Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Αυτα στα λεω εχοντας πληρη επιγνωση μικροβιολογιας..δε θα σου πω περισσοτερα αλλα δεν ειμςι ασχετη απο το χωρο αυτο για αυτο κ στα γραψα χυμα.. απλα η ωχρινικη φαση στην οποια προφανως βρισκοσουν φαινοταν εξ αρχης..κοινως πηρες τζαμπα ορμονες..ςν εκανες 6 μερα ωορυξια στην 2 που εκανες ελεγχο φαινοταν.. Αρα πηρες αδικα 4 μερες ορμονες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα μάλιστα. Τώρα το κατάλαβα  (ξανθιά εδώ, μην δίνεις σημασία).Ναι θα έπρεπε λες να είχα κάνει ορμονικο έλεγχο πριν ξεκινήσω την διέγερση. Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα τώρα αιματολογικές. Μόνο δύο φορές υπέρηχο πριν ξεκινήσω. Αααα θα του το πω....????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2017 at 3:58 ΜΜ, ο/η elena 2 είπε:

@Mariloux έκανα ωορηξια την 6η μέρα του κύκλου μου...ναι ξέρω κουλό αλλά έγινε. Και ο γιατρός μου τα έπαιξε.Άραγε εχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα κάτι παρόμοιο? Τώρα ααααντε παααλι να αδιαθετησω και να ξανά ξεκινήσω πάλι. Με άλλο πρωτόκολλο τώρα. Πάντα όταν πάω να ξεκινήσω, κάτι συμβαίνει και δεν προχωράει.

Εύχομαι από ότι μου είπε και ο γιατρός σε δεκατέσσερις μέρες θα αδιαθετησω και να μην περιμένω κάνα δίμηνο πάλι, γιατί έχω πολύ άστατο κύκλο.? 

Δεν ξέρω τι άλλο να πω. 

μηπως να αλλαξεις γιατρο κοριτσακι μου. αυτα δεν γινονται στην εξωσωματικη. βλεπεις Ε2 και υπερηχο απο την 2η μερα και αναλογα συνεχιζεις. εδω εγω σε δημοσιο και με ελεγχο μερα παρα μερα, οταν εβλεπαν αποκληση του αιματος με την εικονα του υπερηχου, με εβαζαν καθε μερα για ελεγχο.. πολύ κουλό!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Ααα μάλιστα. Τώρα το κατάλαβα  (ξανθιά εδώ, μην δίνεις σημασία).Ναι θα έπρεπε λες να είχα κάνει ορμονικο έλεγχο πριν ξεκινήσω την διέγερση. Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα τώρα αιματολογικές. Μόνο δύο φορές υπέρηχο πριν ξεκινήσω. Αααα θα του το πω....????

πριν ξεκινησεις? και αφου ξεκινησες ποτε εκανες ελεγχο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/30/2017 at 12:54 ΜΜ, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Καλημέρα!!!με το καλό κ εσυ!!εγω περιμενω ν έρθει ο Ιανουάριος κ ξεκινάω πάλι επισκέψεις κ γιατρούς κ αναζήτησή νέου κέντρου απελπισμένα!

κανε ενα ραντεβου και στο Παπαγεωργιου κορίτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η jazz είπε:

πριν ξεκινησεις? και αφου ξεκινησες ποτε εκανες ελεγχο? 

Και πριν ξεκινήσω δύο φορές και αφού ξεκίνησα άλλες δύο. 

Εσύ jazz μου τι κάνεις? Όλα καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η jazz είπε:

κανε ενα ραντεβου και στο Παπαγεωργιου κορίτσι..

Ναι σευχαριστω έχω κλείσει ηδη!!!εχεις ιδέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Ναι σευχαριστω έχω κλείσει ηδη!!!εχεις ιδέα;

Έκανα εκεί εξωσωματική Σεπτέμβριο- Οκτώβριο. Και πάω για την δεύτερη κατά τον Φεβρουάριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Και πριν ξεκινήσω δύο φορές και αφού ξεκίνησα άλλες δύο. 

Εσύ jazz μου τι κάνεις? Όλα καλά? 

