Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 21 ώρες, ο/η peacock είπε:

Koρίτσια συγχωρέστε με για την καθυστερηση....

Πριν λίγο εμαθα πως είναι αρνητικό.....

Πίστευα οτι είμαι προετοιμασμενη... δυστυχως όμως ο πονος είναι μεγαλος και δεν αντεχεται... δεν μπορείς να είσαι προετοιμασμενη για κατι τετοιο τελικά...

Θα μαζέψω τα κομμάτια μου σιγουρα αλλα τωρα θελω το χρόνο μου.... ποναει παρα πολύ ρε κορίτσια.... Δεν αντεχει η καρδια μου....

Αχ ψυχή μου λυπάμαι αλλά δυστυχώς  ο δρόμος μας είναι δύσκολος... Πολλες φορές θέλω να γράψω πολλά άλλα δεν μπορώ για να μην προκαλώ άγχος.Πονάει αρκετά η κάθε μία αρνητική χοριακη  και η μια περισσότερη  από την προηγούμενη.  Μην απελπίζεσαι  ξεχνατην και συνέχισε πάλι άλλωστε τα κατεψυγμένα  σου σε περιμένουνε   ??. Φιλάκια πολλά ???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου δυστυχως ετσι είναι... ο δικός μας δρόμος είναι πολύ δυσκολος... θελει πολύ κουραγιο για να αντεχεις... την διαδικασία, το αγχος και ίσως το αρνητικό αποτελεσμα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@karen μου δυστυχως ετσι είναι... ο δικός μας δρόμος είναι πολύ δυσκολος... θελει πολύ κουραγιο για να αντεχεις... την διαδικασία, το αγχος και ίσως το αρνητικό αποτελεσμα...

 

Ναι θέλει αλλά ο Θεος μας δίνει δυνάμη αντοχή και κουράγιο να συνεχίζουμε.Σε κάθε προσπάθεια υπάρχουν δυστυχώς και δυο και όχι ένα και το θετικό και το αρνητικό αποτέλεσμα .Εμεις ελπίζουμε στα καλύτερα αποτελέσματα  αλλά πάντα είμαστε προετοιμασμένες για τυχόν αποτυχίες. Έτσι λειτουργούσα και εγώ όταν πρωτοξεκινησα η πρώτη μου δεν με πείραξε τόσο πολύ έλεγα δεν πειράζει  με τη δεύτερη  η όποια με άγγιξε στη επόμενη με έριξε τόσο πολύ  που πήγαινα με το σίγουρο από την αρχή της διαδικασίας και πριν καν ολοκληρωθεί η φτάσω στην ημέρα της χοριακης το αρνητικό  αποτέλεσμα. Οι επόμενες που ακολούθησαν ούτε για χοριακη δεν πήγαινα εφόσον καταλάβαινα ότι δεν έχω πετύχει  και ήμουν σίγουρη για την αναμενόμενη περίοδος. Δεν έψαξα ποτέ μου για συμπτώματα εμφύτευσης ούτε τεστ εγκυμοσύνης  πήρα όταν έρθει  η στιγμή  η σειρά μας να σαι σίγουρη  ότι κάτι μέσα σου έντονο θα σου λέει ότι ναι υπάρχω μέσα σου θα νιώθεις απερίγραπτο συναίσθημα  αλλά θα σαι τόσο σίγουρη  που δεν θα σαι νοιάζει ούτε καν ημέρα της χοριακης.            Ας μην κοροϊδευόμαστε  μην το παρεξηγήσεις  η μου θυμώσεις και ας αντικρίζουμε κατάματα την πραγματική δυσκολία της κατάστασης μας ναι είναι δύσκολο όχι ακατόρθωτο άλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο για να μπορούμε  να δεχόμαστε πιο εύκολα την κατάσταση που δεν είναι αυτή που μας ευχαριστεί. Λογια παρηγοριάς δεν θα γράψω και  σ αγαπώ και στεναχωρήθηκα ναι ειλικρινά και σε νιώθω όχι δεν είμαι κακιά και εγώ είμαι μια σαν όλες μας που παλεύουν  για την απόκτηση του δικού τους παιδιού αλλά επειδή  ξέρω ότι δεν είναι αρκετά να σου απαλύνουν το πόνο και όλα τα χιλιάδες άσχημα συναισθήματα  που νιώθεις  ??.θα σου ευχηθώ όμως να σαι καλά γερή δυνατή να συνεχίζεις να παλεύεις. Οι προσπάθειες  σου ελπίζω να σε ανταμειψουν γρήγορα ???????????????????????Πίστη -Υπομονη -Επιμονη.                           Όταν ξεκινάς όλα ειναι τόσο εύκολα στην πορεία  κάνουν την εμφάνιση  τους οι δυσκολίες αλλά τις πολεμάμε και συνεχίζουμε και πάλι από την αρχή.  ⭐️?⭐️?⭐️?⭐️?Φιλάκια ??????RAMBO????μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου σημερα που είμαι καλύτερα από χθες εχω να πω ότι ο κοσμος να χαλάσει μαμα θα γίνω... με τον εναν ή τον αλλο τρόπο... Ετσι είναι όπως τα λες.. λίγο λιγο βγαίνουν οι δυσκολίες ομως η θεληση μας για ενα μωρακι μας δίνει δυναμη να συνεχίζουμε! Θελω να πιστευω οτι όλες μας θα τα καταφερουμε και ελπίζω συντομα!

