Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνη και φταρνισμα!


Recommended Posts

Βρε κοριτσια, τα φωτα σας!! Πριν καλα καλα μαθω για την εγκυμοσυνη μ με εχει πιασει ενα συνεχες φταρνισμα! Καθε μερα μεχρι και σημερα συνεχεια φτερνιζομαι! Τι στο καλο ειναι αυτο?? Εχει συμβει σε καμια σας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακι μ με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου!πολυ καλη μ φιλη πριν καλα καλα μεινει εγγυος και σε ολη της την εγκυμοσυνη ηταν μονιμα μπουκωμενη και φτερνιζοταν! την επιασε δλδ μια μονιμη αλλεργια η οποια με το π γεννησε της εφυγε με τη μια! ο γιατρος της ειπε να μην ανησυχει δεν ειναι κατι !! αν ωστοσο σε προβληματιζει πολυ δες το με εναν αλλεργιολογο..αλλα μην αγχωνεσαι! ολα καλα!! :* 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

καλησπερα κοριτσακι μ με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου!πολυ καλη μ φιλη πριν καλα καλα μεινει εγγυος και σε ολη της την εγκυμοσυνη ηταν μονιμα μπουκωμενη και φτερνιζοταν! την επιασε δλδ μια μονιμη αλλεργια η οποια με το π γεννησε της εφυγε με τη μια! ο γιατρος της ειπε να μην ανησυχει δεν ειναι κατι !! αν ωστοσο σε προβληματιζει πολυ δες το με εναν αλλεργιολογο..αλλα μην αγχωνεσαι! ολα καλα!! :* 

 

Οτι δεν αγχωνομαι, δεν αγχωνομαι, απλα το ρωταω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι μπορει να γινει κατι τετοιο στην εγκυμοσυνη!! Αλλα μου κανει και εντυπωση γτ δεν εχω τπτ τπτ αλλο απο συμπτωμα και βρηκα να χω αυτο, το πιο σπανιο... Χαχαχαχα!!! Μαλλον ο μπεμπακος μου θελει να κανει την διαφορα,τι να πω.... Σε ευχαριστω για τις ευχες και ευχομαι και σε σενα οτι επιθυμεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εχω ακουσει απο κοπελες που ειχαν καταρροή η φτερνισμα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρις να ειναι κρυωμενες!! 

Με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω... Ρινιτιδα κυησης κοριτσακι μου, εγω το τι τραβηξα με αυτο δεν λεγεται (και ειδικα ο αντρουλης μου). Απο τον οκτωβρη που εμεινα εγκυος ολο συναχι&φτερνισμα,χωμενη στα χαρτομαντηλα με μια κοκκινη μυτη. Ολοι νομιζαν οτι ειμαι αρρωστη&με απεφευγαν (παλι καλα γιατι ετσι δεν κολλησα τιποτα χεχε&ελεγα απο μεσα μου αμ αυτο δεν κολλαει που εχω...). Ο δε αντρας μου προσπαθουσε να κοιμηθει&ειχε εμενα διπλα του να φυσαω τη μυτη μου&να μην τον αφηνω να κοιμηθει (πιο εντονα με επιανε πολυ πρωι ή το βραδυ πριν τον υπνο). Το κομονδινο μου παντα φισκα στα μυξομαντηλα! Και φτερνισμα ολη την ωρα σαν αλλεργια. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα απο το φυσα φυσα να αρχισει να ανοιγει η μυτη μου (σε καποιες συμβαινει&αυτο στην εγκυμοσυνη) αλλα οχι σε νορμαλ βαθμο, μιλαμε σπλατεριά! Αφου ο αντρας μου ειχε τρομοκρατηθει οτι θα του μεινω (η αληθεια ειναι οτι τοσο αιμα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου ουτε σε αιμοδοσια,αμαρτια πηγε χαμενο!). Τελοσπαντων ολα καλα, τωρα που ειμαι στον 9ο δεν εχω τετοιο θεμα πια! Δεν χρειαζεται βεβαια να ανησυχεις, η ρινιτιδα κυησης συμβαινει&δεν σημαινει οτι θα γινει αυτο που επαθα εγω, εμενα αλλωστε παντα η σπιρτοζα μυτη μου (ειναι&μεγαλη) ειχε την ταση να ανοιγει. Μη χρησιμοποιεις ρινικα εκνεφωματα εκτος αν πραγματικα δεν εχεις ανασα (οπου νταξει 1-2 φορες δεν βλαπτει, οι γιατροι τουλαχιστον μου χαν πει οκ αλλα εγω απεφευγα). Εκανα συνεχεια πλυσεις με φυσιολογικο ορο για να ανασαινω (λιγο βοηθουσε) και εισπνοες πανω απο κατσαρολα με ευκαλυπτο. Καλη εγκυμοσυνη κοριτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστιαννα μου με το καλο το νινακι σου???? Τι περιμενεις???

