Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Να εχεις ευχαριστα νεα κοριτσι μου ολα να πανε καλα ?

κι εσύ πρώτη!!!! Παίρνεις προγεστερόνη ή κάτι άλλο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αλλαξε κατι στα φαρμακα οπως τα επερνα  μονο prezolon περνω δυο αντι για ενα οοοολα δοξα το θεο περνουμε αρκετα χαχαχα!!! Εσυ περνεις κατι η τα σταματησες μεχρι την εμβρυομεταφορα?ποτε περιμενεις τηλ?που κανεις την προσπαθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η love30 είπε:

Δεν αλλαξε κατι στα φαρμακα οπως τα επερνα  μονο prezolon περνω δυο αντι για ενα οοοολα δοξα το θεο περνουμε αρκετα χαχαχα!!! Εσυ περνεις κατι η τα σταματησες μεχρι την εμβρυομεταφορα?ποτε περιμενεις τηλ?που κανεις την προσπαθεια?

παίρνω κι εγώ prezolon, salospir 160 απο σημερα, prolutex, fillicine & medithyrox!! απο τα 7 τα 6 είχαν ωαριο κ απ αυτά γονιμοποιηθηκαν τα 4! Δευτερα εμβρυομεταφορά και ξεκινάω κ τα άσπρα cyclacour. Στο Παπαγεωργίου κανω την προσπάθεια,Θεσσαλονίκη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz ωραια καλη επιτυχια σου ευχομαι να πανε οοοοοοοολα τελεια και να εχεις ενα θετικο τεστ τοοοοοοοοοοοοοοοοσσσσοοοοοοοο μεγαλο!!!!? καποιοα απο αυτα περνω και εγω prezolon prolutex d3 cyclacour περνω απο την μερα που αδιαθετησα και βαζω και κολπικα !!!περνω και κλουκοφαζ και ενα τζελ α και utrogestan ουφ αυτα χαχαχαχχαα!!! Σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πραγματικα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η love30 είπε:

@jazz ωραια καλη επιτυχια σου ευχομαι να πανε οοοοοοοολα τελεια και να εχεις ενα θετικο τεστ τοοοοοοοοοοοοοοοοσσσσοοοοοοοο μεγαλο!!!!? καποιοα απο αυτα περνω και εγω prezolon prolutex d3 cyclacour περνω απο την μερα που αδιαθετησα και βαζω και κολπικα !!!περνω και κλουκοφαζ και ενα τζελ α και utrogestan ουφ αυτα χαχαχαχχαα!!! Σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πραγματικα!!!!!!

χαχαχαχα ξέχασα την βιταμινη d κ ενα ρινικο σπρευ που μου είπε η αιματολόγος!! Ευχαριστώ καρδούλα μου, μετά απο σένα..... ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@love30 και @jazz μου σας εύχομαι να πάνε όλα καλά μέσα από την ψυχούλα μου...και σύντομα να μας γράφετε για τις "κλωτσιές" που θα τρώτε!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η love30 είπε:

Καλημεραααα!!!!! @jazz μετα την εμβρυομεταφορα ποσες μερες σου ειπανε ξεκουραση?δουλευεις?

καλημέρα κοριτσάκι, οι οδηγίες λένε λίγες μερες ξεκουραση κ οτι δεν είναι απραιτητη η αποχή από την εργασία, εκτος αν είναι πολυ κουραστική.. Αλλά εγώ πηρα δυο εβδομάδες άδεια που είχα υπόλοιπο γιατί πολλή ορθοστασία.. Έχω να ρίξω ξάπλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα @jazz και εγω μια απο τα ιδια πηρα αδεια αυτη την εβδομαδα και μετα μακαρι να ειναι ολα καλα και θα δω !!!δεν μπορω να παω για δουλεια!! δουλευω σε super market  και καταλαβαινεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ριξτε ξαπλες κοριτσακια μου, ξεκουραστειτε και συντομα μακαρι να εχουμε ομορφα νεα απο σας! ❤ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η love30 είπε:

Χαχα @jazz και εγω μια απο τα ιδια πηρα αδεια αυτη την εβδομαδα και μετα μακαρι να ειναι ολα καλα και θα δω !!!δεν μπορω να παω για δουλεια!! δουλευω σε super market  και καταλαβαινεις!

