Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έλεος πια!


glykoula

Recommended Posts

@deka μας μη στενοχωριεσαι! Πόσες φορές εχω ακουσει τετοια σχόλια περι παιδιου... Μη σκας κορίτσι μου!

Εγω επαψα να δίνω σημασία στους γυρω μου, τα εχω βρει με τον εαυτό μου...αυτο εχει σημασία... αυτό να κανεις κι εσυ! Με τον εναν ή με τον αλλο τροπο θα γίνεις μανουλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου για άλλη μιά φορά σας ευχαριστώ..κάθε φορά που δε νιώθω καλά είστε εδώ..μας εύχομαι ότι καλύτερο..@peacock σου εύχομαι να πάει η εξωσωματική σου τέλεια και γρήγορα να έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!!και για όλες τις άλλες κοπέλες το ίδιο και @Fainareti σε ευχαριστώ πάρα πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η deka είπε:

κοριτσάκια μου για άλλη μιά φορά σας ευχαριστώ..κάθε φορά που δε νιώθω καλά είστε εδώ..μας εύχομαι ότι καλύτερο..@peacock σου εύχομαι να πάει η εξωσωματική σου τέλεια και γρήγορα να έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα!!!και για όλες τις άλλες κοπέλες το ίδιο και @Fainareti σε ευχαριστώ πάρα πολύ..

Μην ευχαριστείς για τιποτα... όλες μας στο ίδιο καζάνι βραζουμε..δυστυχως...

Μακαρι όλες μας να εχουμε το πολυπόθητο αποτέλεσμα συντομα! :)  Μεχρι τότε όμως ψηλά το κεφαλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η deka είπε:

Αχ κορίτσια μου..Διαβάζω όσα γράφετε και βουρκώνω..Είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές??Τι να πω..Εμένα πλησιάζει η ημέρα τέλος της εβδομάδας που είτε θα είμαι είτε όχι..Αυτό το μήνα κατάφερα στο ενδιάμεσο να μη κάθομαι να κοιτάζω συνέχεια την εφαρμογή στο κινητό ή να μην αρχίσω τα τεστ εγκυμοσύνης από την 7 DPO..Απλά άρχισα πάλι λίγο να πέφτω γιατί σκέφτομαι ότι πάλι τίποτα δε θα έχει γίνει και σε αυτό φταίει πάρα πολύ το περιβάλλον μου..Με όσα έχω περάσει δεν είχα τη παραμικρή στήριξη από τους πολύ στενούς μου συγγενείς (και δε λέω τπτ άλλο) ίσα ίσα που με βγάλαν υπερβολική και πως κάνω έτσι και και και,μέχρι παρατηρήσεις κάθε τρεις και λίγο μου κάνουν ότι από τη μια πρέπει να δουλεύω παραπάνω,δηλ να βαράω 14ωρα 7 μέρες τη βδομάδα για να βγάλω περισσότερα χρήματα για μένα και το συνεταίρο μου (που είναι επίσης στενός συγγενής μου και ο οποίος δουλεύει ο άνθρωπος κανονικά το 8ωρό του και λιγότερο)και ότι γιατί τόσο καιρό δε μπορώ να πιάσω παιδί τι πρόβλημα έχω?Και όλα αυτά με ρίχνουν βαρέθηκα το κόσμο με τη κακία του που περιμένει στη γωνία για να στη βγάλει..

Καλημερα γλυκια μου..Αχ ποσο σε νιώθουμε ολες εδωμεσα..ειναι δύσκολος ο δρόμος της μητρότητας..αλλα τελικά τι ειναι εύκολο στη ζωη??οτι και αν ζηςουμε για αυτο το θαύμα,εγω πιστευω οως Αξιζει!!!Ας εχουμε την υγεια μας..Ας υπαρχει Αγαπη στο σπιτι μας.και ολοι οι αλλοι να πανε στον αγύριστο!η αληθεια ειναι πως δεν μπορεις να αλλάξεις τους άλλους..παρα μονο τον εαυτό σου απέναντι τους!!οποτε κοπελα μου ψηλά το κεφάλι..και παμε για τα καλυτερα!!ολες μας!!καλη επιτυχια..ευχομαι τη την εβδομάδα να την θυμασαι ως την καλύτερη της ζωης σου!!να σου φέρει τα πολυπόθητα νεα ευχομαι μεσα που την καρδιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ηθελα να μοιραστω τα συναισθηματα αυτη τη στιγμηα! Ειναι η πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο που δεν νιωθω αγχος! Λογω δουλειας κ υπερβολικης κουρασης "χασαμε" την ημερα της ωορρηξιας κ ετσι παμε χαλαρα για δυο βδομαδες τουλαχιστον! Χωρις σκεψεις για συμπτωματα,καθυστερηση, σχεδια σε περιπτωση που ειμαι εγκυος! Το θελω παρα πολυ ενα μωρακι αλλα τελικα χρειαζομαι κ λιγο χρονο να ηρεμησω! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η glykoula είπε:

Ηθελα να μοιραστω τα συναισθηματα αυτη τη στιγμηα! Ειναι η πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο που δεν νιωθω αγχος! Λογω δουλειας κ υπερβολικης κουρασης "χασαμε" την ημερα της ωορρηξιας κ ετσι παμε χαλαρα για δυο βδομαδες τουλαχιστον! Χωρις σκεψεις για συμπτωματα,καθυστερηση, σχεδια σε περιπτωση που ειμαι εγκυος! Το θελω παρα πολυ ενα μωρακι αλλα τελικα χρειαζομαι κ λιγο χρονο να ηρεμησω! ?

Γλυκουλα μ στο ευχομαι να γινει εκει π δεν το περιμενεις!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγώ ανέκαθεν είχα μια ευαισθησία για τις γυναίκες που το παλεύουν για να αποκτήσουν ένα μωράκι, χωρίς καν να το διανοηθώ οτι στην ηλικία των 24 ετών θα χρειάζονταν να κάνω διπλή σαλπιγγεκτομή!! 

Οταν γνώρισα λοιπόν την οικογένεια του άντρα μου είχα ακούσει 3-4 ιστορίες για κοπέλες οι οποίες έμειναν έγκυες μέσω εξωσωματικής να κακό χαρακτηρίζονται απο αυτούς ως εγκυμοσύνη με ενέσεις και ουσιαστικά να το θεωρούν κάτι πάρα πολύ άσχημο!! Ποιος θα το φανταζόταν όμως οτι η ίδια τους η νύφη έπρεπε να καταφύγει στην εξωσωματική για να τους χαρίσει το πολυπόθητο εγγονάκι!! 

Με τον άντρα μου παντρευτήκαμε πριν 2 χρόνια και αυτό που ακούω απο όλους είναι αν έχουμε κανένα ευχαριστο, αν έχουμε κανένα νέο και τα σχετικά!! Τους απαντάω πάντα με χαμόγελο και τους λέω είναι νωρίς, ακόμα δεν το σκεφτόμαστε!! Μέσα μου, όμως, πονάω όταν το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι το αν είμαι έγκυος και το γιατί εφόσον παντρευτήκαμε δεν έχουμε κάνει ακόμα παιδί!!

Δεν ξέρει κανένας, βέβαια, οτι έχουμε μπει σε διαδικασία εξωσωματικής... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Καλησπέρα, εγώ ανέκαθεν είχα μια ευαισθησία για τις γυναίκες που το παλεύουν για να αποκτήσουν ένα μωράκι, χωρίς καν να το διανοηθώ οτι στην ηλικία των 24 ετών θα χρειάζονταν να κάνω διπλή σαλπιγγεκτομή!! 

Οταν γνώρισα λοιπόν την οικογένεια του άντρα μου είχα ακούσει 3-4 ιστορίες για κοπέλες οι οποίες έμειναν έγκυες μέσω εξωσωματικής να κακό χαρακτηρίζονται απο αυτούς ως εγκυμοσύνη με ενέσεις και ουσιαστικά να το θεωρούν κάτι πάρα πολύ άσχημο!! Ποιος θα το φανταζόταν όμως οτι η ίδια τους η νύφη έπρεπε να καταφύγει στην εξωσωματική για να τους χαρίσει το πολυπόθητο εγγονάκι!! 

Με τον άντρα μου παντρευτήκαμε πριν 2 χρόνια και αυτό που ακούω απο όλους είναι αν έχουμε κανένα ευχαριστο, αν έχουμε κανένα νέο και τα σχετικά!! Τους απαντάω πάντα με χαμόγελο και τους λέω είναι νωρίς, ακόμα δεν το σκεφτόμαστε!! Μέσα μου, όμως, πονάω όταν το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι το αν είμαι έγκυος και το γιατί εφόσον παντρευτήκαμε δεν έχουμε κάνει ακόμα παιδί!!

Δεν ξέρει κανένας, βέβαια, οτι έχουμε μπει σε διαδικασία εξωσωματικής... 

Τα ίδια ζω κι εγω δυστυχως....

Δεν εχω παράπονο από τα πεθερικα μου αλλα στο θεμα "εγγονακι" εχουν αρχίσει να με κουραζουν πολυ..

Ουτε σε μας ξερουν κατι περι εξωσωματικής οι δικοι μας γιατί θα είχαν πέσει από πανω μας για το "κακό" που μας εχει βει... δε μας φτανει το δικό μας αγχος θα εχουμε και το δικό τους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock Και εγώ δεν έχω κανένα παράπονο απο τα πεθερικά μου αλλά δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ την αντίδραση τους αν μάθουν το τι περνάμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariloux είπε:

@peacock Και εγώ δεν έχω κανένα παράπονο απο τα πεθερικά μου αλλά δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ την αντίδραση τους αν μάθουν το τι περνάμε!! 

