Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

Χαχαχα. Μόλις τελειώσεις από το γιατρό σου περνά για μια ωοληψια από το σπίτι μου please. Και Σαββατοκύριακο (αν μπορείς πρωί γιατί μετά θα βγω) έλα για μια εμβρυομεταφορα. Πρόωρη γήρανση ωοθηκών είναι κάτι σαν πρόωρη κλιμακτηριος.Το ανακάλυψα στα 35.

Ελπιζω να είσαι οικονομικότερη από όλους κ έρχομαι!!ετοιμασαι τα εργαλεία!!!δν το χω ξανά ακούσει αυτό...τι να πω...σε λίγο θα μπούμε κατάψυξη ολόκληρες όχι μόνο τα έμβρυα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Είναι τσιμπημένος ναι ρώτησα για την τιμή της κ έμαθα αλλά έχουμε δώσει τόσα κ τόσα όλες οποτε γνώμη μου για μένα είναι να λυθούν τυχόν αλλά προβλήματα αν μ βρει αυτή κ μετά εξωσωματικη να είμαι οσο πιο σίγουρη γίνετε...πείσεις άκουσα πως δίνει πολλές εξετάσεις κ ακριβές πχ σύνολο μ είπαν 500ων ευρο..μια γνωστή μου δν πετύχαινε ούτε με εξωσωματικές πήγε σε αυτήν κ της βρικε έλλειψη dβιταμίνης έκανε θεραπεία κ έκανε μωρό τελικά έτσι λοιπόν αποφάσισα να κλείσω ραντεβού βα παω κ να δούμε 

εγώ θυμάμαι μια 250ευρω στοίχισε οι άλλες ήταν φθηνές Ε σε ξεκιναειμε κάποιες στην αρχή και αναλόγως αποτελεσμάτων συνεχίζει σε περαιτερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι να τσεκαρεις οντως για βιταμίνη D γιατι παιζει ρολο. Διαβαζα οτι οι περισσοτερες γυναικες που ειναι στα κεντρα εξωσωματικης εχουν ελλειψη αυτής τνς βιταμινης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Α ρε μαγκουφιά  ???????????τώρα θυμήθηκα η τελευταία  να ταν γλυκιά μου που την έκανες? Δεν έχεις κατάψυξη? Με διέγερση  η φυσικό. 

Με διέγερση 9ωαρια 4εμβρυα κ τώρα έμειναν 2δν ξέρω αν θέλω να τα βάλω γτ θα αλλάξω κέντρο κ δν ξέρω πια είναι η διαδικασία αν γίνετε να τα μεταφέρω σε νέο κέντρο..Αχ δν ξέρω έχω πολλές απορίες ελπιζω απόψε που θα παω γυναικολόγο να με ξεμπλέξει κ να σας πω κ γω τα νέα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

εγώ θυμάμαι μια 250ευρω στοίχισε οι άλλες ήταν φθηνές Ε σε ξεκιναειμε κάποιες στην αρχή και αναλόγως αποτελεσμάτων συνεχίζει σε περαιτερω

Καλα ναι κάθε περίπτωση διαφορετική ...για να δούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κοριτσάκι να τσεκαρεις οντως για βιταμίνη D γιατι παιζει ρολο. Διαβαζα οτι οι περισσοτερες γυναικες που ειναι στα κεντρα εξωσωματικης εχουν ελλειψη αυτής τνς βιταμινης.

Σοβαρά Ε;καλα γτ δν μας το λενε α πτή. Αρχή δν καταλαβαίνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Δεσποινα!! είπε:

Καλα ναι κάθε περίπτωση διαφορετική ...για να δούμε 

Ναι διαφορετική αλλά κάποιες εξέτασεις για αρχή είναι στάνταρ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen όχι δεν λέω για τη finally, εκείνη νομίζω έχει δυο παιδια αλλά απο διαφορετικές εξωσωματικές όχι δίδυμα!! Εγώ έχω ακούσει κάτι 300αρια, δεν ξέρω αν είναι και οι εξετάσεις μέσα σε αυτό το ποσό!!! Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό και νομίζω οτι είναι πλέον αργα αλλά θα το συζητήσω πάλι με τον γυναικολόγο μου!! 