Ευτυχως εμενα δεν ειναι τοσο εντονο! Φυσικα και εχω παντα μαζι μ χαρτομαντηλα πλεον, αλλα δεν μπουκωνει και δεν ματωνει(δεν εχει ματωσει ποτε η μυτη μου)! Εχω παρατηρησει οτι φταρνιζομαι μολις εισπνευσω κατι, οπως πχ σκονη κτλ, σαν να αμυνεται ο οργανισμος δλδ κ το αποβαλει με μυξουλες!!! ? Μου εκανε τοσο εντυπωση ομως γτ καποτε το ειχα διαβασει και μαλιστα γελαγα και ελεγα Ελεος, δες εδω συμπτωμα!!! Τελικα ο,τι κοροιδευεις το λουζεσαι, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!!! Χαχαχαχαχχααχχ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Χριστιαννα μου με το καλο το νινακι σου???? Τι περιμενεις???

Ευτυχως εμενα δεν ειναι τοσο εντονο! Φυσικα και εχω παντα μαζι μ χαρτομαντηλα πλεον, αλλα δεν μπουκωνει και δεν ματωνει(δεν εχει ματωσει ποτε η μυτη μου)! Εχω παρατηρησει οτι φταρνιζομαι μολις εισπνευσω κατι, οπως πχ σκονη κτλ, σαν να αμυνεται ο οργανισμος δλδ κ το αποβαλει με μυξουλες!!! ? Μου εκανε τοσο εντυπωση ομως γτ καποτε το ειχα διαβασει και μαλιστα γελαγα και ελεγα Ελεος, δες εδω συμπτωμα!!! Τελικα ο,τι κοροιδευεις το λουζεσαι, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!!! Χαχαχαχαχχααχχ!!!

Να σαι καλα&εσυ με το καλο το μπεμπακι! Εγω κοριτσαρο περιμενω, ασε εχω καταχαρει, οργανωνω&ενα ροζ baby shower! Εσυ μπεμπη ή μπεμπα; Τυχερουλα που δεν ματωνει η μυτη σου! Χμμμ τα παιδια μας μας φροντιζουν ειδες; αμυνεται κατευθειαν για να μην εισπνεεις κατι ανθυγιεινο! Καλα αυτο που λες ισχυει τοσο πολυ! Οντως καλα λεγανε οι παλιοι μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες, ποτε δεν ξερεις... Χεχε! Παντως εισαι τυχερη τωρα&λογω καιρου δεν θα ειναι ουτως η αλλως εντονο, οπως ηταν πχ την ανοιξη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Να σαι καλα&εσυ με το καλο το μπεμπακι! Εγω κοριτσαρο περιμενω, ασε εχω καταχαρει, οργανωνω&ενα ροζ baby shower! Εσυ μπεμπη ή μπεμπα; Τυχερουλα που δεν ματωνει η μυτη σου! Χμμμ τα παιδια μας μας φροντιζουν ειδες; αμυνεται κατευθειαν για να μην εισπνεεις κατι ανθυγιεινο! Καλα αυτο που λες ισχυει τοσο πολυ! Οντως καλα λεγανε οι παλιοι μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες, ποτε δεν ξερεις... Χεχε! Παντως εισαι τυχερη τωρα&λογω καιρου δεν θα ειναι ουτως η αλλως εντονο, οπως ηταν πχ την ανοιξη... 

