Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύσκολος ο δρόμος της μητρότητας...


Recommended Posts

Aλλο ένα αρνητικό, άλλο ένα «Δε πειραζει, θα τα καταφερεις», άλλη μία απογοήτευση..

Παλι θα μετραω τις εγκυους που περνανε από δίπλα μου, πάλι θα κοιταζω τα μωρακια που βλέπω στο δρόμο, πάλι θα χαζευω κουνιες και ρουχαλακια χωρίς να εχω λόγο…

Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος… κοιταζω πίσω μου και πλεον δε θυμαμαι πως ηταν πριν ξεκινησω… εχω ακόμα πολύ…δε ξερω πότε θα φτασω.... τωρα γίνεται ακόμα πιο δυσκολος...

Εύχομαι όσα κορίτσια προσπαθούν, να φτασουν επιτελους στη μητρότητα...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσι μου γλυκό δεν υπάρχει ρε πειράζει. Φυσικά και πειράζει κ μόνο οποία έχει βρεθεί στη θέση σου θα τ καταλαβει. Αυτοι που μιλάνε εκ των ασφαλούς είτε γτ δ θέλουν παιδί είτε επειδή έχουν ήδη δ μπορούν να καταλάβουν πόσο πληγώνει ένα δεν πειράζει. Θέλεις να γίνεις μανουλα κ κάθε μήνα π περνάει νιώθεις να απομακρυνεσαι από τ στόχο σου...Κανείς δεν ξέρει πόσο τ θες, πόσο τ λαχτάρας, πως σφιγγεται η καρδιά σου στη θέα ακόμη μιας περιόδου. Ναι πειράζει που εσύ ακόμη να τα καταφέρεις ενώ άλλες σ λένε ααα εμείς δ τ είχαμε κάν προγραμματισει. Ναι θα τα καταφέρεις αλλά αυτό που πονάει είναι το ότι δ ξέρεις τ ποτέ. Οπλισου με δύναμη κ υπομονή, μίλα με τ γιατρό σου ώστε να περάσετε σε πιο δυναμικές λύσεις,σήκωσε το κεφάλι κ προχωρά. Δε μπορώ να σ δώσω καμία συμβουλή. Μόνο να ευχηθώ όλες οι κοπέλες που παλεύουν να φθάσουν γρήγορα στο στόχο τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock-ακι μου γλυκο, λυπαμαι τοσο πολυ..μακαρι να εβρισκα λογια να απαλυνουν την καρδουλα σου... δεν εχω ομως... δυστυχως πειραζει και παρα πειραζει και ποναει αβασταχτα....δεν ξερω ποσο ακομα θα υποφερουμε αλλα νιωθω οτι μας το χρωσταει η Ζωη... για ολα αυτα τα αρνητικα, και τα δακρυα  π εχουμε ριξει...ξερεις ποσο σε καταλαβαινω και σε νιωθω... και η χαρα μ οταν θα πετυχεις θα ναι παρα παρα παρα  πολυ μεγαλη... παρε το χρονο σου και ετοιμασου για το επομενο δυνατο βημα!! 

μακαρι θεε μ να μην αργησει να ρθει για ολες μας η στιγμη π θα νιωσουμε τα μωρακια μας..

ο,τι χρειαστεις ειμαστε εδω... και σαγαπαμε πολυ <3 <3 <3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα διαβασα αυτο που έστειλες... δε θα σου πω πολλα πραγματα καθότι τα εχουμε πει και προσωπικά.. ενα μονο πράγμα θελω να σου θυμίσω..

Μεσα απο ολο αυτο ο Θεος μου χαρισε τη πιο γλυκια φιλη που θα μπορουσα να εχω και να διανύω μαζι της αυτο το δρόμο της μητροτητας. Που, ναι, ειναι πολυ δυσκολος και δυστυχώς δεν ειμαστε ολες τυχερές να βιώσουμε αυτη τη χαρα γρήγορα και ανώδυνα.  Θα ειμαι διπλα σου με καθε τροπο και σου υπόσχομαι οτι  θα γινεις μανουλα.  Και οταν θα γινεις μανούλα ολα αυτα θα ειναι ενα κακο ονειρο.........

εχω που εχω το πόνο μου και εγω, με έκανες ενα με το πατωμα..αλλα δε πειράζει...σ'αγαπαω και για αυτο ειναι οι φιλες.. ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peacock -ακι μου...κλαινε τα κουκλακια τα ζωγραφιστα?...κλαινε σημερα..αλλα μονο για σημερα.γιατι απο αυριο ειναι μια αλλη μερα.που ο πονος θα ειναι ανεπεσθητα λιγοτερος αλλα εχοντας φτασει στο πικ του δεν εχει αλλη επιλογη απο το κατεβει...μπορει να μην αρκει μονο μια μερα,μπορει να χρειάζεται 2 μερες η περισσοτερες..αλλα θα περασει θα καταλαγιασει.δε ξερω τι να σου πω..ειμαι σιγουρη πως ολα αυτα ακούγονται μονο σαν "μπλα μπλα μπλα"... Αλλα σου υποσχομαι οτι θα περασει κοριτσι μου..και σου υποσχομαι οτι ολα θα πανε καλύτερα και θα το κρατησεις το πολυπόθητο στην αγκαλια σου..και θα ειναι ολοδικο σου..