Για τη βιταμίνη D, αν και αργα, έχω ακούσει και εγώ οτι είναι σημαντική και όπως ανακαλύψαμε απο εξετάσεις είχα έλλειψη αλλά το εχω ρυθμίσει με βιταμινουλες (pregnacare conception)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως δε τα λενε οι γυναικολογοι... Ο ενδοκρινολογος μου εγραψε την εξεταση για τη βιταμίνη... Κι εγω με ανεπαρκεια αυτής ειμαι κ παιρνω συμπληρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@karen όχι δεν λέω για τη finally, εκείνη νομίζω έχει δυο παιδια αλλά απο διαφορετικές εξωσωματικές όχι δίδυμα!! Εγώ έχω ακούσει κάτι 300αρια, δεν ξέρω αν είναι και οι εξετάσεις μέσα σε αυτό το ποσό!!! Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό και νομίζω οτι είναι πλέον αργα αλλά θα το συζητήσω πάλι με τον γυναικολόγο μου!! 

Για τη βιταμίνη D, αν και αργα, έχω ακούσει και εγώ οτι είναι σημαντική και όπως ανακαλύψαμε απο εξετάσεις είχα έλλειψη αλλά το εχω ρυθμίσει με βιταμινουλες (pregnacare conception)

Ναι δυο από διαφορετικές ναι. Πω πω παίρνουν τέτοια λεφτά τι να πω καθόλου απίθανο. Συνήθως πολλές φορές επιτρέψουμε σε γιατρούς που δεν χρειαζόμαστε μόνο Κ μόνο επειδή πήγε η άλλη μας είπε η άκουσε η δεν ξέρω και εγώ. Όλα γίνονται βήμα βήμα και όταν έχεις εμπιστοσύνη  στο γιατρό σου να ξέρεις ότι αν χρειαστείς πχ αιματολογικές ανοσολογο η οτιδήποτε θα σε στείλει  η άκουω πολλές φορές Α. Αυτή την εξέταση δεν την έχουμε κάνει ανεβάζετε το κόστος και εξετάσεις που δεν χρειάζονται και δεν αναφέρομαι στις βασικές απαραίτητες όπως ορμονολογικος έλεγχος σαλπιγγιγραφια Κ. Λ αυτές που κάνουν πριν από πρώτη προσπάθεια. Και εγώ πήγα αιματολογικές τη βρήκα τίποτα μόνο κάποιες μεταλλάξεις θρομβοφιλιας οι οποίες δεν ήταν και αιτία για την μη εμφύτευση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@Δεσποινα!! έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για την Λευκού, την είχε μια γνωστή η οποία μετά απο 3 αποβολές (απο φυσική σύλληψη) έφερε στον κόσμο 2 γλυκύτητα διδυμάκια (απο εξωσωματική), κάνοντας καθημερινά αντιπηκτικες ενεσεις.. Είχε θρομβοφιλια και κανένας γυναικολόγος δεν της είχε προτείνει να κάνει εξετάσεις!! Εμένα συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου μαζί της και της έδειξε εκείνος τις εξετάσεις μου, αλλά το σκέφτομαι μήπως έπρεπε να πάω μόνη μου...

Εχω ακούσει οτι οι αιματολόγοι είναι λίγο τσιμπημένοι στις επισκέψεις, αλλά ας μας πουν και τα κορίτσια που έχουν προσωπική εμπειρία!!

 

κοριτσια μου πηγα προσφατα...για το εργο που προσφερει λιγα παιρνει..ενιωσα δεος οτι στεκομουν απεναντι της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυλαγε τα ρουχα σ να χεις τα μισα λεω εγω... Κι αν ειχες θρομβοφιλια ομως κ δε το γνωριζες; Μετα απο αποτυχιες σ λενε να ψαχτεις οι γυναικολογοι.. Εγω παντως λανβ εκει τα δικα μου κ μου λεει συνεχεια ο γιατρος "θα στο κοψω το ιντερνετ" χαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Αντε ειχαμε χαθεί!! Χαρηκα που μπήκατε! 

Δεν προλαβα να σας διαβασω πολυ αναλυτικα. Ειδα ομως οτι λετε για θρομβοφιλια κ βιταμινη ντε. Εμας μας προτειναν απο το κεντρο πριν ξεκινησουμε να κανουμε αυτες τις εξετασεις αν θελουμε κ μπορουμε κι ετσι τις καναμε. Οπότε κι εγω παιρνω βιταμινη ντε τωρα γιατι εχω ελλειψη. Κ θρομφοβιλια εκανα κ βγηκε ελαφρως αυξημενη η ομοκυστεινη κ δυο μεταλλαξεις σε γονιδια. Πηγα σε αιματολογο πριν λιγες μερες κ μου ειπε να παρω μονο σαλοσπιρ. 