Καλη σου μερα!!! Εγω περιμενω μπεμπη!!! ? Τον μικρο μου ερωτα, ο μεγαλος ειναι ο μπαμπας μας!!! Χαχαχ!!! ? Μολις ξυπνησα αψου κ αψου ειμαι!!! Ναι δεν εχω παραπονο ειμαι τυχερη, η εγκυμοσυνη μ ειναι πολυ ηρεμη!! Το πρωτο σου??? Τι ειναι καλε αυτο το baby shower???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2017 at 11:09 ΠΜ, ο/η Revelator_M είπε:

Καλη σου μερα!!! Εγω περιμενω μπεμπη!!! ? Τον μικρο μου ερωτα, ο μεγαλος ειναι ο μπαμπας μας!!! Χαχαχ!!! ? Μολις ξυπνησα αψου κ αψου ειμαι!!! Ναι δεν εχω παραπονο ειμαι τυχερη, η εγκυμοσυνη μ ειναι πολυ ηρεμη!! Το πρωτο σου??? Τι ειναι καλε αυτο το baby shower???

Αχ με το καλο να τον δεχτεις! Μαρεσε η διευκρινηση οτι ο πρωτος ερωτας ειναι ο μπαμπας, σωστηη! Ναι το πρωτο μου. Λοιπον το baby shower ειναι ξενοφερτο εθιμο, στο εξωτερικο αντι να σου ρχονται ολοι στο μαιευτηριο ή μετα στο σπιτι, κανεις ή σου κανουν οι φιλες ενα παρτακι στο σπιτι πριν τον ερχομο του παιδιου για να το γιορτασετε. Με τον αντρα μου εχουμε κλειστει πολυ τον τελευταιο καιρο λογω της δουλειας του&της εγκυμοσυνης μας. Οποτε ειχαμε αναγκη να ξεσκασουμε&να βρουμε αφορμη να μαζευτουμε φιλοι στο σπιτι. Στολισα τα παντα ροζ, μπαλονακια, πιατακια, κορδελακια, φτιαξαμε cup cakes με ροζ ζαχαροπαστα, μπισκοτα&αλλα τσιμπητα φαγητακια&ηρθαν φιλοι με ή χωρις παιδια να τα πουμε&να μας ευχηθουν! Χθες το καναμε&περασαμε πολυ πολυ ωραια! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. Μου φερανε&καποια δωρακια αν&ειχα πει οτι ηθελα να ναι απλα σαν εορταστικος καφες για να τους χαρω λιγο πριν κλειστουμε με την μπεμπα. Αλλα ειχε πολυ γελιο ειχα ντυθει&στα ροζ&ειχα κοτσαρει&εναν ροζ φιογκο (εγω με αυτα καμια σχεση παντα φοραω σκουρα χρωματα, δεν μπορω αυτα τα κοριτσιστικα) αλλα ηθελα να μαι χαζοχαρουμενη μανουλα λογω της ημερας. Αμα μου δωσει η αδελφη μου φωτο θα ανεβασω να δεις το concept!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Αχ με το καλο να τον δεχτεις! Μαρεσε η διευκρινηση οτι ο πρωτος ερωτας ειναι ο μπαμπας, σωστηη! Ναι το πρωτο μου. Λοιπον το baby shower ειναι ξενοφερτο εθιμο, στο εξωτερικο αντι να σου ρχονται ολοι στο μαιευτηριο ή μετα στο σπιτι, κανεις ή σου κανουν οι φιλες ενα παρτακι στο σπιτι πριν τον ερχομο του παιδιου για να το γιορτασετε. Με τον αντρα μου εχουμε κλειστει πολυ τον τελευταιο καιρο λογω της δουλειας του&της εγκυμοσυνης μας. Οποτε ειχαμε αναγκη να ξεσκασουμε&να βρουμε αφορμη να μαζευτουμε φιλοι στο σπιτι. Στολισα τα παντα ροζ, μπαλονακια, πιατακια, κορδελακια, φτιαξαμε cup cakes με ροζ ζαχαροπαστα, μπισκοτα&αλλα τσιμπητα φαγητακια&ηρθαν φιλοι με ή χωρις παιδια να τα πουμε&να μας ευχηθουν! Χθες το καναμε&περασαμε πολυ πολυ ωραια! Το προτεινω ανεπιφυλακτα. Μου φερανε&καποια δωρακια αν&ειχα πει οτι ηθελα να ναι απλα σαν εορταστικος καφες για να τους χαρω λιγο πριν κλειστουμε με την μπεμπα. Αλλα ειχε πολυ γελιο ειχα ντυθει&στα ροζ&ειχα κοτσαρει&εναν ροζ φιογκο (εγω με αυτα καμια σχεση παντα φοραω σκουρα χρωματα, δεν μπορω αυτα τα κοριτσιστικα) αλλα ηθελα να μαι χαζοχαρουμενη μανουλα λογω της ημερας. Αμα μου δωσει η αδελφη μου φωτο θα ανεβασω να δεις το concept!

