Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπάνιο στη θάλασσα ???


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!  Ερώτηση: ο γυναικολόγος σας, σας αφήνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να κάνετε μπανακι στη θάλασσα ?? Εγώ που τον ρώτησα μου είπε ελεύθερα με την προϋπόθεση βέβαια να είναι καθαρά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Puppy44 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!  Ερώτηση: ο γυναικολόγος σας, σας αφήνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να κάνετε μπανακι στη θάλασσα ?? Εγώ που τον ρώτησα μου είπε ελεύθερα με την προϋπόθεση βέβαια να είναι καθαρά.  

Καλημερα! Εγω δεν εχω κανει βεβαια ακομη&δεν ξερω αν θα προλαβω. Η τραχηλικη βλεννη μας προστατευει στην εγκυμοσυνη, απλα οντως οσο γινεται σε καθαρες παραλιες. Επισης καλο ειναι να πηγαινουμε πρωι ή απογευμα να μην εκτιθεμεθα πολυ στον ηλιο για να αποφυγουμε τις παναδες&τις υπεριωδεις ακτινοβολιες. Επισης αμεσως αλλαγη μαγιω, μη μενεις με το βρεγμενο. Καλα μπανια! ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήμουν 4 μηνών και μου επέτρεψε να κάνω μπάνιο, με την προυπόθεση ότι δεν θα κάθομαι στον ήλιο και θα αλλάζω το μαγιό αμέσως μόλις βγω. Είναι ευεργετική γυμναστική και ήπια το μπάνιο στην θάλασσα αρκεί να είναι καθαρή! Καλές δροσιές λοιπόν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια λεω να μη μπω και εμενα τα ιδια με εσας μου ειπε αλλα πως ξερουμε αν ειναι οντως καθαρη η θαλασσα? εχω κολλησει στο παρελθον μικροβιο απο θαλασσα ή απο πισινα και φοβαμαι αρκετα ..που και η θαλασσα και η πισινα ητανε φαινομενικα πολυ καθαρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2017 at 2:13 ΜΜ, ο/η Ninonino είπε:

εγω κοριτσια λεω να μη μπω και εμενα τα ιδια με εσας μου ειπε αλλα πως ξερουμε αν ειναι οντως καθαρη η θαλασσα? εχω κολλησει στο παρελθον μικροβιο απο θαλασσα ή απο πισινα και φοβαμαι αρκετα ..που και η θαλασσα και η πισινα ητανε φαινομενικα πολυ καθαρες!! 

Κοριτσι κι εγω τα ιδια σκεφτομαι, δεν πας φαινομενικα να δεις αν ειναι καθαρη, εχουν γινει μετρησεις και υπαχουν σαιτ στο ιντερνετ για να τις βρεις πχ cleanbeaches.gr για Αττικη. Σιγουρα θελει προσοχη, αλλα η θαλασσα ανανεωνεται για την πισινα σιγουρα πιο επικινδυνα, τα μωρα μας παντως ειναι προστατευμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Κοριτσι κι εγω τα ιδια σκεφτομαι, δεν πας φαινομενικα να δεις αν ειναι καθαρη, εχουν γινει μετρησεις και υπαχουν σαιτ στο ιντερνετ για να τις βρεις πχ cleanbeaches.gr για Αττικη. Σιγουρα θελει προσοχη, αλλα η θαλασσα ανανεωνεται για την πισινα σιγουρα πιο επικινδυνα, τα μωρα μας παντως ειναι προστατευμενα!

μαλλον απο πισινα το ειχα παθει πιο πιθανο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Κολυμπήστε άφοβα.. Το καθαρή θάλασσα εννοεί να μην μπεις στον "θερμαικό" πχ!! Οι θαλασσες γενικά ειναι καθαρές στην Ελλάδα και ελεγμένες.. Εδώ επιτρέπουν πισίνα!! Αν πάθεις τώρα καμιά κολπίτιδα πχ, δεν σημαίνει πως κόλλησες από την θάλασσα,  μπορείς να την πάθεις από οτιδήποτε και αντιμετωπίζεται..
Από βρεγμενο μαγιό που μένει επάνω και στεγνώνει και αναπτύσσει μύκητες, οποτε μπορείτε να αλλάζετε το βρεγμένο με στεγνό και να προσέχετε την άμμο.. 

