Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες είμαστε στην προσπάθεια για μωράκι;


Recommended Posts

στις πριν 35 λεπτά, ο/η gesrp είπε:

Καλημέρα κι από μένα! Πρώτη μου ανάρτηση , δεν ήξερα που να πρωτογράψω στο forum, ας ξεκινήσω από δω :) Πριν από 4 Χρόνια ανακάλυψα οτι έχω θυροειδή αλλά και διάφορα άλλα ορμονικά θέματα, τα οποία σιγά σιγά τα λύσαμε με διατροφή, βιταμίνες και φυσικά T4. Μου πήρε 3 χρόνια να σταθεροποιήσω το θυροειδή αλλά και την περίοδό μου και είμαστε στο τελικό στάδιο, με το οκ του ενδοκρινολόγου να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. Εδώ και δύο μήνες έχω ξεκινήσει λήψη βιταμίνης D και φυλλικού οξέως που βοηθάνε ιδιαίτερα, αλλά και σημαντική μείωση υδατανθράκων στη διατροφή. Προληπτικά ο ενδοκρινολόγος μου ζήτησε να κάνω έλεγχο για θρομβοφιλία, και καρυότυπο (τόσο εγώ όσο και ο καλός μου), μετά από συνεννόηση με το γυναικολόγο μου για να αποκλείσουμε κάθε κληρονομικό ενδεχόμενο. Επειδή μου φάνηκε λίγο υπερβολικό, μετά από ερώτησή μου , με ενημέρωσε οτι τα ποσοστά κυήσεων που διακόπτονται από τη φύση είναι πλέον πολύ μεγάλα και είναι προτιμότερο να πραγματοποιήσουμε ένα βασικό προγεννητικό έλεγχο πριν μια εγκυμοσύνη, παρά να συμβεί κάτι που δεν θελουμε και τότε να ψάχνουμε το γιατί.. Δεν το θεωρεί 100% απαραίτητο, όμως θα ήθελε να το κάνω γιατί ήδη με τα θέματα του θυροειδή, μια μελλοντική εγκυμοσύνη θα είναι ήδη βεβαρυμένη. Έχει καμια σας αντίστοιχη εμπειρία; Προς το παρόν θα χαλαρώσω και ότι γίνει και από Σεπτέμβριο θα μπω στο πρόγραμμα να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις. Δεν παύει να είναι αγχωτικό όλο αυτό!

Με το καλό να έρθει σου εύχομαι και σύντομα... ήθελα να σε ρωτήσω η περιοδος σου πως ήταν πριν ρυθμίσεις τον θυρεοειδή; σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ και γιατί σου πήρε τόσο χρόνο να ρυθμιστεί..; εμένα μου είπε ότι μπορεί να φτιάξει σε ένα μήνα η 1 χρόνο αλλά με την βοήθεια του γυναικολόγο μου θα μπορέσω να κάνω παιδάκι σύντομα... είναι στην ρύθμιση ακόμη εδώ και 3 μήνες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σε σένα, και σε όλες τις κοπέλες το ίδιο! Λοιπόν σε κάποια φάση η περίοδός μου ήρθε μετά από 52 ημέρες.. (συνήθως ερχόταν 32-38). Η γυναικολόγος μου τότε ήθελε να μου δώσει χαπάκια αλλά πριν πάρω οτιδήποτε και επειδή ήταν μόλις η δεύτερη επίσκεψή μου στη συγκεκριμένη γυναικολόγο, θεώρησα καλό να με δει και ενδοκρινολόγος. Και καλά που το έκανα γιατί μου είπε απλά οτι αν έπαιρνα χάπια θα δημιουργούσα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα (δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι το όνομα από τα χαπάκια). Έτσι λοιπόν διαγνώστηκα μετά από μεγάλο έλεγχο με χασιμότο και 4 μικρά οζίδια. Από την πρώτη στιγμή ο ενδοκρινολόγος μου είπε οτι δεν είναι εύκολη διαδικασία και για να πούμε οτι έχει σταθεροποιηθεί θα πρέπει για ένα μεγάλο διάστημα οι τιμές να παραμένουν σταθερές χωρίς να επηρεάζονται άλλες ορμόνες (είχα θέμα με προλακτίνη επίσης όπως και με την προγεστερόνη). Οπότε χρειάστηκα κάτι παραπάνω από 2 χρόνια για να πετύχω τις τιμές που θέλαμε σε όλα, και χωρις εξτρα αγωγή πέρα από το Τ4 και τον τελευταίο χρόνο είμαι επιτέλους σταθερή.  Σε ένα μήνα δυστυχώς δεν μπορείς να πεις οτι ρυθμίζεται ο θυροειδής (δεν είμαι και γιατρός , φυσικά και θα ακούσεις το γιατρό σου, απλά αυτή είναι η γνώμη του ενδοκρινολόγου μου αλλά και η δική μου εμπειρία). Το minimum που μου είχε δώσει εμένα ήταν 1 χρόνος τον οποίο φυσικά και δεν έπιασα. Χρειάστηκε όλο αυτό το διάστημα για να μου πει ο ενδοκρινολόγος οτι είμαστε έτοιμοι για προσπάθειες (τα δύο πρώτα χρόνια ήταν σχεδόν απαγορευτικό), απλά ήθελα να είμαι κι εγώ 100% σίγουρη οτι είναι όλα καλά. Από τη στιγμή που πήραμε το οκ και άρχισα να παίρνω βιταμίνες και φυλλικό οξύ, μου άλλαξε ελαφρώς τη δόση, και γενικά θέλει να φέρουμε τον οργανισμό σε τέτοια κατάσταση που να μπορεί να καλύψει 100%  τις ανάγκες ενός εμβρύου μέχρι και 16-18 εβδομάδων που αρχίζει και αναπτύσσει το δικό του θυρεοειδή, από τώρα, και σταδιακά πάντα και όχι μια κι έξω, οπότε όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη και μέχρι να το διαπιστώσουμε να είμαι καλυμμένη. Όπως μου έχει πει ένα μεγάλο ποσοστό κυήσεων δεν προχωρούν καθαρά λόγω κακής λειτουργίας θυρεοειδή. Συγκεκριμένα μου είπε ότι τη στιγμή που θα μάθω για εγκυμοσύνη μου, πρώτα θα το πω σε αυτόν για να μου αλλάξει τη δόση μου και μετά στον σύζυγο :D Εσένα πως σε ταλαιπωρεί ο θυρεοειδής σου; Εννοώ υποθυροειδισμό κτλ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η gesrp είπε:

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σε σένα, και σε όλες τις κοπέλες το ίδιο! Λοιπόν σε κάποια φάση η περίοδός μου ήρθε μετά από 52 ημέρες.. (συνήθως ερχόταν 32-38). Η γυναικολόγος μου τότε ήθελε να μου δώσει χαπάκια αλλά πριν πάρω οτιδήποτε και επειδή ήταν μόλις η δεύτερη επίσκεψή μου στη συγκεκριμένη γυναικολόγο, θεώρησα καλό να με δει και ενδοκρινολόγος. Και καλά που το έκανα γιατί μου είπε απλά οτι αν έπαιρνα χάπια θα δημιουργούσα πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα (δυστυχώς αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι το όνομα από τα χαπάκια). Έτσι λοιπόν διαγνώστηκα μετά από μεγάλο έλεγχο με χασιμότο και 4 μικρά οζίδια. Από την πρώτη στιγμή ο ενδοκρινολόγος μου είπε οτι δεν είναι εύκολη διαδικασία και για να πούμε οτι έχει σταθεροποιηθεί θα πρέπει για ένα μεγάλο διάστημα οι τιμές να παραμένουν σταθερές χωρίς να επηρεάζονται άλλες ορμόνες (είχα θέμα με προλακτίνη επίσης όπως και με την προγεστερόνη). Οπότε χρειάστηκα κάτι παραπάνω από 2 χρόνια για να πετύχω τις τιμές που θέλαμε σε όλα, και χωρις εξτρα αγωγή πέρα από το Τ4 και τον τελευταίο χρόνο είμαι επιτέλους σταθερή.  Σε ένα μήνα δυστυχώς δεν μπορείς να πεις οτι ρυθμίζεται ο θυροειδής (δεν είμαι και γιατρός , φυσικά και θα ακούσεις το γιατρό σου, απλά αυτή είναι η γνώμη του ενδοκρινολόγου μου αλλά και η δική μου εμπειρία). Το minimum που μου είχε δώσει εμένα ήταν 1 χρόνος τον οποίο φυσικά και δεν έπιασα. Χρειάστηκε όλο αυτό το διάστημα για να μου πει ο ενδοκρινολόγος οτι είμαστε έτοιμοι για προσπάθειες (τα δύο πρώτα χρόνια ήταν σχεδόν απαγορευτικό), απλά ήθελα να είμαι κι εγώ 100% σίγουρη οτι είναι όλα καλά. Από τη στιγμή που πήραμε το οκ και άρχισα να παίρνω βιταμίνες και φυλλικό οξύ, μου άλλαξε ελαφρώς τη δόση, και γενικά θέλει να φέρουμε τον οργανισμό σε τέτοια κατάσταση που να μπορεί να καλύψει 100%  τις ανάγκες ενός εμβρύου μέχρι και 16-18 εβδομάδων που αρχίζει και αναπτύσσει το δικό του θυρεοειδή, από τώρα, και σταδιακά πάντα και όχι μια κι έξω, οπότε όταν με το καλό προκύψει εγκυμοσύνη και μέχρι να το διαπιστώσουμε να είμαι καλυμμένη. Όπως μου έχει πει ένα μεγάλο ποσοστό κυήσεων δεν προχωρούν καθαρά λόγω κακής λειτουργίας θυρεοειδή. Συγκεκριμένα μου είπε ότι τη στιγμή που θα μάθω για εγκυμοσύνη μου, πρώτα θα το πω σε αυτόν για να μου αλλάξει τη δόση μου και μετά στον σύζυγο :D Εσένα πως σε ταλαιπωρεί ο θυρεοειδής σου; Εννοώ υποθυροειδισμό κτλ..

