Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια,

ειχα ανοιξει αυτο το θεμα τον αυγουστο... ειμαι η wintermamatobe... δεν μπορω να μπω απο τον παλιο λογαριασμό κ ανοιξα αλλο.

διαβαζω τα νεα σας κ χαιρομαι που ειστε ολες καλα και ηδη δυο κοριτσια εχουν γεννησει (Να σας ζησουν οι κουκλες) 

εγω γεννησα πριν απο εναν μηνα στην 38η εβδομαδα κοριτσακι 3.200 με φυσιολογικό τοκετο.. 

ειχα μια πολυυυ εγκυμοσυνη - εργαζομουν σχεδόν μεχρι το τελος .

 Θηλάζουμε αποκλειστικά... 

ποσο χαιρομαι που ειστε ολες καλα... 

να πω στα κοριτσια που αναμενουν με εναν πόνο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω πολυ καλή μου.. κ σε σενα να ζησει η πριγκηπεσσα σου.. 

απο υπνο πως πατε ;  Πονάκια έχει , καλει ; ποσο ειστε τωρα ;; 

 Εμείς κλαίμε αρκετά τη νύχτα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8 ημερών είμαστε..απο υπνο μια χαρά την ξυπνάω το βράδυ να φαει κάθε τρεις ώρες. Πονακια προς το παρον δεν έχει και απο αύριο θα ξεκινήσουμε καποιες σταγονες βιταμινης d που περιεχουν κ προβιοτικα κ φτιάχνουν το εντερακι και προλαμβανουν καπως τους κολικους..θα δειξει στην πράξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!Θελω να σας ρωτησω κατι τη γνώμη σας. Ο παιδίατρος μας είπε οτι μπορουμε να παμε οι τρεις μας μια βολτα με το αμαξι καπου που να μην υπαρχει κοσμος..πχ στη θάλασσα που δεν θα ερθουμε σε επαφη με κανέναν.μου είπε οτι θα κάνει πολύ κολο στην ψυχολογία μου κ του μωρου. Αυριο εδώ θα εχουμε 24 βαθμούς ήλιο. Τι λετε; σκεφτομαι πόσο τέλειο θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 να σ ζήσει τ κοριτσάκι σ κοπέλα μου! Εφόσον πήρατε τ οκ από τ γιατρό εννοείται θα πάτε! Ντύσε Καλά τ μωράκι σ κ πηγαίνετε μια βόλτα. Θα δεις πόσο καλύτερα θα αισθανθείς! Ανοίγει κ ο καιρος μια χαρα θα είστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!!! Τι κάνετε; τα μωράκια σας; εμείς φτάσαμε 25 ημερών.  Είχαμε κωλικους αν και τον θηλάζω... Τελικά πήραμε σταγονιτσες για κωλικους και σωθηκαμε.  Επιτέλους κοιμάται! 

Πώς σας φαίνεται η ζωή σας με τα πλασματακια σας;  τα υπόλοιπα κορίτσια γέννησαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lini εσυ που έχεις πιο πολλες μερες που γεννησες ηθελα να σε ρωτήσω έχεις ακόμα αίμα; και αν οχι πότε σου σταμάτησε;

Θέλω να σας πω η ευτυχία που νιωθω όταν την κοιταω δεν περιγράφεται. Τοση χαρά δεν την περίμενα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

@Lini εσυ που έχεις πιο πολλες μερες που γεννησες ηθελα να σε ρωτήσω έχεις ακόμα αίμα; και αν οχι πότε σου σταμάτησε;

Θέλω να σας πω η ευτυχία που νιωθω όταν την κοιταω δεν περιγράφεται. Τοση χαρά δεν την περίμενα..