 Η Κολύμβηση ειναι απόλυτα ασφαλής γυμναστική μιας και δεν επιβαρύνει το σώμα.. εμεινα έγκυος φλεβάρη και γεννησα νοεμβριο, κολυμπούσα καθημερινά 1 ώρα από Ιουνιο μέχρι και Σεπτεμβριο.. με κράτησε σε φόρμα και με εκανε να νιωθω πολυ καλά και πολύ ελαφριά μέσα στη θάλασσα!! Ο γιατρός μου μου ειχε πει κανενα πρόβλημα.. Και μεσημερι αν πας και καθίσεις κάτω από ομπρέλα δεν εχεις πρόβλημα.. Όσον αφορά τη ζέστη ειναι οσο αντεχει η καθεμιά.. Γενικά στην εγκυμοσύνη πέραν από τη διατροφη που θελει προσοχή όλα τα αλλα, αν ειναι καλή εγκυμοσύνη, όλα μπορείς να τα κάνεις κανονικά.. 

Συμβουλή από μένα είναι να μην φοβάστε την εγκυμοσύνη, καντε μπάνιο, βγείτε εξω βόλτες, βγάλτε την κοιλιά σας και χαρείτε το!!! Καλο καλοκαίρι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Κολυμπήστε άφοβα.. Το καθαρή θάλασσα εννοεί να μην μπεις στον "θερμαικό" πχ!! Οι θαλασσες γενικά ειναι καθαρές στην Ελλάδα και ελεγμένες.. Εδώ επιτρέπουν πισίνα!! Αν πάθεις τώρα καμιά κολπίτιδα πχ, δεν σημαίνει πως κόλλησες από την θάλασσα,  μπορείς να την πάθεις από οτιδήποτε και αντιμετωπίζεται..
Από βρεγμενο μαγιό που μένει επάνω και στεγνώνει και αναπτύσσει μύκητες, οποτε μπορείτε να αλλάζετε το βρεγμένο με στεγνό και να προσέχετε την άμμο.. 

 Η Κολύμβηση ειναι απόλυτα ασφαλής γυμναστική μιας και δεν επιβαρύνει το σώμα.. εμεινα έγκυος φλεβάρη και γεννησα νοεμβριο, κολυμπούσα καθημερινά 1 ώρα από Ιουνιο μέχρι και Σεπτεμβριο.. με κράτησε σε φόρμα και με εκανε να νιωθω πολυ καλά και πολύ ελαφριά μέσα στη θάλασσα!! Ο γιατρός μου μου ειχε πει κανενα πρόβλημα.. Και μεσημερι αν πας και καθίσεις κάτω από ομπρέλα δεν εχεις πρόβλημα.. Όσον αφορά τη ζέστη ειναι οσο αντεχει η καθεμιά.. Γενικά στην εγκυμοσύνη πέραν από τη διατροφη που θελει προσοχή όλα τα αλλα, αν ειναι καλή εγκυμοσύνη, όλα μπορείς να τα κάνεις κανονικά.. 

Συμβουλή από μένα είναι να μην φοβάστε την εγκυμοσύνη, καντε μπάνιο, βγείτε εξω βόλτες, βγάλτε την κοιλιά σας και χαρείτε το!!! Καλο καλοκαίρι!!

Εμενα παντως ονειρο μου ηταν να κανω στη θαλασσιτσα μου μπάνιο με τη κοιλιτσα μου φουσκωμένη! Δυστυχώς ο θεος ειχε αλλα σχεδια! Αν ημουν έγκυος και εγω θα το απολάμβανα......! 

Υγ:Lisaki love you,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Εμενα παντως ονειρο μου ηταν να κανω στη θαλασσιτσα μου μπάνιο με τη κοιλιτσα μου φουσκωμένη! Δυστυχώς ο θεος ειχε αλλα σχεδια! Αν ημουν έγκυος και εγω θα το απολάμβανα......! 

Υγ:Lisaki love you,

love you too!! το επομενο καλοκαίρι θα κάνεις μπανάκι με το μωράκι σου και θα είσαι και κορμάρα!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

love you too!! το επομενο καλοκαίρι θα κάνεις μπανάκι με το μωράκι σου και θα είσαι και κορμάρα!! :) 

Με τετοιο απωθημενο που εχω με βλεπω μα κάνω μπανακι μεσα στο κατα χειμωνο χαχαχα! Του χρονου θα βγαλω τα μπουτακια του στη παραλια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

καντε τα μπανακια σας αφοβα!! δεν χρειαζεται τοσο υπερβολη!! χαρειτε το!!

