Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Σ ευχαριστούμε πολύ @Athena D. :-):-):-)

Κορίτσια μου πώς είστε; Εγώ περιμένω να πάω την Τρίτη στο γιατρό! Έχω μια ενόχληση στο δόντι μου. Ξέρετε αν επιτρέπεται σφράγισμα αν χρειαστεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ κοριτσια πως ν ημουνα κ εγω στις 35 κ 36 εβδομαδες..

μ τ καλο σ ολες μας!!!

περασε ο καιρος...πηγαμε καναμε κ βυθοσκοπηση ειναι ολα οκ παμε δυνατα γ φυσιολογικο τοκετο..δευτερα παμε κα το γιατροοο!! Ανυπομονω,γρ μετα θ τν ξαναδω οταν μπω στο μηνα μ...

33+6 σμρ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αν και δεν είμαι στο Γενάρη Φλεβάρη αλλά Ιούνιο Ιούλιο χαίρομαι να διαβάζω τα νέα σας να σας ευχηθώ να γεννήσετε όσο πιο ανώδυνα γίνεται φυσιολογικά Κ γιατί όχι όσες αντέχετε χωρίς επισκληριδιο!!γερά μωρά... Όσες μπορείτε να κάνετε μαθήματα κάντε είναι ΠΟΛΥΤΙΜΑΑΑ..  Εγω στ 1η εγκυμοσύνη.  ΓΕΝΝΗΣΑ 22 Ιουλίου από 20 ειχ συσπασεις αλλά χωρίς διαστολή οπότε πέρασα 2 μερες σπίτι Κ πήγαινε ελα στ μητέρα να με τσεκάρουν... Όταν πήγα πια με κάθε ένα λεπτό Πονο.....μ. Λένε εσύ έχεις 5 διαστολή γέννας... Βλακεία Μ που έκανα επισκληριδιο μετά από τόσους πόνους.... Μ έσπασαν Τ νερά εκεί σπίτι δεν ειχα τίποτα μπήκα 1 η ώρα 5 η ώρα είχα Τ μπέμπα Κ Μ λένε όλοι πόσο γρήγορα γέννησες λέω ναι.... Πολύ.. Που να εξηγώ τώρα στ 2ο σκέφτομαι ν αποφύγω Τ επισκληριδιο ..αν αντέξω... Κορίτσια οι πόνοι παλεύονται αλλά είναι δυνατοί... Πολλοί γιατροί λένε ν κάνεις για να συνεργάζεσαι πιο. Καλά... Δε ξέρω... Τ καλύτερο είναι χωρίς τίποτα αλλά εκείνη Τ στιγμή πολλά αλλάζουν ψυχολογία άγχος... Τώρα Π ξέρω λέω να το τολμήσω.. Με το καλό σε όλες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστουμε πολυ!!!

κ εσυ ν σ ζησει τ ζουζουνι σ κ μ τ καλο ν σ βρει κ τ δευτερο!!

χθες κοριτσια υπεφερα!!

πρωτη φορα τοσο στους 8μηνες...

γνκ αντεχω πονο,αλλα χθες η πλατη μ μ πονουσε παρα πολυ,κ η μεση μ σαν ν αδιαθετουσα..

δν πηρα τν γιατρο γτ ηταν 1 τ βραδυ περιπου..μ εκανε η μαμα μ μασαζ κ καπως μ μαλακωσε κ επιτελους μ πηρε ο υπνος..1 φορα ξυπνησα κ κοιμομουν απο τ δεξια πλευρα(αυτη ποναγε περισσοτερο) κ δυστυχως εμεινα παλι ωρα ξυπνια απο τν πονο..

σμρ ξυπνησα κ τ αριστερο μ ποδι κατω στον αστραγαλο μ ποναει πολυ!

εγω γνκ πριζομαι απιστευτα πολυ εδω κ κανα μηνα..δν μ κανουμ καν τ παπουτσια μ πλεον..

χθες δν πηρα τν γιατρο τοσο αργα γτ ουτε πετρωνε η κοιλια μ κ η μπεμπα χορευε κανονικα..

