Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Διάβαζα παλιότερα ανάλογα θέματα με γυναίκες που παλευαν με την εξωσωματική και τις θαύμαζα για τη δύναμη ψυχής τους.. Τελικά είμαι κι εγω μία από αυτες... Η δυναμη που εχουμε μεσα μας για να τα περάσουμε όλα αυτα.. τις ενεσεις..τα χαπια.. τις εξετασεις.. την ωοληψία..την εμβρυοματφορά..την αναμονή... και ίσως το αρνητικό αποτελεσμα... το θελω μας να γίνουμε μανούλες είναι πολύ μεγαλο και στο τελος θα νικήσει! Συμφωνω με τη @Mariloux μας χάθηκε η μάχη, όχι ο πόλεμος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz μου λυπάμαι πολύ...βάζω τον εαυτό μου στην θέση σου...και τρελαίνομαι. Μάζεψε τα κομμάτια σου κορίτσι μου σήκω σιγά σιγά στα πόδια σου και μην το βάλεις κατω.Ξέρω πως πονάει πολύ τωρα...όμως θα περάσει...και θα ξανά προσπαθησεις πιο δυνατή παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz κοριτσακι μου λυπαμε πολη δεν μπορει καμια λεξη μας να σε παρηγωρησει αλλα να σκεφτεσαι κατι...... Μπορει να πεφτουμε αλλα ειναι μονο για να παρουμε φορα και να συνεχεισουμε ποιο δυνατοι!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάρες μου, σας ευχαριστώ όλες παρα πολύ για την συμπαράσταση ❤ ! Δυστυχώς πρέπει όλες όσες προσπαθούμε να είμαστε προετοιμασμενες κ για το αρνητικό..

σε 2-3 κύκλους ελπίζω να μπορώ να ξανά προσπαθήσω με καινούριες δυνάμεις ????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο @jazz έτσι ακριβώς είναι!! Έχουμε τεράστια δύναμη μέσα μας και το καταλαβαίνουμε μόνο όταν ξεπερνάμε τις δυσκολίες της ζωής!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η jazz είπε:

κοριτσάρες μου, σας ευχαριστώ όλες παρα πολύ για την συμπαράσταση ❤ ! Δυστυχώς πρέπει όλες όσες προσπαθούμε να είμαστε προετοιμασμενες κ για το αρνητικό..

σε 2-3 κύκλους ελπίζω να μπορώ να ξανά προσπαθήσω με καινούριες δυνάμεις ????? 

Μπραβο κοπελα μου!!Να εισαι αισιοδοξη και να μην το βαλεις κατω!Τις ευχες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η jazz είπε:

Μηδέν!

Jazz μου λυπάμαι για το αποτέλεσμα ...κάποια στιγμή ο Θεός σε όλες μας θα γεμίσει της αγκαλιές μας..???σου εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα νέα σου εδώ κουράγιο και μια μεγάλη αγκαλιά ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Μπραβο κοπελα μου!!Να εισαι αισιοδοξη και να μην το βαλεις κατω!Τις ευχες μου!

@jazz μου ευχομαι να εχεις επιτυχια στην επομενη σου προσπαθεια και μην το βαζεις κατω όπως λεει και η φιλη μας @Athena D.. Τα λεω για να τα ακουω και εγω... Δυστυχως μονο οποια εχει περασει από αυτό το πολύ δυσκολο ταξιδι της υπογονιμοτητας μπορει να μας καταλαβει...πραγματικα νιώθω εδώ μεσα σα να ειμαστε αδελφες και ότι καταλαβανει απολυτα η μια την άλλη... Συγχαρητηρια στη @love30 ευχομαι να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη κοριτσι μου και να μας στειλεις τονους μπεμπεδοσκονης να μας πιασει ολες.. Οσο για τα δικα μου νεα 8 Νοεμβριου χειρουργειο για να δουμε αν εχω ενδομητριωση. Το αγχος μου είναι πανω από το κεφαλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz μου ετσι μπραβο! Οταν εισαι ετοιμη θα δοκιμασεις παλι.. Δε το βάζουμε κατω! ??

@Joy1988 καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσακι μου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@jazz μου ετσι μπραβο! Οταν εισαι ετοιμη θα δοκιμασεις παλι.. Δε το βάζουμε κατω! ??

@Joy1988 καλα αποτελεσματα να εχεις κοριτσακι μου! ?

