Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολές


Recommended Posts

Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω δει άλλες κοπέλες που κάνουν έλεγχο για θρομβοφιλια,nk cells (natural killers)αυτοανοσα. Γενικά ένας ορμονολογος εξωσωματικος θα μπορούσε να σε βοηθήσω περισοτερο  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@hopeland εγω ειχα δυο...εκανα ιστολογικη στα ξεσματα κ κατοπιν  πηγα στο τμημα αποβολων στο Ελενας (εκει μου εκαναν πολλες εξετασεις αιματολογικες)..κ επιπλεον καρυτυπο ζευγους στο χωρεμειο, οσον αφορα τη θρομβοφιλια δεν εδειξε κατι αλλα μου ειπε σε επομενη εγκυμοσυνη θα κανω προληπρικα ενεσεις στην κοιλια,βεβαια στο παραπανω νοσοκομειο δεν παραδεχονται τα ΝΚ κ οταν τους ειΠΑ οτι ειχα κανει εμβολιο λεμφοκυτταρων στη δευτερη παλινδρομη  λογω αυξημενων στην πρωτη που φανηκε στον καρυοτυπο των ξεσματων, μου εβαλαν τις φωνες διοτι ειναι απατη...τωρα πλεον κ εγω δεν ασχολουμαι με αυτο διοτι απλα μου εφαγαν τα λεφτα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κάποιοι απλά πέρνουν τα λεφτά γτ αυτό τους ενδιαφέρει μόνο κ μετά βγαίνουν κ από πάνω...

Έκανα κ γω 4 αποβολές , οι 2 βιοχημικές και οι 2 παλίδρομες. Οι 2 μάλιστα ήταν κ μετά από εξωσωματική. Τώρα  στην 4η περιμένω να δω αν αποβληθεί από μόνο του αλλιώς θα μου δώσει χάπια. Δεν αντέχω να ξανακάνω απόξιση. Είναι ανεμβρυακή κύηση,μεγαλώνει ο σάκος κ έμβρυο δεν υπάρχει.

Μετά θα πάμε για καρυότυπο. Μάλλον για να συμβεί τόσες φορές κάποια χρωμοσωματική ανωμαλία θα υπάρχει η οποία ελπίζω να θεραπεύεται. 

Εσύ πώς θα προχωρήσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Asterimini είπε:

Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω δει άλλες κοπέλες που κάνουν έλεγχο για θρομβοφιλια,nk cells (natural killers)αυτοανοσα. Γενικά ένας ορμονολογος εξωσωματικος θα μπορούσε να σε βοηθήσω περισοτερο  

Θρομβοφολία μου το απέκλεισε γτ έπερνα ασπιρίνη αλλά θα ψάξω για τα άλλα που λες. Σ'ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου αν έχεις θρομβοφιλια δεν αρκεί μόνο το σαλοσπιρ που μάλλον παίρνεις.  Πρέπει να κάνεις κ αντιπηκτικες.Εγω έχω θρομβοφιλια ξεκίνησα αντιπηκτικες από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι εγκυος. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2017 at 5:29 ΜΜ, ο/η Asterimini είπε:

Δεν έχω εμπειρία αλλά έχω δει άλλες κοπέλες που κάνουν έλεγχο για θρομβοφιλια,nk cells (natural killers)αυτοανοσα. Γενικά ένας ορμονολογος εξωσωματικος θα μπορούσε να σε βοηθήσω περισοτερο  

Θρομβοφιλία δεν νμζ γτ έπερνα ασπιρίνη αλλά αυτό που λες nk cells νμζ πως θα πρέπει να το ψάξω. Είναι η τέταρτη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσάκι μου αν έχεις θρομβοφιλια δεν αρκεί μόνο το σαλοσπιρ που μάλλον παίρνεις.  Πρέπει να κάνεις κ αντιπηκτικες.Εγω έχω θρομβοφιλια ξεκίνησα αντιπηκτικες από την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι εγκυος. 

