Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούρια εδώ αλλά ελπίζω ότι θα μπορέσετε να με βοηθήσετε. Είμαι στην τρίτη προσπάθεια να μείνω έγκυος με δανεικά ωάρια και σπέρμα. Η πρώτη οδήγησε σε εγκυμοσύνη και αποβολή μέσα σε δύο εβδομάδες, στη δεύτερη δεν έγινε καν εμφύτευση και αν και τη χοριακή πρέπει να την κάνω σε 3 ημέρες, μάλλον και η τρίτη προσπάθεια είναι αποτυχημένη χωρίς καν εμφύτευση (αφού δεν έχω κανένα σύμπτωμα ενώ την πρώτη φορά είχα και ναυτίες και πόνους στη μέση). Όταν αποφάσισα να προσπαθήσω με δανεικά ωάρια, το αποφάσισα λόγω ηλικίας (ήμουν 43-τώρα είμαι 44) μετά από ήδη μερικές αποτυχίες σπερματέγψυσης και μία αποτυχημένη ωοληψία (δεν υπήρχαν ωάρια ήταν μόνο νερό), επειδή οι γιατροί μου έλεγαν ότι οι πιθανότητες επιτυχίας με δανεικά ωάρια ήταν κοντά στο 70%. Έχοντας ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες και σοβαρότατο οικονομικό πρόβλημα (καθώς οι προσπάθειες αυτές έχουν πολύ υψηλό κόστος), αρχίζω και αναρωτιέμαι για το αν το κέντρο που με έχει αναλάβει είναι αξιόπιστο. Μου λένε συνέχεια ότι είμαι εξαίρεση και ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι χρειάζεται λίγη τύχη καθώς δεν έχω κανένα ιατρικό θέμα (πέρα ίσως από το ότι είμαι πολλά χρόνια καπνίστρια). Το κέντρο όπου προσπαθώ είναι το Embryoland και ο γιατρός είναι ο κύριος Κανακάς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε άποψη για το συγκεκριμένο κέντρο και το γιατρό και αν καμία κοπέλα έχει αντίστοιχη εμπειρία με αποτυχίες σε προσπάθεια με δανεικά που να άλλαξε κέντρο και να είχε επιτυχία. όποια άλλη συμβουλή και γνώμη έχετε θα ήταν ευπρόσδεκτη. Να διευκρινίσω πως δεν ήμουν από τις κοπέλες που κάνουν τεστ εγκυμοσύνης κάθε μέρα, και στις τρεις προσπάθειες ακολούθησα τις συμβουλές του γιατρού, τεστ έκανα δύο μέρες πριν τη χοριακή και γενικά είχα υπομονή όμως τα περιθώρια (κυρίως τα οικονομικά) πλέον εξαντλήθηκαν και αναρωτιέμαι τί μπορεί να φταίει. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και επειδή είμαι στη διαδικασία να αποφασίσω αν μπορώ να κάνω τέταρτη προσπάθεια και πού θα την κάνω, αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε άμεσα θα το εκτιμούσα.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store
στις πριν 6 λεπτά, ο/η fraoulitsa1973 είπε:

Καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούρια εδώ αλλά ελπίζω ότι θα μπορέσετε να με βοηθήσετε. Είμαι στην τρίτη προσπάθεια να μείνω έγκυος με δανεικά ωάρια και σπέρμα. Η πρώτη οδήγησε σε εγκυμοσύνη και αποβολή μέσα σε δύο εβδομάδες, στη δεύτερη δεν έγινε καν εμφύτευση και αν και τη χοριακή πρέπει να την κάνω σε 3 ημέρες, μάλλον και η τρίτη προσπάθεια είναι αποτυχημένη χωρίς καν εμφύτευση (αφού δεν έχω κανένα σύμπτωμα ενώ την πρώτη φορά είχα και ναυτίες και πόνους στη μέση). Όταν αποφάσισα να προσπαθήσω με δανεικά ωάρια, το αποφάσισα λόγω ηλικίας (ήμουν 43-τώρα είμαι 44) μετά από ήδη μερικές αποτυχίες σπερματέγψυσης και μία αποτυχημένη ωοληψία (δεν υπήρχαν ωάρια ήταν μόνο νερό), επειδή οι γιατροί μου έλεγαν ότι οι πιθανότητες επιτυχίας με δανεικά ωάρια ήταν κοντά στο 70%. Έχοντας ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες και σοβαρότατο οικονομικό πρόβλημα (καθώς οι προσπάθειες αυτές έχουν πολύ υψηλό κόστος), αρχίζω και αναρωτιέμαι για το αν το κέντρο που με έχει αναλάβει είναι αξιόπιστο. Μου λένε συνέχεια ότι είμαι εξαίρεση και ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι χρειάζεται λίγη τύχη καθώς δεν έχω κανένα ιατρικό θέμα (πέρα ίσως από το ότι είμαι πολλά χρόνια καπνίστρια). Το κέντρο όπου προσπαθώ είναι το Embryoland και ο γιατρός είναι ο κύριος Κανακάς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε άποψη για το συγκεκριμένο κέντρο και το γιατρό και αν καμία κοπέλα έχει αντίστοιχη εμπειρία με αποτυχίες σε προσπάθεια με δανεικά που να άλλαξε κέντρο και να είχε επιτυχία. όποια άλλη συμβουλή και γνώμη έχετε θα ήταν ευπρόσδεκτη. Να διευκρινίσω πως δεν ήμουν από τις κοπέλες που κάνουν τεστ εγκυμοσύνης κάθε μέρα, και στις τρεις προσπάθειες ακολούθησα τις συμβουλές του γιατρού, τεστ έκανα δύο μέρες πριν τη χοριακή και γενικά είχα υπομονή όμως τα περιθώρια (κυρίως τα οικονομικά) πλέον εξαντλήθηκαν και αναρωτιέμαι τί μπορεί να φταίει. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και επειδή είμαι στη διαδικασία να αποφασίσω αν μπορώ να κάνω τέταρτη προσπάθεια και πού θα την κάνω, αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε άμεσα θα το εκτιμούσα.

