Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σουβλιες στην αρχη της κυησης


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η elenaaa445 είπε:

με μέτρησε για 7η βδομαδα!το μωρο αντιστοιχουσε σε 7 εβδ...τον τραχηλο τον βλεπει στον κολπικο υπερυχο(μπορει κ σε  κοιλιακο αλλα δε το ξερω αυτο καθως ακομα κολπικους κανω)μπορει να στον μετρησε την πρωτη φορα κ να ηταν καλος κ να μην σταθηκε!ετσι κ σε μια φιλη μου που πηγε στον ιδιο γιατρο που παω κ εγω. .εγω ειχα οριακα γιαυτο μειναμε σε αυτο!αν θες παντως ρωτα τη γιατρο σου την επιμενη φορα!

εσας κοριτσια ποσους παλμους ειχε το μωρο σας???

Μπραβο κοριτσι!! Ειναι φοβερο οταν ακους τους πρωτους παλμους ε??? Εγω τοτε συνειδητοποιησα οτι εχω μεσα μου κατι ζωντανο!!!! Ημουν τυχερη κ ακουσα πολυ νωρις παλμους!! 5 εβδομαδων κ 4 ημερων, 100 παλμοι!! Οι 2 γιατροι εδειξαν να ενθουσιαζονται..! Ειχα ανακουφιστει τοσο πολυ τοτε..! θελω να τους ακουω καθε μερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 50 λεπτά, ο/η elenaaa445 είπε:

με μέτρησε για 7η βδομαδα!το μωρο αντιστοιχουσε σε 7 εβδ...τον τραχηλο τον βλεπει στον κολπικο υπερυχο(μπορει κ σε  κοιλιακο αλλα δε το ξερω αυτο καθως ακομα κολπικους κανω)μπορει να στον μετρησε την πρωτη φορα κ να ηταν καλος κ να μην σταθηκε!ετσι κ σε μια φιλη μου που πηγε στον ιδιο γιατρο που παω κ εγω. .εγω ειχα οριακα γιαυτο μειναμε σε αυτο!αν θες παντως ρωτα τη γιατρο σου την επιμενη φορα!

εσας κοριτσια ποσους παλμους ειχε το μωρο σας???

Εμας ειχε 145 παλμους την 7 βδομαδα που ακουσαμε πρωτη φορα καρδουλα και νομιζω το ιδιο και την 8.Τωρα ποτε ξαναχεις υπερηχο??Κατευθειαν για την αυχενικη??Αχ ρε κοριτσια με εχει σκοτωσει αυτη η πεινα.Κοντευω μα φαω οτι βρω μπροστα μου και εχω και απειρα νευρα( σ αυτο μαλλον φταιει και η κλεισουρα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Μπραβο κοριτσι!! Ειναι φοβερο οταν ακους τους πρωτους παλμους ε??? Εγω τοτε συνειδητοποιησα οτι εχω μεσα μου κατι ζωντανο!!!! Ημουν τυχερη κ ακουσα πολυ νωρις παλμους!! 5 εβδομαδων κ 4 ημερων, 100 παλμοι!! Οι 2 γιατροι εδειξαν να ενθουσιαζονται..! Ειχα ανακουφιστει τοσο πολυ τοτε..! θελω να τους ακουω καθε μερα!!

Πωπω παρα πολυ νωρις!!!εγω 5 βδομ και 5μ μονο σακο ειχα ακομα χωρις καν εμβρ στοιχεια μεσα.Μετα πηρε τα πανω του το νινι μου μαλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Πωπω παρα πολυ νωρις!!!εγω 5 βδομ και 5μ μονο σακο ειχα ακομα χωρις καν εμβρ στοιχεια μεσα.Μετα πηρε τα πανω του το νινι μου μαλλον