 

Δεν ξέρω πραγματικά τί να κάνω. Ο γιατρός μου τα απέκλεισε αυτά χωρ7ς να με ελέγξει καν. Θεωρεί πως είναι κάτι χρωμοσομικό. Αν είναι έτσι έχω ακίμα πολύ δρόμο μπροστά μου,μεγάλο αγώνα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνώμη μου είναι να ελέγξεις και την θρομβοφιλια. Μη στεναχωριεσαι ότι και να είναι διορθώνεται πλέον. Αρκεί να τ βρείτε. Πολύ ψυχοφθορο αυτό που περνας καλή δύναμη σου εύχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2017 at 5:22 ΜΜ, ο/η hopeland είπε:

Έιχε κάποια επαναλαμβανόμενες αποβολές;; Τί εξετάσεις μπορούν να γίνουν;

Καλησπέρα κοπέλα μου και λυπάμαι για τις αποβολές σου σε ποιο μήνα γίνονται?4 και ο γιατρός σου δεν έχει ψάξει να δώσει λύσεις και απαντήσεις στις αποβολές  να αιτιολογήσει το γιατί γίνονται και να τις  αντιμετωπίσετε?Αυτοάνοσα έχεις κοιτάξει,την μήτρα μην υπάρχει κάποια ανωμαλια,?Χρωμοσωματκος έλεγχος κ των 2 είναι πολλές εξετάσεις που γίνονται για να δούμε τι ευθύνεται λοιμώξεις?Σου απέκλεισε θρομβοφθλιαα μόνο και μόνο επειδή έπαιρνες ασπιρίνη και κάνει θεωρίες?Βρες γιατρό δώσε το ιστορικό και ξεκινά εξετάσεις είναι κρίμα να γίνονται πράγματα τα οποία μπορούν να αποφευχθούν και να μας κοστίζουν πολύ ψυχολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κάποιοι γιατροί δεν βλέπουν τον ανθρώπινο παράγοντα,δεν σκέφτονται ότι έχουμε αισθήματα κ πληγωνόμαστε. Εγώ από τη δεύτερη φορά που συνέβηκε μπήκα κ έψαξα για διάφορες εξετάσεις που μπορούν να γίνουν για τις χρωμοσωματικές ανωμαλίες κ όταν του το είπα η απάντηση ήταν πως πρέπει να συμβούν 3-4 αποβολές σε κάποια για να μπει σ'αυτή τη διαδικασία. Φταίω κ γω που δεν επέμενα..... μου έκανε κάποια εξέταση στη μήτρα με νερό κ έδειξε όλα καλά. Τώρα το πιο δύσκολο αυτές τις μέρες είναι που δεν αποβάλεται από μόνη της η σακούλα κ θα πρέπει να πάω να το προκαλέσουμε με χάπια. Δεν θέλω να ξανακάνω απέξιση με τπτ ?? Έχεις δίκιο όμως. Πρέπει να συμβουλευτώ κ άλλο γιατρό. Σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες να σαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα να πω και την δικια μου εμπιρεια,μετα απο δυο παλλινδρομες,εχω ενα γιο 2 ετων θρομβοφιλια.οι γυναικολογοι δεν ξερουν και πολλα πολλα,εαν θελεις την γνωμη μου,να πας σε αιματολογο αλλα να ειναι εξειδικευμενη επανω στην εγκυμοσυνη.δεν υπαρχει ενα ειδος θρομβοφυλιας.εκτος απο σαλοσπιρ και αντιπυκτηκες επερνα και κορτιζονη,αλλα αυτα τα ξερουν οι αιματολογοι οχι οι γυναικολογοι και σου το λεωω γιατι μεχρι να βρω ακρη ταλαιπορηθηκα πολυ,μεχρι να βρουμε ποιο ηταν το προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Γνώμη μου είναι να ελέγξεις και την θρομβοφιλια. Μη στεναχωριεσαι ότι και να είναι διορθώνεται πλέον. Αρκεί να τ βρείτε. Πολύ ψυχοφθορο αυτό που περνας καλή δύναμη σου εύχομαι. 