Παρε το χρονο σου, μπες στο καβουκι σου, γλυψε τις πληγες και εμεις θα είμαστε εδω να σε περιμενουμε..σ αγαπαμε πολυ πολυ να το ξερεις.. Και ολες είμαστε απο πισω σου για οτι χρειαστείς.. Περιμενω να αρχισουμε να γελαμε παλι..οπως παλια..

Στείλε μου πμ το μειλ σου να σου στειλω μια φωτο..ξερεις...που φοραω ενα πεπλο..και κοβω κατι βολτες..σιγουρο γέλιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις, τα ίδια περνάω και εγώ.

ΞΈΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ να περιμένεις τον δικό σου πελαργό και να μην έρχεται....ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ να έχεις μέσα στην καρδιά σου μια πληγή που να αιμορραγεί διαρκώς από αυτή την ατέλειωτη προσμονή........ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ να μην αποζητάς τίποτα περισσότερο από το έχεις ένα μικρό πλασματάκι που να σε φωνάζει μαμά ... Είναι φορές που μοιάζει αβάστακτο όλοι οι συνομήλικοι σου  να γίνονται γονείς τη στιγμή που εσύ όσο και αν το θέλεις δυσκολεύεσαι τόσο να τα καταφέρεις.......Να βλέπεις γύρω σου παντού εγκύους ή νέες μητέρες με τα παιδιά τους... Να μπαίνεις σε διάφορες σελίδες και να διαβάζεις με δάκρυα στα μάτια εμπειρίες κοριτσιών, που ταλαιπωρήθηκαν, πόνεσαν και κάποια στιγμή τα κατάφεραν........ Να γράφουν '' Αν το πιστεψεις και το θελήσεις πραγματικά θα σου έρθει" και εσύ να αναρωτιέσαι...." Πόσο πιο πολύ να το πιστέψω;;;; Πόσο πιο πολύ να το θελήσω;; Τρέχω από γιατρό σε γιατρό.... Κάνω ατέρμονες εξετάσεις.... Θεραπείες επι θεραπειών....Σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια..... Δεν τρωω καλά, δεν κοιμάμαι όπως πρέπει...Προσεύχομαι συνέχεια κάποια στιγμή να τα καταφέρω και όμως ΤΙΠΟΤΑ... ''. Τα τελευταία 2 χρόνια η ζωή μου δεν είναι πια όπως πριν..... 

Σταδιακά  έφτασα να πάθω μελαγχολία...... Τις τελευταίες μέρες το συνειδητοποίησα... Αποφάσισα λοιπόν να αλλάξω. Οχι να σταματήσω να προσπαθώ για την κατάκτηση του ονείρου μου, αλλά να αγωνίζομαι για τη μητρότητα προστατεύοντας παράλληλα την ευαίσθητη πλευρά του εαυτού μου... Κάποιος δικός ανθρωπος μου είπε '' Δεν έχω αμφιβολία πως κάποια στιγμη θα τα καταφέρεις, όμως δεν ξέρω πως θα είσαι ψυχολογικά όταν θα γίνει αυτο...''. Αυτή η φράση με σόκαρε.... Κατάλαβα πως είχα παραμελήσει πολύ την ψυχική μου υγεία πως οι κακές σκέψεις που έκανα διαρκώς δηλητηρίαζαν το μυαλό και την ψυχή μου.. Είπα μέσα μου..... Τι νόημα έχει  να γίνω μανούλα αν στο μεταξύ πάθω κατάθλιψη;;;; (κάτι που είχα αρχίσει ήδη να παθαίνω αλλά χωρίς να το αντιλαμβάνομαι...) 