Τι όμορφα που θα νιωθουμε όταν τα καταφερουμε επιτελους...ε? Θα λεμε "πάλεψα με εξωσωματικες και βγηκα νικήτρια!" :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η peacock είπε:

@karen μου σημερα που είμαι καλύτερα από χθες εχω να πω ότι ο κοσμος να χαλάσει μαμα θα γίνω... με τον εναν ή τον αλλο τρόπο... Ετσι είναι όπως τα λες.. λίγο λιγο βγαίνουν οι δυσκολίες ομως η θεληση μας για ενα μωρακι μας δίνει δυναμη να συνεχίζουμε! Θελω να πιστευω οτι όλες μας θα τα καταφερουμε και ελπίζω συντομα!

Τι όμορφα που θα νιωθουμε όταν τα καταφερουμε επιτελους...ε? Θα λεμε "πάλεψα με εξωσωματικες και βγηκα νικήτρια!" :)

Δεν είμαστε και αναίσθητες η πρώτη μέρα των αποτελεσμάτων  ναι είναι δύσκολη και ψυχολογία ανύπαρκτη. Άστα αυτά για λεγε τι έχεις καβατζά το απόθεμα κατάψυξης?  ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen το απόθεμα της καταψυξης... χαχαχαχα Θεα!

Λιγο μπαρμπα-Σταθη αρακα, 2 μπριζόλες χοιρινές και 7 βλαστοκύστες ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@karen το απόθεμα της καταψυξης... χαχαχαχα Θεα!

Λιγο μπαρμπα-Σταθη αρακα, 2 μπριζόλες χοιρινές και 7 βλαστοκύστες ακόμα..

Α! Στο καλό σου  ???Μπάρμπα Στάθης ανάμεικτα πωπω διαιτητικά έμβρυα χέχε.Ποσο γέλασα αχ σε καλό μας!! Εφτά ουουουου μπόλικο πράμα  ορίστε γιατί στεναχωριέσαι.Ποσα πληρώνεις τώρα μόνο εμβρυομεταφορα εεε.Δεν μου λες σε ποια μέρα τα βάλεις πάλι στην ίδια με την πρώτη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλα δεν επιβιώνουν όλα.... σωστα? πφφφ! Τεσπα οτι γίνει... δε μπορω να σκεφτομαι και αυτό...

