Μετάβαση σε περιεχόμενο

θετικο τεστ εγκυμοσυνης και πολλούς πονος περιοδου,.


Fainareti

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λευτέρης είπε:

ρε κορίτσια, 

μπορειτε να μου πείτε τι συμπτώματα είχατε/έχετε στην αρχή της εγκυμοσύνης; 

εγω τώρα το μόνο που έχω ειναι ευαισθησία στις θηλές και που και ποτέ στο ξεκάρφωτο, το οποίο δεν ξέρω αν το προκαλώ και μόνη μου γιατί έχω ευαίσθητο στομάχι κάτι ανακατωσουρες, αλλά σπάνια. 

Δεν νιώθω περισσότερο κουρασμένη από πριν ίσα ίσα όλο βόλτες είμαι, ούτε υπνηλία. 

Ο γιατρός μου είπε να πάω για τον υπέρηχο για σάκο την Τετάρτη εγώ είμαι στο Τσακ να κάνω άλλη μια χοριακη για να δω ότι όλα πάνε καλά μέχρι τότε... 

αγχωνομαι που δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο 

 

Να μην αγχώνεσαι καθόλου....ρωτας κ εμάς που τα έχουμε.... Η κουμπάρα μου κ στις 2 εγκυμοσύνες της δεν είχε απολύτως τπτ... Όλα μια χαρά πάνε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

ρε κορίτσια, 

μπορειτε να μου πείτε τι συμπτώματα είχατε/έχετε στην αρχή της εγκυμοσύνης; 

εγω τώρα το μόνο που έχω ειναι ευαισθησία στις θηλές και που και ποτέ στο ξεκάρφωτο, το οποίο δεν ξέρω αν το προκαλώ και μόνη μου γιατί έχω ευαίσθητο στομάχι κάτι ανακατωσουρες, αλλά σπάνια. 

Δεν νιώθω περισσότερο κουρασμένη από πριν ίσα ίσα όλο βόλτες είμαι, ούτε υπνηλία. 

Ο γιατρός μου είπε να πάω για τον υπέρηχο για σάκο την Τετάρτη εγώ είμαι στο Τσακ να κάνω άλλη μια χοριακη για να δω ότι όλα πάνε καλά μέχρι τότε... 

αγχωνομαι που δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο 

Λευτέρης με το καλό Όλα να έρθουν...Μην ανησυχείς ακριβώς τα ίδια ήμουν και εγω....μπήκα 10 εβδομάδα και ίσα που νιώθω το στήθος μου να με ενοχλει....Κατά τα άλλα τίποτα.....ακούσαμε καρδούλα Την ογδοοη εβδομάδα ...Και την άλλη εβδ.θα πάμε ξανά για υπερυχο...φαντασου καμμιά φορά λέω.ας είχα κανένα έντονο σύμπτωμα να ησυχάζω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2017 at 10:52 ΠΜ, ο/η Fainareti είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! εγώ σήμερα μπήκα στην 9η εβδομάδα. Εχθές κάναμε υπέρηχο και είδαμε το μπουμπουκάκι μας μια χαρούλα! Τέλος Σεπτέμβρη θα κάνουμε αυχενική και papp-a.

 Θέλω όμως να σας πω κάτι που μου έκανε εντύπωση. Εδω και 10 χρόνια μιλάω με μια κοπέλα κάθε μέρα, που δουλεύει σε ένα κατάστημα ρούχων κοντά στην γειτονιά που μένω. Σήμερα λοιπόν που πέρναγα απο το κατάστημα της , έκατσα λίγο να μιλήσουμε και είδα την πιο ψυχρή αντίδραση ανθρώπου όταν της είπα οτι είμαι έγκυος. Εγω τόσο χαρούμενη, και αυτή ξινή. Να υπογραμμίσω πως έχει παιδιά και δεν τίθεται θέμα ζήλειας. Με πείραξε τόσο πολύ που αναρωτιώμουν φεύγοντας ..."γιατί το είπα;"Και ειλικρινά όλη την ώρα νοιώθω τύψεις που το είπα.