Πρέπει να προστατεύουμε συνεχώς τους εαυτούς μας απο τις αρνητικές σκέψεις... Να μην αφήνουμε να μας κατακλύζουν το μυαλό... Το οφείλουμε σε εμάς τις ιδιες διαφορετικά σε μικρό διάστημα από τωρα δεν θα έχουμε αντοχές ουτε να το παλέψουμε....  Για αυτό όσο και αν πονάς αυτή τη στιγμη, το μόνο που θα σου πω είναι να βάλεις τα δυνατα σου, να μην πάθεις αυτό που έπαθα εγω... Μην αφησεις τον πόνο να ισοπεδώσει την ψυχουλα σου.. Θωρακίσου σκεπτόμενη πως έχεις την υγεια σου, τον αντρουλη σου και τους δικους σου ανθρωπους που σε αγαπουν πολύ... Και θα ερθει καποια στιγμη και το παιδι.. Δυστυχως δεν ξερουμε το ποτε..ομως τι να γινει;;; Εξαλλου τι σημασια εχει το ποτε μπροστα στην επιτευξη ενος τοσο μεγαλου ονειρου;;;;; Και στο λεω εγω, ο πιο ανυπομονος ανθρωπος του κοσμου....δεν γινοταν αλλο ομως... Το τερματησα.. Σχεδον αρρωστησα. Ηταν αμεση αναγκη να βοηθησω το εαυτο μου. Διαφορετικά θα έπρεπε να αρχισω τα αντικαταθλιπτικα.. Ετσι εκανα στροφη 180 μοιρες.. Αυτο θα κανεις κ εσυ.. Ειναι ο μονος τροπος να παρεις δυναμη..Για να είσαι πρώτα εσύ καλά, και να μπορέσεις να πετύχεις αυτό που θέλεις πιο πολύ από οτιδήποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο συμφωνώ μαζί σου Gelie μου.Εγώ έφτασα αυτό το μήνα να έχω ουρολοίμωξη και αντί να κάνω γενική ούρων πήγα για χοριακή.Αρνητική βέβαια αδιαθετώ και πήρα αντιβίωση  που μου έδωσε ο γιατρός γιατί είχα 37,4 και γω νόμιζα από εγκυμοσύνη.Και γω δεν τρώω καλά και είμαι συνέχεια στο άγχος.Φοβήθηκα πολύ απ αυτό που πέρασα και είπα αυτό που προέχει είναι να είμαι υγιής.Οντως ο δρόμος για την μητρότητα για μερικές γυναικές είναι δύσκολος.Αυτό που έχει σημασία είναι να πέφτουμε και να ξανασηκωνόμαστε και πάνω από όλα να είμαστε υγιής ψυχικά και σωματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι.. Λέμε "έπιασα πάτο.. Τώρα θα αρχίσω να ανεβαίνω.." Δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι. Η κατάθλιψη για ένα τέτοιο θέμα ειναι τόσο μα τόσο ευκολο να χτυπήσει την πόρτα όλων των γυναικών που επιθυμούν να γίνουν μητέρες και για κάποιο λόγο αυτό καθυστερεί... Και δυστυχώς αργούμε πολυ να το αντιληφθούμε και κυρίως να το αποδεχτούμε και να το αντιμετωπίσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie ??? δυναμη ψυχης και πηγη εμπνευσης.. Οσο υπαρχουν τετοια φορουμ που.μπορει καποιοι να κοροϊδεύουν (απλα δεν εχουν νιωσει όλο αυτο) τοσο θα υπαρχπυν και τα στηρίγματα για ολες οσες προσπαθουμε..και ειμαστε πολλές.. Και με τη δύναμη που δινει η μια στην αλλη ειναι μονοδρομος η επιτυχία. 

Συνοδοιποροι σε ολα..στα κακα και στα καλα..

Ολα περνανε,ολα φαίνονται βουνο..αλλα μονο απο τη κορυφη του θα δεις την πιο ομορφη θεα..

Καλη επιτυχια σε ολες μας και παρτε και κυαλια...θα μας χρειστουν εκει που πρόκειται να φτασουμε! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκό μου κοριτσάκι με τα πιο ωραια, τεράστια ματάκια που υπάρχουν.. μακάρι να μην ξανα κλάψουν ποτε... μια αγκαλίτσα απο μένα.. με πολλή πολλή αγάπη.. εισαι ενα γλυκό πλασματάκι και αξίζεις τα καλυτερα πραγματικά.. 

Και να ξερεις πως Πειραζει και παρα πειραζει.. 

 σε αγαπάμε και σε έχουμε στη καρδιά μας.. <3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Peackoudaki μου λυπαμαι ψυχη μου??αλλα δεν θελουμε στεναχωρια θλιψη πονο δακρυα λυπης και οχι χαρας αγωνια αμετρητα γιατι??και ενα σωρο ακομη ασχημα συναισθηματα σε θελουμε δυνατη με υπομονη και επιμονη περναμε τις δοκιμασιες μας αλλα κοντευουμε στον στοχο μας..ολοες μας περναμε τθς φασεις μας αλλα.και τθς δυσκολιες μα ριξε μια ματια γυρω σου και δες ποσο χειροτερες καταστασεις υπαρχουν ειναι μια παρηγορια.....να σαι εσυ καλα και ο αντρουλης σου και ολα θα ρθουν ξερω πισο ποναν και στοιχιζουν οι απανωτες αποτυχιες αλλα δεν μας νικανε ?μετα απο τις πολλες μπορες ερχεται το?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock γλυκιά μου όμορφη ψυχή! Μην το χαλάς τωρα ΟΧΙ! Άκουσε με ακου ολα τα κορίτσια ! Ισως ειναι η στιγμή σου εαν δεν πιάσεις πάτο δεν γίνεσαι  πιο δυνατος ! Όλες το περάσαμε !παντα έλεγα ειμαι δυνατή στις παρέες ήμουν παντα αυτή που διοργάνωνε τα παντα που εβγαζε λογο, δυναμική με θέληση χαρούμενη , οτι στόχο ειχα τον έφερνα εις πέραν ! Έπιασα πάτο στο δρομο της όλης μου προσπάθειας! ΠΑΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ! ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ! Θελω να σου πω αγάπη μου γλυκιά οτι ειμαςτε όλες εδω! Εγω πήρα δυναμη απο όλες εσας! Κάθε μια με το ξεχωριστό τροπο της με σήκωνε όταν έλεγα δεν μπορω άλλο! Ηρέμησε ζήσε τη ζωη σαν να μην ειναι η ώρα ακομη δέξου το ! Γαληνέψε ! ΠΑρε αγκαλιά τον αντρουλι σου ομορφιά μου και πέρασε καλα ! Ετσι ήρθε σε μένα απρόσμενα όταν αφέθηκα ! Όταν αποδέχτηκα οτι αυτο ειναι το θελημα του! Προς ευχόμουν και έλεγα γεννηθητο το θελημα σου , υπήρξα αμαρτωλή πριν Γτ πίστευα οτι ηταν δεδομένο οπως έρχεται σε όλες  θα ερχόταν και σε μένα εύκολα αλλα οχι ! Πίστεψε ζήσε χαμογελα ! Το σώμα μας ξέρει ποτε ! Ακομα και τα μικρό προβληματάκια σημάδια ειναι προετοιμάζεται μηνα με τον μηνα .... θα έρθει αγάπη μου θα έρθει! Σου στελνω μια γλυκιά αγκαλιά απο μένα και το μικρό σποράκι μου που με αγωνία περιμένω να ακούσω και Ακομα δεν εχω συνηδητοποιησει οτι συμβαινει!❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Aλλο ένα αρνητικό, άλλο ένα «Δε πειραζει, θα τα καταφερεις», άλλη μία απογοήτευση..

