Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς αντιμετωπίζω την χαμηλή ΑΜΗ


zetou

Recommended Posts

στις πριν 21 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Τα αποτελέσματα οντως δείχνουν μια χαρα!!πολυ καλες τιμες και οι δυο!!!εγω εγω fsh κοντά στο 10 και ας ειμαι μολις 32 και η ΑΜΗ μου ειναι οριακά στις τιμες του ικανοποιητικού..κανένας δεν μου μίλησε για εξωσωματικη..απλα εχω μπει στη διαδικασία να το κοιτάζω μόνη μου!!!σε ολες μας θα έρθει το θαύμα!ειναι σίγουρο!!θα έρθει και θα μας ανταμείψει για ολα τα άσχημα που εχουμε βιωσει!!

Καλημερα, γιατί σκέφτεσαι εξωσωματική αν δεν έχεις θέμα γλυκειά μου; Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά γνωριζω γυναικες που χωρις θέμα πάλευαν χρόνια και δεν μπορουσαν και μόνον όταν το έβγαλαν απο το μυαλό τους, εγινε το θαυματάκι τους! Τύχη να το πω; Δεν ξέρω πάντως θέλει ηρεμία... και στην παρούσα φάση εγω προσωπικά δεν την εχω! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2017 at 2:09 ΜΜ, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Γεια σου κοπελα μου..θα συμφωνήσω με την φίλη σχετικά με την ΑΜΗ..η fsh δειχνει την ποιότητα των ωαρίων και οχι η ΑΜΗ..η αποτυχία εμφύτευσης μπορει να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους..αυτο πρεπει να κοιτάξετε με τον γιατρό σου..Θα προτινα να παρεις και μια δευτερη γνώμη..επισης υπαρχει και κατι που κάνουν τελευταία και λέγεται scratching ..μπαίνουν στη μήτρα και ξύνουν τα τοιχώματα γιατι εχουν παρατηρήσει πως βοηθαει στην εμφύτευση..εχετε κανει εξεταση για να αποκλησετε το ενδεχόμενο κάποιου πολύποδα η ενδομητριωσης?

καλημέρα! οχι δεν εχω κάνει την εξέταση αυτή, αλλά ο γυναικολόγος που με παρακολουθει 15 χρόνια μου ειπε πως ειναι η μήτρα μια χαρά, οι ωοθηκες πολύ καλές, το μόνο θέμα βρισκεται στην σάλπιγγα. Εκλεισα ραντεβού και με άλλον εξωδωματικό για τρίτη γνώμη! Γιατι από τον πρωτο εφυγα λόγω αντιμετωπισης, και με τον δευτερο απέτυχα. Ωρες να εχουμε, χρήμα και υπομονή... τίποτα απο όλα δεν υπάρχει!! χαχα τι να κάνουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβαζα (ψαχνοντας φυσικα στο ιντερνετ) ότι από την ΑΜΗ σε συνδιασμό με τα αποτελέσματα της FSH βλέπουν κατα καποιο τρόπο και την ποιότητα των ωαρίων... δε ξερω όμως να όντως ισχύει αυτό..  Ισχυει ή όχι?

@zetou ολα καλα να πάνε!!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Διαβαζα (ψαχνοντας φυσικα στο ιντερνετ) ότι από την ΑΜΗ σε συνδιασμό με τα αποτελέσματα της FSH βλέπουν κατα καποιο τρόπο και την ποιότητα των ωαρίων... δε ξερω όμως να όντως ισχύει αυτό..  Ισχυει ή όχι?