εχετε νιωσει ποτε κτ τετοιο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Ευχαριστουμε πολυ!!!

κ εσυ ν σ ζησει τ ζουζουνι σ κ μ τ καλο ν σ βρει κ τ δευτερο!!

χθες κοριτσια υπεφερα!!

πρωτη φορα τοσο στους 8μηνες...

γνκ αντεχω πονο,αλλα χθες η πλατη μ μ πονουσε παρα πολυ,κ η μεση μ σαν ν αδιαθετουσα..

δν πηρα τν γιατρο γτ ηταν 1 τ βραδυ περιπου..μ εκανε η μαμα μ μασαζ κ καπως μ μαλακωσε κ επιτελους μ πηρε ο υπνος..1 φορα ξυπνησα κ κοιμομουν απο τ δεξια πλευρα(αυτη ποναγε περισσοτερο) κ δυστυχως εμεινα παλι ωρα ξυπνια απο τν πονο..

σμρ ξυπνησα κ τ αριστερο μ ποδι κατω στον αστραγαλο μ ποναει πολυ!

εγω γνκ πριζομαι απιστευτα πολυ εδω κ κανα μηνα..δν μ κανουμ καν τ παπουτσια μ πλεον..

χθες δν πηρα τν γιατρο τοσο αργα γτ ουτε πετρωνε η κοιλια μ κ η μπεμπα χορευε κανονικα..

εχετε νιωσει ποτε κτ τετοιο;

 

    Κατερινα, πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου... Καταρχην δε τα εχει δει τα ποδια σου? Το οτι ειναι πρησμενα σημαινει οτι εχεις κανει κατακρατηση.. Θα επρεπε εδω κ καιρο (πριν γινει αυτο) να σου εχεις δωσει διατροφη κ να σου εχει κοψει το αλατι.. Πεσ του το γιατι μπορει να σου δωσει εστω κ τωρα..!

  Εγω πλεον ανυπομονω...! Εχει μεγαλωσει κ αποτομα η κοιλια μου κ οταν κοιμαμαι η μικρη σπρωχνει τα πλευρα μου... Ειναι τρομαχτικο μερικες φορες!!

   Αντε, κοντευουμε!! Εγω μπηκα 35-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Rena28 είπε:

Κορίτσια αν και δεν είμαι στο Γενάρη Φλεβάρη αλλά Ιούνιο Ιούλιο χαίρομαι να διαβάζω τα νέα σας να σας ευχηθώ να γεννήσετε όσο πιο ανώδυνα γίνεται φυσιολογικά Κ γιατί όχι όσες αντέχετε χωρίς επισκληριδιο!!γερά μωρά... Όσες μπορείτε να κάνετε μαθήματα κάντε είναι ΠΟΛΥΤΙΜΑΑΑ..  Εγω στ 1η εγκυμοσύνη.  ΓΕΝΝΗΣΑ 22 Ιουλίου από 20 ειχ συσπασεις αλλά χωρίς διαστολή οπότε πέρασα 2 μερες σπίτι Κ πήγαινε ελα στ μητέρα να με τσεκάρουν... Όταν πήγα πια με κάθε ένα λεπτό Πονο.....μ. Λένε εσύ έχεις 5 διαστολή γέννας... Βλακεία Μ που έκανα επισκληριδιο μετά από τόσους πόνους.... Μ έσπασαν Τ νερά εκεί σπίτι δεν ειχα τίποτα μπήκα 1 η ώρα 5 η ώρα είχα Τ μπέμπα Κ Μ λένε όλοι πόσο γρήγορα γέννησες λέω ναι.... Πολύ.. Που να εξηγώ τώρα στ 2ο σκέφτομαι ν αποφύγω Τ επισκληριδιο ..αν αντέξω... Κορίτσια οι πόνοι παλεύονται αλλά είναι δυνατοί... Πολλοί γιατροί λένε ν κάνεις για να συνεργάζεσαι πιο. Καλά... Δε ξέρω... Τ καλύτερο είναι χωρίς τίποτα αλλά εκείνη Τ στιγμή πολλά αλλάζουν ψυχολογία άγχος... Τώρα Π ξέρω λέω να το τολμήσω.. Με το καλό σε όλες... 