Παλι θα μετραω τις εγκυους που περνανε από δίπλα μου, πάλι θα κοιταζω τα μωρακια που βλέπω στο δρόμο, πάλι θα χαζευω κουνιες και ρουχαλακια χωρίς να εχω λόγο…

Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος… κοιταζω πίσω μου και πλεον δε θυμαμαι πως ηταν πριν ξεκινησω… εχω ακόμα πολύ…δε ξερω πότε θα φτασω.... τωρα γίνεται ακόμα πιο δυσκολος...

Εύχομαι όσα κορίτσια προσπαθούν, να φτασουν επιτελους στη μητρότητα...

 

 

Δεν μπορω να σου πω λυπαμαι...γιατι το λυπαμαι δεν κρυβει ολο το συναισθημα που μου προκαλει η οικεια αναρτηση σου...δεν μπορω να σου πω σε καταλαβαινω γιατι κ παλι ειναι πολυ λιγο ...σε νιωθω βαθια κ απολυτα θα σου πω...καθε σου λεξη ειναι μνημη στο μυαλο κ την καρδια μου....

Πριν πολυ καιρο ετσι ενιωθα...επαιρνα ενα χαρτι μετα απο απιατευτο κοπο ψυχικο κ συναισθηματικο που ελεγε ενα νουμερο κ μετα μου τραβαγαν το χαλι κατω απο τα ποδια...τοσες ενεσες τοσα φαρμακα κ βρισκομουν στον ιδιο θαλαμο αναμονης για αποξεση με οσες πηγαιναν εκει με την επθλογη της εκτρωσης...να ξερες ποσο ηθελα να παρω το μωρο τους στην κοιλια μου...να τους πω πως το δικο μου δε ζει κ πως το δικο τους χτυπαει...κι υστερα περνουσα μερες θλιψης  ..σαν αυτες που περιγραφεις..μια μερα σε μια αναμονη ειδα μια εγκυο κ λεω αχ να ξερες ποσο τυχερη εισαι...κ μου λεει για να φτασω εδω εκανα 16 εξωσωματικες...οποτε μη μετρας καρδια μου..κι εμενα αν με δεις στο δρομο εγκυο με το καροτσι με το αλλο παιδι θα πεις την τυχερη αλλα εχω κι εγω μια ιστορια ομοια με κεινη που θα χεις κι εσυ...ειναι τρομερα δυσκολο να διαχειριστει καποιος αυτο που καλεισαι να διαχειριστεις..θελει δυναμη που νομιζουμε δεν εψουμε κι ομως βρισκουμε...

Χτες μια φιλη πηρε το 7 αρνητικο οπου στα δυο τελευταια χρησιμοποιησε κ δοτρια...κ τωρα παει για υιοθεσια

Μια αλλη που ξεκινησαμε μαζι πετυχε με παρενθετη μητροτητα..

Καμια απο μας δε φαβταζοταν ουτε μεχρι που θα φτανε ουτε ποση δυναμη εχει...αλλα για αυτο ο θεος επελεξε κυοφορουσα τη γυναικα!!

Κι ισως πιστευεις πως σε ξεχασε..πως σε αφησε μονη σου...ομως σε δοκιμαζει..εσενα εμενα ολες..σ αυτην που απεκτησε ευκολα παιδι θα στειλει αλλες δοκιμασιες...

Δοξασμενο λοιπον το ονομα του κ συντομα να σου γεμισει την αγκαλια...παρε ανασα καθησε να ηρεμησεις κ οταν εισαι ετοιμη αναδιοργανωνεσαι κι εδω ειμαστε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Κι ισως πιστευεις πως σε ξεχασε..πως σε αφησε μονη σου...ομως σε δοκιμαζει..εσενα εμενα ολες..σ αυτην που απεκτησε ευκολα παιδι θα στειλει αλλες δοκιμασιες...

 

.......... δε ξερεις ποσες φορες εχω νιωσει οτι με Εχει εγκαταλείψει και αλλες τοσες που ειπα..."γιατι να μη καταφερω να ακουσω και εγω τη καρδούλα του οπως αλλες τοσες κοπέλες....γιατι, γιατι, γιατι.."