Εμένα μου βρήκε οζο 1 εκ. Δεν μου επηρεάζει κάτι απλά θέλουμε την τιμή του θυροειδη να είναι κάτι από 2 που στης τελευταίες εξετάσεις ήταν στα φυσιολογικά μου είπε τον οζο να κάνω αμνιοπαρακεντηση. Εμένα το μόνο που με πείραξε να το πω είναι εδώ και ένα χρόνο και κάτι δεν έχω περίοδο μόνο με φαρμακα ερχετ και μου είπε ότι μπορεί να πάρει 1 χρόνο να ξανά δω από μόνη φυσιολογική περίοδο. Τώρα είναι να ξανά κάνω εξετάσεις να δω ορμονικο ελέγχω κάνω σχεδόν κάθε φορά που είναι να πάρω φάρμακο για να έρθει... Δεν μου είπε κάτι αν έχω υποθυροειδισμο η κάτι άλλο εκτός από τον οζω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα! μετα απο μια παλινδρομη κυηση και μετα απο σειρα εξετασεων και σαλπιγγογραφιας αυτος ο μηνας ηταν η επανεναρξη των προσπαθειων μας!
ειναι πρωτη φορα που ειχα ενοχλησεις τετοιου τυπου κ ισχυρο ενστικτο οτι κατι συμβαινει εκει μεσα...
ετσι πηρα ενα predictor early σημερα (3 μερες πριν την αναμενομενη μερα εναρξης περιοδου) και το εκανα οχι με πρωινα ουρα γτ ημουν ανυπομονη αλλα ειχαν περασει 3 ωρες απο τη τελευταια φορα που πηγα τουαλετα κ δεν ειχα πιει επιτηδες πολλα υγρα! σας παραθετω την εικονα του τεστ! εχει εμφανισει εντος του 3λεπτου μια παρα πολυ αχνη γραμμη που ισα που φαινεται κυριως στο φως δτη φωτο δε ξερω αν θα φανει καν!
την επισυναπτω κ περιμενω να μ πειτε αν εσεις βλεπετε κατι!

εχω τοση αγωνια! 1 χρονος προσπαθειων κ εφερε μονο μια επιτυχια κ αυτη παλινδρομησε...

IMG_0491.JPG

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η pangipot είπε:

κοριτσια καλησπερα! μετα απο μια παλινδρομη κυηση και μετα απο σειρα εξετασεων και σαλπιγγογραφιας αυτος ο μηνας ηταν η επανεναρξη των προσπαθειων μας!
ειναι πρωτη φορα που ειχα ενοχλησεις τετοιου τυπου κ ισχυρο ενστικτο οτι κατι συμβαινει εκει μεσα...
ετσι πηρα ενα predictor early σημερα (3 μερες πριν την αναμενομενη μερα εναρξης περιοδου) και το εκανα οχι με πρωινα ουρα γτ ημουν ανυπομονη αλλα ειχαν περασει 3 ωρες απο τη τελευταια φορα που πηγα τουαλετα κ δεν ειχα πιει επιτηδες πολλα υγρα! σας παραθετω την εικονα του τεστ! εχει εμφανισει εντος του 3λεπτου μια παρα πολυ αχνη γραμμη που ισα που φαινεται κυριως στο φως δτη φωτο δε ξερω αν θα φανει καν!
την επισυναπτω κ περιμενω να μ πειτε αν εσεις βλεπετε κατι!

εχω τοση αγωνια! 1 χρονος προσπαθειων κ εφερε μονο μια επιτυχια κ αυτη παλινδρομησε...

IMG_0491.JPG

ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η gesrp είπε:

Ωχ με συγχωρείς κάτι κατάλαβα λάθος! Είμαι σίγουρη οτι με τη βοήθεια του γιατρού σου θα έχεις καλά νέα και σύντομα!

Δεν πειράζει.. απλά όταν διάβασα ότι 3 χρόνια έκανε να φτιάξει λέω ωχ λες κι εμένα να πάρει αλλά 3.. για αυτό σε ρώτησα..  Γιατί προσπαθώ για παιδάκι εδώ και 34 μήνες και λέω ωχ λες να κάνει κι εμένα τόσο. Να χάσω και άλλα Χρόνια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας!η παναγια να μας προσέχει και να μας βοηθα!

