Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωμητρια κύηση


Renia90

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κορίτσια..είχα μια παλινδρομη κύηση πριν 2 Χρόνια και τώρα προσπαθώ να συνέλθω από μια εξωμητρια κύηση..Την αντιμετώπισα με μεθοτρεξατη Αλλά ακόμα (εδώ και 3 εβδομαδες)έχω αιμοραγια..η χοριακη πέφτει αργά..γλιτωσα την αφαίρεση σαλπιγγας Αλλά ακόμα είναι διογκωμένη..το κυημα μικρυνε και είναι πλέον 2 εκατοστά..φοβάμαι ότι η σαλπιγγα και ας μη την έχασα καταστράφηκε..έχει περάσει κάποια κοπέλα κατι παρόμοιο και μετά να είχε μια όμορφη εγκυμοσύνη??Ακόμα πονάω και θρηνώ και φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω ποτε να γίνω μανούλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Renia90 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια..είχα μια παλινδρομη κύηση πριν 2 Χρόνια και τώρα προσπαθώ να συνέλθω από μια εξωμητρια κύηση..Την αντιμετώπισα με μεθοτρεξατη Αλλά ακόμα (εδώ και 3 εβδομαδες)έχω αιμοραγια..η χοριακη πέφτει αργά..γλιτωσα την αφαίρεση σαλπιγγας Αλλά ακόμα είναι διογκωμένη..το κυημα μικρυνε και είναι πλέον 2 εκατοστά..φοβάμαι ότι η σαλπιγγα και ας μη την έχασα καταστράφηκε..έχει περάσει κάποια κοπέλα κατι παρόμοιο και μετά να είχε μια όμορφη εγκυμοσύνη??Ακόμα πονάω και θρηνώ και φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω ποτε να γίνω μανούλα..

Καλημέρα renia λυπαμαι κοπελα μου .Αυτο το ξεχνάς,φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω ποτε να γίνω μανούλα..Ολα αντιμετωπίζονται και ολοι μας καταφερνουμε τους στοχους μας!Είχα και εγω στο παρελθον μια εξωμήτριος κυηση την οποια αφαιρεσαμε λαμπαροσκοπικα εχασα την μια σαλπιγγα και η αλλη μου ειναι κατεστραμενη η μονη αδιεξοδος μου ηταν η εξωσωματικη εκανα αρκετες δεν καταφερα μια επιτευξη εγκυμοσυνης τωρα ετοιμαζομαι για την επομενη μου ειμαι ακομη σε σταδιο εξετασεων αλλα και πολυ κοντα στο στοχο μας,μη στρεσάρεις τον οργανισμο σου και μην ανγχωνεσαι ξερω οτι πονάς και φοβάσαι αλλα πρέπει να σαι δυνατή να μην χανεις την ελπίδα σου και την αισιοδοξία  προσπαθησε να κάνεις πράγματα που σ ευχαριστουν για να ξεφύγει το μυαλο σου και ολα θα ερ8ουν στην ώρα τους.Ευχομαι να κρατησεις συντομα ενα υγιεστατο μπεμπακι στα χερια σου[smilie=icon_flower:Δωσε χρονο στον ευταο σου να ξεπερασεις το γεγονος και μετα ξεκινα προσπαθειες παλι συμβουλεψου το γιατρο σου και παρε και 2 γνωμες πριν ξεκινησεις και φυσικα εξετασεις για τα αιτια παλινδρομης και εξωμητριος.Τα φιλιά μου και τη θετικη μου ενεργεια σου στελνω:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Renia90 μη στεναχωριέσαι προκαταβολικά.. εμένα στη 2η μου εγκυμοσύνη που φοβήθηκε για εξωμητριο και τελικα δρν ηταν, μου ειπε οτι και να ειναι και να καταστραφεί η μια σάλπιγγα θα εχω την άλλη.. απλά θα τσεκάρεις με υπέρηχο ποια σάλπιγγα κανει ωορρηξία και θα ξέρεις.. μπορεις να κάνεις και στοχευμένη ωορρηξία με κλομιφαινη κτλ.. υπάρχουν τόσες πολλές μέθοδοι πλεον.. μη μου αγχώνεσαι! Παιδάκια θα κάνεις! Ηρέμησε, να αποκατασταθεί η περίοδος σου και να ηρεμήσει ο οργανισμός σου και ολα θα γίνουν! Μια διαβατή σάλπιγγα εχεις ανάγκη! Για αυτο έχουμε 2 για να διασφαλίσουμε τη μια! Ασε που ειναι νωρίς,  ακομα δεν ξέρεις καν αν την έχασες! Ηρεμία και ψυχραιμία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεραλυπαμαι πολυ για την απωλια σου εχω περασει οτι κι εσυ αλλ οχι εξωμητριο..να μην στεναχωριεσαι η χοριακη πεφτει αργα...κ η σαλπιγγα θα φτιαξει αλλα κ να μην φτιαξει εχε υποψι σου οτι κ μια να λειτπυργει παιρνει με την κινηση της κι απο τις 2 ωοθηκες ωαριο..δεν σημαινει δηλαδη οτι εσυ με μια σαλπιγγα εχεις μισες πιθανοτητες...αλλωστε μανες εστω κ με αλλο τροπο γιναν γυναικες χωρις σαλπιγγες οποτε προσπαθησε να αποκαταστησεις την υωεια σου κ α καλα θα πανε..μια χαρα μανα θα γινεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα..χωρίς σαλπιγγες η πρώτη μου εξωσωματική κατέληξε σε ένα έμβρυο εξωμητριο και ένα εντός μήτρας που παλλινδρομησε λόγω της εσωτερικής αιμορραγίας..Μετά από ένα δύσκολο αγώνα κοντεύω στο τέρμα!!!!έκανα τη δεύτερη εξωσωματική και τώρα είμαι στον 7ο μήνα,περιμένω με αγωνία το "έπαθλο ".