 

@Love1988 μου εγώ σχεδόν από την 7η ημέρα είχα καθαρίσει.  Ακόμη φοράω σερβιετακι αυτά τα πολύ λεπτά και που και που βλέπω λίγα ροζ υγρά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα!!! Εμεις 11ημερων σμρ,κ εγω πλεον εχω λιγα υγρα ροζ-καφε,κ φοραω τς απλες σερβιετες π φορουσα κ στην περιοδο μ,γτ φοβαμαι μν βγαλω πολυ καποια στιγμη..αυριο τελευταια αλλαγη στην τομη κ τεταρτη θ τν αφησω ανοιχτη,κ εχω λιγο αγχος πως θ ειμαι..

απο πονους εχω ελαχιστους οταν παω ν σηκωθω απο τ κρεβατι(αφου ειμαι ξαπλωμενη 5-6ωρες)..αλλιως ειμαι περδικι...

εσεις κοριτσια μ πως ειστε..

@stergiou Να σ ζησει τ μπεμπακι σ... 

Περιμενω ν παει 13ο μηνας,ν παρουμε τν μιαη ευχη,ν παμε ν μας δει η πεθερα μ,αλλα κ εγω γνκ μ μπορω ν βγω ν κανω τς δουλειες μ...αχ κοριτσια πειτε μ χαζη πειτε μ οτι θελετε αλλα μ εχει λειψει παρα πολυ η οδηγηση..λογω τν θεματων π ειχα μ τν ειχαν απαγαρευσει απο τν νοεμβριο..(αν κ εγω ακομη κ στον 9ο εκανα τν παρατυπια μ κ οδηγησα γ πολυ λιγο βεβαια)....

το κοριτσακι μ ειναι πολυ καλο(φτου φτου μν τ ματιασω),ησυχο τρωει κ κοιμαται..ευτυχως λατρευουμε τ νερο,τ ειχα αγχος γτ εμεις εχουμε θαλασσα κ ηθελα πολυ ν τν αγαπησει γ ν τν απολαμβανει κιολας...θ δειξει βεβαια τελη αυγουστου π θ παμε γ μπανιο..(τρεχω πολυ,τ ξερω..αλλα ειμαι σιγουρη πως ουτε π θ καταλαβουμε πως θ φτασουμε αυγουστο...)

@Lini ποτε σας ξεκινησαν οι κολικοι; κ πως τς καταλαβες;κ απο ποτε ξεκινησες σταγονες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Καλημερααα!!! Εμεις 11ημερων σμρ,κ εγω πλεον εχω λιγα υγρα ροζ-καφε,κ φοραω τς απλες σερβιετες π φορουσα κ στην περιοδο μ,γτ φοβαμαι μν βγαλω πολυ καποια στιγμη..αυριο τελευταια αλλαγη στην τομη κ τεταρτη θ τν αφησω ανοιχτη,κ εχω λιγο αγχος πως θ ειμαι..

απο πονους εχω ελαχιστους οταν παω ν σηκωθω απο τ κρεβατι(αφου ειμαι ξαπλωμενη 5-6ωρες)..αλλιως ειμαι περδικι...

εσεις κοριτσια μ πως ειστε..

@stergiou Να σ ζησει τ μπεμπακι σ... 

Περιμενω ν παει 13ο μηνας,ν παρουμε τν μιαη ευχη,ν παμε ν μας δει η πεθερα μ,αλλα κ εγω γνκ μ μπορω ν βγω ν κανω τς δουλειες μ...αχ κοριτσια πειτε μ χαζη πειτε μ οτι θελετε αλλα μ εχει λειψει παρα πολυ η οδηγηση..λογω τν θεματων π ειχα μ τν ειχαν απαγαρευσει απο τν νοεμβριο..(αν κ εγω ακομη κ στον 9ο εκανα τν παρατυπια μ κ οδηγησα γ πολυ λιγο βεβαια)....