Τωρα ειμαι ακομη στην καταστολη. Περιμενω να αδιαθετησω κ να ξεκινησω σιγα σιγα τη διεγερση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@antzy9 πόσο σου κόστισε η αιματολόγος; Σου δίνει να κανεις ειδικές εξετάσεις ή πας αυτές που έχεις ήδη κανει; Και κάτι τελευταίο σου δίνει γενικές οδηγίες ή συγκεκριμένα σε περίπτωση εγκυμοσύνης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

@antzy9 πόσο σου κόστισε η αιματολόγος; Σου δίνει να κανεις ειδικές εξετάσεις ή πας αυτές που έχεις ήδη κανει; Και κάτι τελευταίο σου δίνει γενικές οδηγίες ή συγκεκριμένα σε περίπτωση εγκυμοσύνης; 

100.Πηγα με ολες τις εξετασεις μου διοτι εχω μεγαλο φακελο και τοτε αυτη μου ζητησε καποιες συμπληρωματικες για μενα κ για το συζυγο.Σε γνωστο συμβεβλημένο εργαστηριο  πληρωσα 180.Για αρχη μου εδωσε συμπληρωματικα βιταμινες και απο σημερα περιμενω τηλεφωνικο ραντεβου.Επισης μου ειπε οτι θα την ξαναδω δυο φορες κατα τη διαρκεια μελλοντικης εγκυμοσυνης.Μας ενθαρυνε πολυ!!! Ειναι φοβερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου !

Διαβάζω όσα γράφετε και μια απορία έχω... όλες οι κοπέλες που έχουν μείνει φυσιολογικά ΚΑΜΙΑ δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ θέμα;;;;

Γιατί να είναι τόσο δύσκολο σε κάποιες και τόσο εύκολο σε άλλες ; :blush: ΟΥΦ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@antzy9 σε ευχαριστώ πολύ θα την απάντηση!! 

@eriv να ξέρες πόσες φορές το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό!! Δε φτάνει που μοχθούμε να μείνουμε έγκυες έχουμε και χίλια δυο προβλήματα να μας ακολουθούν, θρομβοφιλια, ενδομητριωση, χρωμοσωμικές ανωμαλίες, ελλείψεις βιταμινών, αποβολες, βιοχημικες, παλινδρομες και πολλά αλλα... ΟΥΦ δεν λες τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariloux είπε:

@antzy9 σε ευχαριστώ πολύ θα την απάντηση!! 

@eriv να ξέρες πόσες φορές το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό!! Δε φτάνει που μοχθούμε να μείνουμε έγκυες έχουμε και χίλια δυο προβλήματα να μας ακολουθούν, θρομβοφιλια, ενδομητριωση, χρωμοσωμικές ανωμαλίες, ελλείψεις βιταμινών, αποβολες, βιοχημικες, παλινδρομες και πολλά αλλα... ΟΥΦ δεν λες τίποτα 

Ναι ρε παιδί μου, ενέσεις και πάλι ενέσεις και δώσε χάπια και πάρε βιταμίνες και φάε ψάρια και κάνε αυτό και εκεινο και το άλλο !!! Και τι ζητάμε;;; Μια ++++ χοριακή.

Τελικά καταλήγω οτι όσες έχουν μείνει φυσιολογικά είναι πολύ τυχερές πραγματικά !

Εννοώ οτι πρέπει να συνδυαστούν κάποια πράγματα μέσα μας, να περάσει από εδώ, να κολλήσει εκεί κλπ!

Μετά τις εμβρυομεταφορές σκέφτομαι τώρα τι να γίνεται εκεί μέσα; Προχωράει ή κόλλησε κάπου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν πιστεύω οτι υπάρχουν γυναίκες που μένουν έγκυες μετά απο εξωσωματική και απολαμβάνουν την εγκυμοσύνη τους!! Υπάρχει μονίμως αγχος, φόβος, αγωνία!! Αααααχχχχχχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

Η αλήθεια είναι οτι δεν πιστεύω οτι υπάρχουν γυναίκες που μένουν έγκυες μετά απο εξωσωματική και απολαμβάνουν την εγκυμοσύνη τους!! Υπάρχει μονίμως αγχος, φόβος, αγωνία!! Αααααχχχχχχ 

και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό ! Άγχος να πάνε όλα καλά, να είναι όλες οι εξετάσεις οκ! 

