Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τεστ ωορρηξιας


Rosemary

Recommended Posts

Κοριτσια, προχθες παρηγγειλα τεστ ωορρηξιας της hometest!! Πριν 3 μηνες τα ειχα χρησιμοποιησει σε εναν κυκλο μου κ αντιμετωπισα το εξις προβλημα: δεν σκουρυνε ποτε τοσο πολυ η δευτερη γραμμουλα ωστε να εχει πιο εντονο χρωμα απο την γραμμη αναφορας... δηλ την πρωτη κ τη δευτερη μερα που τα εκανα, εμφανιστηκε μονο η γραμμη αναφορας που δειχνει την εγκυροτητα του τεστ. Την τριτη μερα ειδα μια αχνη δευτερη γραμμη.. την επομενη η γραμμη σκουρυνε αλλα δεν ηταν πιο σκουρη απο την γραμμη αναφορας (αρα το τεστ δεν ηταν θετικο).. υπεθεσα πως την επομενη θα μου γινει θετικο.. αυτο ομως δεν συνεβει ποτε.. τις επομενες ημερες η γραμμη εξαφανιζοταν.. Αγχωθηκα μηπως δεν κανω ωορρηξια.. Να σημειωσω οτι ο κυκλος μου ειναι 25-29 ημερες.. εχετε χρησιμοποιησει τετοια τεστ? Ειχατε παρομοιο προβλημα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποιους μήνες μου έχει συμβει και εμένα.. Νομίζω πως συμβαίνει γιατι η lh δεν ανεβαίνει στα μέγιστα δυνατα επίπεδα.. παρόλα αυτά σε εμένα τουλάχιστον ακόμη και εκείνους τους μηνες η ωορρηξία γινοταν κανονικά. Το ξέρω γιατι παράλληλα πήγαινα και στο γυναικολόγο να τσεκάρω με τον υπέρηχο το μέγεθος του ωοθυλακιου το οποίο ήταν συνήθως έτοιμο να σπάσει. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να επισκεφτώ και το γιατρό για να είμαι σίγουρη. Επίσης μπορείς να κάνεις και ένα άλλο πολύ αξιόπιστο τσεκαρισμα. 7 μέρες μετά απο τη μερα που θα θεωρησεις οτι εκανες ωορρηξία κανε μια εξέταση προγεστερονης.  Αν είναι πάνω από 15 τότε η ωορρηξία έγινε κανονικά. Αν δε ειναι και πανω απο 20 ακομη καλύτερα. Όσο πιο ποιοτική είναι η ωορρηξία τόσο πιο πολλή προγεστερόνη παράγεται. Η προγεστερόνη είναι το Α και το Ω για την εμφύτευση του γονιμοποημενου ωαρίου στο ενδομήτριο. Εγώ ειχα θέμα με τα επίπεδα αυτής της ορμόνης και δεν το γνώριζα οποτε έχασα αρκετούς μήνες προσπαθώντας μάταια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!rosemary εχεις τραβηξει καμια φωτογραφια να μας δείξεις να σου πω άμα είναι θετικό?Στα τεστ ωορρηξίας έχω κάνει διατριβή τους τελευταίους 4 μήνες.Πάντως άμα η μέρα που σου βγαίνει σκούρο και ας μην είναι και πολύ άμα πέφτει 14-15 μέρες πριν τη περίοδο σου τότε 100% είναι θετικό.Εγώ έτσι το κατάλαβα.Επίσης κατάλαβα ότι από τη μέρα που μου βγαίνει θετικό την επόμενη μέρα είναι η ωορρηξία ή άμα έχω 2 συνεχόμενα θετικά τη τρίτη μέρα έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η deka είπε:

 

Δυστυχως δεν εχω φωτο.. παντως η γραμμη ωορρηξιας ηταν λιιιγο πιο ανοιχτοχρωμη απο την γραμμη αναφορας.. τις επομενες ημερες ξεθωριαζε.. αυτο που με αγχωνει ειναι μηπως δεν μου ανεβαινει πολυ η Lh και δεν κανω καλη ωορρηξια.. παντως αν κ σε αυτον τον κυκλο μου συμβει το ιδιο, θα ενηνερωσω τη γιατρο μου, μηπως κ μου πει να εξετασω την προγεστερονη οπως προτεινε η Gelie.. ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ρε κοριτσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια για να έχετε ένα θετικό αποτέλεσμα όπως το περιγράφει ο κατασκευαστής, πρέπει να έιναι το ίδιο έντονο όπως και της γραμμής ελέγχου. Οτιδήποτε άλλο θεωρήστε το αρνητικό . Τώρα, αν δεν είδατε ποτέ τη γραμμή ωορρηξίας ( την πάτησα κι εγώ ) ,είναι γιατί όπως ανακάλυψα εκ των υστέρων δεν το κάνατε κάθε 8 ώρες ( ώστε να μη χαθεί η αύξηση της ορμόνης). Προσωπικά δε με βόλεψε,με κούρασε,με άγχωσε και θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερη μια επίσκεψη στο γυναικολόγο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η PREGNANCYMATERNITY είπε:

Κορίτσια για να έχετε ένα θετικό αποτέλεσμα όπως το περιγράφει ο κατασκευαστής, πρέπει να έιναι το ίδιο έντονο όπως και της γραμμής ελέγχου. Οτιδήποτε άλλο θεωρήστε το αρνητικό . Τώρα, αν δεν είδατε ποτέ τη γραμμή ωορρηξίας ( την πάτησα κι εγώ ) ,είναι γιατί όπως ανακάλυψα εκ των υστέρων δεν το κάνατε κάθε 8 ώρες ( ώστε να μη χαθεί η αύξηση της ορμόνης). Προσωπικά δε με βόλεψε,με κούρασε,με άγχωσε και θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερη μια επίσκεψη στο γυναικολόγο...!

Παντως εγω εμεινα τελικα εγκυος κ η γραμμη των τεστ ποτε δεν γινοταν πιο σκουρα!! Θεωρω οτι το θετικο καθε γυναικας, ειναι το "ζενιθ" του χρωματος. Εμενα δηλαδη η κορυφωση του χρωματος ειναι οταν αυτο γινεται σχεδον ιδιο με την γραμμη αναφορας. Ποτε δεν γινοταν πιο σκουρο. Η ωορρηξια μου παρ'ολ'αυτα, γινοταν κανονικα! Βεβαια, αν η γραμμη ειναι παντα πολυ αχνη θα πρεπει να γινει ενας ελεγχος Lh.. Κατα τα αλλα, θεωρω οτι αυτα τα τεστ, σε γυναικες που εχουν σταθερο κυκλο, ειναι χρησιμα για 1-2 κυκλους, απλα για να ειναι σιγουρη πια μερα εχει ωορρηξια.. τους επομενους μηνες, θα την ξερει απο μονη της! Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστες μερες επαφη αν θες να συλλαβεις. Εγω οταν εμεινα εγκυος, λογω θεματος υγειας, ειχα κανει σεξ μονο την ημερα της ωορρηξιας κ 3 μερες νωριτερα.. κ ομως εμεινα!! Περυσι ιδιο καιρα που "προσεχα" να μην μεινω, εκανα σεξ μερα παρα μερα, αλλα προσεχα στις γονιμες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απολυτα με τη @Rosemary οσον αφορα τα τεστ οωρηξιας! 

"Θεωρω οτι το θετικο καθε γυναικας, ειναι το "ζενιθ" του χρωματος"

εγω κανω τεστ εδω και πολυς μηνες  η γραμμη ποτε δεν ηταν πιο σκουρη απο τη γραμμη π ελεγχου αλλα οταν ηταν το ιδιο σκουρη περιπου σε λιγες ωρες μετα ειχα οωρηξια.το επιβεβαιωνα και με παρακολουθηση !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω κοριτσια εκανα τα τεστ!ποτε δεν μου εγιναν σκουρα...με κλιμακα απο το 1εως το 5 οταν ειχα ωορρηξια ηταν στο 3!συγκεκριμενα εκανα τεστ 30/6(στο 1 η ενταση της δευτερης γραμμης), εκανα πρωι 1/6 (στο 2 η γραμμη) απογευμα 1/6(στο 3 η γραμμη) πρωι 2/6 ( στο 2 η γραμμη) και ομως ειμαι εγκυος!μετα απο 1.5 χρονο κοντα τα καταφεραμε κ ειμαι 5 εβδομαδων! @miniatoura87 νομιζω μιλαγαμε πιο παλια μαζι αλλα εχω καιρο να μπω κ δεν βρισκω το θεμα που μιλαγα τοτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Πήρα τα τεστ και όπως αναφέρει στις οδηγίες ξεκίνησα να κάνω από την 10 μέρα, εφόσον έχω κύκλο 27 ημερών. Ακόμα και σήμερα που θεωρητικά είναι η ωορρηξία μου η γραμμή δεν είναι σκούρη πολύ, απλά πιο σκούρη σε σύγκριση με τις προηγούμενες. Δεν ξέρω τελικά τι να πιστέψω, νομίζω ότι με μπέρδεψαν περισσότερο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η elenaaa445 είπε:

κ εγω κοριτσια εκανα τα τεστ!ποτε δεν μου εγιναν σκουρα...με κλιμακα απο το 1εως το 5 οταν ειχα ωορρηξια ηταν στο 3!συγκεκριμενα εκανα τεστ 30/6(στο 1 η ενταση της δευτερης γραμμης), εκανα πρωι 1/6 (στο 2 η γραμμη) απογευμα 1/6(στο 3 η γραμμη) πρωι 2/6 ( στο 2 η γραμμη) και ομως ειμαι εγκυος!μετα απο 1.5 χρονο κοντα τα καταφεραμε κ ειμαι 5 εβδομαδων! @miniatoura87 νομιζω μιλαγαμε πιο παλια μαζι αλλα εχω καιρο να μπω κ δεν βρισκω το θεμα που μιλαγα τοτε!

Κοριτσακι μ ναι σε θυμαμαι!!! ποσο χαιρομαι π τα καταφερες!!! συγχαρητηρια και ευχομαι μια τελειομηνη και υγιη εγκυμοσυνη ως το τελος! 

εγω ακομα εδω στον αγωνα..παω για εξωσωματικη τον Οκτωβριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η miniatoura87 είπε:

Κοριτσακι μ ναι σε θυμαμαι!!! ποσο χαιρομαι π τα καταφερες!!! συγχαρητηρια και ευχομαι μια τελειομηνη και υγιη εγκυμοσυνη ως το τελος! 

εγω ακομα εδω στον αγωνα..παω για εξωσωματικη τον Οκτωβριο!

σε ευχαριστω!!!κ εμεις απο σεπτεμβρη θα καναμε παραπανω εξετασεις να βλεπαμε τι θα καναμε γτ προσπαθουμε καιρο!!το αποφασισατς για εξωσωματικη?ευχομαι να τα εχετε καταφερει μεχρι τοτε!στις διακοπες το τσακωσαμε..τελικα οντως χαλαρωνουν οι διακοπες..κ ειχαμε επαφες καθε μερα οχι καθε δευτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η marylouchrys είπε:

Καλησπέρα! Πήρα τα τεστ και όπως αναφέρει στις οδηγίες ξεκίνησα να κάνω από την 10 μέρα, εφόσον έχω κύκλο 27 ημερών. Ακόμα και σήμερα που θεωρητικά είναι η ωορρηξία μου η γραμμή δεν είναι σκούρη πολύ, απλά πιο σκούρη σε σύγκριση με τις προηγούμενες. Δεν ξέρω τελικά τι να πιστέψω, νομίζω ότι με μπέρδεψαν περισσότερο.

 

Θεωρησρ θετικη την πιο σκουρη απ'ολες της γραμμες. Οποτε την επομενη εχεις ωορρηξια! (Εκτος βεβαια αν η γραμμη ειναι παντα αρκετα αχνη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mάλλον είναι όπως τα λες, γτ σήμερα βγήκε πιο σκούρη από τις προηγούμενες μέρες, όσο η γραμμή αναφοράς σχεδόν και στις οδηγίες το θεωρεί θετικό. Δηλαδή με άλλα λόγια δεν είχα ωορρηξία όταν νόμιζα! Τόσο καιρό δεν ήθελα να τα πάρω γτ έλεγα θα αγχωθώ περισσότερο, λες και δεν ήμουν αγχωμένη έτσι και αλλιώς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω για τα home test αλκα αυτα απο το eBay ειναι σουπερρρρρρ εχω τεστ αξία να σας δείξω οπως και τα τεστ εγκυμοσυνης τους! Εχω παθει πλάκα δοκιμασμένα καιρό τωρα μην πω χρονια! Τα εχω προτείνει κ σε φίλες δεν ειναι ανάγκη να ειναι τελείως το ιδιο έντονη η γραμμή ! Κανε ενα τεστακι στον εαυτό σου δες ποια μερα αδιαθετησες και μέτρα 14 ημέρες πισω με 16 