Δε φανταζεσαι ανακουφιση.. μια μερα πριν τον υπερηχο ειχα δει το πρωτο μου αιμα.. ημουν 100% σιγουρη οτι απεβαλα.. οταν μου βαλαν στον κολπο το εργαλειο του υπερηχου, ειχα γυρισει το κεφαλι μου απο την αλλβ για να μην βλεπω την οθονη κ αντικρυσω το τιποτα.. κ ξαφνικα ακουω τη φωνη του "μπαμπα" να λεει: "νατο μωρο μου!! Κοιτα!!" Κι εγω αντι να του χαμογελασω του ειπα: "τι χαιρεσαι ρε? Παλινδρομο θα μας πουν οτι ειναι"- μονο που δεν τον εδειρα. Κ μετα ακουσα τους διαλογους των γιατρων που λεγαν οτι παλεται η καρδια κ αναρωτιωντουσαν αν θα το ακουγαμε απο τοσο νωρις...οπως κ εγινε!! τελικα η αποβολη ηταν στο κεφαλι μου κ τσαμπα πενθησα το προηγουμενο βραδυ.. το εμβρυακι μου ηταν ντουρο!! Οσο για την πεινα που λες.....εγω ειμαι τραγικη.. ακομα κ οταν θελω να ξερασω, τρωω.. κ μετα γκρινιαζω γιατι πριζεται η κοιλια μου!! Κ εχω κ τρελη κυκλοθυμια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Δε φανταζεσαι ανακουφιση.. μια μερα πριν τον υπερηχο ειχα δει το πρωτο μου αιμα.. ημουν 100% σιγουρη οτι απεβαλα.. οταν μου βαλαν στον κολπο το εργαλειο του υπερηχου, ειχα γυρισει το κεφαλι μου απο την αλλβ για να μην βλεπω την οθονη κ αντικρυσω το τιποτα.. κ ξαφνικα ακουω τη φωνη του "μπαμπα" να λεει: "νατο μωρο μου!! Κοιτα!!" Κι εγω αντι να του χαμογελασω του ειπα: "τι χαιρεσαι ρε? Παλινδρομο θα μας πουν οτι ειναι"- μονο που δεν τον εδειρα. Κ μετα ακουσα τους διαλογους των γιατρων που λεγαν οτι παλεται η καρδια κ αναρωτιωντουσαν αν θα το ακουγαμε απο τοσο νωρις...οπως κ εγινε!! τελικα η αποβολη ηταν στο κεφαλι μου κ τσαμπα πενθησα το προηγουμενο βραδυ.. το εμβρυακι μου ηταν ντουρο!! Οσο για την πεινα που λες.....εγω ειμαι τραγικη.. ακομα κ οταν θελω να ξερασω, τρωω.. κ μετα γκρινιαζω γιατι πριζεται η κοιλια μου!! Κ εχω κ τρελη κυκλοθυμια..

Xaxaxaxa καο γω ακριβως τα ιδια εκανα στον υπερηχο.Και στο φαι το ιδιο κανω.Εγω δεν εχω εμετους αλλα εχω αναγουλες.Για να " στρωσω" τις αναγουλες μασουλαω συνεχεια κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary νωρις νωρις το άκουσες!!!ακομα 100 παλμους εχει??

@Cecilaki κ εγω μασουλαω συνεχεια γτ νιωθω το στομαχι μου καπως κ ενω νιωθω οτι παχυνα με ζύγισε ο γιατρος κ λιγοτερο με εδειξε μπορω να σου πω! εχω ραντεβου στις 17 αν θυμάμαι καλα(το εχω σημειωμενο απλα πηγαινω σε δύο γιατρους κ μπερδευομαι!) κ αυχενικη θα κανω 5/9...αυχενικη εσεις κοριτσια ποτε θα κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elenaaa445 είπε:

@Rosemary νωρις νωρις το άκουσες!!!ακομα 100 παλμους εχει??

@Cecilaki κ εγω μασουλαω συνεχεια γτ νιωθω το στομαχι μου καπως κ ενω νιωθω οτι παχυνα με ζύγισε ο γιατρος κ λιγοτερο με εδειξε μπορω να σου πω! εχω ραντεβου στις 17 αν θυμάμαι καλα(το εχω σημειωμενο απλα πηγαινω σε δύο γιατρους κ μπερδευομαι!) κ αυχενικη θα κανω 5/9...αυχενικη εσεις κοριτσια ποτε θα κανετε?