@zetou ολα καλα να πάνε!!! :) 

Ναι ισχυει...Το εχω ψαξει μεχρι εκει που δεν πάει.....και συνεχίζω να το ψάχνω....Ειναι αυτο που ελεγα και προχθες...Συνεκτιμωνται 1)amh 2)fsh 3)ηλικια της γυναικας. Με αυτα τα τρια κριτηρια γινεται προσπάθεια να προσδιοριστεί εκ των προτέρων η ποιότητα των ωαριων... Δεν είναι ασχετη η amh απο την fsh οπως πολλές κοπέλες πιστεύουν.Το οτι πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ως εξέταση και δεν τη λάμβαναν υπόψιν οι γιατροι δεν λεει κάτι.Κυριως ομως το μεγάλο τεστ για τα ωαρια γίνεται στο εργαστηριο, αν δηλ αλληλεπιδρουν με το σπερμα και γονιμοποιουνται..... Αυτο δυστυχως κρίνεται εκ του αποτελέσματος.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η zetou είπε:

Καλημερα, γιατί σκέφτεσαι εξωσωματική αν δεν έχεις θέμα γλυκειά μου; Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά γνωριζω γυναικες που χωρις θέμα πάλευαν χρόνια και δεν μπορουσαν και μόνον όταν το έβγαλαν απο το μυαλό τους, εγινε το θαυματάκι τους! Τύχη να το πω; Δεν ξέρω πάντως θέλει ηρεμία... και στην παρούσα φάση εγω προσωπικά δεν την εχω! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Ειμαι 32 χρόνων κοπελα μου και ο σύζυγος 39.. εχουμε επαφες ελεύθερα κοντά τέσσερα χρονια τωρα..και δεν εχει προκύψει ποτε ουτε μια σύλληψη..προβληματιζομουν,ψάχτηκα..ολα δείχνουν καλα..και μας ενεταξαν οι γιατροί στο 20% της μη αιτιολογημένης υπογονημοτητας..όσους εχω επισκεφθεί προτινουν σπερματέγχυση..(με τον γυναικολογο μου κάναμε και δυο προσπάθειες να παμε πιο στοχευμένα,με χαπια και ενέσεις..και δεν πέτυχε παλι) απο όσα ακουω θεωρώ πως ειναι σχεδόν απίθανο να πετύχει η σπερματέγχυση..για αυτο σκέφτομαι μηπως  παμε κατευεθειαν στην εξωσωματικη..εσενα ποια ειναι η ηλικια σου?πως καταφύγατε στην εξωσωματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η zetou είπε:

καλημέρα! οχι δεν εχω κάνει την εξέταση αυτή, αλλά ο γυναικολόγος που με παρακολουθει 15 χρόνια μου ειπε πως ειναι η μήτρα μια χαρά, οι ωοθηκες πολύ καλές, το μόνο θέμα βρισκεται στην σάλπιγγα. Εκλεισα ραντεβού και με άλλον εξωδωματικό για τρίτη γνώμη! Γιατι από τον πρωτο εφυγα λόγω αντιμετωπισης, και με τον δευτερο απέτυχα. Ωρες να εχουμε, χρήμα και υπομονή... τίποτα απο όλα δεν υπάρχει!! χαχα τι να κάνουμε! 

Κορίτσι μου με όσους γιατρούς το χω συζητήσει μου χουν πει πως δεν μπορει να φανεί με καμια αλλη εξεταση εκτός απο διαγνωστική λαπαροσκόπηση,οποτε αν βρεθει κατι το αφαιρούν κιολας..Η ενδομητριωση ειναι κατι παρα πολυ συχνό..και ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για αποτυχίες στη σύλληψη η στην εμφύτευση..στις περισσότερες περιπτώσεις κιολας,οι γιατροί που κάνουν εξωσωματικές το θέτουν ως απαραίτητη εξεταση για να προχωρήσουν έπειτα στην εξωσωματικη..τι να σου πω..εμενα ο γυναικολόγος μου μου το χε πετάξει μηπως το κοιτάξουμε γιατι το γεγονός πως δεν εχω μείνει ποτε έγκυος,και πως εχω καποιες φορές δυσμηνορια αλλα και δυσπαρευνια θεωρούνται ως "δείγματα" για πιθανές εστίες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Ειμαι 32 χρόνων κοπελα μου και ο σύζυγος 39.. εχουμε επαφες ελεύθερα κοντά τέσσερα χρονια τωρα..και δεν εχει προκύψει ποτε ουτε μια σύλληψη..προβληματιζομουν,ψάχτηκα..ολα δείχνουν καλα..και μας ενεταξαν οι γιατροί στο 20% της μη αιτιολογημένης υπογονημοτητας..όσους εχω επισκεφθεί προτινουν σπερματέγχυση..(με τον γυναικολογο μου κάναμε και δυο προσπάθειες να παμε πιο στοχευμένα,με χαπια και ενέσεις..και δεν πέτυχε παλι) απο όσα ακουω θεωρώ πως ειναι σχεδόν απίθανο να πετύχει η σπερματέγχυση..για αυτο σκέφτομαι μηπως  παμε κατευεθειαν στην εξωσωματικη..εσενα ποια ειναι η ηλικια σου?πως καταφύγατε στην εξωσωματικη?