Νομίζω στην εμβρυομεταφορά θα δει πως θα είναι το ενδομήτριο και αναλόγως θα προχωρησει... Ναι μόνο εμβρυομεταφορά τωρα θα πληρωνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια θα ήθελα να ρωτήσω η εξετάσει θρομβοφιλια γράφεται?και πόσο στοιχίζει?η γνώμη σας να την κάνω πριν προχωρήσω σε εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 δυστυχώς δεν γραφεται! Προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλο να ψάχνουμε καποια πραγματακια πριν την εξωσωματική για να μην εχεις κ αυτο σαν δευτερη σκεψη..να ξερεις αν εχεις η οχι κ να το αντιμετωπισεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα παει σε αιματολογο και μου ειχε γραψει διαφορες εξετασεις για θρομβοφιλια κτλ αλλα δε θυμαμαι ποσο ειχαμε δωσει..ηταν πολλα παντως γιατι δεν γραφονται δυστυχως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 εγώ την έκανα πριν κανα 8μηνο περίπου, ο γιατρος μου (γυναικολόγος &όχι αιματολόγος) το έψαξε αρκετά και να σου πω οτι κάποιες απο τις εξετάσεις γράφονται γτ αν δεν τις γράψεις είναι πανάκριβο όλο το πακέτο, εγώ πλήρωσα 170€ για όλες!! Μια γνωστή μου πρόσφατα μου είπε οτι πλήρωσε γύρω στα 140€..

Οσον αφορά το αν πρέπει να το κανεις ή όχι, αυτό είναι στην κρίση τη δίκη σου &στου γιατρού.. Εγώ την έκανα γτ είχα μια παλινδρομη &πάλι με δική μου πρόταση όχι του γιατρού!! Υπάρχουν βέβαια και πολλές γυναίκες που δεν κάνουν την εξέταση &σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κάνουν προληπτικά ενεσεις ηπαρινης.. Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως με τραβάει κατα ένα τσακ πιο πολύ να σου πω να κανεις την εξέταση και να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@elena 2 εγώ την έκανα πριν κανα 8μηνο περίπου, ο γιατρος μου (γυναικολόγος &όχι αιματολόγος) το έψαξε αρκετά και να σου πω οτι κάποιες απο τις εξετάσεις γράφονται γτ αν δεν τις γράψεις είναι πανάκριβο όλο το πακέτο, εγώ πλήρωσα 170€ για όλες!! Μια γνωστή μου πρόσφατα μου είπε οτι πλήρωσε γύρω στα 140€..

Οσον αφορά το αν πρέπει να το κανεις ή όχι, αυτό είναι στην κρίση τη δίκη σου &στου γιατρού.. Εγώ την έκανα γτ είχα μια παλινδρομη &πάλι με δική μου πρόταση όχι του γιατρού!! Υπάρχουν βέβαια και πολλές γυναίκες που δεν κάνουν την εξέταση &σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κάνουν προληπτικά ενεσεις ηπαρινης.. Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως με τραβάει κατα ένα τσακ πιο πολύ να σου πω να κανεις την εξέταση και να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!! 

λες είναι καλύτερα ε? Γιατί εμένα αυτό μου είπε προληπτικά στην επόμενη προσπάθεια να κάνω ! αλλά και εγώ σκεφτόμουν να το κοιτάξω πιο πριν. Επίσης μου ανέφερε και για έναν ορό για τα natural killer cells το γνωρίζει καμία αυτό; Μου είπε οτι μετά την ωοληψία (αν θυμάμαι καλά) να κάνω ένα ορό 2-3 ώρες γι αυτό το λόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock θα στο πω όπως το κατάλαβα εγώ και αν κάποια κοπέλα γνωρίζει με διορθώνει.. οτι ο οργανισμός έχει κύτταρα που καταπολεμούν οτιδήποτε ξένο (αρρώστιες, μικρόβια κλπ) οπότε μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να θεωρεί ξένο σώμα το έμβρυο και να το καταπολεμά.

