Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

Ναι το κανει στο γραφείο του δωρεάν. 1300 + τα χρηματα του ιασω. Είναι πολλά αν σου παιρνει 65 ευρω το ιασω. Αν παρεις ολο το μήνα θα το κάνεις 4 φορές. Μήπως πληρώσεις μονο τη μια φορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Grade κορίτσια είναι ο βαθμός ωρίμανσης του πλακούντα! Όσο περνάει ο καιρός ... γερνάει και δεν τρέφει άλλο το παιδί. Αυτό το όργανο είναι γνωστό ότι έχει ημερομηνία λήξης! 

Εγώ πάλι κιλά δεν πήρα.  Σταθερά στα 8! Κ ο μικρούλης πήρε 600 γραμμάρια σε 1 μήνα! Ο γιατρός μου είπε πως θα γεννηθεί κάπου στα 3300 με 3500... εφόσον γεννηθεί στην ώρα του! 

Εγώ εδώ στην επαρχία συνολικά θα μου βγει γέννα και κλινική σε μονοκλινο δωματιο 2500 ευρώ. Είναι λίγο οικονομικότερα αλλά φαντάζομαι οι παροχές δεν έχουν καμία σχέση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τν εχω κανει ηδη μια φορα,κ μ ειπε πως θ μπει στην τιμη τ τοκετου...

κ μετα ρωτησα εγω στο ιασω ποσο κοστιζει κ μ ειπε 65 ευρω...

πραγματικα ειναι βλακεια ν πληρωνω τ ιασω 65 ευρω,κ αλλοι ιατροι ν τν κανουν δωρεαν... αα θ τν ρωτησω κ αυτο..αν καρω ολο τν μηνα ειναι 300 ευρω περιπου μαζι μ αυτη π εχω κανει ηδη... μια κοπελα π εχουμε τν ιδιο γιατρο μ ειπε πως τς πηρε 1500..εμενα δν μ εχει πει ακομη τιμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μοα χαρα εισαι @Lini ... κ απο κιλα κ απο τν τιμη τ μαιευτηριου σ...

εμας τοσα λεφτα κ σ τρικλινο...στην ουσια τ ονομα πληρωνουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια, 33+3 σήμερα πήγαμε στο γιατρό κάναμε ντοπλερ τελικά όλα τέλεια, η μικρή έχει γυρίσει με το κεφάλι και είναι 2100!!! Ο γιατρός μου έγραψε τις τελικές εξετάσεις και έχω ψιλό αγχωθει αλλά εντάξει, ραντεβού έχουμε πάλι σε δύο εβδομάδες. Κοντευουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια, 33+3 σήμερα πήγαμε στο γιατρό κάναμε ντοπλερ τελικά όλα τέλεια, η μικρή έχει γυρίσει με το κεφάλι και είναι 2100!!! Ο γιατρός μου έγραψε τις τελικές εξετάσεις και έχω ψιλό αγχωθει αλλά εντάξει, ραντεβού έχουμε πάλι σε δύο εβδομάδες. Κοντευουμε!!! 

Δεν υπάρχει λόγος άγχους! Γύρισε το μωρό, έχει τέλειο βάρος! Θα κάνεις Κ τις εξετάσεις σου και όλα καλά! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   Πωπω κοριτσια!! Ειχα θεμα αυτες τις ημερες με το ιντερνετ κ βλεπω εχετε κανει παρτυ εδω!!!

   Τι να πρωτοσχολιασω??

   @Love1988 εκανα μαθηματα τοκετου στο Ελενα (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ) κ η μαια μας  ειπε οτι σ'αυτες τις βδομαδες, σιγουρα εχουν ξεκινησει συσπασεις braxton αλλα ειναι πολλες γυνσικες που δεν τις καταλαβαινουν... Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν γινονται-οποτε μην ανησυχεις. Επισης, ο γιατρος μου ειπε οτι οι συσπασεις μπορει να εκδηλωνονται με πολλους διαφορετικους τροπους. Π.χ. πετρωμα σε ολη την κοιλια, πετρωμα μονο στο κατω μερος ή μονο στο πανω (κατω απο το στομαχι), πονοι περιοδου χωρις πετρωμα κ.α

   Τωρα για το rooming in.... Πραγματικα, δεν μπορω να καταλαβω... Αν ενα μωρο γεννηθει χωρις προβληματα ετσι ωστε να μην χρειαζεται θερμοκυτιδες κ ειδικη περιθαλψη, γιατι ενας γιατρος να προτεινει σε καποια γυναικα, να μην εχει διπλα της το μωρο της..? Δηλ με ποιο επιχειρημα? Κ ειδικα αν μια γυναικα θελει να θηλασει... Το μωρο, μπορει να θελει στηθος καθε 15 λεπτα κ οχι καθε 2 ωρες που σ'το φερνουν... Αφηστε που τοσους μηνες ανυπομονω να το δω... Εγω δε θα μπορουσα να κοιμηθω ενω ειναι σε αλλο δωματιο η μικρη μου κ σπαραζει επειδη θελει τη μυρωδια κ το στηθος της μαμας της... Βεβαια ισως μια κοπελα που εχει κανει καισαρικη, να εχει αλλες αναγκες..