Πάρε το χρόνο σου να ηρεμήσεις και να συνελθεις και σιγα σιγά θα βρεις τη δύναμη και το κουράγιο να προσπαθήσεις ξανά!!!πλέον όλες θα γίνουμε μανούλες με τον έναν ή τον άλλο τρόπο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε να είσαι εσύ καλά κοπέλα μου και ολα τα άλλα φτιάχνουν. Το κτήμα συνήθως απορροφάται από τον οργανισμό και όλα καλά. Να ευχαριστεί το θεο που δεν ήταν πιο άσχημα τα πράγματα να χρειαστείς χειρουργείο. Να προσεχεις να μη σηκώνεις βάρη και να το παρακολουθεί συνέχεια μέχρι να έχεις μηδενική χοριακη.σου εύχομαι να τελειώσει γρήγορα ο εφιάλτης σου και καλή ανάρρωση. Και μην διαστάσεις να γράψεις αν χρειαστείς οτιδήποτε:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μου καλά..είστε πάντα τόσο υποστηρικτές..Την παρηγοριά και τη στήριξη που βρίσκω σε σας δεν τη βρίσκω αλλού..νομίΖω κανεις δεν με καταλαβαίνει..Έχω τόση θλίψη και τόσο άγχος..δε νιωθω χαρά για τίποτα..εύχομαι σε όλες μας να κρατάμε σύντομα μπεμπακια και καλή λευτεριά ζωγιαμπελ γλυκιά μου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και ειλικρινά  εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η περιπέτεια σου και σύντομα να περιμένεις και εσύ το δικό σου μωράκι!!ξέρω πως τώρα όλα σου φαίνονται βουνό αλλά με το πέρασμα του χρόνου και σιγά σιγά θα το ανέβεις και θα φτάσεις στην κορυφή!!!ότι χρειαστείς είμαστε εδώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 1/4/2017 at 12:30 ΠΜ, ο/η Renia90 είπε:

Γεια σας και πάλι κορίτσια..είχα μια παλινδρομη κύηση πριν 2 Χρόνια και τώρα προσπαθώ να συνέλθω από μια εξωμητρια κύηση..Την αντιμετώπισα με μεθοτρεξατη Αλλά ακόμα (εδώ και 3 εβδομαδες)έχω αιμοραγια..η χοριακη πέφτει αργά..γλιτωσα την αφαίρεση σαλπιγγας Αλλά ακόμα είναι διογκωμένη..το κυημα μικρυνε και είναι πλέον 2 εκατοστά..φοβάμαι ότι η σαλπιγγα και ας μη την έχασα καταστράφηκε..έχει περάσει κάποια κοπέλα κατι παρόμοιο και μετά να είχε μια όμορφη εγκυμοσύνη??Ακόμα πονάω και θρηνώ και φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω ποτε να γίνω μανούλα..