Ευχαριστω @peacock μου.. Ευχομαι και σε σενα καλη επιτυχία στην προσπαθεια σου... Κοριτσια εκανε άλλη κοπελα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση? διαβασα ότι η πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο ποναει πολύ. εγω εχω αρκετο πονο στην περιοδο και δυο χρονια προσπαθω για μωρακι γι αυτό και ειναι σχεδόν σιγουρος ο γιατρος πως εχω ενδομητριωση..εχει καποια κοπελα εμπειρεια? θα με βοηθουσε πολύ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On ‎9‎/‎10‎/‎2017 at 12:08 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

Γεια σου Electra. Εμείς ακόμη δεν κλείσαμε ραντεβού για την επιτροπή. Θα πρειμένω να συγκεντρώσω κάποια ακόμη διακαιολογητικά και μετά θα πάρω γιατί επικοινώνησα μαζί τοους και μου είπαν ότι δεν έχουν αναμονη.

Έχω εγώ ενδομητρίωση. Χειρουργήθηκα τον Μάρτιο, μου αφαίρεσαν μία κύστη, δεν βρεθηκε τίποτα άλλο όπως εστίες ή συμφύσεις  αλλά τον Αύγουστο δυστυχως εμφανίστηκαν πάνω στην ίδια ωοθήκη αλλες δύο.

@nikona ευχομαι να πανε όλα καλα στην προσπαθεια σου..να σε ρωτησω για την ενδομητριωση..τι κυστη ειχες? εγω μαλλον εχω εστιες υποψιάζεται ο γιατρος μου και αρχες νοεμβριου μπαινω για χειρουργειο... ειχες πονο στην περιοδο? εγω εχω πολύ.. και επισης διαβασα πως η πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο ποναει...εσυ? πως ησουν? ειχες ευκολη αναρρωση? σου εδωσε φαρμακα μετα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Joy1988 είπε:

Ευχαριστω @peacock μου.. Ευχομαι και σε σενα καλη επιτυχία στην προσπαθεια σου... Κοριτσια εκανε άλλη κοπελα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση? διαβασα ότι η πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο ποναει πολύ. εγω εχω αρκετο πονο στην περιοδο και δυο χρονια προσπαθω για μωρακι γι αυτό και ειναι σχεδόν σιγουρος ο γιατρος πως εχω ενδομητριωση..εχει καποια κοπελα εμπειρεια? θα με βοηθουσε πολύ.. 

Καλημέρα έχω κάνει εγώ χειρουργείο για ενδομητριωση για μένα το δύσκολο ήταν οι μήνες χωρίς περίοδο όταν αδιαθετισα πρώτη φορά   ξελαφροσα και δεν μπορώ να πω ότι πονουσα απλά η ροή ήταν λίγο περίεργη.Το CA125 σου πόσο ήταν??? Μπορείς να μου στείλεις πμ το όνομα του γιατρού σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Joy1988 καλημερα! Σ´εμενα η ενδομητριωςη εμφανιστηκε με τη μορφη κυστεων στην ωοθήκη. Κατά τη λαπαροσκόπηση δεν βρεθηκε τιποτα αλλο στην κοιλια μου. Καμία εστία καμία σύμφυση. Για μένα δεν ηταν τιποτα το χειρουργειο. Δεν πόνεσα καθολου. Δεν ηπια ουτε ενα παυσιπονο. Μονο τα ραμματα που τραβανε λιγο οταν κινεισαι. 

Όσο για την περιοδο εγω ανεκαθεν πονουσα πολυ. Ωστοσο εγω εκανα συγχρονως κ υστεροσκοπηση κ μου βρηκε πολυποδα ενδομητριου κ μεγαλη στενωση τραχηλου. Μου εκαναν διανοιξη. Απο τότε ποναω πολυ λιγο στην περιοδο. 

Μην ανησυχεις. Θα πάνε ολα καλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Joy ξεχασα να σου απαντησω για τα φαρμακα. Μετα την εγχειρηση μου εδωσαν για λιγες μερες, νομιζω για 8, αντιβιωση. Αντιπηκτικες ενεσεις προληπτικα μια καθε μερα για 12 ημερες, τις εκανα μονη μου στην κοιλια δεν ειναι τιποτα και σιδηρο. 