  Με το καλο κ το δικο σου μωρακι Ρενα!! Θα σου πω τις εμπειριες μου οταν γεννησω χωρις επισκληριδιο (ελπιζω να μην την ζητησω πανω στον πονο μου)!!

  Παντως εμενα κ ο γιατρος μου κ η μαια, μου εχουν πει τα ιδια για την επισκληριδιο. Καθυστερει τον τοκετο καθως η γυναικα δεν συνεργαζεται καλα γιατι δε νιωθει ποτε, πως κ ποσο να σπρωξει, δεν καταλαβαινει ποτε εχει συσπασεις κ ποτε οχι. Οδηγει σε πολλες περιπτωσεις σε καισαρικη (αν πχ μια γυναικα καθυστερησει πολυ, την παν σε καισαρικη). Συν οι κλασσικες παρενεργειες που εχει η επισκληριδιος-τις οποιες δε θελω να σκεφτομαι σε περιπτωση που λακισω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε??? Μπήκα σήμερα στην 34 εβδομάδα, εχθές έκανα βυθοσκοπιση όλα καλά και την Τετάρτη θα πάω για καλλιέργεια κολπικού υγρού, ξερει καμία τη διαδικασία??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Ευχαριστουμε πολυ!!!

κ εσυ ν σ ζησει τ ζουζουνι σ κ μ τ καλο ν σ βρει κ τ δευτερο!!

χθες κοριτσια υπεφερα!!

πρωτη φορα τοσο στους 8μηνες...

γνκ αντεχω πονο,αλλα χθες η πλατη μ μ πονουσε παρα πολυ,κ η μεση μ σαν ν αδιαθετουσα..

δν πηρα τν γιατρο γτ ηταν 1 τ βραδυ περιπου..μ εκανε η μαμα μ μασαζ κ καπως μ μαλακωσε κ επιτελους μ πηρε ο υπνος..1 φορα ξυπνησα κ κοιμομουν απο τ δεξια πλευρα(αυτη ποναγε περισσοτερο) κ δυστυχως εμεινα παλι ωρα ξυπνια απο τν πονο..

σμρ ξυπνησα κ τ αριστερο μ ποδι κατω στον αστραγαλο μ ποναει πολυ!

εγω γνκ πριζομαι απιστευτα πολυ εδω κ κανα μηνα..δν μ κανουμ καν τ παπουτσια μ πλεον..

χθες δν πηρα τν γιατρο τοσο αργα γτ ουτε πετρωνε η κοιλια μ κ η μπεμπα χορευε κανονικα..

εχετε νιωσει ποτε κτ τετοιο;

 

Κατερινα μου πώς είσαι σήμερα; μίλησες με το γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε??? Μπήκα σήμερα στην 34 εβδομάδα, εχθές έκανα βυθοσκοπιση όλα καλά και την Τετάρτη θα πάω για καλλιέργεια κολπικού υγρού, ξερει καμία τη διαδικασία??? 

Γειά σου Μαράκι! Εγώ είμαι 35+4 την Τετάρτη μπαίνω στο μήνα μου! Είμαι μια χαρά άρχισα περπάτημα κ ασκησουλες  με την μπάλα πιλατες. Ωραία είναι :-)

Η καλλιέργεια κολπικου είναι περίπου σαν το τεστ παπ. Εγώ είχα κάνει και στην αρχή της εγκυμοσύνης και έκανα κ την Τετάρτη. Αύριο περιμένω τα αποτελέσματα. Εμένα μου την έκανε ο γυναικολόγος και πήγα τα δείγματα στο μικροβιολογικο. Εσυ θα την κάνεις στο γυναικολόγο η στο μικροβιολογο; οχι οτι έχει καμμιά διαφορά. Απλά εγώ στο γυναικολόγο ένιωθα πιο άνετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

    Κατερινα, πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου... Καταρχην δε τα εχει δει τα ποδια σου? Το οτι ειναι πρησμενα σημενει οτι εχεις κανει κατακρατησει.. Θα επρεπε εδω κ καιρο (πριν γινει αυτο) να σου εχεις δωσει διατροφη κ να σου εχει κοψει το αλατι.. Πεσ του το γιατι μπορει να σου δωσει εστω κ τωρα..!