Το ξέρω ότι το μήνυμά σου είναι πριν 2 χρόνια, αλλά θέλω να δώσω κουράγιο σε όλες τις κοπέλες με παρόμοια εμπειρία. Πέρσι με χοριακή 6.400 δε φαινόταν σάκος. Η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν διογκωμένη. Μου κάνανε απόξεση για να δουν αν όντως δεν υπάρχει κάτι στην μήτρα. Και αφού δε βρήκαν κάτι μου είπαν εξωμήτριο. Ήταν να κάνω λαπαροσκόπηση, αλλά τελευταία στιγμή άλλαξα γιατρό και έκανα 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης. Νοσηλεύτηκα μετά από 2 βδομάδες στο νοσοκομείο (3 διανυκτερεύσεις) με φοβερούς πόνους. Συνεχίστηκαν και μετά οι πόνοι και το αίμα. Είχα τόσους πόνους γιατί η χοριακή μου ήταν υψηλή όταν έκανα τις ενέσεις μου είπε ο γιατρός.

Το αποτέλεσμα είναι ότι πήγαν όλα καλά, γλίτωσα την σάλπιγγα και τώρα είμαι πάλι έγκυος φυσιολογικά. Βέβαια μέχρι να πάω να δω ότι δεν ήταν πάλι εξωμήτριο είχα τρελό άγχος. Γι' αυτό μη χάνετε το κουράγιο σας. Ελπίζω να εμψύχωσα έστω και μία κοπέλα και συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...
στις On 22/3/2019 at 2:56 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Το ξέρω ότι το μήνυμά σου είναι πριν 2 χρόνια, αλλά θέλω να δώσω κουράγιο σε όλες τις κοπέλες με παρόμοια εμπειρία. Πέρσι με χοριακή 6.400 δε φαινόταν σάκος. Η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν διογκωμένη. Μου κάνανε απόξεση για να δουν αν όντως δεν υπάρχει κάτι στην μήτρα. Και αφού δε βρήκαν κάτι μου είπαν εξωμήτριο. Ήταν να κάνω λαπαροσκόπηση, αλλά τελευταία στιγμή άλλαξα γιατρό και έκανα 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης. Νοσηλεύτηκα μετά από 2 βδομάδες στο νοσοκομείο (3 διανυκτερεύσεις) με φοβερούς πόνους. Συνεχίστηκαν και μετά οι πόνοι και το αίμα. Είχα τόσους πόνους γιατί η χοριακή μου ήταν υψηλή όταν έκανα τις ενέσεις μου είπε ο γιατρός.

Το αποτέλεσμα είναι ότι πήγαν όλα καλά, γλίτωσα την σάλπιγγα και τώρα είμαι πάλι έγκυος φυσιολογικά. Βέβαια μέχρι να πάω να δω ότι δεν ήταν πάλι εξωμήτριο είχα τρελό άγχος. Γι' αυτό μη χάνετε το κουράγιο σας. Ελπίζω να εμψύχωσα έστω και μία κοπέλα και συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα.

Καλησπέρα είδα το μήνυμα σου και εγώ μετά από κάποια χρόνια. Ειμαι τρελαμένη. Μου συμβαίνει το ίδιο. Εχω μια εξωμητρια κύηση εδώ και 2 εβδομάδες. Ο γιατρός μου περιμένει να πέσει η χοριακη μόνη της το πάει συντηρητικά γιατί η χοριακη μου είναι πολύ χαμηλή και δεν τον φοβίζει. Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω ενεση κ εγώ. Πες μου λιγο έκανες σαπλιγγογραφια;;; σου είπε κάτι για την σάλπιγγα αυτή;; μετά από ποσο καιρό έμεινες έγκυος από την ενεση;; εμένα μου είπε 4 μήνες μακριά από εγκυμοσυνη.. Απαγορεύεται. Ακόμα δεν έχει τελειώσει η περιπέτεια μου και σκέφτομαι για το επόμενο. Αλλα τι να κάνω... Περασα τόσο δύσκολα και ακόμα δεν έχει τελειώσει η δυσκολη αυτή κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα κορίτσια. Βλέπω έχουν περάσει χρόνια που δεν έχετε μιλήσει κ εύχομαι να είστε με τα παιδάκια σας αγκαλιά. Περνάω κ εγώ εξωμυτρια κυηση κ προσπαθούμε να την αντιμετωπίσουμε με μεθοτρεξατη. Έκανα την ενεση τη Παρασκευή αλλά σήμερα η χοριακη ήταν ελαφρώς ανεβασμενη. Δε ξέρω πόσο γρήγορα θα πρέπει να ξεκινήσει η πτώση της κ έχω αγχωθεί πολύ μήπως δε πετύχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...