Τωρα οι παλμοι εχουν ξεφυγει!! Αγγιζουν τους 180 κ ο γιατρος μου ειπε οτι σε λιγο θα αρχισουν να πεφτουν.. εγω θα κανω αυχενικη τελη αυγουστου (12 βδομαδα).. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια ,

διαβαζω δω και ωρα τα προστ σας ... Εχουν πολυ συγκίνηση και ενδιαφερον . Συγχαριτήρια για τις εγκυμοσυνες σας και με το καλό να δεχτείτε τα αγγέλακια σας..

Cecilaki μπορω να πω οτι δάκρυσα και ανατρίχιασα οταν έγραψες οτι το μωρό σου ηταν εκει μεσα σου και ειχε μεγαλώσει και χτυπούσε η καρδούλα του ..

Rosemary και με την δική σου ιστορία συγκινήθηκα - εχεις περασει πολλα.. 

εγω ειμαι τωρα στη 13 εβδομαδα και μπορω να πω οτι όλες αυτες τις εβδομαδες ειχα ψιλό ενοχληματα οπως πονακια , αναγουλες , αδυναμία και Εμετους..

Ο φόβος υπήρχε απο την αρχη χωρις ιδιαίτερο λόγω απλα γνωρίζοντας ποσο αυξημένοι κίνδυνοι υπάρχουν το πρωτο τρημηνο. Να αναφέρω οτι ενα βραδυ ειχα για μιση ωρα εντονότατο πόνο  χαμηλα στη κοιλια (μήτρα) οπου διπλώθηκα στα δυο ... Πέρασαν ολα απο το μυαλό μου... Τωρα εχω κανει ήδη την αυχενική μου και αναμένω το αποτέλεσμα απο αίμα οπου εχουν αναλύσει τα χρωμόσωματα (μένω στις ΗΠΑ ) και εδω εχει καθιερωθεί αυτη η εξέταση ..

Το μωρακι μου 9 εβδομαδα ειχε 170 παλμούς ..

Θα χαρώ να μοιραζόμαστε εμπιρίες ....

φιλικα 

Γκλορια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elenaaa445 είπε:

@Rosemary νωρις νωρις το άκουσες!!!ακομα 100 παλμους εχει??

@Cecilaki κ εγω μασουλαω συνεχεια γτ νιωθω το στομαχι μου καπως κ ενω νιωθω οτι παχυνα με ζύγισε ο γιατρος κ λιγοτερο με εδειξε μπορω να σου πω! εχω ραντεβου στις 17 αν θυμάμαι καλα(το εχω σημειωμενο απλα πηγαινω σε δύο γιατρους κ μπερδευομαι!) κ αυχενικη θα κανω 5/9...αυχενικη εσεις κοριτσια ποτε θα κανετε?

Εγω αυχενικη θα κανω 6/9 που θα μαι στη 13η βδομαδα αλλα σε δυο βδομαδες θα κανω την αιματολογικη πιυ δειχνει τα συνδρομα οχι με πιθανατητες αλλα με ακριβες αποτελεσμα.Εσυ βρε γιατι πας σε δυο γιατρους????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Τωρα οι παλμοι εχουν ξεφυγει!! Αγγιζουν τους 180 κ ο γιατρος μου ειπε οτι σε λιγο θα αρχισουν να πεφτουν.. εγω θα κανω αυχενικη τελη αυγουστου (12 βδομαδα).. 

Μηπως να ανησυχησω που πι παλμοι την 8 βδομαδα ηταν 145???Μου πε οτι ειναι φυσιολογικοτατοι αλλα δε ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Winter mama to be είπε:

Γεια σας κορίτσια ,

διαβαζω δω και ωρα τα προστ σας ... Εχουν πολυ συγκίνηση και ενδιαφερον . Συγχαριτήρια για τις εγκυμοσυνες σας και με το καλό να δεχτείτε τα αγγέλακια σας..

Cecilaki μπορω να πω οτι δάκρυσα και ανατρίχιασα οταν έγραψες οτι το μωρό σου ηταν εκει μεσα σου και ειχε μεγαλώσει και χτυπούσε η καρδούλα του ..

Rosemary και με την δική σου ιστορία συγκινήθηκα - εχεις περασει πολλα.. 