Σ 'ευχαριστώ πάρα πολύ. Να σαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η zaxou1 είπε:

γεια σου και απο μενα να πω και την δικια μου εμπιρεια,μετα απο δυο παλλινδρομες,εχω ενα γιο 2 ετων θρομβοφιλια.οι γυναικολογοι δεν ξερουν και πολλα πολλα,εαν θελεις την γνωμη μου,να πας σε αιματολογο αλλα να ειναι εξειδικευμενη επανω στην εγκυμοσυνη.δεν υπαρχει ενα ειδος θρομβοφυλιας.εκτος απο σαλοσπιρ και αντιπυκτηκες επερνα και κορτιζονη,αλλα αυτα τα ξερουν οι αιματολογοι οχι οι γυναικολογοι και σου το λεωω γιατι μεχρι να βρω ακρη ταλαιπορηθηκα πολυ,μεχρι να βρουμε ποιο ηταν το προβλημα.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου. Η αλήθεια μέχρι τώρα το είχα αποκλείσει λόγω ασπιρίνης αλλά ίσως κ ο γιατρός να μην κατέχει κ τόσο τλκ για να συμβεί τόσες φορές. Να σαι καλά κ εσύ κ το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η hopeland είπε:

Ναι κάποιοι γιατροί δεν βλέπουν τον ανθρώπινο παράγοντα,δεν σκέφτονται ότι έχουμε αισθήματα κ πληγωνόμαστε. Εγώ από τη δεύτερη φορά που συνέβηκε μπήκα κ έψαξα για διάφορες εξετάσεις που μπορούν να γίνουν για τις χρωμοσωματικές ανωμαλίες κ όταν του το είπα η απάντηση ήταν πως πρέπει να συμβούν 3-4 αποβολές σε κάποια για να μπει σ'αυτή τη διαδικασία. Φταίω κ γω που δεν επέμενα..... μου έκανε κάποια εξέταση στη μήτρα με νερό κ έδειξε όλα καλά. Τώρα το πιο δύσκολο αυτές τις μέρες είναι που δεν αποβάλεται από μόνη της η σακούλα κ θα πρέπει να πάω να το προκαλέσουμε με χάπια. Δεν θέλω να ξανακάνω απέξιση με τπτ ?? Έχεις δίκιο όμως. Πρέπει να συμβουλευτώ κ άλλο γιατρό. Σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες να σαι καλά!

Kορίτσι μου χτες έβλεπα στο youtube την συνέντευξη μια αιματολόγου κ.Λευκού που έλεγε ότι σε περίπτωση επίκτητης και όχι κληρονιμικης θρομβοφιλιάς πρέπει να γίνεται θεραπεία ασπιρίνης με ενέσεις ηπαρίνης ταυτόχρονα γιατί αν γίνοται μεμονωμένα δεν υπάρχει αποτέλεσμα.Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια οτί ειδικός είναι μλονο ο αιματολόγος.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σ αυτό που περνάς και να βρεθεί μια λύση γιατί πιστευώ υπάρχει αλλά αρκεί να έχεις τον σωστό γιατρό και άνθρωπο.Αξίζει να το δείς το βιντεάκι αν θες στο στέλνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ηθελα να πω το ονομα της κυριας Λευκου αλλα αφου το αναφερθηκε παραπανω,η κυρια λευκου με παρακολουθουσε.και εγινε το θαυματακι....καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να γινουν μανουλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Kορίτσι μου χτες έβλεπα στο youtube την συνέντευξη μια αιματολόγου κ.Λευκού που έλεγε ότι σε περίπτωση επίκτητης και όχι κληρονιμικης θρομβοφιλιάς πρέπει να γίνεται θεραπεία ασπιρίνης με ενέσεις ηπαρίνης ταυτόχρονα γιατί αν γίνοται μεμονωμένα δεν υπάρχει αποτέλεσμα.Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια οτί ειδικός είναι μλονο ο αιματολόγος.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σ αυτό που περνάς και να βρεθεί μια λύση γιατί πιστευώ υπάρχει αλλά αρκεί να έχεις τον σωστό γιατρό και άνθρωπο.Αξίζει να το δείς το βιντεάκι αν θες στο στέλνω

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ να σαι καλά! Ναι σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο στείλε μου το να το δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...