Ισως με αυτο που έγραψες να μου εδωσες μια απάντηση...... Ίσως Εκεινος ξέρει τι κάνει.......

Να χαιρεσαι το παιδακι σου  και να έχεις μια πολυ πολυ καλη εγκυμοσύνη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

.......... δε ξερεις ποσες φορες εχω νιωσει οτι με Εχει εγκαταλείψει και αλλες τοσες που ειπα..."γιατι να μη καταφερω να ακουσω και εγω τη καρδούλα του οπως αλλες τοσες κοπέλες....γιατι, γιατι, γιατι.."

Ισως με αυτο που έγραψες να μου εδωσες μια απάντηση...... Ίσως Εκεινος ξέρει τι κάνει.......

Να χαιρεσαι το παιδακι σου  και να έχεις μια πολυ πολυ καλη εγκυμοσύνη....

Η εξωσωματικες κ γενικα η υπογονιμοτητα ηταν για μενα ενα μεγαλο τραβταγμα της πιστης μου..πολλες φορες ενιωσα πως ο θεος με εγκατελειψε..πως δεν υπαρχει πως ειναι αδικος..πολλες φορες τον απαρνηθηκα.( κι ο ιδιος ο Χριστος πανω στο σταυρο του ειπε θεε μου θεε μου γιατι με εγκαλειπεις)..ομως μετα απο τον πονο σου συνειδητοποιεις πως ο θεος ξερει τι κανει...οταν εμεινα εγκυος πρωτη φορα αρρωστησε απο καρκινο η μητερα μου...δεν θα μπορουσα να διαχειρισυω την καυασταση εαν δεν ειχα μεσα μου μια ζωουλα να με εμψυχβνει...για αυτο ο θεος επελεξε τοτε την κυηση μου κι οχι πριν..το πιστευω..δε μας εγκαταλειπει..κι.οσο βλεπει οτι δεν αγκαταλειπουμε κι εμεις τον αγωνα μας φερνει οτι επιθυμουμε....δεν ξερω αν θα προλαβαινω να μπαινω να σας διαβαζω απο βδομαδα αλλα ευχομαι οταν θα μπω να χει μονο ευχαριστα..μη χανετς την πιστη σας οσο κι αν δοκιμαζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η peacock είπε:

Aλλο ένα αρνητικό, άλλο ένα «Δε πειραζει, θα τα καταφερεις», άλλη μία απογοήτευση..

Παλι θα μετραω τις εγκυους που περνανε από δίπλα μου, πάλι θα κοιταζω τα μωρακια που βλέπω στο δρόμο, πάλι θα χαζευω κουνιες και ρουχαλακια χωρίς να εχω λόγο…

Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος… κοιταζω πίσω μου και πλεον δε θυμαμαι πως ηταν πριν ξεκινησω… εχω ακόμα πολύ…δε ξερω πότε θα φτασω.... τωρα γίνεται ακόμα πιο δυσκολος...

Εύχομαι όσα κορίτσια προσπαθούν, να φτασουν επιτελους στη μητρότητα...

 

 

Κορίτσι μου Καλημέρα!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Αλλά μην το βάζεις κάτω ο Θεός είναι μεγάλος!! Ελπίζω να αντέχεις να διαβάσεις την ιστορία μού.... γτ θα πω Πολλά!!!

Θα σού πω εγώ λίγο απ την δικιά μου ιστορία... Είμαι 35 χρονών κ πρίν 14 χρόνια έμεινα έγκυος φυσιολογικά κ παλινδρομισε στον 3μηνα στεναχωρήθηκα πολύ γτ ήταν κ το πρώτο κ ήμουν μικρή κ δεν ήξερα Πολλά.... ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο κ στον επόμενο θα πάνε όλα καλά! Πρόσεχα 7 μήνες κ ξανά έμεινα ευτυχώς αυτή τη φορά όλα καλα κ έχω έναν γιό 12  χρονών... Όλα καλά δόξα τον θεό! Μετα απο 2 χρόνια δυστυχώς χώρισα με τον άντρα μού έτσι τα φέρνει η ζωή πολλές φορές? πέρασα δύσκολα με ενα μωρο 2 χρονών αλλά κ σχεδόν καμία βοήθεια από πουθενά! Αλλά μέσα μου είχα τόση δύναμη κ έλεγα θα τα καταφέρω!!! Είχα Πολλά θέματα αλλά όλα καλά στο τέλος! Ο Άγγελος μου έγινε 5 χρονών κ είμασταν μόνο η δύο μάς.... Κ μετά ο Θεός μου έστειλε έναν υπέροχο άνθρωπο για να φτιάξω τη ζωή μου κ πάλι  ( που το πιο σημαντικό για μένα ήταν να αγαπάει το παιδί μου) Κ θεωρώ ότι ο Θεός γύρισε τα μάτια προς εμάς κ τον μικρό μού!!!! Σού γράφω κ μου τρέχουν τα δάκρια....  είμαστε 7 χρόνια  μαζί κ 5παντρεμένη.... Είναι  όλα υπέροχα κ με τους 3 μάς!!!! Με τον άντρα μού έχουμε την ίδια ηλικία 35 κ αυτός... ήθελα με πολύ να κάνουμε ένα παιδί Εγώ έχω ο άντρας μου Όχι κ έπρεπε κ το άξιζε να γίνει πατέρας όσο κ να είχε το παιδί μου σαν παιδί του... εννοείται ότι θα ήθελε κ ένα αλλο! Λέμε οκ θα έρθει... περάσανε 5 χρόνια κ τπτ... Δεν το ψάξαμε ιδιαιτέρα σχεδόν καθόλου γιατρικα... Μόνο εγώ λόγο  άγχος που είχα περάσει έλεγα μήπως έχω κάτι κ ο γιατρός μου είπε ότι είμαι μια χαρά! 