  Εγω πλεον ανυπομονω...! Εχει μεγαλωσει κ αποτομα η κοιλια μου κ οταν κοιμαμαι η μικρη σπρωχνει τα πλευρα μου... Ειναι τρομαχτικο μερικες φορες!!

   Αντε, κοντευουμε!! Εγω μπηκα 35-ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Κι εμένα σπρώχνει πολύ. Καποιες στιγμές νομίζω οτι κανει παρτυ. Κοριτσια σήμερα ψιλαφιζοντας την κοιλιά νομιζω πως βρήκα το πατουσακι :-):-):-) κι εμένα η κοιλιά μου ειναι τεράστια. Τη λατρεύω!

Εγώ ευτυχώς ακόμα δεν έχω πρήξιμο στα πόδια. Κάθε φορά ο γιατρός μου τα τσεκάρει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena28 με το καλό το μωρακι σου σ ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!! :-) μακάρι να μπορέσω κι εγώ να μην κάνω επισκληριδιο! Μακάρι να τα καταφέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Κι εμένα σπρώχνει πολύ. Καποιες στιγμές νομίζω οτι κανει παρτυ. Κοριτσια σήμερα ψιλαφιζοντας την κοιλιά νομιζω πως βρήκα το πατουσακι :-):-):-) κι εμένα η κοιλιά μου ειναι τεράστια. Τη λατρεύω!

Εγώ ευτυχώς ακόμα δεν έχω πρήξιμο στα πόδια. Κάθε φορά ο γιατρός μου τα τσεκάρει. 

Πωωωω..! Ναι!! Εγω καταλαβαινω κ τον ποπο της!! Επισης, οταν ξαπλωνω ανασκελα η κοιλια μου παιρνει αλλο σχημα σε σχεση με οταν ειναι στο πλαι..!

Κολπικη καλλιεργεια κ εγω στον γιατρο μου κανω. Μου ειχε κανει μια στην αρχη, μια στη μεση της κυησης κ μια πριν λιγες μερες.. Περινενω τα αποτελεσματα..

Πλεον εχω τα παντα ετοιμα εκτος απο ενα χαλακι-σφουγγαρακι που σκεφτομαι να παρω για να το βαζω στη λεκανιτσα ή στην μπανιερα οταν την κανω μπανιο..

Εχω μια απορρια ρε κοριτσια...

Στην κουνια ή του μωρου σας (ή εκει που κοιμαται τελος παντων), θα στρωσετε σελτεδακι ή καποιο υποστρωμα? Αλλες μου λεν σελτε, αλλες υποστρωμα, αλλες τιποτα... Δεν ξερω τι να κανω... Νομιζω οτι ειναι ανθυγιεινο το σελτεδακι στην κουνια επειδη δεν αναπνεει το στρωμα κ λεν οτι ιδρωνει πολυ το παιδι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Με τ καλό τα μωράκια σας.

Εγώ στην κούνια εστρωνα κανονικα σεντόνι στο μέρος π κοιμόταν τ μωρο σελτεδακι κ από πάνω σεντονακι αγκαλιας. Πολλές φορές τις έφευγαν στον υπνο τα κακα της οπότε δ λερώνε τ στρώμα κτλ. Άλλαζα μόνο τ σελτεδακι κ τ σεντονακι από πάνω. Φανταστείτε στις 4 τ ξημέρωμα να πρέπει να αλλάζεις σεντόνια κανονικα κ να χει λερωθει κ τ στρώμα από κάτω. Μετά τ 3ο μήνα μόνο σεντόνι στρωνω. 

