Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

@karen όχι δεν λέω για τη finally, εκείνη νομίζω έχει δυο παιδια αλλά απο διαφορετικές εξωσωματικές όχι δίδυμα!! Εγώ έχω ακούσει κάτι 300αρια, δεν ξέρω αν είναι και οι εξετάσεις μέσα σε αυτό το ποσό!!! Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό και νομίζω οτι είναι πλέον αργα αλλά θα το συζητήσω πάλι με τον γυναικολόγο μου!! 

Για τη βιταμίνη D, αν και αργα, έχω ακούσει και εγώ οτι είναι σημαντική και όπως ανακαλύψαμε απο εξετάσεις είχα έλλειψη αλλά το εχω ρυθμίσει με βιταμινουλες (pregnacare conception)

Αααα η επίσκεψη στην λευκού είναι 60-80 μου είπε στο τηλ η γραμματέας που πήρα σήμερα να κλείσω ραντεβού ..από κει και πέρα είναι ανάλογα τι χρειάζεται η κάθε κοπέλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

Δυστυχως δε τα λενε οι γυναικολογοι... Ο ενδοκρινολογος μου εγραψε την εξεταση για τη βιταμίνη... Κι εγω με ανεπαρκεια αυτής ειμαι κ παιρνω συμπληρωμα.

@peacockγια ποσο καιρό θα περνεις αυτή τη βιταμίνη;την επέρνες τώρα που έκανες εξωσωματικη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

 

@elena 2γυρίσαμε!αρχικα αναπτύξαμε το θέμα του κέντρου ότι οταν εγω εκανα διέγερση κ πήγαινα γ παρακολούθηση μου κάνανε υπέρηχο μόνο κ όχι εξέταση οιδτραδολης που κανονικά γίνετε (Επιβεβαιώστε με αν κάνω λάθος)και λέει δν μπορω να Καταλάβω γτ δν έγινε σωστή παρακολούθηση ωαρίων ...ίσως έχει γίνει αρχικά από εκεί κάποιο λάθος αλλιως λέει ήταν χρωμοσωμικη ανωμαλία που κατέληξε σε βιοχημική κύηση.επισης είναι υπέρ να παω η λευκού συνεργάζεστε μαζί της κ λέει πως θα μας βοηθήσει .μου έκανε υπέρηχο κ είδε ότι η ενδομήτριοση μου μεγαλώνει κ μου λεει να έχω στο νου ότι αν φτάσει 5cm πρέπει να βγει και ότι καλό είναι να αφαιρεθεί πριν κάνω άλλη διέγερση γιατί αν μείνει εκεί δεν δίνει καλη ποιότητα ωαρίων...οποτε τα σχεδια μου κολάζουν ..έχω 2κατεψυγμενα τα οποία θα βάλω κάποια στιγμή αλλά για επόμενη προσπάθεια πρέπει να το αφαιρεσω λαπαροσκοπικά.επειτα μ είπε  ότι παρόλο που θα αφαιρεθεί μπορεί σε πεντε μήνες να ξαναβγεί κ λέει για πεντε μήνες θα κάνω κάποιες ενέσεις που κρατάνε σε καταστολή την υπόφυσης έτσι ώστε να μη παράγω ωάρια κ θα περνώ αντισυλληπτικά τουλάχιστον να χω τυπικά περίοδο έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω μετά διέγερση κ να μην εμφανιστεί σε εκεινη τη φάση για να χω καλα ωάρια .πειτε μου κορίτσια έχει κάνει κάποια ;όντως είναι έτσι;ξανά βγαίνει;επισης μου πε κοστίζει 2000  αλλά αν θέλω μπορω να παω να μ το κάνουν στο παπαγεωργιου (δημόσια)να μη πληρώσω τίποτα αφού έχει λέει πολυ καλη λαπαροσκοπική ομάδα τους εμπιστευετε .ποια είναι η δίκη  σας εμπειρία κ γνώμη σας !συχωρατε με για το τεράστιο κείμενο..