το κοριτσακι μ ειναι πολυ καλο(φτου φτου μν τ ματιασω),ησυχο τρωει κ κοιμαται..ευτυχως λατρευουμε τ νερο,τ ειχα αγχος γτ εμεις εχουμε θαλασσα κ ηθελα πολυ ν τν αγαπησει γ ν τν απολαμβανει κιολας...θ δειξει βεβαια τελη αυγουστου π θ παμε γ μπανιο..(τρεχω πολυ,τ ξερω..αλλα ειμαι σιγουρη πως ουτε π θ καταλαβουμε πως θ φτασουμε αυγουστο...)

@Lini ποτε σας ξεκινησαν οι κολικοι; κ πως τς καταλαβες;κ απο ποτε ξεκινησες σταγονες;

Το κατάλαβα από τις αντιδράσεις του. Εκεί που ήταν μια χαρά εκεί κοκκινζε σφιγγοταν τσιριζε έκλαιγε και πετούσε μια πορδιτσα.  Αυτό είναι κωλικοι.  Τις σταγόνες τις ξεκίνησα από την 20η ημέρα Κ μετά.  Οι σταγόνες δεν είναι κάτι το τρομερό δεν είναι φάρμακο.  Αλλά ανακουφίζουν τρομερά το παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lini ςυχομαι ν σας περασουν γρηγορα..κ ευχομαι ν ειμαστε απο τς εξαιρεσεις κ ν μν μας πιασουν εμας...ή εστω ν μας πιασουν πολυ λιγο.... τωρα πως εισαι απο θεμα καισαρικης... εγω μια ετσι μια αλλιως.βεβαια ισως ν φταιω κ ο καιρος λιγακι,υγρασια κ τετοια π εχουμε πολυ στα μερη μ...αραγε ποτε θ αναρρωσουμε πληρως.? κ θ ειμαστε οπως πριν..αρχισα ν σκυβω κιολας,τ καταφερα ν ντυθω μονη μ χθες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω κατερινα... 

εμεις ξεκινησαμε κ εχουμε κολικούς στη 3τη εβδομαδα. 

δεν εχουμε παρει ακομα σταγονες - το παλευω με ελεχο στη διατροφή μου και με ασκησουλες ! 

αιμα ειχα κ γω κυριως τη πρωτη εβδ κ μετα ειχα σκουρο αιμα ελαχιστο.  τωρα ενα μηνα μετα εχω μονο ροζ μπεζ εκκρισεις κ φοραω σερβιετακι λεπτουλι.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ακόμα έχω πολύ λίγο αίμα που λιγοστευει σιγα σιγά. Πονους δεν εχω γενικα αλλα μπορει να με πιασει πχ μια συσπαση κ να ειναι πολυ δυνατη. Ειναι απο το θηλασμο. Εγώ εκανα την τελευταια αλλαγη στην τομη μου κ τωρα την εχω ανοιχτη κ απλα καθε βραδυ που κανω μπανιο βαζω μπεταντιν. Σχεδον δεν φαινεται..

Αυριο θα φερω ενα παπά θα μαε διαβασει μια ευχουλα που ειναι για το καλωσορισμα του μωρου στο σπιτι. Σήμερα πηγαμε κ μια βολτιτσα με το αμαξι ειχε πολυ ηλιο κ ήταν πολύ ωραία. 

Τις σταγονιτσες τις ξεκινησαμε κ εμεις λογικά ειναι οι ίδιες. Είναι βιταμίνη d με προβιοτικα. Για να δουμε εμεις θα γλυτωσουμε τους κολικους; μακαρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Εγώ ακόμα έχω πολύ λίγο αίμα που λιγοστευει σιγα σιγά. Πονους δεν εχω γενικα αλλα μπορει να με πιασει πχ μια συσπαση κ να ειναι πολυ δυνατη. Ειναι απο το θηλασμο. Εγώ εκανα την τελευταια αλλαγη στην τομη μου κ τωρα την εχω ανοιχτη κ απλα καθε βραδυ που κανω μπανιο βαζω μπεταντιν. Σχεδον δεν φαινεται..