Εγω είμαι 37 και ο σύντροφος 40. Ειμαστε μαζι 12 χρόνια, προσπαθουμε τα 9 ελευθερα και στοχευμένα. Εχω αφαιρεσει ομως την μια σάλπιγγα και η άλλη εκλεισε, αυτό ομως το εμαθα πριν 4 χρόνια. Παρόλα αυτά το παλέψαμε. Ηξερα απο την αρχή οτι ειναι σχεδόν αδύνατο αλλά ξερεις η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Αν οι σάλπιγγες σου είναι καλά, τότε η σπερματέγχυση θα πετύχει. Βεβαια και οι ωοθηκες πρέπει να είναι καλά. Καλή σας επιτυχία!!!!! Όλα θα πάνε καλά!! Δε θέλει άγχος!!!! Δεν περίμενα να παιζει τόσον ρόλο η ψυχολογία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η peacock είπε:

Διαβαζα (ψαχνοντας φυσικα στο ιντερνετ) ότι από την ΑΜΗ σε συνδιασμό με τα αποτελέσματα της FSH βλέπουν κατα καποιο τρόπο και την ποιότητα των ωαρίων... δε ξερω όμως να όντως ισχύει αυτό..  Ισχυει ή όχι?

@zetou ολα καλα να πάνε!!! :) 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Σε όλες τις υποψήφιες μανούλες όλα να πάνε τέλεια!!! Την άλλη Παρασκευή έχω ραντεβού με άλλον γιατρό να του πάω ολες τις εξετασεις να δούμε τί θα μου πει :) θετική σκέψη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2017 at 2:39 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Η αμη από μόνη της συνήθως δ λέει κ πολλά κ ερμηνεύεται σε συνάρτηση με τις υπόλοιπες ορμονολογικες. Δείχνει θεωρητικά τ απόθεμα αλλά κανείς δεν μπορεί να  σ πει με ακρίβεια πόσα ωαρια σ απομένουν. Ίσως η κοπέλα έπρεπε να κάνει σε φυσικό κύκλο προσπάθεια κ όχι με φάρμακα. Λόγω υψηλής αμη ίσως ζόριστηκε ο οργανισμός να παράγει περισσότερα με αποτέλεσμα να είναι λιγότερα ποιοτικά. Την επόμενη φορά ίσως χρειαστεί να κάνεις άλλο πρωτόκολλο η ακόμη κ να δοκιμάσεις σε φυσικό κύκλο. Πάρε κ μια δεύτερη γνωμη όπως λένε κ τα κορίτσια  κ εύχομαι η επόμενη φορά να είναι κ η τυχερή!

 

Αργησα ν'απαντήσω αλλά είναι πάρα πολλες οι απαντήσεις σας και παλεύω να τις δω όλες. Η ΑΜΗ μου ήταν 7 με ανωτερη τιμή: 46. Μου ειπε οτι ηταν χάλια. Βεβαια φυσιολογικά σε κάποιους κύκλους μου ειχα 2-3 ωαρια και τωρα μετά από τόσες ενέσεις ειχα μόνον 7. ο γιατρός μου ειπε πως όσα περισσότερα παρήγαγα, τόσο περισσότερες πιθανότητες θα είχα, αλλά αρχικά μου ειχε πει οτι 6 αρκούν. Εχω φιλες που με 6 απόψυξαν κιόλας! Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική σίγουρα. Πιστεύω ο επόμενος γιατρός να μου δώσει περισσότερο τα φώτα του :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2017 at 7:16 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Καλησπέρα.. Έχω επισης χαμηλή AMH. Δηλ 0,39..Τι εννοείς πως εχεις 7 και ήταν χαμηλη. Μηπως εννοεις 0,70;;, Η AMH 7 είναι πολύ υψηλή. Γενικά απο 2 εως 4 τα αποθεματα των ωαριων θεωρουνται επαρκη, και απο 4 και πανω θεωρούνται βέλτιστα.. 

