Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

@Rosemary δυστυχως τ σπιτι μας δν ειναι ετοιμο..θ μεινουμε γ αρχη μαζι της... κ ταυτοχρονα συνεχιζουμε τ επανω...  απο τν δουλεια του  π δικαιουται σπιτι,εκανε αιτηση γ ν μας δωσουν κ ακομη δν τ εχουν απαντησει...  

οποτε απλα περιεμνουμε... ν παμε σ σπιτι μ ενοικιο,ρευμα και και και δν τ συζητω καν.. αχ κοριτσια η πεθερα μ ηταν αλλος ανθρωπος κ καμια σχεση τωρα πια...  αυτο μ στεναχωρει πιο πολυ... τλσπ, το μωρακι μ σ ουτε εβδομαδα θ ειναι εδω,κ ολα τ αλλα ας ερθουν σ δευτερη μοιρα...  κ ελπιζω πως οταν φτασει η ωρα ν παμε σ εκεινο τ σπιτι,τ δικο της δλδ, ο αντρας μ ν παρει θεση κ ν μν εχουμε θεματα  μ τ μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@katerinant95 εγω πιστευω οτι μπορεί τώρα με το μωρό να μαλακωσει και να γίνει όπως παλιά..παρτη κι εσύ λιγο με το καλό πχ ρωτα τη πραγματα για το μωρό για να νιώσει σημαντική κ οτι σε συμβουλεύει. Πιστεύω θα αλλάξει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι κ εγώ το ίδιο με τη @Love1988 πιστεύω ότι θα μαλακώσει τώρα με το μωρό, εφόσον δεν ήταν έτσι από την αρχή. Κάνε λίγο υπομονή κ θα δεις. 

Εμένα πάλι η δικιά μ δεν έχει σωτηρία και φανταστείτε ότι είναι κ μικρή σε ηλικια. Τουλάχιστον δε μένουμε κοντα, δεν οδηγάει οπότε νομίζω δε θα την έχω πάνω από τ κεφάλι μου κάθε μέρα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μ γλυκά τον πρώτο καιρό θα θέλετε να βρείτε τους ρυθμούς σαε σαν οικογένεια οι 3 σας. Επισκέψεις μετα τις 40 μέρες κ όποιος παρεξηγήθηκε παρεξηγήθηκε. Εγώ έτσι είχα μαλώσει με τη μαμά μ πριν γεννήσω άλλα όταν ήρθε ρ μωρο σπίτι κ είχε πόσο ευάλωτο είναι κ πόση προσπάθεια θέλει νε τ θηλασμο κ εμένα ένα πτώμα μόνη της έλεγε μετά τις 40 μέρες. Επίσης εμένα μ τ είχε πει κ ο παιδίατρος π γέννησα κ Αύγουστο. Τα μωράκια μας όταν γεννιούνται έχουν ανοσοποιητικό μηδέν. Μου πε πες ο γιατρός δ αφήνει επισκέψεις. Όπως είπε η @Rosemary τ μωρο δ θα πάει πουθενα εκεί θ είναι κ σε ένα μήνα. Επιτέλους αυτό τ κακο π όλοι πρέπει να δουν τ νεογέννητο από την πρώτη μερα πρέπει να σταματήσει.

Όσο για τα φιλοα στο πρόσωπο κ χέρια εννοείται απαγορεύονται. Εκτός από ιώσεις κτλ έχουν πολύ ευαίσθητο δερματακι. Εμένα 6 μηνων έφθασε κ εκτός από μένα κάνεις δ τη φιλάει στο πρόσωπο. Και γω πρόσπαθω να τ αποφεύγω.