εγω ειμαι τωρα στη 13 εβδομαδα και μπορω να πω οτι όλες αυτες τις εβδομαδες ειχα ψιλό ενοχληματα οπως πονακια , αναγουλες , αδυναμία και Εμετους..

Ο φόβος υπήρχε απο την αρχη χωρις ιδιαίτερο λόγω απλα γνωρίζοντας ποσο αυξημένοι κίνδυνοι υπάρχουν το πρωτο τρημηνο. Να αναφέρω οτι ενα βραδυ ειχα για μιση ωρα εντονότατο πόνο  χαμηλα στη κοιλια (μήτρα) οπου διπλώθηκα στα δυο ... Πέρασαν ολα απο το μυαλό μου... Τωρα εχω κανει ήδη την αυχενική μου και αναμένω το αποτέλεσμα απο αίμα οπου εχουν αναλύσει τα χρωμόσωματα (μένω στις ΗΠΑ ) και εδω εχει καθιερωθεί αυτη η εξέταση ..

Το μωρακι μου 9 εβδομαδα ειχε 170 παλμούς ..

Θα χαρώ να μοιραζόμαστε εμπιρίες ....

φιλικα 

Γκλορια 

Καλως την !!!!Και γω μενω εξωτερικο και θα κανω και γω σε δυο βδομ την αιματολογικη γιατι και δω την κανουν πλεον ως ρουτινας.Χαρηκα να σου πω οταν το μαθα .Πωπω εγω μετραω τις βδομαδες να φτασω στη βδομαδα που εισαι εσυ και να πανε ολα καλα μπας και ηρεμησω.Μεχρι τοτε ξαπλα και φαι και ελπιζω να χωραω να περασω απο τη πορτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Μηπως να ανησυχησω που πι παλμοι την 8 βδομαδα ηταν 145???Μου πε οτι ειναι φυσιολογικοτατοι αλλα δε ξερω...

Οχι βεβαια-μια χαρα ειστε!! Μην ξεχνας οτι ειμαι λιιιγο μεγαλυτερη σου!! Τι αιματολογικες ειναι αυτες? Δηλ δειχνει 100% τυχον ανωμαλια?? Πωωωω.. εμεις γιατι δεν την κανουμε αυτην την εξεταση??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Winter mama to be είπε:

Γεια σας κορίτσια ,

διαβαζω δω και ωρα τα προστ σας ... Εχουν πολυ συγκίνηση και ενδιαφερον . Συγχαριτήρια για τις εγκυμοσυνες σας και με το καλό να δεχτείτε τα αγγέλακια σας..

Cecilaki μπορω να πω οτι δάκρυσα και ανατρίχιασα οταν έγραψες οτι το μωρό σου ηταν εκει μεσα σου και ειχε μεγαλώσει και χτυπούσε η καρδούλα του ..

Rosemary και με την δική σου ιστορία συγκινήθηκα - εχεις περασει πολλα.. 

εγω ειμαι τωρα στη 13 εβδομαδα και μπορω να πω οτι όλες αυτες τις εβδομαδες ειχα ψιλό ενοχληματα οπως πονακια , αναγουλες , αδυναμία και Εμετους..

Ο φόβος υπήρχε απο την αρχη χωρις ιδιαίτερο λόγω απλα γνωρίζοντας ποσο αυξημένοι κίνδυνοι υπάρχουν το πρωτο τρημηνο. Να αναφέρω οτι ενα βραδυ ειχα για μιση ωρα εντονότατο πόνο  χαμηλα στη κοιλια (μήτρα) οπου διπλώθηκα στα δυο ... Πέρασαν ολα απο το μυαλό μου... Τωρα εχω κανει ήδη την αυχενική μου και αναμένω το αποτέλεσμα απο αίμα οπου εχουν αναλύσει τα χρωμόσωματα (μένω στις ΗΠΑ ) και εδω εχει καθιερωθεί αυτη η εξέταση ..

Το μωρακι μου 9 εβδομαδα ειχε 170 παλμούς ..

Θα χαρώ να μοιραζόμαστε εμπιρίες ....