Για μένα για να κάνω ξανά ένα μωρό μετά από 12 χρόνια μου ήταν λες κ ήταν πρώτη φορά... περάσανε 5 χρόνια προσπάθειάς κ τπτ... κάθε φορά που περίμενα περίοδο είχα διαφορετικά συμπτώματα κ έλεγα μάλλον τα καταφέραμε αλλά τπτ στο τέλος κ αυτό το περνούσα μόνη μου δεν έλεγα καν στον άντρα μου γτ δεν ήθελα να μου πει ότι το έχω συνέχεια στο μυαλό μου.... ήμουν σταθερή στη περίοδο δεν περνούσα ποτέ της 28 μέρες.. . Κ έτσι ήξερα ότι αν περνούσε μια μέρα καθυστερήσει θα είχε γίνει το θαύμα.... Κ να έχεις ολου5γυρο να σου λένε κάντε ένα παιδάκι τι περιμένετε αυτό κ αν ήταν μαρτύριο λες κ το ήθελαν πιο πολύ από εμάς! Κοριτσάκι μου πέρσι το καλοκαίρι λέμε με τον άντρα μού να το ψάξουμε λίγο παραπάνω έστω μέσα καλής διατροφής.... Κ κάπως έτσι ξεκινήσαμε... Δλδ του είπα που είχα ακούσει για ένα μείγμα με μέλι γύρη κ βασιλικό πολτό ο αντρας μου το πηρε 6 μηνες κ γω 3 μήνες + φυσικό χυμό πορτοκάλι κάθε μέρα... το βαζάκι κοστίζει 30 ευρώ!  Δεν ξέρω κατα πόσο αυτο μας εκανε Καλό!!! Ο άντρας μου ξεκίνησε κ το γυμναστήριο κάτι που τα είχε παρατηρήσει Χρόνια.... Μετά από 2 μήνες γυμναστήριου ξαφνικά βλέπω καθυστέρηση έπαθα ΣΟΚ έχει γούστο λέω να έπιασα το σπορακι μου κ όμως ΝΑΙ ήμουν έγκυος μέρα Χριστουγέννων το έμαθα...του 2016 η χαρά μεγάλη καταλαβαίνεις...κ την πρωτοχρονιά δεν κρατηθηκαμε  κ το είπαμε στους δικούς μάς.... σταμάτησα κ την δουλειά κ όλα καλά ήρθε η ώρα να πάμε στο γιατρό κ ακούσαμε κ καρδούλα ήμουν 8 εβδομάδων όλα καλά είπε κ ο γιατρός... Εμείς ακόμα να το πιστέψουμε κ ο γιός μου δεν το πίστευε... κάναμε 2 ραντεβού κ όλα καλά πάλι κ μάς έδωσε να κάνουμε αυτές της πολλές εξετάσεις που κάνουνε στην αρχή...τα κάναμε κ Αυτά! Είχαμε το 3 ραντεβού στης 3 Φλεβάρη αλλά 2 μέρες πριν πάω  με πονούσε η κοιλιά μου αρκετά έως δυνατά κ έλεγα ποιος ξέρει θα μεγαλώνει η μήτρα... υπομονή λέω θα πάω στον γιατρό κ θα μου πει.... πήγαμε κ τι να δούμε η καρδούλα του είχε σταματήσει να  χτυπά δεν φαντάζεσαι πως ένιωσα έγινα κομμάτια έκλαψα έλεγα ΘΕΈ μου γτ μου το πήρες αφού μου το έφερες μετά από τόσα χρόνια????,... Έκανα τον καθαρισμό ήμουν 11 εβδομάδων... Περνούσαμε η μέρες κ ειχαμε μετακόμιση Κ κάπως ξεχάστηκα να το πω έτσι.... μου ήρθε η περίοδος σταθερά όπως ήμουν πρίν έρχεται κ ο επόμενος  ( ο γιατρός μου είχε πει μετά από 2 μισή μήνες μπορείς να προσπαθήσεις)  κ να πω την αλήθεια το ήθελα πολύ αλλά έλεγα να περιμένω λίγο ακόμα  κ όμως δεν κρατήθηκα κ ήθελα να δοκιμάσω άλλη μια φορά κ δεν το περίμενα με τπτ ότι θα ξανά έμεινα αυτή τη φορά δεν το είπαμε σε κανέναν εκτός από την δουλειά που έπρεπε να ξέρουνε για να με προσέχουμε λίγο παραπάνω... Δυστυχώς όμως πρίν μια εβδομάδα είχα λίγο αίμα κ πήγα στον γιατρό και μου είπε υπάρχει μια μικρή αποκόλληση αλλά το μωρό είναι καλά  κ έτσι μου είπε να μείνω στο κρεβάτι συνέχεια κ να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα... Κ μου έδωσε 4 Προγεστερόνη την ημερα...έμεινα 4 μέρες έτσι ,ξανά πήγα στον γιατρό κ μάς είπε τα άσχημα νέα ότι το μωρό δεν τα κατάφερε ??? κ έτσι προχθές έκανα ξανά καθαρισμό με το καλο μηνα ήμουν στην δέκατη εβδομάδα! ΠΟΝΟΣ Κ ΓΙΑΤΊ ΓΈΜΙΖΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.... Έκλαψα πολύ αλλά βλέπω ότι αυτό δεν σε βγάζει πουθενά κ έτσι προσπαθώ να πάρω δύναμη μέσα μου κ να συνεχίζω.... Μετά από ένα μήνα θα κάνουμε εξέτασεις για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... αν κ ο γιατρός μου είπε ότι ήταν τυχαίο πάλι κ είμαι μια χαρά... Εγώ όμως δεν μπορώ να περιμένω τα τυχαία κ να χάνονται ψυχές!!! Θα ηρεμήσω κάποιους μήνες κ λέω να συνεχίζω να υπάρχω γτ αγαπάω την οικογένειά μου!!!!!! Θέλω να σου πω ότι μια μέρα πρίν το αίμα που είδα μου την είπε άδικα το αφεντικό μου κ στεναχωρήθηκα πολύ κ έκλαψα κ την άλλη μέρα είδα αίμα.... Κ με τρώνε οι Σκέψεις ότι μου αυτή τη φορά μου έφυγε τόσο άδικα λόγο έντονου στρες.....!!!!! Αλλά ο Θεός ξέρει!! !!