Αααχχ πολυ ωραιο!!! Θα το κανω και εγω με μπλε!!!! Χαχαχ!! Καλα αυτο με τα χρωματα δε το συζητω, το μαυρο ειναι το δευτερο πετσι μου, ολοι τοσα χρονια με κοροιδευουν που φοραω συνεχεια μαυρα! Ποτε δε μ'αρεσε το ροζ και με την εγκυμοσυνη δε μπορω να βαλω μαυρο με τπτ!! Ολο παρδαλα χρωματα ειμαι! Κ φυσικα φοραω κ ροζ!!! Ασε, χαζομαμαδες εν δραση!!! Σε καταλαβαινω απολυτα!!! Χαχαχαχα!!!! Ποτε με το καλο γεννατε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Αααχχ πολυ ωραιο!!! Θα το κανω και εγω με μπλε!!!! Χαχαχ!! Καλα αυτο με τα χρωματα δε το συζητω, το μαυρο ειναι το δευτερο πετσι μου, ολοι τοσα χρονια με κοροιδευουν που φοραω συνεχεια μαυρα! Ποτε δε μ'αρεσε το ροζ και με την εγκυμοσυνη δε μπορω να βαλω μαυρο με τπτ!! Ολο παρδαλα χρωματα ειμαι! Κ φυσικα φοραω κ ροζ!!! Ασε, χαζομαμαδες εν δραση!!! Σε καταλαβαινω απολυτα!!! Χαχαχαχα!!!! Ποτε με το καλο γεννατε;;;

Ετσι ακριβως! Χεχε! Πητ εχουμε 16/7 αλλα εχω την αισθηση οτι θα γεννησουμε λιιιγο πριν. Ελπιζω τουλαχιστον ε και βιαζομαι να γνωρισω την μπουμπου! Εσυ ποτε με το καλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Ετσι ακριβως! Χεχε! Πητ εχουμε 16/7 αλλα εχω την αισθηση οτι θα γεννησουμε λιιιγο πριν. Ελπιζω τουλαχιστον ε και βιαζομαι να γνωρισω την μπουμπου! Εσυ ποτε με το καλο;

Αντε αντε κοντος ψαλμος!! Καλοκαιρινη η μικρη!!!! Απο που την εχεις αυτη την αισθηση??? Εγω εχω ΠΗΤ 4/10...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Αντε αντε κοντος ψαλμος!! Καλοκαιρινη η μικρη!!!! Απο που την εχεις αυτη την αισθηση??? Εγω εχω ΠΗΤ 4/10...