Και αυτά τα 2 τις ενέσεις και αυτόν τον ορό μου είπε οτι θα τα κάνουμε, όχι πως υπάρχει λόγος αλλά γιατί δεν μπορεί να βρει κάποιο λόγο που δεν πέτυχε η τωρινή προσπάθεια! Οπότε να έχει καλύψει και αυτό το ενδεχόμενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι @peacock μου μερικές όχι όλες!! Με βοήθησε πολύ ο γιατρός (με λυπήθηκε φαίνεται Χαχα)... 

@eriv η αλήθεια είναι οτι συστήνουν την εξέταση αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό ή αν έχεις πάνω απο τρεις αποβολές, αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω αυτά τα λεφτά πάρα να κάνω καθημερινά προληπτικές ενεσεις για 10 μήνες... Για τα natural killer δεν μου έχει αναφέρει κανένας γιατρός, μόνο απο φόρουμ έχω ακούσει γι'αυτο!! Για ποιο λόγο σου προτείνει τη θεραπεία, υπάρχει κάποια ένδειξη; Πόσο θα σου χρεώσει τον ορό αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου γιατρος δεν ηταν πολυ υπερ να κοιταξω για θρομβοφιλιες κτλ και με τσ πολλα καθότι τον ζαλιζω τον ανθρωπο χεχεχε μου συστησε την αιματολογο που πηγα κ με ανελαβε... Βεβαια τα πληρωσαμε ολα αλλα δε πειραζει..τουλαχιστον μου εφυγε μεγαλο βαρος. 

Σχετικα με τον ορο αυτο που λεει η εριβ μας το prezolon που μας δίνουν πανω κατω κατι αναλογο δε κανει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux ναι έχεις δίκιο και εγώ γι αυτό το λόγο θέλω να την κάνω πριν. Θα τον ενημερώσω βέβαια (και μακάρι να μου γράψει κ εμένα).

Όχι δεν τον ρώτησα για το κόστος... Πήγα να συζητήσουμε λίγες μέρες μετά την αποτυχημένη προσπάθεια και ήμουν λίγο κοσμάρα έως πολύ. Ήθελα απλά να μου πει αν είχε βρει κάποιο λόγο που δεν πέτυχε και αν κάτι "διορθώνεται". Μου είπε οτι θα τα συζητήσουμε και πιο αναλυτικά πριν την επόμενη και το άφησα να αδειάσω λίγο το μυαλό μου. Εξάλλου τώρα ξανά από το νέο χρόνο.. 

Απ ότι κατάλαβα όχι δεν υπάρχει ένδειξη απλά να έχει καλύψει και αυτό το ενδεχόμενο... ούτε εγώ το είχα ακούσει ξανά οπότε υποθέτω οτι δεν είναι στα στάνταρ που σου κάνουν. Ξέρω κ εγώ;

αι στο καλό σε λίγο καιρό θα κοντεύουμε να πάρουμε όλες πτυχία γυναικολόγου με ειδίκευση στην υπογονιμότητα με τόσες γνώσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock έχω ξοδέψει τα like της ημέρας αλλά στο γράφω εδώ xaxa..

Άλλο αυτό με τον περιορισμό στα like...  γιατί βρε αγαπητό φόρουμ μας;;; άσε μας να ξεδώσουμε στα like, thanks, xaxa κλπ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα @eriv συμφωνώ απόλυτα μαζί σου θα τα πάρουμε τα πτυχία μας, να ρωτήσω για ποιο λόγο κανεις εξωσωματική; Έχεις καταψυγμενα για την επόμενη προσπάθεια ή θα πας σε κύκλο με διέγερση; Πολλές φορές είναι και θέμα τύχης, δεν σημαίνει οτι δεν πέτυχε γτ κάτι έφταιξε, ίσως απλά δεν έτυχε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...