καλα γλυκούλα μου, περιμένω να περάσουν οι γιορτές και με το καλό να ξεκινήσω Ιανουάριο , Φεβρουάριο την δεύτερη προσπάθεια  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να ξεκινήσεις κορίτσι μου,και να είναι και η τελευταία σου και τυχερή.Αρκετή ταλαιπωρία έχεις τραβήξει.Σου το χρωστάει. ??☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου τι διάβασα....

 ..ελπίζω και εγώ να ξανά ξεκινήσω καταστολη18του μήνα αναμένουμε να αδιαθετησει η δότρια..

Γιουπιιιιι????τι καλααα.Όμορφα νέακια είναι αυτά. Μπράβο. Επιτέλους. Αναμένουμε τις εξελίξεις σου λοιπόν!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 τι ειναι αυτα που διάβασα κορίτσι μου? Συμφωνω απόλυτα με οτι σου εχει γραψει η @Finally και ίσως θα πρεπει να επανεξετασεις το θεμα "γιατρός" γιατί αν θυμαμαι καλα κατι παρόμοιο σου ειχε συμβεί και στην σπερματεγχυση... δε γινονται αυτα κορίτσι μου κανονικά αυτα είναι ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ! Συμβουλή μου πριν προχωρησεις σε επόμενη προσπαθεια διεγερσης ψαξε και κανενα αλλο γιατρό... ελπίζω να μην με παρεξηγησεις αλλα αυτα που μας ειπες ειναι αδιανόητα για διέγερση εξωσωματικής!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacockακι μου τι κανείς?Μέρες έχω να σε διαβάσω.Είσαι καλά?

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

δε γινονται αυτα κορίτσι μου κανονικά αυτα είναι ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ!

Τίποτα δεν είναι ελεγχόμενο και δεδομένο στην ζωή.Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Αλλιώς θα ανταποκριθεί ο δικός σου στα φάρμακα αλλιώς ο δικός μου.Για αυτό δεν κάνουμε όλες το ίδιο πρωτόκολλο, ίδια φάρμακα,ίδια σειρά,κτλ.Άλλες ανάγκες έχω εγώ άλλες εσύ άλλες κάποια άλλη κοπέλα. Πχ εμένα η πρεγκνιλ αΝτι για 34 -36 ωρες που κάνει την ωορηξια μου την έκανε πολύ πιο νωρίς 6 -12.Τώρα όσο για αυτό που έγινε πάλι με την ωορηξια, μου το επιβεβαίωσαν όχι ένας αλλά τρεις γιατροί ότι ναι μπορεί να συμβεί  (σπάνια) αλλά ναι.Και την προηγούμενη φορά που δεν προλάβαμε να κάνουμε ωοληψία  (και καταλήξαμε στην σπερματενχυση) ρώτησα γιατρό (οικογενειακος φίλος από τα πεθερικά μου) που είναι σε άλλο μεγάλο κέντρο εξωσωματικής και μου επιβεβαίωσε και εκείνος ότι ναι μπορεί να συμβεί και αυτό. Τώρα τι να πω?Ίσως να ήθελα μικρότερη δόση πρεγκνιλ?Μην νομίζεις δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από αυτά. Ότι διαβάζω από εδώ και γενικά. Και ότι απορία έχω στο τέλος καταλήγει στον γιατρό μου.(τον οποίο τον εχουν παντρέψει τα πεθερικά μου).Σε αυτό το θέμα νοιώθω λίγο τυχερή γιατί είμαι σε οικογένεια γιατρών, πεθερά αναισθησιολόγος και πεθερός χειρούργος. Τώρα το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που μου είπε η Finally,και θα τον ρωτήσω,  γιατί πριν δεν κάναμε αιματολογικές?Αυτά. Εύχομαι να μην σε κούρασα με το τεράστιο μήνυμα. Απλά ήθελα να αναφέρω ότι δεν έχω θέμα περί γιατρού γιατί έχω και από άλλους γνώμες και απόψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2017 at 11:13 ΜΜ, ο/η elena 2 είπε:

Ααα μάλιστα. Τώρα το κατάλαβα  (ξανθιά εδώ, μην δίνεις σημασία).Ναι θα έπρεπε λες να είχα κάνει ορμονικο έλεγχο πριν ξεκινήσω την διέγερση. Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα τώρα αιματολογικές. Μόνο δύο φορές υπέρηχο πριν ξεκινήσω. Αααα θα του το πω....????