 

Καλημέρα  Δέσποινα μου. Ε2 έπρεπε να γινόταν σε κάθε υπέρηχο. Ενδομητριοση μόνο κολπική με υπερηχογράφημα  έχετε δει καλό είναι μια υσυεροσκοπηση για να φανεί η έκταση και η βαρύτητα της και αφαίρεση  τυχόν συμφυσεων που προκαλούνται και κυστες που πρέπει να αφαιρεθούν αν κρίνει ο γιατρος λαμπαροσκοπικα ανώδυνη μέθοδος και ταχεία ανάρρωση. Αντισυλληπτικά  δεν βοηθάΜε γονιμότητα απλά μειώνουν το πόνο στη φάση της περιοδου.νομιζω ότι δεν βοηθά την σαλπιγγα να αφήσει το ωάριο την ώρα της ωορρηξίας  θα σου πουν φίλες με ενδομητριωση δεν τκατεχω και καλά μη σε παραπληροφόρηση με επιφύλαξή όλα. Πριν συνεχίσεις για εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμένα σου καλό θα ταν να κάνεις το λαμπαροσκοπικο. Εύχομαι ότι καλύτερο και μη στεναχωριέσαι όλα αντιμετωπίζονται  εφόσον ανακαλύπτονται. Τα φιλιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Δεσποινα!! . Πφφφ πολλά θέματα μαζί βρε κορίτσι μου... Δεν εχω εμπειρία ενδομήτριοσης, αλλα  γνώμη μου..να μην κάνεις εμβρυομεταφορα αν δεν κάνεις τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός.Ξέρω ότι θα σου φαίνονται βουνό όλα αυτα που είπατε αλλά αν ξεκινήσεις ένα ένα και με ηρεμία,  για ποτε θα ξεμπερδέψεις δεν θα πάρεις χαμπάρι. Και τσουπ θα φτάσει η ώρα για τα κατεψυγμένα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα  Δέσποινα μου. Ε2 έπρεπε να γινόταν σε κάθε υπέρηχο. Ενδομητριοση μόνο κολπική με υπερηχογράφημα  έχετε δει καλό είναι μια υσυεροσκοπηση για να φανεί η έκταση και η βαρύτητα της και αφαίρεση  τυχόν συμφυσεων που προκαλούνται και κυστες που πρέπει να αφαιρεθούν αν κρίνει ο γιατρος λαμπαροσκοπικα ανώδυνη μέθοδος και ταχεία ανάρρωση. Αντισυλληπτικά  δεν βοηθάΜε γονιμότητα απλά μειώνουν το πόνο στη φάση της περιοδου.νομιζω ότι δεν βοηθά την σαλπιγγα να αφήσει το ωάριο την ώρα της ωορρηξίας  θα σου πουν φίλες με ενδομητριωση δεν τκατεχω και καλά μη σε παραπληροφόρηση με επιφύλαξή όλα. Πριν συνεχίσεις για εμβρυομεταφορα με τα κατεψυγμένα σου καλό θα ταν να κάνεις το λαμπαροσκοπικο. Εύχομαι ότι καλύτερο και μη στεναχωριέσαι όλα αντιμετωπίζονται  εφόσον ανακαλύπτονται. Τα φιλιά μου. 

Καλημέρα!!!!οοοτι να ναι οι άλλοι μάλλον στα τυφλά βάδιζαν μεγάλο κ ακουστο κέντρο Θεσσαλονίκης...υπεροχα!υστεροσκοπιση έγινε μόνο οταν εκανα το scratching δν ξέρω αν από εκεί είδε κάτι...πάντως αυτόν Ιούλιο μεγάλωσε λίγο είδαμε...τεσπα...υπομονή ..όλες αυτό κάνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

Καλημέρα @Δεσποινα!! . Πφφφ πολλά θέματα μαζί βρε κορίτσι μου... Δεν εχω εμπειρία ενδομήτριοσης, αλλα  γνώμη μου..να μην κάνεις εμβρυομεταφορα αν δεν κάνεις τις εξετάσεις που σου είπε ο γιατρός.Ξέρω ότι θα σου φαίνονται βουνό όλα αυτα που είπατε αλλά αν ξεκινήσεις ένα ένα και με ηρεμία,  για ποτε θα ξεμπερδέψεις δεν θα πάρεις χαμπάρι. Και τσουπ θα φτάσει η ώρα για τα κατεψυγμένα σου.