φιλικα 

Γκλορια 

Γεια σου Γκλορια!! Φανταζομαι τωρα, σου εχουν φυγει τα περισσοτερα συμπτωματα, οποτε ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΓΛΥΚΕΙΑ ΑΥΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!! Εγω ανυπομονω να μαθω οτι το εμβρυακι μου ακουει!!  Θα του μιλαω κ θα του τραγουδαω ολη μερα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα φτάσεις τις 13 αβάσιμα δες και δεν θα καταλάβει ποτε ... 

Ειναι υπέροχη περίοδος πρεπει να την χαρούμε :)

η εξέταση αυτη στην ελλαδα απο οσο ξερω δεν γινεται αλλα υπάρχουν κέντρα οπου κανουν την αιμοληψία και τα αποστέλλουν εξω .. Δείχνει σχεδον οτι και η αμνιο... Αλλα ειναι πανάκριβη.. Εγω ανήπομονωωωω να μαθω και το φύλο με τα αποτελεσματα της.. 

Και εμενα η καθημερινότητα μου αυτο περιλαμβάνει ξάπλα ... Εώς που να νιώσω το μπεμπακι μου δεν κανω τιποτα κουραστικό... 

Ακομα εχω Εμετους τα πρωινά..

η όρεξη μου εχει επιρεαστεί λιγο με αποτέλεσμα να επιλέγω τι τροω και δεν εχω παρει ουτε γραμμάριο .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Οχι βεβαια-μια χαρα ειστε!! Μην ξεχνας οτι ειμαι λιιιγο μεγαλυτερη σου!! Τι αιματολογικες ειναι αυτες? Δηλ δειχνει 100% τυχον ανωμαλια?? Πωωωω.. εμεις γιατι δεν την κανουμε αυτην την εξεταση??

Ειναι η αιματολογικη που εχει αντικαταστησει την αμνιοπαρακεντηση.Σου δινει 99,97%αποτελεσμα οχι βασισμενο σε πιθανοτητες αλλα πραγματικο αποτελεσμα.Στην Ελλαδα μπορουν να σου παρουν αιμα να στην κανουν αλλα τα στελνουν στο εξωτερικο για αναλυση οποτε εχει υψηλο κοστος απο οσο ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Winter mama to be είπε:

Θα φτάσεις τις 13 αβάσιμα δες και δεν θα καταλάβει ποτε ... 

Ειναι υπέροχη περίοδος πρεπει να την χαρούμε :)

η εξέταση αυτη στην ελλαδα απο οσο ξερω δεν γινεται αλλα υπάρχουν κέντρα οπου κανουν την αιμοληψία και τα αποστέλλουν εξω .. Δείχνει σχεδον οτι και η αμνιο... Αλλα ειναι πανάκριβη.. Εγω ανήπομονωωωω να μαθω και το φύλο με τα αποτελεσματα της.. 

Και εμενα η καθημερινότητα μου αυτο περιλαμβάνει ξάπλα ... Εώς που να νιώσω το μπεμπακι μου δεν κανω τιποτα κουραστικό... 

Ακομα εχω Εμετους τα πρωινά..

η όρεξη μου εχει επιρεαστεί λιγο με αποτέλεσμα να επιλέγω τι τροω και δεν εχω παρει ουτε γραμμάριο .. 

Α εσυ εχεις εμετους...εγω εχω μεινει μονο με τις αναγουλες οποτε τρωω ανετα χαχαχαχα.Πλακα πλακα με τοση ακινησια πως ειναι δυνατον να μη βαλουμε κιλα???Πως μοναδες λετε να καιω οταν πηγαινω απο καναπε σε κρεβατι??χαχαα μονο αυτο κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Cecilaki είπε:

Α εσυ εχεις εμετους...εγω εχω μεινει μονο με τις αναγουλες οποτε τρωω ανετα χαχαχαχα.Πλακα πλακα με τοση ακινησια πως ειναι δυνατον να μη βαλουμε κιλα???Πως μοναδες λετε να καιω οταν πηγαινω απο καναπε σε κρεβατι??χαχαα μονο αυτο κανω

Χαχαχαχααα η αλήθεια ειναι οτι την διαδρομή καναπέ κρεβάτι την κανω πλέον με κλειστά ματια .. 

