) χάνουν πιο δύσκολα τα κιλα..μύθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...