μπραβο  σου.....ετσι ομορφα να κυλησουν ολα μεχρι το τελος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

ρε κορίτσια, 

μπορειτε να μου πείτε τι συμπτώματα είχατε/έχετε στην αρχή της εγκυμοσύνης; 

εγω τώρα το μόνο που έχω ειναι ευαισθησία στις θηλές και που και ποτέ στο ξεκάρφωτο, το οποίο δεν ξέρω αν το προκαλώ και μόνη μου γιατί έχω ευαίσθητο στομάχι κάτι ανακατωσουρες, αλλά σπάνια. 

Δεν νιώθω περισσότερο κουρασμένη από πριν ίσα ίσα όλο βόλτες είμαι, ούτε υπνηλία. 

Ο γιατρός μου είπε να πάω για τον υπέρηχο για σάκο την Τετάρτη εγώ είμαι στο Τσακ να κάνω άλλη μια χοριακη για να δω ότι όλα πάνε καλά μέχρι τότε... 

αγχωνομαι που δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο 

 

ειμαι 6 εβδ ακριβως.....κ εγω μονο στο στηθος εχω ευαισθησια....τιποτα αλλο.....μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειάααα!είχα αναφέρει κάτι αναλογο πριν καμιά βδομάδα και τα κορίτσια με καθησυχασαν!ήρθε η σειρά μου λοιπόν να καθησυχάσω εσένα!!!

Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα και έχω κάνει μόνο 2 3 φορές εμετο και αυτό επειδή έφαγα κάτι συγκεκριμένο(που εν τέλη κατάλαβα ότι με ενοχλεί και δεν ξαναφαγα)..Διάβαζα ότι θα ξυπνάω και θα έχω ναυτια..Κάθε μέρα ξυπνάω και είμαι μες στην ενέργεια! Δεν έιχα κανένα σύμπτωμα ιδιαίτερο πέρα από υπνηλία και στήθος αερόστατο!τώρα έχω μόνο το τελευταίο..ρώτησα μέχρι και το γιατρό και μου ειπε και εκείνος το ίδιο :Να χαίρεσαι που έχεις καλή εγκυμοσύνη! Όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω απο οτι φαίνεται είμαι σκληροπυρηνική! Χαχαχαχχα... Γενικώς συμπτώματα πανε και έρχονται αλλά σταθερά είναι η υπνηλία (σε φάση να μην αντέχω 8ωρο στο γραφείο) και οι ζαλάδες το μεσημέρι οπου νυστάζω κ όλας σαν τρελή. Αν δεν κοιμηθω το μεσημερι μέχρι ταχυπαλμία με πιάνει. Τωρα τελευταία ενα ακόμα καινούργιο δώρακι μου ήρθε..ξυπνάω ξημερώματα. Και δεν δίνω δικαιώματα που λέει και το τραγούδι!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Έστειλα στον γιατρό μου χθες γιατί είναι και εξωτερικό και μου έχει πει ότι θέλεις να μου στέλνεις και τον ρώτησα για άλλη μια χοριακη να κάνω αύριο, μου είπε ότι εκείνος δεν θεωρεί Ότι χρειάζεται αλλά αν θα με ηρεμήσει τότε να την κάνω και να του πω αποτελέσματα... 

έχω πει να δω πως θα ξυπνήσω αύριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έστειλα στον γιατρό μου χθες γιατί είναι και εξωτερικό και μου έχει πει ότι θέλεις να μου στέλνεις και τον ρώτησα για άλλη μια χοριακη να κάνω αύριο, μου είπε ότι εκείνος δεν θεωρεί Ότι χρειάζεται αλλά αν θα με ηρεμήσει τότε να την κάνω και να του πω αποτελέσματα... 

