Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφε υγρα στην αρχή τις εγκυμοσύνης


Ninonino

Recommended Posts

Κοίτα εμένα ο γιατρός μου με είδε πολύ αργά. Στην 8η εβδομάδα. Του είχε τύχει θέμα υγείας κ δεν μπόρεσε νωρίτερα. Όχι δεν έπαιρνα τίποτα παρά μόνο φύλλικο οξύ.. Μου έλεγε θα είναι καθυστερημένη σύλληψη.. Εε εγώ ήξερα ποτέ έκανα ωορηξια οπότε είχα προετοιμάστει ψυχολογικά. Το αφήσαμε 10 μέρες μήπως αλλάξει κάτι αλλά τίποτα. Μετά αποξεση κ αυτό ήταν. Εσύ κάνε ότι σου πει ο γιατρός σου αλλά πάρε κ δεύτερη γνώμη. Κ μην ανησυχείς είναι κάτι πολύ πολύ συχνό αν σου συμβεί που το απεύχομαι! Όλα καλά θα πάνε θα δεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Κοίτα εμένα ο γιατρός μου με είδε πολύ αργά. Στην 8η εβδομάδα. Του είχε τύχει θέμα υγείας κ δεν μπόρεσε νωρίτερα. Όχι δεν έπαιρνα τίποτα παρά μόνο φύλλικο οξύ.. Μου έλεγε θα είναι καθυστερημένη σύλληψη.. Εε εγώ ήξερα ποτέ έκανα ωορηξια οπότε είχα προετοιμάστει ψυχολογικά. Το αφήσαμε 10 μέρες μήπως αλλάξει κάτι αλλά τίποτα. Μετά αποξεση κ αυτό ήταν. Εσύ κάνε ότι σου πει ο γιατρός σου αλλά πάρε κ δεύτερη γνώμη. Κ μην ανησυχείς είναι κάτι πολύ πολύ συχνό αν σου συμβεί που το απεύχομαι! Όλα καλά θα πάνε θα δεις!! 

Εχω ηδη περάσει απο μια αποβολή τον Ιανουάριο και δεν θα το αντέξω αν συμβεί τωρα κι αυτο .. ο γιατρός δεν είπε τιποτα για τον υπέρηχο μονο να πάω ξανα σε 4 εβδομάδες τωρα έκλεισα ραντεβου και σε έναν αλλο την δευτερα. Στον πρώτο υπέρηχο ποσών εβδομάδων ησουνα ; αχ μονο υπομονή πρέπει να κάνω ... θα ήθελα να ειχα ενα μηχάνημα στο σπίτι όλη μετα να βλεπω τι γίνεται !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8 εβδομάδων ήμουν στον πρώτο και 9 και 4 ημερών στον δεύτερο.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά αυτό το άγχος δεν κάνει καλό! Ότι ειναι ναι γίνει έχει ήδη γίνει απλά αν σου ξανά συμβεί πρέπει να το ψάξεις και μην σου πουν 2 φορές είναι τυχαίο. Να επιμείνεις! Ηρέμησε όμως γιατί σε αυτή τη περίπτωση μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου! Μόνο ο γιατρός σου ξέρει να σου πει τι έχει γίνει και πως θα καταλήξει. Μην προδικαζεις τίποτα γιατί μπορεί και όλα να είναι μια χαρά :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε νινο σου ευχομαι κοπελα μου να σου πανε ολα καλά  :xκαι να τελειωσουν εδω οι περιπετειες σου και να μας γυρισεις απο το γιατρο με ευχαριστα νεα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ninonino μου υπομονή μέχρι Δευτέρα να δείς τι θα σου πεί και ο καινούργιος γιατρός.Αυτό που είδες ήταν λογικά  σάκος και σου εύχομαι την Δευτέρα να δείς μέσα και κουκιδίτσα.Ολα έχουν πάρει τον δρόμο τους και έτσι μείνε ήρεμη(εννοείτε πως αυτό θα σκέφτεσαι και μόνο,όλες μας αυτό κάνουμε)γιατί αν υπάρχει μωράκι πρέπει να είναι και αυτό ήρεμο.Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!Εχει ο γιατρός σου καλό μηχάνημα γιατί φίλη μου πήγε πρόσφατα σε γιατρό και είχε παλίο μηχάνημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Ninonino μου υπομονή μέχρι Δευτέρα να δείς τι θα σου πεί και ο καινούργιος γιατρός.Αυτό που είδες ήταν λογικά  σάκος και σου εύχομαι την Δευτέρα να δείς μέσα και κουκιδίτσα.Ολα έχουν πάρει τον δρόμο τους και έτσι μείνε ήρεμη(εννοείτε πως αυτό θα σκέφτεσαι και μόνο,όλες μας αυτό κάνουμε)γιατί αν υπάρχει μωράκι πρέπει να είναι και αυτό ήρεμο.Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!Εχει ο γιατρός σου καλό μηχάνημα γιατί φίλη μου πήγε πρόσφατα σε γιατρό και είχε παλίο μηχάνημα.