Συμφωνώ 1000% με το γκυκο μου μινιατουρακι που συμφωνει με το Λισακι! Χαχαχα! 

Μινιατουρακι και Λισακι.  εγω να ξερετε οταν μεινω έγκυος κ φτιαξει ο καιρος θα ερθω με τη κοιλιτσα μου παρεα να σας παρω να παμε για μπανακι οι 6 μας!! 

(Βαζω και τις δικες σας κοιλιες μεσα εννοειται!!!)

Θα πλατσουριζουμε αφοβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια κολυμπηστε άφοβα! Εκτός αν υπάρχει θέμα κ ο γιατρός τ απαγορεύει αφήστε τους φόβους στην άκρη κ γρήγορα θαλασσιτσα. Είμαι στην 33η βδομάδα κύησης κ 2η μέρα διακοπών στη θάλασσα! Από τ πρώτο κιόλας μπάνιο υποχώρησαν πονακια στη μέση,πρηξιματα σε χέρια κ πόδια κ η πίεση που ένιωθα μερικές μέρες στην πύελο.  Το λισακι έχει απόλυτο δίκιο! Είναι ευεργετικο!

Κ σεις κοριτσάκια μ που δ έχετε ακόμη κοιλιτσες χαρείτε τ καλοκαίρι σας, βγείτε, κολυμπηστε,πατε διακοπουλες,σκεφτείτε ότι ίσως είναι τ τελευταίο σας καλοκαίρι μόνο με τους άντρες σας κ απολαύστε το! Κ μέχρι τ Σεπτεμβρίο εύχομαι να μη μείνει καμία κοιλιτσα άδεια και στεναχωρημενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Συμφωνώ 1000% με το γκυκο μου μινιατουρακι που συμφωνει με το Λισακι! Χαχαχα! 

Μινιατουρακι και Λισακι.  εγω να ξερετε οταν μεινω έγκυος κ φτιαξει ο καιρος θα ερθω με τη κοιλιτσα μου παρεα να σας παρω να παμε για μπανακι οι 6 μας!! 

(Βαζω και τις δικες σας κοιλιες μεσα εννοειται!!!)

Θα πλατσουριζουμε αφοβα!

Συμφωνω με την @Petalouditsa28 που συμφωνει με την @miniatoura87 που συμφωνει με το @Lisaki 80!!! :) Θα είμαστε και κορμάρες και με νινί... δηλαδη πόσο τυχερες πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχαχαχαχαχα και γω θα συμφωνησω με τη γιαδικιαρολγου που συμφωνεί με.την πολυχρονοπουλου που συμφωνει με την ξανθοπουλου που συμφωνει.με τη παπασταυρου βεβαιως βεβαίως!!!!! Χαχαχαχαχαχαχχααχ  peacockακι!! 

Περα απο τη πλακα ομως, τς κοριτσια πολυ καλα τα λενε! Καντε τα μπανια σας να χαλαρωσετε, παντα με προσοχη να μην αφυδατωθειτε,βαλτε μπολικο αντηλιακο στην κοιλιτσα σας, και καντε τις απλωτες σας!!! 

Αφου ειστε καλα κ αλλαζετε μαγιο μετα μη φοβαστε τιποτς.η εγκυμοσυνη θελει καλοπεραση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Αχαχαχαχαχα και γω θα συμφωνησω με τη γιαδικιαρολγου που συμφωνεί με.την πολυχρονοπουλου που συμφωνει με την ξανθοπουλου που συμφωνει.με τη παπασταυρου βεβαιως βεβαίως!!!!! Χαχαχαχαχαχαχχααχ  peacockακι!! 

Περα απο τη πλακα ομως, τς κοριτσια πολυ καλα τα λενε! Καντε τα μπανια σας να χαλαρωσετε, παντα με προσοχη να μην αφυδατωθειτε,βαλτε μπολικο αντηλιακο στην κοιλιτσα σας, και καντε τις απλωτες σας!!! 

Αφου ειστε καλα κ αλλαζετε μαγιο μετα μη φοβαστε τιποτς.η εγκυμοσυνη θελει καλοπεραση!!!!

@mommy86 ημουν σίγουρη οτι κι εσυ την ίδια ταινία θα σκεφτόσουν... χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...