Κι εγω το ίδιο.... μπορεί να κανω και λάθος και να με πιάνουν ενοχές ωρες ωρες που εξαιτίας μου πάμε για εξωσωματική αλλά πιστευω οτι αν το μάθαιναν θα στενοχωριόντουσαν για το γιο τους που εχει τετοια γυναίκα... μπορεί να είναι και στο μυαλό μου όλο αυτό  αλλα η ιδεα και μόνο οτι το μαθαίνουν με αγχωνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ούτε ο σύζυγος μου θέλει να αναφέρουμε κάτι σε κανέναν, με στηρίζει πάρα πολύ!! Και μένα ώρες ώρες με πιάνουν ενοχές αλλά όχι για τα πεθερικά, μόνο για τον άντρα μου που έχει μπει σε όλη αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία!! Όσον αφορά τα πεθερικά μου πιστεύω πως αν το μάθαιναν όχι απλά θα στεναχωριοντουσαν, θα πάθαιναν τεράστιο σοκ!!

Όμως, πρέπει να αφήσουμε στην άκρη τις ενοχές μας και να σκεφτούμε πως και οι άντρες μας εκτιμάνε όλη αυτήν την προσπάθεια που κάνουμε για να αποκτήσουμε ένα μωράκι!! Στο κάτω κάτω δεν φταίμε εμείς για αυτό που μας συμβαίνει, παρολαυτα δείχνουμε τεράστια δύναμη και προσπαθούμε και για τους δυο... Μην ξεχνάμε πως όπως και να έχει η γυναίκα είναι αυτή που δυσκολεύεται παραπάνω, εκείνη είναι που παίρνει της ορμόνες, που επεμβαίνουν πάνω στο σώμα της... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λάθος, λάθος, λάθος.  Μην σκεφτεστε έτσι. Η εξωσωματική δ είναι τ κακό π μας βρήκε. Είναι η απάντηση στις προσευχές εκατομμυρίων γυναικών πριν από μας. Στην εποχή των γιαγιαδων μας πολλές γυναίκες δ έκαναν παιδί κ τις θεωρούσαν στειρες χωρίς καν να ξερουν ποιος έχει τ πρόβλημα. Στην εποχή των μαμάδων μας ήταν ταμπού κ όμως έχω ξαδέρφη 29 χρόνων με εξωσωματική! Μη φοβάστε την εξωσωματική, δείτε την σαν τη λύση σας, σύμμαχο σας στην προσπάθεια σας. Τι πειραζει αν η γονιμοποίηση έγινε μέσα στο σώμα η έξω από αυτο; το αποτέλεσμα να σας νοιάζει μόνο. Για μας που η εξωσωματική ήταν η λύση μας γτ είχε τ θέμα ο άντρας μου πότε δ σκέφτηκα αχ γιατί. Εκείνος στεναχωρεθηκε, έκλαψε βλέπεται είναι κ θέμα ανδρισμου να μη μπορείς να κάνεις τη γυναίκα σου μάνα. Ούτε στιγμή με ενοιαξε! Ήξερα πλέον τ πρόβλημα κ τη λύση. Ήμουν διατεθημενη να κάνω τα πάντα. Κ στην τελική ήμουν κ είμαι ευγνώμων για τ άνθρωπο που έχω δίπλα μ κ ας μην είχαμε μωρό. Το προτιμούσα από τ να είχα κπ που θα με άφηνε έγκυο με την πρώτη αλλά δ θα είχε όλα όσα έχει ο άντρας μου. Έτσι σκέφτονται κ οι σύντροφοι σας για σας για αυτό κ σας στηρίζουν. Κ γω είχα πει πριν να κάνουμε την εξωσωματική δ θα τ λέγαμε σε κανέναν όχι από ντροπή αλλά για να μην έχουν την αγωνία μας. Ακόμη και επιτροπή π περάσαμε κανένας δεν ήξερε.  Αν πήγαινε καλά σε όλο τ κόσμο θα τ έλεγα. Ναι πάλεψαμε για τ παιδι μας κ είμαστε περήφανοι γι αυτό! Όπως ξέρετε δ χρειάστηκε τελικά αλλά κανείς δεν μ λέει ότι επειδή η μπουμπου ήρθε από μόνη της ότι κ τ επόμενο θα ρθει κ αυτο έτσι. Το πρόβλημα στο σπέρμα καλώς ή κακώς εξακολουθεί να υπάρχει.αλλα κ στο επόμενο τ ιδιο θα τ παλεψω. Στην ίδια διαδικασία θα μπω. Το χουμε ήδη συζητήσει με τ άντρα μου. Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχουν λύσεις αυτό να σκεφτεστε! Καλή επιτυχία σε κάθε μία σας ξεχωριστά! Οι ευχές μου μέσα από την ψυχή μου σύντομα να βρεθείτε στη θέση μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσια λάθος, λάθος, λάθος.  Μην σκεφτεστε έτσι. Η εξωσωματική δ είναι τ κακό π μας βρήκε. Είναι η απάντηση στις προσευχές εκατομμυρίων γυναικών πριν από μας. Στην εποχή των γιαγιαδων μας πολλές γυναίκες δ έκαναν παιδί κ τις θεωρούσαν στειρες χωρίς καν να ξερουν ποιος έχει τ πρόβλημα. Στην εποχή των μαμάδων μας ήταν ταμπού κ όμως έχω ξαδέρφη 29 χρόνων με εξωσωματική! Μη φοβάστε την εξωσωματική, δείτε την σαν τη λύση σας, σύμμαχο σας στην προσπάθεια σας. Τι πειραζει αν η γονιμοποίηση έγινε μέσα στο σώμα η έξω από αυτο; το αποτέλεσμα να σας νοιάζει μόνο. Για μας που η εξωσωματική ήταν η λύση μας γτ είχε τ θέμα ο άντρας μου πότε δ σκέφτηκα αχ γιατί. Εκείνος στεναχωρεθηκε, έκλαψε βλέπεται είναι κ θέμα ανδρισμου να μη μπορείς να κάνεις τη γυναίκα σου μάνα. Ούτε στιγμή με ενοιαξε! Ήξερα πλέον τ πρόβλημα κ τη λύση. Ήμουν διατεθημενη να κάνω τα πάντα. Κ στην τελική ήμουν κ είμαι ευγνώμων για τ άνθρωπο που έχω δίπλα μ κ ας μην είχαμε μωρό. Το προτιμούσα από τ να είχα κπ που θα με άφηνε έγκυο με την πρώτη αλλά δ θα είχε όλα όσα έχει ο άντρας μου. Έτσι σκέφτονται κ οι σύντροφοι σας για σας για αυτό κ σας στηρίζουν. Κ γω είχα πει πριν να κάνουμε την εξωσωματική δ θα τ λέγαμε σε κανέναν όχι από ντροπή αλλά για να μην έχουν την αγωνία μας. Ακόμη και επιτροπή π περάσαμε κανένας δεν ήξερε.  Αν πήγαινε καλά σε όλο τ κόσμο θα τ έλεγα. Ναι πάλεψαμε για τ παιδι μας κ είμαστε περήφανοι γι αυτό! Όπως ξέρετε δ χρειάστηκε τελικά αλλά κανείς δεν μ λέει ότι επειδή η μπουμπου ήρθε από μόνη της ότι κ τ επόμενο θα ρθει κ αυτο έτσι. Το πρόβλημα στο σπέρμα καλώς ή κακώς εξακολουθεί να υπάρχει.αλλα κ στο επόμενο τ ιδιο θα τ παλεψω. Στην ίδια διαδικασία θα μπω. Το χουμε ήδη συζητήσει με τ άντρα μου. Ευτυχώς στις μέρες μας υπάρχουν λύσεις αυτό να σκεφτεστε! Καλή επιτυχία σε κάθε μία σας ξεχωριστά! Οι ευχές μου μέσα από την ψυχή μου σύντομα να βρεθείτε στη θέση μου.