Αυτός που πήγα ειναι στο νοσοκομείο και δεν μου φαινεται καλο το μηχανιμα γενικα ο υπέρηχος πολυ θόλος! Τη Δευτέρα ελπίζω ο άλλος γιατρός να εχει καλύτερο μηχανιμα .. αχ κορίτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντήσεις σας ! Με κάνετε να νιώθω καλύτερα .. θα σας ενημερώσω τη Δευτέρα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ανεξαρτητως επαφης το χρονο κυησης τον μετρας απο την πρωτη μερα τελευταιας περιοδπυ ακομα κ στις εξωσωμαρικες που ξερεις πολυ καλα τη συλλυψη κ σχεδον την εμφυτευση...

Στην 4 βδομαδα δεν γινεται καν υπερηχος ωιατι συνηθως η βλεπεις αυτο που ειδατε η τιποτα..

Μεχοριακη πανω απο 1500 βλεπεις σακο κ λεκιθικο( εμβριακα στοιχεια ) περιπου 5-5,5 βδομαδων

Απο την 6 κ μετα ακους κ καρδια

Επειδη ειχα συνδρομο κενου θα σου πω οτι ο σακος φαινεται μια χαρα καφε δεν ειχα κ η χοριαλη ανεβαινει κανονικα

Τωρα για τα καφε θα σου πω οτι κ στο πρωτο παιδι μου κ σε αυτη την κυηση ειχα 3 μηνες καφε κ αιμα κανονιμο κ ολα καλα ..οποτε μην αγχωνεσαι...προφανως ογιατρος ειδε οτι επρεπε στη βδομαδα που εισαι για αυτο ηταν χαλαρος...και ναι αν ολα πανε καλα σου λερι ελα σε 10 μερες για να ακουσεις κ καρδια( σκεψου οτι το κανπυν σε μας στην εξωσωματικη αυτο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ολα δεξια θα σου πανε κι.ολα υπεροχα..ξαπλα κχαλαρα( το καφεειναι παλιο οξειδωμενο αιμα)

Σευχαριστω παρα μα παρα πολυ για την απάντηση ! Πήρα κουραγιο η αλήθεια ειναι !  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Καλησπερα ανεξαρτητως επαφης το χρονο κυησης τον μετρας απο την πρωτη μερα τελευταιας περιοδπυ ακομα κ στις εξωσωμαρικες που ξερεις πολυ καλα τη συλλυψη κ σχεδον την εμφυτευση...

Στην 4 βδομαδα δεν γινεται καν υπερηχος ωιατι συνηθως η βλεπεις αυτο που ειδατε η τιποτα..