   Στα προσεχως τωρα...! Εγω NST κανω σε καθε επισκεψη στο ιατρειο του γιατρου μου απο 4 μηνων (φυσικα δεν πληρωνω επιπλεον). Εκει ο γιατρος καταλαβαινει τα παντα (πολυ περισσοτερα απο εναν υπερηχο) κ φαινονται κ οι συσπασεις τις μητρας (ακομα κ αυτες που δε νιωθουμε). Παρα πολλες γυναικες ομως κανουν λιγο πριν τον τοκετο!! Εδω που φτασαμε, ολα καλα θα πανε... @katerinant95 εμενα π γιατρος μου εχει τυχει να μου μια φορα καρδιοτοκογραφω στο ιασω (επειδη δεν μπορουσε να ειναι στο ιατρειο) κ αλλες δυο φορες μου ακουσε παλι στο ιασω το μωρο κ ποτε δεν πληρωσα κατι... Απλα μου ελεγε να παω να τον βρω στο -1οροφο κ εμπαινα μεσα χωρις να περναω απο κανενα ταμειο (κ δε θα γεννησω καν στο ιασω). Ρωτα καλυτερα τον γιατρο σου..

   Επισης σκεφτομαι να γεννησω χωρις επισκληριδιο (γιατι η επισκληριδιος εκτος απο παρενεργειες, επιβραδυνη κ τον τοκετο κ μπορει να οδηγησει ακομα κ σε καισαρικη).

   Το μωρο μου ειναι πλεον σε καλη θεση (δεν κατεβηκε κι αλο) οποτε αρχισα καποιες δειλες εξοδους κ μεχρι μισαωρο περπατημα.

   Κ τελος, πηρα μπαλα πιλατες!! Η μαια στα μαθηματα μας ειπε πως ακομα κ μιση ωρα την ημερα να καθομαστε πανω στην μπαλα χωρις να κανουμε τιποτα, γυμναζεται η περινεικη χωρα, ανακουφιζεται η πλατη κ η μεση (γιατι μενει ολοισια) κ βοηθειται η εμπεσωση του μωρου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lini είπε:

Δεν υπάρχει λόγος άγχους! Γύρισε το μωρό, έχει τέλειο βάρος! Θα κάνεις Κ τις εξετάσεις σου και όλα καλά! 

 

Ναι ναι το ξέρω απλά αγχώθηκα γιατί πλησιάζει η ώρα είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβάμαι λίγο. Το ξέρω ότι εκείνη την ώρα δε θα είμαι έτσι αλλά εντάξει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αγαπουλες!!

ναι ναι τ ιδιο ειναι... 

κοριτσια σμρ κοιμομουν σχεδον 15 ωρες...ανησυχησε κ η μαμα μ...δν μπορουσα μ τπτ ν σηκωθω απο τ κρεββατι... κ τ μεσημερι κοιμηθηκα γ λιγο... η μπεμπα μ ειναι τ ιδιο δραστηρια... κ πολυ τουαλετα,εχουμε γινει ενα... αντε ν περασει ο καιρος ν τ παρουμε αγκαλια!!!

@Love1988 Δν θυμαμαι αν σ τ ειπα ή οχι αλλα στο ιασω με το που κανουμε εισαγωγη θελει τ 75% απο τ χρηματα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lini είπε:

Κορίτσια νομίζω ότι nts και καρδιοτοκογραφος είναι το ίδιο πράγμα.

Ναι, ειναι το ιδιο στα ελληνικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το ξέρω για τα χρήματα..Εγώ ήξερα οτι δινουμε το 70%. Οχι ότι έχει κ μεγάλη διαφορά!! Κι εγω το βράδυ κοιμαμαι σιγουρα 12 ωρες αλλα καθε 3 σηκώνομαι για τουαλέτα.