Αυριο θα φερω ενα παπά θα μαε διαβασει μια ευχουλα που ειναι για το καλωσορισμα του μωρου στο σπιτι. Σήμερα πηγαμε κ μια βολτιτσα με το αμαξι ειχε πολυ ηλιο κ ήταν πολύ ωραία. 

Τις σταγονιτσες τις ξεκινησαμε κ εμεις λογικά ειναι οι ίδιες. Είναι βιταμίνη d με προβιοτικα. Για να δουμε εμεις θα γλυτωσουμε τους κολικους; μακαρι!!!

Λογικά είναι οι ίδιες bio.... λέγονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

@Lini ςυχομαι ν σας περασουν γρηγορα..κ ευχομαι ν ειμαστε απο τς εξαιρεσεις κ ν μν μας πιασουν εμας...ή εστω ν μας πιασουν πολυ λιγο.... τωρα πως εισαι απο θεμα καισαρικης... εγω μια ετσι μια αλλιως.βεβαια ισως ν φταιω κ ο καιρος λιγακι,υγρασια κ τετοια π εχουμε πολυ στα μερη μ...αραγε ποτε θ αναρρωσουμε πληρως.? κ θ ειμαστε οπως πριν..αρχισα ν σκυβω κιολας,τ καταφερα ν ντυθω μονη μ χθες....

Εγώ να πω την αλήθεια κορίτσια με το έντερο είχα θεμα. Τώρα πλέον Όχι... Αλλά στην αρχή υπέφερα. Ό γιατρός λέει 6 μήνες θα πάρει η πλήρης ανάρρωση.  

Συνήθως τα αγοράκια έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα με τους κωλικους. Εύχομαι να μη σας τύχει γιατι είναι κρίμα ένα τόσο δα πλασματάκι να υποφέρει και να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.  

Υπάρχει κάποια που θα παει σε διατροφολογο  ή έχει καμία διατροφή για θηλαζουσες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα παω σε διατροφολογο αλλα θα σου πω τι μου ειπε ο παιδίατρος. Μου ειπε να μην αποκλεισω καμμια τροφή αλλα να προσθετω σταδιακα την καθε μια για να δουμε αν καποια την πειράξει. Όμως μου είπε όσπρια και χοιρινο να μην φαω μεχρι να γινει τουλάχιστον ενός μήνα γιατί είναι πιο βαριά. Επίσης μου είπε να μην τρώω τιποτα που να περιέχει καφεΐνη. Οχι καφέ, όχι τσαι, οχι σοκολάτα λόγω κακαο. Μπορω να πινω καφε ντεκαφεινε και χαμομήλι. Επίσης οχι αναψυκτικά. 

Οι σταγονες ναι είναι οι ίδιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Δεν θα παω σε διατροφολογο αλλα θα σου πω τι μου ειπε ο παιδίατρος. Μου ειπε να μην αποκλεισω καμμια τροφή αλλα να προσθετω σταδιακα την καθε μια για να δουμε αν καποια την πειράξει. Όμως μου είπε όσπρια και χοιρινο να μην φαω μεχρι να γινει τουλάχιστον ενός μήνα γιατί είναι πιο βαριά. Επίσης μου είπε να μην τρώω τιποτα που να περιέχει καφεΐνη. Οχι καφέ, όχι τσαι, οχι σοκολάτα λόγω κακαο. Μπορω να πινω καφε ντεκαφεινε και χαμομήλι. Επίσης οχι αναψυκτικά. 

Οι σταγονες ναι είναι οι ίδιες.