Μεχοριακη πανω απο 1500 βλεπεις σακο κ λεκιθικο( εμβριακα στοιχεια ) περιπου 5-5,5 βδομαδων

Απο την 6 κ μετα ακους κ καρδια

Επειδη ειχα συνδρομο κενου θα σου πω οτι ο σακος φαινεται μια χαρα καφε δεν ειχα κ η χοριαλη ανεβαινει κανονικα

Τωρα για τα καφε θα σου πω οτι κ στο πρωτο παιδι μου κ σε αυτη την κυηση ειχα 3 μηνες καφε κ αιμα κανονιμο κ ολα καλα ..οποτε μην αγχωνεσαι...προφανως ογιατρος ειδε οτι επρεπε στη βδομαδα που εισαι για αυτο ηταν χαλαρος...και ναι αν ολα πανε καλα σου λερι ελα σε 10 μερες για να ακουσεις κ καρδια( σκεψου οτι το κανπυν σε μας στην εξωσωματικη αυτο)

 Να σε ρωτήσω και κάτι ακομη ; οταν ειχες  κενό σάκο τα συμπτωματα συνεχιζόταν κανονικά ; ειχες πρησμένο στήθος κτλ ; απο τι συμβαίνει ο κενός σάκος ; φταίει η ποιότητα του ωαρίου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2017 at 5:44 ΜΜ, ο/η Ninonino είπε:

 Να σε ρωτήσω και κάτι ακομη ; οταν ειχες  κενό σάκο τα συμπτωματα συνεχιζόταν κανονικά ; ειχες πρησμένο στήθος κτλ ; απο τι συμβαίνει ο κενός σάκος ; φταίει η ποιότητα του ωαρίου; 

Ο σακος οκενος ειναι σαν μια κανονικη συλλυψη..εχεις συμπτβματα ανεβαινει η χοριακη( συνηθως οχι με απολυτο διπλασιασμο αλλα 60-80% κ δεν φαινεται ην του υπερηχου πουθενα θεμα...οσο προχωραει μπορει να δεις κ αιμα κοκκινο αλλα κ παλι δεν ειναι σημαδι( εγω πχ ειχα τωρα αιμα κ ολα καλα) το γιατι συμβαινει ειναι χρωμοσβμικο συνηθως..καθε γυναικα εχει πιθανοτητες μια αποβολης ...η φυση προνοει για καποιους λογπυς αν εχει γινει χρωμοσωμικη ανωμαλια....ωστοσο η μονη σιγουρη απαντηση διδεται με καρυωτυπου εμβριου σε περιπτωση αποξεσης( να στειλει φια ελεγχο ο γιατρος το σακο) σε μενα βρεθηκε χρωμοσωμιλη ανωμαλια 17 που σημαινει ενα συνδρομο οπου δεν εχει γρννηθει ποτε ανθρωπος με αυτο( κ ευτυχβς) προνοησε λοιπον η φυση...ωστοσο ξαναλεω κακως σκεφτεσαι αρνητικα κ τετοια..η εικονα που ειδες ειναι πολυ φυσιολογικη για τη βδομαδα που σαι..εκει μεδα εχεις ενα μικρο αγωνιστη ..μονο θετικα θα σκεφτεδαι..οχι αρνητικα..θα τριβεος κοιλιτσα κ θα λες η μαμα σε περιμενρι..οι ορμονες που εκκρινονται οταν ειμαστε χαρουμενες φταβουν ως το εμβριο κ το αντιθετο..θετικη σκεψηηη ααα κι αν δεις οτι δεν μπορεις να περιμενεις πας σε ενα εφημερευον δηθεν οτι εχεις πονο κ ειαι εγκυος σου κανουν υπερηχο κησυχςζεις..εγω στις αιμορραγιες το κανα αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ο σακος οκενος ειναι σαν μια κανονικη συλλυψη..εχεις συμπτβματα ανεβαινει η χοριακη( συνηθως οχι με απολυτο διπλασιασμο αλλα 60-80% κ δεν φαινεται ην του υπερηχου πουθενα θεμα...οσο προχωραει μπορει να δεις κ αιμα κοκκινο αλλα κ παλι δεν ειναι σημαδι( εγω πχ ειχα τωρα αιμα κ ολα καλα) το γιατι συμβαινει ειναι χρωμοσβμικο συνηθως..καθε γυναικα εχει πιθανοτητες μια αποβολης ...η φυση προνοει για καποιους λογπυς αν εχει γινει χρωμοσωμικη ανωμαλια....ωστοσο η μονη σιγουρη απαντηση διδεται με καρυωτυπου εμβριου σε περιπτωση αποξεσης( να στειλει φια ελεγχο ο γιατρος το σακο) σε μενα βρεθηκε χρωμοσωμιλη ανωμαλια 17 που σημαινει ενα συνδρομο οπου δεν εχει γρννηθει ποτε ανθρωπος με αυτο( κ ευτυχβς) προνοησε λοιπον η φυση...ωστοσο ξαναλεω κακως σκεφτεσαι αρνητικα κ τετοια..η εικονα που ειδες ειναι πολυ φυσιολογικη για τη βδομαδα που σαι..εκει μεδα εχεις ενα μικρο αγωνιστη ..μονο θετικα θα σκεφτεδαι..οχι αρνητικα..θα τριβεος κοιλιτσα κ θα λες η μαμα σε περιμενρι..οι ορμονες που εκκρινονται οταν ειμαστε χαρουμενες φταβουν ως το εμβριο κ το αντιθετο..θετικη σκεψηηη ααα κι αν δεις οτι δεν μπορεις να περιμενεις πας σε ενα εφημερευον δηθεν οτι εχεις πονο κ ειαι εγκυος σου κανουν υπερηχο κησυχςζεις..εγω στις αιμορραγιες το κανα αυτο..