Στην αρχή δεν ειχα ιδιαίτερα συμπτώματα μονο νευρα , πονακια και αναγουλα . Μετα τη 10τη εβδομαδα άρχισα να εχω Εμετους αλλα μονο το πρωι. Τωρα εχω ακομα τα πρωινά Εμετους και ενοχλήσεις στο στομάχι ... Τροω μικρές ποσότητες και πολλα φαγητά τα εχω συχαθεί !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγαινω σε δυο γιατρους γτ εχω αποφασισει οτι θα γεννήσω στο νοσοκομειο του νησιου μου αλλα αν εχεις καποιο θεμα πχ προβλημα με το σακχαρο εχουμε έλλειψη σε καποιες ειδικότητες δεν εχουμε ουτε ΜΕΘ οποτε δε σε αναλαμβανει ο γιατρος του νοσοκομειου κ σρ στέλνει εκτός νησιού οποτε πηγαινω και σε ιδιωτη που αυτος γενναει εκτος νησιου σε περιπτωση που χρειαστει να παω με αυτον τελικα!!! οι παλμοι λενε οτι ειναι υψηλοι στα κοριτσια κ χαμηλοί στα αγορια οποτε η rosemary θα πρεπει να εχει κοριτσι κ η cecilia αγορι για να δουμε!!Γκλορια καλωσηρθες και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!εγω εχω αναγουλες αναλογα τι θα φαω...ηπια ενα φυσικο χυμο την προηγούμενη φορα κ ημουν ολη την ημερα χαλια κ το βραδυ εκανα εμετο!!!ασε!!!για πες μας εσυ τους παλμους του δικου σου να δούμε πεφτουν μεσα σε αυτο που λενε?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η elenaaa445 είπε:

πηγαινω σε δυο γιατρους γτ εχω αποφασισει οτι θα γεννήσω στο νοσοκομειο του νησιου μου αλλα αν εχεις καποιο θεμα πχ προβλημα με το σακχαρο εχουμε έλλειψη σε καποιες ειδικότητες δεν εχουμε ουτε ΜΕΘ οποτε δε σε αναλαμβανει ο γιατρος του νοσοκομειου κ σρ στέλνει εκτός νησιού οποτε πηγαινω και σε ιδιωτη που αυτος γενναει εκτος νησιου σε περιπτωση που χρειαστει να παω με αυτον τελικα!!! οι παλμοι λενε οτι ειναι υψηλοι στα κοριτσια κ χαμηλοί στα αγορια οποτε η rosemary θα πρεπει να εχει κοριτσι κ η cecilia αγορι για να δουμε!!Γκλορια καλωσηρθες και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!εγω εχω αναγουλες αναλογα τι θα φαω...ηπια ενα φυσικο χυμο την προηγούμενη φορα κ ημουν ολη την ημερα χαλια κ το βραδυ εκανα εμετο!!!ασε!!!για πες μας εσυ τους παλμους του δικου σου να δούμε πεφτουν μεσα σε αυτο που λενε?!

Τον ρωτησα τον γιατρο για τους παλμους κ μου ειπε οτι δεν ισχυει αυτο.. παντως εγω, δεν εχω καμια προτιμηση.. αφου αν μου λεγαν: "τωρα διαλεξε φυλο κ θα γινει αυτο που θες"..... κοριτσια, δε θα μπορουσα να αποφασισω!! Θα εκανα κληρωση!! Ειναι φυσιολογικο αυτο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:
στις πριν 9 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Ειναι η αιματολογικη που εχει αντικαταστησει την αμνιοπαρακεντηση.Σου δινει 99,97%αποτελεσμα οχι βασισμενο σε πιθανοτητες αλλα πραγματικο αποτελεσμα.Στην Ελλαδα μπορουν να σου παρουν αιμα να στην κανουν αλλα τα στελνουν στο εξωτερικο για αναλυση οποτε εχει υψηλο κοστος απο οσο ξερω

 

Κ να ρωτησω, εκτος απο συνδρομο down, ξερετε τι αλλο δειχνει αυτη η εξεταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Κ να ρωτησω, εκτος απο συνδρομο down, ξερετε τι αλλο δειχνει αυτη η εξεταση?