έχω πει να δω πως θα ξυπνήσω αύριο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Μόλις είδα ελαχιστο ανοιχτόχρωμο καφέ στο σερβιετακι, πολύ μικρή ποσότητα... 

Νιωθεις καθολου πονο?Μην αγχωνεσαι.. το ειχα παθει κι εγω 4-5 φορες στο 1ο τριμηνο. Οπωσδηποτε να ξεκουραστεις κ να το πεις στον γιατρο σου.. μπορει να σου δωσει προγεστερονη (αν δε παιρνεις ηδη) η να σου αυξησει τη δοση. Εγω το παθαινα μετα απο καποια πιο εντονη δραστηριοτητα επειδη αιματωνοταν πολυ ο τραχηλος κ ειχε κ ενα πολυ συνηθες μικροβιο. Να παρατηρεις τα υγρα σου κ αν ξανασυμβει να σημειωνεις τις ημερομηνιες.. χαλαρωσε κ Ξαπλωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νιώθω πόνο όχι, λίγο η μέση μου το πρωί αλλά έχω τους κλασικούς πόνους σαν περιόδου αλλά πολύ ανεκτά από την αρχή σχεδόν... γενικά 2 μέρες τώρα του έχω αλλάξει από φώτα όλο έξω είμαι βόλτες κτλ μου είπε να κάνω χοριακη αύριο για να είμαι ησυχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Προγεστερονη δεν παίρνω και μου είπε προς το παρόν να το παρακολουθήσω 

Ειναι καλο που δεν πονας.. παντως πραγματικα ριξε λιγο τους ρυθμους σου.. εχεις κανει μετρηση προγεστερονης? Μου κανεις εντυπωση που ειδες εστω κ λιγο αιμα κ δε σου εδωσε (βεβαια, καθε γιατρος ακολουθει αλλι πρωτοκολο).. ευχομαι να μην ειναι τιποτα! Αληθεια, γιατι φορας σερβιετακια.. δεν ειναι ο,τι καλυτερο-ειδικα στην εγκυμοσυνη που ειμαστε πιο επιρρεπεις σε μυκητες κ.α.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φοράω κάτι βιολογικά για να βλέπω αλλαγές, γιατί αν δεν φορούσα δεν υπήρχε περίπτωση να δω κάτι φορούσα μπλε σκούρο εσώρουχο. Τώρα είδα και λίγο στο χαρτι, ελάχιστο σαν το κεφαλάκι καρφίτσας ας πούμε και μου είπα να πάρω Utrogestan 200 πρωι μεσημέρι βράδυ απο ένα , μείνε στο σπιτι , παρακολούθησε το και βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια! Πήγα κι έκανα χοριακη... έχω άγχοοοοος! Είχα καφέ υγρά πιο πολλά από χθες σήμερα το πρωί :/ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης ηρέμησε για αρχή. Επίσης μείνε ξάπλα στο κρεβάτι και πάρε την προγεστερόνη σου μέχρι να σταματήσουν τα καφέ υγρά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κουράζεσαι και να πιέζεσαι. Έχω περάσει αυτή την φάση δύο φορές όταν ήμουν έγκυος. Χρειάζεσαι μόνο ηρεμία και ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2017 at 8:17 ΜΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

ρε κορίτσια, 

μπορειτε να μου πείτε τι συμπτώματα είχατε/έχετε στην αρχή της εγκυμοσύνης; 

εγω τώρα το μόνο που έχω ειναι ευαισθησία στις θηλές και που και ποτέ στο ξεκάρφωτο, το οποίο δεν ξέρω αν το προκαλώ και μόνη μου γιατί έχω ευαίσθητο στομάχι κάτι ανακατωσουρες, αλλά σπάνια. 

Δεν νιώθω περισσότερο κουρασμένη από πριν ίσα ίσα όλο βόλτες είμαι, ούτε υπνηλία. 