Καλησπέρα :) εμένα η ΑΜΗ γράφει 7 με ανώτερη τιμή 46! :( Αλλά γι'αυτό δεν γίνονται οι ενέσεις; για να παράγουμε περισσότερα! Αρα το θέμα ΑΜΗ με τις ενέσεις ξεπερνιεται. Το θέμα είναι γιατί δεν συγκολλούνται!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2017 at 7:49 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια επειδή το θέμα της AMH είναι το μεγάλο μου μαραζι τελευταία θα σας πω τα εξης.. Ναι μεν αυτή η εξέταση δείχνει το απόθεμα των ωαρίων αλλά δεν είναι κάτι τελείως άσχετο με την ποιότητα τους. Για να προσδιοριστει η ποιοτητα των ωαριων και συνεπως των εμβρυων συνεκτιμώνται τα εξης: η amh, η fsh και η ηλικια της γυναικας. Αλλα ωάρια έχει μια 30αρα με AMH 0,50 και fsh 8 και άλλα μια 45αρα με τα ίδια δεδομένα. Οπως και να εχει ομως ειτε η γυναικα ειναι μικροτερη ειτε μεγαλύτερη, τα ωάρια των τελευταίων ετών της αναπαραγωγικής της ηλικίας (δηλ των ετων που εχει περιοδο) παύουν να είναι τόσο ποιοτικά.. Ετσι αυτα γονιμοποιουνταν δυσκολοτερα και προκύπτουν έμβρυα χαμηλοτερης ποιοτητας που δεν εμφυτευονται τόσο εύκολα στη μητρα. Συνήθως όσο μειώνεται η amh αυξάνεται παράλληλα η fsh δηλ η ορμόνη που δείχνει την ποιότητα των ωαρίων. Τίποτα όμως δεν είναι απόλυτο. Εγώ για παραδειγμα ανήκω σε μια σπάνια κατηγορία που έχω απελπιστικά χαμηλή amh για την ηλικία μου αλλά ικανοποιητική fsh. Παρόλα αυτά υπάρχει δυσκολία να γονιμοποιηθουν τα ωάρια μου, πράγμα το οποίο είμαι βέβαιη πως δε θα συνέβαινε αν αντί για 0,39 απόθεμα είχα 2,39. Και για να σας το πω με παρομοιωση.... Αν οι ωοθήκες μας ήταν δυο μεγάλα δοχεία με καρπούς που καταναλωνονται σιγα σιγα, όσο προχωράμε προς τον πάτο το τελευταία είναι πιο στραπατσαρισμενα, πιο ταλαιπωρημένα και σε καμιά περίπτωση δε θα γίνουν ποτέ όπως ήταν τα πρώτα ή τα μεσαία, καλοσχηματισμενα και υποδειγματικά.

Πρέπει να εχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις, γιατι κάπως ετσι μου το εξήγησε ο γυναικολόγος μου. Κι εγω εχω χαμηλη ΑΜΗ και ικανοποιητικη fsh με ηλικία 37. Αλλά οκ, με τόσες ενέσεις και φυσικά με καλή εμφύτευση δεν θα επρεπε να ξεπερνιέται το όλο πρόβλημα; Υποτίθεται πως η επιστήμη κάνει θαύματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2017 at 0:51 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα στις ΑΜΗ σας και σε ολες τις εξετασουλες σας μη στεναχωριεστε ολα αντιμετωπιζονται κοριτσια μου....αρκει να βρισκονται,τι κανετε?Εγω αναμονη ειχα ενα εμβρυακι για καταψυξη.αλλα ?δυστυχως δεν περπατησε ??αρχησα και ανησυχω απο τοτε που το εμαθα μηπως δεν επιβιωσουν και τα υπολοιπα που τα εκανα εμβρυομεταφορα να πω την αληθεια ημουν πολυ αισιοδοξη σε αυτη μου την προσπαθεια αλλα τα κατεβασα τα μουτρα μετα απο την εξελιξη του εμβρυου που προοριζοταν για καταψυξη...Τοσες προσπαθειες και καμια εμφυτευση ???