Κ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!!! 

Γι' αυτό κορίτσι μου μην απελπίζεσαι όλα θα έρθουν Όχι την ώρα που το θέλουμε εμείς  αλλά την ώρα πού το έχει γράψει η μοίρα μας κ ο Θεός!!!! Πίστη κ δύναμη να έχεις μέσα σού κ πίστεψεμε  ότι όταν κάτι το θέλουμε πολύ γίνεται.... η δύναμη της ψυχής να καταφέρνει πάντα!!!! Μην κάνεις την χάρη σε κανένα το να μην σε δει να χαμογελάς.... Προχωρά κ θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις.. . Μην το συζητάς συχνά με κανέναν να το ξεχάσεις λίγο όσο μπορείς να έχεις δίπλα σου άτομα που σε αγαπάνε!!!

Μην τα παρατάς ποτέ ούτε εγώ θα το κάνω....!!!!! Πολλά φιλιά ??? κ η Παναγία μαζί σού!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου ολες το ιδιο αισθανομαστε με την  @peacock..... απλα στηριζοντας την  προσπαθουμε να πεισουμε κ τον δικο μας τον εαυτο  .......να παρει δυναμη....να συνεχισει και μακαρι να πετυχει γρηγορα......το στοχο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η geozak είπε:

κοριτσια μου ολες το ιδιο αισθανομαστε με την  @peacock..... απλα στηριζοντας την  προσπαθουμε να πεισουμε κ τον δικο μας τον εαυτο  .......να παρει δυναμη....να συνεχισει και μακαρι να πετυχει γρηγορα......το στοχο του

Ακριβώς έτσι είναι κοπέλα μου!!! Η κάθε μια μάς  βιώνει διαφορετικά πράγματα σε σχέση με την μητρότητα... Εύχομαι σε όλες να έχουμε δύναμη ψυχής κ πίστη κ όλα θα γίνουν!!! Όλα για τούς ανθρώπους είναι....καθε εμπόδιο σε καλό βγαίνει στο ΤΕΛΟΣ!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άγγελος μου ❤ είπε:

Ακριβώς έτσι είναι κοπέλα μου!!! Η κάθε μια μάς  βιώνει διαφορετικά πράγματα σε σχέση με την μητρότητα... Εύχομαι σε όλες να έχουμε δύναμη ψυχής κ πίστη κ όλα θα γίνουν!!! Όλα για τούς ανθρώπους είναι....καθε εμπόδιο σε καλό βγαίνει στο ΤΕΛΟΣ!!!!! 

Ετσι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/6/2017 at 4:23 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Aλλο ένα αρνητικό, άλλο ένα «Δε πειραζει, θα τα καταφερεις», άλλη μία απογοήτευση..

Παλι θα μετραω τις εγκυους που περνανε από δίπλα μου, πάλι θα κοιταζω τα μωρακια που βλέπω στο δρόμο, πάλι θα χαζευω κουνιες και ρουχαλακια χωρίς να εχω λόγο…

Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος… κοιταζω πίσω μου και πλεον δε θυμαμαι πως ηταν πριν ξεκινησω… εχω ακόμα πολύ…δε ξερω πότε θα φτασω.... τωρα γίνεται ακόμα πιο δυσκολος...

Εύχομαι όσα κορίτσια προσπαθούν, να φτασουν επιτελους στη μητρότητα...