Aη γεια σου συνενοηθηκαμε χαχαχα

Δεν διαφωνω στο οτι μπορει να εγινε ωορυξια ( αυτο δε το γνωριζω ειναι εξω απο τις οικογενειακες μας γνωσεις κ πολυ πιθανο να συμβαινει) αλλα στην εξωσωματικη κανεις ορμονες 2 μερα..αν παρεις τα αποτελεσματα διπλα σου γραφει συμφωνα με αυτες τις τιμες σε ποια φαση του κυκλου εισαι..δε γινεται σε 4 μερα( απο τη δευτερη ως την 6 να περασες κ τη φαση ( να στο πω απλα) αναπτυξης ωαριου κ την φαση που σκαει..επρεπε να το χε δει να σε σταματησει γιατι δεν ηταν καλος κυκλος..για αυτο γινονται αλλωστε οι ορμοβες τοτε γιατι 2 μερα δεν εχει κατι αλλο να δεις..μονο κατι τετοιο η καποια σε αυτο να επιμενεις..αφου εχεις θεμα με τον κυκλο θα ζητας ορμονες επειγοντως( βεβαια επρεπε να σου χει.κανει μονος του) τους αγωνιστικους χαιρετισμους μου κ ειθε το 2018 να σε βρει φουσκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ολα ειναι Ελεγχομενα εννοει μετρησιμα κ ισχυει βαση αιματολογικων κ υπερηχων..αυτα που εσυ αναφερεις ειναι ανταποκριση στα φαρμακα που οντως διαφερει..αλλο να μου λεγες μεγαλωσαν γρηγορα κ εκανα ωορυξια 10 μερα η 9 κ αλλο 6 χωρις να το χει δει....να επιμενεις σε ορμονολογικες στην επομενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε όλα τα κορίτσια! :)

 @elena 2 καλα είμαι κοριτσακι μου... μετραω αντίστροφα για να αδιαθετησω και να κανω την υστεροσκόπηση! Σε αυτό που σου εγραψα "ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ" εννοω αυτα που σου λεει και η @Finally οτι θα επρεπε να εχει μετρησει τις ορμόνες σου και βάσει των εξετασεων θα επρεπε να ξερει.

@Mariloux μου κοντευεις ε? την Παρασκευη ειπαμε η εμβρυομεταφορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι @peacock μου την Παρασκευή η εμβρυομεταφορα και η αλήθεια είναι οτι έχω αρχίσει να νιώθω πολύ περίεργα (φοβάμαι για το αποτέλεσμα), να φανταστείς οτι το μόνο που σκέφτομαι είναι τη μέρα της χοριακης πως θα αντέξω να πάρω τα αποτελέσματα!!! ? Προσπαθώ να προετοιμαστώ για παν ενδεχόμενο αλλά δεν καταπιάνεται το αρνητικό με τίποτα... Ελπίζω τις επόμενες μέρες να καταφέρω να ανεβεί λίγο η ψυχολογία μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα ξεκίνησα την Παρασκευή της ενέσεις και έχω έντονη ζαλάδα και πονάει το στήθος μου είναι φυσιολογικό;;???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου με το καλο την Παρασκευη να βαλετε τα εμβρυακια σας!!

Σανσαιν δεν ξερω να σε βοηθησω. Εγω που κανω το μακρυ με γκοναλ εχω αρκετους πονοκεφαλους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Μαριλου με το καλο την Παρασκευη να βαλετε τα εμβρυακια σας!!

Σανσαιν δεν ξερω να σε βοηθησω. Εγω που κανω το μακρυ με γκοναλ εχω αρκετους πονοκεφαλους. 