Σευχαριστω παρα πολυ για της πληροφορίες που μου έδωσες ! Κι αυτο με το εφημερεύον πολυ καλή ιδέα χιχι !! Και ενα τελευταίο να σε ρωτήσω έπαιρνες καθολου προγεστερονη  ultrogestan ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ninonino είπε:

Σευχαριστω παρα πολυ για της πληροφορίες που μου έδωσες ! Κι αυτο με το εφημερεύον πολυ καλή ιδέα χιχι !! Και ενα τελευταίο να σε ρωτήσω έπαιρνες καθολου προγεστερονη  ultrogestan ? 

Λογω εξωσωματικης 6 τη.μερα τοτε με το σακο...υποθετω ρωτας για τοτε...ομως τα ουτρο τα παιρνεις στα καφε κανονικα αν εχεις αποκολληση στη φαση που εισαι δεν εχεις αποκολληση..παλιο αιματακι ειναι..σε πολλες συμβαινει..

Χαλαρωσε κ ασε το μπιζελακι σου να κανει δουλειαααα σαν εικονα ειναι αυτη που επρεπε να ναι κ πολυ συχνα λενε ελα σε 4 βδομαδες να ακουσεις καρδια κτλ ..αυτο πιυ λενε παραπανω στην αρχη σε βλεπουν καθε βδομαδα δεν ισχυει ουτε σε μας στην εξωσωματικηπου εθναι υψιλου κινδυνου κυηση ...αν η ειμονα ειναι αυτη που πρεπει σου λενε ελα σε 4 βδομαδες συνηθως..απο κει κ περα για τα καφε συμφωνω επρεπε να σε δει .αλλα αν τοσο πολυ σε αγχωνει πανε ενα βραδυ σε εφημερευον...πες ειμαι εγκυος κ εχω πονο κ καφε...θα σου κανουν υπερηχο θα παρειςδευτερη γνωμη κ θα ησυχασεις:) απειρες φορες το χω κανειχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Λογω εξωσωματικης 6 τη.μερα τοτε με το σακο...υποθετω ρωτας για τοτε...ομως τα ουτρο τα παιρνεις στα καφε κανονικα αν εχεις αποκολληση στη φαση που εισαι δεν εχεις αποκολληση..παλιο αιματακι ειναι..σε πολλες συμβαινει..