 

 

Υπομονη και επιμονη peackoudaki μου θα γινεις και συ μανουλα οπως ολεςοι γυναικες που διανυουν αυτον τον αγωνα της υπογονιμοτητας δεν υπαρχει γυναικα στις μερες μας που να μην καταφερει να φτασει στη μητροτητα η επιστημη εχει προχωρησει πολυ....Ειμαστε στην ομαδα γυναικων που θα δυσκολευτουμε λιγο αλλα θα τα καταφερουμε και εμεις.Μην μαυριζεις την ?σου μην στεναχωριεσαι απεβαλε το αγχος και συνεχιζε τις προσπαθειες σου και εγω οταν ξεκινησα την πρωτη μου εξωσωματικη μετα απο την εξωμητριο κυηση και πηρα την 1μου αποτυχια ημουν στην φαση που εισαι εσυ τωρα απελπισια πονο θυμο στεναχωρια απομονωση απο ολους και ολα θλιψη και χιλιαδες ασχημα συναισθηματα συνεχισα ομως οπως ολες σας εφτασα στην πεμπτη αποτυχια δεν λυγισα ισα ισα καθε αποτυχια με πεισμωνε πιο πολυ και δεν το βαζα κατω ελεγα παλι και παλι θα ρθει και σε εμενα εχω ξεκινησει την 6 μου και ελπιζω και τελευταια...συναντησα γυναικες στα κεντρα με πιο σοβαρα περιστατικα απο το δικο μου με περισσοτερες προσπαθειες που αγγιζαν και τις12 γυναικες που αξιζουν πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για την δυναμη ψυχης και κουραγιο και ελεγα οτι υπαρχουν και χειροτερες καταστασεις και οτι η δικια μου ηταν μηδαμινη σε συγκριση με των αλλων γυναικων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αποτυχια ειναι προσωρινη ....μονο αυτος που παραιτειται δεν φτανει στη επιτυχια δεν ανταμειβεται και εμεις δεν τα παραταμε συνεχιζουμε????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου όλες για τις απαντήσεις σας... μίλησαν αμέσως στη καρδιά μου...

Ο Θεός να σας εχει καλά και να σας δωσει το θαυματακι σας συντομα στη κοιλίτσα και όσες ήδη το περιμένετε με το καλό να το πάρετε αγκαλιά!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου όλες για τις απαντήσεις σας... μίλησαν αμέσως στη καρδιά μου...

Ο Θεός να σας εχει καλά και να σας δωσει το θαυματακι σας συντομα στη κοιλίτσα και όσες ήδη το περιμένετε με το καλό να το πάρετε αγκαλιά!

 

 

Gluko mou peacock 8a er8ei eimai sigourh ti sto kalo...sto xeri tou einai...???

na 8umasai na eisai panta dunath...8a er8ei arga h grhgora..,mporeis na pareis ton xrono sou alla na mhn egkatallhpseis pote!!!!!!!

Μην τα παρατάς, τα όνειρά σου,
να τα κυνηγάς από κοντά.
Μάθε να πετάς με τα φτερά σου, μόνο έτσι πας ψηλά..
Μην τα παρατάς τα όνειρά σου, κάνε τη ζωή
να πει το ναι, με υπομονή εφοδιάσου
Μην τα παρατάς ποτέ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γραφω μεσα απο το μαιευτηριο..γεννησα χτες το φευτερο παιδι μου..κοιυαζω το πυρεξ κ το ποσο μικροσκοπικο ειναι αυτο το πλασμα...οι σκεψεις ειναι ιδιες με την πρωτη μου γεννα...δεν ειμαι μια συνηθισμενη μαμα..δεν ξεχασα..επαψα να ποναω με οσα περασα μα δεν ξεχασα...στην ιδια κλινικη περασα δυσκολα..εδω οι σπερματεγχυσεις εδω οι αιματολογικες εδω οι ορμονες οι αποξεσεις οι ωπληψιες οι εμβριομεταφορες..εδω εκλαψαν κ τα δυο μου παιδια..κοιταζωωτην ανεμελια των 2 κυριων διπλα μου κ τη ζηλευω...εμεις..οι αλλες οι υπογονιμες ,ειμαστε μια κατηγορια απο μονρς μας..αλλος αγωνας..αλλα συναισθηματα..η κοιλια μου ακομα μελανη απο τις ινοχεπ( κ εψβ κ συνεχεια) ομως το μωρο εκει διπλα μου..τετοιες ωρες σκεφτομαι αυτες στο ισογειο..στη μοναδα εξωσωματικης..χτες πηγε κατω ο αντρας μου με το μωρο..ηταν γεματο ζευγαρια..τους ειπε αυτο ειναι το δικο.μας απο δω θα βγει κ το δικο σας..εδω ειμαδταν κ τοτε κ πριν 9 μηνες..

Για αυτο μπηκα σημερα..παρα τον.πονο της καισαρικης τομης την κουραση την αυπνια το πεδιμο ορμονων μπηκα να πω ναι ειναι δυσκολος ο δρομος της μητροτητας..ναι ειναι για λιγες...αυτες αντεχουν...ομως η ιδια η μητροτητα ειναι για ολες! Σφιξτε τα δοντια κοριτσια κ σθνεχιστε..οτι ζουμε ειναι παρασιμο θεου για τη μητροτητα...απο τα βαθη της κατδιας μου καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...