Ναι ναι κοντευει! Κοιτα καταρχας σαν προαισθημα πες, επισης αν ισχυει&μια σχετικη κληρονομικοτητα που λενε απο το πως γεννησε η μαμα μου, και τα 4 παιδια βγαιναμε περιπου 15 μερες πριν την πητ. Οχι οτι ειναι στανταρ αλλα λεω μηπως, εφοσον εχει βρεθει ενας συσχετισμος στις κυησεις μαμας-κορης. Επισης θα κανω οτι ασκησεις προετοιμασιας μπορω για να μην βγουμε στην παραταση αλλα μολις μπω στην 38η βδομαδα. Αν&με την ημερομηνια που χω για πητ 16/7 θα χουμε μαζι γενεθλια (εγω ειμαι 15/7). Τελοσπαντων οποτε θελει το παιδι να βγει δεν το συζητω εγω απλα σκεψεις κανω! Χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Ναι ναι κοντευει! Κοιτα καταρχας σαν προαισθημα πες, επισης αν ισχυει&μια σχετικη κληρονομικοτητα που λενε απο το πως γεννησε η μαμα μου, και τα 4 παιδια βγαιναμε περιπου 15 μερες πριν την πητ. Οχι οτι ειναι στανταρ αλλα λεω μηπως, εφοσον εχει βρεθει ενας συσχετισμος στις κυησεις μαμας-κορης. Επισης θα κανω οτι ασκησεις προετοιμασιας μπορω για να μην βγουμε στην παραταση αλλα μολις μπω στην 38η βδομαδα. Αν&με την ημερομηνια που χω για πητ 16/7 θα χουμε μαζι γενεθλια (εγω ειμαι 15/7). Τελοσπαντων οποτε θελει το παιδι να βγει δεν το συζητω εγω απλα σκεψεις κανω! Χιχι

Αααχχχχ μακαρι να ναι το φετινο σου δωρακι, στο ευχομαι!!! Αν παμε με κληρονονικοτητα με βλεπω για προκληση τοκετου γτ εγω την ειχα αραξει κ δεν εβγαινα!!! Χαχαχχαχ!!!! Και εγω γεννεθλια 28/9 εχω με Πητ 4/10, λες να ναι κ μενα το δωρακι μ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Revelator_M είπε:

Αααχχχχ μακαρι να ναι το φετινο σου δωρακι, στο ευχομαι!!! Αν παμε με κληρονονικοτητα με βλεπω για προκληση τοκετου γτ εγω την ειχα αραξει κ δεν εβγαινα!!! Χαχαχχαχ!!!! Και εγω γεννεθλια 28/9 εχω με Πητ 4/10, λες να ναι κ μενα το δωρακι μ????

Να σαι καλα! Αχ αντε ειναι παααρα πολλες οι πιθανοτητες να εχετε μαζι γενεθλια! ❤❤ Κοιτα γενικα αναφερονται πολλοι τροποι για να διευκολυνεις το παιδι να εμπεδωθει σωστα&να εχεις οσο το δυνατο καλυτερο τοκετο. Θα κανεις μαθηματα ανωδυνου; Αν εισαι αθηνα σου προτεινω να απευθυνθεις στο Ελενα (ασχετως που θα γεννησεις) κανουν οι μαιες μαθηματα ανωδυνου, εξηγουν πολλα&περα απο το περπατημα που προτεινεται για τον 9ο μηνα προτεινουν&ασκησεις για τη σωστη θεση του μωρου. Γενικα για να μειωσουμε τις πιθανοτητες παρατασης υπαρχουν πολλοι τροποι, παντα βεβαια σε συνεννοηση με τον γιατρο σου&οοοταν μπεις στο μηνα σου. Εγω θα πειραματιστω με διαφορα&σκοπευω να ενημερωσω εδω αν κατι βοηθησει. Που θα γεννησεις με το καλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Να σαι καλα! Αχ αντε ειναι παααρα πολλες οι πιθανοτητες να εχετε μαζι γενεθλια! ❤❤ Κοιτα γενικα αναφερονται πολλοι τροποι για να διευκολυνεις το παιδι να εμπεδωθει σωστα&να εχεις οσο το δυνατο καλυτερο τοκετο. Θα κανεις μαθηματα ανωδυνου; Αν εισαι αθηνα σου προτεινω να απευθυνθεις στο Ελενα (ασχετως που θα γεννησεις) κανουν οι μαιες μαθηματα ανωδυνου, εξηγουν πολλα&περα απο το περπατημα που προτεινεται για τον 9ο μηνα προτεινουν&ασκησεις για τη σωστη θεση του μωρου. Γενικα για να μειωσουμε τις πιθανοτητες παρατασης υπαρχουν πολλοι τροποι, παντα βεβαια σε συνεννοηση με τον γιατρο σου&οοοταν μπεις στο μηνα σου. Εγω θα πειραματιστω με διαφορα&σκοπευω να ενημερωσω εδω αν κατι βοηθησει. Που θα γεννησεις με το καλο; 