Ο γιατρός μου είπε να πάω για τον υπέρηχο για σάκο την Τετάρτη εγώ είμαι στο Τσακ να κάνω άλλη μια χοριακη για να δω ότι όλα πάνε καλά μέχρι τότε... 

αγχωνομαι που δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο 

 

Καλημέρα γλυκά μου κορίτσια!!! @Λευτέρης πολύ χάρηκα κορίτσι μου που πάνε όλα καλά!!! Πόσον εβδομάδων είσαι; 

Εγώ που λέτε σήμερα μπήκα στην 6η και σε 10 μέρες θα πάω να ακούσω την καρδούλα του μωρού μου!!! Το σκέφτομαι και βουρκώνω... τέσπα, σήμερα που λέτε είχα κάτι χαζοζαλάδες αλλά την πάλεψα...είμαι και στη δουλειά άλλωστε. Έχω και κάτι πονάκια αλλά αντιλαμβάνομαι οτι είναι απο το έντερο μου... είχε υγρασία χθες εκεί που ή,ουν και πρέπει να άρπαξα λίγο κρύωμα... κατα τ'αλλα όλα καλά με άγχος φυσικά που προσπαθώ να το διαχειρίζομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2017 at 11:09 ΜΜ, ο/η geozak είπε:

ειμαι 6 εβδ ακριβως.....κ εγω μονο στο στηθος εχω ευαισθησια....τιποτα αλλο.....μην αγχωνεσαι

@geozak κι εγώ σήμερα μπήκα 6η εβδομάδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήρα τη χοριακη.. είναι 2.674! Αλλά έχω ακόμα καφέ σταγόνες λίγες αλλά ο γιατρός μου είπε να κάτσω κι αύριο σπίτι και δεν ξέρω τι θα πω στη δουλειά..... :/ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η ΕVI1986 είπε:

Καλημέρα γλυκά μου κορίτσια!!! @Λευτέρης πολύ χάρηκα κορίτσι μου που πάνε όλα καλά!!! Πόσον εβδομάδων είσαι; 

Εγώ που λέτε σήμερα μπήκα στην 6η και σε 10 μέρες θα πάω να ακούσω την καρδούλα του μωρού μου!!! Το σκέφτομαι και βουρκώνω... τέσπα, σήμερα που λέτε είχα κάτι χαζοζαλάδες αλλά την πάλεψα...είμαι και στη δουλειά άλλωστε. Έχω και κάτι πονάκια αλλά αντιλαμβάνομαι οτι είναι απο το έντερο μου... είχε υγρασία χθες εκεί που ή,ουν και πρέπει να άρπαξα λίγο κρύωμα... κατα τ'αλλα όλα καλά με άγχος φυσικά που προσπαθώ να το διαχειρίζομαι!!

Πρέπει να είμαι στην πεμπτη... τελευταία περίοδος 6.08

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Πήρα τη χοριακη.. είναι 2.674! Αλλά έχω ακόμα καφέ σταγόνες λίγες αλλά ο γιατρός μου είπε να κάτσω κι αύριο σπίτι και δεν ξέρω τι θα πω στη δουλειά..... :/ 

ο γιατρός σου λείπει εξωτερικό; αν μπορείς να πας σε γιατρό του ικα να σου γράψει 3 μερούλες αδεια να ηρεμήσεις λιγουλάκι.... Εγώ όταν είχα μείνει , απο την 7 εβδομαδα μου έγραψε άδεια για να μην κουράζομαι..  Μην αγχώνεσαι και για την δουλειά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Πήρα τη χοριακη.. είναι 2.674! Αλλά έχω ακόμα καφέ σταγόνες λίγες αλλά ο γιατρός μου είπε να κάτσω κι αύριο σπίτι και δεν ξέρω τι θα πω στη δουλειά..... :/ 