Καλησπέρα, ερωτησούλα επειδή δεν κατανόησα καλά: θες να καταψύξεις για επόμενη φορά ή μαζευεις λίγα λίγα με φυσικό κύκλο και τα καταψύχεις μέχρι να εχεις όσα θες για την εμφύτευση; η εμβρυολόγος του κέντρου, μου ειχε πει πως κι αυτά που καταψύχονται (εμένα δεν έμειναν για κατάψυξη) δεν είναι σίγουρο πως όταν αποψυχθούν θα είναι το ίδιο ικανοποιητικά. Βεβαια, όσες φίλες μου κατέψυξαν ωαριάκια, μετά ηταν μια χαρά ικανοποιητικά ΚΑΙ τα χρησιμοποίησαν ΚΑΙ είχαν και μωράκια :):) καλή επιτυχία!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2017 at 1:25 ΜΜ, ο/η karen είπε:

Σωπα κοπελα μου τι ειναι αυτα που λες ολα αντιμετωπιζονται και οσο περισδοτερι μποτουμε αυξανουμε τις πιθανοτητες.Εγω υψηλη ΑΜΗ και ανταποκριση μηδαμινη μη στεναχωριεσαι ο Θεοε ειναι μεγαλος ευχομαι οτι καλυτερο.Κανε τις εξετασουλες σου αντιμετωπισε οτι δηποτε βρεθει στη πορεια που ευχομαι να μην υπαρξη δυναμη κουραγιο και συνεχισε γερα και με αισιοδοξια και ελπιδα Πιστη την επιμενη προσπαθεια σου

Ναι σε ευχαριστώ πολύ!!! Είναι άδικο να το θες τόσο πολύ και να ταλαιπωρείσαι και να μην βγαινει αποτέλεσμα :( Ξέρω κάθε υποψήφια μανούλα πονάει, κουράζεται, δυσκολεύεται, σκέφτεται διάφορα... υπάρχουν και οι ρήξεις (εγω τουλάχιστον εφτασα σε ρηξη κι αυτό δεν με βοηθαει καθόλου στην όλη προσπάθεια). Είπα άλλη μια φορά ναι, μετά δεν εχω αποθέματα δύναμης, δεν εχω. Όλα να μας πάνε καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2017 at 2:30 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Δεν είναι μονο τα προβληματα κύκλου, είναι και όλα αυτα που κρύβονται πίσω από το ΣΠΩ...εχω κουραστεί αλλα ξερω πως εχω ακόμα δρόμο... μου φαίνεται μακρινό όνειρο να εχω το δικό μου μωρακι, να φιλάω τα πατουσάκια του και να ξερω οτι είναι πατουσίτσες που δημιουργηθηκαν στη κοιλίτσα μου....αχ! Μακαρι.... Για όλες μας μακαρι.... είναι τόσο κρίμα να βλεπω γυναίκες να ταλαιπωρούνται προσπαθώντας για τη μητρότητα.... Στελνω όλη μου τη θετική σκέψη σε όλες όσες προσπαθούν και δε το βάζουν κάτω.. είσαι μία από αυτες Gelie μου και ευχομαι πολυ πολυ συντομα να εχεις το μωρακι σου στη κοιλίτσα σου!

