Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς αντιμετωπίζω την χαμηλή ΑΜΗ


zetou

Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η zetou είπε:

Τι είναι το ΣΠΩ ;;;; καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!! Πολύ γρήγορα να φυλάς πατουσάκια!!!! αααχχχχ το έκανα μια γλυκειά εικόνα!!! 

Συνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών... Μακαρι για όλες μας! Μακαρι όλες μας συντομα να φιλάμε τα πατουσακια του μωρού μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ωωωω ναι δε το είχα σκεφτεί.. 29/06 ημερα αγχους και για τις 2 μας!

Οι ημερομηνίες είναι όπως πρεπει ναι... αγχωνομαι γιατί ο λόγος είναι "διαταραχή ωοθηλακιορρηξίας" και φοβαμαι μη μου πουν "κοπελιά είσαι 28, σιγά το λόγο που θες και εξωσωματική" -ξερω οτι ειναι παραλογη η σκεψη μου αλλα δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο και γενναω σεναρια! πφφφ! Επιτροπή Αθήνας ναι.

Εχει και τετοια σεναρια κοψιματος?Δεν επιχειρησα ποτε μου να περασω επιτροπη ενα σωρο εξετασεις  τρεχαλα και ολα αυτα σε συγκριση με τα κοστη των προσπαθειων εξωσωματικης ψιχουλα θα μου πεις στη σημερινη εποχη ειναι αρκετα για καποιο ζευγαρι που παλευει αντι να βοηθαει το κρατος και να συμβαλει στην υπογονιμοτητα ολο ταλαιπωρια ειναι και σε τι επιτροπη θα πεσεις?Αντε να σαι απο μακρυα να χεις κανει  χιλιομετρα εξοδα κοπο αγωνα να μαζεψεις τα δικαιολογητικα να περιμενεις να περασουν οι μηνες για την ημερα του ραντεβου της επιτροπης και να  σε διωχνουν γιατι λειπει το χαρτι η δεν ξερω και εγω τι  τεσπα δεν ξερω τι γινετε και με ποια κριτηρια σε περνανε ποια ιστορικα εγκρινοντε κ ποια οχι σου ευχομαι να εγκριθεις και να συνεχισεις αμεσα τις προσπαθειες σου και να ανταμειφθεις γρηγορα?☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Δεν ξερω αν το έχεις καταλάβει σωστά. Δεν παράγουμε με τις ενεσεις περισσότερα ωάρια από όσα ήδη έχουμε.. Τα ωάρια που έχουμε στις ωοθήκες μας είναι συγκεκριμένα. Γεννιόμαστε με αυτά και ο αριθμός αυτός δε γίνεται με τίποτα να αυξηθεί οποιαδήποτε θεραπεία και αν εφαρμοστεί. Δε θυμάμαι πόσες χιλιάδες είναι ακριβώς.. Νομίζω 300.000- 500.000. Από αυτά κάθε μήνα ξεκινουν να ωριμασουν καποιες δεκαδες, 1 ή 2 είναι τα κυρίαρχα  (αυτά δηλ που θα φτάσουν σε κατάσταση ωριμανσης και ωορρηξιας ώστε να γονιμοποιηθουν αν ευνοήσουν οι συνθήκες) και αρκετά, γύρω στα 300-400 εκφυλιζονται και ετσι δε χρησιμοποιούνται ποτε από τον γυναικείο οργανισμό. Φαντασου δηλαδη ποσα χαραμιζονται..Αυτό κάνει η εξωσωματικη..  μέσω των ενεσεων "αναγκαζει" κάποια από αυτά τα ωάρια να περιέλθουν σε κατάσταση ωρίμανσης. Αν εννοεις οτι με αυτο τον τροπο αντιμετωπιζεται η χαμηλη amh εν μερει θα συμφωνησω. Αν και δε θα έλεγα ότι είναι μια μορφή αντιμετώπισης γιατι σε καμία περίπτωση δεν αυξάνεται το υπάρχον απόθεμα των ωαρίων μας απλά γίνεται μια προσπάθεια να τεκνοποιησουμε εκμεταλλευόμενες με κάποιο τρόπο τα ωοθυλακια που διαθέτουμε.

 

 

Υποκλίνομαι..το πτυχίο ποτε ειπαμε το περνεις κορίτσι μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Υποκλίνομαι..το πτυχίο ποτε ειπαμε το περνεις κορίτσι μου???