Αν θηλασετε κ έχετε ανεπιθύμητους επισκέπτες πάντως υπάρχει κ η άλλη λύση. Τ μωρό αγκαλίτσα κλείδωμα στην κρεβατοκάμαρα κ λέτε συγνωμη τ μωρο πρέπει να θηλάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.. 38+3

τι νυχτα κι αυτή..πραγματικά κάθε δυο ωρες με το ρολοι ξυπνουσα για τουαλετα. Εκτός αυτού είχα πολλούς πόνους περιόδου και πονο απο κάτω σαν μουδιασμα. Και κοιλια πέτρα.. λεω λες; καθομουν λιγο περνούσε..τώρα είμαι μια χαρά..δεν μπορω κοριτσια αυτυ την αγωνία να μην ξέρεις αν ήρθε η ώρα..η μαία μου ειπε θα το καταλαβω γτ οι πονοι και τα πετρωματα θα έχουν ενταση και σταθεροτητα χρονικη. Αλλα ολα υο βράδυ με πιανουν γιατι αγχώνομαι. Αντε να ερθει η Τρίτη..

Εσάς πώς ήταν το βράδυ σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

@katerinant95 εγω πιστευω οτι μπορεί τώρα με το μωρό να μαλακωσει και να γίνει όπως παλιά..παρτη κι εσύ λιγο με το καλό πχ ρωτα τη πραγματα για το μωρό για να νιώσει σημαντική κ οτι σε συμβουλεύει. Πιστεύω θα αλλάξει..

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. 38+3

τι νυχτα κι αυτή..πραγματικά κάθε δυο ωρες με το ρολοι ξυπνουσα για τουαλετα. Εκτός αυτού είχα πολλούς πόνους περιόδου και πονο απο κάτω σαν μουδιασμα. Και κοιλια πέτρα.. λεω λες; καθομουν λιγο περνούσε..τώρα είμαι μια χαρά..δεν μπορω κοριτσια αυτυ την αγωνία να μην ξέρεις αν ήρθε η ώρα..η μαία μου ειπε θα το καταλαβω γτ οι πονοι και τα πετρωματα θα έχουν ενταση και σταθεροτητα χρονικη. Αλλα ολα υο βράδυ με πιανουν γιατι αγχώνομαι. Αντε να ερθει η Τρίτη..

Εσάς πώς ήταν το βράδυ σας;

Καλημερα!!! Εγώ έχω πρηστεί πολύ εκεί κάτω. Ξυπνούσα συνέχεια από πονους, ο άντρας μου λέει ότι βογκουσα στον ύπνο Μ και εγώ θυμάμαι ότι όποτε ξυπνούσα έλεγα και ένα "ωχ''. Και τώρα έχω πόνους περιόδου αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Η κοιλιά μ είναι πολύ σκληρή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπομονη μανουλες ολα θα περάσουν. Εγω τώρα είμαι μια χαρά θα βγω να περπατήσω γιατί έχει ηλιο. Το ξέρω οτι μετα θα είμαι κουρέλι αλλα δεν πειράζει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααα!!!  χαχαχα φαναζεστε ν γεννησουμε ολες μαζι τν ιδια μερα....?!!? κ εγω ειχα πονους περιοδου αυτη τν φορα κ στην κοιλια..καθολου πετρωματα ομως..μονο πονο στην κοιλια κ στην μεση...γ τουαλετα εντελως παραδοξο σηκωθηκα ολο τ βραδυ μονο 2 φορες....  κοριτσια τ μωρα σας κλωτσανε.? εμενα απο τ πρωι π θ ξυπνησω μεχρι κ τ απογευμα τ πολυ ν μ δωσει 5-6 κλωτσιες κ πολλες λεω..αλλα απο τ απογευμα κ μεχρι ν κοιμηθω κανει παρτυ... ευελπιστω απλα ν κοιμαται το κοριτσακι μ... 36+6 σμρ...

επιπλεον εγω ειμαι εδω κ πολυ καιρο πρισμενη χερι αποδια,δν ξεχωριζει καν ο αστραγαλος μ..εκει κατω δν ξερω πως ν καταλαβω αν ειμαι πρισμενη η΄οχι..