Χαλαρωσε κ ασε το μπιζελακι σου να κανει δουλειαααα σαν εικονα ειναι αυτη που επρεπε να ναι κ πολυ συχνα λενε ελα σε 4 βδομαδες να ακουσεις καρδια κτλ ..αυτο πιυ λενε παραπανω στην αρχη σε βλεπουν καθε βδομαδα δεν ισχυει ουτε σε μας στην εξωσωματικηπου εθναι υψιλου κινδυνου κυηση ...αν η ειμονα ειναι αυτη που πρεπει σου λενε ελα σε 4 βδομαδες συνηθως..απο κει κ περα για τα καφε συμφωνω επρεπε να σε δει .αλλα αν τοσο πολυ σε αγχωνει πανε ενα βραδυ σε εφημερευον...πες ειμαι εγκυος κ εχω πονο κ καφε...θα σου κανουν υπερηχο θα παρειςδευτερη γνωμη κ θα ησυχασεις:) απειρες φορες το χω κανειχαχα

Πραγματικά Σευχαριστω παρα πολυ και με ηρεμήσαν αυτα που μου είπες !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ninonino είπε:

Πραγματικά Σευχαριστω παρα πολυ και με ηρεμήσαν αυτα που μου είπες !!!! 

Να σε καλα για να ναι κ εκεινο...ευχομαι απο καρδιας μια γλυκια τελειομηνη κυηση... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Finally είπε:

Λογω εξωσωματικης 6 τη.μερα τοτε με το σακο...υποθετω ρωτας για τοτε...ομως τα ουτρο τα παιρνεις στα καφε κανονικα αν εχεις αποκολληση στη φαση που εισαι δεν εχεις αποκολληση..παλιο αιματακι ειναι..σε πολλες συμβαινει..

Χαλαρωσε κ ασε το μπιζελακι σου να κανει δουλειαααα σαν εικονα ειναι αυτη που επρεπε να ναι κ πολυ συχνα λενε ελα σε 4 βδομαδες να ακουσεις καρδια κτλ ..αυτο πιυ λενε παραπανω στην αρχη σε βλεπουν καθε βδομαδα δεν ισχυει ουτε σε μας στην εξωσωματικηπου εθναι υψιλου κινδυνου κυηση ...αν η ειμονα ειναι αυτη που πρεπει σου λενε ελα σε 4 βδομαδες συνηθως..απο κει κ περα για τα καφε συμφωνω επρεπε να σε δει .αλλα αν τοσο πολυ σε αγχωνει πανε ενα βραδυ σε εφημερευον...πες ειμαι εγκυος κ εχω πονο κ καφε...θα σου κανουν υπερηχο θα παρειςδευτερη γνωμη κ θα ησυχασεις:) απειρες φορες το χω κανειχαχα