Τι είναι το ΣΠΩ ;;;; καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!! Πολύ γρήγορα να φυλάς πατουσάκια!!!! αααχχχχ το έκανα μια γλυκειά εικόνα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η zetou είπε:

Εγω είμαι 37 και ο σύντροφος 40. Ειμαστε μαζι 12 χρόνια, προσπαθουμε τα 9 ελευθερα και στοχευμένα. Εχω αφαιρεσει ομως την μια σάλπιγγα και η άλλη εκλεισε, αυτό ομως το εμαθα πριν 4 χρόνια. Παρόλα αυτά το παλέψαμε. Ηξερα απο την αρχή οτι ειναι σχεδόν αδύνατο αλλά ξερεις η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Αν οι σάλπιγγες σου είναι καλά, τότε η σπερματέγχυση θα πετύχει. Βεβαια και οι ωοθηκες πρέπει να είναι καλά. Καλή σας επιτυχία!!!!! Όλα θα πάνε καλά!! Δε θέλει άγχος!!!! Δεν περίμενα να παιζει τόσον ρόλο η ψυχολογία!!

Ετσι ειναι..η ψυχολογία ειναι το σημαντικότερο κομμάτι τελικά..και γω παλεύω να κοντρόλαρε το άγχος μου..Απο ζήτημα "τεχνικό" δεν εχουμε κανενα θέμα..εχουμε κανει ολες τις εξετάσεις και ηταν μια χαρα..με μόνη την fsh μου που ηταν ανεβασμενη για την ηλικια μου..οπως και να χει πρεπει να χουμε πίστη και υπομονή και ολα θα γινουν..με τον ενα η με τον άλλο τροπο θα πετύχουμε!!!καλη επιτυχία να εχετε κοπελα μου..ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου η επόμενη σας προσπάθεια να ναι και η τυχερή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η zetou είπε:

Καλησπέρα :) εμένα η ΑΜΗ γράφει 7 με ανώτερη τιμή 46! :( Αλλά γι'αυτό δεν γίνονται οι ενέσεις; για να παράγουμε περισσότερα! Αρα το θέμα ΑΜΗ με τις ενέσεις ξεπερνιεται. Το θέμα είναι γιατί δεν συγκολλούνται!!! 

Δεν ξερω αν το έχεις καταλάβει σωστά. Δεν παράγουμε με τις ενεσεις περισσότερα ωάρια από όσα ήδη έχουμε.. Τα ωάρια που έχουμε στις ωοθήκες μας είναι συγκεκριμένα. Γεννιόμαστε με αυτά και ο αριθμός αυτός δε γίνεται με τίποτα να αυξηθεί οποιαδήποτε θεραπεία και αν εφαρμοστεί. Δε θυμάμαι πόσες χιλιάδες είναι ακριβώς.. Νομίζω 300.000- 500.000. Από αυτά κάθε μήνα ξεκινουν να ωριμασουν καποιες δεκαδες, 1 ή 2 είναι τα κυρίαρχα  (αυτά δηλ που θα φτάσουν σε κατάσταση ωριμανσης και ωορρηξιας ώστε να γονιμοποιηθουν αν ευνοήσουν οι συνθήκες) και αρκετά, γύρω στα 300-400 εκφυλιζονται και ετσι δε χρησιμοποιούνται ποτε από τον γυναικείο οργανισμό. Φαντασου δηλαδη ποσα χαραμιζονται..Αυτό κάνει η εξωσωματικη..  μέσω των ενεσεων "αναγκαζει" κάποια από αυτά τα ωάρια να περιέλθουν σε κατάσταση ωρίμανσης. Αν εννοεις οτι με αυτο τον τροπο αντιμετωπιζεται η χαμηλη amh εν μερει θα συμφωνησω. Αν και δε θα έλεγα ότι είναι μια μορφή αντιμετώπισης γιατι σε καμία περίπτωση δεν αυξάνεται το υπάρχον απόθεμα των ωαρίων μας απλά γίνεται μια προσπάθεια να τεκνοποιησουμε εκμεταλλευόμενες με κάποιο τρόπο τα ωοθυλακια που διαθέτουμε.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Δεν ξερω αν το έχεις καταλάβει σωστά. Δεν παράγουμε με τις ενεσεις περισσότερα ωάρια από όσα ήδη έχουμε.. Τα ωάρια που έχουμε στις ωοθήκες μας είναι συγκεκριμένα. Γεννιόμαστε με αυτά και ο αριθμός αυτός δε γίνεται με τίποτα να αυξηθεί οποιαδήποτε θεραπεία και αν εφαρμοστεί. Δε θυμάμαι πόσες χιλιάδες είναι ακριβώς.. Νομίζω 300.000- 500.000. Από αυτά κάθε μήνα ξεκινουν να ωριμασουν καποιες δεκαδες, 1 ή 2 είναι τα κυρίαρχα  (αυτά δηλ που θα φτάσουν σε κατάσταση ωριμανσης και ωορρηξιας ώστε να γονιμοποιηθουν αν ευνοήσουν οι συνθήκες) και αρκετά, γύρω στα 300-400 εκφυλιζονται και ετσι δε χρησιμοποιούνται ποτε από τον γυναικείο οργανισμό. Φαντασου δηλαδη ποσα χαραμιζονται..Αυτό κάνει η εξωσωματικη..  μέσω των ενεσεων "αναγκαζει" κάποια από αυτά τα ωάρια να περιέλθουν σε κατάσταση ωρίμανσης. Αν εννοεις οτι με αυτο τον τροπο αντιμετωπιζεται η χαμηλη amh εν μερει θα συμφωνησω. Αν και δε θα έλεγα ότι είναι μια μορφή αντιμετώπισης γιατι σε καμία περίπτωση δεν αυξάνεται το υπάρχον απόθεμα των ωαρίων μας απλά γίνεται μια προσπάθεια να τεκνοποιησουμε εκμεταλλευόμενες με κάποιο τρόπο τα ωοθυλακια που διαθέτουμε.