Ναι όντως πολλά αλλά γ ακόμα μια φορά θα το ανέβουμε το βουνό...ο γιατρός μ είπε αν θέλω να κάνω την έμβρυο μεταφορά δν παίζει ρόλο σ αυτή τη φάση η ενδομήτριοση .αλλα είναι κάθετος στο να κάνω διέγερση για καινούργια έμβρυα αν δεν την αφαιρέσω...οποτε θα δούμε ...κ πρέπει λέει να φτάσει κ στο κατάλληλο μέγεθος ακόμα έχουμε λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Γιατί δν έμεινες ευχαριστημένη;αν θες πες μας!εγω το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου είπε ότι συνεργάζετε μαζί του κ ότι είναι πολυ καλη στο είδος της κ αξιόλογη 

ακριβως αυτο λεω..ξαναδιαβασε το σχολιο μου..ειναι φοβερη!!!!....και μαλιστα εχει καλη επικοινωνια με το γιατρο μου...μπροστα μου μιλησαν δυο φορες...εγω περιμενω τηλεφωνο της...στην αθηνα την ειδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

ακριβως αυτο λεω..ξαναδιαβασε το σχολιο μου..ειναι φοβερη!!!!....και μαλιστα εχει καλη επικοινωνια με το γιατρο μου...μπροστα μου μιλησαν δυο φορες...εγω περιμενω τηλεφωνο της...στην αθηνα την ειδα

Α ωραία λάθος κατάλαβα σευχαριστω πολυ κοπέλα μ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δεσποινα!! όντως έπρεπε σε κάθε υπέρηχο να σου κάνει και εξέταση οιστραδιολης, εκτός και αν πήγατε με κατεψυγμένα όπου εκει δεν συνηθίζουν να την μετράνε.. Απο όσο ξερω η ενδομητριωση λύνεται μόνο λαπαροσκοπικά με καυτηρίαση των εστιών της και όχι μέσω υστεροσκοπησης.. Για το αν επηρεάζει η όχι μια εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων δεν έχω ιδέα!! Αν έχω δει σωστά σκέφτεσαι να αλλάξεις γιατρό, επομένως μπορείς να πάρεις και απο αυτόν μια δεύτερη γνώμη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

                 Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ

Κορίτσια αδιαθετισα μετά από πολύ καιρό και με πολλά νεύρα.Αύριο κάνω την πρώτη μου ενεσουλα και εγω. ????

Ξεκινάω και εγώ το ταξίδι μου προς το όνειρό. Ψυχή μου...σου έρχομαι,η μαμά είναι στο δρόμο. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα @elena 2 στο είχα πει τα προεόρτια δεν κάνουν ποτέ λάθος!!! Καλή αρχή με τις ενεσουλες σου, ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Χαχα @elena 2 στο είχα πει τα προεόρτια δεν κάνουν ποτέ λάθος!!! Καλή αρχή με τις ενεσουλες σου, ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο!!! 

Ναι αλλά πραγματικά μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να κατέβει. Το σκεφτόταν μάλλον...να έρθω...να μην ερθω...να της σπάσω και άλλο λίγο τα νεύρα?...μπααα όχι ας παω...γιατί δεν την βλέπω καλά αυτή...αρχίζει και το χάνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

@Δεσποινα!! όντως έπρεπε σε κάθε υπέρηχο να σου κάνει και εξέταση οιστραδιολης, εκτός και αν πήγατε με κατεψυγμένα όπου εκει δεν συνηθίζουν να την μετράνε.. Απο όσο ξερω η ενδομητριωση λύνεται μόνο λαπαροσκοπικά με καυτηρίαση των εστιών της και όχι μέσω υστεροσκοπησης.. Για το αν επηρεάζει η όχι μια εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων δεν έχω ιδέα!! Αν έχω δει σωστά σκέφτεσαι να αλλάξεις γιατρό, επομένως μπορείς να πάρεις και απο αυτόν μια δεύτερη γνώμη!! 

@Mariloux σευχαριστω !ναι με κατεψυγμένα εκανα ..γιατί δν παίζει ρόλο οταν είσαι με κατεψυγμένα;ναι πλέον δν μ εμπνέουν εμπιστοσύνη οποτε θα ψΑχτω γ αλλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η nikona είπε:

Ναι η υστεροσκοπηση εχει σχεση μονο με την μητρα. Η ενδομητριωση παραγεται εκτός μητρασ.