 

αα μ ειπαν ν εχω κ πιπιλες μαζι μ γ τ γυρνα μν τυχον χρειαστει.... αν τς αποστειρωσω τν πεμπτη τ πρωι πριν φυγουμε κ τς βαλω στις θηκες τς θ κρατησουν μεχρι τν κυριακη π θ φυγουμε.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα δεν κλωτσαει όπως πριν, το είπα στο γιατρό εχθές είναι απλά επειδή δεν έχουν πολύ χώρο. Σημασία έχει να το νιώθουμε κάποιες φορές μέσα στη μέρα αλλά όχι συνέχεια. Μην ανησυχείς όλα καλά είναι. Εγώ από χθες που έκανα καρδιοτοκογραφο και πλέον ξέρω ποιες είναι οι συσπάσεις καταλαβαίνω πως έχω πάρα πολλές. Πλάκα θα έχει στο τέλος να περάσω κ την πητ μ και να μη γεννάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Maria6390 είπε:

Και εμένα δεν κλωτσαει όπως πριν, το είπα στο γιατρό εχθές είναι απλά επειδή δεν έχουν πολύ χώρο. Σημασία έχει να το νιώθουμε κάποιες φορές μέσα στη μέρα αλλά όχι συνέχεια. Μην ανησυχείς όλα καλά είναι. Εγώ από χθες που έκανα καρδιοτοκογραφο και πλέον ξέρω ποιες είναι οι συσπάσεις καταλαβαίνω πως έχω πάρα πολλές. Πλάκα θα έχει στο τέλος να περάσω κ την πητ μ και να μη γεννάω. 

η μαμα μ λεει πως οταν ξεκινησε ν εχει πονους περιοδου κ στη κοιλια κ στην μεση μετα απο λιγες μερες γεννησε.. αχ κοριτσια τι ν πω οσο κουλ κ αν ηθελα ν τ παιζω νμζω πως μ τ παραμικρο αγχωνομαι κ λεω λες ν ηρθε η ωρα..?  κ γνκ αγχωθηκα απο χθες τ βραδυ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinant95 είπε:

η μαμα μ λεει πως οταν ξεκινησε ν εχει πονους περιοδου κ στη κοιλια κ στην μεση μετα απο λιγες μερες γεννησε.. αχ κοριτσια τι ν πω οσο κουλ κ αν ηθελα ν τ παιζω νμζω πως μ τ παραμικρο αγχωνομαι κ λεω λες ν ηρθε η ωρα..?  κ γνκ αγχωθηκα απο χθες τ βραδυ... 

Κ εγώ έχω αγχωθει. Μακάρι να γεννήσω σύντομα δεν τη μπορώ άλλο αυτη την αναμονή κ εφόσον ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό είναι έτοιμο ελπίζω να κοντεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katerinant95 αν θέλεις να θηλασεις συμβουλή μου να μη δώσεις πιπίλα γιατί μπορεί να πάθει σύγχυση θηλων και να μη σου τρώει μετά σωστά..

Κορίτσια ίσως να μη γεννηθούμε όλες ίδια μέρα πάντως η επόμενη βδομάδα το βλέπω να είναι γεμάτη μωράκια!!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

καλημεραααα!!!  χαχαχα φαναζεστε ν γεννησουμε ολες μαζι τν ιδια μερα....?!!? κ εγω ειχα πονους περιοδου αυτη τν φορα κ στην κοιλια..καθολου πετρωματα ομως..μονο πονο στην κοιλια κ στην μεση...γ τουαλετα εντελως παραδοξο σηκωθηκα ολο τ βραδυ μονο 2 φορες....  κοριτσια τ μωρα σας κλωτσανε.? εμενα απο τ πρωι π θ ξυπνησω μεχρι κ τ απογευμα τ πολυ ν μ δωσει 2-3 κλωτσιες κ πολλες λεω..αλλα απο τ απογευμα κ μεχρι ν κοιμηθω κανει παρτυ... ευελπιστω απλα ν κοιμαται το κοριτσακι μ...

 

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

@katerinant95 αν θέλεις να θηλασεις συμβουλή μου να μη δώσεις πιπίλα γιατί μπορεί να πάθει σύγχυση θηλων και να μη σου τρώει μετά σωστά..