Συγνώμη άλλα θα διαφωνήσω ότι δεν παρακολουθούμε συχνά την κύηση στη αρχή!!Είτε με υπέρηχο είτε με χοριακή.Αν δεν πηγαίνει καλά η κύση πως θα το καταλάβεις?Εγώ δεν είδα ποτέ αίμα.Στην δική μου περίπτωση τη παρακολουθούσαμε κάθε βδομάδα γιατί βλέπαμε σάκο ο οποιός μεγάλωνε και δεν βλέπεμε κουκιδίτσα. Εκανα χοριακή η οποία δεν διπλασιαζόταν όπως έπρεπε αλλά παρόλαυτα μου δίναν ελπίδες και έφτασα να κάνω απόξεση 11 βδομάδες που κανονικά έπρεπε  πιο πριν.Επίσης φίλη μου την προηγούμενη βδομάδα πήγε σε μια γιατρό της λεει όλα τέλεια κάνεις αυχενική μετά το Πάσχα και σε βλέπω μέτα ξανά.Η κοπέλα πήγε αλλού το μωρό είχε παλλίνδρομήσει και τη πήρε μετά πολύ αίμα.Μου είπε ξέρεις τι σόκ θα πάθαινα αν δεν είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι παλλινδρόμησε?Δεν  θέλω να κινδυνολογώ ούτε να φοβίσω καμία κοπέλα απλά προσωπική μου συμβουλή είναι οι κοπέλες πρέπει να ψάχνονται αν δεν είναι ικανοποιημένες με τους γιατρούς τους και ότι στην αρχή παρακοολουθούμε την εγκυμοσύνη γιατί οι περισσότερες αποβολές είναι πρώτου τριμήνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τη Marillia. Εμείς είδαμε σάκο την 6η βδομάδα και μας είπε να πάμε την επόμενη να ακούσουμε καρδούλα. Πήγαμε στην 7η ακούσαμε το μωρό και μετά πάλι στη 10η. Στη 13η κάναμε αυχενικη διαφάνεια. Και μέτα μου είπε έλα σε ένα μήνα. Άσε που από την πρώτη στιγμή μου είπε οπότε θέλεις έλα να το δούμε. Αν έχεις άγχος κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νinonino μου πώς είσαι σήμερα?Τι ώρα έχεις ραντεβού με τον γιατρό?Είδα που έβαλες φώτο τον υπερηχό σου.Λογικά ο σάκος ήταν αλλά αν ήταν νωρίς δεν φαίνεται η κουκίδα.Σήμερα μπορεί να την δείς και στο εύχομαι.Φιλάκιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/4/2017 at 0:31 ΜΜ, ο/η marillia είπε:

Συγνώμη άλλα θα διαφωνήσω ότι δεν παρακολουθούμε συχνά την κύηση στη αρχή!!Είτε με υπέρηχο είτε με χοριακή.Αν δεν πηγαίνει καλά η κύση πως θα το καταλάβεις?Εγώ δεν είδα ποτέ αίμα.Στην δική μου περίπτωση τη παρακολουθούσαμε κάθε βδομάδα γιατί βλέπαμε σάκο ο οποιός μεγάλωνε και δεν βλέπεμε κουκιδίτσα. Εκανα χοριακή η οποία δεν διπλασιαζόταν όπως έπρεπε αλλά παρόλαυτα μου δίναν ελπίδες και έφτασα να κάνω απόξεση 11 βδομάδες που κανονικά έπρεπε  πιο πριν.Επίσης φίλη μου την προηγούμενη βδομάδα πήγε σε μια γιατρό της λεει όλα τέλεια κάνεις αυχενική μετά το Πάσχα και σε βλέπω μέτα ξανά.Η κοπέλα πήγε αλλού το μωρό είχε παλλίνδρομήσει και τη πήρε μετά πολύ αίμα.Μου είπε ξέρεις τι σόκ θα πάθαινα αν δεν είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι παλλινδρόμησε?Δεν  θέλω να κινδυνολογώ ούτε να φοβίσω καμία κοπέλα απλά προσωπική μου συμβουλή είναι οι κοπέλες πρέπει να ψάχνονται αν δεν είναι ικανοποιημένες με τους γιατρούς τους και ότι στην αρχή παρακοολουθούμε την εγκυμοσύνη γιατί οι περισσότερες αποβολές είναι πρώτου τριμήνου.

Απο την 4 βδομαδα που ειναι η κοπελα ο ενας μηνας ειναι η ογδοη οποτε λεμε τοοδιπ πραα..στηδικη σου περιπτωση προφανως ηταν βλακας διοτι ανιχνευση κενου σακου εχειε μαξιμουμ ως την 8 ...οταν εγω ειχα πηγα 4 βδομαδα 8κ τελος...