Καταρχην σου ευχομαι η προσπαθεια σου αυτη να ναι η τελευταια και η  χοριακη σου σε δυο μερες να ναι τεραστια και να σε ανταμειξει με μια τελειομηνη διχως προβληματα εγκυμοσυνη μην εισαι αρνητικη και εγω εχω στο ιστορικο μου πεντε αποτυχημενες προαπαθειες IVF  απο ενα συγκεκριμενο κεντρο ολες και η απαντηση του γιατρου και σε εμενα καθε φορα ηταν τυχη....😬😬😬τυχη???που να βρισκοταν με ενα σωρο προβληματα αλυτα θαυμα θα ηταν τεσπα αλλαγη κεντρου τωρα και ειμαι σε αναμονη εκτης προσπαθειας για χοριακη...Δεν γνωριζω ουτε εχω αποψη ουτε κεντρο ουτε γιατρο μονο ακουστα δεν θελλω να κρινω αλλα κανε αλλαγη και αλλου και αλλες γνωμες .....Δανεικα ωαρια το σκεφτομαι και εγω και το συζηταω λογω φτωχης ανταποκροσης ωοθηκων.Τεσπα ποτε ξεκινησες προσπαθειες με δανεικα?Παιζουν πολλα με τα ιδιωτικα  κεντρα παμε για καλυτερα αλλα μου φαινεται οτι ειναι χειροτερα απο τα δημοσια....Σου ευχομαι οτι καλυτερο💞😘💝💟

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο και υπομονή. Σε ποιο κέντρο ήσουν εσυ και άλλαξες και τι έχεις ακούσει για αυτό στο οποίο είμαι εγώ; με δανεικά έχω προσπαθήσει τρεις φορές. Αν μπορείς στείλε μου μήνυμα να μου πεις τι έχεις ακούσει γιατί θέλω γνώμες. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• @NikhNikh @babybaby Ναι τα τραπέζια ίσως επειδή δεν είμαι σίγουρη για τα φαγητά μου... Χααχα όλη μέρα έκανα δουλειές κορίτσια βαρέθηκα! Καληνύχτα φιλιά πολλά.. Νωρίς νωρίς αύριο Κυριακή έχουμε κουσκούς χαχαχ 
    • γεια σου μαμα16...δε το ηξερα για τι φυσικοθεραπειες..λες να θεωρηθουν απαραιτητες?δηλ. αν καποιο παιδακι δε τις κανει απλα θα αργησει ακομα παραπανω να περπατησει η να σηκωθει ετσι?υα τη ρωτησω οπωσδηποτε να δω τι εχει να μου πει κ η ιδια...
    • γεια σου Ρενα..στα παντα εχει ορεξη κ στο φαι κ στην ομιλια κ πολλα γελια γενικα ανταποκρινεται σε ολα..το μονο που με εχει προβληματισει ειναι το οτι "τεμπελιαζει "ισως στο να σηκωθει..ναι θα τη ρωτησω πολυ αναλυτικα οταν βρεθουμε για το εμβολιο...
    • καλησπερα Κωνσταντια..σημερα φαντασου εκανε 2 βηματα παροτι κ βαρυ το παπουτσακι του..το προσπαθησε πολυ,αναμενω μπας κ θελησει να σηκωθει.η αληθεια ειναι οτι το προσπαθει πολυ,αλλα αν δει οτι δε μπορει επαναπαυεται..ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο,μακαρι να ειναι απλα μια τεμπελια..εσενα ο δικος σου αν του πεις που ειναι πχ το αυτοκινητακι θα στο δειξει/?εγω τωρα ξεκιναω να σου πω την αληθεια να τον μαθαινω πραγματακια..τα πιανει γρηγορα αυτα δε μπορω να πω..κ απο ομιλια ειμαστε φουλ..δε βαζει γλωσσα μεσα του ανακαταμενα τα λεει ολα εκτος απο μπαμπα μαμα γιαγια κ καποια ονοματα ολα τ αλλα ειναι αχταρμας αλλα γενικα μιλαει..απο πολυ νωρις θα ελεγα..20 ημερων ειπε αγκου φαντασου..
    • Ρενα μου τπτ δεν ειναι απιθανο ειχα επαφη με τον αντρα μου αμεσως μετα το τελος περιόδου μια κ.τελευταια ελευθερη μετα μου διαγνωστηκε μια παθηση του θυροειδη κ ο γιατροε μας.ανεβαλε οποια προσπαθεια για δευτερο μεχρι να ρυθμιστει... φαντασου το σοκ οταν ανακαλυψα οτι ημουν έγκυος δυο μηνων.....εισαι μια χαρα εγκυος....ο γιατρός σιγουρα θα σου ξεκινησει τα καταλληλα φαρμακα...και επανελαβε χοριακη για να βεβαιωθεις οτι αυξανεται...οτι καλυτερο ευχομαι..
  • Νέες συζητήσεις