Εμένα πάλι η παιδίατρος μου είπε... Να προσέχω με το γάλα αγελάδας, όχι όσπρια, όχι φυτικές ίνες, όχι μοσχάρι, όχι τομάτα, καφέ Κ σοκολάτα με μέτρο.  Αλλά κόψε το ένα κόψε το άλλο... είχα που είχα τόσες καουρες στην εγκυμοσύνη Κ δεν έτρωγα τίποτα... Τώρα κόψε Κ αυτά τα ολίγα δεν έμεινε τίποτα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μοσχάρι κανει πολυ καλο μου εφερναν και στο μαιευτήριο γτ σου ειπε οχι; σε καταλαβαίνω πρεπει τωρα να προσεχουμε πιο πολυ απο πριν. Εγω ξεκίνησα παλι τις βιταμίνες της εγκυμοσύνης. Σιδηρο, ασβέστιο, μαγνησιο και βιταμίνη d. Για δυο μηνες σιγουρα μου ειπε ο γυναικολόγος γτ με το θηλασμο κουραζεται πολυ ο οργανισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης ο παιδιατρος μου ειπε ακομα κ πραγματα που δεν μου αρεσουν καθολου να προσπαθησω εστω μια φορα να τα φαω γιατι αν τα γευτει τωρα μεσω του γάλακτος θα τα τρωει κ μετά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η stergiou είπε:

με τη κοιλιά πως πατε ;;  

εμενα λιγο εμεινε ακομα - ελπιζω να εξαφανιστεί ως που να σαραντησουμε !!! 

Να σας ζήσει!!!! Και τόσο καιρό αναρωτιόμουν που πήγες! Εσύ άνοιξες το τοπικ και δεν είχαμε νέα σου!!!! Γερό και τυχερό να είναι το παιδάκι σας!

Από κοιλιά Κ εμένα δεν μου έμεινε τίποτα το ιδιαίτερο.  Λίγη κοιλίτσα .... Εμείς που γεννησαμε νομίζω κοντά στις 37 38 εβδομάδες δεν φτάσαμε στο σημείο να έχουμε τόσο μεγάλη κοιλιά. Οι περισσότερες κοπέλες που ξέρω μετά τις 38 εβδομάδες εμφάνισαν ραγάδες και η κοιλίτσα τους μεγάλωσε πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Το μοσχάρι κανει πολυ καλο μου εφερναν και στο μαιευτήριο γτ σου ειπε οχι; σε καταλαβαίνω πρεπει τωρα να προσεχουμε πιο πολυ απο πριν. Εγω ξεκίνησα παλι τις βιταμίνες της εγκυμοσύνης. Σιδηρο, ασβέστιο, μαγνησιο και βιταμίνη d. Για δυο μηνες σιγουρα μου ειπε ο γυναικολόγος γτ με το θηλασμο κουραζεται πολυ ο οργανισμός.

Για τους κωλικους. Το μοσχάρι δημιουργεί κωλικους. Καλά στην κλινική εμένα μου φέρανε σαλάτα λάχανο... το λάχανο σε μένα δημιουργεί αέρια... το μωρο θα το τρελάνει. Επίσης μου είπε να πάρω ασβέστιο μόνο.  Σίδηρο Όχι γιατί δημιουργεί δυσκοιλιότητα στο μωρό.  Βιταμίνη d το δίνω σα συμπλήρωμα αμέσως στο παιδί οπότε δε θα πάρω άλλη. 

Όμως εσείς χωρίς κωλικους σας έδωσαν σταγόνες; γιατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Επισης ο παιδιατρος μου ειπε ακομα κ πραγματα που δεν μου αρεσουν καθολου να προσπαθησω εστω μια φορα να τα φαω γιατι αν τα γευτει τωρα μεσω του γάλακτος θα τα τρωει κ μετά..

Επίσης εγώ πήρα τηλ στην Αλκυόνη έτσι λέγετε. Είναι γραμμή υποστήριξης για το θηλασμό.  Μπορείς να ρωτήσεις τα πάντα σε σχέση με το θηλασμό.  Με βοηθησαν πολυ τα κορίτσια διότι εδώ στην επαρχία δεν έχουμε συμβουλους θηλασμου. Επίσης αν λέμε αν ... πάρετε κάποιο φάρμακο και θηλάζετε από το elactancia ελέγχετε αν η δραστική ουσία του φαρμάκου είναι συμβατή με το θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...