 

 

Το εξήγησες άριστα! Στην ηλικία των 20 παραγουμε γύρω στα 30, στην ηλικία των 30 περίπου 20, κι απο εκει και πάνω αρχίζουν και μειώνονται. Αυτό εννοούσα πως με τις ενέσεις ουσιαστικά βοηθάμε στην ωρίμανσή τους. (Είχα και την εντύπωση πως βοηθάμε και στην αύξησή τους βέβαια..). Καλημέρα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η zetou είπε:

Το εξήγησες άριστα! Στην ηλικία των 20 παραγουμε γύρω στα 30, στην ηλικία των 30 περίπου 20, κι απο εκει και πάνω αρχίζουν και μειώνονται. Αυτό εννοούσα πως με τις ενέσεις ουσιαστικά βοηθάμε στην ωρίμανσή τους. (Είχα και την εντύπωση πως βοηθάμε και στην αύξησή τους βέβαια..). Καλημέρα! :)

Αχ τι καλά που θα ήταν να ισχυε αυτο.. θα ήμουν τόσο χαρούμενη αφού αυτά που μου έχουν απομείνει είναι το 1/4 ή το 1/5 από όσα θα έπρεπε... :(:(:(:(:( Δυστυχώς ομως δεν εχω άλλη επιλογή από το να πορευτω με αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η zetou είπε:

Καλησπέρα, ερωτησούλα επειδή δεν κατανόησα καλά: θες να καταψύξεις για επόμενη φορά ή μαζευεις λίγα λίγα με φυσικό κύκλο και τα καταψύχεις μέχρι να εχεις όσα θες για την εμφύτευση; η εμβρυολόγος του κέντρου, μου ειχε πει πως κι αυτά που καταψύχονται (εμένα δεν έμειναν για κατάψυξη) δεν είναι σίγουρο πως όταν αποψυχθούν θα είναι το ίδιο ικανοποιητικά. Βεβαια, όσες φίλες μου κατέψυξαν ωαριάκια, μετά ηταν μια χαρά ικανοποιητικά ΚΑΙ τα χρησιμοποίησαν ΚΑΙ είχαν και μωράκια :):) καλή επιτυχία!!!!!!