Επίσης για τ μπάνιο είχαμε πάρει αυτό.

www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=53&pId=5742

Είναι απίστευτα βολικό. Ενώ είχαμε πάρει κ μπανάκι λεκανιτσα τ βάλαμε κατ' ευθείαν στο νιπτήρα κ ξαπλώνουμε τ μωρο πάνω. Ρίξτε μια ματιά μήπως βολέψει κπ από σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Γειά σου Μαράκι! Εγώ είμαι 35+4 την Τετάρτη μπαίνω στο μήνα μου! Είμαι μια χαρά άρχισα περπάτημα κ ασκησουλες  με την μπάλα πιλατες. Ωραία είναι :-)

Η καλλιέργεια κολπικου είναι περίπου σαν το τεστ παπ. Εγώ είχα κάνει και στην αρχή της εγκυμοσύνης και έκανα κ την Τετάρτη. Αύριο περιμένω τα αποτελέσματα. Εμένα μου την έκανε ο γυναικολόγος και πήγα τα δείγματα στο μικροβιολογικο. Εσυ θα την κάνεις στο γυναικολόγο η στο μικροβιολογο; οχι οτι έχει καμμιά διαφορά. Απλά εγώ στο γυναικολόγο ένιωθα πιο άνετα.

Εγώ θα την κάνω στο μικροβιολογικό δυστυχώς γιατί γεννάω σε δημόσιο και δεν την κάνουν εκεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maria6390 δ είναι κατι. Είναι πολύ εύκολο κ στο μικροβιολογικο ουσιαστικά τ κάνεις μόνη σου. Σου δίνουν κάτι σαν μπατονετα πηγαίνεις τουαλέτα κ παίρνεις δείγμα από τ κόλπο μόνη σου. Τους το δίνεις κ είσαι έτοιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Πωωωω..! Ναι!! Εγω καταλαβαινω κ τον ποπο της!! Επισης, οταν ξαπλωνω ανασκελα η κοιλια μου παιρνει αλλο σχημα σε σχεση με οταν ειναι στο πλαι..!

Κολπικη καλλιεργεια κ εγω στον γιατρο μου κανω. Μου ειχε κανει μια στην αρχη, μια στη μεση της κυησης κ μια πριν λιγες μερες.. Περινενω τα αποτελεσματα..

Πλεον εχω τα παντα ετοιμα εκτος απο ενα χαλακι-σφουγγαρακι που σκεφτομαι να παρω για να το βαζω στη λεκανιτσα ή στην μπανιερα οταν την κανω μπανιο..

Εχω μια απορρια ρε κοριτσια...

Στην κουνια ή του μωρου σας (ή εκει που κοιμαται τελος παντων), θα στρωσετε σελτεδακι ή καποιο υποστρωμα? Αλλες μου λεν σελτε, αλλες υποστρωμα, αλλες τιποτα... Δεν ξερω τι να κανω... Νομιζω οτι ειναι ανθυγιεινο το σελτεδακι στην κουνια επειδη δεν αναπνεει το στρωμα κ λεν οτι ιδρωνει πολυ το παιδι..

Αντε κοντευεις κι εσυ! Εγω δεν εβαζα σελτε γιατι 2-3 φορες που εβαλα οντως το μωρο ιδρωνε. Εβαζα ομως κατω απο το σεντονι μια διπλωμενη πικε κουβερτα. Εχει τυχει 1 φορα μονο να φυγουν τα ουρα του μωρου αλλα ειναι τοσο λιγα.. Δηλαδη φορουσε παμπερς οποτε αυτα που φυγαν πηγαν στο σεντονακι κ καποια στο κουβερτακι. Δεν εφτασαν στο στρωμα γιατι πραγματικα ειναι πολυ λιγα. Αν φορας σωστο νουμερο πανας δεν προκειται να βγουν πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου τι κανετε....κλεισμενες τς 34 εβδομαδες κ εμεις...34+1 σμρ..θ παμε στο γιατρο..δν μ πονεσε παλι οπως προχθες.....   βεβαια σμρ θ λυσω ολες μ τς αποριες......  ευχομαι ν ειναι ολα καλα κ ν εχουμε περασει πλεον τ 2000 κιλα.... αλλιως βλεπω ν γενναω γατακι..χαχαχα..