Πολυ ομορφα τα λες κοπελα μου!Ετσι ειναι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni  Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ την εξωσωματική το κακό που μας βρήκε, μιλούσα για το πρόβλημα που μας οδήγησε στην εξωσωματική, δεν φταίμε εμείς γι'αυτο!! Εγώ είμαι 25 χρονών και έχω ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες στο ιστορικό μου!! Όμως πάντα σκέφτομαι οτι χωρίς την εξωσωματική δεν θα υπήρχε καμία ελπίδα για μένα και είμαι πολύ χαρούμενη που ξέρω οτι στην εποχή μας μπορώ να ελπίζω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά δ φταίμε εμείς για κανένα πρόβλημα που υπάρχει. Ανθρώπινος οργανισμός είναι όλο κ κπ θεματακι θα υπάρχει. Σίγουρα δ είναι όλες οι κοπέλες τυχερές να πιάσουν με την πρώτη αλλά δίνουν τη δυνατότητα σε κοπέλες που φυσιολογικά δ θα έκαναν ποτέ παιδί να τ παλέψουν. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις άλλο... Το χω πει πολλές φορές κ καμία γυναίκα π θέλει να γίνει μανούλα δ θα έπρεπε να μπαίνει σε τέτοια διαδικασία. Όχι μόνο της εξωσωματικής, γενικότερα να τ θέλει κ να μην έρχεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...