μακάρι μακάρι ❤❤❤❤ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλα καλά! Δυο εμβρυακια πολυ καλής διαίρεσης βάλαμε.. Κ τώρα ξάπλα! Εσύ πως είσαι love30 ? Συνεχίζω  prolutex k cyclacur

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!jazzσου εύχομαι τα μικρουλια να φολιαζουν και με μια τεράστια χοριακη...

Κορίτσια πόσα ωάρια βγάζατε και πόσα έμβρυα σας μείνανε??Και τι πρωτόκολλα κάνατε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 Εγώ στην πρώτη μου προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές (gonal & cetrotide) έκανα 19 ωάρια απο τα οποία ώριμα ήταν τα 14... Απο αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 11 και τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκύστες και έτσι τελικά πήραμε 6 εμβρυα!!! 

Τωρα είμαι στην δεύτερη προσπάθεια με βραχύ πρωτόκολλο (daronda, gonal & merional) και έχω ωοληψια την Παρασκευή επομένως ακόμα δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει αυτή η προσπάθεια!!!  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια !! Τι κάνετε ; Καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουνε :)

Πήρα τηλέφωνο την επιτροπή για το χαρτί σχετικά με το επίδομα εξωσωματικής που ζητάνε , πως δεν το έχω πάρει και μου είπαν εγώ από το ΙΚΑ κ ο σύζυγος μια υπεύθυνη δήλωση που να γράφει ότι δεν το έχει πάρει ... Και μου είπαν κ την ημερομηνία .. 27/10 περνάμε επιτροπή κορίτσια ... αλλά με συμβούλεψαν να πάμε μια βδομάδα νωρίτερα να δούμε τα χαρτιά να είναι όλα εντάξει κ μαζί τους μην τυχόν και μας ακυρώσουν κ πάμε αργότερα ... Πολύ εξυπηρετικές :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jazz ωραια καλα αποτελεσματα να πανε ολα καλα ποτε πας για εξεταση? @Sunshine 88 εγω εκανα menopur cetrotide εκανα βλαστοκυστες πηραμε 15 μηνανε 14 προχωρησανε τα 10 βαλαμε δυο και μεινανε αλλα 8!που ελπιζω να μην τα χρειαστω !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 εγω εκανα πρωτοκολλο ανταγωνιστων κάνοντας χρήση gonal και cetrotide. Bλέπαμε 25 ωοθηλακια στο τελος αλλά τελικά 13 ωαριάκια είχα (τα υπολοιπα ήταν κυστικά) και κάναμε 9 άριστες βλαστοκύστες! :) Τα καταψύξαμε όμως για εμβρυομεταφορά στον επόμενο κυκλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα  έχετε ολοκλήρωσει την προσπάθεια σας  και ευχομαι με μεγάλες χοριακες ξέρω το χειρότερο κομμάτι είναι αυτό αυτές οι  12 μέρες αναμονής για την χοριακη   που δεν παίρνουν με τίποτα και φαίνονται ατέλειωτες.Αχ ποσο σας νιώθω???κάποια πρέπει να μου χε διαφύγει και μάλλον η τζαζ ή κάνω λάθος περιμένει να δει την γίνει τα ωάρια της δυνατά να ναι και πολύ πολύ γονιμοποιησημα... Αντε κορίτσαρος μου να ναι ο μήνας σας ??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ετσι για την ιστορία...:

«Μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να ενισχύσουμε τους φυσικούς μηχανισμούς της εμφύτευσης να λειτουργήσουν σωστά;» εδώ η απάντηση μπορεί να γίνει ναι.

Για να δούμε λοιπόν τι μπορείτε να κάνετε:

Να δημιουργήσετε συνθήκες ορμονικής ισορροπίας

Ακολουθώντας μια ισορροπημένη διατροφή με τρόφιμα που ενισχύουν το ορμονικό ισοζύγιο και αποφεύγοντας ουσίες στο καθημερινό σας διαιτολόγιο που δρουν σαν ορμονικοί διαταρράκτες, θα έχετε προσφέρει στον οργανισμό το κατάλληλο περιβάλλον για την έναρξη μίας εγκυμοσύνης.

Μερικές τροφές που αποδεδειγμένα υποστηρίζουν την ορμονική ισορροπία, θα σας βοηθήσουν να εξασφαλίσετε την καλύτερη δυνατή ποιότητα στο ενδομήτριο σας. Κάποιες από αυτές είναι η Μάκα, τα μούρα Goji, το λάδι καρύδας και το μουρουνέλαιο.