Κορίτσια ίσως να μη γεννηθούμε όλες ίδια μέρα πάντως η επόμενη βδομάδα το βλέπω να είναι γεμάτη μωράκια!!!! :-)

Μια που λέτε για θηλασμό έχω μια απορία είναι το στήθος σας πρησμένο??? Εμένα καθόλου ούτε πονάω ούτε με ενοχλεί. Λέτε να μην έχω γάλα ή θα έρθει μετα τον τοκετό??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρησμένο πολύ δεν ειναι αλλα απο τον εβδομο μηνα αν το πιεσω βγάζει γάλα. Αλλα δεν το πειράζω γιατί προκαλεί συσπάσεις. Αγόρασα και ποδιά θηλασμού για να είμαστε έτοιμοι όταν βγούμε στον έξω κόσμο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να καταφέρω να θηλασω!

@Maria6390 εννοείται πώς θα έχεις γάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα εγώ δεν έχω δει ούτε σταγόνα και η μητέρα μου δεν είχε σε κανένα παιδί κ έλεγα μήπως είναι κληρονομικό. Θέλω να θηλασω αλλά εδώ ούτε μαθήματα κάνουν ούτε τιποτα, ευτυχώς γνωρίζω μια κοπέλα από τη δουλειά που και στα δυο παιδιά της θήλασε αποκλειστικά και θα με βοηθήσει εκείνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maria6390 είπε:

Αααα εγώ δεν έχω δει ούτε σταγόνα και η μητέρα μου δεν είχε σε κανένα παιδί κ έλεγα μήπως είναι κληρονομικό. Θέλω να θηλασω αλλά εδώ ούτε μαθήματα κάνουν ούτε τιποτα, ευτυχώς γνωρίζω μια κοπέλα από τη δουλειά που κάνει σα δυο παιδιά της θήλασε αποκλειστικά και θα με βοηθήσει εκείνη. 

Γεια σας!!!Την προηγουμενη εβδομάδα μία γνωστη μου μου ειπε οτι μπορείς να κάνεις και μαθημα θηλασμού στο ίντερνετ live..Έκανα εγγραφή στη nutricia και όντως μου έστειλαν mail μετά αν θέλω να παρακολουθήσω το σεμινάριο..ψάξτο λίγο, μπορεί να σε βοηθήσει και δεν έχεις να χάσεις κάτι! 

Και νομίζω πως και άλλα site το κάνουν αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θ τς  παρω κοντα κ θ δουμε..σ εκτακτη λυση θ δωσω...ναι εχω σκοπο ν θηλασω... γαλα γαλα δν εχω βγαλει κ αν τ πιεσω μ ποναει.ακομη συνεχιζει ν μεγαλωνει... ωστοσο καπου καπου οταν παω γ μπανιο βλεπω πως κτ κιτρινο-ασπρο εχει ξεραθει στην θηλη μ...δν ξερω αν ειναι γαλα.. η μαμα μ δν ειχε γαλα,αλλα ο γιατρος μ ειπε πως δν εχει θεμα η κληρονομια...

Σμρ ειμαι ολη μερα εξω!!! Εχει υπεροχη μερα!! Πηγα κ γ περπατημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μη σκατε καθόλου.  Όλα τα κάνει η φύση. Η φύση ξέρει! Και γάλα θα έχετε και όλα θα γίνουν... εννοείται ότι την πρώτη μέρα θα έχετε κάτι σταγόνες... Όπως επίσης και τη δεύτερη και αν παίρνετε και κάποια κόκκινα χαπακια στην κλινική δε θα έχετε μέχρι να τα κόψετε... 3 με 4 μέρες δλδ. Το μωρό ειδικά στο στάδιο αυτό δεν παθαίνει τίποτα. Κ εγώ τις πρώτες μέρες δεν είχα σταγόνα... και του έδινα ξένο.  Τι να εκανα;;; να τον άφηνα να πεινάει; Όχι. 

Έτσι όταν γυρίσαμε σπίτι και μπήκαμε στους ρυθμούς μας δεν τρώμε καθόλου ξένο και θηλαζουμε αποκλειστικά!!! 