εχω τεστάρει με τεστ ολο το μηνα και φαντάσου κάποιες φορές και δυο φορές την μερα ! Να φανταστείς τι εμπειρια εχω τα εχω δοκιμάσει και σε εγκυμοσυνη και βγαίνουν καραμπινάτα θετικά 

τα φιλια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η marylouchrys είπε:

Mάλλον είναι όπως τα λες, γτ σήμερα βγήκε πιο σκούρη από τις προηγούμενες μέρες, όσο η γραμμή αναφοράς σχεδόν και στις οδηγίες το θεωρεί θετικό. Δηλαδή με άλλα λόγια δεν είχα ωορρηξία όταν νόμιζα! Τόσο καιρό δεν ήθελα να τα πάρω γτ έλεγα θα αγχωθώ περισσότερο, λες και δεν ήμουν αγχωμένη έτσι και αλλιώς!!

Ωραια, οποτε μαλλον σημερα ειναι θετικο, οποτε αυριο εχεις ωορρηξια.. παντως κανε καλου κακου κ ενα τεστ αυριο κατα της 12 μηπως κ σκουρυνει ακομα πιο πολυ ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Έκανα σήμερα τεστ και η γραμμή είναι πολυυυυυ σκούρη! Αυτό σημαίνει ότι έχω σήμερα ωορρηξία ή αύριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marylouchrys είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έκανα σήμερα τεστ και η γραμμή είναι πολυυυυυ σκούρη! Αυτό σημαίνει ότι έχω σήμερα ωορρηξία ή αύριο?

Οταν το τεστ γινεται θετικο, την επομενη εχουμε ωορρηξια κ αυτο γιατι το τεστ ανιχνευει την ορμονη LH η οποια αυξανεται πααααρα πολυ κ αποτομα περιπου μια μερα πριν την ωορρηξια (κ στην ωορρηξια ξαναπεφτει). Οποτε εχεις ωορρηξια εχεις ή αυριο ή σημερα το βραδυ (μιας κ εκανες πρωι το τεστ! Οποτε σημερα το βραδυ κ αυριο......ετοιμασου για τρελιτσες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η elenaaa445 είπε:

σε ευχαριστω!!!κ εμεις απο σεπτεμβρη θα καναμε παραπανω εξετασεις να βλεπαμε τι θα καναμε γτ προσπαθουμε καιρο!!το αποφασισατς για εξωσωματικη?ευχομαι να τα εχετε καταφερει μεχρι τοτε!στις διακοπες το τσακωσαμε..τελικα οντως χαλαρωνουν οι διακοπες..κ ειχαμε επαφες καθε μερα οχι καθε δευτερη!

εκτος απο τις πολυκυστικες π εχω μας βγηκε θεμα και με τη μορφολογια του σπερματος! οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες για φυσιολογικη συλληψη και επειδη αλλη υπομονη δεν εχω αποφασισαμε να κανουμε την μεγαλη προσπαθεια μας..και ο θεος βοηθος!!

μπραβο κοπελα μ εισαι απο τις τυχερες κοπελες! μακαρι να μας γινει και εμας η εκπληξη στις διακοπες! ακομα ελπιζω και θα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη!! να σαι καλα και να σου πανε ολα τελεια μεχρι το τελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η miniatoura87 είπε:

εκτος απο τις πολυκυστικες π εχω μας βγηκε θεμα και με τη μορφολογια του σπερματος! οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες για φυσιολογικη συλληψη και επειδη αλλη υπομονη δεν εχω αποφασισαμε να κανουμε την μεγαλη προσπαθεια μας..και ο θεος βοηθος!!

μπραβο κοπελα μ εισαι απο τις τυχερες κοπελες! μακαρι να μας γινει και εμας η εκπληξη στις διακοπες! ακομα ελπιζω και θα ελπιζω μεχρι τελευταια στιγμη!! να σαι καλα και να σου πανε ολα τελεια μεχρι το τελος!

καλα κανεις κ ελπιζεις γτ αλλο το δυσκολο κ αλλο το αδυνατον!δεν σας είπε κανεις οτι οι πιθανοτητες ειναι 0...εστω κ 1/100 να σας δωσουν μπορει να ανήκεις κ εσυ στο 1!να ηρεμήσετε τωρα στις διακοπες κ αν δεν τα καταφερετε πατε στην εξωσωματικη!μωρακι θα κανετε η με τον ενα τροπο η με τον αλλο,αυτο να σκέφτεσαι και να απολαυσεις τις διακοπες σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...