Θα γεννησω στο Αλαξανδρα! Εχω κανονισει για μαθηματα απο σελιδα που βρηκα στο ιντερνετ, δωρεαν φυσικα κ ειναι στο Μαρουσι! Θα ψαξω και στο Ελενα βεβαια!!! Κοιτα εγω θα κανω οτι ειναι απαραιτητο για εναν φυσιολογικο τοκετο αλλα θα αφησω τον μπεμπουλη να αποφασισει ποτε θελει να ρθει!!! ?  Σιγουρα θα ειναι τελειο να ναι το δωρακι μου αλλα ας το αποφασισει ο ιδιος!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Revelator_M είπε:

Θα γεννησω στο Αλαξανδρα! Εχω κανονισει για μαθηματα απο σελιδα που βρηκα στο ιντερνετ, δωρεαν φυσικα κ ειναι στο Μαρουσι! Θα ψαξω και στο Ελενα βεβαια!!! Κοιτα εγω θα κανω οτι ειναι απαραιτητο για εναν φυσιολογικο τοκετο αλλα θα αφησω τον μπεμπουλη να αποφασισει ποτε θελει να ρθει!!! ?  Σιγουρα θα ειναι τελειο να ναι το δωρακι μου αλλα ας το αποφασισει ο ιδιος!!!! ?

Ετσι ακριβως! Οτι ειναι να γινει με το καλο να γινει, τα μωρα ξερουν καλυτερα! Στο ελενα παιρνεις απλα τηλεφωνο στο τμημα ψυχοπροφυλακτικης&κλεινεις θεση. Ειναι δωρεαν, 4 ημερες, απο 3 ωρες το καθε μαθημα. Αν μπορεσει&ο αντρουλης σου θα ναι ιδανικα! Εγω με τον αντρα μου πηγα, μορφωθηκε, πηρε&το πιστοποιητικο του για να ειναι μεσα στον τοκετο&ετσι εχω εναν συμμαχο για την ωρα του τοκετου, να ναι διπλα μου να βοηθαει. ❤❤❤ Αχ να σε ρωτησω ειχα την απορια στο Αλεξανδρα αφηνουν τον μπαμπα μεσα την ωρα του τοκετου; μαθε αν μπορεις γιατι ειμαι περιεργη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2017 at 8:34 ΜΜ, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Ετσι ακριβως! Οτι ειναι να γινει με το καλο να γινει, τα μωρα ξερουν καλυτερα! Στο ελενα παιρνεις απλα τηλεφωνο στο τμημα ψυχοπροφυλακτικης&κλεινεις θεση. Ειναι δωρεαν, 4 ημερες, απο 3 ωρες το καθε μαθημα. Αν μπορεσει&ο αντρουλης σου θα ναι ιδανικα! Εγω με τον αντρα μου πηγα, μορφωθηκε, πηρε&το πιστοποιητικο του για να ειναι μεσα στον τοκετο&ετσι εχω εναν συμμαχο για την ωρα του τοκετου, να ναι διπλα μου να βοηθαει. ❤❤❤ Αχ να σε ρωτησω ειχα την απορια στο Αλεξανδρα αφηνουν τον μπαμπα μεσα την ωρα του τοκετου; μαθε αν μπορεις γιατι ειμαι περιεργη ?

Καλησπερα κοριτσι μου!!! Μολις γυρισω Αθηνα, την αλλη βδομαδα θα κλεισω ραντεβου με την γυναικολογο μου κ θα το ρωτησω! Μολις μαθω θα σου πω!! Θελω και εγω να 'ναι μεσα ο αντρας μου!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Revelator_M είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!!! Μολις γυρισω Αθηνα, την αλλη βδομαδα θα κλεισω ραντεβου με την γυναικολογο μου κ θα το ρωτησω! Μολις μαθω θα σου πω!! Θελω και εγω να 'ναι μεσα ο αντρας μου!!! ?

Τελεια! Θα περιμενω νεα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...