Η εξεταση αν θυμαμαι καλα λεγεται NΙPTκαι ανιχνευει τα 5 βασικα συνδρομα.Τα πιο συνηθισμενα.Κοιτα πλεον και στην Ελλαδα οταν κατι δε τους αρεσει στην αυχενικη σου λενε να κανεις αυτη την εξεταση.Ετυχε σε δυο γνωστες μου.Αντα για αμνιοπ που εχει κινδυνους τους προτεινε ο γιατρος αυτη την εξεταση.Βεβαια δε ξερω ποσο κοστιζει στην Ελλαδα.Εδω πχ πριν 4 χρονια ειχε 600 ευρω και πλεον την καλυπτει το ταμειο.Μην αγχωνεσαι δεν ειναι απαραιτητη εξεταση απλα αφου εμας μας την κανουν θα την κανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Τον ρωτησα τον γιατρο για τους παλμους κ μου ειπε οτι δεν ισχυει αυτο.. παντως εγω, δεν εχω καμια προτιμηση.. αφου αν μου λεγαν: "τωρα διαλεξε φυλο κ θα γινει αυτο που θες"..... κοριτσια, δε θα μπορουσα να αποφασισω!! Θα εκανα κληρωση!! Ειναι φυσιολογικο αυτο???

Εγω παντως εχω ενα προαισθημα απο την αρχη οτι θα χω αγορι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elenaaa445 είπε:

πηγαινω σε δυο γιατρους γτ εχω αποφασισει οτι θα γεννήσω στο νοσοκομειο του νησιου μου αλλα αν εχεις καποιο θεμα πχ προβλημα με το σακχαρο εχουμε έλλειψη σε καποιες ειδικότητες δεν εχουμε ουτε ΜΕΘ οποτε δε σε αναλαμβανει ο γιατρος του νοσοκομειου κ σρ στέλνει εκτός νησιού οποτε πηγαινω και σε ιδιωτη που αυτος γενναει εκτος νησιου σε περιπτωση που χρειαστει να παω με αυτον τελικα!!! οι παλμοι λενε οτι ειναι υψηλοι στα κοριτσια κ χαμηλοί στα αγορια οποτε η rosemary θα πρεπει να εχει κοριτσι κ η cecilia αγορι για να δουμε!!Γκλορια καλωσηρθες και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!εγω εχω αναγουλες αναλογα τι θα φαω...ηπια ενα φυσικο χυμο την προηγούμενη φορα κ ημουν ολη την ημερα χαλια κ το βραδυ εκανα εμετο!!!ασε!!!για πες μας εσυ τους παλμους του δικου σου να δούμε πεφτουν μεσα σε αυτο που λενε?!

A μια χαρα σε βρισκω με δυο γιατρους και χεις το κεφαλι σου ησυχο.Αχ ποσο θα θελα να μενω σε νησι...Οχι στη Μυκονο χαχαχα αλλα στην Ιθακη ανετα εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Cecilaki ιθακη????χαχα...πολυ ησυχια βρε παιδι μου!κοντα επεσες παντως Κεφαλονια μενω!!! @Rosemary φυσιολογικό ειναι!νομιζω οτι πλεον το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειναι γερο!!!

εγω βρε κοριτσια δεν εχω καποιο προαίσθημα...μια λεω το ενα μια το αλλο!εγω στην αρχη ηθελα κοριτσι πλεον ομως δε με νοιαζει!απλα θα ηθελα οταν κανουμε κ 2ο μωρο(γτ θελουμε να κανουμε αργοτερα ενα μωρο ακομα)να ειναι αντιθετου φυλλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η elenaaa445 είπε:

@Cecilaki ιθακη????χαχα...πολυ ησυχια βρε παιδι μου!κοντα επεσες παντως Κεφαλονια μενω!!! @Rosemary φυσιολογικό ειναι!νομιζω οτι πλεον το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειναι γερο!!!

εγω βρε κοριτσια δεν εχω καποιο προαίσθημα...μια λεω το ενα μια το αλλο!εγω στην αρχη ηθελα κοριτσι πλεον ομως δε με νοιαζει!απλα θα ηθελα οταν κανουμε κ 2ο μωρο(γτ θελουμε να κανουμε αργοτερα ενα μωρο ακομα)να ειναι αντιθετου φυλλου!