Ο δεικτης ca125 σε μενα ηταν γυρω στο 45 πριν το χειρουργειο. Εσυ εχεις ανεβασμενο; Προχωρατε στην εγχειρηση λογω υπογονιμοτητας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα @Joy1988 καλα αποτελεσματα στην επεμβαση να πανε ολα οπως τα θελεις!!!εγω εκανα λαπαροσκοπυση αλλα για αφερεση σαλπιγγας οποτε δεν ξερω α και υστεροσκοποιση αλλα μετα που γενηκα ποναγα παντα στην περιοδο δεν ειχα θεμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η love30 είπε:

Καλημερααααα @Joy1988 καλα αποτελεσματα στην επεμβαση να πανε ολα οπως τα θελεις!!!εγω εκανα λαπαροσκοπυση αλλα για αφερεση σαλπιγγας οποτε δεν ξερω α και υστεροσκοποιση αλλα μετα που γενηκα ποναγα παντα στην περιοδο δεν ειχα θεμα!!!

Σ’ευχαριστω πολυ @love30.. εχω πολυ αγωνία για το πως θα ειμαι μετα... ελπιζω κι γω να μην πονάω και να πάνε ολα καλα... μακάρι να λυθεί το πρόβλημα μου με το χειρουργείο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η nikona είπε:

Joy ξεχασα να σου απαντησω για τα φαρμακα. Μετα την εγχειρηση μου εδωσαν για λιγες μερες, νομιζω για 8, αντιβιωση. Αντιπηκτικες ενεσεις προληπτικα μια καθε μερα για 12 ημερες, τις εκανα μονη μου στην κοιλια δεν ειναι τιποτα και σιδηρο. 

Ο δεικτης ca125 σε μενα ηταν γυρω στο 45 πριν το χειρουργειο. Εσυ εχεις ανεβασμενο; Προχωρατε στην εγχειρηση λογω υπογονιμοτητας; 

Αχ κοριτσι μου @nikona εχω πολυ αγχος.. εγω δεν εχω κύστες στην ωοθηκη ούτε κάποια υποψία φαίνεται στον υπέρηχο αλλα προσπαθούμε 2 χρονια για μωράκι με ολα να φαίνονται φυσιολογικά και επειδή εχω πολυ πόνο στην περιοδο σε συνδυασμό με την υπογονιμότητα ο γιατρός υποψιάζεται ενδομητριωση.. φοβαμαι πολυ αλλα πρέπει να το κανω.. μακάρι να πάνε ολα καλα κ να λυθεί το πρόβλημα.. εγω δεν εχω κανει τον δείκτη ca 125 γιατί  μου είπε ο γιατροσ Πως δεν ειναι άξιοπιστος... αρα μονο με την επέμβαση.. τι να πω.. μακάρι να πάνε ολα καλα... Σ’ευχαριστώ πολυ που μου δίνεις κουράγιο... εσείς προσπαθείτε καιρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2017 at 9:39 ΜΜ, ο/η Joy1988 είπε:

Ευχαριστω @peacock μου.. Ευχομαι και σε σενα καλη επιτυχία στην προσπαθεια σου... Κοριτσια εκανε άλλη κοπελα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση? διαβασα ότι η πρωτη περιοδος μετα το χειρουργειο ποναει πολύ. εγω εχω αρκετο πονο στην περιοδο και δυο χρονια προσπαθω για μωρακι γι αυτό και ειναι σχεδόν σιγουρος ο γιατρος πως εχω ενδομητριωση..εχει καποια κοπελα εμπειρεια? θα με βοηθουσε πολύ.. 

Καλημερα!Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω καπως ,αλλα εχω ενδομητριωση που δεν αφαιρεθηκε.Δεν πονουσα ποτε ιδιαιτερα στην περιοδο και δεν ειχα κατι που να με κανει να ανησυχω.

Απλως καποια στιγμη εκανα με λαπαροσκοπηση ενα χειρουργείο για     αφαίρεση   ινομυώματος και το ανακαλυψαμε. Τωρα γιατι δεν μου αφαιρεσαν την ενδομητριωση ειναι κατι που ακομα δεν ξερω...Η γιατρος τοτε δεν μου εδινε καμμια απαντηση...Γκρρρρρ....