Μην σκεφτεσαι καθολου τη δουλεια.. θα πεις οτι εισαι αρρωστη (τις 3 πρωτες μερες δεν χρειαζεσαι καν χαρτι). Βεβαια, αν η δουλεια σου ειναι δυσκολη (πχ με ορθοστασια) καλυτερα να πας σε εναν γυναικολογο του εοπυυ κ να του πεις να σου γραψει καμια 7ημερη.. πες οτι ε ειχεις ενα γυναικολογικο θεμα.. αλλωστε, αν συνεχιστει το αιμα θα παρεις αναγκαστικα αναρρωτικη επαπειλουμενης κυησης. Χαλαρωσε τωρα, ξαπλα κ μην κανεις δουλειες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Πήρα τη χοριακη.. είναι 2.674! Αλλά έχω ακόμα καφέ σταγόνες λίγες αλλά ο γιατρός μου είπε να κάτσω κι αύριο σπίτι και δεν ξέρω τι θα πω στη δουλειά..... :/ 

Εγώ είχα πει την αλήθεια στην δουλειά μου και είχα κάτσει όσες μέρες είχαν χρειαστεί σπίτι, χωρίς χαρτιά άδειας. Βέβαια υπήρχε και κατανόηση από μεριά τους.

Αν δεν θες να το πεις όμως, πάρε χαρτί για άδεια και κάτσε σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Μην σκεφτεσαι καθολου τη δουλεια.. θα πεις οτι εισαι αρρωστη (τις 3 πρωτες μερες δεν χρειαζεσαι καν χαρτι). Βεβαια, αν η δουλεια σου ειναι δυσκολη (πχ με ορθοστασια) καλυτερα να πας σε εναν γυναικολογο του εοπυυ κ να του πεις να σου γραψει καμια 7ημερη.. πες οτι ε ειχεις ενα γυναικολογικο θεμα.. αλλωστε, αν συνεχιστει το αιμα θα παρεις αναγκαστικα αναρρωτικη επαπειλουμενης κυησης. Χαλαρωσε τωρα, ξαπλα κ μην κανεις δουλειες..!

εμάς ζητάνε χαρτί και για τις 3 μέρες... και από γιατρό συμβεβλημένο με εοπυυ.... και νομίζω παντού έτσι είναι γιατί και στις 3 δουλειές μου έτσι ήταν... ορθοστασία δεν έχει με την έννοια του ταμεία πχ που είναι συνεχεια όρθιοι αλλά είμαι δασκάλα σε τάξη με Αμεα όποτε είμαι συνέχεια σήκω κάτσε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

εμάς ζητάνε χαρτί και για τις 3 μέρες... και από γιατρό συμβεβλημένο με εοπυυ.... και νομίζω παντού έτσι είναι γιατί και στις 3 δουλειές μου έτσι ήταν... ορθοστασία δεν έχει με την έννοια του ταμεία πχ που είναι συνεχεια όρθιοι αλλά είμαι δασκάλα σε τάξη με Αμεα όποτε είμαι συνέχεια σήκω κάτσε... 

Αν εισαι στο δημοσιο, μην το σκεφτεσαι καθολου κ παρε μια καλη αναρρωτικη. Αν εισαι στον ιδιωτικο τομεα, ισως θες να "δεσει" το θεμα πρωτα. Εγω ειδα λιγο αιμα πολυ νωρις κ αποφασισα να παρω για μισο μηνα αναρρωτικη λεγοντας την αληθεια (βεβαια ειχα κ ιστορικο αποβολων). Αν παλι κατι δεν πηγαινε καλα, τι να κανουμε, θα ελεγα παλι την αληθεια, αλλα τουλαχιστον θα ηξερα οτι δε θα εφταιγε το ρισκο μου.. Πλεον, διανυω τον 4ο κ δεν εχω πατησει στη δουλεια-δεν το μετανιωσα καθολου. Εχε στο νου σου, οτι δεν μπορουν να σε απολυσουν ενω εισαι εγκυος.. Πως παει το αιμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...