Ααααα εχω καταγωγη απο Κεφαλονια και κατ επεκταση και κεφαλονιτικο επιθετο και Κεφαλονιτικο πεισμα.αχαχχα.Ο μπαμπας μου με κοροιδευει παντα.Μου λεει πως ειναι δυνατον να μην εχουμε καμια σχεση με Κεφαλονια και να χεις παρει αυτο το πεισμα.Χαχαχαχα.Το DNA...Οσον αφορα στο φυλο του μωρου πραγματικα ουτε που με νοιαζει.Γερο να ναι και ο,τι να ναι απλα εχω το προαισθημα απο την πρωτη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι είναι κουραστικό και αυτό μωρέ τοση ώρα εκεί δεν σε αφηνουν να πας βόλτα για να μην επηρεάσει το αποτέλεσμα  Εσενα σου ειπα ποτε να την κανείς; Εμένα μου είπε μετά το Πάσχα 
    • Καλώς ήρθες αργούν να εμφανιστούν όπως είπες και katiana 1987 γιατί είσαι νέο μέλος οσο  σου επιτρέπει να γράφεις ώστε να φταστείς τα 20 μνμ για να εμφανίζονται αμέσως 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα με το καλό το μωρακι σας 😊 επειδη εισαι καινούργιο μέλος αργούν λίγο τα μνμ σου αλλά μόλις τα βλέπουμε θα σας απαντάμε  εμενα είναι το δεύτερο παιδάκι θα σου πω εγω τι έκανα γιατί κάθε κοπέλα θέλει και χρειάζεται διαφορετικά πράγματα  Στο ιδιωτικό που γέννησα εγω στο Ιασώ στο μαιευτήριο θα πάρεις ένα φορμάκι με το οποίο θα φύγει το μωρο από εκεί.. εγω την είχα βάλει κοντομάνικο φορμάκι και γέννησα τέλη Αυγούστου έχει πολύ ζεστη αλλά είχα μαζί μου άλλο ένα μακρυμάνικο καβάτζα το οποίο δεν χρειάστηκε..  εγω είχα πάρει νούμερο 1 το 0 είναι πολύ μικρό και γέννησα 3280γρ 49cm ήταν φαρδύ το ηθελα να είναι άνετο όλα τα είχα πάρει κοντομάνικα τα μωρά   θέλουν ελαφρυ ντύσιμο ειδικά το καλοκαίρι άσε που μεγαλωνουν πολύ γρήγορα.. από orchestra είχα πάρει  ήταν καλά γενικα τα πιο πολλά ρούχα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 χρόνων ψωνίζω από εκεί  εγω είχα ένα μπιμπερό και μια πιπιλα κανονικά λένε η πιπιλα μπαίνει μετά που σαραντίσει το μωρο όχι νωρίτερα όποτε μάλλον η πιπιλα είναι άχρηστη στην αρχή αφού δεν επιτρέπεται αν θηλαζεις το παιδί για να μην πάθει σύγχυση θηλων.. εδώ να πω ότι εμένα πιπιλα το παιδί δεν πήρε ποτε..  τωρα ότι άλλο θες και μπορω να βοηθησω πες μου 😊
    • Καλημέρα και καλώς ήρθες κορίτσι μου. Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά. Αλλά όλες οι ήδη μανούλες μου είπαν να μην πάρω πολλά για αρχή και να το δω στην πορεία! Δηλαδή... 5-6 ζιπουνάκια, 5-6 φορμάκια κ.ο.κ. Το νούμερο θα το δούμε ανάλογα με τα κιλά του μωρού που θα έχει περίπου στο τέλος του 7ου φαντάζομαι! Δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος. Απλά κι εμένα ως πρώτο μωράκι, πάω ψάχνοντας!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Όχι, δεν πρέπει να πατήσεις κάτι. Είσαι δοκιμαστικό μέλος και καθυστερούν να φανούν τα μηνύματα σου! Πρέπει να φτάσεις τις 20 δημοσιεύσεις για να εμφανίζονται αμέσως...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...