Έτσι, ιδιαίτερα τις ημέρες μετά την ωορρηξία ή την εμβρυομεταφορά σας, ακολουθείστε μία διατροφή πλούσια σε:

  • Ω-3 Λιπαρά Οξέα: Θα τα βρείτε σε ψάρια όπως ο σολομός και ο τόνος, στο ελαιόλαδο, στα δημητριακά ολικής αλέσεως, στους ξηρούς καρπούς. Προσπαθείστε να καταναλώνετε λιπαρά ψάρια και φρέσκα μικρά ψαράκια (σαρδέλα, γαυράκια), τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.
  • Αυγά από κότες Ελεύθερης Βοσκής ή Βιολογικά: Καθημερινή κατανάλωση
  • Φρούτα με φλαβονοειδή: Μερικά από τα φρούτα που περιέχουν φλαβονοειδή, είναι τα κόκκινα μούρα και τα σταφύλια, καθώς και τα εσπεριδοειδή. Προτιμήστε φρέσκα φρούτα ή αν δεν είναι ακόμα η εποχή τους, βρείτε χυμούς χωρίς ζάχαρη σε καταστήματα με βιολογικά είδη.
  • Πράσινα φυλλώδη λαχανικά και σταυρανθή λαχανικά: Λαχανικά όπως το λάχανο, το σπανάκι, το μπρόκολο, το κουνουπίδι και το σέσκουλο, μπορούν να βοηθήσουν στη διατήρηση της ορμονικής ισορροπίας. Προσθέστε τα καθημερινά στη διατροφή σας σε πλούσιες ποσότητες.
  • Τρόφιμα με φυτικές ίνες: Μια διατροφή ορμονικής εξισορρόπησης πρέπει να περιλαμβάνει τρόφιμα που είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, καθώς θα προωθήσει και τη γενικότερη υγεία σας. Προσπαθήστε να τρώτε δημητριακά ολικής αλέσεως, όσπρια, φρούτα και λαχανικά και να λαμβάνετε περίπου 28 γραμμάρια φυτικών ινών την ημέρα.
  • Βιολογικά τρόφιμα: Η επιλογή των βιολογικών τροφίμων, σημαίνει ότι το φαγητό σας δεν θα περιέχει ή τουλάχιστον θα περιέχει στο ελάχιστο δυνατό, χημικές ουσίες που δρουν σαν ορμονικοί διαταράκτες.
Να αυξήσετε τη θερμοκρασία του σώματος σας

Προτιμήστε την κατανάλωση τροφών που διατηρούν τη θερμοκρασία του σώματος σε υψηλά επίπεδα. Η εσωτερική ζεστασιά είναι σημαντική για τη σωστή κυκλοφορία του αίματος, η οποία διεγείρει την απελευθέρωση της προγεστερόνης, της ορμόνης που προκαλεί πάχυνση του ενδομητρίου και με τον τρόπο αυτό επιδρά θετικά στην εμφύτευση.

Επιπλέον, μια ζεστή μήτρα είναι μία φιλόξενη μήτρα. Μία θρεπτική σούπα ή μαγειρευτά φαγητά με πιπέρι καγιέν, πιπερόριζα ή κανέλα, αποτελούν εξαιρετικές επιλογές. Μην παραλείψετε, τις ευεργετικές ιδιότητες των ζεστών ροφημάτων, όπως το βιολογικό τσάι χωρίς καφείνη ή πράσινο τσάι ανώτατης ποιότητας (υψηλό σε αντιοξειδωτικά) σε περιορισμένη ποσότητα. Στο εμπόριο υπάρχουν ειδικά τσάγια που ενισχύουν γενικά την υγεία του αναπαραγωγικού συστήματος. Προσοχή όμως γιατί κάποια από αυτά ( ginseng, St. John’s Wort, γλυκόριζα, εφέδρα) στην προσπάθεια για εγκυμοσύνη πρέπει να αποφεύγονται.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η love30 είπε:

@ElektraGr που περνας επιτροπη?εγω ειχα περασει στη Λαρισα αλλα μου τα εφτιαξε ο γιατρος!

Στο Ηράκλειο περνάμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...