Μπάλα για πιλατες λεω να πάρω κι εγω και σήμερα ξεκινησα σιγα σιγα το περπάτημα μου. Χθες ειχα πονους περιοδου οχι πολυ έντονους το βραδυ που ξαπλωσα..Μετά με πήρε ο ύπνος και το πρωί ήμουν μια χαρά. Λέτε να είναι συσπάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Ναι ναι το ξέρω απλά αγχώθηκα γιατί πλησιάζει η ώρα είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβάμαι λίγο. Το ξέρω ότι εκείνη την ώρα δε θα είμαι έτσι αλλά εντάξει... 

Μη φοβάσαι όλα θα πάνε τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δν ξερω τ ν σ πω;! 

Αα γ τν μπαλα τ διαβασα κ αλλου... θ ρωτησω μ εγω τν γιατρο μ αν κ εχω χρονο μπροστα μ..2,5 εβδομαδες μεχρι ν μπω στο μηνα μ...

σμρ παλι ειχα καουρες..αλλα πιο ηπιες..ευτυχως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κ η μπανανα...

ευτυχως π εχουμε κ τ φρουτα κ μπορουμε ν τρωμε οσα θελουμε...

Τλκ παιζει ν παμε στο γιατρο κ τν δευτερα... δν κρατιεμαι μ τιποτα..χαχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Ναι κ η μπανανα...

ευτυχως π εχουμε κ τ φρουτα κ μπορουμε ν τρωμε οσα θελουμε...

Τλκ παιζει ν παμε στο γιατρο κ τν δευτερα... δν κρατιεμαι μ τιποτα..χαχαχ 

Κατερινα, την μπαλα οσο πιο νωρις την παρεις, τοσο καλυτερα..

Εμενα ο γιατρος μου εχει πει μπανανες με το μετρο γιατι ανεβαζουν το σακχαρο (δε φτανει που δεν τρωω γλυκα, εχω κι αυτο...)

Love, να ψαξεις στο ιντερνετ τις ανασες που βοηθανε στον τοκετο. Το σημαντικοτερο ειναι κατα τη διαρκεια της ωδινης να παιρνεις κοιλιακη ανασα (κ οχι απο τους πνευμονες) κ να εκπνεεις πολυ αργα.. Μολις φευγει η ωδινη αναπνεεις κανονικα!! Κανε προπονηση! Για να παρεις κοιλιακη ανασα ξαπλωσε κ καθως αναπνεεις κοιτα τον θωρακα κ την κοιλα σου. Θα πρεπει στην εισπνοη ο θωρακας να ειναι ακινητος κ η κοιλοια σου να φουσκωνει.. Αυτο βοηθαει πολυ στο να επιτευχθει τοκετος σε λιγοτερες ωδινες!! Το αλλο σημαντικο που μας ειπαν ειναι πως οταν συμβει η πρωτη ωδινη, δε σημαινει οτι γενναμε (μπορει να εχουμε κ 2 μερες μπροστα μας) οποτε δεν αγχωνομαστε. Τελος, αν σπασουν τα νερα προλαβαινουμε να κανουμε ενα ντουζ πριν παμε νοσοκομειο εκτος κ αν εχουμε καφετι χρωμα οπου πηγαινουμε αμεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα..

εμεις μιλησαμε πριν λογο μ τν γιατρο κ ειπαμε πως τλκ θ παμε τν δευτερα..κ στις 12/2 παλι...θ λυσω ολες μ τς αποριες...16ημερες κ θ μπω κ εγω στο μηνα μ..Αχ αντε μ τ καλο σ ολες μας..κοντευουμε κοριτσιααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Θεού θέλοντος νομίζω ότι γενναω εγώ πρώτη από όλες... Είμαι στην 36η εβδομάδα! 

Με έχουν πιάσει κάτι άγχη και σκέψεις... Ο γιατρός μου είπε αν δε γεννήσω μέχρι την καθαρά Δευτέρα την άλλη Δευτέρα θα πάω για πρόκληση ?... Θα φάω τα νύχια μου από την αγωνία! 

Περπατάω κάθε μέρα... τρώω και χουρμάδες... κάνω Κ τις ασκήσεις του ανωδυνου... δουλεύω Κ 4 ώρες τη μέρα.... ελπίζω να έρθει μόνος του και να μη το πάρουμε με το ζόρι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να είναι κοπέλα μου! Μην έχεις άγχος όλα θα πάνε καλά!!! Εγώ είμαι 35+3 μόνο τέσσερις μέρες έμειναν για να μπω στο μήνα μου. Το λέω και δεν το πιστεύω! :-) Είμαι πολύ χαρούμενη!!!

Αχ απόψε έφαγα λίγο βαριά ενώ δεν τρώω πολύ τα βράδια κ τώρα με πιέζει το στομαχακι μου. Καληνύχτα σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...