Έχουμε καμία ανακοίνωση εγκυμοσύνης? ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα κορίτσια!

Κι εμείς στην προσπάθεια!

είμαι 34 χρονών, έχω ήδη έναν γιο 4 χρονών και θέλουμε να κάνουμε με τον άντρα μου ακόμα ένα παιδάκι!

έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από τον οκτώβριο, όχι όμως εντατικά!

κι εκεί που έπιασα τον γιο μου με την πρώτη προσπάθεια και μάλιστα  μόλις είχα τελειώσει την περιόδο μου, αυτή τη φορά δεν λέει να έρθει το μωράκι. μ έχει πάρει λίγο από κάτω και πλέον αποφασίσαμε να επικντρωθούμε σ αυτόν τον σκοπό! 

εύχομαι σε όλες ό,τι καλύτερο!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η starlight είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

Κι εμείς στην προσπάθεια!

είμαι 34 χρονών, έχω ήδη έναν γιο 4 χρονών και θέλουμε να κάνουμε με τον άντρα μου ακόμα ένα παιδάκι!

έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από τον οκτώβριο, όχι όμως εντατικά!

κι εκεί που έπιασα τον γιο μου με την πρώτη προσπάθεια και μάλιστα  μόλις είχα τελειώσει την περιόδο μου, αυτή τη φορά δεν λέει να έρθει το μωράκι. μ έχει πάρει λίγο από κάτω και πλέον αποφασίσαμε να επικντρωθούμε σ αυτόν τον σκοπό! 

εύχομαι σε όλες ό,τι καλύτερο!! :)

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει το 2 και σύντομα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια, με λένε Σοφία και είμαι 32 χρονών. έχω κάνει μια εξωσωματική και την Τετάρτη θα πάω για την πρώτη εξωσωματική με φυσικό κύκλο... θα ήθελα ιδανικά το "βιογραφικό μου" να μείνει μικρό και να τα καταφέρω πολύ σύντομα!!! υπομονή, επίμονη, πίστη και κουράγιο!!! όλα θα πάνε καλά μόνο αυτό να σκέφτεσαι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@starlight εύχομαι σύντομα να έρθει το 2ο παιδάκι σου!! Προσπάθησε όσο μπορείς να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι!! 

@σαντα σοφια ακριβώς όπως τα λες!! Υπομονή, επιμονή, πίστη και κουράγιο!!! Ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις πολύ, να σου πάνε όλα καλα και να έχει επιτυχία αυτή η προσπάθεια σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η σαντα σοφια είπε:

γεια, με λένε Σοφία και είμαι 32 χρονών. έχω κάνει μια εξωσωματική και την Τετάρτη θα πάω για την πρώτη εξωσωματική με φυσικό κύκλο... θα ήθελα ιδανικά το "βιογραφικό μου" να μείνει μικρό και να τα καταφέρω πολύ σύντομα!!! υπομονή, επίμονη, πίστη και κουράγιο!!! όλα θα πάνε καλά μόνο αυτό να σκέφτεσαι!!!!!!!

Με υπομονή και με πίστη θα έρθει σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έρθει σύντομα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι καινουρια εδω....χθες η γιατρος μου μου ανακοινωσε παλινδρομη κυηση...πηγα την προηγουμενη Πέμπτη.μου ειπε στον υπερηχο φαινεται μια εβδομαδα πισω η εγκυμοσυνη και καρδια δεν ακουσαμε(7ε 5η)...παραλληλα εκανα και χοριακη που βγηκε 48000...μετα απο 4 μερες με ξαναειδε..η χοριακη 51000 και παλι καρδια δεν ακουσαμε..πολυ στεναχωρεθηκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Gwgw201 είπε:

Καλησπερα κοριτσια...ειμαι καινουρια εδω....χθες η γιατρος μου μου ανακοινωσε παλινδρομη κυηση...πηγα την προηγουμενη Πέμπτη.μου ειπε στον υπερηχο φαινεται μια εβδομαδα πισω η εγκυμοσυνη και καρδια δεν ακουσαμε(7ε 5η)...παραλληλα εκανα και χοριακη που βγηκε 48000...μετα απο 4 μερες με ξαναειδε..η χοριακη 51000 και παλι καρδια δεν ακουσαμε..πολυ στεναχωρεθηκα!!!

Κριμα κοριτσακι... πως θα προχωρησετε τωρα...? θα περιμενετε να δειτε πως θα παει η θα κανετε αποξεση?  Ευχομαι την επομενη φορα να παν ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειπε να κανω αποξεση...αυριο θα παω και βλεπουμε...εχω τη μικρη μου ευτυχως και ξεχνιεμαι....προσπαθω να μη το σκεφτομαι...μακαρι την επομενη φορα να παν ολα καλα....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...