χαχα.. Στην αρχή ξεκινάς να διαβάσεις 1-2 πράγματα ώστε να έχεις μια εικονα για το πως λειτουργεί ο γυναικείος οργανισμός και να αντιληφθείς καλύτερα τι είδους πρόβλημα αντιμετωπίζεις.....

Όταν όμως σου συμβει να ακολουθήσεις λανθασμένη θεραπεία διεγερσης ωοθηκων λόγω σημαντικής αβλεψιας γιατρού με αξιόλογη πορεία στο χώρο της γυναικολογιας και της υποβοηθούμενης γονιμοποίησης σκέφτεσαι δυο πράγματα: 1)  τυφλή εμπιστοσύνη σε ΚΑΝΈΝΑΝ γιατι ακομη και οι καλοί γιατροί ενδέχεται καποια στιγμη να κάνουν γκαφες 2) μόνο η ενημέρωση μπορεί να σε σώσει τελικά!!! Όσα πιο πολλά γνωρίζεις πάνω στο θέμα που σε αφορά... τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να γίνουν και άλλα λάθη που θα κοστίσουν.. Αστα, οχι απλως εχω καεί στο χυλό.... εχω τσουρουφλιστει.????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η karen είπε:

Εχει και τετοια σεναρια κοψιματος?Δεν επιχειρησα ποτε μου να περασω επιτροπη ενα σωρο εξετασεις  τρεχαλα και ολα αυτα σε συγκριση με τα κοστη των προσπαθειων εξωσωματικης ψιχουλα θα μου πεις στη σημερινη εποχη ειναι αρκετα για καποιο ζευγαρι που παλευει αντι να βοηθαει το κρατος και να συμβαλει στην υπογονιμοτητα ολο ταλαιπωρια ειναι και σε τι επιτροπη θα πεσεις?Αντε να σαι απο μακρυα να χεις κανει  χιλιομετρα εξοδα κοπο αγωνα να μαζεψεις τα δικαιολογητικα να περιμενεις να περασουν οι μηνες για την ημερα του ραντεβου της επιτροπης και να  σε διωχνουν γιατι λειπει το χαρτι η δεν ξερω και εγω τι  τεσπα δεν ξερω τι γινετε και με ποια κριτηρια σε περνανε ποια ιστορικα εγκρινοντε κ ποια οχι σου ευχομαι να εγκριθεις και να συνεχισεις αμεσα τις προσπαθειες σου και να ανταμειφθεις γρηγορα?☺

καλημερα, εμένα μου εδωσαν χαρτί απο το κέντρο με όλες τις εξετάσεις, με συγκεκριμένες ημερομηνίες και έγραφαν και τον λόγο που με παρέπεμπαν σε εξωσωματική. Πριν τελειωσω τις εξετάσεις είχα κλείσει το ραντεβού με την επιτροπή. Σε 10 λεπτά είχα τελειώσει. Αφου ειχα κάνει τις εξετάσεις, τις ήλεγξαν στο κέντρο. Αν πας με αυτά τα βήματα δεν υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν. ΑΛΛΑ πρέπει να αναγράφεται ο λόγος παραπομπής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2017 at 8:44 ΜΜ, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Ετσι ειναι..η ψυχολογία ειναι το σημαντικότερο κομμάτι τελικά..και γω παλεύω να κοντρόλαρε το άγχος μου..Απο ζήτημα "τεχνικό" δεν εχουμε κανενα θέμα..εχουμε κανει ολες τις εξετάσεις και ηταν μια χαρα..με μόνη την fsh μου που ηταν ανεβασμενη για την ηλικια μου..οπως και να χει πρεπει να χουμε πίστη και υπομονή και ολα θα γινουν..με τον ενα η με τον άλλο τροπο θα πετύχουμε!!!καλη επιτυχία να εχετε κοπελα μου..ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου η επόμενη σας προσπάθεια να ναι και η τυχερή!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Σε όλες εύχομαι τα καλύτερα!! Δοκιμάστε να πάτε ενα μικρό ταξιδάκι 2-3 ημέρες να αλλάξετε παραστάσεις, να χαλαρώσετε και να είναι γόνιμες οι μέρες που θα πάτε!! Προσπαθουσε μία φίλη χρόνια, χωρίς να έχουν πρόβλημα και της ειπε ο γιατρός: βγαλε τα γυαλιά ηλίου (γιατι η βιταμίνη D εισέρχεται απο τα μάτια, και πηγαινε ενα ταξιδακι). . Κι ετσι τωρα εχει ενα κοριτσάκι. Το αγχος δεν είναι φίλος στην όλη κατάσταση! Θα το παλέψουμε όσο μπορούμε... χωρίς όμως να χάσουμε τον εαυτό μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η karen είπε:

@karen και @peacock κ για μενα σημαντικη η 29/06.....αρχιζω κ αγχωνομαι λιγο..περναω 1η φορα επιτροπη...καλα νεα σε ολες μας

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geozak είπε:

 

Εύχομαι τα καλύτερα!!! Η επιτροπή μην σε αγχώνει, τα έγγραφα βλέπουν και σου δίνουν το χαρτί για τον Εοππυ! Όλα καλά θα πάνε :):) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Gelie είπε:

χαχα.. Στην αρχή ξεκινάς να διαβάσεις 1-2 πράγματα ώστε να έχεις μια εικονα για το πως λειτουργεί ο γυναικείος οργανισμός και να αντιληφθείς καλύτερα τι είδους πρόβλημα αντιμετωπίζεις.....

Όταν όμως σου συμβει να ακολουθήσεις λανθασμένη θεραπεία διεγερσης ωοθηκων λόγω σημαντικής αβλεψιας γιατρού με αξιόλογη πορεία στο χώρο της γυναικολογιας και της υποβοηθούμενης γονιμοποίησης σκέφτεσαι δυο πράγματα: 1)  τυφλή εμπιστοσύνη σε ΚΑΝΈΝΑΝ γιατι ακομη και οι καλοί γιατροί ενδέχεται καποια στιγμη να κάνουν γκαφες 2) μόνο η ενημέρωση μπορεί να σε σώσει τελικά!!! Όσα πιο πολλά γνωρίζεις πάνω στο θέμα που σε αφορά... τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να γίνουν και άλλα λάθη που θα κοστίσουν.. Αστα, οχι απλως εχω καεί στο χυλό.... εχω τσουρουφλιστει.????

Αχ κοριτσακι μου..ποσο πολυ λυπαμαι για την ταλαιπωρία που εχεις υποστει..Εχεις δικιο..δεν εχουμε περιθώρια..δεν ειμαστε άβουλα πλάσματα..πρεπει να ψαχνόμαστε..να ενημερωνόμαστε οσο το δυνατόν καλυτερα..ετσι ακριβως ειναι..εμπιστοσύνη δεν πρεπει να χεις απόλυτη σε κανέναν!!!Ερχεται συντομα ο καιρός όμως που θα ανταμειφθεις για ολα όσα εχεις περάσει..και θα γίνεις μια καταπληκτική μανουλα!!!ειμαι σίγουρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Αχ κοριτσακι μου..ποσο πολυ λυπαμαι για την ταλαιπωρία που εχεις υποστει..Εχεις δικιο..δεν εχουμε περιθώρια..δεν ειμαστε άβουλα πλάσματα..πρεπει να ψαχνόμαστε..να ενημερωνόμαστε οσο το δυνατόν καλυτερα..ετσι ακριβως ειναι..εμπιστοσύνη δεν πρεπει να χεις απόλυτη σε κανέναν!!!Ερχεται συντομα ο καιρός όμως που θα ανταμειφθεις για ολα όσα εχεις περάσει..και θα γίνεις μια καταπληκτική μανουλα!!!ειμαι σίγουρη!!!

❤??????❤??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου εισαι πολυ γλυκος ανθρωπος. Ανταποδίδω τις ευχές. Δύναμη να έχουμε να παλεύουμε και μακάρι να μην αργήσει πολύ ακομα να έρθει και ο δικός μας πελαργός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια. Σχετικά με την τιμή της ΑΜΗ θεωρώ ότι το αποτέλεσμα πρέπει να αξιολογείται με βάση τις τιμές αναφοράς που δίνει το εργαστήριο που έκανε την εξέταση. Παράδειγμα εγώ έχω 1.5, το εργαστήριο δίνει φ.τ. από 1-3.7. Συνεπώς από 4 και πάνω θεωρείται για το εν λόγω εργαστήριο υψηλή τιμή και εκτός φ.τ. Επιπλέον όπως πού σωστά είπαν και τα κορίτσια παραπάνω η ορμόνη αυτή δε δείχνει την ποιότητα, αλλά το απόθεμα ωαρίων. Το πόσα ωάρια θα παράξει μια γυνάικα μετά απο ωοθηκική διέγερση εξαρτάται από την καλή λειτουργία των ωοθηκών, που αξιολογείται από τις τιμές των FSH, LH E2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...