κοριτσια μ εσεις πως ειστε..??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

35+5 εγώ σήμερα. Αύριο έχουμε γιατρό..σημερα κορίτσια εμένα με πονάει η μέση μου ολο ξάπλα κάθομαι.

Κατερίνα μου να μας πεις τα νέα απο το γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγαμε κ εμεις στο γιατρο..περασαμε επιτελους τ 2κιλα κ ειμαστε 2367... εχει παρει θεση,κ μαλιστα ο γιαττος μ ειπε πως θ γεννησω λογικα μεχρι τελη φεβρουαριου,κ οχι μεχρι 11/3 π εχω πητ...η μπεμπα ειναι ηδη πολυ χαμηλα..αλλα λεει πως αν μπω στο μηνα μ τ μωρο θεωρειται τελειομηνο...

απλα εχω θεμα μ τν πιεση μ, θ μετραμε 3 φορες τν ημερα,κοβω τελειως τ αλατι κ θ τ καρακολουιω... γτ πηρα σ 21μερες 4 κιλα κ μαλιστα προσεχα στο φαγητο πολυ...κ φοβαται για προεκλαμψια λογω τ οτι εχω πριστει απιστευτα πολυ...

θ δειξει..αχ κοριτσια μ τ καλο σ ολες μας.,σμρ πηραμε κ τ τελευταια ψωνια μας κ μας λειπουν μονο 1-2πραγματακια απο τ φαρμακειο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

Πηγαμε κ εμεις στο γιατρο..περασαμε επιτελους τ 2κιλα κ ειμαστε 2367... εχει παρει θεση,κ μαλιστα ο γιαττος μ ειπε πως θ γεννησω λογικα μεχρι τελη φεβρουαριου,κ οχι μεχρι 11/3 π εχω πητ...η μπεμπα ειναι ηδη πολυ χαμηλα..αλλα λεει πως αν μπω στο μηνα μ τ μωρο θεωρειται τελειομηνο...

απλα εχω θεμα μ τν πιεση μ, θ μετραμε 3 φορες τν ημερα,κοβω τελειως τ αλατι κ θ τ καρακολουιω... γτ πηρα σ 21μερες 4 κιλα κ μαλιστα προσεχα στο φαγητο πολυ...κ φοβαται για προεκλαμψια λογω τ οτι εχω πριστει απιστευτα πολυ...

θ δειξει..αχ κοριτσια μ τ καλο σ ολες μας.,σμρ πηραμε κ τ τελευταια ψωνια μας κ μας λειπουν μονο 1-2πραγματακια απο τ φαρμακειο!!!

Δεν πήρες κιλά Κατερίνα... απλά έχεις κατακράτηση! Κόβεις τελείως το αλάτι και όσες τροφές έχουν κρυφό αλάτι! Θα κοιτάζεις πάντα τις ετικέτες στις θρεπτικές αξίες και θα βλέπεις την περιεκτικότητα σε αλάτι.  Συνήθως είναι σε ποσοστό το αλάτι... οπότε μπορείς να υπολογίσεις πόσο είναι το αρκετό αλάτι.  Εγώ το είχα στην αρχή αυτό το θέμα και το έκοψα εντελώς.  Να φανταστείς ότι τώρα στον 9ο που θεωρητικά κάνουμε κατακράτηση... Στο σώμα και στο πρόσωπο δεν έχω πρηστει καθόλου.  Λίγες μέρες έμειναν... Κάνε υπομονή!  Με τα κορίτσια που πηγαίναμε στον ανώδυνο τοκετό όλες έχουν γεννήσει... Και εκεί να δεις προβλήματα... Η μια είχε κεντρική αποκόλληση πλακούντα και παρόλα αυτά γέννησε ένα μωράκι κοριτσακι 3600!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Καλως ηλθες στο κλαμπ Κατερινα!! Εγω στουμπωνω τα φαγητα μου με λεμονι μπας κ γινουν λιγακι νοστιμα... Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οι νερουλες σουπες-το κρεας παλευεται χωρις αλατι.. Απο τυρια ξεγιελιεμαι λιγο με ανθοτυρο κ μυζηθρες!!!! Αλλα η μεγαλη μου δυσκολεια ειναι η αποχη μου απο καθε τι γλυκο-ουτε δημητριακα δεν τρωω..