Η λαπαροσκόπηση δεν ειναι τίποτα.Περισσότερο ηταν ο φοβος και το αγχος παρα ο πονος.Να μην αγχωθεις.Ειναι ανωδυνη μέθοδος σχετικα απο οποιοδήποτε αλλο χειρουργείο.Μετα την λαπαροσκοπηση πονουσα για 10 μερες αλλα επαιρνα παυσιπονο και περνούσε.Να μην ξεχασεις να ζητησεις καποια κρέμα για τα σημαδια της λαπαροσκοπησης στο δερμα σου!Εμενα δεν μου εδωσαν τιποτα και ετσι εμειναν για παντα εκει Καλη επιτυχία σου ευχομαι και κοιτα να εισαι οσο μπορεις πιο χαλαρη!!!!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Joy1988 είπε:

Αχ κοριτσι μου @nikona εχω πολυ αγχος.. εγω δεν εχω κύστες στην ωοθηκη ούτε κάποια υποψία φαίνεται στον υπέρηχο αλλα προσπαθούμε 2 χρονια για μωράκι με ολα να φαίνονται φυσιολογικά και επειδή εχω πολυ πόνο στην περιοδο σε συνδυασμό με την υπογονιμότητα ο γιατρός υποψιάζεται ενδομητριωση.. φοβαμαι πολυ αλλα πρέπει να το κανω.. μακάρι να πάνε ολα καλα κ να λυθεί το πρόβλημα.. εγω δεν εχω κανει τον δείκτη ca 125 γιατί  μου είπε ο γιατροσ Πως δεν ειναι άξιοπιστος... αρα μονο με την επέμβαση.. τι να πω.. μακάρι να πάνε ολα καλα... Σ’ευχαριστώ πολυ που μου δίνεις κουράγιο... εσείς προσπαθείτε καιρό; 

Καλημερα joy! Εμεις προσπαθουμε σχεδον δυο χρόνια. 

Να μην φοβασαι για την λαπαροσκοπηση, εγώ ειχα πολυ καλη εμπειρία όπως σου ειπα. Δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Απλα εγώ ήμουν πολύ ατυχη γιατι σε 5 μηνες εμφανιστηκε ξανα. 

Σου ευχομαι να βρεθεί το προβλημα κ μετα να εχεις συντομα ενα μωρακι στην κοιλιτσα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Καλημερα!Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω καπως ,αλλα εχω ενδομητριωση που δεν αφαιρεθηκε.Δεν πονουσα ποτε ιδιαιτερα στην περιοδο και δεν ειχα κατι που να με κανει να ανησυχω.

Απλως καποια στιγμη εκανα με λαπαροσκοπηση ενα χειρουργείο για     αφαίρεση   ινομυώματος και το ανακαλυψαμε. Τωρα γιατι δεν μου αφαιρεσαν την ενδομητριωση ειναι κατι που ακομα δεν ξερω...Η γιατρος τοτε δεν μου εδινε καμμια απαντηση...Γκρρρρρ....

Η λαπαροσκόπηση δεν ειναι τίποτα.Περισσότερο ηταν ο φοβος και το αγχος παρα ο πονος.Να μην αγχωθεις.Ειναι ανωδυνη μέθοδος σχετικα απο οποιοδήποτε αλλο χειρουργείο.Μετα την λαπαροσκοπηση πονουσα για 10 μερες αλλα επαιρνα παυσιπονο και περνούσε.Να μην ξεχασεις να ζητησεις καποια κρέμα για τα σημαδια της λαπαροσκοπησης στο δερμα σου!Εμενα δεν μου εδωσαν τιποτα και ετσι εμειναν για παντα εκει Καλη επιτυχία σου ευχομαι και κοιτα να εισαι οσο μπορεις πιο χαλαρη!!!!.

Athena D καλημερα! Όταν λες οτι δεν σου αφαιρεσαν την ενδομητριωση τι εννοείς; Ειχες εστιες;; Ή κυστη/εις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Athena D καλημερα! Όταν λες οτι δεν σου αφαιρεσαν την ενδομητριωση τι εννοείς; Ειχες εστιες;; Ή κυστη/εις;;;

Απο οτι μ ειχε πει η ηλιθια γιατρος τοτε ,εστιες.Δεν μου εξηγησε τιποτα παραπερα ,ουτε μου εδωσε απαντηση ,οτι αφου καναμε εγχειριση γιατι δεν καθαριστηκαν οι εστιες...Άβυσσος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Αντε καλα γιατροι σου λενε μετα !!!

Καλημερα κοπελα μου!Να ξεκουραζεσαι οσο μπορει και να προσεχεις!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...