Τέλεια ελπιζω να μην πονάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena 2 είπε:

                 Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ

Κορίτσια αδιαθετισα μετά από πολύ καιρό και με πολλά νεύρα.Αύριο κάνω την πρώτη μου ενεσουλα και εγω. ????

Ξεκινάω και εγώ το ταξίδι μου προς το όνειρό. Ψυχή μου...σου έρχομαι,η μαμά είναι στο δρόμο. 

 

 

Γιουχουυυυυ τέλια!!!υπεροχα!!! Καλη αρχή μόνο θετικές σκέψεις !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας κ τα λέμε όλα θέλω να σας πω κ κάτι που συνάντησα σήμερα !πηγα σε ένα κΑταστημα με βότανα κ διΑφορα έλαια θεραπευτικά κ αρωματικά και έτυχε αυτός που το έχει να είναι κ εναλλακτικός θεραπευτής είδα κ το πτυχίο τ στον τοίχο .γενικα ρυθμίζει προβλήματα υγείας με όλα αυτά τα βότανα -μαντζούνια όση ώρα ήμουν εκεί επέρνΑν τηλ διάφορες κ τ λέγαν αποτελέσματα αιματολογικών εξετάσεων κ τους έλεγε τι θεραπεία ν ακολουθήσουν μαζί του .η μια που άκουσα είχε λέμφωμα κ η άλλη υπογονιμότητα και έτσι κ ολας βρικα το θάρρος να αναπτύξω συζήτηση.μου είπε περιληπτικώς θα σας πω ότι παίζει ρόλο στην υπογόνιμο γυναίκα η φεριτίνη ο Σίδηρος και γενικα το αίμα κ μου είπε ότι είχε αρκετά περιστατικά που τα βοήθησε.με δυο ματιές κ δυο κουβέντες μου είπε να κοιτάξω να ρυθμίσω τη διατροφή μου ιδιαίτερα ζάχαρη κ υδατάνθρακες κ ν γίνει μια καλη αποτοξίνωση από τα οιστρογόνα που χουμε πάρει .εν τέλη μου είπε οποτε θέλω να τ παω όλες τις αιματολογικές μ εξετάσεις κ ορμονικές να ρίξει μια μάτια να δει τι μπορεί να με βοηθησει.απλα μ είπε ότι δν είναι εύκολο θα πάρει καιρό κανα 6μηνο Γιαμά φέρουμε σε ισορροπία τον οργανισμό κ ιδανικές συνθήκες κάτι που λέει οι γιατροί δν αν ασχοληθούν τόσο μαζί μας γιατί στη μεση είναι οι κ εξωσωματικές που τους αποφεύρουν πολλά χρήματα ..,κ μ αρεσε όπως μου τα είπε κ άκουγα όλα αυτα  τα τηλεφωνηματα κ το ενδιαφέρον π δείχνει κ δίχως ν Τον πληρώσεις μόνο ότι σ προσφέρει γ θεραπεία .απο τα βοτανα του .έχετε κορίτσια ιδέα καθόλου από μια τέτοια περίπτωση;σκέφτομαι να τ παω. Τις. Εξετάσεις μου κάποια. στιγμη.  ...ευζωία λεγετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δεσποινα!! έχω ξανά ακούσει περιπτώσεις που βοήθησαν τα βότανα η αλήθεια είναι....τωρα τι να πω. Αν θες να μπεις σε αυτή την διαδικασία, τότε ναι....πήγαινε του τις εξετάσεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω κι αυτο με τα βοτάνια είναι αναλογα την περίπτωση κορίτσια... το πρωτο χρόνο προσπαθειων μας το πολέμησα να ρυθμίσω τις ορμόνες με αυτό το τρόπο, επινα κανέλα και λυγαριά η οποια ηταν και μια αηδια και δεν καταφερα κατι. Απο την αλλη εχω γνωστη που με βοτανα εφερε σε μια ισορροπία τις ορμόνες. Δεν χανεις πάντως τιποτα @Δεσποινα!! να δοκιμάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

@elena 2 γλυκιά μας γκρινιάρα! :P Καλή αρχή κοριτσακι μου!!!!!!!

Ευχαριστώ @peacockακι μου.Αλλά ειλικρινά δεν σε καταλαβενω γιατί με λες γκρινιάρα.....χαχαχαχαχαχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...