Απλά να ξέρετε ότι σε περίπτωση που έχει ικτερο θα σας υποχρεώσουν να δώσετε ξένο γάλα... ακόμη δλδ γιατί ρίχνει τον ικτερο. Πάντως πρέπει να το δείτε πολύ χαλαρά και ήρεμα. Εγώ έκανα σαν τρελή!!! Απορώ Αφού δεν είχα γάλα για πιο λόγο τρελαινομουν; Τώρα όμως τρώμε αποκλειστικά από τη μαμα... και μάλιστα χορταίνει... Αφού κοιμάται 3 ωρες και έχει πολλές βρεγμένες πάνες. 

Η φύση ξέρει και θα σας οδηγήσει μόνη της. Σήμερα δλδ 11 μέρες μετά τη γέννα ειμαι πολύ καλά. Ειμαι σχεδόν όπως ήμουν πριν γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερααα!! Καλες αποκριες;; γεννησε καμια σας;!;

εμεις παντως αναμενουμε τν πεμπτη... 

ωραιες μερες σμρ κ χθες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια πονάω λίγο. Τη μία κάθε 20 λεπτά τώρα έχει μια ώρα να με πονέσει. Τώρα θα δείξει πώς θα συνεχιστεί μέσα στη μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια εγώ σήμερα έχω ακόμα λίγους πόνους περιόδου και με πιέζει απίστευτα μπρος τα κάτω η μικρή. 

@Love1988 Ενημερωσε μας για ότι γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω οτι είναι επειδή με πιεζει κ έχω και πολύ συχνοουρια. Τώρα που εχω ξαπλώσει εδω κ 1,5 ώρα δεν νιωθω κάποιο πόνο. Τώρα θα κοιμηθώ και θα δω πως θα είμαι όταν ξυπνήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λετε ν βγουν τ παιδακια μας μ καρναβαλια ν ταιριαζουν ν στην εποχη;!; 

χαχαχαχα

εγω σμρ ουτε ενα πονακι τπτ..σαν ν μν ειμαι εγκυος,ισα π κλωτσησε λιγο η μπεμπα κ τ θυμηθηκα... ελπιζω ετσι ν ειμαι κ τν υπολοιπη μερα..χθες δν κοιμομουν μ τπτ..4 τ πρωι μ πηρε ο υπνος,κ σμρ κουτουλαω απο τν νυστα... θ παω σ λιγακι ν ξαπλωσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια 1-2 μερες δεν μπορουσα να μπψ στο φορουμ.. Μολις εμπαινα με πεταγε (απο κινητο).

Εγω χθες ξυπνουσα για τουαλεττα καθε 1-2 ωρες ενω παντα ξυπνουσα μεχρι 3 φορες.. Πονακια τιποτα ακομη αλλα εχω αρκετα πετρωματα..

Χθες το βραδυ το μωρο εκανε σαν τρελο κ τρομαξα. Νομιζα οτι θα βγει.. Η κοιλια μου εκανε σαν πλυντηριο-αφου μου κοπηκε η ανασα απο τον φοβο. Δεν βρηκα τιποτε στο ιντερνετ γι αυτο. Θα ρωτησω κ τον γιατρο μου αυριο αν κ μου εχει πει οτι οι δυνατες κ πολλες κινησεις ειναι καλο σημαδι. Αλλα ηταν τρομακτικο!!

Απο πριξιμο ισα που φανηκε λιγακι στον αστραγαλο μου κ κατευθειαν ο γιατρος με εβαλε να κανω 3ημερη αποτοξινωση.. Σημερα την τελειωνω κ η αστραγαλοι επανηλθαν.... Πειναωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Και εμένα με πετούσε συνέχεια η μου έλεγε ότι είχα βάλει λάθος κωδικο. Σήμερα μπήκε αμέσως. 

Εγώ γύρισα πριν λίγο από το καρναβάλι και από βόλτα και έχω πολλεεεεες συσπάσεις με πόνο αλλά νομίζω είναι από την ορθοστασία. θα δείξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...