Καλησπερα σε μπερδεψα οχι δεν μαζευω διοτι δεν εχω ετυχε σε αυτη μου την προσπαθεια να καταφερω να βγαλω 3 εμβρυακια καλης ποιοτητας βαλαμε τα δυο λογου οριου ηλικιας διαφορετικα θα βαζαμε και το τριτο και αφου εμεινε ειπαμε να το καταψυξουμε να παλεψουμε οσο παει πριν παμε στα δανεικα ωαρια αλλα δυστυχως δεν περπατησε γνωριζω οτι δεν ειναι το ιδιο και πεφτουν οι πιθανοτητες και οι ποιοτητες αλλα με ανησυχησε μηπως δεν περπατησουν και τα αλλα που κανα εμβρυομεταφορα?εβδομη ημερα και τιποτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου σου εχουν πει στη περιπτωση σου τι παίζει με τη ποιότητα ωαρίων? Μακαρι να είναι η τελευται και τυχερη σου φορά αυτη! Λίγες μερες εμειναν μεχρι 29/06 (τοτε δεν είναι να κανεις χοριακή?)....πφφφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@karen μου σου εχουν πει στη περιπτωση σου τι παίζει με τη ποιότητα ωαρίων? Μακαρι να είναι η τελευται και τυχερη σου φορά αυτη! Λίγες μερες εμειναν μεχρι 29/06 (τοτε δεν είναι να κανεις χοριακή?)....πφφφ!

Δεν ξερω τι γινεται παντως ολα μου εχουν γονιμοποιηθει τωρα τι φταιει?ναι την πεμπτη και ειναι και χ2 γιορτη μακαρι....απο τοτε που ξεκινησα τις προσπαθειες ολο με ενα ωαριο μονο αυτη την φορα ειχα τρια τι να πω και ολο μου το λενε οι γιατροι δεν σκεφτεσαι καθολου τα δανεικα ωαρια?οι ορμονικες τελειες η ΑΜΗ και αυτη δεν ξερω τι να πω εσυ πως εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Δεν ξερω τι γινεται παντως ολα μου εχουν γονιμοποιηθει τωρα τι φταιει?ναι την πεμπτη και ειναι και χ2 γιορτη μακαρι....απο τοτε που ξεκινησα τις προσπαθειες ολο με ενα ωαριο μονο αυτη την φορα ειχα τρια τι να πω και ολο μου το λενε οι γιατροι δεν σκεφτεσαι καθολου τα δανεικα ωαρια?οι ορμονικες τελειες η ΑΜΗ και αυτη δεν ξερω τι να πω εσυ πως εισαι?

Ε αυτη τη φορά που είναι και δυο θα είναι διδυμάκια!!! Στο ευχομαι μεσα από την καρδιά μου!

Εγω 29/06 επιτροπή και δε σου κρύβω οτι αγχώνομαι... πφφφ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ε αυτη τη φορά που είναι και δυο θα είναι διδυμάκια!!! Στο ευχομαι μεσα από την καρδιά μου!

Εγω 29/06 επιτροπή και δε σου κρύβω οτι αγχώνομαι... πφφφ!

 

???ωωωω ιδια ημερομηνια με διαφορετικους λογους ανγχους .Ελα μη σκας αμα εχεις σωστα μαζεμενα και σωστες ημερομηνιες στα χαρτακια σου εχεις περασει ηδη και εχεις παρει και την εγκριση.Επιτροπη Αθηνας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

???ωωωω ιδια ημερομηνια με διαφορετικους λογους ανγχους .Ελα μη σκας αμα εχεις σωστα μαζεμενα και σωστες ημερομηνιες στα χαρτακια σου εχεις περασει ηδη και εχεις παρει και την εγκριση.Επιτροπη Αθηνας?

Ωωωω ναι δε το είχα σκεφτεί.. 29/06 ημερα αγχους και για τις 2 μας!

Οι ημερομηνίες είναι όπως πρεπει ναι... αγχωνομαι γιατί ο λόγος είναι "διαταραχή ωοθηλακιορρηξίας" και φοβαμαι μη μου πουν "κοπελιά είσαι 28, σιγά το λόγο που θες και εξωσωματική" -ξερω οτι ειναι παραλογη η σκεψη μου αλλα δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο και γενναω σεναρια! πφφφ! Επιτροπή Αθήνας ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...