Και εγώ εχω αλλά αυτό με το στήθος με ξαφνιαζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux μου σε καταλαβαίνω..... υπομονή κοριτσακι μου όσο μπορείς... Με το καλό να μας ανακοινωσεις όμορφα νεα!

@Sunshine 88 κι εγω με τις gonal είχα πόνο στο στηθος και πονοκεφαλους καθε μερα. Καλη και γουρλίδικη διέγερση ευχομαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peaockaki ειδα οτι κι εσυ γκοναλ εκανες. Μακρυ δηλαδη πρωτοκολλο; Πώς ανταποκριθηκες; Εγω τη Δευτερα  4η μερα διεγερσης ειχα μονο 3 ωοθηλακια. Τα δυο επτα χιλιοστων κ το ενα πεντε. 

Αύριο εχω παλι υπερηχο κ ορμονες να δουμε τι γινεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona μου εγω εκανα πρωτόκολλο ανταγωνιστών με gonal. Tην 4η μερα δε θυμαμαι πόσα ωοθηλακια είχα αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια πως όσο περνάνε οι μερες μπορεί να ξεπεταχτούν κι αλλα! Θυμαμαι που καποια στιγμη ειχαμε δει περιπου 10 και πριν την ωοληψία ήταν 25 ωοθηλάκια! (από τα οποία μόνο τα 13 είχαν μεσα ωαριάκι)

Ψυχραιμία όσο μπορείς!

Ο γιατρός τι σου ειπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ξεκίνησα την Παρασκευή της ενέσεις και έχω έντονη ζαλάδα και πονάει το στήθος μου είναι φυσιολογικό;;???

εγω εκανα puregon 300 μοναδες και την δευτερη μερα ειχα φρικτο πονοκεφαλο. μετα τιποτα. ισως ανεβηκε αποτομα η ορμονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω πονοκέφαλο και ενοχλήσεις στην κοιλιά αλλά με προβληματίσει πολύ η φαγούρα που έχω σχεδόν σε ολο το σώμα μιλάμε από το κεφάλι μέχρι τα πόδια ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι από την ένεση ??? άρχιζαν και τα υγρά από κάτω έχω και ένα φούσκωμα πάντα είχα θέμα με το έντερο.Τι τραβάμε και εμείς θα πρέπει να μου πάρουν και αιμα αύριο και την Δευτέρα με τσάκισε η νοσοκόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου μιλά με τον γυναικολόγο σου για να επισκεφτείς οδοντίατρο! Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχεις πρόβλημα για σφραγίσματα κτλ και η τοπική αναισθησία είναι τοπική όπως το λέει και η λέξη! Είχα ρωτήσει οδοντίατρο σε πιθανή εγκυμοσυνη και κάποιο θέμα στα δοντια και μου είπε αυτό επακριβώς!
    • Εύχομαι στις επόμενες μέρες να δεις το θετικο σου❤️ πρέπει να επανέλθω δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να πέσει 💪
    • Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος τα πρώτα συμπτώματα ήταν πολύ πρησμένο στήθος που πόναγε απίστευτα και πονάκια στην κοιλιά όπως αυτά της περιόδου. Επειδή αυτά τα έχω πάντα και σαν συμπτώματα περιόδου (όχι τόσο έντονα όμως όσον αφορά το στήθος), στην αρχή πίστευα πως απλά είναι να μου έρθει η περίοδος. Όπως λες κι εσύ όμως, αυτό συνέβαινε 2-3 μέρες πριν έρθει η περίοδος. Όταν είδα ότι είχε φτάσει μια βδομάδα με αυτά τα συμπτώματα και η περίοδος άφαντη, τότε σκέφτηκα πως πρέπει να κάνω ενα τεστ! Χρονικά κι εμένα έγινε ακριβώς το ίδιο, τα συμπτώματα ξεκίνησαν 1 εβδομάδα μετά την ωορρηξία, και άλλη 1 εβδομάδα μετά, δηλαδή στην αναμενόμενη περίοδο, έκανα το τεστ. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, να κάνεις ένα τεστακι ή μια χοριακη και περιμένουμε νέα σου! ❤️
    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...