Ως αναφορα την αυχαινοκη να σου πω εχοντας ηδη ενα παιδι κ ενα αλλο σχεδον ετπιμο για γεννα οτι παλλινδρομη μπορει να χεις κ μια ωρα μετα την αυχαινικη..επιπλεον αν το μωρο ηταν νεκρο στην αυψαινικη τοτε την ρκανε σε μη πιστοποιημενο διοτι καθε πιστοποιημενος μετρα καρδιακους παλμους ροη στις βαλβιδες κ ανιχνευει κινηση..εν προκειμενω λοιπον ουτε αυτπ θα το εβλεπε..σε μια φυσιολογικη κυηση 4 βδομαδα κ 7-8 πας κμετα ανα μηνα..η αυχαονικη κ η β επιπεδπυ ειναι αλλες εξετασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ μην ξεχνας οτι εσενα ηταν μια προβληματθκη κυηση διοτι απο την 5 βδομαδα( σε μενα νωριτερα) φανηκε οτι δεν ηταν η εικονα που επρεπε..στην 4 που ειναο η κοπελα αυτη ειναι η εικονα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Απο την 4 βδομαδα που ειναι η κοπελα ο ενας μηνας ειναι η ογδοη οποτε λεμε τοοδιπ πραα..στηδικη σου περιπτωση προφανως ηταν βλακας διοτι ανιχνευση κενου σακου εχειε μαξιμουμ ως την 8 ...οταν εγω ειχα πηγα 4 βδομαδα 8κ τελος...

Ως αναφορα την αυχαινοκη να σου πω εχοντας ηδη ενα παιδι κ ενα αλλο σχεδον ετπιμο για γεννα οτι παλλινδρομη μπορει να χεις κ μια ωρα μετα την αυχαινικη..επιπλεον αν το μωρο ηταν νεκρο στην αυψαινικη τοτε την ρκανε σε μη πιστοποιημενο διοτι καθε πιστοποιημενος μετρα καρδιακους παλμους ροη στις βαλβιδες κ ανιχνευει κινηση..εν προκειμενω λοιπον ουτε αυτπ θα το εβλεπε..σε μια φυσιολογικη κυηση 4 βδομαδα κ 7-8 πας κμετα ανα μηνα..η αυχαονικη κ η β επιπεδπυ ειναι αλλες

Aν διαβάσεις τα παραπάνω μυνήματα θα δείς ότι η κοπέλα μάλλον δεν είναι στην 4 βδομάδα γιατί η κοπέλα πέρνει την εγκυμοσύνη από τη σύλληψη και όχι από την τελευταία περίοδο που είναι λάθος αυτό.Δηλ. αν μια κοπέλα είναι στην 5 βδομάδα και δεί ο γιατρός μόνο σάκο της λεει έλα μετά από ένα μήνα να ακούσουμε καρδιά?Πρέπει να πάει να δεί κουκίδα(εμβρυο)και λεκιθικό και μετά ασ πάει στην 9 βδομάδα να ακούσει καρδιά.Αυτή την απόψη δεν την λέω από μόνη μου αλλά είναι νομίζω η σειρά που έχουν οι περισσότεροι γιατροί σίγουρα όχι όλοι.Επίσης η φίλη μας η Νιnonino από ότι είπε πήγε στο νοσοκομείο για υπέρηχο μπορεί εκεί να έχουν άλλη νοοτροπία ή αδιαφορία σου λέει έλα μια και καλή.Από ότι διάβασα αγχωνόταν και δεν ήταν κακό να κάνει έναν υπέρηχο ακόμα για να σιγουρευτεί και να ηρεμήσει.Το πιο σωστό είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του γιατρού που εμπιστευόμαστε και όταν κάτι δεν μας κάθετε καλά να ψαχνόμαστε.Καλή λευτεριά σου εύχομαι και καλή συνέχεια σε ότι κάνειςςς!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας! Δε σας εγραψα νεα μου γιατι δεν πήγα τελικά χθές ο γιατρός ο καινουριος μου ακυρωσε το ραντεβου και θα παω παρασκευη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ωραία κορίτσι μου!!!Ολα θα πάνε καλάαααα!!!

ΜΑΚΑΡΙ!! ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...