Αλλά προς το παρόν περιμένω για αρχή αυτό το +++. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η karen είπε:

εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα  για την Θεσσαλονίια λες? Έχει και άλλους πολύ καλούς εδώ αιματολογικές τέλος πάντων εύχομαι ότι καλύτερο 

Ναι για αυτήν κ πλέον Παει κ Αθήνα είδα θα παω τον Ιανουαρίο κ θα σας πω εντυπώσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

κοριτσια μου πηγα προσφατα...για το εργο που προσφερει λιγα παιρνει..ενιωσα δεος οτι στεκομουν απεναντι της

Γιατί δν έμεινες ευχαριστημένη;αν θες πες μας!εγω το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου είπε ότι συνεργάζετε μαζί του κ ότι είναι πολυ καλη στο είδος της κ αξιόλογη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Δέσποινακι οχι.Δεν έχω πολυκυστικες. Ο γιατρός μου λέει ότι οφείλεται στην υποφηση και ίσως σε πρόωρη γήρανση ωοθηκών. 

Πες μας τα νέα σου μόλις γυρίσεις από το γιατρό σου, και πως θα προχωρήσετε τωρα.

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Δέσποινακι οχι.Δεν έχω πολυκυστικες. Ο γιατρός μου λέει ότι οφείλεται στην υποφηση και ίσως σε πρόωρη γήρανση ωοθηκών. 

Πες μας τα νέα σου μόλις γυρίσεις από το γιατρό σου, και πως θα προχωρήσετε τωρα.

@elena 2γυρίσαμε!αρχικα αναπτύξαμε το θέμα του κέντρου ότι οταν εγω εκανα διέγερση κ πήγαινα γ παρακολούθηση μου κάνανε υπέρηχο μόνο κ όχι εξέταση οιδτραδολης που κανονικά γίνετε (Επιβεβαιώστε με αν κάνω λάθος)και λέει δν μπορω να Καταλάβω γτ δν έγινε σωστή παρακολούθηση ωαρίων ...ίσως έχει γίνει αρχικά από εκεί κάποιο λάθος αλλιως λέει ήταν χρωμοσωμικη ανωμαλία που κατέληξε σε βιοχημική κύηση.επισης είναι υπέρ να παω η λευκού συνεργάζεστε μαζί της κ λέει πως θα μας βοηθήσει .μου έκανε υπέρηχο κ είδε ότι η ενδομήτριοση μου μεγαλώνει κ μου λεει να έχω στο νου ότι αν φτάσει 5cm πρέπει να βγει και ότι καλό είναι να αφαιρεθεί πριν κάνω άλλη διέγερση γιατί αν μείνει εκεί δεν δίνει καλη ποιότητα ωαρίων...οποτε τα σχεδια μου κολάζουν ..έχω 2κατεψυγμενα τα οποία θα βάλω κάποια στιγμή αλλά για επόμενη προσπάθεια πρέπει να το αφαιρεσω λαπαροσκοπικά.επειτα μ είπε  ότι παρόλο που θα αφαιρεθεί μπορεί σε πεντε μήνες να ξαναβγεί κ λέει για πεντε μήνες θα κάνω κάποιες ενέσεις που κρατάνε σε καταστολή την υπόφυσης έτσι ώστε να μη παράγω ωάρια κ θα περνώ αντισυλληπτικά τουλάχιστον να χω τυπικά περίοδο έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω μετά διέγερση κ να μην εμφανιστεί σε εκεινη τη φάση για να χω καλα ωάρια .πειτε μου κορίτσια έχει κάνει κάποια ;όντως είναι έτσι;ξανά βγαίνει;επισης μου πε κοστίζει 2000  αλλά αν θέλω μπορω να παω να μ το κάνουν στο παπαγεωργιου (δημόσια)να μη πληρώσω τίποτα αφού έχει λέει πολυ καλη λαπαροσκοπική ομάδα τους εμπιστευετε .ποια είναι η δίκη  σας εμπειρία κ γνώμη σας !συχωρατε με για το τεράστιο κείμενο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...