   Δεν το εχω μετανιωσει καθολου ομως ρε κοριτσια..! Κατακρατηση 0, κιλα μια χαρα (ειμαι ακομα στα 10), πιεση πολυ καλη, τρανσαμινασες κλπ τελεια!! Τι αλλο θελουμε.. Μερικες φορες που εχει τυχει να παω να δω τον γιατρο μου στο Ιασω, βλεπω απ εξω αλλε εγκυες κ καταλαβαινω ποιες ειναι δικες του ασθενεις κ ποιες οχι. Δυσκολα βρισκεις γιατρο πρωτα της προληψης κ μετα της θεραπειας..

  Τι σου λειπει ακομα @katerinant95? Εγω θελω να παρω ενα μαξιλαρι θηλασμου οπου θα παω καπου που το δινουν δωρεαν (οποια μενει Αθηνα κ ενδιαφερεται να μου πει να της στειλω μηνυμα), κατι προστατευτικο για το μπανιο (σαν σφουγγαρι ή σαν αυτο που μας εδειξε η @Diwni-μου αρεσε πολυ) κ θελω για εναν καλο σελτε που αναπνεει, να το βαλω στην κουνια του-εστω τον πρωτο καιρο...

   Οι υπολοιπες??? Ειμαστε ετοιμες?????????? ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ-αλλωτε μιλουσαμε για την αυχενικη-συγκινουμαι    :'-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όμορφες μανούλες κι εγώ συγκινουμαι που τα διαβάζω. Εύχομαι όλες μας να έχουμε έναν υπέροχο τοκετό και μία μία να γράφουμε την εμπειρία μας. Σήμερα πήγα στο γιατρό. Η μικρή πολύ καλά ειναι 3 κιλά με 3100 κάπου εκεί. Αύριο μπαίνω στο μήνα μου 36 ακριβώς. Δεν το πιστεύω που το λέω. Στα κιλά κι εγώ σταθερά στα δέκα. 

@katerinant95 στο είπα ότι θα βρεθούμε στο Ιασώ. Θα είναι τέλειο. Κόψε το αλατακι κι εγώ το έχω μειώσει πολύ. 

Κορίτσια πείτε μου πάλι από φαρμακείο τι θέλουμε για το μωρό; μονο αυτά λείπουν να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα κοριτσια εμεις ουτε φατσουλα δν βλεπουμε πλεον...εχει παει κε χαι μπει γ τ καλα μν τυχον μ τς παρεις κανεις τν θεση...χαχαχα

@Love1988 Μαλλον εχεις  δικιο θ βρεθουμε.... Καθαρο οινοπνευμα,γαζες,αφρολουτρο,κρεμα γ τ συγκαμα,θερμομετρο,αντισηπτικο,επιθεματα στηθους..

@Rosemary Ναι κ σ εμενα στειλε αν μπορεις...Μ λειπει καθαρο οινοπνευμα γαζες,επιθεματα στηθους κ αντισηπτικο γ τ χερια... κ δν ξερω μηπως ειναι κ κτ αλλο π δν εχω παρει..

σ λιγοτερο απο μηνα λογικα θ τ εχουμε στα χερια μας... 

θ μπορουμε ν τ φαμε τ ζουζουνια μας,τ μπουτακια τς!!

απο σμρ τελειως μα τελειως αναλατα,μ τ ειχε πει ο γιατρος απλα ελεγα ελα μωρε σιγα λιγο αλατακι..αλλα τωρα μαχαιρι θ τ κοψω γτ φοβαται γ προεκλαμψια λογω τ οτι ανεβασα κ πιεση....

ειμαι ομως αισιοδοξη,θ προσεξω πολυ κ θ παρω τν μπεμπουλα αγκαλια!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...